Nieuws uit STAD en OMTREK Drie millioen minder accijns Weerslag van nationale ramp, doet zich ernstig gevoelen Reclame Nog drie dagen tijd Voorzichtig begrotingsbeleid van gemeenten gewenst Première W ebers „Freischütz Ned. Opera loste bevrijdend schot j HULP AAN 's-GRAVENDEEL Goederen en mankracht van alle kanten LAATSTE BERICHTEN Stemming bij volmacht blijft gehandhaafd Kunstagenda aargangen Slapte in de distillateursbedrijven Grenswijziging met Schiedam goedgekeurd Steunt het Nederlandse Rampenfonds. Postgiro 9575 Maakt voor Uw zaak ROTTERDAM Peek Cloppenburg opent 12 Maart Dodelijke aanrijding op de Bree Meisje reed tegen vrachtauto Niet speculeren op bijzondere uitkeringen uit gemeentefonds VV UIT 75 NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Enthousiaste Luikenaars F ebruari-staking herdacht Regering heeft bezwaar tegen afschaffing van geneeskundige verklaring Wijziging Pensioenwet op zeer korte termijn Auto botste tegen trailer WOENSDAG 25 FEBRUARI 1953 S PAGINA 2 NAZORG INDIVIDUEEL ONDERWIJS ONBEWOONBAAR- VERKLARING BURGERLIJKE STAND VOOR HET NAT. RAMPEN FONDS H.B.S.S.-NIEUWS GEEN LIEFHEBBERS ZORG VOOR DE SOLDAAT Pater Strijbos voor het R. K. Vrouwengilde ROTTERDAM Op de voet gevolgd door Modemagazijn v.h. Gebr. Latnpe Jongen liep achter geparkeerde auto de rijweg op hebt U voor het inzenden van Uw oplossing op onze Jubileum-puzzle. Op Zaterdag 28 Februari 1953 moe ten de schriftelijke opgaven binnen zijn. Men vermelde op de enveloppe: Nieuwe Schiedamsche Courant, Dam 18, en in de linkerbovenhoek: Jubileum-prijsvraag! Het zwaar-verzilverd theelepeltje, van het Schiedamse stadswapen voorzien, ligt op iedere goede oplosser te wachten Zwaar gewond in ziekenhuis opgenomen BURGEMEESTER OPENT „ROKA" BOUW „DON BOSCO"-SCHOOL AANBESTEED PLOTSELINGE DOOD VRIJGESPROKEN VAN WATERSNOOD-DIEFSTAL ADVERTENTIE Evacue s keren langzamerhand terug Pompen op volle toeren Handhaving rentegamma Voorlopige voorziening voor pensioenen welke aan maximum zijn gebonden Overzees pensioen Oude onderwijzers- pensioenen Bestuurder gedood IN KUIP MET HEET WATER GEVALLEN JONGETJE BIJ SPELEN GEDOOD MIKKENIE NAAR DUITSLAND, ALTHOFF NAAR NEDERLAND OM DE NED. DAM TITEL In een belangrijk gedeelte van het bedrijfsleven en natuurlijk ook bij de winkelstand en in de amusementsbedrijven in Schiedam wordt in belang rijke mate de weerslag ondervonden van de gevolgen van de Februari-vloed. In zeker opzicht, aldus verzekerde men ons, kan men van een tweede Korea spreken. Het is, alsof de koopkracht lamgelegd is. En het ziet er nog niet naar uit, dat er spoedig verbetering zal komen. Een restaurateur sprak er zijn verwondering over uit, dat ook de mensen uit de bedrijven, die in geen enkel opzicht de gevolgen van de watersnood ondervinden, er integendeel door op een verhoogde productie en leverantie zullen kunnen rekenen, verstek laten gaan. Elders hoorden we: dit dreigt een tweede ramp te worden Het spreekt vanzelf, dat we onze voel horens eens hebben uitgestrekt naar een industrie, die bijzonder gevoelis is voor de huidige situatie en wel de drankindu strie. De rampgebieden, aldus vernamen we, zijn voorlopig als afzetgebied uitge schakeld. Men vertelde ons van één be drijf, dat alleen al in Zeeland de afzet van ongeveer twee honderd filialen en slijterijen mist. Bij anderen is de toestand niet zo ongunstig, maar de weerslag wordt sterk gevoeld. In een bedrijf kon den we horen, dat een Zeeuwse afnemer, die zijn winkel kwijt was, de zaken in een woonschuit voortzette. Tevens, dat in der kernen der dorpen in het over stroomde gebied nog wel enig vertier is, maar desondanks leken de vooruitzichten niet gunstig. Er worden geen nieuwe be stellingen gedaan en de betalingen stag neren uiteraard. Een grote schadepost betekent inmid dels het niet doorgaan van het Carnaval. Vee? is naar Brabant en Zeeland op cre- diet geleverd en het had volgens de ge wone gang van zaken in korte tijd ge consumeerd moeten zijn. Mag Maastricht dan berichten, dat het tengevolge van het niet doorgaan van het Carnaval een schade van anderhalf millioen lijdt, Schiedam heeft alleen al wat de drank- industrie aangaat een schade, die het best gekenschetst kan worden door de mededeling, dat de accijns in de periode sinds de watersnood drie millioen gulden minder heeft opgebracht. .De omzetten waren sinds de laatste accijnsverhoging toch al aanzienlijk teruggelopen. De Korea-mentaliteit doet hier nog een schepje op. Wanneer in het kader van de Benelux 'n nieuwe accijns verhoging komt, zal