naar een omoFen/op Korps Mariniers heeft nieuwe commandant LAATSTE BERICHTEN Ik houd het bij HERO! Vrije wereld wacht met ongeduld op duidelijke gedragslijn van Eisenhower Na vier maanden: nog steeds grote reserve Betogingen tegen „Ketterse" premier van Pakistan Generaal-majoor M. R. de Bruyne droeg bevel over aan generaal-majoor P. J. v. Gijn Telegrafist van „Van Nassau" in sloep gedood Proces-Hamid voortgezet ZATERDAG 28 FEBRUARI 1-9.53 PAGINA 10 NIEUW STADHUIS TE WEERT OPHEFFING BELGISCHE UITVOERBELASTING PAUSELIJKE ONDER SCHEIDING HUIS-COMMISSIE KEURT „YALTA-RESOLUTIE" GOED N. Gremmen 70 jaar PASSAGIERSSCHEPEN ADMIRAAL COURBET' TE WATER GELATEN TOENEMING INTERNATIO NAAL LUCHTVERKEER Tra»sacti©6 via het clearing- instituut der I.A.T.A. Aankomst Prins Bernhard In Korea gesneuveld Carrière van bijna 39 jaar ker betreuren, dat de Amerikaanse metho de ook hier, in de pers vooral, haar in trede doet; zelfs als we de goede zijde er van ook niet geheel willen loochenen. Het spreekt vanzelf, dat deze onbeperk te, soms onbekookte reclame vooral door ,,de oppositie" wordt gemaakt. Maar als dan die oppositie voor de taak om zelf te regeren wordt gesteld, heeft zij volop met haar verleden te kampen. Want de kiezer, die op de prachtige beloften is af gegaan, wil verwezenlijkingen zien. Maar deze zouden al te vaak in botsing komen met de harde realiteit van het internationale leven; èn, wat even belangrijk is, met da inzichten en belangen, vaak levensbelan gen van de bondgenoten. Daarom stemt het toch tot voldoening, dat h'et nieuwe bewind EisenhouwerFos ter Dulles tamelijk gereserveerd blijft, al doet het zeker niet prettig aan, dat nu na bijna vier maanden nog geen duidelijk omschreven politiek zichtbaar is; en het voorlopig ook niet zal zijn. Ook al niet, wijl ingrijpende maatregelen als bijv. een blokkade van de Chinese kusten, een bom bardement van d'e strategisch belangrijke punten van Mandsjoerije, een luchtaanval van Tsjang Kai Sheks luchtmacht op hel Chinese vasteland zulk een langdurige voorbereiding eisen, dat voorlopig niet aan dergelijke avonturen kan worden gedacht, hoe sterk groepen van republikeinse sena toren er ook op mogen aandringen. Overigens zou het gemeenschappelijke gevaar en het besluit om zich gemeen schappelijk tegen dat gevaar te verdedi gen „de bondgenoten" we willen dit mooie woord blijven gebruiken er toe moeten brengen een gemeenschappelijke, alzijdige politiek te voeren: men zal in de ure des gevaars niet hecht en oprecht naast elkaar staan, als men ook niet in vredestijd een gemeenschap wil vormen. Dat geldt voor de Westeuropese volken onderling; het geldt evenzeer voor de be trekkingen tussen de Verenigde Staten en West-Europa; en omgekeerd. Als ik tomatensap wil drinken, bestel ik het béste van het béste: Hero Tomatensap! Hero maakt ook Perl, Sinas, Cassis en die andere beroemde vruchtendranken; de naam Hero garandeert mij een gezonde rijkdom aan vitamines en een heerlijke, frisse smaak! Noem het kind daarom bij de naam: eis uitsluitend vaste lijn in. Ministeries kunnen van de ene naar de andere partij overgaan (la bours en conservatieven in Engeland; de k rtstondige regeringen ;n Frankrijk), maar de internationale politiek blijft ^n de wezenlijke trekken dezelfde. In de Ver enigde Staten, die nog maar heel kort ge leden interesse voor hetgeen buiten hun grenzen geschiedt hebben gekregen; die echter ook onvoorbereid de leiding in de vrije wereld hebben gekregen, verkeert men nog steeds in het stadium van experi menteren. Wat bij de huidige wereldcon stellatie zeker niet geheel zonder ge vaar is. VOORAL NIET, omdat de meest deli cate aangelegenheden door bevoegden en onbevoegden, door eerlijke pa triotten maar ook door mensen wie het alleen om een eigen belang, baantje, ambt of eer te doen is, op de openbare straat worden behandeld. De reclame, voor alles en nog wat. zit de Amerikaan zó in het bloed, dat zelfs de hoogste regionen van de politiek er niet buiten kunnen blijven. Het is bijna zo erg als in Rusland, echter met dit essentiële verschil, dat in Ameri ka ieder vrij zijn eigen mening kan zeg