Helft van Stavenisse's huizen onherstelbaar verwoest Evacué's keren moedeloos Tholen weer de rug toe Twee Ned. sleepboten van kade losgekapt Westelijk Nederland bedreigd door verzilting Landaanwinning is meer bijzaak geworden Weer spreken met de eilanden Straalzendernet in noodgebied practisch klaar Rampschade aan gebouwen iisSF S' cn® issuers? stsssü Nieuwe sneeuwbalactie startte met symbolische gift DRENTE VERLEENT GROTE MATERIËLE HULP DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN* Praten over moed is bestdirecte hulp voor ramp is beter Eerste poging mislukt RAMPENFONDS: ruim 53 millioen Tot duizend gulden 95 pet. vergoed, daarboven minder Britse lof voor Nederland Vrijdag 20 Februari 1953 rn Eb en vloed hebben vrij spel Zware strijd om dijkdichting bij St Annaland Misdadige streek in Luikse haven Slapende bemanning ontkwam ternauwer nood aan de dood „Hamers en dweilen Wonderbaarlijke redding Bescherming burger bevolking H. Louwes: A fsluiting van zeearmen heeft zeker zin Peil van de zee blijft stijgen! Amerikanen brachten eerste verbinding tot stand Gesprekken „klutsen" Buitengewoon verlof Vloed sloeg veerpont door de dijk Meer dan 550 stuks vee en ruim 3400 ton landbouwgoederen Tienduizend „Lions Clubsgaan inzamelen Opleving in stalen buizen-industrie? Chili wil getroffen Nederlanders opnemen Egypte kondigt eis tot ontruiming aan WEERBERICHT V. Tot gisteravond was in het Nat. Rampenfonds ruim f 53 millioen gestort. Gevolg van het Schuman plan De weerverwachting van het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Zaterdagavond, luidt: Overwegend zwaar bewolkt met hier en daar wat lichte regen of motregen en plaatselijk nevel of mist. Weinig verandering in tempe ratuur. Zaterdag 21 Februari: Zon op 7.44 uur, onder 18.05 uur. Maan op 10.30 uur, onder 3.28 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT; In Stavenisse op Tholen schrikt men nog steeds van de troosteloze ver woesting. Slechts twee straten staan ook bij vloed geheel droog; bij eb kan men nauwelijks drie straten meer zonder laarzen bereiken. Het ergste zijn de Kerkstraat, Holenpad en Wilhehninastraat geteisterd, waar in totaal nog geen tien te herstellen woningen nog resten. Het is geen hoge schatting, wanneer wordt geraamd, dat 50 procent van de Stavenisser huizen onher stelbaar zijn verwoest. een vijfduimsleidingbuis, zodat ook de wa- ter transporten met vrachtwagens uit Oud-Vossemeer nog dringend nodig zijn. De gehele watervoorziening op het eiland Tholen hangt nog maar aan een zijden De Provinciale Zeeuwse Electriciteits- mij. werkt reeds aan herstel en slaagde er door middel van een nood transforma tor in, de Sloofdijk, de Molendijk en Voorstraat van electrische verlichting te voorzien. Dagelijks komen enkele tien tallen geëvacueerde inwoners het meest nodige uit hun woning» wat daar van overbleef, halen, maar het grootste deel keert moedeloos terug, omdat óf de wo ning geheel vernield, óf onbereikbaar is. Vervoer is er hoegenaamd niet, zodat deze mensen hoogstens papmr^n en achterge laten geld kunnen meenemen, daar een tocht langs de Oudelandse Dijk slechts een eenmanspad niet toelaat veel ba gage mee te sjouwen. Werkploegen zijn ook hier bezig met de opruiming van cadavers, maar het werk kan door de verwoesting ml!? „.Y,? worden uitgevoerd dan in de andere plaat sen op het eiland. Woensdag werden er voor het eerst aan de Scheldse Dijk. waarvan de kruin over een