Geen absolute veiligheid tegen het water bereikbaar GELD stroomt nog als water Rampenfonds: 57 mil li oen MIDDENSTANDERS IN HET RAMPGEBIED A Figl sleepte de overwinning uit het vuur Prospectus zonder wezenlijke inhoud m Maarschalk Sokolofsky stafchef van het Rode Leger LDAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Stalin kreeg alle stemmen. Pet af voor zulk 'rc demonstratie v_. Relatieve veiligheid sluit risico's in Waarom geen beroep op bijdrage tot financiering van de rampschade? Maandag 23 Februari 1953 Hoe krijgt Rijk meer zeggingskracht bij dijkenzorg Balansen moeten liet uitwijzen Textielpakket voor getroffenen Socialisten boekten winst; Extreme partijen kregen geen kans NIEUWE STAATSLENING Ook zonder ramp was een lening gekomen Mgr dr Can. van Lierde spreekt in Rotterdam AJioy terug naar de „Fau stiis" Zó vielen de punten Oproep tot waakzaamheid en paraatheid WEERBERICHT De weerverwachting van het KNMI geldig tot Dinsdagavond, luidt: Overwegend droog weer met veel bewolking, maar morgen enkele opklaringen. Matige tot zachte wind tussen West en Zuid. Morgen overdag dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Dinsdag 24 Februari: Zon op 7.38 uur, onder 18.10 uiir. Maan op 13.30 uur, onder 5.59 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANTI Het jongste nummer van „De Ingenieur liet orgaan van liet Kon. Insti tuut van ingenieurs en van de Ver. van Delftse ingenieurs bevat enkele be langwekkende beschouwingen in verband met de ramp, welke Zuid-West Nederland heeft geteisterd. Dr ir V. de Blocq van Kuffeler behandelt meer in liet bijzonder de vraag of er absolute zekerheid is te verkrijgen tegen dijkdoorbraak en met ir R. verLoren van Tlvemaat meent bij daarop ontkennend te moeten antwoor den. Wij zijn immers niet in staat de voor de toekomst meest ongunstige toestand te voorspellen en onze waterkeringen absoluut veilig te maken. Volgens geruchten heeft de jongste, sterke depresssie zich anders uitgestrekt en zich, langzamer verplaatst dan gebrui kelijk is en beide factoren hadden een verhogende invloed op de waterstanden in het Z.W des lands. Bovendien was er «p korte afstand een rug van hoge druk, waardoor grote luchtdrukverschillen en bijgevolg grote windsnelheden ontston den. Volkomen uitzonderlijk hoge water standen waren hiervan het gevolg: maximaal werd de hoogst bekende wa terstand met niet minder dan 75 cm overschreden. Hier kan men naar de mening van de schrijver moeilijk zeggen, dat onze waterbouwkundigen wisten, dat deze na tuurramp zou optreden. Men zou voortaan met deze nieuwe ervaring rekening kun nen houden, maar wie garandeert, dat een der volgende depressies zich niet nog langzamer zal bewegen, misschien enige tijd vrij stattionair zal blijven? De gevol gen daarvan op de waterstanden zijn on berekenbaar. Dit heeft de rijkswaterstaat er in de laatste tijd toe geleid het stelsel van het opeenstapelen van de bekende, ong"^~ tigste toestanden bij het bepalen van U hoogten te verlaten en in de plaafs de illusie van absolute veiligheid een indruk van de relatieve veiligheid te geven. Laat ons volksgeweten hier het nemen van risico toe Bij de beantwoording van deze vraag wijst de schrijver er op, dat tegenover het verschrikkelijke offer van 1500 mensenlevens, dat de ramp eiste, staat dat alleen in 1951 het moderne ver keer'hier te lande 1134 slachtoffers maak te terwijl materieel genomen branden ons over een reeks van jaren genomen belangrijk meer schade doen lijden dan overstromingen. Hij vervolgt dan „Wij