dit een catastrofale uitwerking hebben, zo meent men in distillateurskringen. Er is bij de Raad een voorstel van B. en W. binnengekomen om te besluiten de leerlingen van de School voor Individueel Onderwijs in het belang van de nazorg in de gelegenheid te stellen b.v. gedurende 2 avonden per week op de school te ko men en de bezoldiging, zowel voor onder wijzers aan de avondcursus voor oud-leer lingen van de Buitengewone School als voor onderwijzers bij het avondonderwijs voor oud-leerlingen van de School voor Individueel Onderwijs vast te stellen op 200.per wekelijks lesuur per jaar en In verband daarmede te besluiten tot vast stelling van een Tweede Verordening tot wijziging van de Verordening regelende de bezoldiging van personeel bij openbare inrichtingen van Onderwijs te Schiedam. Voorts, om de aan deze maatregelen verbonden kosten, welke voor de School voor Individueel Onderwijs worden ge schat op 3000.en voor de School voor Buitengewoon Lager Onderwijs op 750 per jaar, ten laste van de begroting voor 1953 te brengen. Door de Directeur van de Gemeentelijke Woningdienst zijn B. en W. geadviseerd te bevorderen, dat de woning, plaatselijk gemerkt Herenstraat 13, aan de Raad voor onbewoonverklaring wordt voorgedragen. Bij onderzoek is n.l. gebleken, dat voor melde woning ongeschikt is ter verdere bewoning en niet door het aanbrengen van verbeteringen in bewoonbare staat is te brengen. Dit oordeel wordt door de hoofd ingenieur-directeur van de Wederopbouw en Volkshuisvesting volkomen onderschre ven. Op grond hiervan stellen B. en W. de raad voor, deze woning onbewoonbaar te verklaren. "geboren Tjitske, dr van L. H. Zever boom en M. v. d. Vorle. Petrus A. S., zn van C. J. G. M. Janse en Th. I. Swart- jes. Hazerina C., dr van D. v. Bleijswijk en .7. C. van Rijn. Maria J., dr van P. R. M. Aalsma en M. H. Broeren. Ro bert, zn van J. C. Th. de Wilde en C. E. Jonker. levenl. kind van H. A. de Groot en C. Droog. OVERLEDEN S. S. Kok, 59 j., wed. van D. Zonneveld. S. P. Hooftman, 70 j., vr. van C.- Leusen. Er komen steeds verzoeken binnen, vooral uit de rampgebieden, om uitstel van betaling en aangezien de bedrijven de accijns voor hun productie geregeld moeten voldoen, ziet het er ten aanzien van de liquiditeit niet bepaald florissant uit, zulks te meer, omdat ook uit de be stelling van de rest van Nederland een grote aarzeling en verminderde koop kracht blijkt. Inmiddels meent men in enkele bedrij ven over het dieptepunt heen te zijn. Deze bedrijven hebben intussen een zeer gedifferentieerd afzetgebied en zijn dus minder door de situatie in het Zuiden aangetast. Zonder beraadslaging of stemming heeft de Tweede Kamer zich gistermiddag ver enigd met het wetsontwerp tot wijziging van de grens tussen de gemeenten Rot terdam en Schiedam. Deze wijziging houdt verband met de aanleg van wegen ten Noorden en ten Westen van de Mer- wehaven in de gemeente Rotterdam en met de stichting van een industrie-wijk in het in de gemeente Rotterdam gelegen gedeelte van de Spaansepolder, behoren de tot het grondgebied van Schiedam. Tussen beide gemeenten bestaat ter zake volledige overeenstemming. Het gebied, dat van Schiedam aan Rotterdam wordt toegevoegd, is onbewoond. Van Rotterdam naar Schiedam gaan pl.m. 75 inwoners over. De Wandelsportvereniging „Hercules" heeft het door de actie van haar leden bijeengebrachte bedrag van 51,55 aan het Nationaal Rampenfonds afgedragen. Voor a s. Zaterdag heeft de K.N.V.B. een inhaal-programma vastgesteld. Hoe wel H.B.S.S. nog enkele wedstrijden moet inhalen, is er voor het eerste elftal toch geen wedstrijd vastgesteld. Ook de week daarop, Zaterdag 7 Maart, zal er geen wedstrijd door HBSS-eiftallen worden ge speeld, i.v.m. de interland-wedstrijd Ne derland—Denemarken in het Feijenoord- Stadion te Rotterdam. Het eerste elftal van HBSS heeft dus een gedwongen rust van twee weken. Voor de lagere elftallen is een klein programma vastgesteld, waar van de wedstrijd van HBSS 2 wel de be langrijkste is, omdat dit elftal er niet zo goed voor staat op de ranglijst. Het programma luidt HBSS 2—Zwalu wen V. 2, 4.15 uur Spieringshoek; Energie Boys 2HBSS 4, 4.15 uur Rotterdam; VFC b 2HBSS b 2, 3.45 uur Vlaardingen en HBSS c—SFC c, 2 uur Spieringshoek. De vorige week hebben we bericht, dat er op het hoofdbureau een zevental fietsen stonden, van diefstal afkomstig. De eigenaars hebben zich nog steeds niet aangemeld. Wèl kwam er iemand aan gifte doen van de diefstal van zjjn fiets in1952. Morgen, Donderdagmiddag te half drie, zal Pater Strijbos O.P., legeraalmoezenier, voor het R. K. Vrouwengilde in Maison Westhuis een lezing houden over de gees telijke verzorging van de soldaat. Niet alleen de leden, maar alle moeders van soldaten en moeders, wier zoon spoedig in dienst zal gaan, kunnen deze lezing bij wonen. Dit geldt ook voor geëvacueerden, van wie er reeds verschillende uitgenodigd zijn. Donderdag 26 Februari Schouwburg, 8 uur: ..De vier Mullers". (Toneelgezelschap Joh Kaart) Lantaren.. 