lengte van 1800 m is weggeslagen, en daardoor de eb en vloed in het dorp vrij spel hebben, voorbereidingen tot herstel getroffen. De N.V. Ballastmaatschappij te Amsterdam komt met groot materieel de veuiere her stelwerkzaamheden uitvoeren. Alleen wanneer de dijken dicht zijn, kan het op- Hiimingswerk in Stavenisse sneller ver lopen. J" de haven liggen schepen gereed om Ml "'•Kunstig weer de tweehonderd man nelijke personen cn enige vrouwen on middellijk 'e kunnen inschepen, daar Stavenisse niets meer kan riskeren. Tot nu toe werden nog maar 43 lijken geïden tificeerd. Het zijn slechts degenen, die naar de dijken zijn geslagen. Van de mensen die onder het pum l,gge„, is nog niemand gevonden. St Annaland kreeg leiding- Water draad. Vooralsnog moet het water voor consumptie goed gekookt worden. Met man en macht De tweede belangrijke gebeurtenis was de poging om bij laag tij het laatste bui tendijksgat aan de St. Annalandse zeedijk te dichten. Deskundigen achtten de kans niet zo heel groot, maar meenden die kleine kans bij dit gunstige weer niet on gebruikt voorbij te mogen laten gaan. Da gen tevoren werden reeds voorbereidingen getroffen en in de nacht van Woensdag op Donderdag waren een paar honderd arbeiders bezig de laatste benodigde zand zakken te vullen. Om half twee gistermid dag is men begonnen en met inspanning van alle krachten hoopte men het gat te dichten. Daarmee zou dan de verdedi gingslijn van het eiland Tholen belangrijk versterkt worden. ïn totaal zijn, na een gunstig resultaat van deze dichting, ne gen gaten in binnen- en buitendijk van SI. Annaland gedicht. Men gaat nu naar de tweede phase, namelijk landterugwin- uing in de richting Stavenisse. Strijd om dijk bij St. Annaland 1 .iiii in i I"-- Twee kleine Nederlandse sleepboten, met een achttal personen, onder wie twee kinderen, aan boord, zijn te Luik bijna bet slachtoffer geworden van misdadige elementen. Gedurende de nacht zijn de trossen, waarmee deze sleepboten, de „Harry" en de „Hudson", die op de Maas aan de kade St Leonard gemeerd lagen, losgekapt. De beide schepen geraakten bier door zonder dat de slapende Nederlanders iets hadden bemerkt op drift en werden door de stroom met grote snelheid in de richting van de stuwdam te Monsin gevoerd, waartegen zij te pletter dreigden geslagen te worden. c. innaland. elders op Tholen, waar St. Ann ,,ers vielen, beleefde giste- geen slach gryke gebeurtenissen. In dTeeTste plaats kon een Sedeelte va" het S" traan weer opendraaien en daar- dorp de kraan Jeidingwater tappen> De uit weer Th0ien heeft, om het zo ver te* krijgt- buitengewone moeilijk heden moeten ov^mnem Met behulp van duikers werd1£ bYY"ken tussen Sj' Maartensdijk en Stavenisse opgespoord. waarna laatstgenoemde gemeente werd afgesleten en via een noo<|leiding de aan voer naar St. d™°?st, w°rden geregeld Uiteraard kan dit water onder zeer geringe druk worden aangevoerd via (Van onze correspondent) Honderden pakketten met schoonmaak artikelen en gereedschappen voor huis houdelijk gebruik zijn door Eindhoven naar de door de watersnood getroffen ge zinnen verzonden of staan voor verzen ding gereed. Het is het verbluffende re sultaat van de door de Padvinders en Ver kenners van Eindhoven gevoerde actie ..Hamers en dweilen", welk origineel ini tiatief thans de van alles beroofde gezin nen in de overstroomde gebieden bijstaat in de herstelwerkzaamheden aan huis en haard. /Honderden