gen, zelfs als die radicaal van de officiële lijn afwijkt of or recht tegen ingaat. Ons, West-Europeanen, liggen geen van beide systemen. Wij zijn gewoon geraakt ons zelf grote reserve op te leggen. Welke zelfbeheersing het regeren in het vrije Europa gemakkelijker en doeltreffender maakt. Uit dit oogpunt moet men het ze- MET EEN NIET te miskennen en ook begrijpelijk ongeduld wacht de vrije, wereld op een duidelijke afbakening van de internationale, d.w.z. de wereld politiek, welke het bewind van president Eisenhower straks zal gaan volgen, rij dens de verkiezingscampagne van het vorig jaar hebben we oeel wat grote, eigenlijk erg verontrustende woorden en leuzen gehoord, maar men wist tenslotte, dat het bovenal reclame was om zieltjes te winnen. Als er maar eenmaal zekerheid verkregen zou zijn, in wiens handen de leiding der Verenigde Staten zou komen te liggen (wat in de eerste week van No vember geschiedde) zou er wel meer dui delijkheid in de situatie komen. We zijn nu bijna vier maanden verder ap veel wijzer zijn we nog niet geworden ]£>ster Dulles zelf heeft verklaard, dat hij pas op het einde van dit jaar precies zal kunnen aangeven, wat Washington wil en gaat doen. In minder officiële kringen is mièn de laatste weken nog gereserveerder; riSSn verklaart daar, dat de internationale politiek, welke de presidenten Roosevelt an Truman hebben gevolgd, zulke gron dige fundamenten heeft gekregen, dat het jwtei en jaren kan duren, vóór men ze iMMggt verwijderd; en eerst dan zal het mo- gëpfk ziijn het ropr om te gooien, als men hjj?t dan ten minste nog nodig acht. Of ate de'republikeinen dan nog aan het be vend zijn. Want nu reeds denkt men aan de verkiezingen van 1956 en het is wel merkwaardig, dat men aan de democraat ije-iai Stevenson de beste kansen geeft. Hij zelf bereidt zich, naar men hardnekkig be weert, al op het volgende presidentschap vo^r. Zo staan de republikeinen voor niet te onderschatten moeilijkbedën bij het vast stellen van hun internationale gedragslijn; het is voorspeld en de profetie is volledig uitgekomen. Maar toch is het niet van belang ontbloot na te gaan.,waaruit be doelde moeilijkheden voortkorfien en de bekende internationale reporter van de Parijse „Figaro". Raymond Aron, somt, na een verkenningsreis door de Verenigde Staten, enige oorzaken op, welke een voortreffelijk beeld van de 5n.de Verenig de Staten momenteel heersende malaise geven. Op de eerste plaats zijn, de republikei nen het onder elkaar even- oneens als met de democraten, over hetgeen thans in en met Azië en men kan er veilig aan toe voegen: in en met West-Europa moet geschieden. In Europa zélf bestaan om trent de meeste grote problemen traditio neel en ervaï-ingsgew-ijs gevestigde opvat tingen. Die kunnen onjuist en zelfs ver keerd zijn, maar er 'rit'' ten minste een Ook hom/ lekker mei een schijfje cliroen erbij I Jn elk café en restaurant verkrijgbaar in practische flesjes van 0,2 liter Orthodoxe Mohammedanen hebben Vrijdagavond in de Pakistaanse hoofd stad, Karatsji, een betoging gehouden om het ontslag van de minister van buiten landse zaken, Zafroellah Khan, af te dwingen. Zafroellah maakt deel uit van de sccte van de Ahmadieten, die door vele Mohammedanen als ketters wordt beschouwd. Als voorzorgsmaatregel arresteerde de politie een aantal personen, onder wie vijftien leden van het „comité van actie", dat de betoging heeft georganiseerd. De betoging ging uit van een groep godsdienstige partijen. Deze partijen ver langen, dat alle leden van de sekte van de Ahmadieten uit sleutelposities wor den verwijderd. De betoging had een rustig verloop. De politie greep niet in, hoewel betogingen verboden zijn. Donderdagavond werd te Karatsji een grote openbare bijeenkomst gehouden, waarop ongeveer tienduizend personen aanwezig waren. Op deze bijeenkomst vroeg men om vrijwilligers voor de be toging. Alle sprekers vielen de Ahmadie ten aan; een aantal van hen Zafroellah Khan- Zij noemden hem de spreekhuis van G-root-Brittannië en de V. S. (Van onze correspondent) In de gemeenteraadsvergadering van Weert is in het ontwerp-komplan een wij ziging in