8.15 uur: „Moord bij open doek", Rotterd Comedte.) BIOSCOPEN Arena: Sterren stralen overal (a. 1.); Ca pitol: De bandieten van Cimarron (14 j.); Cineac: De verboden vrucht (ontoelaatbaar); Colosseum: Het mysterie van de gouden adelaar (14 j.); Harmonie: Duivelsbrigade (14 j.); Lutusca: Klaar voor actie (18 Luxor: Anna (volw.); Passage (Schiedam): Het zwarte kasteel (18 j.); Prinses: Wet der wetlozen (volw.); Rex: Iwo Jima (18 j.): 't Venster: La Ronde (ontoelaatbaar); Vtcto:- ria; Het mysterie van de gouden adelaar (14 jaar). Over enkele weken kan het winkelende publiek zich met nog meer recht weer in de richting van de Hoogstraat begeven. Niet alleen om hier de formidabele bouw activiteit te bewonderen in de hoek Hoogstraat, Keizerstraat, Korte Hoog straat verrjjzen de betonskeletten links en rechts met grote snelheid uit de grond maar ook omdat twee zeer bekende Rot terdamse zaken weer gaan terugkeren naar de straat, waar ze tele tientallen jaren lang trekpleisters zijn geweest voor de wandelaars. Het nieuwe pand van de f k Cloppenburg, waar talloze ambac. t de laatste hand aan de voltooiing i, zal, naar wij vernemen, zijn poor. op Donderdag 12 Maart voor het publiek openen, 's Morgens om elf uur vindt er een openingsplechtigheid plaats, nadat er tevoren in het bijzijn van het personeel een H. Mis zal zijn opgedragen in de kapel van het St Antoniusgesticht door de Deken van Rotterdam, mgr J. H. Niekel. Het pal daarnaast gelegen pand van het Modemagazijn v.h. Gebr. Lampe zal zeer kort daarna voor het publiek toeganke lijk zijn. Ongetwijfeld zal de trek naar de Korte Hoogstraat en omgeving door de opening van deze twee zeer bekende bedrijven een grote stimulans krijgen. Maandag omstreeks vijf uur is op de Bree de 6-jarige H. H. uit de Riederlaan door een vrachtauto aangereden en ge dood. De jongen speelde krijgertje en kwam achter een geparkeerde auto van daan toen hij door de vrachtauto werd aangereden. De wagen is voor onderzoek naar de technische dienst van de motor brigade aan de Duivenvoordestraat ge bracht. Op het Zuidplein is gisteren de 12- jarige Chr. v. d- P. uit de Bas Jungerius- straat met haar fiets tegen een zeswieli- ge vrachtauto gereden- Het meisje viel en kwam onder de achterwielen terecht, die over haar borst gingen. Met een sche- delbasisbreuk, inwendige kneuzingen en een ernstige beenwond is zij in ernstige toestand in het Zuiderziekenhuis opge nomen. Maandagmorgen zal burgemeester mr G. E. van Walsum de kruideniersbeurs ,,Roka" in de Ahoy'-hal openen. De beurs zal staan in het teken van herstel en wederopbouw, aldus werd besloten na de watersnood. Ongeveer 3000 kruideniers zijn door de ramp getroffen. Het batig saldo van de beurs zal worden overge maakt aan het Rampenfonds. De geheel bezette Ahoy'-hal zal 175 stands herbergen. Hiervan worden er tien ingenomen door Belgische, Luxemburgse en Zwitserse bedrijven. De eerste vier dagen van de beurs zijn uitsluitend be stemd voor de handel. Men heeft 65.000 uitnodigingen verzonden. De laatste twee dagen van de volgende week is de beurs geopend voor de consument. In het Bouwcentrum is vanmorgen door het architectenbureau Hendriks, v. d. Sluys, v. d- Bosch namens de Vereniging voor Katholiek Nijverheidsonderwijs „St Joseph" de bouw van het nieuwe gebouw voor de R.K. Dagnijverheidsschool „Don Bosco" aanbesteed. De laagste van de 26 inschrijvingen was van de fa Van Welze- nes te Rotterdam met 679.000. De hoog ste inschrijfster was de fa G. J. Evers te Bloemendaal met 809.600. De 76-jarige evacué A. W. uit Klaas waal, die vanmorgen met zijn echtgenote in de Rederijstraat liep, is daar plotseling onwel geworden en overleden. De rechtbank sprak vanmorgen de 18- jarige grondwerker J. van de L. uit Rijs wijk vrij, daar de rechtbank het ten laste gelegde niet bewezen achtte. Hij werd er van verdacht op 3 Februari j.l. uit een auto van het Rode Kruis te Abbenbroek twee pakken koffie te hebben weggge- nomen. Verder zou hij te Spijkenisse, al dus de dagvaarding, getracht hebben een auto te stelen en tenslotte