Nieuws uit STAD en OMTREK Over burgemeester Anthonie Muijs LAATSTE BERICHTEN Studie van vaarreglementen ook voor watersporters vereist Huisvesting van bejaarden te Vlaardingen Amnestie voor Elzassers van Dradour" X WATERGATEN op FLAKKEE En cle woelingen van zijn tijd Oi?er de ^Dam aargangen Kunstagenda Pearson opvolger van Lie? Mgr dr Jan Olav Smit zeventig jaar Watersnoodcomité Pleziervaarder heeft ook rechten Dodelijk ongeval bij Wilton-F ijenoord Wordt flatgebouw aan Burg. Pruissingel werkelijkheid Door Franse Kamer in beginsel aanvaard UIT 75 Gevoel van op een liniaal door de Noordzee Speeltuin voor jarig Prinsesje Prins Bernliard naar Rotterdam Formosa dreigt scheepvaart Levenslang voor moord Hevige sneeuwval in Italië Het nucliter-blijven bij laat communiceren Steunt het Nederlandse Rampenfonds. Postgiro 9575 DONDERDAG 19 FEBRUARI 1953 PAGINA 2 GESCHIEDENIS De parochie van Sint Jan Een verzoek Mammie wrijft de kou er uit! KARSOTE RUB VOOR HET NATIONAAL RAMPENFONDS GIFT VOOR GOEDEREEDE GESLAAGD INBRAKEN HOE IS HET MOGELIJK! BURGERLIJKE STAND WAT SCHIEDAM VERLOOR EN VOND V) VOOR HET BEURSGEBOUW NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Grote schoonmaak Herstel-Stichting ROTTERDAM PASTOOR B. TEUNISSEN Op 2 Maart a.s. 40 jaar priester Uit school gehaald door haar Moeder H.H. WIJDINGEN BIJ PATERS VAN DE H. GEEST BOOTVERBINDING ZIERIKZEE-DORDRECHT 100-JARIGE OVERLEDEN Ook de laatste auto Tot de zwaar door de overstromings ramp getroffen ondernemingen behoort het vervoersbedrijf van fa Visbeen te Nieuwe Tonge. Het wagenpark bestond uit zeven kapitale vrachtauto's, die hoofdza kelijk gebruikt werden voor snelvervoer van land- en tuinbouwproducten van Flakkee naar de vaste wal; deze firma had bv. het gehele vervoer van witlof in handen. Na de overstroming restte nog slechts één auto; deze is onmiddellijk in gebruik genomen en hervatte de bekende werkzaamheden. Dinsdagmiddag reed men er mede op de veerboot Middelhar nis-Hellevoetsluis, vol geladen met uien. Op een of andere wijze is de auto doorge schoten en van de veerboot af de rijksha- ven van Middelharnis ingetuimeld, zodat nu ook dit laatste voertuig voor fa Vis been verloren is gegaan. Met een kraan zal men proberen de auto te lichten. NEKKRAMP IN ERMELO NIET ERNSTIG ZESJARIG MEISJE DOOR AUTO GEDOOD EERSTE PAAL VOOR BASEER TRANSPORT In een vorig artikel hebben wij een geslacht van magistraten aan n voor gesteld, gegroepeerd om de figuur van hurgemeester Anthonis Willemszoon Muijs. Zijn persoonlijkheid is voor onze stad Schiedam niet onbelangrijk, want hij staat daar voor ons te midden van diverse woelingen, zowel van politieke als van godsdienstige aard, die ten slotte elkander de hand reiken, en aldus de „ware Gereformeerde religie" als de enig toelaatbare gods dienst niet alleen voor Schiedam, maar voor de Noordelijke Nederlanden proclameren. Burgemeester Muijs Iveeft al die woelingen medegemaakt, en met wijs beleid onze stad bestuurd. Anthonis Willemszoon Muijs ontmoeten we het eerst als burgemeester van Schie dam in Mei 1556. terwijl zijn vriend Thiel- man Oem Danielssen als thesorier de fi nanciën van onze stad beheerde. Een jaar te voren had Karei V als „Heer der Ne derlandse Gewesten" afstand gedaan ten behoeve van zijn zoon Filips II. Buiten de Overschiese poort, op het zogenaamde „Ziekenveld" werden door voorstanders van de „nieuwe religie" hagepreken ge houden, die ook binnen de stad hun weer klank vonden. Het volgend jaar Mei 1557 bracht Thiel- man Oem Danielssen als burgemeester en in Mei 1558 kreeg hij Anthonis Willems zoon Muijs als tweede burgemeester naast zich. Genoemd jaar. 1558, was een ongeluks jaar voor Schiedam, wijl de pestziekte ook wel hete ziekte genoemd veel slachtoffers maakte onder de ingezetenen. Tot bestrijding ervan werd een huis inge richt tot verpleging van de lijders er aan en een ordonnantie uitgevaardigd door beide burgemeesters, waarin de omgang met deze zieken werd verboden. Aan het hoofd van dit „pesthuis" kwamen een va der en moeder te staan, namelijk Egbert Evertsen en Lyduwy Jansdochter. Deze ordonnantie, die 28 Mei 1558 werd uitge vaardigd, eindigt met de volgende woor den Pestelencie, dier tyden ende oorloch groot Brenct meenich man van levende lyve ter doot. In groten noodt, ende hangt ons over thooft. Niet alleen naar het lichaam, maar ook naar de geest waren de ingezetenen ziek. Ook in de kloosters openbare zich een we reldse geest, en overtrad men verschillen de regels van het religieuze leven. Het volgend voorbeeld moge dit bewijzen Op 26 Juli 1560 werd de hulp ingeroepen van de Burgemeesters Thielman Oem Da nielssen en Adryden Janszoon door de Mater moeder, overste) van het St. Ursula-convent. Zij had aan de pater Ge neraal der Orde van St. Franciscus, frater Ja, dat was me wat, gisteren met die abonné van het jaar 1891. En met die stoomtram. De goede man betreurde de ouder- icetse omnibussen. Neen lezer, hij be doelde geen autobussen, want die be stonden toen nog niet). Zouden er Schie dammers zijn, die de ouderwetse wagens van lijn 8 betreuren, eens de enige tramlijn, die Schiedam met Rotterdam verbond f Misschien niet, misschien wel. In ieder geval, er wordt nog steeds gemopperd. We hebben paleizen van trams, maar heel wat mensen zijn er niet tevreden over. Sommigen spreken van rijdende koel kasten. Anderen van rijdende windtun nels. Vele Schiedammers menen, dat lijn !t en lijn 8 voor de R.E.T. 