Begrotingspositie ernstig benadeeld Bewindsman gelooft niet in importlawine Hoe zijn wij veilig voor de zee Commissie-Maris zoekt afdoende maatregelen Naar „geleide economie" in de landbouw Voorontwerp Landbouwwet om advies naar de S.E.R. Vervroegde schoonmaak in het Land van Heusden en Altena RAMPENFONDS 55 millioen Kamer puzzlde over ontslagrecht met vergissingen Dijk bij St Anna- land is dicht NU „INTERVIEW" MET TOUSEUL Zaterdag 21 Februari 1953 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Minister Van de Kieft: „Na wateroverstroming geen geld overs t rom i ngf Nieuwe Waterweg en Westersehelile moeten open blijven Begrotingsoverschot in Canada Baggermateriaal naar Bruinisse „Der Mittag" klopt zich op <le borst Commies bij de belastin gen gearresteerd Grotere bestaanszeker heid beoogd Binnen drie weken water buiten de dijken Analyst De treinbotsing bij Gouda V_ WEERBERICHT 7 ekort wordt geraamd op f 1,2 milliard n, minister onderstreepte dat Neder- d niet zal terugkomen op het besluit Dam vervangt nu het weg geslagen gedeelte Lastenverlaging van bedrijfs leven in onderzoek Geen opheffing prolongatie verbod >v. ik,. Verlaging van belastingen Ontmoeting met ontsnapte oorlogsmisdadiger De minister van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening heeft een wetsontwerp van wet ter ver vanging van de Landbouwcrisis- wet 1933, genaamd Landbouwwet, om advies aan de Sociaal-Econ. Raad voorgelegd. Geregelde voorziening tegen stabiele prijzen Sympathieke actie Weer witte gordijnen Denemarken kleedt 150.000 Nederlanders aanRusland geeft één millioen gulden DEKEN J. W. H. BORSBOOM f Is dertien uur normale dienst? De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van vanavond tot morgenavond, luidt: Veel bewolking met in het Noorden van het land tijdelijk wat motregen, maar in het Zui den enkele opklaringen. Matige tot krachtige Zuid-Westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Zondag 22 Februari: Zon op 7.42 uur, onder 18.06 uur. Maan op 11.20 uur, onder 4.32 uur. Maandag 23 Februari: Zon op 7.40 uur, onder 18.08 uur. Maan op 12.21 uur, onder 5.22 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT! Staatslening voor het herstel -■ 1 Geëvacueerde kinderen v< voorbereiding m „De financiering van het herstel van de rampschade zal in hoofdzaak, ja, in zo sterk mogelijke inate, door leningen moeten plaats vinden om het inflatoire effect te voorkomen, aldus heeft de minister van Financiën, de heer J. van de Kieft, op een vraag van het weekblad „De Zakenwereld" ver klaard. Of per saldo ook nog een beroep zal worden gedaan op de tegen waarderekening, is een zaak, die wij later rustig moeten bekijken. Ten glotte is het gebruik van deze rekening voor de financiering van het herstel Jer aangerichte schade een zuiver inflatoire maatregel en wij moeten er voor oppassen, dat wij na de wateroverstroming niet ook nog een geld- overstrommg krijgen". Op de vraag; of een lening in voorbereiding is, ant woordde de minister: ..Ongetwijfeld. Overigens werd reeds voor de ramp overleg gepleegd over een con- solidetielening. Door de nationale ramp zijn die onder handelingen natuurlijk in een geheel andere sfeer ge komen. Men moet echter wel begrijpen, dat ik niet maar zo op de knop kan drukken om een lening voor de dag te toveren. Daarvoor zijn grondige voorbereidin gen nodig. Het moet tenslotte een zakelijke lening zijn, zonder een geforceerde rente en ook niet met een rente, die boven de huidige marktverhoudingen ligt minister J. VAN DE KIEFT ••■geen tovenaar.... Bij de grote liquiditeit der schatkist aldus de minister, behoeft achJ financieringsplan niet zo'n haast te wor den gezet. Hij geloofde bovendien, dat die liquiditeit, natuurlijk afgezien van de verplichtingen ten opzichte van