Herstel en verbetering moeten samen worden uitgevoerd Millioenenschade aan W alcherse zeeweringen Italiaanse solidariteitstrein rolde Rotterdam binnen Grote verliezen aan landbouw- goederen Beraadslagingen op hoogste plan over Finaly-affaire Zolang de kinderen niet terug zijn, geen oplossing Roden verhoorden missionaris Onschuldige zinnetjes met zelfbeschuldigingen VROUW in de moderne wereld r Missionaris terug uit Ch 17ia. Verhoord als een spitsboef In Nieuwerkerk 269 doden en vermisten Toegang naar Voorne gaat open Tegemoetkoming aan middenstanders Vrijdag 27 Februari 1953 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Doorbraak te Den Bommel is dicht „Soccorsi (li sinistral Olandesi" Nederland derft opbrengst van 75.000 lia akkerbouwland Zaligverklaringsproces Kard. Merry del Val De vluchtelingen uit Breda Zeven Mau Mau leden opgehangen Machinaal antwoordterwijl schroeven in het vlees worden vastgedraaid - Is Portieren voorzich tig openen Aandeelhoudersrechten voor werknemers? Zwaarmoedige bok Voorlichtend Pauselijk schrijven aan Italiaans Vrouwencentrum Spionnenbende in West-Duitsland WEERBERICHT Mannen en vrouwen werkten aan het herstel Putten voorlopig nog afgesloten STOOFPOLDER BIJ BRUINISSE WEER DROOG Drie-en-dertig wagons met hulpgoederen Mgr. Van Lierde celebreerde n Mis Na afgelaste carnaval Gedoopt vóór de terechtstelling Commissie Bezitsspreiding hervat werkzaamheden Schieland" bij harde wind gezonken De weerverwaehting van het KNMI, geldig tot Zaterdagavond, luidt: Droog weer met overdrijvende wolkenvelden. Zwakke tot matige Noordelijke wind. Iets min der koude nacht, morgen middag over het algemeen iets lagere temperaturen dan van daag. Zaterdag 28 Februari: Zon op 7.29 uur, onder 18.17 uur Maan op 18.17 uur, onder 7.11 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Vernielde dijken gaan dicht Morgen komt het bestuur van de polder Walcheren in een spoedeisende buiten gewone vergadering bijeen om te beslis- gen over een voorstel tot verhoging van de machtiging tot kasgeldopneming van anderhalf millioen gulden. Daarnaast j<omt aan de orde een voorstel tot c.re- dietverlening voor herstel en verbetering van de zeedy'k aan de Zuidwaterig. In de vergadering van de Gereformeer de synode, die Donderdag te Goes is ge houden, hebben de gereformeerde predi kanten uit de noodgebieden een overzicht gegeven van hetgeen zich in hun gemeente heeft afgespeeld. Hierbij heelt ds Y. Tie- mersma medegedeeld, dat in zijn gemeente Nieuwerkerk, op Schouwen, 269 doden en vermisten zijn. De jongste opgaaf van het Rode Kruis noemde een aantal van 144 Gisteravond om 8 uur is een aanvang „„maakt met de dichting van het enorme t ;n de dijk bij de haven van Den Bom mel op Goeree-Overflakkee. Twee draglines hebben op het punt van dp doorbraak een rug van stortsteen door het gat gelegd. Een persleiding, aangeslo ten op een zandzuiger, is thans bezig ach ter deze rug de dijk aan te vullen. Door de dichting van dit gat bestaat geen com municatie meer tussen de Bommelse pol der en het Haringvliet. Zowel mannen als vrouwen verleenden tijdens de korte pe riode, dat het getij daarvoor gunstig was. Vrijwillig medewerking. Het weer was zeer gunstig. Door de dichting van deze doorbraak is een van de belangrijkste gaten, die in de Flakkeese dijkring waren geslagen, ge stopt. Thans kan het als door een wonder gespaarde gemaal de Bommelse polder gaan leegpompen. Het werk w^rd uitge voerd onder leiding van ïr A. G. Brugge- man. hoofdingenieur van de provinciale waterstaat in Zuid-Holland. Indien zich bij dc werkzaamheden aan de