Belangrijke besprekingen georganiseerd overleg op komst NOODDIJK BIJ RILLAND IS DICHT Beschadigde „Oranje terug in Nederland Zwaar gehavende oceaanstomer arriveerde in Amsterdam Tsjechische troepen worden voor aanval opW estduitsland afgericht Cigarettenoorlog in Zuid-Limburg LENTEBODEN „Oorlog" in Zuid- Limburg met als inzett rokertje 111 Salarisherziening voor vaklieden en voor middelbare en hogere ambtenaren Verdachten op vrije voeten Wordt suikerprijs verlaagd Half millioen schade aangericht De geblokkeerde Moerdijkbrug Woensdag 25 Februari 1953 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN ^rote uitvoer van eieren Botsing kostte schip tien meter lengte Tien mille op 19289 Westduits Bulletinbeweert: Twaalf tabaksgros siers blijven vijftien merken boycotten WEERBERICHT Over dc positie der rijksambtenaren is binnen afzienbare tijd op ver schillende punten belangrijk overleg te wachten. In zijn M. v. A. aan de Eerste Kamer betreffende de begroting van Binnenlandse Zaken deelt minister Beel n.l. mede, dat hij zijn denkbeelden omtrent een aantal belangrijke onderwerpen in het kabinet heeft besproken. Als gevolg daarvan zijn of worden binnenkort aan de regerings delegatie instructies verstrekt om besprekingen te voeren met de Cen trale Commissie voor Georganiseerd Overleg in ambtenarenzaken. De minister is bereid te bevorderen, dat het rijksoverleg inderdaad zal uitgroeien tot een instituut waarin zoveel mogelijk „zaken kunnen worden gedaan". EEN NEUS VOL CEMENT Vi „Hidup Oranje" Mrs. M. A. Doer a De moordzaak in Woerden Chauffeur slichtte brand in fabrieksloods In de 518e loterij, 4e klasse, 7e lijst is op no 19289 een prijs geval len van 10.000. Geen winst Prestige-kwestie Adhaesie-betuigingen De weerverwachtlng van het KNMI, geldig t°t Donderdagavond, luidt: Droog en over het algemeen zonnig weer. Zwakke tot matige wind tussen Zuid-West en Zuid-Oost. Vannacht bijna overal tempera- iuren om het vriespunt en plaatselijk mist; morgenmiddag ongeveer dezelfde temperatuur a's vandaag. Donderdag 26 Februari: Zon op 7.33 uur, onder 18.14 uur. Maan op 15.56 uur, onder 6.44 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT OVERHEIDSPERSONEEL heeft alle aandacht I'1"P'riële Sovjet-Russische pcrs- >1 irenu Tass" heejt mcdege<ieeld dat de Amerikaanse zaakgelastigde ad interim te Moskou, Beam, enige dagen geleden fret Sov jet-Russische ministerie van fintenland.se Zaken heeft medegedeeld, dat de President der V.S. Charles Bohlen l"! buitengewoon en gevolmachtigd, ambassadeur bij de Unie van Sovjet- fifublieken wenst te benoemen. De Sov jet'Russische plaatsvervangend minister i'an buitenlandse Zaken Jacob A. Malik jieeft thans aan de zaakgelastigde mede gedeeld dat de Sovjet-regering bereid 'is bet agreement te verlenen. Charles pohlen, die als kenner van Oost-Euro- f se zaken wordt beschouwd, zal George (.ennan opvolgen, die enige tijd geleden tot persona non grata werd verklaard. Zoals reeds bij de behandeling m de Tweede Kamer is naar v°ren g wordt weliswaar gestreefd naar - gehele herziening van het algemeen rijksambtenarenreglement en he ar- bcidsovereenkomstenbesluit, maar even zeer is gebleken, dat het niet de bedoe ling is deze besluiten in een slag te ver vangen. Voor zover nodig en gewenst, vindt deze herziening incidenteel plaats, waarbij reeds rekening wordt gehouden met de gewenste algehele systematische herziening. Zo zullen binnenkort de regeling van het verlof, inclusief het vacantieverlof en de financiële aspecten van het verlof in de centrale commissie in behandeling ko men. Verder is onder meer in bewerking een voorstel