Eisenhower bereid om te ontmoeten Op voorwaarde dat er iets bereikt wordt Stalin EVACUATIE overschreed alle verwachtingen zes Wagons sinaasappelen: Verkenners ingeschakeld bij Bescherming Bevolking Sultan Hamid II arrest, thans voor na drie jaar zijn rechters Doopsel der kinderen Finaly r Ook Ike wil het nog eens proheren met man in Moskou Bacon goedkoper OPBRENGST BIJNA f 40.000 Verantwoording van daden tijdens meest bewogen periode van Indonesië Dr J. VAN BAAL gouverneur van Nieuw-Guinea II Donderdag 26 Februari 1953 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Draagwijdte van de Congres-resolutie over geheime oorlogsafspraken Onderzoek inzake beweerde verschijning Dijk bij Rilland Totaal van meer dan honderdduizend Sneltrein Brussel- Amsterdam ontspoord Oostenrijkse regering afgetreden HET SCHEEPJE, DAT ZUID-HOLLAND REDDE Analyst Westerling centrale figuur in proces Stijging werkloosheid in Engeland In strijd niet kerkelijke voorschriften WEERBERICHT V.. j Yalta en Potsdam Richtprijs opnieuw verlaagd bezweken en weer gedicht De verspreiding over de provincies Geschenkzending van het Vaticaa?t Lente-versch ijnsel RUIM 50.000 JONGENS GAAN HELPEN Bekentenis op één punt SULTAIS HAMID II De weerverwachting van het KNMI, geldig tot Vrijdagavond, luidt: Droog weer met weinig bewolking, maar In de nacht en ochtend plaatselijk mist. Weinig wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Vrijdag 27 Februari: Zon op 7.31 uur, onder 18.16 uur. Maan op 17.07 uur, onder 6.59 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT President Eisenhower verklaarde zich Woensdag, op zijn wekelijkse persconfe rentie, bereid, een ontmoeting met maar schalk Stalin en iedere andere staatsman te hebben, indien hieruit iets goeds kan voortvloeien. Hjj verbond echter een aan tal voorwaarden aan een dergelijke be spreking- Voor een onderhoud met Stalin zou aan de volgende voorwaarden moeten zijn voldaan. Het zou in overeenstemming moeten j Mei iuu m overeenstemming moeten zijn "ef2een het Amerikaanse volk van z«n Pres'd'ent wil; 2 Het zou moeten geschieden met me deweten van de bondgenoten en vrienden der V. S. 3i Er zou hoop moeten oestaan, dat de bespreking iets tot de vrede bijdraagt. Op een vraag, of hij van mening was dat Stalm zich aan overeenkomsten, die bij een dergelijk onderhoud eventueel zouden worden gesloten, zal houden, ant woordde de president, dat ieder vredes- program enige bepalingen en voorwaarden moet bevatten, die maken dat het wordt nageleefd, b.v. door middel van inspec ties. Een dergelijk program moet van dien aard zün> dat er geen twijfel kan bestaan over de tenuitvoerlegging, aldus Eisen hower. HÜ zeide, geografisch gezien, bereid te zijn, Stalin halverwege tussen de Sovjet- linie en de V. S. te ontmoeten, Aan de president werden vervolgens vele vragen gesteld over zijn voorstel in zake een resolutie in het Congres tot het verwerpen van alle interpretaties en toe- uassingen van de geheime overeenkom- uit de oorlog, die sindsdien hebben geleid tot „het in slavernij brengen van V°vkecnhower zei, dat men goed moest wat het congres in de resolutie (stélde Sprekend over die onderdelen V U overeenkomst van Yalta en andere overeenkomsten uit de oorlog, welke be trekking hebben op de Amerikaanse en de Russische posities in Berlijn en Wenen, zeide Eisenhower, dat opzegging van al deze overeenkomsten wellicht tot grotere Bljjkens de berekeningen van het land bouw Economisch Instituut leiden de jongste prijsverlagingen voor importgra- nen tot een daling van de kostprijs in de baconmesterlj van tien cent per kilo koud geslacht gewicht, In overleg met de Stich ting voor de Landbouw heeft de minister van Landbouw daarom besloten de richt prijs voor baconvarkens per 1 Maart a.s. dienovereenkomstig te verlagen en der halve op 2.38 per kg geslacht gewicht te brengen. De overnemingsprijs