Oudenhoornse Zeedijk nabjj Hellevoe- sluis geen onvoorziene moeilijkheden voordoen, zal met ingang van Maandag a.s voor het bezoeken van het eiland Voorne geen speciale vergunning meer nodig zijn. Dit geldt evenwel voor zover gebruik wordt gemaakt van de veerver- binding MaassluisRozenburgBrielle. Voor het paseren van de Spijkenisserbrug blijft nog een vergunning nodig, aangezien het eiland Putten voorlopig nog blijft af gesloten. Dit besluit is genomen na ge meenschappelijk overleg tussen de bur gemeesters op het eiland. Het dagelijks bestuur deelt mede, dat de kosten van het herstel der storm- vloedschade aan de zeeweringen ge raamd worden op 2.300.000, waarin ecliter niet de kosten voor verhoging van de dijken begrepen zijn. Het eerder ver leende blancocrediet strekt rich ook niet tot de kosten van deze verhoging uit. Bij de uitvoering hiervan valt echter moeilijk een scheiding te maken, omdat herstel en verbetering tegelijkertijd moe ten worden uitgevoerd, wil men niet in aanzienlijk hogere kosten vervallen dan nodig is. Wanneer herstel niet langer mag worden uitgesteld dan strikt nodig is, betekent dit dat ook verbetering on verwijld ter hand moet worden genomen Een plan tot herstel en verbetering van de zeedijk aan de Zuidwatenng is reeds klaar. De kosten van herstel m de vorige toestand zijn. mkegrlp van het verrichte noodherstel, geraamd op 400.000, die van herstel en verbete ring samen op 1.400.000. Zoals bekend, ligt het in de b ling van de regering, dat de kosten her stel voor rekening van het rijk zullen komen en dat het rijk de waterschappen tegemoet zal komen in de kosten van verbetering. Beperkt men zich echter tot herstel, dan wil dit niet eens zeggen dat daardoor een aan vroeger gelijkwaar dige dijk zal worden verkregen. De beschadigingen bestaan ln hoofd zaak uit afsohuivingen van het binnen- beloop als gevolg van het overvloeiende water. Het is duidelijk, dat het welis waar mogelijk is tegen een halve dijk een tweede helft „aan te plakken", maar, dat men daarmede geen gelijkwaardige dijk terugkrijgt. Het zal jaren duren voor een min of meer organisch verband tus sen beide delen zal zijn ontstaan. Het dagelijks bestuur van de polder is tot de slotsom gekomen, dat het plan tot verbetering van de dijk uitgevoerd moet worden, ondanks alle bedenkingen, welke men in het bijzonder op finan cieel gebied daar tegen in kan brengen. De Stoofpolder te Bruinisse op Schou- wen-Duiveland, een klein foldertje van P .S droog' Na en*Se dagen dag en nacht malen is het gelukt, dit pottertje krijgen vluchthaven Z'jpe droog te Voor het droog maken van de eigenlijke rsruinissepolder, waarin het dorp Brui- nisse ligt, is een zandzuiger gearriveerd, cue begonnen is met het spuiten van zand op het land nabij het tramstation te •mjpe. Aldus wordt een zanddepöt ge vormd, bestemd om de gaten in de oude dijk te dichten. Men wacht echter nog op draglines, om het opgespoten zand op auto's te laden. De nog resterende zes gaten in de oude dijk vallen nogal mee. De grete moeilijk heid is hier niet de diepte der gaten, maar het feit, dat de gaten zo moeilijk te be reiken zijn, omdat er over deze slaperdijk geen gebaande weg is en de wegen die naar de gaten toe voeren alle overstroomd zijn. (Van onze verslaggever) Italië heeft ons, naast vele andere bewijzen van medeleven, thans een trein vol hulpgoederen gestuurd en men is op het schiereiland, omdat de laadruimte van zo'n trein in vergelijking met de Italiaanse hulpvaardigheid slechts zeer beperkt is, op het ogenblik bezig nog een tweede trein vol te pakken De eerste „treno de la solidarieta" kwam gisteravond even na zessen als een indrukwek kende manifestatie van naastenliefde langs het eerste perron van het Rotter damse D.P.