tot regeling in onderlinge samenhang van de vormen van in dienstneming (vaste en tijdelijke aanstel ling, indienstneming op arbeidsovereen komst naar burgerlijk recht). Het toekennen van een beroepsrecht aan de arbeidscontractanten in overheids dienst, in omvang en aard gelijk aan dat van de ambtenaren, acht de minister niet mogelijk, in verband met het bepaalde in artikel 160 van de Grondwet. pe nooddijk over de Vierde Weg, die Rilland tegen de directe bedreiging van het Scheldewater moet beveiligen, is dicht. Op de plaats waar gisteren morgen het laatste gat is dicht gegooid, wapperde het rood, wtt en blauw aan de vlaggemast was een hord bevestigd, waarop met vuurrode letters ya» geschilderd: Dijk van de Grenadiers. 41ste Veldartillerie en Genie- hoepen, Het zijn n.l. de 1800 jongens van deze onderdelen geweest, die fiit een week zwoegen en na zakje ha zakje te hebben opgestapeld, gisteren- flchtend het gat hebben gedicht en de dijk gereed gemaakt hebben. De yal, die nu voor Rilland Bath is gelegd, zal liet dorp voor verdere over stroming vrijwaren, geeft de toegangsweg van Brabant naar bet rampgebied ^eeland vrij en maakt het derhalve mogelijk de herstelwerkzaamheden an de verwoeste spoorlijn tot voorbij Krabbendijke te beginnen. De dichting geschiedde op het nippertje ■fwee keer was het misgegaan, twee keer w»ren de laatste zandzakken door het vrater weggevaagd. Om half negen gister morgen was het laag water, men was toen nog niet gereed. Het water kwam weer op en de stroming werd sterker. Met kracht werd er gewerkt en tegen tienen restte er nog een opening van 10 meter. Een dieptcnet met zandzakken werd inge gooid en het hield! De dijk was dicht! Vier vijfde van de Reigersbergsche polder, waar'n het dorp Rilland ligt, is behouden; eep vijfde deel van de polder wordt voor lopig PrÜseegcven. Weldra hoopt men echte 'e beginnen met het dichten van dc Zeediik- In ^orP, waar de eerste bewoners nu al weer zijn teruggekeerd, heerste vreugde, die vertolkt werd door twee kleine klndervlaggen, die hingen boven het bordes van het stadhuis. Om kwart voor vier gistermiddag heb ben de H'htairen ^un werk neergelegd en z'ln 0' °P de rijksweg aan het eind van de Nreekrakdam. toegesproken. Al lereerst door de commandant van de derde militaire afdeling, generaal majoor War- ringa- -1 beeft de dagorder van 17 Febr. die deze °bderdelen niet had bereikt, voor gele2^. en gesproken over de immense taak, die Was verricht. „Ik ben er trots op", 20 ze'de hij, „het commando te heb ben "ver deze soldaten". pe Commissaris der Koningin in Zeeland jhr b11, 1 de Casembroot zei: „Ik dank jullie duizendmaal voor alles, wat jullie gedaan hebben. Ik heb gezien, hoe jullie genoegd hebt en hoe alle rangen zakken zand gesjouwd hebben. Ik heb grote eer bied voor jullie werk. Ik ben er stil van geworden- Er was veel pech, zeer veel pech, maar het is gelukt. Later hoop ik u een herrezen Zeeland en een herrezen Rilland te tonen en dan zal ik zeggen: daaraan debt gy medegewerkt. Nogmaals dank", 20 besloot de Commissaris der Ko ningin. „G°d zegene U allen". Nadat generaal Warringa deze toespraak had beantwoord, zei jhr De Casembroot hog: „Me* gr°te letters zullen uw daden geboekstaafd worden in de historie van de herrijzenis van Zeeland". Hierna vertrok de veldartillerie naar Oldebroek (Veluwc) met een goed verlof hi het vooruitzicht. Andere soldaten nemen het werk over, want de diik moet nu op gehoogd en verstevigd worden tot een hechte binnendijk, die bestand is tegen het volgende springtij. De eerste slag is Gewonnen. q hief Nederlands eiercontrolebureau iNh mede, dat de uitvoer