van naar Engeland te exporteren bacon, die sedert 8 Dec. i 1 is oebaseerd op de richtprijs, vermin derd met een prijsuitslag van tien cent, zal derhalve met ingang van 1 Maart a.s. op f 2.28 per kg. geslacht gewicht worden gesteld. Alweer wordt melding gemaakt we geven het desbetreffende bericht, in over eenstemming met de door de kerkelijke autoriteiten voorgeschreven voorzichtig heid, met voorbehoud weer van een Maria-verschijning, ditmaal te Corte d'Aprigliano in Calabrië (Z. Italië). Een 25-jarig meisje, Rita Folino geheten, zou volgens haar verhaal een verschijning gehad hebben, waarin zij zeide de H. Maagd te erkennen, die tot haar 't woord richtte. Het blad „U lemps dat bovenstaand bericht publiceert, zegt, dat de betrokken lutoriteiten het geval onderzoeken. Er Valt op te w'izen, dat van de talrijke be weerde Maria-verschijningen, welke in de loop der jaren gerapporteerd worden, er slechts enkele door de kerkelijke autori teiten als echt zijn erkend. moeilijkheden in deze steden zou leiden. Dat was niet de bedoeling. De V. S. verwerpen slechts het denk beeld, dat zij zouden instemmen met het in slavernij houden van enig ander volk, aldus de president, die hieraan toevoegde dat het belangrijk is, dat „de volkeren, die in slavernij leven", weten dat zjj niet worden vergeten. De president weigerde zich in critische zin uit te laten over het tekenen van de overeenkomsten uit de oorlog door zijn voorgangers Truman en Roosevelt. Het heeft geen zin om het verleden op te rakelen, tenzij men hieruit een les voor de toekomst wil trekken, aldus Eisen hower. Hij achtte het overigens volko men juist, dat men in de oorlogsjaren gepoogd had, op basis van een vriend schappelijke verhouding «net de Sovjet- Unie samen te werken. Wat de V. S. thans doen, zo zeide hij Ten aanzien van de tariefmuren ter be scherming van bepaalde Amerikaanse in dustrieën verklaarde Eisenhower, dat de nationale veiligheid één van de redenen is, die het de regering moeilijk maken deze te verlagen. Het is „verschrikkelijk belangrijk" voor de nationale veiligheid, dat een landtenminste gedeeltelijk zelf in zijn eigen behoeften Kan voorzien, aldus de president. Alvorens volledig tot wederkerige han del over te gaan, moeten ,1e V. S. enige zekerheid hebben, dat dit gebeurt in een wereld, waarin zij er op kunnen vertrou wen, dat de vrede bewaard blijft, zo zeide Eisenhower. Hij voegde hieraan toe, dat de landen, die naar de V. S. uitvoeren, met goedkopere arbeidskrachten werken dan de V. S., die hun hoge levensstan daard moeten handhaven. HiJ achtte het niet mogelijk, de wet in zake handelsovereenkomsten op basis van wederkerigheid precies in haar huidige vorm te verlengen, doch er moesten wel enige „ontsnappingsclausules" worden ge handhaafd. De president doelde hierbij op clausules, welke op verzoek van protectionisten uit het Congres zijn ingelast, teneinde verla gingen der tarieven, die de levensstan daard in de V.S. in gevaar zouden kunnen brengen, onmogelijk te maken. Eisenhower was voorts van mening, dat het uiterst gevaarlijk zou zijn, de bevoegd heid van het Congres om een onderzoek in te stellen naar beweerde communisti sche infiltraties bij het Amerikaanse on derwijs te beperken. In antwoord op andere vragen verklaar de de presi<ïpnt, Woensdagmiddag is jn de ringdijk bij Rilland, die Dinsdag na dagen lang zwoe gen was gedicht, op de meest kritieke plaats, namelijk vlak bij de zeedijk, weer een gat geslagen. Direct werden alle be schikbare krachten ingeschakeld en gister avond omstreeks negen uur gelukte het, het gat weer te sluiten. Het had een breedte van ongeveer tien meter, de diep te was aanzienlijk. dat het zeer moeilijk zal niet anders dan het verwerpen van j zijn om de federale begroting voor het be- verdraaide interpretaties van deze over-j lastingjaar, dat 1 Juli aanstaande begint, ccnkomsten door de