-station binnenrollen; drie-en-dertig tot de nok toe gevulde goederen wagons en een slaaprijtuig, waarin zich, als representanten van het Italiaanse Rode Kruis, een vijftal verpleegsters en enkele officieren bevonden. Op elke wagon prijkte het veelzeggende rood-witte plakkaat: „Soccorsi del governo e del popoio Italiano di sinistral Olandesi. Gift van de Italiaanse regering en het Italiaanse volk voor de getroffenen in Nederland". De donkere radio-reporter Emilio Pozzo het' toen hii' hangend uit het in «sW® van de n°S rijdende trein, rV/f i lt af zijn reP°rtage maakte; - a Murari. zaakgelastigde van Italië in Nederland bedoelde het toen hu bij de ontvangst het woord voer de; Jhr. G. M. Verspyck, directeur van het Nederlandse Rode Kruis werd er door ontroerd toen hij deze grootse gift aan vaardde. En het kwam allemaal neer op deze drie woorden: Hartelijkheid, Naas tenliefde, Dank Wat er in die drie en dertig gesloten wagons allemaal verborgen zat kon tij dens de korte ontvangstplechtigheid niet allemaal worden verteld. Men drukte Jhr. Verspyck daarom maar drie getypte folio velletjes in de hand waar het, zoals de begeleidende officier kapitein Romulo Rinaldi zei, allemaal uitvoerig op stond. „Zo was het immers toch vrij vertaald uit het Italiaans te veel om op te noe men Twaalf percent van de gemiddelde lan delijke tarwe-opbrengst, vijftien pereent van de normale gestopbrengst, drie per cent van de haverproductie, twintig per cent van de vlasteelt, tien percent van de c°nsumptie-aardoppeIproductie (een derde van de klei-aardappelproduetie) en tien percent van de Nederlandse suiker- hietenproduetie, zal door de watersnood dit .iaar vermoedelijk wegvallen. Deze voorlopige raming werd gemaakt door deskundigen van de Stichting voor de Rand bouw op basis van de oogsteijfers 1951 bij een aangenomen door zeewater bedorven oppervlakte van 75.000 hectare akkerbouwland. Dit zou betekenen, dat ons land de opbrengsten van 10.000 hectare tarwe, 10.500 hectare gerst, 4.500 hectare haver 13.000 hectare aardappelen, 14.000 hectare suikerbieten en meer dan 2'VOOO hectare andere producten als v.as (0000) en peulvruchten (5000) zou moeten missen. Over het algemeen genomen acht men het mogelijk de verliezen aan vitale pro - ducten als aardappelen en suikerbieten i door teelten elders te vervangen. Indien door sen aantrekkelijke regeling, bij voorbeeld door het stellen van een mini- mum-garantiepnjs op korte termijn, de teelt van consumptie-aardappelen wordt aangemoedigd, dan zullen de te derven 310.000 ton aardappelen zeker wel ge teeld worden, aldus de deskundigen van de Stichting die voorts menen, dat indien naar een'enigszins normale binnenlandse suikerproductie wordt gestreefd, de bie- tenpriis dan zodanig zal moeten worden verhoogd, dat in het getroffen gebied, naast zomergerst. de verbouw van sui- j kerbieten aantrekkelijk wordt. Overi gens wordt aangetekend, dat de suiker- biet een „zoutminnend' gewas is, zoda,. deze in droogvallend gebied eventueel kan worden geteeld. Verliezen aan min der vitale productei! als tarwe, voedergra- nen en vlas zal men zich waarschijnlijk moeten getroosten en ten dele door in voer moeten vervangen. Voor pootaard- appelen is, in verband met uitvoermoge- lijkheden, een oplossing gewenst. Over de verliezen aan zuivel- en vlees producten door het overstromen van ruim 40.000 hectare grasland is nog moei lijk een schatting te geven. Rekening wordt gehouden tnet het