de ramp- schade, voorlopig groot zal blijven en er dus geen belangrijke achteruitgang op korte termijn in deze liquide reserves zal plaats vinden. De minister geloofde niet, dat de door velen zo gevreesde import lawine zal plaats vinden, zodat er ver moedelijk geen grootscheepse aanval van de zijde van de import op onze deviezen reserve zal komen. Op de vraag, of hij geen kentering in de export vreesde, antwoordde de bewinds man, daarop niet positief te durven ant- woorden, omdat er zovele factoren zijn, die deze beïnvloeden. Minister Van de Kieft zeide, afgezien van de vraag hoeveel deviezen het herstel der schade ons zal kosten (een vraag, die hij nog niet kon be antwoorden) niet pessimistisch te zijn ten aanzien van de normale ontwikkeling van de deviezenreserves en de betalingsbalans. Het Is echter mogelijk, dat de ramp onze betalin£sk3.lans tijdelijk ongunstig zal kunnen beïnvloeden. cctand te doen van verdere dollarhulp om si»* „NO 's dan '°ch gelukt, het gat is dicht". ,iu'chte St. Annalandsc jeugd gisteravond elkaar toe. „Het gat is dicht" riepen vrouwen wier mannen daar nu al drie dagen en nachten onafgebroken aan die dijk zwoegen. Het gat is dicht. Het gaat ais een lopend vuurtje door het dorp, een bewijs, dat alles en allen met dit grote werk meeleeft. Inderdaad, het gat kwam dicht. Na vier uur hielden de zandzakken het in de laatste meter die tussen de twee dammen nog open lag. Dat was het begin van deze afsluiting die van de ongeveer achthonderd dijk werkers uit St. Annaland, Oud Vosserneer, Tholen en Poortvliet, van deskundigen en opzichters, de laatste drie dagen en nach ten het uiterste had gevergd. Het is nog maal- een voorlopige bescherming, maar dan toch al weer een bescherming. Ruim 250.000 zakken vormen de dam, die het water nu tegenhoudt. De vloed komt op. Aan de ene kant van de dam stuwt het water er tegen, aan de andere kant is er nog de druk van h«t water in de P°lder" Als. een symbool van de aangerichte verwoesting hggen in die polder de grote stukken van het wegge slagen dijkgedeelte, maar als symbool van de ongebroken weerstand van de Thoolse mensen ligt daar ook de dam, de dam, die het weggeslagen dijkgedeelte nu vervangt. ho'lwerken' kopen ket zo te kunnen niet nm 'i, ook het volgende jaar met om hulp behoeve bijna een harde ste.ua°m. hlJlp behoeven te vrkgen. Nog is de «uI<len valuta De ramp zal ongetwijfeld een zeer na delige invloed hebben op onze begrotings positie. Door de uitval van vele agrarische producten en onvermijdelijk uitstel en ver lichting van belastingen zullen de inkom sten belangrijk dalen. De verhoging der uitgavenposten is nog niet te overzien. De minister raamde op de gecombineerde Ge wone Dienst, Buitengewone Dienst I en Landbouwegalisatiefonds, in plaats van een oorspronkelijk geraamd overschot ad 131 millioen, een tekort van ca 80 mil lioen. Het tekort op de Buitengewone Dienst II was 623 millioen. „Wanneer ik een zeer vage raming van het totale tekort Voor 1953 mag doen, dan zou ik dit in de orde van grootte op 1200 millioen willen stellen". In bepaalde omstandigheden is een tekort op de gewone rekening aanvaard baar. In dit opzicht zeide de minister geen vaste stelregel te hebben. Zeker meende hij, dat onder inflatoire toestanden over schotten op de gewone rekening ter dek king van tekorten op de kapitaalrekening moeten worden aangewend. Of het niet wenselijk is, ondanks de verwachte on gunstige ontwikkeling der begrotingsposi tie, toch tot verlaging der lasten op het bedrijfsleven over te gaan, daaromtrent kon de minister nog niets mededelen. Deze zaak zal nog nader in de Ministerraad moeten worden bekeken. Op de vraag, welke maatregelen hij denkt te nemen om de doorstroming van kapitaal uit de risico-mijdende naar de risico-dragende sector