Sovjet-Unie.I in evenwicht te brengen. Met uitzondering van kleine verplaat singen, die zich nog telkens voordoen, kan men wel zeggen, dat de eerste phase van de evacuatie, de verplaatsing, thans is af gesloten. De tweede phase betreft het verblijf der geëvacueerden in de opname-gemeen ten en de derde phaze de terugkeer. Die terugkeer zal in het algemeen eerst veel later aan de orde komen, al is er hier en daar al van een terugkeer op zeer be perkte schaal sprake. In totaal waren Dinsdag door de rijks inspectie voor de bevolkings-registers 89709 geëvacueerden geregistreerd. Dit aantal heeft betrekking op de externe ge- evacueerden, d.w.z. de personen, die van een bepaalde gemeente naar een andere zijn overgebracht. Daarnaast zijn er ech ter nog vele interne geëvacueerden. Dat zijn de personen, die in de naaste omge ving werden opgenomen en niet deel uit maakten van de georganiseerde evacuatie. Over die interne geëvacueerden beschikt men niet over concrete cijfers, maar men schat hun totaal op 18000. Dat wil dus zeggen, dat het totaal aan tal geëvacueerden tussen de 100.000 en 110.000 loopt, een aantal, dat de somber ste verwachtingen in de eerste dagen in belangrijke mate heeft overschreden. Van de externe geëvacueerden zijn er inmid dels reeds duizend gerevacueerd. Op 20 Februari beschikte men over cij fers met betrekking tot de verspreiding der externe geëvacueerden over de on derscheidene provincies. Uitgaande van die cijfers en het totaal aantal thans ce registreerden, kunnen naar schatting de volgende cijfers worden gegeven: Zeeland 14000, Noord-Brabant 30.000, Zuid-Holland 32.000, Utrecht 8000 en de overige provin cies 5000. Van die overige provincies komt Noord-Holland op ongeveer 1500 ge- evacueerden, Gelderland op 1000, Limburg op 400, Drente op 100 en de andere naar rato. Hoewel voor de interne geëvacueerden, zoals gezegd, geen concrete cijfers ter be schikking staan, kan worden aangenomen, dat de aantallen bedragen voor Zeeland 2700, voor Zuid-Holland ongeveer 10.000 en voor Noord-Brabant ongeveer 5000. Van de ongeveer 35000 informaties welke over personen werden gevraagd, heeft het Rode Kruis er 12.000 kunnen beantwoor den. Dat er niet nog meer konden worden beantwoord houdt verband met de om standigheid, dat over tal van mensen in lichtingen werden gevraagd, die niet zijn geëvacueerd. Zo kwam het bijvoorbeeld herhaaldelijk voor, dat inlichtingen in het binnen- en buitenland werden gevraagd over personen wier woonplaatsen niet in het rampgebied waren gelegen. Dg eerste Italiaanse solidariteits- trein bestaande uit 20 wagons met voedsel, kleding en geneesmiddelen is reeds op weg naar Nederland. Een tweede zal spoedig volgen. De Nederlandse minister van Buiten landse Zaken, rnr J. W. Beyen, die in Rom_e vertoeft in verband met besprekingen betreffende het plan Schumanbezichtigde de eer ste trein, voor het vertrek van Rome naar Nederland. Minister Beyen in gesprek met Mario Longhena rechtsde president van het Italiaanse Rode Kruis. De fruitveiling, die gisteren in „Lom merrijk" in Botterdam werd gehouden, had twee hoogtepunten: dat was 's mor gens bij de verkoop van tien wagons Spaanse sinaasappelen, geschenk van de Charitas, de katholieke hulpactie in Madrid met medewerking van de Spaan se regering (opbrengst plm. 73.000) en 's middags werd er weer stevig geboden bij de zending van de „Pontifica Com- missione Assistenza", de hulporganisatie van de H. stoel. Zes wagons kwamen er toen weer onder de hamer en ze brach ten het mooie bedrag Gp van 39.150. Daarna kwamen nog verschillende schenkingen van het Italiaans Rode Kruis (Ferrara) en van exporteurscom binaties van Sicilië „aan bod", zowel si naasappelen, citroenen als appelen bevat tend. Al deze verschillende partijen be- somden nog J 35.580, 7.0dat gisteren in totaal door de fruitverkoop een kleine 150.000 in de la van het Rampenfonds