verdrinken van ongeveer 25.000 koeien en zeer veel var kens. Becijferingen over de ondergelopen 10.000 hectare tuingrond ten aanzien van verliezen aan productie en inkomsten zijn nog moeilijk te maken. O.a. bevonden zich in de trein, die een kwartier na aankomst doorreed naar het goederenstation in Rotterdam Zuid, 10.000 dekens, 5000 lakens, 2000 matrassen en 1500 rubberlaarzen. Deze laatste hebben de aanwezigen kunnen bewonderen, toen men even een der schuifdeuren opentrok, en een lawine van splinternieuwe lies laarzen uit de uitpuilende wagon biina naar buiten viel. Voor een goederentrein is de reis vrij p gegaan. Maandagmiddag was de „ttome-Rotterdam-expres" uit de Eeuwige wiarV^lroken om na Bologna en Milaan, Delri via waSons werden aangekop- te zetten Wltserland en Luxemburg koers Roosendaal het Ta^' en dafna ,b« binnen te rijden. V3n bestemminë De vijf verpleegsters en de andere leden van het Croce Roasa Itahana "^tan- daag weer naar het zonnige Zuiden ver trekken; de Italianen hadden de retour biljetten reeds op zak. In Rotterdam zou men vandaag met het uitpakken beginnen, drie en dertig maal een wagon, drie en dertig maal een stort vloed van hulpgoederen, drie en dertig maal een ontroerend bewijs, dat het Ita liaanse volk zijn vrienden aan de Noord zee niet vergat, toen daar, in de meest letterlijke zin, de nood aan de man kwam. Bij de overdrachtsceremonie was o.m. ook aanwezig dr E. O. baron van Boetze- laer, chef der directie Algemene Zaken van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Gisteravond arriveerde aan het station D.P. te Rotterdam de soli dariteitstrein uit Italië met goe deren van de Italiaanse regering ei' Italiaanse volk voor de slachtoffers van de watersnood. De trein bestond uit 33 wagons. De directeur van het Nederlandse Rode Kruis, jhr. G. M. Verspyck, bedankt de leider van het trans port voor zijn goede zorgen; ge heel links de chargé d'affaire van Italië in Nederland, graaf Allcs- sandro Murari Donderdagmorgen js onder voorzitter schap van dc Nederlander mgr Canisius van Lierde, V 'caris-Qeneraal van Vati caanstad de eerste openbare zitting gehou den voor het mfoi'matieve proces voor de zaligverklaring van Raphaël kardinaal Merry del Val, van wie tevens vandaag de 23ste verjaardag van zyn godvruchtig afsterven wordt herdacht Mgr Van Lierde is president van de Va ticaanse rechtbank ad hoc, die een onder zoek instelt naar de roep van heiligheid en naar de wonderen, die aan de voor spraak van-de overleden kardinaal wor den toegeschreven' Kardinaal Merry del Val was de staatssecretaris van de Zalige Paus Pius X. Voor de opening van het proces droeg mgr Van Lierde op het graf van de kardinaal dat in de Vaticaanse grot ten in de onmiddellijke omgeving van het graf van Pius X is gelegen, een plechtige H. Mis op. Kardinaal Merry (jej yaj heeft grote in vloed ëehad °P het pontificaat van de Za lige Pius X met v/ie hij zowel in zijn werk als krachtens zjjn geestesinstelling ten nauwste was verbonden. Hij werd 10 October 1865 te Londen geboren uit een Iers-Spaanse diplomatenfamilie. Hij stierf 26 October 1930 te Rome. De heer Th. CoopmanSj directeur van de Kath. Limburgse Middenstand heeft in een vergadering van de Venlose R.K. Midden standsvereniging medegedeeld, dat de re gering toestemming heeft verleend om een bepaalde tegemoetkoming te verlenen aan middenstanders, die door het afgelasten van de Carnavalsfestiviteiten in liquidi- teitsmoeilijKneden zijn gekomen. Zy zullen gebruik kunnen maken van het Borgstellmgsfonds voor de midden stand en daar een blonder crediet kun nen opnemen om de