bezems, emmers, dweilen, een enorme hoeveelheid zeep, schuurmiddelen en poetsdoeken, een reusachtige voorraad gereedschap en spijkers zijn er verzameld. De keurig verpakte goederen gaan bij honderden pakketten tegelijk met de mo biele kolonnes van het Provinciale Op bouw orgaan naar de rampgebieden. Het zijn er tot nu toe meer dan duizend. Onderweg deed zich echter een waar wonder voor- Toen de beide schepen met de niets vermoedende schippers onder de brug Atlas V te Luik doordreven, raakten de pijp van de „Harry" en de mast van de „liudson" de onderkant van deze brug. De mast van laatstgenoemde sleepboot knapte met een harde knal af en hierdoor werden de opvarenden ge waarschuwd voor het grote gevaar waar in zij verkeerden. De kapitein van de „Hudson gaf zich onmiddellijk reken schap van dc situatie cn zette direct de oliemotor aan. Ook de bemanning van de sleepboot Harry", die door Stoom wordt voortgedreven, was onmiddellijk de toestand meester. Wat was het motief Kapitein Jacobus Kuyten uit Amster dam vertelde dat de mast van de „Hud son" door de aanraking met de brug in drie stukken was geknapt. Hierdoor wa ren echter hijzelf, zijn vrouw en hun zevenjarige zoontje, alsmede zijn broer Adriaan, die machinist is, direct met een schok wakker geworden. Kuyten vertel de dat hij in zijn verbijstering eerst het anker had willen uitwerpen, doch zich toen plotseling realiseerde dat hij beter de motor kon aanzetten. ,,I'k begrijp wer kelijk niet, waaraan wij dit gevaarlijke avontuur te danken hebben", zo ver klaarde hij. „Ik ben onbekend te Duik en heb in mijn leven nooit een vlieg kwaad gedaan. Ik heb er dan ook geen idee van wat het motief geweest kan zijn voor dit misdadige optreden". Grote verontwaardiging Onder de schippers te Luik bestaal grote verontwaardiging over deze onver antwoordelijke daad, die bijna aan acht mensen het leven heeft gekost. Men is van oordeel dat de schepen ongetwijfeld gezonken zouden zijn indien zij op de stuwdam gelopen waren. De politie te Luik stelt een onderzoek in. Men meent uit de vakkundige wijze waarop de stalen trossen zijn losgekapt van de kade, te mogen concluderen dat hier vakmensen aan het werk zijn ge weest. Aan boord van de sleepboot „Harry" bevonden zich kapitein Tullemans, diens vrouw, een baby van 7 maanden én een machinist. De strijd aan de laatste dijkdoor braak te St. Annaland werd gister avond gedeeltelijk verloren. Met nog een kwartier respijt waren er nog wel kansen geweest, maar de vloed, die kwant opzetten en zich door het nu nog 10 meter brede gat perste, was zo sterk, dat de met klei volge laden ijzeren zandboot, die voor het gat was gebracht om gemakkelijker de zandzakken er in te kunnen wer pen, werd weggeslagen. De arbeiders waren op dat tijdstip allen behouden op de dam. Met noodverlichting zette men vannacht de zeer zware strijd door. Gedeputeerde staten van Overijssel hebben aan de Staten het voorstel gedaan een kwart millioen beschikbaar te stellen. De gemeenteraad van Apeldoorn besloot het reeds gevoteerde bedrag van 10 mille te verhogen tot 25.000 gulden. Eenzelfde geste deed de Kath. Alijnwerkcrsbond, die het door hem beschikbaar gestelde bedrag verhoogde tot zes mille. In Hoogezand werden twee berenhuizen verkocht. De opbrengst, 10 mille, gaat ook naar het Rampenfonds. Het personeel van de Kon. Marine in Nieuw-Guipea schonk in totaal ruim 32.500 gulden. De bevolking en de bedrijven van Tiel, dat circa 15000 