zou hij op de zelfde dag te Zuidland een rijwiel, een naaibox, een theemuts en een theepot hebben weggenomen. De eis was een gevangenisstraf van één jaar met het verzoek tot onmiddel lijke gevangenneming, welk verzoek de rechtbank veertien dagen geleden af wees. Aan de vele leden, die te kennen geven met belangstelling het wetsontwerp tege moet te zien betreffende de wijziging van de noodregeling inzake de financiële ver houding tussen Rijk en gemeenten, deelt de minister mede, dat hij er naar streeft te bevorderen, dat zo spoedig mogelijk een wetsontwerp bij de Staten-Generaal wordt ingediend tot regeling van de finan ciële verhouding van het Rijk tot de ge meenten voor de eerstkomende drie jaren, aldus ontlenen wij aan de M. v. A. aan de Eerste Kamer naar aanleiding van de be groting 1953 van Binnenlandse Zaken. De minister betreurt het zeer, dat vele gemeenten bij haar begrotingsbeleid voor 1953 doen alsof voor de nood zakelijk geachte uitgaven dekking zal worden verkregen door verhoogde uitke ringen uit het gemeentefonds. Van rege ringszijde is geen enkele uitlating gedaan, welke deze houding rechtvaardigt. De minister deelt o.a. mede, dat de ge meentebesturen de plicht hebben zich bij hun beleid terdege rekenschap te geven van de vraag of naar alle redelijkheid kan worden voerwacht, dat de financiële con sequenties van nieuwe investeringen en taakuitbreidingen ook in de (naaste) toe komst door eigen normale middelen kun nen worden opgevangen, dus zonder te speculeren op het ontvangen van bijzon dere hulp, indien bedoelde consequenties later tot niet-sluitende begrotingen zou den leiden. Helaas wordt hier en daar er toe over gegaan, zonder dat de begrotingspositie dit toelaat, uitgaven op te voeren of in komsten prijs te geven, in de verwachting, dat het Gemeentefonds voor dekking van Het is alweer over de 130 jaar geleden dat een ziekelijke jongeman met één slag van vrij obscuur zangspel-schrijvertje tot de meest gevierde operacomponist benoor den de Alpen werd: Carl Maria von Weber toen hij zijn „Freischütz" schiep. Wie eens zou willen uitrekenen, hoeveel opvoerin gen die Freischütz sinds de historische 18e Juni 1821 wel beleefde, kwam zeker over de tienduizend heen. Misschien is er ook wel nooit een werk geschreven, waarin de bekoorlijke kwaliteiten van de Duitse Ro mantiek zich met zoveel genialiteit open baarden, dat het, ofschoon kind van zijn tijd en zijn land de lieveling kon blijven van alle tijden en alle landen. Ook aan ons, die op „moderne zakelijkheid" prat gaan, zijn de Freischütz-ouverture en het Jagerskoor met de paplepel ingegeven. En hebben wij niet diep in Italië, in de be roemde kloosterkerk van Subiaco, de or ganist op „Leise, leise, fromme Weise" betrapt tijdens de consecratie? Honderd dertig jaar na het ontstaan: dat is nog eens populariteit. Men zou dus zeggen, dat de Nederlandse Opera zelden op zo prettige wijze een minimum aan risico's aan een maximum aan schoonheid heeft verbonden als toen ze Webers Freischütz in studie nam. Ook al garanderen een stuk of wat „hits" het constante niveau van een opera niet, de Freischütz heeft er zoveel, dat hij de tijd haast niet krijgt om tussendoor naar be- Komt, ziet en oordeelt bij J. A. WEBER Bierhaile „Korenbeurs" Hoogstraat, no. 305, Schiedam GRIFFIOEN BIER 5 cent per glas Belegen Gerste bier 4 cent per glas Nieuwe Schiedamsche Courant van 17 Jan. 1888. (Zonder commentaar van de redactie). At> qr«f 75ste Jaargang No- 22085 De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn gevestigd te Schiedam, Dam 18, Telefoon 66152. Giro-nummer 590943 Abonnementsprijs 5.85 per kwartaal, 2.— per maand, 0.47 per week. Advertentie-prijs op gewone kolombreedte 0.15 oer millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte f 0.30 per millimeter hoogte Bij contract gelden lagere tarieven, welke bi.i de administratie ol bij de erkende advertentiebureaux verkrijgbaar zijn Kampioenen (kleine advertentiën) tot 20 woorden 50 cent. Elk woord meer 3 cent. Max.mum 60 woorden. Plaatsing uitsluitend bij vooruitbetaling. Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Advertentie-wezen. Karrevrachten vol komen er. De drie grote wagens, die Maandag uit Luik kwamen, vol goederen, vol nuttige din gen, geschonken door gulle handen, wa ren er maar een paar uit een lange, lan ge rij. Daar was de heer G. Keukens, vertegenwoordiger van het Nederlandse consulaat, die zei„Meneer, 't is ge weldig, zoveei wordt er in Luik gege ven voor 's-Gravendeel". Daar waren de heren Louis Donnay en Richard Del- brouck van de „1* Entr' Aide Sociaiiste"- uft Luik. En daar waren de verhalen van de Luikse arbeiders, die goederen en geld hadden ingezameld. Zoveel, dat 's-Gravendecls burgemeester C. van Heescn de begeleiders een extra warme handdruk heeft gegeven Staaltjes van hulpverlening zijn ons verteld. Te veel om ze neer te schrijven. Veertien dagen is men in Luik met het inzamelen bezig geweest. Nee, het is geen holle phrase Luik heeft 's-Gravendeel geadopteerd. Voeg daarbij Nijmegen en Ubbergen, welke beide Gelderse gemeen ten zich eveneens zeer bijzonder het lot van ('s-Gravendeel hebben aangetrokken ook zij hebben het dorp geadopteerd en ge begrijpt het, dat de boer, die naar zijn huis en haard terugkeerde, op de Wieldrechtse pont tegen ons zei„Wat hebben ze eigenlijk met ons te maken Maar ze presteren het toch maar. Daar voor neem ik diep mijn pet af", En hij voegde de daad bij het woord. Dan moet ge weten, dat de Nijmeegse wethouder Wind van Sociale Zaken en de Nijmeegse gemeente-accountant Keizer 's-Gravendeel nog niet uit waren of die uit Luik stonden al wéér voor de deur van het gemeentehuis. „Hoe is de stand, burgemeester hebben ze er gevraagd. En ze hebben een lijstje aangelegd van dingen, die,- nu ja, die men in 's-Graven deel best gebruiken kan. Er komen dan, helemaal uit Gelderland, stratenmakers. En sociale verzorgsters En goede gaven. En Genoeg. Het hulpverleningsapparaat staat roodgloeiend. En heus niet alleen wat de goederen betreft. Want wat denkt u bijvoorbeeld van de grote waterzuiger Neptunus, die met vier pompen zo'n ne genhonderdduizend kubieke meter water uit een heel rijtje polders opslurpt en het in de Kil uitspuwt? Die Neptunus komt ook uit Gelderland. Dit drijvende gemaal is van de Provinciale Gelderse Electrici- teits Maatschappij. Mannen van Wilton- Fijenoord bedienen het. De vierde buis is nog maar net in gebruik gesteld. Maar Zondagnacht had de Neptunus al 3 260.000 kubieke meter water weggezogen. Een kleine achttien millioen kubieke meter wachtte er toen nog. Want in totaal moet er zo'n 21 millioen kubieke meter water worden overgeheveld. Dan kunt u op uw vingers natellen hoe lang dit karwei duurt. De heer A. Bakx van Wilton, die de leiding van het werk heeft, schat het nog wel, op een dikke twee weken. Als het niet meer is Maar ja, daar wordt dan ook iets groots verricht. Een veertiental polders leeg te malen is niet ieders werk. Daar heb je de Trekdampolder (165 ha.), de Kilpolder (22 ha.), de Mookhoek (200 ha Kooiland (220 ha), de Kleine Zuidkavél en de H. Goest, de Strijense polder (480 ha.), Ma- riapolder (115 ha.). Stoopenpolder (60 ha.), Oud Beversoord (48 ha.), de Oude Gorzen (45 ha.), de Meeuweoordse polder (40ha.), de Beverspolder (41 ha.) en ja. die hoort er ook bij de Nieuw Bonaventurapol- der met 2085 ha De lozing uit deze laat ste polder geschiedt indirect. Eerst door middel van een duiker, waardoor het wa ter oostenlijk en in het zuiggebied van de Neptunus komt. Een paar dagen geleden heeft men moedwillig een stuk van de Schenkeidijk in de richting van de Wacht en in de buurt van de Hoge Toren opge blazen, opdat er meer water door de Nep tunus zou kunnen worden weggezogen. Waar dit drijvende gemaal ligt In de Kil ter hoogte van de watertoren. Zo'n veertig man zijn met de aanleg van de pijpleiding bezig geweest. Nu werken er dag en nacht zes machinisten, die hun „tehuis" hebben in de aak „Cornelia", waar het ruim is herschapen in een eet-, zit- en slaapkamer tegelijk, compleet met radio, brandende kachel en gezelligheid. Het karwei wordt uitgevoerd in op dracht van de Rijkswaterstaat, 't Is van het grootste belang voor de drinkwater voorziening. Immers, het verdwijnen van het overtollige (overstromings) water be tekent de komst van het schaarse (drink) water, dat nu nog in ketels moet worden aangevoerd („Twee emmertjes water ha len", u kent dat wel). Straks als de pol ders droog of droger zijn, zal de N.V Kil waterleiding weer gaan draaien. Daarop zitten negen gemeenten in de Hoeksche Waard met smart te wachten. Het kan echter nog wel een paar weekjes duren. En zolang er geen drinkwaterleiding werkt, is het beter, dat niet veel evacué's terugkeren naar de plaats, waar zij wil len schoonmaken, leven en werken 's-Gravendcel. Die van de Beverhoeksepolder bij genaamd de Nest die inmiddels is drooggevallen mogen terug. Zij laten het zich geen tweemaal zeggen. Ge ziet hen overal: Boenende en dweilende, waden de en scheppende figuren met gebogen ruggen, spattend in de