kosten te dekken, ontstaan door het inslaan van bepaalde typische carnavalsvoorraden. De bevoegde gerechtelijke instantie te Hamm in YVest-Duitsland heeft bepaald dat H. Bikker, een de* zeven Nederland se oorlogsmisdadige! „ie uit de straf gevangenis van Breda zijn ontvlucht, in hechtenis zal worden gehouden. De pe riode, gedurende welke de man in hech tenis kon worden gehouden, was in eer ste termijn op twee maanden gesteld; zij liep 28 dezer af. Bikker kan nu worden vastgehouden, totdat beslist is of hij al dan niet aan de Nederlandse regering zal worden uitgeleverd Volgens Bikker's verdediger, dr Stauf, zal een uitleveringsprocedure een bijzon der ingewikkelde zaak worden. Zoals men weet bevindt de tweede ge arresteerde vluchteling Klaas Faber, zich niet samen met Bikker in hechtenis. Over zijn gevangenhouding zal de justitie in Dusseldorp nog een beslissing moeten ne men. HM. Koningin Juliana en Prins Bernhard zijn gistermorgen op het militaire vliegveld Hendon geland. Wegens de mist kon het toestel niet landen op London Airport. De Prins zette de machine zelf aan de grond. Bij aankomst werd het Koninklijk 'paar begroet door de Nederlandse ambassadeur in En gelandmr D. U. Stikker. Te Nairobi is officieel medegedeeld, dat Woensdag zeven inboorlingen wegen moor den van de Mau Mau zjjn opgehangen. Enige uren voor de terechtstelling hadden zij nog kans gezien uit hun cellen te ont snappen. Toen zij weer werden gegrepen, verzochten zij om door een blanke priester gedoopt te worden. Nadat dit verzoek was ingewilligd werden de vonnissen ten uit voer gelegd. (Telefonisch van onze Parijse correspondent) Het Franse ministerie van justitie heeft een bericht van „Le Monde" tegenge sproken over een conferentie op dat ministerie waarbij de minister, omringd door vertegenwoordigers van kardinaal Gerlier, door het Israëlitische „consistorium" en door de familie Keller, met hen over de affaire-Finaly zou hebben beraadslaagd. Intussen zjjn enige regeringspersonen en afgevaardigden bij de minister van justitie op bezoek geweest om voorlopige vrjjlating van de in verband met ge noemde affaire gearresteerde vier priesters te bepleiten. Onder hen bevonden zich de staatssecretaris van oorlog, de Chevigne, de minister van handel, Petit en de afgevaardigde André Colin. De Chevigne en Petit zjjn afkomstig uit de Basses Pyrenées, het departement, waarin de arrestaties hebben plaats gehad. De minister van justitie zou een spoedige terugkeer van de verdwenen Joodse kinderen hebben aangekondigd. Ook is bekend geworden dat de minis ters Laurens (Landbouw), Ribeyre (Ge zondheid) en Guy Petit (Handel) en Duchet (PTT), die allen tot de onafhan- keljjken of boerenpartij behoren, een on derhoud met de minister-president heb ben gehad. De stappen, door genoemde ministers ondernomen, zijn het gevolg van de grote beroering in Baskenland, evenals vervolging van de onverkiesbare oud-af gevaardigde van de Beneden-Pyreneeën zal moeten plaats hebben. Zoals op het ogenblik de zaken staan, dreigt het conflict steeds groter afmetin gen aan te nemen, zonder dat te verwach ten is, dat de kinderen te voorschijn komen. „La Croix" komt daarom met een voorstel, om gezien het feit, dat mej. Brun in cassatie gegaan is tegen een uitspraak bij de Franse katholieken m het alge- van het ho{ van Grenoble, dat haar de meen, door het in voorarrest houden der priesters. In het Baskenland dreigt het protest een omvang aan te nemen als in de Elzas het geval was bij het Oradour- proces ten aanzien van de berechting der gedwongen ingeljjfden. Deze toestand is des te