in woners telt hebben reeds meer dan een ton bijeengebracht, welk bedrag nog wel zal stijgen. Het gerneentepersoneel van Deventer staat een procent van zijn jaar salaris af. Tot nu toe is bijna 24 mille bin nengekomen. Verwacht wordt dat de ge meente zelf bet bedrag dat nog steeds groeit, behoorlijk zal verhogen. De Mari nierskapel gaat ten bate van het Nationaal Rampenfonds een tournee maken. De Am sterdamse schoolkinderen bleven bij de inzamelingen niet achter. Zij hebben reeds een bedrag van 25.000 gulden aan het fonds overgedragen. Voorts zijn op alle Amster damse scholen al bijna 60.000 zakdoeken ingezameld voor de getroffen gebieden. Meppel haalde tot nu toe 55.000 gulden op. Gisteren overhandigde de Amerikaanse ambassadeur in Nederland Selden Cha- pin, een resolutie, uitgegaan van de Amerikaanse senaat en goedgekeurd door het Huis van Afgevaardigden (de vertegenwoordiging van 't Amerikaanse volk). In deze resolutie ivordt het gg medeleven uitgesproken van het volk Hl der V.S. met de bevolkingen van Enge- gi land, België en Nederland, naar aan- §pf leiding van de ramp, die deze volkeren heeft getroffen. Van links naar rechts: mr J. A. Jonkman, voorzitter van de Eerste Kamer, de heer Selden Chapin en mr L. G. Kortenhorst, voorzitter van de Tweede Kamer. Op 16 Februari is in de provincies Gro ningen, Friesland en Drente een aanvang gemaakt met de openlijke werving van vrijwilligers voor de bescherming bevol king. In acht van de elf provincies wordt nu geworven. In het algemeen zijn de resultaten tot nu toe zeer bevredigend. In totaal hadden zich volgens de ter beschik king staande gegevens op 19 Februari 60304 vrijwilligers aangemeld. Toen de droogmaking van de Zuiderzee werd voorbereid en in 1918 hiertoe werd besloten, vormde de landaanwinning nog het hoofddoel, dat men nastreefde. De vorming van een groot zoetwatermeer was nog maar bijzaak, aldus heeft de heer H. D. Louwes gisteren verklaard in een radio voordracht over de Nieuwe Zuiderzeepolders. Nu, ruim dertig jaar later, staan er nog grotere plannen op stapel, n.l. de afsluiting van de zeegaten tussen de^ Vi addeneilanden en van dc Zeeuwse en Zuidhollandse stromen. Maar nu is de terugdringing van het zoute water en de vorming van nieuwe zoetwatermeren misschien tot hoofdzaak geworden en de landaanwinning meer tot bijzaak. Aanleiding tot deze plannen is, aldus de heer Louwes. de verzilting die het Westelijk deel van ons land gaat bedrei gen. Die verzilting zelf is weer het ge volg van het stijgen van het peil van de zee en het dalen van onze bodem. Het heeft volgens spreker dan ook zeker zin, te trachten de zee aan de Noordzeekant, ook in de zeegaten, een halt toe te roepen. gegevens daaromtrent nog niet geheel bekend zijn, f'taa e 'JOL IJCl Al* b 1,1 «L wuuuv/Jing, "p-7 O M 0£0 Vergoeding te geven. Voor de eerste duizend gulden krijgt men cru- (schade tot 50 wordt niet vergoed), hoven de duizend gulden za e herstelbare schade tot een percentage worden vergoed, dat beneden e genoemde 95 ligt en bovendien waarschijnlijk naar gelang de grootte nog aflopend zal zijn. De vergoeding zal gesóhieden aan de hand van een taxatie van de herstelkosten van overheidswege. Zij echter, die her stelbare schade aan gebouwd onroerend Soed hebben geleden, behoeven met het herstel niet te wachten tot de taxatie is verricht. Hun wordt integendeel aange raden het herstel ten spoedigste ter hand tenemen. Het is dan evenwel