trachten door passende maatregelen ver keersongevallen en brandschade zo veel mogelijk te beperken, maar niemand koestert de illusie deze uit te sluiten. Wij aanvaarden hier gelaten het onvermijde lijke. Zullen wij er dan ook niet toe kun- hen komen het onvermijdelijke risico van dijkdoorbraken te leren aanvaarden? In elk geval is het beter zich bewust te zijn van een steeds dreigend gevaar, dan zich te koesteren in de illusie van absolute veiligheid. Is men zich eenmaal bewust van de rea liteit, dat steeds gevaar dreigt, dan zal men zich ook terdege moeten beraden op de maatregelen, die onmiddellijk in ge val van een ramp getroffen moeten wor den. Heeft men direct na de ramp geen Sebrek aan vaartuigen, geschikt om in ge fundeerd terrein te opereren en aan hef- schroefvliegtuigen gevoeld Die vereiste maatregelen moeten worden voorbereid 6n gecoördineerd en men moet ter zake steeds paraat blijven. Blijven rampen ang uit, dan dreigt wat dit laatste be- reft gevaar. Daarom moet het in onze gedachten worden ingehamerd, dat, al £°hdt de vijand zich ook nog lang ver- ®0rgen, hij toch op elk ogenblik kan toe- slaan. De muurtjes op Schouwen Na de reddingsperiode zal de eerste ge i z'jn, de gaten, die in de dijken zijn sfgen te dichten en deze dijken weer rechtstreekse oorzaken van het bezwijken van dijken. Leerzame aanwijzingen voor de reconstructie kunnen hieraan worden ontleend en daarom verzuime men niet. om bij alle ingespannen arbeide, die het spoedig herstel eist, deze gegevens te verzamelen'. In 't bijzonder geldt dit voor de dyken van Schouwen, die over grote lengten met betonmuurtjes waren verhoogd en nu over grote lengten zijn verdwenen, ter wijl als regel enige gaten in en beschadi gingen aan dijken worden aangetroffen. Waren de muurtjes op een gegeven ogen blik niet meer bestand tegen de golfaan- val dan zullen zij plotseling zijn wegge slagen waardoor de dijk egaal te laag werd en over grote lengten kon weg slaan zoals schijnt te zijn voorgekomen. Is dit' op meer plaatsen voorgekomen Maatregelen, maar niet over haast! Na het voorlopige herstel komt de vraag of men ook voortaan met de be staande toestand genoegen kan nemen. En evenals in Noord-Holland na de ramp van 1916 zal men deze vraag ook hier wel ont kennend beantwoorden Daar toch be sloot men destijds reeds, in het uitzicht op de toekomstige afsluiting van de Zuider zee, tot een grondige reconstructie der dijken. In het Zuidwesten des lands verkeert men thans in een overeenkomstige toe stand. Immers de roep, om tot afsluiting der zeegaten, met uitzondering van de Wester Schelde en de Waterweg, overt" gaan. wordt gehoord. Het gaat hier om een groots en uitermate gecompliceerd waterstaatkundig probleem, dat reeds in onderzoek is, maar nauwgezette overwe ging van alle daaraan verbonden facetten behoeft. Oovoldoende voorbereid kun nen dergelijke werken een fatale invloed hebben. Ging in de vorige eeuw dé dam van de vaste wal naar Ameland niet vooral te loor, omdat hij niet op de juiste plaats was aangelegd Men zal dan ook aan de thans ver klaarbare aandrang om tot onverwijlde afsluiting der zeegaten over te gaan weer stand moeten bieden, zolang niet de stu die over dit moeilijke probleem voldoen de en bevredigend is beëindigd. Wel zal die studie thans in zo snel mogelijk tem po behoren te worden voortgezet en daar toe zullen de vereiste financiële en mate- rële middelen beschikbaar gesteld moeten worden, onder inschakeling van alle be schikbare, deskundige krachten. Nadat men een beslissing