gevaarlijker, daar, zoals „La Croix" het uitdrukt, som migen een agitatie zoeken te verwekken voor doeleinden die niets te maken hebben met een rechtvaardige en bevredigende oplossing van het geschil over de kinde ren. Daarbij wordt gedoeld op een buiten gewoon heftige oproep tot verzet van de Baskische bevolking door het voormalige kamerlid en oud-minister van Vichy, de heer Ybarnegaray. De aangeplakte oproep is op bevel van de prefect afgescheurd. Er zal ook onderzocht worden of er niet verplichting oplegde, de Keide kinderen over te dragen aan mevrouw Rossner of haar bevoegde mandataris, zodat de zaak nog niet uiteindelijk berecht is, een buitenrechtelijke oplossing 'e zoeken. En wel deze: de kinderen zouden op onzijdig terrein kunnen worden geplaatst, tot de beslissing van het hof van cassatie ge vallen is. Intussen heeft de opperrabijn Kaplan, aan „Aurore" verklaard „Zodra de kin deren Finaly zijn teruggevonden, zullen alle klachten, die thans lopen, worden in getrokken. Ik machtig u te verklaren, dat de Katholieke kerkelijke autoriteiten en wij zelf gemeenschappelijk sedert enige tijd en in de beste geest van verzoening, naar de meest voldoening gevende wijze van oplossing zoeken". Na twee en twintig maanden in verschillende gevangenissen van de pro vincie Soenjan te hebben vertoefd, na gepijnigd en gemarteld te zijn en tot aan de dood toe uitgeput en gekweld, is pater Pieter Crevits, missionaris van Scheut, als banneling uit communistisch China in Brussel aangekomen. Bijna twintig jaar missie-arbeid van 1934 af onder de Chinezen zijn be ëindigd met een kwelling, welke pater Crevits in een interview met een K.N.P.-correspondent uiteenzette. ■y~\) „Toen ik in Maart 1951 werd gearres teerd, was ik juist gereed gekomen met de H. Mis en stond op het punt de 'zegen te geven. Dat heb ik niet meer kunnen doen. Ik werd in een cel gew°rpen bij andere verdachten. Weken, maanden heb ik door gebracht, soms met 30 man in een ruimte van enkele vierkante meters. In 5 maan den tijds heb ik gezeten met 189 medege vangenen, onder wie 3 Provincie-gouver neurs, 2 generaals en een hoofd van de politie". Het verblijf in de gevangenissen heeft misschien niet zozeer het zwaarste deel van pater Crevits' lijden uitgemaakt. Dat zijn veeleer de zware yerhoren geweest. De opzet der ondervragingen was uiterst geraffineerd. Vooraleer O^en hem naar een rechtbank voerde, werden de pater tel kens zware kettingen aan de voeten ge bonden, zodat hij zich slechts met kleine stapjes kon voortbewegen, zijn handen werden op zijn rug in boeien geklonken. Vervolgens werd de missionaris in een kamer zonder daglicht gebracht. Voor hem, tussen twee verblindende lampen, prijkte het portret van Mao Tse Toeng, De Haagse politie heeft een waar schuwing doen uitgaan aan automo bilisten om voorzichtig te z\jn bii het openen van een portier aan de ztjde van de rjjwcg. Tengevolge van het onvoorzichtig openen van autoportieren liepen in 1952 alleen in Den Haag 113 perso nen min of meer ernstige verwon dingen op. Veiliger is het, uit te stappen aan de kant san het trot toir, aldus de politie. minste weigering om te antwoorden, de boeien aanschroefden. De ondervraging leek erg op een klucht. Telkens moest de pater de zinnen, die hem werden voorgezegd tienmaal herhalen. Het waren onschuldige zinnetjes met soms de meest fantastische zelfbeschuldigingen, zoals „Het regent buiten", „Ik ben aan het eten", of „Ik heb een leger gerecru- tcerd", Ik heb duizend wezen vermoord". „Zolang men nog meester is over zijn verstandelijke vermogens, kan men daar aan weerstaan", verklaarde pater