die zin aangebracht, dat de West zijde van de vergrote markt met de Munt bestemd wordt voor een nieuw stadhuis. Aan de Limco Vleeswarenfabriek werd een hypothecair crediet verstrekt van 1,2 millioen voor het bouwen van een nieuw fabrieksgebouw. Zelf sloot de gemeente ter consolidatie een geldlening van 1 mil lioen voor 40 jaar a 4°/». kracht, kundigheden en adviezen hebben gesteld. Hij sprak voorts woorden van hulde en verklaarde, dat de ondergeschikten zijn voorganger hadden mogen zien als de inspirerende en vertrouwenwekken de figuur aan het hoofd van het korps. Generaal-majoor Van Gijn herinnerde voorts aan de instelling van diverse cur sussen, kaderscholen, herhalingsoefenin gen en ander werk, dat door generaal- majoor De Bruyne is verricht, waarna hij dank bracht voor de doelbewuste en krachtdadige leiding. Na deze toespraak volgde een indruk wekkend défilé voor de afgetreden com mandant, waarna er gelegenheid was tot afscheid nemen van de afgetreden com mandant en tot kennismaking met de nieuwe tijdens receptie in de kazerne. Prins Bernhard had na het défilé afscheid genomen en was daarna vertrokken. In het Belgische Staatsblad is een Ko ninklijk Besluit verschenen op grond waarvan de belasting op de Belgische uitvoer wordt opgeheven. Deze belasting werd ingesteld in October 1951 toen de regering de z.g. winterpremie van een halve frank per uur voor haar rekening nam, die aan alle loontrekkenden werd uitgekeerd. Deze belasting op de uitvoer bracht in totaal een bedrag van fr 900 millioen op. Door het afschaffen van deze exportbelasting is de regering te gemoet gekomen aan de wensen van de Belgische industrie, die er herhaaldelijk- op heeft gewezen dat de thans gemaakte winsten het handhaven van deze belas ting niet langer rechtvaardigen. De commissie voorbuitenlandsezaken van het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft Vrijdag, mét algemene stem men de resolutie van president Eisen hower waarin „de onderwerping van vrije volken door de Sovjet-Unie" wordt lèeiid door schending van de over- eenjcomstcn, die in de oorlog zijn geslo- tënT"*onverandérd goedgekeurd. ©e, reuolutie zal waarschijnlijk de vol- gendé'weéic "door het 'Kuis van afgevaar- dtSelen i'n behandeling genomen worden. De leider van de republikeinse senaats fractie. Robert Taft, verklaarde Vrijdag, dat de senaat de resolutie waarschijn lijk de volgende week Vrijdag zal be spreken. Hij verklaarde tegenover de pers van mening te zijn, dat de resolutie wellicht gewijzigd zou kunnen worden in dier voege, dat duidelijk tot uitdrukking komt, .djfc'het Congres nipt de geldigheid van onderhavige overeenkomsten be- vësttgt. De Ame»rkaatise Senaat nam Vrijdag intussen mét overweldigende meerderheid eejn resolutie aan, waarin de „vervolging vafa Joden en andere minderheden in de Stëvjet-Dnie" wordt veroordeeld. „Meester" Gremmen, in Beuningen bij Nijmegen, oud-hoofd van de R.K. jongens school aldaar en bekend figuur in Maas en Waalse onderwijskringen, vierde gis teren zijn 70ste verjaardag. Bij die gele genheid heeft pastoor Schoenmakers hem de versierselen overhandigd van de pau selijke onderscheiding Pro Ecclesia et Pontifice. Jarenlang is hij al penning meester van het parochiële Armbestuur en van het Wit-Gele Kruis. Er is op zijn verjaardag een drukke re ceptie geweest, waarop de jubilaris o.a. door burgemeester Geradts, als voorzit ter van het Wit-Gele Kruis, op hartelijke wijze is toegesproken. Bonaire, W. Indië naar Amsterdam, 27 op 600 mijl NNO. van Paramaribo. Cottica, Amsterdam naar Georgetown, 27 op 10 mijl ZZW. van Madaira. Fairsea, Amsterdam naar Sydney, 28 van Aden, 14 Maart te Fremantle verwacht. Indrapoera 5 Maart te Surabaja verwacht Johan van Oldenbamevelt, vertrekt 5 Maart van Djakarta naar Amsterdam. Nieuw Amsterdam 28 te Montevideo. Noordam, New York naar Rotterdam, 27 op &80 mijl W. van Land's End. Oranjestad, Cristobal naar Amsterdam, 27 op 590 mijl NO. van Barbados. Ryndam, 7 Maart van N. York te Rotter dam verwacht. Sibajak Wellington naar Rotterdam, ver trekt 2 Maart van Surabaja. Veendam 28 van Rotterdam naar N. York. Waterman, Ppsan