gestort kon worden. Ook nu kreeg het gedeelte van de vei ling, dat de geschenkenzendingen betrof, een apparte tint door de aanwezigheid van verschillende vertegenwoordigers uit regerings- en bedrijfschapskringen, terwjjl Mgr H. J. J. van Hussen uit Den Haag, als vertegenwoordiger van de Pau selijke Intemuntiatuur te 's Gravenhage aanwezig was. Mr F. G. van Dijk sprak namens het ministerie van landbouw en voedselvoor ziening (hoofdafdeling groenten en fruit) en hij heette speciaal mgr Van Hussen welkom. Het is tenslotte de christelijke charitas, die boven alle geloofsverdeeld heid en nationale grenzen uitgaat en uit deze gezichtshoek bekeken, roemde hij het schone gebaar van het Vaticaan. Dit heeft doen voelen, dat de kerk staat ach ter de grote moeilijkheden van ons volk. We zijn, aldus spr. een volk, dat bereid is die moeilijkheden zelf te dragen, maar het geeft ons een grote steun te weten, dat de gehele westerse wereld ons te hulp is gekomen. Ook de heer M. B. de Vries, die sprak namens het Bedrijfschap Groenten en Fruit, gewaagde van de grote dankbaar heid tegenover het Vaticaan. dat direct bij het bekend worden van de ramp via de organisatie „Inter-Charitas" zeven wa gons sinaasappelen naar Nederland zond. Door het R. K. charitatief Centrum te Den Bosch, dat een wagon liet uitdelen onder de getroffenen, werd verzocht de andere zes wagons via het Bedrijfschap te doen verkopen aan de handel en de opbrengst te storten in het Nationaal Rampenfonds. Het verheugde deze spr. zeer een vertegenwoordiger van de Pau selijke Intemuntiatuur op deze veiling aanwezig te zien, aan wie hij verzocht de diepgevoelde dank aan de H. Stoel over te brengen. De heer B. v. d. Engel, voorzitter van de Vereniging van Fruit-importeurs wees er op, dat het Vaticaan steeds voorgaat, niet alleen op geestelijk gebied, doch zoals hier te zien is, ook op het stoffelijke gebied der naastenliefde. Mgr. H. J. J. van Hussen kreeg daar na de gelegenheid de veilingbezoekers toe te spreken. Hij begon met zijn dank te betuigen voor de woorden van erken telijkheid voor de zending van de Pause lijke Hulpcommissie. Hij verzekerde die erkentelijkheid te zullen overbrengen aan de Internuntius in Den Haag die op zijn beurt ongetwijfeld die dank weer zal doorgeven aan de schenkers. Mgr ver heugde zich er over, dat op zo echt Hol landse wijze deze zending sinaasappels van het Vaticaan wrd geutiliseerd en ook dankte hij voor al de medewerking, die verleend is van de zijde der regering, alsook van de importeurs en de binnen landse groothandel. Op deze wijze zal deze geschenkzending het beste tot haar recht komen en kan ook de grootst mo gelijke gift aan het Nationale Rampen fonds geschieden. De schoonmaak-koorts schijnt inhae- rent te zijn aan de lente. Men zegt wel eens, dat Pasen hieraan schuld heeft, doch o.i. is zulks maar schijn, daar (if tijd voor Pasen zo'n beetje gelijk pleegt te vallen met het ontluiken van de lente. Wy hebben wel eens gemeend, dat speciaal de vrouwen voor deze epidemie vatbaar zijn, doch het bleek ons giste ren, toen het eerste lentezonnetje doorbrak, dat de mannen ook niet immuun zijn voor deze ziekte. Een col lega, wiens bureau in de regel bepaalde lijk geen voorbeeld van orde is, begon zijn schrijftafel op te ruimen en wel met een energie en hardnekkigheid, waarop menig schoonmakende vrouw jaloers zou zijn. Onzerzijds werd geinformeerd by be doelde collega, of hij thuis ook zo ijverig helpt bij de uithaal". Een rechtstreeks antivoord kregen wij niet; wij hadden daarmede niets te maken! Gelijk heeft hij, maar het niet ontkennen kwam als een zwijgen voor en wie zwijgt, stemt toe. In deze gedachte werden wij ge sterkt door de omstandigheid, dat hij des middags wat vroeger wegging. Onze collega zeide, dat hij naar een tante moest. Gelove het wie wil, wij dach tenje tante"! In elk geval voelden wij ons zeer