van eieren week van 9 tot 14 Februari de Aan de naar voren gebrachte bezwaren kan slechts worden tegemoet gekomen door degenen, die op arbeidsovereen komst naar burgerlijk recht in rijksdienst werkzaam zijn en die met werkzaamhe den zijn belast, welke een aanstelling ambtelijke dienst wettigen, een zodanige aanstelling te verlenen. Mede in verband hiermede blijft de minister er naar streven het aantal ar beidscontractanten in burgerlijke rijks dienst verder te doen verminderen, waardoor uiteindelijk zal kunnen worden bereikt, dat slechts arbeidscontractan ten op dit punt een zelfde positie zul len hebben als de werknemers in de particuliere sector, die door de aard van hun werkkring daarmede verge lijkbaar zijn. Dit betekent echter geens zins, dat de minister meent, dat alle arbeidscontractanten na 2 jaar zonder meer in ambtelijke dienst moeten over gaan. De minister heeft met het oog op het voorstel van de samenwerkende centrales met betrekking tot de lonen van de vak lieden aan de regeringsdelegatie de nodi ge instructies verschaft. Hij hoopt, dat op de basis dier instructies overeenstem ming zal kunnen worden bereikt. Voorts heeft het kabinet zich op voorstel van de minister, verenigd met een project met betrekking tot de sala riëring van de middelbare en hogere ambtenaren- Dit project is in handen gesteld van de voorzitter van de cen trale commissie voor georganiseerd overleg. Het zal, bij verwezenlijking, consequenties hebben onder meer voor de leden van de hoge colleges van staat, voor de rechterlijke macht, de officieren van zee- en landmacht, de leraren en de onderwijzers. Deze con sequenties kunnen echter eerst defini tief getrokken worden, nadat het over leg in de centrale commissie beëindigd is- Behalve in de rijkssector zullen deze voorstellen, eenmaal verwezenlijkt, eveneens consequenties hebben voor ambtenaren in dienst van provincie, ge meente en waterschap. De thans in bewerking zijnde voor stellen zullen bij aanvaarding de minister nopen tot een omvangrijke technische herziening van de bezoldigingsschalen en bezoldigingsrubrieken In zoverre bestaat dus de.mogelijkheid van een herziening van vrij algemeen karakter. Als bijzonder desideratum is nog naar voren gebracht een verhoging van de lo nen der ongeschoolden, geroutineerden en geoefenden toongroepen 1 t. e. m. 3). De minister wijst er 0p jjgt vraag- stuk van de beloning (jer vaklieden o.m. het aspect van nivellering vertoont, dat men slechts moeilijker kan maken, indien men begint met de lagere groepen in loon te verhogen. Bovendien maakt de alge mene loonpolitiek (jer regering het on mogelijk daj m de overheidssector een zijdig het minimumloon zou worden ver hoogd- De quaestie van de progressie in kin dertoelage, in verband met het kindertal, heeft niet alleen 's ministers aandacht, maar evenzeer die van het kabinet in zijn geheel. Het kabinet streeft er naar hier een aanvaardbare oplossing te vinden. De vierjange Tony Gerrits zat gister morgen samen met luitenant-generaal b.d. Alons, de directeur van het Natio naal Rampenfonds, genoeglijk aan de snert. En het smaakte beiden, en de duizenden andere Nijmegeuaren, die dit smakelijk gerecht voor het Rampenfonds hebben gegeten, goed! (Van onze Amsterdamse redactie) Precies om drie uur gistermiddag ging de Blue Peter uit de mast van de „Oranje" naar beneden en was het deerlijk gehavende vlaggescliip van de Mij. Nederland in zjjn thuishaven gearriveerd. Honderden belangstellenden waren komen kijken en ook de directie was aanwezig in de persoon van ir C. Verschoor, oui de beschadiging, die de „Oranje" had opgelopen tengevolge