zal kunnen nemen omtrent de wjjue, waarop de zee- gaten afgesloten zullen worden, zal het nog geruime tijd duren aleer deze afslui ting zal zijn tot stand gebracht. Prof. Thjjsse noemde het derde kwartaal van deze eeuw de periode voor het afsluiten der zeegaten in het Z.W. des lands. Zal men nu de gunstige gevolgen daarvan durven afwachten of zal men naar het Noordhollandse voorbeeld voordien tot dijkverzwaring overgaan Dit zal een moeilijke en verantwoordelijke beslissing zijn. Schrijver komt dan op de organen, die voor de dijken verantwoordelijk zijn en meent, dat nu het algemeen belang hier in het geding is gekomen, de vraag rijst, hoe het rijk. als behartiger van het alge meen belang, in den vervolge in deze ma- j terie een meer beslissende rol zal kunnen spelen. Bij de oplossing van dit moeilijke probleem zal men zich niet te zeer door de emotie van het ogenblik mogen laten beïnvloeden. Onze waterschappen zijn veelal vitale lichamen en hun autonomie, die Napoleon noch Hitier durfden aantas ten, is een haast even teer punt als die der gemeenten. De regeling van grotere zeggingskracht van het rijk bij het be heer van onze hoofdwaterkeringen is dan ook een delicaat en moeilijk probleem, dat, gezien de jongste ervaring, om een oplossing vraagt, maar dat te voren en spoedig grondig, deskundig on derzoek vereist. Wéér zijn er twee millioen gulden in de kas van het Rampenfonds bij gekomen en nog steeds blijft de stroom van giften uit binnen- en buitenland voortduren. Wij geven U hieruit een kleine bloemlezing: De bemanning van de „Maasdam", welk schip in Amerika met toeristen vaart, bracht terstond, toen de eerste berichten over de ramp binnenkwamen, voor het fonds ruim 4000 bij elkaar en de Fair- child Vliegtuigfabrieken te Hagertown in de V. S. zonden Prins Bernhard een chèque van 10.000 dollar. De Westduitse vakverenigingen hebben tot dusver rond 106.000 mark opgehaald en in het verre Curacao is door het personeel van de Olie gemeenschap tot nu toe 770.000 bijeen gebracht. Uit Rome vertrekt vandaag een Italiaanse „solidariteitstrein" van 30 wa- De directeur-generaal voor dc middenstand, dr. L. Groeneveld Meijer, heeft in Zierikzee besprekingen gevoerd met de middenstandscentrale al daar. Hij heeft er, zo vernemen wij, de schaderegeling uiteengezet zoals die vermoedelijk voor de middenstand in de rampgebieden zal gelden. Deze regeling is namelijk nog niet definitief, daar de minister er nog zijn goed keuring aan moet geven. De heer Groeneveld Meijer heeft echter toegezegd dat hiermede grole spoed zal worden betracht. bet 'rouwbaar te maken., vooral opdat het *ei.. 5fenen. kik fer',e water zo kort mogelijk zijn verder- invloed op onze cultuurgrond zal MHOQf iuPet zal van belang zijn zo veel moge- Segevens te verkrijgen omtrent de ïtor]5 g6delegeerde van de Liga van ïtei-e~Kruisverenigingen, kolonel W. Hi-ypaWs, <jie de buitenlandse Rode- de aan de slachtoffers van het ^atersnood coördineert, heeft ëedr ^erlands*, Rode Kruis mede- Q'Pr/ rnet dg voorzien van een pakket i.ieIgoerteerst benodigde nieuwe tex- dat de getroffenen zullen «het tielgQ® e bruikeren VOOr huishoudelijk ge kken» e verstrekking geschiedt ernmineer! schema, dat in overeen- land,? 