'n goudmijntje vormen, waaruit het Rotterdamse tram net gefinancierd wordt. „De Rotterdam mers rijden op onze kosten", zeggen ze. Wie geregeld van de tram gebruik maakt, zal ook geregeld klachten kun nen registreren. Onlangs, op een koude dag, nodigde een desondanks olijke conducteur een dame in het achtergedeelte, zeggend, dat daar de verwarming aan was. De dame toonde zich erg verontwaar digd. „Iemand in een koude tram te zetten en dan nog grapjes maken ook", merkte ze verontwaardigd op, „vind ik eenvoudig een schandaal". Over dit schandaal sprak ze van het begin tot het einde. We hebben ook een juffrouw meege maakt, die na haar pols bijna verzwikt te hebben met het opendoen van de nijdig dichtgeworpen deur, minzaam aan de conducteur voorstelde, de volgende keer een oliespuitje mee te brengen, om het geval wat olie te geven. Ja, we hoorden zowaar een bestuur der, ofwel wagenvoerder, zoals ze bij de spoorwegen deftig zeggen, kwaad spre ken van zijn mooie tram, omdat hij in dat rijdende paleis niet eens een be hoorlijk plaatsje had, om zijn boterham men op te bergen. Men ziet het, wat het mopperen be treft, herhaalt de geschiedenis zich. Het is in 1953 al net als in 1891. Een schrale troost DAMWACHTER, Gerrit van Zutphen, onder wiens bestuur genoemd convent berustte, bescherming gevraagd tegen sommige kloosterzusters, die dit convent bewoonden, en haar naar het leven stonden. Burgemeester Thielman Oem Danielssen zal deze onruststooksters wel uit het St. Ursula-convent verwijderd hebben. De toestand van de kloosters van Schie dam maakte het, na dit voorval, noodza kelijk, zogenaamde „Buitenvaders" te be noemen. Hun taak was 't de rechten van de kloosterlingen bij de regering van de stad te verdedigen. Als buitenvader van het St. Ursula-klooster en van het klooster Leliëndael ontmoeten we Anthonis Wil lemszoon Muijs, die van 1564 tot 1573 dit ambt onafgebroken heeft vervuld. In deze zo voor Schiedam woelige jaren werd de parochie van St lan sinds 1551 bestuurd door de Norbertijner pater Ste ven Versteech als pastoor. Hij moet een man van onbesproken gedrag zijn geweest, en zal zijn gelovigen over de inhoud der „nieuwe" leer wel hebben ingelicht en hen tot trouw aan de Moederkerk aan gespoord. Op 29 September 1558 is hij te Schiedam overleden (mogelijk wel aan de gevolgen van de pestziekte) en hij werd als pastoor opgevolgd door Clemens Jacobszoon Hue- ckenhorst, geboortig van Amersfoort, eveneens een pater uit de Abdij van Ma- riënweert bij Culenborg. Deze pastoor bleef echter niet trouw aan de Moeder kerk, zoals we later zullen zien. Dat de geest van de „nieuwe" leer zijn invloed niet miste, moge blijken uit het testament van Servaes Pieterszoon Fabri, een priester, en stichter van het Oude Manhuis. Dit testament hebben we reeds besproken, maar toch willen we nog eens wijzen op de volgende woorden: „In den eersten beveelt hij testateur (nl. Servaes Fabri) zijne syele die genaede Goedes Gods) almaohtich, biddende dat zijne godlicke genaede gelieve door tbitter lijden van Jesus Christus, onsse Sa- lichma'eeker, dselve genaedelick taensien ende te ontfanghen. laetende, tvoorscreven lijden ons Heeren hem strecken in voldoe- ninge van zijne misdaet gelijck hij gan selick dat op Hem betrout" Uit de aanhef van dit testament blijkt afdoende, dat ook deze priester gebroken had met de voorbidding van de H. Maria en andere heiligen. Ook mist men in dit testament de aanbeveling om zijn ziel aan het altaar te herdenken, noch een fonds om daaruit Missen te lezen voor zijn zie- lerust, hetgeen men van een priester toch mag verwachten. De toestand, zowel op politiek als gods dienstig gebied werd er niet beter op. Het aantal ingezetenen, die de „nieuwe" leer waren toegedaan, was zo toegenomen, dat zij de St Janskerk voor het houden van hun godsdienst opeisten. Op 10 Mei 1566 werden tot burgemeesters van Schiedam benoemd Anthonis Willemszoon Muijs en Eland Adriaenszoon, die de „nieuwe" leer niet waren toegedaan. Onbegrijpelijk is dat kort daarna de St Janskerk in handen kwam van de predikanten. Moge lijk heeft de politieke toestand van het land men denke aan de kleine beelden storm daartoe veel bijgedragen. In de St Janskerk is echter niet gebeeldstormd, en tot aan het einde van 1566 hebben de predikanten hun godsdienstoefeningen ge houden. Van verschillende zijden wordt aan het Schiedamse Watersnood-comité de vraag gesteld „Hoeveel heeft Schiedam bijge dragen?" Het Schiedamse comité weet al leen. wat de collecte heeft