van het grootste belang, dat zij alie rekeningen, om0I"uen van een z° nauwkeurig mogelijke evJLCt ving van de werkzaamheden of ueel van leveranties, zorgvuldig be waren om t.z.t. te kunnen bewijzen wat hersteld is. De kosten van noodherstel, noodvoorzie ningen en schadebeperkende maatregelen kunnen onder zekere voorwaarden ook worden vergoed. Deze maatregelen dienen evenwel tot het uiterste te worden be perkt. Alle krachten moeten zoveel mo gelijk direct op het definitieve herstel worden gericht. Afbraak van beschadigde panden zonder overleg met de hoofdingenieur-directeur van de Wederopbouw en de Volkshuisves- (Van onze verslaggever) ROOSENDAAL, 19 Februari. YYAAp J'k-(bee^L m?n 'n 6e afgelopen weken parallellen getrokken tussen ,n pPI,v van 1 Februari en vroegere waterrampen. En al zal zelfy heeftmènhellenntersheYèi,tTn onmiddelIijk hongersnood en epidemieën. Thans heeft men helicopters, beschikt men over de modernste communicatiemiddelen. als normale klanken het luisterend oor van de abonné's bereikt. Het waren de Amerikanen, die na de ramp een eerste dusdanige verbinding tot stand brachten tussen Bergen-op-Zoom en Goes; het materiaal hadden ze meege bracht uit Fontainebleau: over die „draad loze" kabel waren tegelijkertijd vier ge sprekken mogelijk. Zeven-tons zendmast Maar ook de Nederlandse L.S.K. be schikte over dit hypermoderne verbin dingsmateriaal. Het lag echter 1 Februari nog onuitgepakt in magazijnen op Soes- terberg. Binnen enkele dagen jakkerden 7 zware trucks in 14 uur naar Vlissingen en Goes, er werd koortsachtig gewerkt, en 't eerste contact Goes-Roosendaaal kwam reeds 's Zondags tot stand. Daarvoor moest men o.m. in beide plaat sen een circa 50 meter hoge zendmast op stellen, een metalen buismast, bestaande uit segmenten van telkens dr(e meter, welke in totaal 7 ton woog. Ook in Terneuzen verscheen, op het dak van de ambachtsschool, zo'n mast; in Zie- rikzee werd de toren van het stadhuis als platform gebruikt en twee dagen later had men ook via de richtantenne op de kerk van Sommelsdijk contact met dit noodnet, dat gedeeltelijk de nog bestaande kabel verbindingen dupliceerde (RoosendaaJ- Goes), gedeeltelijk het geheel verbroken net verving (tussen de eilanden, en op de voor geheel Oostelijk Z.-Vlaanderen vitale verbinding Goes-Terneuzen). Wij bedachten dit, terwijl een met recht trotse Luchtmachtstaf ons in Roosendaal een deel van haar straalzendernet voor de noodgebieden demonstreerde. Men is nl. tegenwoordig voor telefoonverbindingen gelukkig niet meer uitsluitend aangewezen op kabels. De gesprekken van tientallen tegelijker tijd opbellende abonné's kunnen heden ten dage populair gezegd met een zg. „draaggolf-apparatuur" door elkaar „ge klutst" worden, een straalzender spuit deze onherkenbaar geworden „toonmassa" daarna over een 50 cm.-band naar een ontvanger, waar ze door een ander draag- golf-apparaat weer „ontward" wordt en ting in de provincie, kan de financiering van het herstel in gevaar brengen. Men nv ru Tet over tot afbraak alvorens hier- de functionaris.te Wi"nen gen°em" Boerderijen in heprtSte,lbare schade aan boerderijen zal behande rt Tieen °P dezelfde wijze worden geheel verwrtA aan won>ngen; voor diede w? en zeer zwaar bescha digde boerderijen zal een schadevergoe- mgsregeling worden ontworpen, analoog aan de ..financiermgs. en premie-regeling oorlogsschade boerderijen". regeiing Aangifte van rampschade aan gebouwd onroerend