van de berucht geworden botsing met de „Willem Rnys" in de nacht van 6 op 7 Januari, te bekijken. In Djakarta heeft men het schip een zogenaamde „dummynose" gegeven om een certificaat van zeewaar digheid te verkrijgen_ ]Vfu zal het Zaterdag aan de hoede van de N.D.S.M. worden toevertrouwd, die het witte zeekasteel zijn oude aanzien zal terug geven. Men verwatht, dat de „Oranje" op 29 Mei weer uit kan varen. En gedurende die periode wordt het schip door de „Johan van Olden- barnevelt" vervangen. Zoals bekend, ligt kapitein Hemmes, de gezagvoerder van de „Oranje" in het zie kenhuis van Djakarta met een longaan doening en daarom arriveerde het schip onder commando van kapitein j. Lassche in Amsterdam. „Bij de aanvaring ben ik niet tegenwoor dig geweest" zei kapitein Lassche, ik lag met de „Borneo" op de rede van Makas sar en kreeg telefonisch opdracht mij naar Djakarta te begeven en daar het com mando van de „Oranje" op mij te nemen uit handen van de eerste stuurman Damen". Op 4 Februari is hij met 655 passagiers teruggegaan naar Nederland. De reis is heel voorspoedig verlopen, men had de ^kend grote omvang van 48 millioen V s heeft bereikt. Naar West-Duitsland r in deze periode uitgevoerd. 45,3 millioen normale vracht en voer met de normale snelheid. Het weer was zo gunstig, dat men ruim tijd over had op het schema. De noodreparatie in Djakarta heeft nogal wat voeten in aarde gehad en het was eigenlijk een karwei, dat boven de kracht van de scheepsbouwers daar uit ging. Alle beperkende bepalingen van overwerk en dergelijke heeft men laten varen en de Dokmaatschappij „Priok" en de K.P.M. hebben veertien dagen dag en nacht gewerkt. Men moest de scheefhan gende neus verwijderen en er een plaat ijzeren surrogaat voor in de plaats mon teren. Dit „wassen" neusje heeft men vol gestort met 150 ton cement, omdat ook de voorpiektank deze capaciteit had, zodat de stabiliteit geen gevaar zou lopen. Boven dien was men genoodzaakt een deel van de brug, die er bij hing, te slopen en moest een kreukel in de bakboordzijde worden hersteld. Deze hele reparatie heeft onder leiding gestaan van de chef tech nische dienst, de heer Meeuwig, die spe ciaal daarvoor naar Djakarta was over gekomen. Toch is het hele karwei in de prettigste sfeer van samenwerking verlopen en na afloop heeft kapitein Lassche aan alle ar beiders, die aan het herstel hadden mee gewerkt een diner aangeboden. Hij heeft j toen in een korte speech deze 900 mensen bedankt voor hun harde werken en dit werd door hen zo sympathiek gevonden, dat zij de kreet aanhieven „Hidup Oranje", Men zou haast zeggen, aldus kapitein Lassche, dat de „Oranje" door dit ongeluk in Indonesië nog populairder is geworden. Door deze noodreparatie is de lengte 1 van het schip met ongeveer 10 meter ver- 1 minderd, gemeten van boegpunt tot ach tersteven. Natuurlijk had de heer Lassche zijn voorganger op de „Oranje", kapitein Hem mes enige malen in het ziekenhuis opge zocht. „Hij voelde zich weer aardig fit, doch de dokters wilden hem nog vier we ken in bed houden. „Over het ongeluk kan ik niets zeggen, omdat ik er niets van af weet en geen geruchten wil verspreiden. We zullen moeten wachten tot de raad van Scheepvaart hierin uitspraak heeft ge daan". Kapitein Lassche is een rijzige en grij zige Fries, die, zoals de meeste gezagvoer ders, in oorlogstijd enige malen is ge torpedeerd. Het merkwaardigste geval was wel de „ondergang" van de „Madoera", die gisteren toevallig ook aan de Sumatra- kade lag gemeerd. De „Madoera" voer in een convooi en iedere nacht werden er successievelijk een stuk of zes schepen naar beneden