schuldbewust. Die vrouw van onze coi- lega is om zo'n behulpzame echtvriend zeer te benijden. Daaróm werd door ons het vaste voornemen gemaakt, ome houding ten opzichte van onze schoon makende echtgenote te herzien. Als U dus dezer dagen eens een Loupe mist. wel dan helpt ondergetekende thuis by de schoonmaak! De sneltrein BrusselAmsterdam Is Sisterenmiddag omstreeks half vier in het Station te Schaerbeek ontspoord. De loco motief het voorste wielenstel van een ivagon zijn ontspoord en in het grint vast gelopen. Persoonlijke ongevallen deden 'eh niet voor, doch het treinverkeer ^erd enigszins gestoord. De Oostenrijkse regering is afgetreden. De kanselier en vice-kanselier, Figl en Schaerf, bezochten Woensdagochtend pre sident Koerner om hem op de hoogte te stellen met het besluit van het kabinet, niet af te treden voordat het officiële rap port van de verkiezingscommissie was ontvangen. De president wenste echter, dat het kabinet onmiddellijk zou aftreden en Figl diende toen het ontslag in. De pre sident verzocht Figl en Schaerf de rege ring te blijven waarnemen totdat een nieu we regering is gevormd. Het was maar een scheepje van Veertig ton, doch in de rampnacht Van I Februari heeft het Rotterdam Zuid-Holland gered voor een Overstroming welke waarschijnlijk ''enduizenden het leven zou hebben Sekost in dit laagste gebied van Ne derland. Het was één angst daar aan de IJsseldijk bij Nieuwerkerk. Maar biet minder één verbeten wil om het °nheil te voorkomen. In de nacht op geroepen door de burgemeester was men naar de bedreigde dijk gesneld n men zwoegde en ploeterde, waar laar gevaar aanwezig scheen. Op Dn a1- c'an een plaats lukte dat, doch P'eh. hij Kortenoord, was het >..p sterk. Het brak zich een hoff i or het dijklichaam. Een geul maar hoe snel wordt een \vjj j ln zulk een situatie niet tot een gapende bres. Wi-.oen kreeg een der zwoegers, als ^4,^1 zijn rkerk's dende idee. geïnformeerd was het burgemeester, hèt Hij me#ide, dat een schuit, welke in de nabijheid lag uit komst zou kunnen geven, wanneer zij tegen de bedreigde plek werd ge legd. Met veel moeite werd 't klaar gespeeld en om wegslaan door de wilde golfslag te voorkomen werden in de scheepswand gaten aange bracht. Daarmee was het wonder gebeurd. De dijk hield en Rotterdam en Zuid- Holland waren gered! Gisteren kwam er een grote bok de IJssel op naar Kortenoord. Met zware kabels en nog zwaardere kettingen. Bij het gezonken schip werd halt ge houden. Mannen gingen aan het werk, winches ratelden en een uur later hing het reddende schip in de takels. Het had zijn plicht gedaan. Het herstel van het verzwakte dijkvak is namelijk zover gevorderd, dat nieu we gevaren niet meer zijn te duch ten. Daarom heeft het hoogheem raadschap Schleland het vaartuig la ten weghalen. Mgr H. J. J. van Hussen, die als vertegenwoordiger van de Pauselijke Intemuntiatuur te Hen Haag. gisteren een veiling te Rotterdam bijwoonde, waarbij zes wagons sinaasappelen door het Vaticaan gezonden te gelde werden gemaakt, heeft even plaats genomen voor de microfoon van de veilingleider om de bezoekers toe te spreken. Bij de actie Bescherming Bevolking zullen 50.000 jongens worden ingescha keld, leden van de twee Nederlandse pad vindersorganisaties, die ouder zijn dan 14 jaar en die hun hulp aan het ministerie van Binnenlandse Zaken hebben aange boden. Na besprekingen tussen het hoofd van de afdeling Bescherming Bevolking en vertegenwoordigers van de Nederland se Verkennersbeweging, heeft de minister deze hulp aanvaard. De jongens zullen dienst doen bij het verlenen van eerste hulp, het verrichten van verkenningen in het rampgebied en als koeriers bij commando- en yerbin- dingsposten; zij verrichten opruimings werkzaamheden, en ook helpen zij mee bij het inrichten van opvangcentra en bij het verlenen van sociale bijstand aan slachtoffers. Zeeverkenners stellen zich