Crevits, „doch de twee soldaten draaien de schroe ven zolang in Uw vlees vast, dat - men machinaal antwoordt: „Het regent buiten" en verder alles, wat men voorschotelt". De ondervragingen duurden van een uur tot een volle dag en dit alles zonder rust, zonder enige onderbreking, behou dens de tijd wat rijst te slurpen of zich even te mogen verwijderen. De rechter noteerde de hele litanie bekentenissen en eiste vervolgens de handtekening en de vingerafdrukken, zonder dat de tekst mocht worden gelezen. De volgende dag Naar Reuter seint, is aan de gearresteer de vier katholieke priesters en een zaken man uit Bayonne „vrijheidsberoving" ten laste gelegd, wegens hun hulp bij het over de Spaanse grens smokkelen van Gerald en Robert Finaly. Op dit misdrijf staat dwangarbeid voor onbepaalde tijd. Tevoren was de betrokkenen medeplichtigheid aan de ontvoering van minderjarigen ten las te gelegd, waarop een maximumstraf van levenslange dwangarbeid staat. waarnaar hij voortdurend moest kijken. Daarachter stonden drie zetels voor deverneemt men via de krant, die de bewa rechters, die elkaar aflosten. Achter hem kers in de cel brengen, welke bekentenis- bevonden zich twee soldaten, die, bij de sen men heeft afgelegd. De Commissie Bezintsspreiding heeft haar Werkzaamheden weer hervat. Het eerste deel van haar onderzoek werd afgesloten met het interim-rapport: „Het vraagstuk der winstdeling", welk rapport in September van het vorige jaar werd gepubliseerd- In een bijeenkomst van de commissie heeft minister A. C- de Bruijn naar aan leiding van de hervatting van de werk zaamheden enkele woorden gesproken. De minister bracht namens de regeling dank aan de leden van de commissie, die aan de samenstelling van het eerste in terim-rapport hebben meegewerkt. De commissie staat thans voor de behande ling van de overige onderdelen van haar opdracht, bestaande uit de volgende on derdelen: „Het verkrijgen van aandeelhouders rechten door de werknemers"; „De be vordering van de vorming van meer duurzaam bezit" en de beantwoording van de vraag: „of en in hoeverre de overheid in de inkomens- en vermo gensverdeling dient in te grijpen". Het eerstgenoemde vraagstuk, aldus minister De Bruijn. heeft betrekking op de vraag, of en zo ja op welke wijze de werknemer in de gelegenheid behoort te worden gesteld aandeelhoudersrechten te verkrijgen, ook onafhankelijk van een verwerving uit hoofde van winstdeling. Het betreft hier een vraagstuk van structuurhervorming, dat in de eerste plaats van uit principieel standpunt dient te worden onderzocht, terwijl vervolgens in het licht daarvan ook de mogelijkhe den tot practische verwezenlijking zullen moeten worden bezien. De minister zou het op prijs stellen, in dien het de commissie mogelijk zou zijn binnen afzienbare tijd ook over hel vraagstuk van het verwerven van duur zaam bezit door de werknemers een in terim-rapport uit te brengen- In het bij zonder denkt de minister aan voorstellen, welke er toe kunnen bijdragen het bezit van een eigen woning te stimuleren, als mede aan de mogelijkheid, om het tot stand komen van spaarregelingen te be vorderen. „Men kan bij het slepen van een drij vende bok, die behept is met gebreken, niet voorzichtig genoeg zijn", zeide de heer Metz, Inspecteur voor de Scheep vaart, gisteren over het geval met de „Schieland", die het vorige jaar in de Noordzee is gezonken. Op 1 Februari verdween de drijvende bok „Schieland", die achter de zeesleep boot „Schelde" op weg was van Brunsbut- tel naar Rotterdam, in de Noordzee. De reis was op 25 Januari begonnen en de 27ste had de sleep Delfzijl