goed kan. behalve bij de ramp- schade-bureaux, ook worden gedaan bii het gemeentebestuur va„ de pMaS van inwoning. De gemeentebesturen ziin in h'et bezit van aangifteformulieren- zii zen den de schade-aangiften door 'naar de rampschade-bureaux, waar deze worden geregistreerd. Bij elk der rampschade-bureaux is een ambtenaar van de afdeling vaststelling van het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting gedetacheerd. Deze is be last met de leiding van de taxatie van de schade aan gebouwd onroerend goed in zijn rayon; de taxatie wordt verricht door een groot aantal taxateurs, die door ge noemd ministerie zijn aangetrokken en d'ie, waar mogelijk, reeds met hun werk zaamheden zijn begonnen. I Het is thans weer mogelijk om dank zij dit prachtige staaltje van samenwerking der L.S.K., P.T.T. en een groot aantal vrij willigers in de noodgebieden, tussen Ter- neuzen en Goes 20 draadloze gesprekken tegelijk te voeren; tussen Roosendaal en Goes kunnen gelijktijdig 48 mensen „draaien" (deze frequentie kan desnoods zelfs worden opgevoerd tot 96), Middel- harnis-Zierikzee heeft een capaciteit van 12, evenals de verbinding Middelharnis- Barendrecht, terwijl aan de 12-kanalige verbinding Zierikzee-Goes nog gewerkt wordt. Van Barendrecht af loopt er dan weer 'n normale „ouderwetse" P.T.T.-kabel naar Rotterdam. Voor vlak land minder gunstig De kwaliteit van deze draaggolf-straal- zender-kanalen is, volgens ir J. J. M. Koning precies dezelfde als die van een normale kabelverbinding; er is geen kans op fading of storing bij onweer. Deze technische wonderen zijn eigen lijk eerst na de oorlog in deze perfectie voor civiel gebruik toegepast. Ons vlakke land is echter enigszins gehandicapt door het feit, dat deze vrij korte radio-golven, die zich gericht en rechtlijnig voortplan ten slechts een maximaal bereik van pl.m. 60 km. hebben, vóór ze met de kromming der aarde in contact komen. Landen met hoge bergen kunned de zendmasten veel gunstiger opstellen, maar in Nederland zouden wij voor lan gere verbindingen relais-zenders nodig hebben. Ofschoon de P.T.T. thans voor het eerst ervaring opdoet met deze apparaten, schijnen ze onverdeeld gunstig beoordeeld te worden: door het ontbreken van kabels is de bedrijfszekerheid uiteraard veel groter. Op de vraag of een dergelijke ser vice ook goedkoper zjjn zou, moest men echter voorlopig het antwoord schuldig blijven. Maar wie weet, welke technische snuf jes wij nog zijdelings aan deze ramp zul len danken. Het moet ons alleen van het nart, bij alle lof voor de helicopter, dat hij óns vanmiddag in de steek liet. Hij zou ons van Roosendaal naar Middelharnis ge bracht hebben, liet het echter door uiterst slecht zicht wéér die dwarsbomende natuur eenvoudig afweten. Middelharnis was echter snel gewaar schuwd. Door middel van de draadloze 12 kanalige-kabel van 't straalzender-net. In het slot van zijn voordracht behan delde spr. het probleem van het bevolken der nieuwe polders. Er is voor de N. O.