's gebracht met de hier 7'teraard heersende gewoonten en tielgoeder11161 de hoeveelheid tex- Men 6n> die verloren is gegaan, faan Van h'erbij voorlopig uitge ven e?n aantal van 12.000 ge- °00 „V'nnen omvattende circa zon ge*in<;-S0»en' die naar gelang (t> n nn't Persoonlijke behoefte ba ritste 1 angen: lakens, dekens tatAand<jOP\n WoHen), theedoeken, - lakend 6n, bonte handdoeken, aatdoeken enz. Het bestuur van de Zierikzecse midden standscentrale legde aan de heer Groene veld Mefjer enkele vragen voor. De eer ste handelde over de overbruggingssteun voor die middenstanders, die tijdelijk hun bedrijf niet kunnen uitoefenen. Blijkens het antwoord zal 80 tot 90 pro cent van de verdiensten in 1952 als steun worden uitgekeerd. De winkeliers dienen voor de vaststelling van het bedrag een balans over 1952 over te leggen. Is deze balans nog niet gereed, dan zal de ba lans 1951 als basis dienen. Een soortgelijke regeling geldt voor hen. die niet door evacuatie of doordat hun zaak geheel is vernield van alle in komsten zijn verstoken, maar die toch, doordat velen van hun klanten zijn ver trokken, zoals in het geval Zierikzee en ook in tal van andere plaatsen, ernstige verliezen lijden. Ook zij krijgen over bruggingssteun, waarbij in mindering wordt gebracht, wat zij nog aan ontvang sten hebben. Een nauwkeurige boekhou ding is voor deze mensen eerste vereiste. Deze regeling geldt ook voor hen, die na een periode van evacuatie in hun zaak terugkeren, terwijl nog niet al hun klan ten in de plaats van inwoning terug zijn. Ook van deze gedeeltelijke reëvacuatie zijn op het ogenblik tal van voorbeelden. De vraag of elke zakenman uit de rampgebieden bij het rijk een crediet kan opnemen werd door de heer Groeneveld Meijer bevestigend beantwoord. Dit cre diet staat los van de schade-afwikkeling en wordt bijvoorbeeld verstrekt aan men sen, die kunnen aantonen, dat zij nog grote kapitalen hebben uitstaan, die voor lopig oninbaar zullen zijn. Crediet wordt ook gegeven ter aanvulling van de voor raad. Winkeliers wier voorraad een prooi van het water is geworden en die bij voorbeeld 70'/« krijgen uitgekeerd, wat dus een kleinere voorraad dan voorheen zou betekenen, kunnen voor de resteren de 30'/» een crediet opvragen. Bjj deze credietaanvragen dienen afschriften van de laatste balansen te worden overgelegd. gons. Arnhem heeft hoogstwaarschijnlijk het millioen voor het Rampenfonds over schreden. De Deense rykspolitie heeft op het hoofdbureau van de Amsterdamse po- litie een cheque van 15.000 overhandigd, terwijl een Noorse conservenfabriek reeds 120.000 blikken haring naar Rotterdam verzond. Zaterdag begon op de Antillen de verkoop van watersnood-postzegels. Ruim j.3 millioen voor „Beurzen open, dijken dicht" De radio-actie „Beurzen open, dijken dicht", die Zaterdagavond uit de Philips- schouwburg in Eindhoven weer enkele uren met beeld en geluid „in de lucht" was, heeft opnieuw het halve millioen overschreden. De uitzending sloot met een totaal bedrag van ƒ1.307.593.80. Ook nu kwamen weer velerlei staaltjes tot uiting van de bereidheid tot geven, welke ons volk heeft gegrepen na de watersnood ramp. Zo gaan de binnenschippers, die zich ook overigens reeds gulhartig hadden getoond, een inzameling houden onder het motto „minstens een dubbeltje per ton". Er is voorts een comité in voorbereiding, dat de Nederlandse huisvrouwen zal op wekken alle cassabons en spaarzegels op te sturen, waardoor een zeer groot bedrag kan worden verzameld. Niet minder dan 192.949,18 was de ver rassende som, die 'n kleine welp namens alle onderdelen van de verkenners- en padvinderbeweging in Nederland tijdens deze uitzending aan het Rampenfonds afdroeg. Deze bijna twee ton was het resultaat van de actie „Mouwen om hoog, ons land moet droog". In deze uitzending werd een aanvang gemaakt met het uitreiken