modder, die hun huizen decimetersdik heeft bevuild. De ongeveer vijftig gezinnen van de Voor straat Zuid en Noord mogen ook terug. Ook zij zwabberen en reinigen, de ganse dag en vaak een groot deel van de nacht. In de letterlijke en figuurlijke zin van het woord heeft de terugkomst van evacué's nogal wat voeten in de aarde. De heer W. H. VerhooMf, die met deze revacuatie welk een opluchtend woord is belast, vertelt hoe het gaatDe Technische Dienst geeft aan hem door welke wonin gen er onbewoonbaar zijn geworden. Daar komt geen sterveling meer in. Zodra hui zen, die bewoonbaar zijn, droog komen te liggen worden die ontsmet. De geëva cueerde bewoners krijgen schriftelijk een seintje, dat ze kunnen terugkomen en dan kan de schoonmaak beginnen. Sommigen werken alleen overdag en verblijven 's a- vonds en 's nachts nog op hun evacuatie adressen in de omgeving. neden te zinken, zoals Euryanthe en Obe- ron onophoudelijk doen. Ook hindert het niet, dat het libretto vooral tegen het slot zwak en onlogisch is, want het gaat in de Freischütz meer om de sfeer dan om het verhaal. En zélfs hindert het niet zo erg, als de solisten niet allemaal even ge slaagd uit de hoek komen, want de eigen lijke hoofdrol wordt gespeeld door het Woud. Het woud, waar elegische jacht hoorns door zingen, dat lief en leed om kranst van jagers en houtvesters om van houtvesters-dochters maar te zwijgen het woud dat een spookvallei rijk is en waar op gezette tijden de vervloekte Sa- miel rondgaat, „quaerens quem devoret". Overigens echter schuilt in de typisch- romantische neiging om het zwaartepunt naar de natuur te verschuiven, ook het gevaar van de Freischütz, met name voor de Nederlandse opera. Want die natuur uit zich bij monde van het orkest, van pein zende hoorns, van strijkers, die als wind door het lover ruisen, van houtblazers, die ritselen als beken, als dorre blaren, van drie gedempte, obsederende pauk-slagen, de voetstappen van Samiel. En het orkest van onze Opera, men weet het: dat geeft de bossen van de Freischütz aan onbetrouwbaarheid niet veel toe. En zo komt het, dat men toch wel met een bang kloppend hart naar de première gaat, en reeds vóór het doek opgaat, door de ouverture wordt ingelicht over het slagen of vallen van deze uitvoering. De solisten, dat zal best gaan, laat die maar lopen. Maar in de ruimte onder het toneel, zal de toverstaf van gastdirigent Karl Elmendorff ook daar wonderen genoeg weten te doen? Hij heeft hier destijds een Lohengrin gegeven, die er mocht wezen. Maar Lohengrin is geen Freischütz. Gelukkig de ouverture was een goed voorteken. Wat Elmendorff uit zijn ensemble te voorschijn haalde klonk wellicht niet overmatig spannend, maar „pünktlich" was het in hoge mate. Men miste de traditionele vergissingen en mislukkingen, en zo bleef het nagenoeg. Dat is voor de instrumentale zijde van een opera-première in ons vaderland al een enorm en zeldzaam winstpunt. Wat zich op het toneel afspeelde over trof de orkestprestaties echter in hoge mate. Dat lag nauwelijks aan de regie van Georg Hartmann, die vooral de groeps- taferelen maar moeilijk tot levên wekte. Maar het lag wei aan de decors en cos tumes van E.nil Pretorius, die ditmaal 'n éen woord voortreffelijk waren en spe ciaal het aandeel van het geheimzinnige woud onderlijnden. En het lag natuurlijk op de eerste plaats aan de zangers, die ons b na geen nuance van deze onweer staanbare muziek onthielden. Er was, zoals dat tegenwoordig ge woonte is bij premières, van tevoren cle mentie ingeroepen, ditmaal voor Greet Koeman, die de Agathe zong ondanks haar griep. Maar eigenlijk had zij die clementie niet nodig, want enkel een paar adem- problemen verrieden haar indispositie en haar creatie was over het beheel ge nomen erg mooi. Naast haar was Louise de Vries een guitige, muzikale Aennchen. De voltreffers echter om bij jagers termen te blijven werden door de man nelijke hoofdrollen afgeschoten. Caspar Broecheler is kennelijk naar de jager Kaspar genoemd, die hij weergaf en be toonde zich andermaal een voortreffelijke zanger en een demonische acteur. Maar gedragen werd de hele Freischütz door de Max van Frans Vroons, die wij zelden zo uitmuntend op dreef hoorden en die zich in elk opzicht bewoog op een internatio naal peil. Van de overige medespelers signaleren wij enke] nog de verdienste lijke Kilian van Gé Genemans en de sug gestieve, gesproken Samiel van Louis van Gasteren als gast. H. N. het tekort zal zorgen en zelfs een enkele maai met de uitgesproken stelling, dat het de plicht