te vergroten, ant woordde de minister, dat het z.g. trans- formatiefonds bijna gereed is. Het fonds zal een maximum garantievermogen van 100 millioen hebben. Het is de bedoeling het zo zelfstandig mogelijk te laten be sturen, zodat de overheid slechts een kleine vinger in de pap zal hebben. De minister zeide het er mee eens te zijn dat, waar dit kan, kapitaalmarkt en effectenbeurs zich ruimer zouden moeten kunnen ontwikkelen, maar hij vroeg zich af, wat er van de oorspronkelijke beurs- structuur is overgebleven. De Indonesi sche fondsen hebben hun grote belang op de beurs verloren, de grote banken heb ben bijna al het beursverkeer naar zich toegetrokken en de institutionele beleg gers zijn eigenlijk de grootste klanten van de beurs geworden. Dit zijn structurele can de eilanden SchowWen-Vmycland en Goeree-Over- flakkee, die zijn ondergebracht in Baarn en Soest, waren Vrijdag gasten op paleis Soestdijk. In ae turnzaal woonden zij een poppenkastvoorstelling bij. Tijdens de pauze werden door Koningin Juliana en de prinsessen versnaperingen uitgereikt. De koninklijke gastvrouw gaat met de schaal rond. wijzigingen, die door bepaalde overheids maatregelen met kunnen worden wegge vaagd. Gevraagd naar zjj„ mening of een op heffing der divufendbeperKing en der speculatie winstbelasting njet een gunstige invloed kan nebben, zeide de minister: ,.Laat men dit toch niet overdrijven. Haar opheffing zal heus niet 't paradijs openen. Opheffing der speculatiewinstbelasting is echter in ernstige overweging. Ten aan zien van een verdere verlenging van de dividendbeperking wordt nu advies ge vraagd van de b.E.R. Maar een opheffing van het Prolongatie-verbod is van mij niet te verwachten. De prolongatie heeft nooit een gezond beursverkeer gestimuleerd en heeft te veel ellende te weeg gebracht". De minister onderstreepte, dat hij het rentegamma zeker zaj aanhouden. „Het doet heus geen kwaad. Het is een ge makkelijk hanteerbaar instrument, voor- al voor het geval, dat er weer eens ernstige dingen mochten gebeuren". Tenslotte zeide d'e minister te geloven, dat wij het een heel eind kunnen brengen om grotendeels met eigen inspanning de gevolgen van "«ramp te boven te komen. Indien het in 1953 beschikbare kapitaal in de g?e5e/1f, g 2ai stromen, als dus het grootste deel van dit beschikbare kapitaal naar de overheid kan vloeien, dan hoop ik, dat wij het onder elkaar wel zullen redden, aldus minister Van de Kieft, De Canadese minister van financiën, Douglas Abbott, heeil de begroting 1953' '54 ingediend. Er wordt een overschot ver wacht van 11 millioen tegen een over schot van S 48 millioen in i952/'53. De in komsten worden geraamd op het record- juist in 't Zuid-Westen van het land, met „Wij staan, in eenvoudige vorm uitge drukt, voor de keuze of een djjklcngte van meer dan duizend kilometers met één meter of meer te verhogen in sommige gebieden een zeer bezwaarlijk uitvoerbare taak öf enkele zeegaten af te sluiten op zodanige wijze, dat de kustlijn, die door de stormvloeden wordt bedreigd, aanzien lijk wordt verkort". Met deze wel zeer algemene aanduiding omlijnde minister Algera de taak, welke is toebedeeld aan de waterschapstechnische commissie, die hij vanmorgen installeerde. Bij haar onderzoek, op welke wijze een ramp, als die van 1 Februari moet en kan worden voorkomen, komt de com missie op nu niet bepaald onontgonnen terrein. Zij kan daarbij profiteren van de studies, welke sedert 15 jaar door de Rijkswaterstaat zijn verricht, ook en. Dense zolderschuit, een z.g.n. „Amster dammertje, die voor de hulpverlening in het watersnood, ideaal is, door de geringe diepgang van dit soort speciaal Amster damse schuiten, kwam over water van de hoofdstad naar Breda. Daar werd zij uit haar element gehaald, en de reis ging per