van oorkonden, door Z.K.H. Prins Bernhard als voorzitter van het Rampenfonds ondertekend, aan die bedrijven en instellingen, waarvan het personeel zich in hulpvaardigheid heeft onderscheiden door het afstaan van min stens een dag loon. De volgende week Zaterdag geschiedt de uitzending in Leeuwarden. De Minster van Verkeer en Waterstaat, mr J. Algera, heeft Zaterdag in de Statenzaal geïnstalleerd de „Commissie van advies inzake de beantwoording van de vraag, ivelke waterstaatstechmsche voorzieningen, dienen te worden getroffen met betrekking tot de door de stormvloed van SI Januari j.l. geteisterde gebieden, waarbij in het onderzoek ware te betrekken de vraag, of een afsluiting van de zee-armen zulk een voorziening behoort te vormen". Na de installatie, minister Algera (midden) in gesprek met prof. J. Th. Thijsse (rechts) en ir A. C. Maris, directeur-generaal van de Rijkswaterstaat. Oostenrijk heeft gisteren in alle kalmte een nieuw parlement gekozen. Dc uitsla gen uit de verschillende kiesdistricten, die alle 'n zeer hoog percentage kiezers aan de stembussen te zien hadden gegeven, resulteerden in de loop van de avond in 'n nek-aan-nek-race tussen de (christe lijke) Oostenrijkse Volkspartij en de socia listen, welke tob het laatste ogenblik de eindbeslissing in het onzekere hield. Ten slotte bleek de Volkspartij de meerder heid in het zetelaantal te hebben be houden, zij bet met de kleinst mogelijke meerderheid van één zetel. De Volkspartij is iets terug gelopen, terwijl de socialisten aan aanhang won nen, ook op het tot dusver zeer soliede christelijke platteland. In stemmer,aantal behaalden de socialisten zelfs de meer derheid, doch door het systeem der zetel verdeling blijkt dit niet in het aantal af gevaardigden. Dc uitslag luidt: Oostenrijkse Volkspartij: 74 zetels (ver lies 3); Socialisten: 73 (winst 6); Onafhankelijken: 14 (verlies 2); Communisten; 4 (verlies 1) Het meest verheugende van deze ver kiezingen is de achteruitgang van de onaf hankelijken (de verzamelpartij van voor malige nazis, aartsconservatieven en aan hangers van een Groot-Duitsland). Alge meen verwachtte men voor deze partij een vooruitgang, en men vreesde hier en daar, dat deze vooruitgang wel eens aanzienlijk kon zijn. Noch uiterst rechts, noch uiterst links (de communisten) kon echter bij deze verkiezingen winst boeken; men leed hier integendeel verliezen. Bondskanselier Figl, die vermoedelijk bereid zal worden gevonden, wederom namens de O.V.P. aan het hoofd der rege ring te gaan staan, toonde zich over d« uitslag zeer tevreden. Hij noemde het uniek", dat een partij, na zoveel jaren de regeringsverantwoordelijkheid te heb ben gedragen, nog steeds het vertrouwen van de bevolking had weten te bewaren. De voorzitter van de O.V.PJulius Raab, verklaarde, dat zijn partij bereid was ook thans weer het zwaarste deel van de rege- ringslast op haar schouders te nemen, mits de socialisten eveneens hun aandeel droegen. Ook de socialistische vice-kanse- lier Schaerf, bepleitte voortzetting van de regeringscoalitie van O.V.P. en socialisten. Beide partijen wezen met voldoening op de politieke rijpheid der Oostenrijkse kiezers, die aan de extreme politieke rich tingen geen steun hadden geboden. De mogelijkheid, dat de onafhanke lijken op de wip komen te zitten bij ver deeldheid der twee groten, wordt door waarnemers echter gering geacht. Geen van deze partijen zou een alliantie met een dergelijke partner ook maar willen overwegen. Volgens de laatste gegevens was de stem verhouding als