is van de gemeentebesturen de uitgaven, die z(j nodig achten, te ramen en van de Rijksoverheid om de middelen daarvoor aan te wijzen. Het behoeft weinig betoog, dat zulk een standpunt voor de centrale overheid niet aanvaardbaar is en dat gemeenten, welke zich op zulk een standpunt stellen, in het eigen vlees der zelfstandigheid snijden. De minister is met de desbetreffende leden van oordeel, dat uit de ontwikkeling van de positie van de vlottende schuld der gemeenten in 1952 blijkt, dat men voorzichtig moet zijn met gevolgtrekkin gen en met het projecteren van het be leid uit theoretisch geconstrueerde pers pectiefberekeningen en daarop gebouwde plannen. De minister meent echter, dat dezelfde voorzichtigheid moet worden betracht bjj de beoordeling van de vraag of de om standigheden de t(jd rijp hebben gemaakt om tot afschaffing van de rentegamma voor de lagere publiekrechtelijke licha men te besluiten. Naar z(jn mening is de tjjd daarvoor nog niet voldoende rijp. De feitelijke situatie op de kapitaalmarkt moge thans minder aanleiding geven tot het stellen van rentenormen. Bedacht moet worden, dat de potentiële vraag van de overheidsorganen naar kapitaal voor allerlei in het algemeen belang te verrich ten uitgaven, o.a. voor de woningbouw en thans voor de financiering van het herstel van de stormvloedschade nog steeds groot is. Bezien tegen deze achter grond zou het naar het oordeel van de minister voorshands onjuist zijn het stel len van rentenormen voor de overheids organen, nu binnen de huidige normen voor deze organen bewegingsvrijheid mo gelijk is, ter zijde te schuiven. Op langere termijn bezien kan slechts een gelijkge richt optreden van de overheidsorganen op de kapitaalmarkt voorkomen, dat d« overheid bij de uitoefening van haar taalt een rente betaalt die hoger ligt dan strikt noodzakelijk is. (Van onze Amsterdamse redactie) Vanmorgen om enkele minuten over negen heeft een korte plechtigheid plaats gehad op het J. D. Meyerplein in Amster dam, waar door de burgemeester, gekleed in jacquet en met de ambtsketen om een krans van witte bloemen werd gelegd aan de voet van het monument van Mari An- driessen, dat daar is geplaatst ter herin nering aan de Februaristaking van 1941 De burgemeester was vergezeld van dé wethouders en verschillende raadsleden. Het was een sobere en korte plechtigheid, die wegens het vroege uur slechts door weinig stadgenoten werd bijgewoond. Ondanks het rondschrijven, dat door de voorzitters van alle politieke partijen, be halve de C.P.N., was ondertekend, hebben de communisten toch het parool uitgege ven om vandaag half vijf te defileren langs het monument op het J. D. Meyerplein. Zij hebben met instemming gewag ge maakt van de beslissing, die steenzetters en vervoerders hebben genomen om het werk vandaag eerder te beëidigen (dus op eigen gelegenheid te beslissen dat het werk op een bepaald tijdstip wordt neer gelegd) om zodoende aan het défilé deel te kunnen nemen. Wij zullen hier niet nader op ingaan, omdat dit een actie is die de Februari-staking te enenmale een on waardige herdenking waarborgt. De regering heeft, zo deelt zij de Twee- toepassing van het verruimde Stelsel In de Kamer mede, ernstig overwogen, of zij 1952, terstond tot wijziging daarvan over het stelsel van het stemmen bij volmacht geheel diende af te schaffen, dan wel dit behoorde terug te brengen tot de be scheiden omvang, welke dat sedert 1928 in de vervallen kieswet bezat. Aanleiding hiertoe vormde de aandrang, welke voor de verkiezingen van 1952 van bepaalde zijden op zieke en andere kiezers werd uitgeoefend, er toe strekkende, dat dezen hun volmacht zouden verstrekken aan vertegenwoordigers van de betrokken groepering, die daartoe met de nodige formulieren waren gewapend Het op deze wijze werven van stemmen acht de rege ring hoogst ongewenst en zij zal dan ook, mocht 'het zich onverhoopt wederom voor doen, naar maatregelen omzien, ten einde dit onmogelijk te maken. Zij rekent in dezen op de royale medewerking der onderscheiden politieke partijen. Bij nadere overweging achtte de rege ring het evenwel niet juist, na een eerste te gaan. De opgedane ervaring acht zij daarvoor niet voldoende. Zij zou er daar om de voorkeur aan geven, het stemmen bij volmacht voor de gemeenteraadsver kiezingen in dit jaar nogmaals in de be staande vorm en omvang toe te passen. Bij gebleken noodzaak kan dan de nodige wijziging voor de verkiezing van de Prov. Staten in 1954 worden ingediend en be handeld. Uit het voorgaande volgt, dat de rege