beschikbaar voor het onderhouden van veerdiensten in gebieden waar bruggen zijn vernield. De leden van de padvindersorganisaties worden voor hulp bij de Bescherming Be volking bijzonder geschikt geacht, omdat talrijke werkzaamheden die jongens kun nen verrichten, hun voorbereiding vinden in de normale sfeer van de verkenners beweging. Hoewel hun werkzaamheden uiteraard worden gecoördineerd met die van de B. B. diensten, zullen de jongens niet als leden van deze organisatie optre den. Zij verrichten diensten onder hun eigen leiding en in hun eigen uniform. De nationale hoofdkwartieren hebben ook de leidsters, de leiders en de voor trekkers opgeroepen. Hun is gevraagd te helpen bij de dienster} voor de nood-jeugd internaten, welke in oorlogstijd worden ingericht en waarin op verzoek van de ouders kinderen tussen 3 en 15 jaar uit bedreigde gebieden zullen worden over gebracht. Het proces, waarop in Indonesië iedereen nu al bijna drie jaar heeft gewacht, is begonnen. Sultan Hamid II van Pontianak, die al sinds 6 April 1950 zich in arrest bevindt, verscheen gisteren eindelijk voor zijn rechters om zich te verantwoorden wegens de hem ten laste gelegde opstand tegen liet wettige gezag. Een centrale figuur in dit proces, bijna nog meer dan de sultan, is ook de oud-kapitein van het K.N.I.L. Raymond Westerling, die in de bewogen dagen, waarover het in het proces gaat, aan het hoofd stond van de door hem gevormde strijdmacht, de APRA, Waarmede hij o.a. zijn befaamde aanval deed op Bandung. De voorlezing van de tenlastelegging duurde twaalf minuten. Zij beschuldigt dé 43-jarige Sjarif Hamid Algadri primair, dat hij in de maand Januari 1950 met het doel verzet te plegen tegen de bestaande regering in Indonesië een aanval deed met of zich voegde bij een bende waarin zich o.m. Raymond Pierre Westerling en andere personen bevonden, die gewapend verzet pleegden tegen die regering door het organiseren van een op militaire leest geschoeide organisatie, genaamd de A.P.R.A., onder leiding van Westerling, nadat deze een ultimatum rad gezoiden aan de regering van Pasundan, een deel staat van de R.I.S. De primaire tenlastelegging zegt voorts, dat Hamid een aanval heeft gepleegd op de eenheid van de strijdmacht van de re publiek Indonesië, die gestationneerd was in Bandung, en dat hij gepoogd heeft de stad en/of het parlement te bezetten. Subsidiair wordt ten laste gelegd, dat Hamid op Dinsdag 24 Januari I950 in hotel des Indes, met het doei een opstand, zoals bedoeld in de primaire tenlasteleg ging, voor te bereiden of te vergemakke lijken, gepoogd heeft Westerling en/of Frans Najcan over te halen of te be ïnvloeden tot het ontketenen van voren bedoelde opstand door namelijk Westerling en/of Najoan op te dragen een aanval te ondernemen tegen de ministerraad van de R.I.S., alle ministers gevangen te ne men en vervolgens de ministers van de- fjnsie en de secretaris-generaal van dit ministerie en de chef-staf van de Indone sische strijdkrachten Simatupang_ dood te schieten. Meer subsidiair wordt ten laste gelegd, dat Hamid heeft gep°°gd gegevens en middelen te verkrijgen voor Westerling en Najoan en er hen van op de hoogte heeft gesteld, dat op 24 Januari om vjjf uur 's middags de ministerraad jn het gebouw van de voormalige raad van Indië bijeen zou komen, dat hij hun sen schets van de plaats der vergadering neeft overhan digd met een toelichting t.a v. de zitplaat sen van de ministers, zodat Westerling en Najoan in staat zouden zijn, bedoelde aan val en de subsidiair ten laste gelegde acties te ondernemen. Nog meer subsidiair wordt sultan Hamid ten laste gelegd, dat hij heeft gepoogd Westerling en Najoan over te halen en te beïnvloeden om een moor.j met voorbe dachten rade of een gewone moord te plegen op vorengenoemde drie personen en om onwettige vrijheidsberoving te be drijven ten aanzien van ministers, welk