opgebracht en wat op het Gironummer 129361 van de penningmeester is gestort. Toch is het voor de Schiedammers van belang te weten, hoe groot het totaal be drag is dat door Schiedammers is geof ferd. Beleefd verzoeken wij aan alle bedrij ven, verenigingen en personen, die geves tigd zijn in Schiedam, aan de secretaris van het comité, Graaf Florisstraat 77, te willen berichten, hoe groot hun bijdrage aan het Nationaal Rampenfonds is ge weest, opdat ook het totaal van Schiedam gepubliceerd zal kunnen worden. Het Nationaal Rampenfonds kon ons door de grote drukte hier voorlopig nog geen antwoord op geven. Voor het Watersnood-comité Schiedam, TH. VAN WOERKOM, Secr. verkoudheidj za I f 'Werkt van fwee kanten tegelijk Grote doos 75 ct. Pot i. 1.25 De toneelgroep Comedia heeft voor het Nationaal Rampenfonds 50 beschikbaar gesteld. De bemanning van Hr Ms „Ceram" der Koninklijke Marine, zal op de rekening van de Nederlandse Vereniging tot adop tie van schepen te Schiedam een bedrag overmaken van 2536,37.' Na het verne men van de ontzettende, ramp, die ons vaderland heeft getroffen, werd deze som bij een spontane actie aan boord bijeen gebracht. Het geld is bestemd ten bate van de o. 1. school te Goedereede, welke school door bemiddeling van de Nevas Hr Ms „Ceram" in 1948 heeft geadop teerd. De burgemeester van Goedereede zal in overleg met het hoofd der school nog nader beslissen, hoe dit geld het best be steed kan worden. Voor het practijkdiploma Nederlandse handelscorrespondentie slaagden de he ren: G. Konings, N. v. d. Brugge, M. H. v. d. Steeg, A. Muys en L. Verhey, voor het diploma Engelse Handelscorrespon dentie de dames: R. v. d. Hoek, S. Nagte- gaal, en de heren H. de Bruyn, Joh. v. d. Berg, M. J. B, Bouman en Th. B. de Raay. Het is tegenwoordig niet vet soppen voor de heren inbrekers. Wel blijven ze actief, maar het resultaat van hun moei zaam zwoegen is slechts pover. Zo is er ingebroken in het expeditiebedrijf van M. aan de Westerkade. De dieven hebben zich door een tuimelraam toegang ver schaft en uit een lade van een bureau enig geld gestolen. Na het verbreken van een afraste ring is men binnengekomen in een garage aan de Nieuw Mathenesserstraat. Uit een stalen bureau werd een geldkistje met enig klein geld ontvreemd. Het kistje is later ledig teruggevonden. Op het hoofdbureau van politie aan de Lange Nieuwstraat bevinden zich een zevental fietsen. Een er van staat er al sinds 1951, de rest werd gedurende het jaar 1952 door de politie ergens onbeheerd aangetroffen. De eigenaars en eigenares sen hebben nooit aangifte van de vermis sing gedaan. Wanneer ze nog lang wach ten, gaat de politie ze verkopen. GEBOREN: Willemina C. J. d. v. J. de Groot en J. de Vries; Maria J. A. d. v. J. C. Maagdenberg en J. Muit; Adriana W. d. v. J. Vijfvinkel en C. Marjjnis; Hendrik A. z. v. J. v. Mourik en G. Ëekkema; Ja cob z. v, W. A. Goudappel en J. van Els- loo. OVERLEDEN: J. Kester, 86 j. Hoe levend de problemen van het wa-1 verkeer te water zo veilig en vlot moge- terverkeer bij de Rotterdamse watersport- lijk te doen verlopen liefhebbers zijn, is gisteravond wel duide lijk gebleken, toen ruim driehonderd, per sonen de Blauwe Zaal van het Beursge bouw vulden, waar de heer E. A. 't Hart zijn lezing hield over de moeilijkheden rond de huidige vaarreglementen. De h'eer 't Hart begon zijn lezing mat erop te wijzen, dat men als vaarder op de Nederlandse wateren niet alleen van het officiële binnenvaartreglement op de hoogte moet zijn, maar dat 'er ook voor verscheidene belangrijke waterwegen ook nog aparte reglementen van kracht zijn die nogal eens verschillen, met het alge mene reglement. Dat dit vaak verwarring schept en der halve hoognodig verbetering behoeft, bleek herhaaldelijk in de loop van de avond, toen de toehoorders vragen gingen stellen en daarbij duidelijk maakten daad werkelijk te willen meewerken om het Op het terrein van Wilton-Fijenoord heeft gisteren een ernstig ongeval plaats gevonden, dat een dode en een gewonde tot gevolg had. Men was hjj een in aan bouw zijnde loods bezig, betonplaten af te Iaden van een vrachtauto, die met veer tien stuks, elk 600 kilo wegend, geladen was. De 36-jarige chauffeur K. F. v. d. V. uit Zwijndrecht zag de lading schuiven, sprong snel van de auto, maar dit voor kwam niet, dat hjj een aantal betonplaten tegen zich aankreeg. De druk was zo groot, dat hij ernstige inwendige kneuzin gen bekwam, waaraan hij ter plaatse overleed. Zijn lijk werd naar het Ge meenteziekenhuis overgebracht. De 34- jarige bouwvakarbeider D. F. v. d. W. uit de Tweeboschstr. te Rotterdam kreeg een duw van een betonplaat, waardoor zijn rechterschouder ontwricht werd. Hij werd eerst door personeel van Wilton-Fijenoord verbonden en is daarna naar zijn woning vervoerd. De 26-jarige betonwerker J. H. uit de Clementsstraat te Rotterdam kon bijtijds op zjjde springen en kwam met de schrik vrjj. Gelijk bekend bestaat reeds geruime tijd het plan van gemeentewege bet