volgt: Volkspartij 1.781.696 stemmen; socialisten 1.818 811: onafhan kelijken 473.220; communisten 228.328. Dat de socialisten iets méér stemmen dan de volkspartij behaalden en toch een zetel minder kregen, ligt aan de wijze van zeteltoewijzing, die met een dubbele tel ling geschiedt. De zeven kleine partijen, die aan de verkiezingen deelnamen, kre gen in het geheel geen zetel. Een zeer groot aantal militairen zwoegt onverminderd voort aan het herstellen van de schade in de watersnoodgebieden. Ook de gees telijke verzorgers van de genie troepen zien er niet tegen op de jongens af en toe een handje te 'helpen. Links ds F. ter Bleken rechts aalmoezenier G. V nobels, die zandzakken torsen by het maken van 'n dijk ter afdamming van de Reigersbergerpolder by Bath '■t .yj,'.' ?"V' '"-I»' Het Koninkrijk der Nederlanden gaat over tot de uitgifte van een 33/ Nederlandse Staatslening 1953 tot een bedrag van f 200 millioen. De inschrijving tot de koers van 99 pet zal openstaan op 5 Maart a.s. bij het Agentschap van het Ministerie van Financiën te Amsterdam, uitsluitsnd door bemiddeling van banken of commissionnairs in effec ten, leden van de Bedrijfsgroep Effectenhandel. De porting zal op 1 April a.s. voor 12.30 uur dienen te geschieden bij de Nederlandsche Bank. De aankondiging van een nieuwe staatslening ten bedrage van 200 millioen komt niet bepaald als een verrassing. Reeds voor de ramp van de watersnood moest er op gerekend worden, dat de staat op zekere dag met een lening aan de markt zou komen. De eerste begroting ioor 1953 toonde nog een voordelig saldo van 131 millioen voor het ge ipp t an Gewone Dienst de Buitengewone- Dienst I en bet Landbouw Lga lsatiefomls. oor de Buitengewone Dienst 11 (de kapitaalsuitgaven en ontvangsten) was een nadelig saldo geraamd van 623 millioen. Inmiddels was door uitlatingen van regeringszijde in de Kamers reeds vóór dc watersnoodramp bekend ge worden dat ook voor de Gewone Dienst, Buitengewone Dienst I en Land bouw Egalisatiefonds niet meer op een overschot mocht worden gerekend, doch dat cr een aanzienlijk tekort zou zijn. Het stond dus ook reeds vóór de jongste ramp vast, dat de Staat met lening zou komen. Het cijfer van het tekort op de begro-terstand worden ingelopen. Op grond van ting zegt nog niets omtrent de kaspositiedit alles mocht reeds vóór de ramp wor- van het rijk. Uit de Millioenennota is den aangenomen, dat de Staat op zekere echter bekend geworden, dat de minister dag met een lening zou kómen. Er werden van Financiën voor 1953 een aanmerkelij- dan ook inderdaad intern reeds voorbe- ke verslechtering van de kaspositie ver wachtte. Enerzijds zullen de inkomsten van het rijk aan betalingen en Kohierbe lastingen (inkomsten-, vermogens- ven nootschapsbelasting etc.) in 1953 geringer zijn dan in 1952. Dit houdt enerzijds ver hand met het feit, dat het vorig jaar nog zeer grote bedragen werden ontvangen door het inhalen van achterstand, welke er ten opzichte van deze kchierbelastin- gen bestond. Anderzijds zullen de uitga ven voor milita re doeleinden een toene ming ondergaan. Tot eind 1952 zal er ver moedelijk een achterstand van 500 a f 600 millioen zijn geweest op de 'tot eind 1952 begrote uitgaven voor mili- laire doeleinden. In 1953 en 1954 zal, als alles gaat zoals wordt verwacht, deze ach- reidend'e besprekingen gevoerd over een nieuwe staatslening. Grotere leningsbehoefte na de ramp Intussen is door de ramp van de waters nood de noodzaak voor de staat o<m tot lenen over te gaan groter geworden. Ook al