wagen verder, omdat het gebied om Lage Zwaluwe van Breda uit over water niet bereikbaar is. Per bok zal de schuit op de plaats van bestemming, over een dijk worden gezet, in het watersnood- gebied. En dan begint het werk pas De vluchthaven Zijpe te Bruinisse zal gedurende de komende weken mede wor den gebruikt als ligplaats voor een pers zuiger en ander baggermateriaal en voor de aanvoer van materialen ten behoeve van de herstelling van dijken op Schou- wen-Duiveland. Hierdoor is slechts on geveer de helft van het havenoppervlak als ligplaats voor de doorgaande scheep vaart beschikbaar. Het in DiisseUlorp verschijnende blad „Der Mittag" heeft zoals wij gisteren reeds meldden, een interview gepubliceerd met een der nog voortvluchtige Bredase gevangenen, namelijk met de vroegere S.S.-man Touseul. Het geldt hier dezelfde ontvluchte, die indertijd in de Hondsdag werd ontvangen door het liberale parle mentslid dr Mende. Het interview geeft generlei aanduiding over plaats en tijd, waarop het zou hebben plaats gevonden. Evenals in zyn onderhoud met dr Mende heeft Touseul tegenover de vertegenwoordiger van het blad verklaard, dat hij geenszins wegens criminele vergrijpen zou zijn veroordeeld doch uitsluitend om politieke redenen. Hij heeft in het interview de hoop uitgesproken, dat de Nederlandse regering dit zal bewijzen door een publicatie van zijn straflijst. „Der Mittag", een vrij sterk naar recht»gericht blad, gaat er trots op „het enige blad in Duitsland" te zijn, "at een onderhoud niet een Bredase vluchteling heeft gehad Het legt er bijzondere op, dat Touseul aan het Oostfront verschillende Duitse onderscheidingen zou hebben verkregen. j, Nederlandse ambasseur in Bonn, de heer A. Th. Lampray heeft bij de 'j s? regering zijn bevreemding uitgedrukt over het feit, dat bovengenoemd resls li"'1 h°!' plaats hebben terwijl de Duitse politie er nog steeds niet in lanhJ1 's enig spoor van de voorvluchtige misdadigers te ontdekken. De Neder- 1op«r„a„?.rï1 ssa"e 'n Bonn heeft voorts aan het dagblad „Der Mittag" het vonnis bondsrppp"' dat over voormalige S.S.-man Touseul geveld is. De West-Duitse •Ues in h t heeft hierop opnieuw de verzekering gegeven dat de Duitse politie net werk zal stellen de vijf nog voortvluchtige ontsnapten te aresteren. bedrag van 8 4.473 millioen tegen 4.375 millioen in 1952/'53. De raming van de uitgaven bedraagt 4 462 millioen tegen 4.327 millioen in 1952/'53. Bijzonderheden van deze begroting zijn dat sigaretten goedkoper zullen worden, de inkomstenbelasting verlaagd zal wor den en de radiobelasting afgeschaft zal worden. De Canadese regeling heeft verder met ingang van Donderdag de verkoopbelas ting van 10 pet op krantenpapigr afge schaft. Het krantenpapier voor d'e Cana dese dagbladen wordt hierdoor ongeveer 11 per ton goedkoper. De dagbladuit gevers hadden reeds jaren lang aange- drongen op opheffing van deze belasting, j aangezien er in hun nadeel onderscheid gemaakt werd, daar de belasting niet gold voor tijdschriften. Verder zal de vennootschapsbelasting worden verlaagd met 6 pct Voor grote en met 10 pet voor kleine ondernemingen. betrekking tot het watervrij maken van bepaalde gebieden en tot de beveiliging van het land tegen verzilting. Bovendien van het werk der „stormvloed-commissie" van 1939, welke o.a. de factoren heeft on- De politie te Utrecht heeft een 58-jarige commies-secretaris bjj de Inspectie der invoerrechten en accijnzen aldaar gearres teerd wegens een belangrijke fraude. De eigenlijke aanleiding tot zijn arrestatie was een ander feit van mindere betekenis, doch bij het verhoor kwam aan het licht, dat de arrestant zich gedurende een reeks van jaren aan onregelmatigheden schuldig gemaakt zou hebben. Het gaat waarschijnlijk om een bedrag van ruim twaalfduizend