probleem van huisvesting bejaarden in Vlaardingen op te lossen door het bouwen van een flatgebouw aan de Burg. Pruissingel, hoek Billitonlaan. Volgens dit plan zal bet Rusthuis plaats bieden aan 73 alleenstaande ouden van dagen, die er volledige verzorging zullen krijgen. Het te bouwen complex bevat voorts een flatgebouw met 118 woningen voor evenzoveel bejaarde echtparen, zomede een ziekenhuis voor chronische zieken, plaats biedend aan 53 patiënten. In dit ziekenhuis zal voorlopig ook een kinder afdeling worden ondergebracht, waarvoor in het bestaande ziekenhuis te Vlaardin gen geen ruimte is. Zodra Vlaardingen een nieuw ziekenhuis met kinderafdeling rijk is, zal het zieken huis van het genoemde complex 75 bedden voor chronische zieken gaan bevatten. Aangezien de verpleegsters zullen worden ondergebracht in een gedeelte van de 118 woningen, was het bouwen van een zus terhuis niet nodig. Het complex zal voorts bevatten een grote keuken, bestemd zowel voor het rusthuis als voor het ziekenhuis en tevens voor degenen, die in de woningen voor zelfstandige echtparen wonen, maar hun voedsel uit de keuken willen betrekken, recreatiezalen, geschikt voor ontspanning en voor kerkelijke samenkomsten, een toko en een kapper. De gezinnen zullen tegen geringe vergoeding de beschikking kunnen krijgen over dienstboden. Familie leden, die één of meer nachten overblij ven, kunnen tegen een geringe vergoeding logeren in een speciale afdeling, waar 20 logeerkamers zijn ontworpen. De huren zijn nog niet vastgesteld, doch zullen, naar wij vernemen, bijzonder laag zijn, o.m. omdat de grond, waarop het complex wordt gebouwd, erfpachtsgrond is, waarvoor een lage canon is bepaald, terwijl de gemeente Vlaardingen een goed deel van de kosten van riolering, water aansluiting en verlichting voor haar reke ning neemt. Het ook in architectonisch opzicht fraaie complex werd ontworpen door de Schie damse architecten Spruvt Den Butter. Dinsdag had op het stadhuis de aanbeste ding plaats. Waarschijnlijk zal de gemeen teraad zich in de eerstvolgende vergade ring over het plan uitspreken. Als het des betreffende voorstel wordt aangenomen, hoopt men binnen enkele maanden met de bouw te kunnen beginnen. De oplevering is bepaald op 400 dagen werkdagen, nadat met de bouw is begonnen. De resultaten van de aanbesteding zijn als volgt: A. Bouw van de flat: N. V. Hogevest, Amersfoort 1.919.000 Gebr. v. d. Luitgaarden, R'dam 1.946.000 S. S. N., ScHedam „1.957,000 Gebr. Kwaaitaal, R'dam 1.968.000 Fa Kuypers, Schiedam1.980.000 G. J. Boeschoten, Doorn1.983.000 B. Centrale verwarming: Massier 373.500 N. V. Beukers, Schiedam 407.133 Van der Chijs 413.150 Firma Goud 414.205 N. V. A. T. I. B. A„ A'dam 414.942 Slotboom, Den Haag418.020 Wolter en Dros, Amersfoort425.601 C. Electrische installatie: G. Boogaard, alhier 111.000 Van Rietschoten Houwens114.780 Smit v. d. Linden, Den Haag 117.830 H. C. van Leeuwen, Den Haag 118.860 P. Batenburg119.300 Dekker, Utrecht 121.650 N^V. Delftse Electr. Mij 129.000 N. V. Iemco 129.900 Het gevaar dreigt, dat de watersport (de pleziervaart) rechteloos zal worden, verklaard ten behoeve van schippers en anderen die beroepshalve varen. En een dergelijke toestand zou tot gevaarlijke excessen kunnen l'eiden. Nadat spreker had gewezen op diverse talrijke situaties, zoals die bij het uitlopen van havens en zijwateren, passeren en op lopen op nauw en ruim vaarwater, zowel voor zeil- als voor motor- en stoomvaar- tuigen voorkomen, waarbij hij ook het te pas komen van de diverse geluidssignalen de revue had laten passeren en welke hel dere uiteenzetting hij nog verduidelijkte met tekeningetjes, beantwoordde hij na de pauze een aantal zeer uiteenlopende vra gen, hem door de aanwezigen gesteld. Ook hierbij bleek weer, hoe talrijk de Rotterdamse watersportliefhebbers zijn, die d'e problemen, voorkomende bij het verkeer te water, zeer behoorlijk hebben bestudeerd. Eigenlijk behoeft men van de pleziervaarders uit Nederlands grootste havenstad ook niets anders te verwach ten! Na de aanwezigen nog 'eens op het hart te hebben gedrukt, het bestuderen en goed toepassen van de vaarreglemgenten in watersportkringen met kracht te propage ren, werd de heer 't Hart namens alle aanwezigen door de heer H. F van 't Hoo- gerhuys dank gebracht en een souvenir aan deze zo leerzame en geslaagde avond overhandigd. Te bevragen aan het Hoofdbureau van Politie: (tussen 912.30 uur en 26 uur). Blauw-grijs wollen das, 1 paar oude herenglacé-handschoenen, 1 witte gym schoen, ring met 5 sleutels, Lipssleutel aan een touwtje rood kinderportemon- naietje. Te bevragen bij de vinders: Beige herenhoed. Reisbureau Lindeman, G. Verboomstraat VVV-huisje; zwart glacé dameshandsch. N. van Schelven, v. Ruijs- daellaan 36b; damesschortje (nieuw), S. Nieberg, Maasstraat 15; donkerblauwe muts, Mevr. Krook, Lorentzplein 28 étui met parapluie, J. v. d. Berg, Gali- leistraat 54b, zwarte gummilaars, dc Gids Singel 54; rode autostep, De