zouden de kosten van het herstel, welke voorlopig globaal geraamd worden op 1 milliard, ten dele uit de tegenwaardegel- den van de oude Marshallhulp worden be streden, dan zou het grootste deel van deze 1 milliard toch op andere wijze moeten worden gefinancierd. En al wor den de lasten van de herstelfinanciering dan over twee jaar uitgespreid, dan is het toch duidelijk, dat de staat voor de finan ciering ook op leningen zal zijn aangewe zen. Hoeveel door lening gedekt zal moeten worden is nog niet bekend. Zoals minister Drees op 11 Februari j.l. in de Tweede Kamer verklaarde is er nog geen finan cieringsplan. iets wat heel goed te begrij- pen is. In een interview met de Zakenwereld heeft minister Van de Kieft verklaard: Wanneer ik een zeer vage raming van het totale tekort voor 1953 mag doen, zou ik dit in de orde van grootte van 1200 millioen willen stellen". Tot voor enkele jaren was het gebruikelijk, dat als tekort op de begroting alleen gold het nadelige saldo van het geheel van Gewone dienst, Buitengewone dienst I en Landbouwegali- satiefomds. Waarom geen doel gemeld? Het prospectus is. zoals wjj dit bp vorige staatsleningen gewend waren, zon der wezenlijke inhoud. Het doet echter wel vreemd aan, dat er in dit prospectus i,n het geheel niets gezegd wordt over het doel van de lening. Iedereen zal zich af vragen, waarom hier niet gewezen wordt op de noodzaak voor de Staat om te lenen voor het financieren van het herstel van de waternoodsramp: voorts waarom er niet een beroep wordt gedaan op het Ne derlandse volk, speciaal op institutionele beleggers en andere lichamen om op deze lening in te schrijven, teneinde aldus mede te helpen aan het herstel van de schade, welke aan ons land door de jongste ramp is toegebracht. Marktsituatie voor de lening gunstig Het bedrag van de lening ad 200 mil- lien is beperkt gehouden. Blijkbaar wil men de markt niet forceren Het tijdstip waarop de lening komt is niet ongunstig. In 1952 was het nog nodig de mogelijkheden, welke de kapitaalmarkt bood voor overhcidsleningen. in de eerste plaats te reserveren voor de gemeenten. De gemeenten hadden immers behoefte aan grote bedragen, enerzijds ter consoli datie van vlottende schuld, anderzijds voor het financieren van de woningbouw. Het grootste deel van de emissie-activiteit kwam dan ook in het afgelopen jaar voor rekening van de gemeenten. Het leeuwendeel van de inschrijving op de nieuwe lening zal naar verwacht wordt wel van de zijde der institutionele beleg gers komen. Bij particulieren zijn onge twijfeld niet zoveel middelen beschikbaar, maar men had de inschrijving door par ticulieren ongetwijfeld kunnen stimuleren door een beroep op hen te doen voor een verdere bijdrage naast de giften tot finan ciering van het herstel van de ramp. Sacrista van Z. H. de Paus over de persoon van de H. V ader Op Maandag 23 Maart zal in het Pavil joen Rotterdam van de Ahoy'-Hal te Rot terdam een zeer bijzondere bijeenkomst plaats hebben, waarop het woord gevoerd zal worden door Mgr Dr Canisius van Lierde O.E.S.A., de Vicaris-Generaal (Sacrista) van Z. H. de Paus, de hoog waardigheidsbekleder, die belast is met het geestelijke bestuur van Vaticaanstad. Mgr Van Lierde, de Nederlander die in Januari 1951 tot dit hoge ambt geroepen werd, behoort tot de kleine kring van per soonlijkheden, die veel met de H. Vader in direct contact treden. Zijn onderwerp op deze Rotterdamse bijeenkomst zal zijn: „De persoon van Z. H. Paus Pius XII" en in zijn redevoering zal hij o.a. de betekenis van het