gulden, dat ver dachte zich toegeëigend zou hebben door valsheid in geschrifte te plegen. De man heeft tegenover de officier van Justitie een volledige bekentenis afgelegd. Naar de regering meent, is de Land- bouwcrisiswet 1933 niet langer geschikt om te dienen tot grondslag van het tegen woordige landbouwbeleid. Ook in de jaren, die op de eerste periode van schaarste na de bevrijding volgden, is im mers gebleken, dat in de uiterst conjunc tuurgevoelige bedrijfstak, die de land bouw is, een vrij intensieve overheids bemoeiing niet kan worden gemist, wan neer men althans wil bevorderen, dat zij haar functie in de Nederlandse samen leving onder zo gunstig mogelijke om standigheden vervult. Die gunstige om standigheden kunnen slechts ontstaan wanneer de werkers in het agrarische be drijf in zekere mate bevrijd kunnen wor den van d'e sterke schommelingen in de conjunctuur, die zij zonder overheids bemoeiing n hun volle zwaarte zouden ondervinden en die voor een rationele bedrijfsopvoering een onoverkomelijke hinderpaal zouden zijn. Deze tot op zekere hoogte geleide economie in de agrarische sector dient niet alleen om een bestaanszekerheid te scheppen voor de werkers op de sociaal en economisch verantwoorde agrarische on derneming, maar ook om daartegenover een geregelde voorziening tegen zoveel mogelijk stabiele prijzen te bevorderen, zowel voor wat de voedingsmiddelen van het Nederlandse volk als voor wat de grondstoffen van de verwerkende in dustrie betreft. Daarnaast houdt de Landbouwcrisis-wet geen rekening met de ontwikkeling van de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie op grondslag van de wet op de Bedrijfs organisatie, terwijl, naar de mening van de regering, voor de bedrijfsorganisatie op het terrein van landbouw, visserij en voedselvoorziening een ruime taak is weg gelegd. Al zal de eigen bevoegdheid der centrale overheid in de toekomst niet kunnen worden gemist, dit betekent niet, dat de bevoegdheden der regering een schaduwbeeld van de autonome bevoegd heden der nieuwe bedrijfslichamen be hoeven te worden. Langs de kronkelende dijkweg van het kleine Hank langzaam weer op gang. derzocht, welke een stormvloed bepalen en daarbij de maxima van elk dezer fac toren heeft vastgesteld. Deze commissie heeft haar berekeningen gebaseerd op het jaar 2000, omdat zij meende, dat 't zeker wel zo lang zal duren alvorens de noodza kelijke beveiligingswerken aan de mond der zee-armen tot stand zullen zijn ge bracht. Daarom heeft zij ook de invloed van de geologische bodemdaling en van in dat tijdperk tot stand te brengen, in het rivier-regime ingrijpende, waterstaatswer ken mede tot het jaar 2000 in de cijfers verdisconteerd. Zo kwam men voor Hoek van Holland voor genoemd jaar tot een stand, welke wisselde tussen 4 en 4.05 M. N.A.P., ter wijl bij de laatste stormvloed het hoog water daar waarschijnlijk tot 3.85 M. N.A.P. is gerezen. Een eventuele afdamming van de zee gaten, zo merkte de minister in zijn in stallatie-rede op, kan niet gelden voor de Westerschelde en de Nieuwe Waterweg, Met het oog op de daarbij betrokken scheepvaartbelangen moeten deze als open vaarweg gehandhaafd blijven. De afsluiting van het Haringvliet, van de zeearm tussen Goeree en Schouwen en ran de Oosterschelde, eventueel gecom bineerd met de verbinding van Walche ren, Noord- en Zuid-Beveland zal een aanzienlijke vermindering geven van de dijklengte, die in de toekomst als zee waterkering zal moeten optreden. Daar naast zal de uitvoering van deze wer ken op bijzondere wijze ten goede kunnen komen aan de zoetwatervoorziening van een groot deel van ons land en de be strijding van de gevolgen van voortschrij dende verzilting op verschillend gebied, terwijl ook mogelijkheden worden ge opend voor het tot-stand-brengen