- polder een compromis-uitgiftenplan dat als compromis niemand bevredigt en toch wel dicht bij het ware midden ligt. Bij de uitgifte van een nieuwe polder en misschien nog wel eerder zal het debat er over ongetwijfeld weer in hevigheid gaan toenemen. Salomo's wijsheid Tenslotte stelde spr. de vraag: „Moeten de toekomstige inwoners, uitgekozen door de staat, alleen maar gekozen worden volgens T„schiktheid of moet bij de keuze ook rekening worden gehouden met het ontstaan van een nieuwe gemeenschap, die wat de godsdienstige en politieke sa menstelling betreft, in overeenstemming is met die van ons gehele land?" Ieder verstandig mens zal zeggen: het laatste. Maar dan is Salomo's wijsheid amper voldoende voor hen, die het moe ten doen, want waar vindt men de juiste percentages van het aantal katholieken, van al de schakeringen der protestanten, van de buiten- en onkerkelijken. En moe ten deze ambtenaren soms ook de vraag oplossen, of zij humanisme als een geeste lijke stroming moeten aanmerken, die recht heeft op een bepaald percentage van de polderbewoners? zo besloot spr. De Britse premier Churchill heeft gis teren in het Lagerhuis verklaard dat de moed en vastberadenheid, die het Neder landse volk bij de overstromingramp aan de dag heeft gelegd, „zijn schitterend ver leden waardig" waren. Hij diende een door alle partijen ge steunde motie in, waarin diep medeleven wordt uitgesproken met Nederland en België en met allen die in Engeland door het water getroffen zijn. De leider van de oppositie. Clement Attlee, zei: „het Nederlandse volk heeft een van de grootste tegenslagen in zijn geschiedenis gehad en is de ramp tege moet getreden met dezelfde moed die het altijd getoond heeft in tijden van tegen spoed". Militairen die in noodgebieden wonen Aan militairen die hun woonplaats heb ben in de geteisterde gebieden of wier gezinsleden aldaar woonachtig zijn, zal in de periode van 18 Februari tot6 April een buitengewoon verlof worden toegekend van vier dagen, dat voor zover de dienst het toelaat, in eenmaal zal moeten worden opgenomen. Voor dit verlof zal tevens eenmaal vrij-vervoer worden verstrekt. De bestaande regeling voor de bewe gingsvrijheid wordt met ingang van Vrij dag 20 Februari weer van kracht. Tegen de verwachting in, is Bljjker's aannemingsbedrijf te Gorcum er in ge slaagd de veerpont „Willemsdorp" uit de Kruiningerpolder te slepen. Deze voor malige Moerdijkpont onderhield de dienst tussen Pcrkpolder en Kruiningen. In de rampnacht is het schip dwars door de dijk 3 kilometer de polder ingeslagen, op zijn weg verschillende boerderijen vernielend. Het is thans op weg naar de werf te Vlis singen om hersteld te worden. De Drentse boeren hebben spontaan ter beschikking gesteld van hun collega's in de geteisterde gebieden: 76 vaarskalveren, 103 pinken, 36 vaarzen, 18 koeien, 3 volbloed stieren, 3 veulens, 219 biggen, 70 opfokzeugen, 3 opfokberen, 18 zeugen, 15 varkens en 1 schaap. Voorts werden de volgende landbouwgoederen ter beschikking gesteld: 460 ton hooi (hoewel er in Drente geen kilogram hooi over is), 1100 ton stroo, 750 ton voederbieten, 380 ton voeraardappelen, 200 ton goedgekeurde pootaardappelen, 50 ton goedgekeurde zaaihaver, 400 ton krachtvoeders en 70 ton kuil- en pers- voer. Wanneer deze hoeveelheden per spoor zouden worden verzonden naar de noodgebieden, zouden voor dit transport 334 wagons nodig zijn. (Van onze Haagse redactie). „Nog nooit heb ik zó iets verschrikke lijks gezien", gaf Ed gar Elbert, president van „Lions Interna tional", gisteren ten overstaan van Z. K. H. prins Bernhard, de Amerikaanse ambassadeur Selden Chapin, vertegenwoordigers van het Nationaal Rampenfonds en het Nederlandse Rode Kruis te kennen. Met een symbolische gift een cheque van 1000 dollar zette hjj een sneeuwbalactie in, waaraan waar schijnlijk 10.000 „Lions Clubs" in 43 lan den zullen deelnemen. Bijna