aangedaan, waar de lekkende patrijspoorten van de bok waren gerepareerd. Drie dagen later was de tocht bij goed weer weer voortge zet, maar des avonds was ruw weer ko men opzetten. „Er was toen nog niets onheilspellends r i 1 j 1 aan de bok te bemerken", verklaarde ka- „m deze tijd, waarin de vrouw weggeroepen wordt van net eens zo onlie. [pjteln V d. S., van de „Schelde", „wel roerde en kalme heiligdom van de huiselijke haard, 0111 actiever deel te stond voorin water. Ik begrijp ook niet, waarom hij zo snel is verdwenen. Het was een zwaarmoedige bok". De inspecteur besloot met vast te stel len. dat er een hardere wind was opge stoken dan oorspronkelijk was verwacht en dat het in het algemeen geen aanbe veling verdient sleeptransporten als de onderhavige in wintertijd door de Noord zee te laten gaan. nemen aan de gebeurtenissen en medeverantwoordelijkheid te dragen in het publieke leven, acht de H. Vader het een grote geruststelling, dat naast de talrijke organisaties, die op directer wijze met de Kerk verbonden zijn, ook de invloedrijke organisatie der Katholieke vrouwen ttroeit en bloeit". Aldus schrijft Mgr. Montini, pro-secre taris van het Pauselijk Staatssecretariaat, namens de H. Vader, in antwoord op een verslag over de werkzaamheden van de Katholieke Vrouwenbeweging in Italië aan de voorzitster van deze bond, gravin Amalia van Vamarana. Het Katholieke Vrouwencentrum in Italië, zo vervolgt het schrijven, heeft zijn grote waarde bewezen in de verdediging van de geheiligde morele en godsdienstige tradities van het Italiaanse volk en bij de verspreiding der heilzame en vruchtbare Christelijke beginselen in de uitgebreide en geagiteerde openbare belangensfeer. De H. Vader wenst in Zijn schrijven de tweeledige taak van het Katholieke Vrou wencentrum te bevestigen; op de eerste plaats als centraal orgaan der talrijke kleine vrouwenorganisaties, die zich een plaats in het nationale leven hebben weten te veroveren, en op de tweede plaats de opvoeding der leden van de bond in de zin van het algemeen welzijn, waarnaar een Christelijke maatschappij moet stre ven, in het bijzonder waar en wanneer de moderne democratische zede eist, dat de vrouw haar invloed doet gelden en haar aandeel in de openbare verantwoor delijkheid draagt. Hoewel na lange jaren van ingespannen arbeid voor de vorming van de vrouw in de verschillende beroepen en haar verhef fing tot een hoger cultureel peil in wei nige jaren tijds reeds veel is bereikt, is de H. Vader van mening, dat nog zeer veel gedaan moet worden, vooral met be trekking tot de algemene ontwikkeling en de wijziging van de mentaliteit, wanneer deze achtergebleven is bij de juiste be oordeling van problemen van algemeen belang, van het economisch en lichamelijk welzijn der opgroeiende generatie en voor al de verdieping van het Christelijk ge weten, alsmede het vermogen daaraan een levendige uitdrukking te geven in de vorm van goede sociale activiteit. De Westduitse politie heeft drie bewo ners van West-Beriijn gearresteerd, ver dacht van spionnage ten gunste van Tsjechoslowakije. Ruim een jaar lang heeft men de gangen van de betrokken mannen nagegaan, in de hoop alle leden van de bende te kunnen inrekenen. Het bekend worden van de arrestatie der drie mannen is aan een voorbarigheid te wijten en heeft bij de leiders van het onderzoek ontstemming gewekt, omdat men de stap geheim had willen houden in de hoop de andere bendeleden niet te alarmeren. Men vreest, dat zij nu naar een der landen achter het „ijzeren gor dijn zullen uitwijken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1