gehaald. Als zes en twin tigste in de rij moest de „Madoera" er ook aan geloven en kreeg een torpedo door het voorschip. De bemanning ging in de sloepen, maar kapitein Lassche voelde zich niet verantwoord, omdat hij in het nachtelijke donker het schip niet had zien zinken. Hij besloot daarom met zijn sloep, waarin dertien manschappen zaten in de buurt te blijven. De volgende ochtend zag hij de „Madoera" drijven, zij het dan met het voorschip onder water en de schroef erboven uit. Zij zijn toen weer met zijn dertienen aan boord gegaan, hebben de boeglading er zoveel mogelijk uit weten te werken en de achtertank vol water ge pompt, zodat de schroef weer onder water kwam te liggen. Toen is de gehavende „Madoera" naar New Foundland opge- stoomd, waar zij gerepareerd werd. Van de andere 68 bemanningsleden zijn er zes door een Duitse onderzeeër opgepikt en naderhand in een Duits gevangenkamp terecht gekomen. Onder dezen bevond zich ook de eerste stuurman van kapitein Lassche, die gehoord had, waar de kapi tein verbleef. Dus stuurde hij een Rode Kruisbrief naar Amerika met als inhoudt: „Last time I visited Mrs M. A. Doera, and heard she is still alive", waarop ka pitein Lassche antwoordde: „Mrs M. A. Doera is still alive with 13 children". (Mevrouw M. A. Doera met haar 13 kin deren is nog in leven). Andermaal staat de aanslag op agent Van Eek, gepleegd in Woerden in de nacht van 14 November j.l. in het brandpunt van de belangstelling. Zoals bekend werden op 19 November j.l. de Woerdenaren D. v. H. en K. V. gearresteerd, verdacht van de aanslag. Beiden zijn nu gistermiddag op vrfje voeten gesteld. Hetzelfde is geschied met een derde persoon, die gedetineerd was in een der Huizen van Bewaring te Utrecht. Hij was gearresteerd als verdacht van diefstal en betrokken bij dezelfde zaak. Nadat een der vrijgelatenen gistermid dag in Woerden was gesignaleerd, werd de zaak al gauw weer het gesprek van de dag in de stad. Wilde geruchten over nieuwe arrestaties deden de ronde. Maar van geen enkele zijde kon een bevestiging van deze geruchten worden verkregen, zodat zij gevoeglijk naar het rijk der fabe len kunnen worden verwezen. Wel wordt het onderzoek nog steeds voortgezet. Zo heeft de rijkspolitie gistermiddag opnieuw de Oude Rijn afgedregd op zoek naar het wapen waarmede de moord zou zijn ge pleegd. Onlangs heeft minister v. d. Kieft mee gedeeld dat compensatie van de huur verhoging, welke binnen niet al te lange tijd te verwachten is, gezocht zal worden in verlaging van indirecte belastingen. Het ligt voor de hand, dat dit o.a. de verlaging van accijns op suiker zal be treffen, omdat in Benelux-verband reeds enkele jaren geleden tot die verlaging is besloten. Nederland zal echter niet eenzijdig tot verlaging van de suikeraccijns kunnen overgaan, maar moet dit doen in over leg met België. Speciaal over de datum van ingang en het percentage van de verlaging zal overleg moeten worden ge pleegd. Wanneer de suikeraccijns verlaagd wordt zal niet alleen de suikerprijs dalen maar ook de prijs van de artikelen welke met suiker worden bereid, zoals choco lade, suikerwerken, banket, enz. Door de politie te Warffum is gisteren gearresteerd een zekere Van der W., chauffeur bg de Wilco Conservenfabrie- ken te Warffum, verdacht van brandstich ting in een loods van deze firma. De man heeft een volledige bekentenis afgelegd. Zoals bekend brak de vorige week Woensdag in de grote emballageloods van de Wilco-fabrieken brand uit, waarvan dc schade ruim een half millioen bedraagt. Het „Bulletin", een uitgave der West- duitsc regering, wijst er in zijn nummer van Woensdag op, dat de