van een wegverbinding met verschillende thans alleen te water bereikbare eilan den. Intussen zal men ernstig bedacht moeten zijn op de waterstaatkundige con sequenties, die dergelijke afdammingen met zich zuilen brengen o.a. voor de scheepvaart, de, afvoer van water en ijs, enz. Wanneer niet tot afdamming van alle daarvoor in aanmerking komende zee armen kan worden geraden, dan zullen uit de aard van de zaak ook voor de waterkeringen langs de in open verbin ding met de zee blijvende gedeelten van die zeearmen door de commissie de vei ligheidsmaatregelen dienen te worden opgesteld, welke in dat geval noodzake lijk worden geoordeeld. Het kan nu eenmaal niet anders of met de uitvoering van de definitieve bevei ligingsmaatregelen zullen nog jaren ge moeid zijn. God moge verhoeden, dat er binnen dit tijdsbestek andermaal een der gelijke stormvloed optreedt als thans is geschied, zo besloot de minister. Zijn rede werd door de voorzitter der commissie, ir A. G. Maris kort beantwoord. In afwachting van de door de com missie te ontwerpen beveiligingsmaatre- gelinggn, worden thans allerwegen de vernielde dijken onderhanden genomen. Om deze werkzaamheden centraal en met. zo min mogelijk oponthoud te kunnen doen geschieden is bij de Tweede Kamer een wetsontwerp „Noodvoorziening dijk herstel" ingediend. Wat de kosten van het herstel betreft, zegt de Memorie van Toelichting, dat de billijkheid mede brengt, dat het Rijk die kosten voor zijn rekening neemt, welke zijn gemaakt om de waterkeringen uiteindelijk in de oor spronkelijke toestand te herstellen, d.w.z. deze hetzelfde waterkerende vermogen te geven, dat zij voorheen hadden. T~\AT er in de rampgebieden heel wat IJ valt op te ruimenis begrijpelijk. En dat men dus schoonmaakartikelen stuurt, kan mede slechts een zeer goede hulpverlening genoemd worden. Zelfs trekken er colonnes van dames met dweil en bezem naar het terrein van de sclioon- maakstrijd. Wel, die liefhebsters zullen haar hart kunnen ophalen. Zo tegen Pasen is het juist de psychologische tijd voor de schoonmaak. Iedere man pleegt zulks elk jaar, niet altijd tot zyn onver deeld genoegen, te ondervinden. Wij 'menen deze schoonmaak-actie ten sterkste te moeten animeren en propa geren. Laten de mannen daarvoor eens 'diep in hun zakken grijpen! Onzerzijds willen wij niet de suggestie doen om' alle vrouwen naar de nood- qebieden te sturen om schoon te viaken. 'Neen, dat zou ons te ongezellig zijn.' Moot de gesellifjheid zou onfjetu ijfeld. verhoogd worden', wanneer er zoveel schoonmaakmateriaal naar de getroffen streken werd gezonden, dat er bij ons thuis geen enkel schoonmaakartikel over blijft en dus dit jaar in onze woning de boel niet in dis- én wanorde kan worden gebracht Dussen naar Werkendam in het Land van Heusden en Altena. valt onmiddellijk een verheugende activiteit te bespeuren op De straten zijn nog bedekt met een laag glibberige modder en de voortuinen van de huizen zijn hier en daar niet veel meer huishoudelijk gebied. Nagenoeg huis voor j dan modderpoelen, maar het aanzien van huis krflgt een grondige schoonmaakbeurt en deze bedrijvigheid kweekt een lente stemming in dit beproefde land. De vrou wen zijn evenmin als de mannen bij de pakken neer gaan zitten en zjj bestrijden water met water om zo vlug mogelijk in eigen huis van de narigheden van de over stroming af te zijn. De provinciale weg van Dussen naar Werkendam is onder Almkerk op twee plaatsen doorbroken. Twee baileybruggen herstelden de verbinding, zodat het ver keer normaal kan doorgaan. In het zwaar geteisterde Hank hangen weer hagelwitte gordijnen achter de vensters en de kamer planten hebben het vertrouwde plaatsje op de vensterbank weer teruggekregen. Dank zij de onontbeerlijke hulp en steun van een colonne gezinsverzorgsters