werk van Z. H. de Paus in het huidig tijdsgewricht belichten. In het geheel zal Mgr Van Lierde op een vijftal bijeenkomsten in Nederlandse plaatsen het woord voeren. De organisatie van een en ander is in handen van de Katholieke Actie en het districtsbestuur van de K.A. te Rotterdam is er met veel moeite in geslaagd een dezer vergaderin gen in Rotterdam te organiseren. Verwacht wordt dat de zandzuiger „Ahoy" in de loop van deze week naar Hoek van Holland zal terugkeren om het werk aan de „Faustus" voort te zetten. Voetbal-uitslagen in de Eerste-klassen A: AjaxZwolse Boys 82 WageningenDe Volewückers 00 SneekEnsched. Boys 00 FrisiaE.D.O00 D.O.S.—RCH 0—1 V.S.V.Heracles 10 B: D.W.S.Stormvogels 31 't GooiBlauw Wit 00 HaarlemLeeuwarden 11 AchillesEnschedé 14 A.G.O.V.V.—Vitesse 1—1 C: Sparta—M.V.V0—0 (o. p.) Willem IIExcelsior 2—2 S.V.V.—Emma2—0 Theoie—V.V.V0—2 Sittardia—LONGA 4—2 JulianaBrabantia 12 B.V.V.—H.B.S. 4—0 D: FeijenoordEindhoven 13 A.D.O.Xerxes 21 N.A.C.Bleijerheide0l R.B.C.Maurits 31 NOAD—Hermes D.V.S2—2 LimburgiaD.H.C4—2 Maarschalk Sokolofsky is benoemd tot I gend minister van oorlog, welk ambt hij chef van de* generale staf van het Rus sische leger, ter vervanging van generaal Tsjtemenko. De 54-jarige maarschalk heeft een bril jante carrière achter de rug. Hij is een echt „kind van de revolutie" waaraan hij in 1917 deelnam. De boerenzoon uit de Oekraïne verloochende 't seminarie, even als zijn huidige chef Stalin, en werd een overtuigd bolsjewist. Later nam hij vrij willig dienst in het Rode Leger, waarin hij opgeklommen was tot vice stafchef, op het ogenblik van de Duitse inval in Rus land. Bij de aanval der Duitsers op Smo lensk werd hij tot stafchef benoemd. Onder het opperbevel van maarschalk Tsoeikoff verdedigde bij Moskou en Stalingrad. Later voerde hij het bevel over de troepen die Smolensk heroverden, terwijl hij bij de verdere Russische opmars de ver overing van Berlijn op zijn naam schreef. Na de oorlog kreeg hij verschillende militair-diplomatieke functies. Van '46 tot '49 was hij bevelhebber van de Sovjet bezettingstroepen in Oost-Duitsland en lid van de geallieerde controleraad. Onder zijn bestuur verscherpten zich de tegenstellin gen in Berlijn, blijkbaar zeer tot genoe gen van zijn Moskouse opdrachtgevers die hem in |47 tot maarschalk bevorderden. INa zijn terugkeer werd hij plaatsvervan- tot zijn huidige nieuwe benoeming kleedde. Stalin gekozen Gisteren werd in de Sovjet Unie de plechtige herdenking van de 35-ste ver jaardag van leger en marine gevierd. Bij deze gelegenheid riepen de minis ters van oorlog en marine, resp. maar schalk Wassilefski en admiraal Koeznetzof tot „steeds groeiende waakzaaamheid en de hoogste militaire paraatheid" op. Ge lukwensen kwamen binnen van de Chinese communistenleider Mao Tse Toeng en van de Oosteuropese satellietstaten. Eveneens gisteren vonden in de Sovjet Unie de verkiezingen plaats voor de locale raden. Voor deze verkiezingen was een grootscheepse propaganda gevoerd. Zelfs zieken werden per auto naar de stembus sen gebracht, zo was men gesteld op iedere stem. Zoals steeds had de „kiezer" abso luut geen keus. Men kon slechts de van overheidswege opgestelde candidatenlijst invullen. Stalin stond in Moskou candidaat. 's Avonds deelde Radio-Moskou met grote vreugde mee, dat iedereen, zonder een enkele uitzondering, de dictator had ge kozen. De verkiezingen schenen in de beste stemming te verlopen en beschouwd.te worden als een volksvermaak.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1