Geus Waart, Westvest 27; 1 hamer, J. Ka- rel, Am. van Solmsstraat 12a, speelgoed beertje, Matthijssen, St. Liduinastraat 78; zakmes Bauman, B. K.Laan 253a, huis sleutel, C. van Egelsdorp, Julianalaan 90b; ring met 2 sleutels, Becude, Hard draverstraat 88 te Rotterdam; grijze vul pen, C. Koog, Fabriplein 5a; vulpen in étui, E. J. Krijt, Deensestraat 42; arm bandje, A, Elling, Marconistraat 101a; zilveren bedelarmbandje, R. Eggelmeijer, Brugmanstraat la; bruine herenporte- monnaie, S. de Ruiter, Van Smaleveld- straat 1; bruine herenportemonnaie, N. Maagdenberg, Copemicusstraat 7b; dou blé schakelarmband, S. Speksnijder, Leib- nitzstraat 19a; zwarte portefeuille, P. Ooms, Den Bommelsestraat 39b; 1.20 in specie, J. van Thienen, Hoofdstraat 16. (Telefonisch van onze correspondent) PARIJS, Donderdagmorgen. Hedennacht nam de Franse Kamer met 344 tegen 206 stemmen het eerste artikel van het wetsvoorstel tot verlening van amnestie aan de Elzassers. die door de Duitsers tot dienstneming in de jongste wereldoorlog gedwongen werden, aan, waardoor de aanneming van het wetsvoorstel in beginsel ver zekerd is. Aangezien verwacht mag worden, dat de Raad van de Repuliek nog heden hetzelfde standpunt zal innemen, zal het op vrije voeten stellen der veroordeelde Elzassers morgen reeds kunnen volgen. „Algehele amnestie wordt dus verleend aan de Fransen, die met geweld ingelijfd zijn in het Duitse leger, voor elk vergrijp of elke misdaad, bedreven tijdens een misdadige actie, volbracht door 'n troep, waarbj) zij waren ingelijfd", aldus luidt de kern van de wet. De Elzassers, die met geweld zijn in gelijfd tijdens de annexatie van hun pro vincie, kunnen dus niet meer vervolgd worden. Derden kunnen ook -een schadevergoe dingsprocedure tegen hen beginnen maar het verhaal kan plaats hebben, doordat de toegebrachte schade op voet van oor- Ingezonden (Buiten verantwoordelijkheid der redactie) Mijnheer de Redacteur, Met verwondering ziet men voor het Beursgebouw zoo nu en dan door vreemde kooplieden vaste standplaatsen innemen met koopwaren, welke niets gemeen heb ben met Beurshandel, maar aan het debiet van winkelier en neringdoenden zeer veel afbreuk doen. Het zij mij vergund door middel van Uw geëerd blad de aandacht van het gemeentebestuur of van commis sarissen der Beurs op dit feit te vestigen. Mogen zij het belang van Schiedamsche belastingbetalenden wel in overweging ne Wij zouden zo heel gaarne een optimistische toon bewaren fen niets ware ons liever dan te schrijven, dat de dijken van de twee zwaarst getroffen eilanden van Zuid-West Nederland, Goeree-Overflakkee en Scliouwen- Duiveland weer behoorlijke beveiliging geven. Maar de feiten dwingen ons een iets somberder geluid te laten horen. Stellendam, Nieuwe en Oude Tonge, Battenoord, de havenwijk van Ouddorp, het gehele lage land van Schouwen en Duiveland en alles wat in de onheilsnacht op deze eilanden onder water ging, ligt nog onbeveiligd, neen, zelfs zwakker dan ooit. Tot de conclusie zijn wij gekomen, nu wij practisch alle geteisterde delen van Goeree-Overflakkee hebben bezocht. Het grote gapende gat in Den Bommel vreet nog altijd verder om zich heen. Nog meer huizen en zakenpanden dreigt het op te slokken. Ziende de gevaren heeft men nu groot materiaal laten aanrukken. Het gat zelf is op het ogenblik niet te dempen, maar daar het uitmondt in de haven meent men een kans te hebben dorp, ook aan de Zuidkant van het eiland. Hierdoor stuwt het water bij vloed hele maal tot aan de duinrand in het Noorden van Goeree en tot in de buurtschap Oost- dijk. Men liet er ook al een zinkstuk in neer, maar naar wij vernamen, kwam het niet zo terecht als men gewenst had en dus is ook hier het fundament voor het herstel nog niet eens aanwezig. Het spreekt vanzelf dat het land tot in wijde omtrek van bovenvermelde vier men en voor de handhaving van goede j door eenvoudigweg deze haven geheel af „atpn behoorlijk dien onder water hliift orde de noodige zorg dragen. I te dammen, waarna men het gat telijf kan Vooral als oen Westenwind het hoger op- itnnn Ijon ie mon nolitoi' nort mot oohno c. Met de plaatsing dezer weinige regelen, gaan. Dan is men echter nog niet geheel zult U, M. de R., wel verplichten UW ABONNé. (Nieuwe Schiedamsche Courant van 25-11-1891) OJtC-e' *P VOO 75ste Jaargang No. 22080 De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn gevestigd te Schiedam, Dam 18, Telefoon 66152. Giro-nummer 590943 Abonnementsprijs 5.85 per kwartaal, 2.— per maand, 0.47 per week. Advertentie-prijs op gewone kolombreedte 0.15 per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactkjr.eie kolombreedte f 0 30 per miliimeter hoogte Bij contract gelden lagere tarieven, welke bij de administratie of bij de erkende advertentiebureau* verkrijgbaar zijn Kampiuenen (kleine ad vert en ttën tot 20 woorden 30 cent. Elk woord meer 8 cent. Maximum 60 woorden. Plaatsing uitsluitend bij vooruitbetaling. Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Advertentie-wezen. uit de misère, want de grote polder Den Bommel zal dan ook zijn normale lozing missen, zodat het water er in blijft staan! Hetgeen zou betekenen, dat er dit jaar geen schijn van kans meer is op betelen van akkers. Waarbij zij opgemerkt dat het merendeel der Flakkeese boeren deze mogelijkheid al practisch heeft afgeschre ven. Bij Middelharnis is nu ook een gat ge komen, dat bij vloed water in en bij eb uit laat. Vlak naast het havenhoofd zit het, in de dijk van de Van Pallandtpolder. Als het water hier nog lange tijd vrij spel houdt, zullen de gevolgen niet te overzien zijn. Nochtans moet eerst het gat bij Den Bommel dicht, daarna kan het materiaal naar Middelharnis komen. Oudzeer zit bij Herkingen, aan de Zuid kant van Flakkee. In de hoge zeedijk, op een kilometer van het dorpje, zijn meer dere bressen geslagen en door een daar van vinden hoog en laag tij hun weg. Men heeft er een zinkstuk in neergelaten maar het bleek niet voldoende; er zal meer moeten gebeuren. Intussen blijft de gehele grote polder ten Oosten van Her kingen onderhevig aan eb en vloed, met alle gevolgen van dien. Het vierde en laatste gevaarlijke gat zit aan Jillesweg, tussen Goedereede en Oud- voert, zoals Dinsdag toen wij vanaf Oud dorp tot aan het dorp Melissant reden over een smal streepje weg, hier en daar overspoeld, soms wit van het schuim der aanrollende golven; ons bekroop het ge voel van op een liniaaltje door de Noord zee te gaan! Gelukkig blijven Dirksland en Melis sant veilig achter hun dijken liggen en zakte in Middelharnis en Sommelsdijk het water nog steeds. Wat hebben deze ge meenten het er goed afgebracht in verge lijking met de nabij gelegen dorpen Oude en Nieuwe-Tonge, waaruit alleen maar droeve berichten tot ons komen. Woensdagmorgen begon een groep da mes uit Berkenwoude in Middelharnis en Sommelsdijk met het schoonmaken van gebouwen en woningen en met het verle nen van hulpdiensten aan de bevolking. Het initiatief voor deze hulp is uitgegaan van mevr. Gauttier-Verstoeu, echtgenote van de burgemeester van Berkenwoude, die zichzelf en 32 andere dames varië rend in leeftijd van 20 tot 40 jaar, onge- huwden en gehuwden ter beschikking stelde van de Stichting Maatschappelijk Werk in Zuid-Holland. Aanstonds na aan komst in Sommelsdijk is men begonnen met het schoonmaken van de landbouw- huishoudschool, die ongeveer een meter in het water heeft gestaan, maar die men dat thans al niet meer zou aanzien. In deze school vindt de groep ook huisves ting. Zes dames zijn naar Oude Tonge vertrokken voor cantinewerk, twaalf an dere helpen bij het sorteren van goederen in de Ned. Herv. Kerk en de openbare school te Sommelsdijk, waar men voort durend handen tekort komt. De overigen staan ter beschikking van de maatschap pelijk werker ter plaatse, de hr Geesink. De groep blijft een week op het eiland, daarna zullen er vervangers moeten komen gezien het zware werk. Opgericht is de „Stichting Herstel Mid- delharnis-Sommelsdijk". Deze, stichting wordt gevormd door de dagelijkse bestu ren van beide gemeenten t.w. burgemees ter D. Rijnders (voorzitter) en de wethou ders Vroegindeweij en Van Eek voor Middelharnis, Dijkers en Le Comte voor Sommelsdijk, benevens de raadsleden L. van der Waal (Middelharnis) en J. Blok (Sommelsdijk); verder is vertegenwoor digd het Rode Kruis door mr L. J. den Hollander. Mevr. Rijnders-van Kempen heeft zitting in verband met de hulpactie van Doetinchem. De bemoeiingen van deze stichting zul len nog nader worden uitgestippeld; zij zal o.a. kunnen putten uit de gelden, die door de inwoners van Doetinchem zijn bij eengebracht (70.000 gld.) en men stelt zich voor dit geld o.a. te benutten voor een aanvulling op de algemene uitkering voor geleden schade aan huisraad e.d., dit in Vrijdag 20 Februari TONEEL EN MUZIEK Schouwburg, 8 uur: Rotterd. Phuh. (Jrx. o. 1. v. W. van Otterloo. Bachauer, piano. Soliste Gina Op 2 Maart a-s. hoopt pater Befnardus Teunissen O.F.M., pastoor te Lichten voorde, zijn 40-jarig priesterfeest te vie" ren. De jubilaris, op 12 Mei 1887 te Macha- ren (N-B.) geboren, trad op 7 Sep em ber 1906 in de Orde der Minderbroeders en werd op 2 Maart 1913 te Weert pries ter gewijd. f Na tot 1930 in het Rectoraat der Fran ciscanen te Heerlen met de zielzorg onder de mijnwerkers te zijn belast, zette hij van 1930 tot 1937 dit werk, eveneens te Heerlen, voort in de docr hem gebouwde rectoraa'tskerk en klooster in de Vrank. In 1937 werd hij benoemd tot rector van de H. Sacramentskerk in de Tollensstraat te Gouda, welk rectoraat tijdens zijn be stuur tot parochie werd verheven. In 1941 volgde zijn benoeming tot pastoor van de St Antonius- en Rosaliaparochie te Rot- terdam en in Augustus 1949 werd hij benoemd tot pastoor van de St Bonifa- ciusparochie in Lichtenvoorde. In diplomatieke kringen van de Ver. Naties is men van oordeel, dat, indien de Sovjet-Unie zich niet tegen de benoeming van Pearson tot secretaris-generaal ver zet, deze