ring er bezwaar tegen heeft, het stemmen bij volmacht gemakkelijker te maken, het geen onder meer zou geschieden, wanneer de geneeskundige verklaring zou worden afgeschaft. Weliswaar kan niet verwacht worden, dat de Kon. Maatschappij tot bevordering van dc geneeskunst haar standpunt zal wijzigen, doch het blijft uiteraard voor iedere kiezer mogelijk, de verklaring van een andere dan zijn huisarts te verkrijgen. De minister van Binnenlandse Zaken streeft ernaar, dat op zeer korte termijn bij de Tweede Kamer een wetsontwerp wordt ingediend tot een wijziging van de Pensioenwet Het mtenm-rap- port der staatscommissie-Van Poelje heeft de regering daartoe zeer waarde volle bouwstenen geleverd. Een „gene raal pardon" voor degenen, die hebben verzuimd diensttijd voor pensioen in te hopen kan de minister echter niet be vorderen, Het ligt in het voornemen van de regering een voorlopige voorziening, in afwachting van de definitieve voor stellen der staatscommissie, te bevorde ren voor die pensioenen, welke volgens de huidige regeling aan een maximum zijn gebonden. Met betrekking tot de voorstellen der staatscommissie-Van Poelje opneming van de arbeidscontractanten in de pen sioenregeling is door het kabinet nog geen beslissing genomen. Met betrekking tot de geopperde be zwaren tegen de anti-cumulatie-regeling voor degenen, die een uit 's rijks schat kist bezoldigde betrekking bekleden en tevens in het genot zijn van een overzees pensioen, deelt de minister aan de Eerste Kamer mede, dat een K.B. tot intrekking van deze regeling in een vergevorderd stadium van voorbereiding verkeert. Dienovereenkomstig zal eveneens de in trekking worden bevorderd van het wets ontwerp, dat deze materie beoogde te regelen voor de leden van de rechterlijke macht. Aan de positie van de vóór 1 Juli 1946 gepensionneerde onderwijzers heeft de minister bijzondere aandacht geschon ken. Ook naar zijn oordeel kan de afwij king tussen de pensioenen van ministers verleend voor en die, verleend na de voor de onderwijzers per 1 Juli 1946 ingevoer de nieuwe salarisregeling, geen aanlei ding geven te bevorderen, dat. aan be doelde gepensionneerde onderwijzers een extratoeslag op het pensioen wordt ver leend. Hiertegen bestaat reeds het prin cipiële bezwaar, dat een bijzondere voor ziening ten aanzien van deze gepension- neerden noodzakelijk zou leiden tot een aanpassing aan latere salarisregelingen van de pensioenen, mede van vele an- dêre groepen en personen die in gelijke omstandigheden verkeren, Hierdóor zou men komen tot een indi viduele herberekening der pensioenen, waarmede een der grondbeginselen van de huidige pensioenwetgeving zou worden aangetast. (Van onze correspondent). Gisteravond te half negen is op de Arn- hemseweg ter hoogte van de Schalker Dalweg in Beekbergen de bestuurder van een personenauto tegen een kerende met hout beladen trailer gereden. De 47-jarige bestuurder van de luxe auto, de heer A. H. uit Beekbergen, werd vrijwel op slag gedood. De trailer werd zo zwaar geha vend dat hij een obstakel vormde voor het overige verkeer en met veel moeite aan de kant van de weg moest worden ge sleept. Dinsdagmiddag viel de 23-jarige geh. arbeider M. v.d. Ende uit Wateringen in de ververij van de Verenigde Touwfabrie- ken tê Maassluis in een kuip met heet water, die voor het reinigen van garens wordt gebruikt. Het slachtoffer liep daarbij ernstige brandwonden op. De portier verleende de eerste hulp, waarna een lid van de EHBO en dr C F. Geest uit Maasland de man verder behandelden. Hij is daarna met een ambulance-auto naar het ziekenhuis te Delft overgebracht. (Van onze correspondent). Te Woltersum in Groningen was het vijf-jarige zoontje van de landbouwer K. aan het spelen op een wipkar, toen de bak hiervan opwipte en het kind met het hoofdje bekneld raakte tussen deze bak en een zuil. Het slachtoffertje was vrijwel op slag dood. Het Circus Frans Mikkenie zal een tour nee van acht maanden door West-Duits- land maken. Op 4 April a.s. zal te Berlijn de eerste voorstelling worden gegeven. Met circus Franz Althoff zal gedurende vijf maanden voorstellingen in Nederland geven. De première is op 13 Mei a.s. te Rotterdam. Van AaltenVan Mourik 11, Van Dijk —Huisman 1—1, W. Roozenburg—Van der Sluys 2—0, Laros—Beers 1—1, Keiler- Baas 20, CraneBergsma 02, Bizot Bom 0—2, Van Aalten—Beers 0—2, Baas- Van Dijk 0—2, Keiler—Huisman 2—0, Bom —Van Mourik 11, W. Roozenburg—Laros 1—1, Crane—Van der Sluys 0—2, Bizot— Bergsma 02.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 2