uit Den Bosch en omgeving, komt het normale leven in het dorp groeit met de dag. Hank is voor de tweede maal in enkele jaren ernstig getroffen. Het was eerst de oorlog en nu is het het water. Pastoor Damen heeft deze tweede ellende lichamelijk niet meer kunnen verwerken. Hij is Donderdagavond 60 jaar oud, gestorven. Hoewel het gehele dorp behoudens enkelen, geheel was ge ëvacueerd, is hij op zijn pastorie gebleven om te doen wat in zijn vermogen lag. De schoonmaak van de huizen is een zwaar karwei. Er is moed voor nodig om de chaos aan te pakken. Alle huizen in het dorp Hank hebben ongeveer anderhalve meter onder water gestaan. De scholen in Almkerk gaan Maandag weer met de les sen beginnen. Het leven langs de kronkel weg in het land van Heusden en Altena herstelt zich. De gemalen werken op volle kracht en men hoopt over twee a drie weken het water buiten de dijken te heb ben. Hulp in geld en goederen voor de wa tersnoodslachtoffers in ons land blijft toe stromen. Wij noemen uit de lange lijst hier nog enkele in grote dankbaarheid ontvan gen giften: Diverse verenigingen in Rusland zullen aan het Nationaal Rampenfonds een be drag van niet minder dan één millioen gulden doen toekomen. Het Deense Rode Kruis schat de waarde van de in Dene marken ingezamelde goederen op bijna twintig millioen gulden, terwijl daarnaast reeds één millioen gulden aan contanten is ontvangen. De ingezamelde goederen zijn voldoende om150.000 Nederlan ders te kleden. De Franse minister van Buitenlandse zaken heeft aan minister Beyen gisteren een chèque aangeboden van 20 millioen francs (ruim twee ton) als eerste bijdrage van het Franse volk. In donesië zamelde tot nu toe 4% millioen rupiah in. Doch ook in ons land vloeit het geld bin nen. Ged. Staten van Gelderland hebben voorgesteld een kwart millioen gulden ter beschikking te stellen. In Ommen werd bijna 95.000 bijeengebracht, wat neerkomt op ongeveer 8.50 per inwoner of 39 per gezin. En de kas van het Nationaal Rampen fonds wordt steeds meer gespekt. De stand bedroeg gisteras'ond 55 millioen, dat is 2 millioen meer dan de dag daarvoor. Na voorzien te zijn van de H.H. Sacra menten der stervenden is de zeereerw heer J. W. II. Borsboom, oud-deken en -pastoor te Noordwijk vandaag overleden in het St. Elisabeth-ziekenhuis te Leiden 9 De zeereerw. heer Borsboom werd in 1877 1 Dienstvoorwaarden vastgesteld, waarbij is te Den Haag geboren. Hij ontving de H bepaald, dat men niet meer dan 96 uur in fnan' ï'1 j0p Auë- 1902 en werdde veertien dagen mag werken, welke m 19„2 benoemd tot deken en pastoor te werktijd de N.S. binnen zekere grenzen (Van onze Utrechtse redacteur). Het onderzoek naar de treinbotsing vo rige week Zaterdag bij Gouda, waarbij zoals bekend de bestuurder van de trein Alphen a.d. Rijn-Gouda werd gedood, heeft de schuldvraag nog niet opgelost. De machinist van de locomotief, die naar Rotterdam moest, is er niet verantwoorde lijk voor, dat hij op de lijn van Gouda naar Alphen terecht kwam, omdat dit spoor veilig stond. Onderzocht wordt welke instantie hier een fout heeft ge maakt. Wel heeft de machinist wat laat be merkt, dat hij op verkeerd spoor stond. Gebleken is, dat hij op het moment van de botsing ruim 13 uur dienst had gedaan, doch volgens de spoorwegen moet dit als normale dienst beschouwd worden. Er was hieraan anderhalve dag rust vooraf gegaan. Bij een bedrijf als de N.S. is het nu een maal onmogelijk slechts acht uur per dag te werken en daarom is een door de mi nister goedgekeurd Algemeen Reglement Noordwijk. In 1947 ging hij met emeritaat Hij stond bekend als promotor van de de votie tot de H. Jeroen. zelf kunnen verdelen. De omgekomen treinbestuurder was slechts 7 uur en 20 minuten in dienst.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1