misdrijf of poging tot misdrijf n;et ten uit voer kon worden gebracht. Ilamids echtgenote bevond zich op de publieke tribune. De zitting duurde drie uur en werd daarna verdaagd tot 28 Fe bruari. Na voorlezing van de dagvaarding ontkende sultan Hamid het ten laste gelegde met uitzondering van één punt: Hjj bekende opdracht gegeven te heb ben om kabinetsleden te arresteren op de kabinetsvergadering van 24 Januari en sultan Hamengku Buwono, Ali Bu- diardjo en kolonel Simatupang te doden. De president zeide: „Als dit zo is, er kent U ook het „meer subsidiair" ten laste gelegde. Verdachte lichtte toe, dat het „subsidiair" en „meer subsidiair" ten las te gelegde verband houden met het pri mair ten laste gelegde, namelijk de aan val op Bandung en daaraan had hij geen deel gehad. Op de vraag of hij met Westerling wel eens over politiek heeft gesproken zeide Hamid, dat zulks was gebeurd in Decem ber 1949, toen hij uit Djogjakarta was teruggekeerd. Bij deze ontmoeting had de sultan gesproken over de situatie te Djogja de kabinetsvorming enz. Westerling deelde toen mede, dat hij een strijdmacht had ge vormd, deApra en bood Hamid het opper bevelhebberschap daarover aan. Hamid zeide, dat hij dit aanbod van de hand had gewezen. Westerling sprak bij deze ont moeting tevens over zijn voornemen, een aanval op Bandung te doen. Desgevraagd deelde de sultan nog mede, dat hij na deze samenkomst twee keer een ontmoeting heeft gehad met vice-pre sident Moh. Hatta. „Ik zeide Bung Hatta, j dat Westerling een zeer gevaarlijk per soon was", aldus beklaagde. Hij had voorts aan Hatta gezegd niet te geloven, dat Wes terling de kosten Voor zulk een strijd macht zelf kon opbrengen. Na de ontmoeting met Moh. Hatta had de sultan nogmaals een samenkomst met Westerling gehad in hotel Preanger te Bandung. Bij deze gelegenheid verklaarde hij zich bereid, het opperbevel van de Apra op zich te nemen, mits zou worden voldaan aan drie voorwaarden: Ten eerste: dat de strijdmacht uitslui tend zou bestaan uit Indonesiërs; ten tweede: dat hij volledig zou worden inge licht over haar dislocatie, bewapening enz., en ten derde: dat hij zou worden in gelicht, uit welke bron de fondsen voor deze strijdmacht afkomstig waren. Deze voorwaarden werden door Westerling ge accepteerd, maar zij werden niet vervuld. Als federalist, die zitting had in een federale regering van een staat, die een federale grondwet had, achtte de sultan zich verplicht de activiteiten tegen te gaan, die in strijd waren met de grond wet; zulks was alleen mogelijk met wa pengeweld. Dit zou worden toegepast, in dien een gewapende orgaaiwtie zou wor den aangewend om de federale regerings vorm onder dwang op te heffen. De strijd macht van de Apra zou derhalve worden aangewend tot zelfverdediging. Vervolgens besprak hij de voorberei ding van het plan om het kabinet aan te vullen. Westerling en Najoan hadden hem die ochtend in hotel Des Indes bezocht om hem ervan op de hoogte te stellen, dat zij een dag tevoren Bandung hadden aangevallen. Beklaagde zei, dat hij toen kwaad geworden was en een half uur lang Westerling had uitgescholden, omdat hij niet kon instemmen met die aanval. Bij deze aanval op de ministerraad zou Hamid in zijn voet moeten worden gescho ten, opdat hij niet verdacht zou worden medeplichtig te zijn. De aanval ging niet door, omdat de zit ting een uur eerder werd gesloten dan de aanval was beraamd. Bovendien kon Wes terling niet de beschikking krijgen over de benodigde 500 karabijnen. De opdracht om de ministerraad aan te vallen had hij gegeven in een dolle bul Toen die bui voorbij was, heeft hij zich ingespannen de aanval te voorkomen, al dus de sultan. Aan het einde van de ondervraging, die door de slechte acoustiek in de zaal soms moeilijk was te volgen, zeide de president dat het wel duidelijk was, dat beklaagde niet in staat was, de gestelde vragen