Canadese staatsman vrijwel zeker de opvolger van Lie zal worden. Gisteren deden geruchten de ronde, volgens welke Moskou niet van plan is zulk een veto uit te spreken. De kwestie van de benoeming van de nieuwe secretaris-generaal staat op de agenda van de Algemene Vergadering, die haar zitting Dinsdag a.s. onder voorzitter schap van Pearson zal hervatten. Als an dere candidaten voor de post van secre taris-generaal worden genoemd de Poolse minister van buitenlandse zaken, Skrze- sewski, die door de Russen wordt gesteund; de Perzische politicus Nasrollan Entezam en generaal Romulo uit de Philippijnen. De zesjarige Prinses Marijke werd giste renmorgen door haar moeder uit de kleu terklas op Soestdijk gehaald om het ca deau in ontvangst te nemen, dat een de putatie van de verbindingsgr. van de Kon. Landmacht onder leiding van tnajoor A. Mohr, ten paleize kwam aanbieden. Het was een prachtige miniatuurspeeltuin, compleet met draaimolen, schommel, draaiorgel, dat echt speelde en lantarens, die echt konden branden. Het prinsesje was enthousiast over dit cadeau en begon direct aan de knopjes te draaien, die de speeltuin in werking stelden. Niet alleen zij vond dit prachtig, ook Prins Bernhard was vol belangstelling, zo zeer, dat hij zei: „Dit is eigenlijk niet voor kinderen maar voor ons". Ook op deze dag werden er honderden brieven met gelukwensen op het paleis Soestdijk bezorgd en cadeautjes waren er in grote mate uit alle delen van het land; een pop, een beertje, fröbelwerk, tekenin gen enz. Hierna kwam er bezoek van de beide peten van de Prinses, mevrouw Bos en de heer Wiltens en desmiddags werd de verjaardag in de familiekring gevierd Prins Bernliard zal op 7 Maart de vie ring van het 150-jarig bestaan van de Kamer van Koophandel te Rotterdam bij wonen. Tevens zal hij op die dag aanwe zig zijn bij de voetbalwedstrijd Neder- land-Denemarken in het Fejjcnoord- stadion, waarvan de opbrengst ten goeue komt aan het Rampenfonds. Een woordvoerder der Chinees-nationa listische regering op Formosa heeft Woens dag verklaard, dat de Chinees-nationalisti sche oorlogsschepen koopvaarders, die in Chinese territoriale wateren varen en e®n haven in rood-China als bestemming neb ben, zullen blijven aanhouden, ongeacht de vlag waaronder deze schepen varen- In scheepvaartkringen te Hongkong is men echter van mening, dat de nationa- UstL niet genoeg schepen hebben voor een doeltreffende blokkade. In de kapel van het Groot-Scholastikaat der Paters van de H. Geest te Gemert zullen door Z. H Exc. Mgr Jacobus Tee- renstra, tit. bisschop van Bure, Apostolisch Vicaris van Doumé (Kameroen), o.a. de volgende H. H. Wijdingen worden toege diend: op 28 Februari het Priesterschap aan frater Fr. v. d. Bijllaardt (Den Haag), en het Subdiaconaat aan de fraters P Pouls (Neer), A. v. Zonneveld (Den Haag), ,T. Bazelmans (Eindhoven), J. Odenkirchen (Roermond), H. Kusters (Gennep), .T Schiks (Waspik) en J. v. d. Pauw (Rotter dam), allen van de Congregatie van de H. Geest. logsschade zal worden betaald, ten koste van de gemeenschap. De behandeling van het wetsvoorstel was zeer waardig. Alleen de communis ten hebben getracht door een grote reeks amendementen en redevoeringen de wet krachteloos te maken. Zij werden daar bij gesteund door een deel der socialisten, een paar M.R.P.-ers en onafhankelijken, vooral afgevaardigden uit de departe menten, die Oradour omringen. De kamervoorzitter, de heer Herriot, had een dringend beroep gedaan op de Kamer tot een waardige behandeling en tot eendracht, waardoor slechts de een dracht van het land kan worden bevor derd. Buitengewone indruk maakte de rede van de minister van defensie, de heer Pleven, die een schildering gaf van de smartelijke offers, door de Elzas ge bracht, wat een martelaarschap bete kent, waarbij evenzeer voor het land bloed vergoten werd, als dat ook door de onschuldiger! van Oradour is geschied. Door die twee offers niet van elkaar te scheiden kan het parlement bewijzen, dat het niet wil, dat de gevolgen van Ora dour de nationale eenheid aantasten tot vreugde van de hoofdbedrijvers, die zich in Duitsland verstopt houden. Een edel moedig gebaar, zeide Pleven, is beter dan de meest redelijke der redeneringen. De rechtbank te Amsterdam heeft vanmorgen conform de eis de 39-jarige los werkman O. L. uit Laren en de 27- jarige grondwerker T. J. W. V. uit Hil versum wegens moord op de 72-jarige tuinder M. Verheul uit Naarden, elk ver oordeeld tot levenslange gevangenisstraf. Op 30 Augustus j.l. hadden de mannen de tuinder met een hamer en een brood mes des morgens bij het krieken van de dag in zijn tuin van het leven beroofd. Twee da~en tevoren hadden zjj dit plan reeds willen uitvoeren, doch toen ver scheen de tuinder door een toeval te Iaat. De mannen beroofden de tuinder van zijn portefeuille waarin zich 700 bevond. Het slachtoffer, dat nog enkele uren heeft geleefd, vertelde aan zijn buurman, die hem vond, wie de daders waren. Hevige sneeuwstormen