een half mil lioen vrije wereldburgers zullen daarmee bij een grootscheepse inzameling van geld en goederen ten behoeve van de Neder- andse rampgebieden worden betrokken. De „Lions" (Liberty) Intelligence, Our Nations' Safety") stellen zidh ten doel in internationaal verband speciaal door de charitas te beoefenen, waar de nood het hoogst en de eigen hulpmiddelen onmo gelijk toereikend kunnen zijn. Ieder lid werkt daarbij persoonlijk actief mede zon- der onderscheid te maken tussen de po- litieke en geloofs overtuigingen van getroffenen of mede standers. Alleen het totalitarisme wijst men principieel af. In 1917 werd de eerste club opgericht van de huidige wereldorga nisatie, die zijn hoofdkwartier in Chicago heeft. Nederland telt twee clubs: een in Amsterdam en een in Den Haag. Reeds 70.000 gulden toegezegd „Op het ogenblik hebben we slechts ons hart, onze diensten en beloften te bieden", zo verklaarde de heer Elb'ert. „Er is echter reeds een begin gemaakt met de uitvoe ring van een uitgebreid actieprogram: tot nu toe is bekend geworden, dat 60 clubs reeds chèques tot een totaalbedrag van 60 a 70.000 gulden hebben toegezegd. Ik heb er echter geen idee van. hoe groot het eindbedrag zal worden". Prins B'ernhard dankte met enkele woorden voor deze groots opgezette hulpactie, die volgens Z. K. H. vooral ook belangrijke morele steun voor de getroffenen betekent. (Van onze Limburgse redacteur). De directie van de N.V. Staalwerken „De Maas" te Maastricht, die zich zoals men zich zal herinneren enige tijd ge leden gedwongen heeft gezien een groot aantal arbeiders te ontslaan, is van me ning. dat de situatie voor de stalen buizen industrie gunstiger zal worden wanneer 't Schuman-plan in werking treedt. Komt er naar men vurig hoopt een ken tering ten goede, dan zal verder ontslag van arbeidskrachten niet meer nodig zijn. Er bestond ernstig gevaar, dat opnieuw 38 arbeiders werkloos zouden worden, daar deze mensen in de huidige omstandighe den geen 48 uur per week tewerk gesteld kunnen worden. Door overleg met de directeur-generaal voor de Arbeid heeft de directie vergun ning gekregen maximaal 78 arbeiders ge durende enige tijd 24 uur per week te la ten werken, zodat dit ontslag gelukkig niet behoefde aangezegd te worden. Blijkt de verdere ontwikkeling voor de buizen industrie gunstig te verlopen, dan zullen deze 38 man personeel normaal in dienst mogen blijven. De regering van Chili wil een wetsont werp indienen om duizend ontheemden op kosten van de Chileense regering ves tiging in Chili aan te bieden. Er was een speciale ministerraad bijeen geroepen, waarbij de president een uiteenzetting heeft gegeven van de ramp die Nederland heeft getroffen. Onmiddellijk na de minis terraad heeft de minister van Buitenland se Zaken in naam van de president aan de regeringen van de Latijns-Amerikaanse volken een oproep gericht om Nederland te hulp komen. De pers in Chili besteedt veel aandacht aan de actie van de presi dent. Egyptische regeringswoordvoerder heeft gisteren de Cairo verklaard, dat Egypte Groot-Brittannië volgende week officieel de eich zal stellen zijn troepen uit de Suez-Kanaalzöne terug te trekken. Hij zeide, dat premier generaal Naguib de Britse ambassadeur te Cairo een nota zal overhandigen, waarin de Britse regering zal worden verzocht onverwijld besprekin gen over terugtrekking dezer troepen te openen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1