hel der te beantwoorden. In de zitting van Zaterdag zullen de ge tuigen Najoan en Jusuf Barnas worden gehoord. Na afloop van de zitting kreeg de sul tan in de bezoekkamer van het gerechts gebouw gelegenheid zijn echtgenote te ontmoeten. Buiten stonden intussen tal- Gisteren is bij K.B. dr J. van Baal, lid der Tweede Kamer, met ingang van 1 April 1953 benoemd tot gouverneur van Nieuw-Guinea. Dr J. van Baal werd 25 November 1909 te Scheveningen geboren. Hij doorliep c> Christelijke H.B.S. en studeerde daarna aan de Rijksuniversiteit te Leiden, waar hij in 1934 promoveerde. Korte tijd later vertrok hij naar Neder- landsch-Indië in de functie van adjunct controleur. Na de oorlogsjaren in een interneringskamp te hebben doorgebracht, verbleef hij enige tijd in Australië en vertrok in 1946 met verlof naar Nederland. In 1947 keerde de heer Van Baal naar Nederlandsch-Indië terug, waar hij werk zaam was als controleur en later als assistent-resident. Daarop volgde zijn be noeming bij het Commissariaat der Nedei- landen te Medan. In 1949 maakte hij deel uit van de delegatie van Indonesië naar het zevende Pacific Science Congress. Hij werd benoemd tot hoofd van het kantoor voor Bevolkingszaken in Nieuw- Guinea. Tevens trad hij op als voorzitter van de Raad van Volksopvoeding te Hol- landia en was enige jaren lid van de Research Council van de South Pacific Commission. In de jaren 1950, 1951 en 1952 woonde hij als deskundige voor Nieuw-Guinea in de Nederlandse delegatie de vergaderingen van de Verenigde Naties bij. In de in 1952 gekozen Tweede Kamer maakt hij deel uit van de Anti-Rev. fractie. Het aantal werklozen in Engeland is volgens mededeling van het Britse minis terie van arbeid in Januari j.l. in vergelij king met December j.l. gestegen met 58.224 tot 503.333. Het aantal werklozen is sinds het einde van de twee wereldoor log slechts eenmaal groter geweest n.l. in Mei 1952 toen er 518.610 werklozen wa ren. Vooral de textiel-, auto- en machine industrie hebben te kampen met dalende uitvoer en toenemende werkloosheid. De uitkering aan werklozen bedraagt 2 per week plus 10 sh. 6 d. voor ieder kind. rijke personen, die hem in een auto naar de gevangenis op Tjipinang zagen terug- beschuldigd van hoogverraad keren. liet geval Finaly, dat de gemoederen in Frankrijk en elders bezighoudt, is voor Kardinaal Gerlier, aartsbisschop van Lyon, en mgr Caillot, bisschop van Gre noble, aanleiding geworden hun stem te laten horen en een oproep te publiceren om de burgerlijke autoriteiten bij haar na sporingen alle mogelijke hulp en inlich tingen te verschaffen. Zij hebben zich daarbij uitdrukkelijk gesteld achter de op roep van de politie en de Joodse groepen, die de kinderen trachten tip vinden. Deze spontane geste van de hoogste ker kelijke gezagsdragers in Frankrijk, als mede de openhartige uiteenzetting tijdens een persconferentie van de in heel de we reld bekende vastenprediker der Notre Dame te Parijs, pater Riquet S.J., tonen "ar, dat niet de Kerk, maar een paar eigenmachtig optredende katholieken be trokken zijn bij deze actie, welke door hun geloofsgenoten laakbaar wordt geacht. Pater Riquet, die sprak namens 't aarts bisdom Parijs, verklaarde tegenover de verzamelde Franse en buitenlandse pers, dat de Kerk op geen enkele wijze bij de zaak betrokken is. De daden der mede plichtige katholieken worden niet door de Kerk gedekt. In 1948 heeft mile Brun de beide jongens laten dopen. Pater Riquet verklaarde naar aanleiding van het Doopsel, dat het is ge schied in strijd met het Kerkelijk recht. Nadrukkelijk wees hij er op, dat de ker kelijke voorschriften nimmer het Doopsel zouden hebben toegelaten. De ouders der kinderen hadden hen laten besnijden. Im mers het is slechts geoorloofd iemand te dopen, indien het de wil zijner ouders of zijn eigen verlangen is.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1