in de afgelopen dagen hebben, volgens te Modena ont vangen berichten, geleid tot het afsnij den van vijf hoog in de Apennijnen gele gen plaatsen, met tezamen ongeveer veertig duizend inwoners. Op sommige plaatsen ligt de sneeuw vier meter hoog. Vijf spoorwegarbeiders zijn Woensdag door een lawine bedolven, waarbij één hunnér om het leven kwam De tekst, die de Acta Apostolicae Sedis van de pauselijke Constitutie en van de Instructie van het H. Officie geeft, ver toont een drietal kleine wijzigingen. Hier uit blijkt o.a., dat ook voor de gewone ge lovigen een iets ruimere gelegenheid is opengesteld tot dispensatie in het nuchter- biijven (vasten op water alleen), als zij Iaat (d.w.z. na 9 uur des morgens) ter H. Tafel moeten gaan. De mogelijkheden zijn niet beperkt gebleven tot de beide geval len, die vermeld zijn in de Maasbode van 7 Februari j.l. De beslissing blijft echter bij de biechtvader berusten, die geraad pleegd moet worden, alvorens men van een dergelijke dispensatie gebruik mag maken. Het ligt in de bedoeling met ingang van morgen een bootverbinding Zierik- zeeDordrecht te gaan onderhouden met Spido-boten en wel tweemaal per dag. Getracht zal worden deze dienst te doen aansluiten aan de verbinding Zierikzee— Burghsluis, welke verbinding door de veerman J. Barrevoets wordt onderhou den. (Van onze correspondent) De 100-jarige P. Kobus, de oudste in woner van Leeuwarden en naar alle waarschijnlijkheid de oudste gepension- neerds militair in ons land (hij vertoefde van zijn 23e tot zijn 35e jaar als soldaat in het toenmalig Ned. Oost-Indië) is Woens dagochtend overleden. Hij vierde zijn 100e verjaardag op 14 October 1952. gevallen, waarin zo'n aanvulling nodig i derlander" mgr dr Jan Olav Smit, sedert 1929 als kanunnik aan de Vaticaanse basi liek verbonden, zeventig jaar geworden. Hoewel de feesteling zich aan elk open baar feestbetoon had willen onttrekken, is deze dag allerminst onopgemerkt voorbij gegaan. Hoe kon het anders, waar mgr Smit In de 24 jaren van zijn verblijf te Rome door zijn gastvrijheid en hulpvaar digheid zich ontelbare vrienden heeft ge maakt? Voor letterlijk duizenden pel grims is hij een gids geweest in Rome, dat hij kent en liefheeft als weinigen. Vandaag is dc bekende „Romeinse-Ne- en gewenst is. Mgr Smit werd in Deventer geboren In 1906 werd hij te Utrecht priester ge wijd en direct daarna begon voor de jonge priester het eerste contact met Rome, waar hij heengezonden werd om zich in de kerkelijke wetenschappen te bekwa men. In een periode van zeven jaren ver wierf hij driemaal de doctorstitel: in de phiiosophie, in de theologie en in de Bij belwetenschappen. In 1913 werd hij benoemd tot professor in de exegese aan het seminarie Rijsen- burg. Zijn bijzondere ijver voor de mis sies trok de aandacht van kardinaal c van Rossum, die prof. Smit in 1922 aan Z. H. de Paus voordroeg voor de benoe ming tot tit. bisschop van Paralus en Apostolisch Vicaris van Noorwegen en Spitsbergen. Hier heeft mgr Smit zeven jaar vruchtbaar werk verricht. In 1929 volgde zijn benoeming tot ka nunnik van de St. Pieter. Zeer spoedig daarna werd mgr Smit aangesteld tot con sultor aan de H.H. Congregaties van de Propaganda Fide en van de Sacramenten, alsmede van ie Pauselijke Bijbelcommis sie. Behalve zijn lijvig proefschrift over de „Bezetenheid in het Evangelie", schreef mgr Smit verscheidene wetenschappelijke boeken o.a. over de Vulgaat (1948) en over 't herenigingsvraagstuk (1941, 1944, 1949). Vooral is van hem bekend de levensbe schrijving van Paus Pius XII, welk boek de titel „Pastor Angelicus" draagt en ook in de Engelse en Amerikaanse vertaling is uitgegeven. Naar wij vernemen, is de toestand van de militair in de kazerne te Ermelo bij wie nekkramp is geconstateerd, niet veront rustend. De ouders van de patiënt zijn onmiddellijk ingelicht. De militairen wor den niet in de kazerne geconsigneerd, maar worden voorzien van sulfatabletten en krijgen zoveel mogelijk buitendienst om onnodig contact in de kazerne te ver mijden. Gistermiddag omstreeks drie uur is het 6-jarige meisje J. J. van der Z. uit de Haringstruat in Den Haag in de Neptunus- straat door een passerende auto aan gereden. Het meisje was op slag dood. De personenauto werd bestuurd door de 28- jarige J. W uit Den Haag. De aanrijding werd veroorzaakt doordat het meisje on voorzichtig de weg overstak. De bestuur der treft volgens de politie geen schuld. Het slaan van de eerste paal voor het gebouw van de Basler Transport Versiche- rungs Gesellschaft (Balolse Marine Insu rance), dat oorspronkelijk Dinsdag zou plaats vinden, is uitgesteld tot Vrijdag. Het lag in de bedoeling aan de plechtigheid ten feestelijk karakter te geven, doch gezien de omstandigheden zullen deze achterwege blijven Aan de Weste Wagenstraat zullen twee winkelpanden elk met een bovenhuis wor den gebouwd. De »erste paal voor deze panden zou hedenmiddag worden ge slagen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 2