africhting van het Tsjeehoslowaakse leger, zowel voor officieren als manschappen, er op gericht is het vertrouwd te maken met de levens omstandigheden in West-Duitsland. „Het is onder de betrokkenen een „open lijk geheim", dat dit geschiedt om het Tsjeehoslowaakse leger voor te bereiden op een militaire bezetting van West- Duitsland, die door dit leger en Russische eenheden uit Oost-Duitsland, in samen werking met politie-troepen, zou moeten worden uitgevoerd. Er bestaan geheime plannen voor een dergelijke actie tegen West-Duitsland, ver volgt het „Bulletin". Bijzonderheden er van zijn besproken tijdens het bezoek, dat de generaal der Oostduitse volkspolitie, Vincenz Mueller, met een staf van deskun digen aan Praag heeft gebracht". Het „Bulletin" besluit met de mede deling dat omvangrijke karthotheken zijn aangelegd, met gegevens over „betrouw bare" en „weerspannige" Westduitsers. Voor de eerste maal na de noodlottige aanvaring mei de Willem Ruys die in Tandjong Priok reeds enige tijdelijke reparaties onderging. Oranjein de sluizen te 1Jmuiden. in de Rode Zee is de „Oran je", weer in Nederland aangekomen. De r—- S Het K.N.M.I. deelt mede: Een gebied van hoge luchtdruk, dat zich reeds verscheidene dagen boven Frankrijk bevond, nam de afgelopen 36 uur sterk in betekenis toe en verplaatste zich langzaam naar Duitsland. Boven grote delen van Europa heerst thans rustig en fraai weer, waarbij 's r.achts plaat selijk licht vorst voorkomt, maar overdag de zon de temperaturen sterk doet oplopen en het weer een voorjaarsachtig karakter geeft. Ook in ons land begon in de afgelopen nacht de bewolking, die de vorige dagen nogal hardnekkig bleek, te verdwijnen. Hoewel zich boven de Oceaan een vrij grote depressie-activiteit ont plooit, ziet het er naar uit, dat ons land zich de eerste paar dagen bin nen de invloedssfeer van het conti nentale hogedrukgebied zal blijven bevinden, zodat op een aanhouden van het rustige en fraaie weer ge rekend mag worden. Hoe belangrijk de vitale verbinding over de nog steeds geblokkeerde Moer dijkbrug wel is, blijkt uit een berekening, welke gemaakt werd door de K.N.A.C. over de extra kosten, die het wegverkeer door deze stremming moet maken. Zo wordt per week voor 120.000 aan ben zine extra verreden. De algemene schade voor het verkeer kan worden begroot op 1,25 millioen per 25 werkdagen. Blijkens de talloze informaties, die over de route voor het verkeer naar het Zui den bij de K.N.A.C. werden ingewonnen, is het nodig nog eens met de meeste na druk te wijzen op het feit, dat alle ver keer over de Moerdijk nog steeds ge stremd is. Men dient te rijden over Utrecht, Den Bosch, Tilburg en Breda. (Van onze correspondent) De voornaamste Zuidlimburgse gros siers in tabaksartikelen twaalf in ge tal hebben de oorlog verklaard aan de British-American Tobacco Co. (Holland) eventueel ook op enig crediet van de gros- Ltd. Zij hebben besloten tot nader order sier is aangewezen De grotere winkeliers hoeven niet door bedoelde reizigers be- z.g. „steunpunten"-winkeliers krijgen zelfs een korting van 14 procent. Deze methode kan op den duur echter niet winstgevend zijn voor de fabrikant, zo meende een grossier, met wie wij hier over spraken. De meeste detaillisten im mers, die thans door de reizigers van de „British-American" worden bezocht, Zijn met-kapitaalkrachtige „kleine luyden" met een bescheiden omzet;; dit is juist de categorie, die het meest op de service en geen der ongeveer vijftien merken ciga retten van deze maatschappij meer te ver handelen en wel naar aanleiding van hel feit, dat de „British-American" de gros siers per duizend cigaretten een kwartje meer wil laten betalen. Deze verhoging van de inkoopsprijs, waaraan de laatste jaren reeds twee an dere verhogingen vooraf zijn gegaan, ver kleint de winstmarge van de tussenhandel zodanig, dat de grossiers het niet langer lucratief achten om de merken van de „British-American" te voeren. Ook be schuldigen zij deze maatschappij van mo nopolistische aspiraties. De „British-American" is inmiddels een tegen-actie begonnen. Drie of vier reizi gers van haar toeren thans door Zuid- Limburg rond teneinde de winkeliers rechtstreeks te bevoorraden. De detaillis ten kunnen van deze reizigers elk verlangd kwantum cigaretten dus ook kleine hoe veelheden krijgen tegen een korting van 1314 procent, welke korting anders alleen bij aankoop van minstens 3.000 ci garetten wordt verleend. Verschillende zocht te worden, daar zij over het alge meen rechtstreeks onder rembours hun waar van de fabriek betrekken. Dit brengt met zich mee, dat de reizi gers van de „British-American" op hun tochten door Zuid-Uimburg links en rechts slechts kleine partijtjes cigaretten kunnen leveren, hetgeen de onkosten per verkocht pakje voor hen uiteraard hoger maakt dan voor de reizigers van de grossiers, die merken van allerlei fabrieken en zodoende in totaal toch grote partijen aan de man aunncn brengen. Een andere grossier gaf als zijn mening, dat de „British-American" met haar hui dige methode in Zuid-Limburg niet meer dan zestig procent van haar vroegere om. zet kan halen, daar zij haar verkoop apparaat bij lange niet even intensief kan maken als dat der grossiers is. Maar voor lopig kan dat de „British-American" na tuurlijk niet veel scheien, zo zeide men ons ook, want het gaat nu om een pres tige-kwestie. Erg rouwig hoeven de grossiers intus sen volgens een onzer zegslieden over een en ander vooralsnog niet te zijn, daar accountantsrapporten zouden heb ben aangetoond, dat de ..British-Ameri- can"-producten door de grossiers met ver lies worden verkocht. ..Wij winnen dus in elk geval dat verlies!", aldus onze zegsman. Elders in ons land wordt door de gros siers nog niets ondernomen tegen de ..British-American". Wel echter ontvingen de twaalf boycottende Zuidiim-burgse groothandelaren adhaesiebetuigingen van collega's uit andere provincies. Tevens staat hei bestuur van de landelijke bond van tabaksgrossiers achter hen. Óok toont men in de kringen der sigarenwinkeliers begrip voor de actie der grossiers, zo ver zekerde men ons. Deze laatsten hebben, volgens de grossiers, alleen maar reden om er zich over te verheugen, dat de groothandel zich verzet tegen het stre ven van de „British-American" om haar winstmarge te vergroten ten koste van de handel- Immers, mocht deze maatschappij er ooit in slagen om een monopolistische positie te verwerven, zo redeneren de grossiers, dan zullen de detaillisten daar ook de gevolgen van gaan ondervinden. In België zou het zo ver reeds zijn ge komen. Intussen zitten in Limburg de detaillis ten zelf ook niet stil. Dit blijkt wel daar uit, dat het bestuur van de georganiseerde sigarenwinkeliers in Limburg onlangs zijn leden en ook zijn niet-leden heeft aangeraden geen nieuwe cigaretten of cigaretten, die in prijs zijn veranderd, meer te kopen met een winst lager dan 15 procent, ook al geven de fabrikanten bij deze cigaretten gedurende enige tijd nóg zoveel pakjes gratis. Alle cigaretten- fabrikanten, importeurs van cigaretten en cigaretten-verkoopkantoren zijn door de Limburgse bon: van sigarenwinkeliers per aangeteker.if. circulaire van deze actie in kennis «esteld.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1