naar Rotterdam, 28 op 280 mijl OZO van Socotra, 7 Maart te Port Said verwacht. Westerdam, Rotterdam naar New York, 27 op 860 mijl OZO. van Kaap Race. Willem Ruys vertrekt 4 Maart van Rotter dam naar Djakarta. Zuiderkruis, Amsterdam naar Kaapstad, passeerde 27 de Burlings. Door de Sleephellingmaatschappij te Scheveningen, werd met goed gevolg te water gelaten de 700 ton metende coaster „Admiral Courbet, gebouwd voor reke ning van G. de Ruiter's Scheepvaart- en Rederijbedrijf te Scheveningen. De „Admiraal Courbet" is de derde coaster, die door deze rederij in de vaart wordt gebracht. De eerste, de „Admiraal de Ruyter", 450 ton, kwam in 1938 in de vaart; de tweede, de „Admiraal Nelson", 450 ton, in 1949. De nieuwe kustvaarder zal eind April een proeftocht maken. De Vaandelwacht van het Korps Ma riniers trad gistermorgen voor 't front van de troepen over het zonovergoten plein van de Van Ghent-kazerne naar voren en overhandigde het vaandel aan generaal-majoor M. R. de Bruyne. Deze overhandigde het daarna, aan zijn opvol ger, generaal-majoor P. J. van Gijn, welke handeling gold als symbool, maar tevens als zichtbaar bewijs, dat het be vel over het Korps Mariniers was over gedragen. Op het plein van de Van Ghentkazerne stonden gistermorgen de Marinierskapel met tamboers en püpers, twee compag nieën mariniers van de Afdeling te Doorn en deputaties van de inrichtingen onder commando van de Commandant Korps Mariniers, de Commandant Zee macht, Hoofdkwartier Korps Mariniers en Adelborsten voor het Korps Mariniers aangetreden in blauw uniform met khaki- jekker. Op het bordes verzamelden zich intussen de genodigden. Onder hen be vonden zich de Staatssecretaris van Ma rine H. C. W. Moorman, de bevelhebber der Zeestrijdkrachten, viee-admiraal A. de Booy. met zijn echtgenote, andere autoriteiten van marine en landmacht, oud-officieren van het. Korps Mariniers, burgemeester nir G. E. van Walsum van Rotterdam, de burgemeester van Doom en Texel, consulaire autoriteiten, gene raal-majoor Alfred H. Noble van de Mi- Z. K. tl. Prins Bernhard inspecteert de troepen ©_e International Afr Transport Asso ciation maakt békend, dat de in 1952 via haar clearing]nstituu.t te Londen afge wikkelde internationale luehtverkeers- transacties een waarde hadden van in totaal 218.240.000 vergeleken met een omzet van 69.950.000 in 1951. De omzet van het afgelopen jaar be stond grotendeels uit de afwikkeling van verkopen door de 35 aangesloten luchtvaartmaatschappijen van passa giers- en vrachtruimte van eikaars dien sten. De directeur-generaal der I.A.T.A.Sir William P. Hildred, deelde naar aanlei ding van de stijging van de omzet van het clearinginstituüt mede, dat deze stij ging weliswaar de weerspiegeling is van een aanzienlijke toeneming van het in ternationale luchtverkeer in het afgelo pen jaar, doch dat de winsten der maat schappijen niet in overeenkomstige mate zijn gestegen. litary Assistence and Advisory Group, mr K. P. v. d. Mandele, voorzitter van de Kamer van Koophandel, en de oud-mi nister van Marine, mr W. F. Schokking. Om elf uur arriveerde Zijne Konink lijke Hoogheid Prins Bernhard, die werd begroet door vice-admiraal De Booy, de aftredende en de nieuwe commandant van het Korps Mariniers, de staatssecre taris van Marine en de commandant van het Depot Korps Mariniers. Terwijl het Wilhelmus werd gespeeld door de Marinierskapel, werd de standaard van de Prins gehesen op de kazerne. Vervol gens inspecteerde de Prins de troepen. Nadat de adjudant van de Commandant van het Korps Mariniers, kapitein A. J. M. Middelhoff, de ministeriële beschik king waarbij generaal-majoor De Bruy ne met ingang van vandaag eervol wordt ontheven van het bevel over het Korps, nam de aftredende commandant het woord. Generaal-majoor De Bruyne dankte in zijn toespraak Prins Bernhard, dat hij bij de commando-overdracht tegen woordig had willen zijn. Hij herinnerde er aan, dat het op twee dagen na vijf jaar is geleden, dat hij het bevel over het Korps Mariniers aanvaardde en dat het korps destijds een prachtige orga nisatie van 13.000 man omvatte. In de eerste jaren had hij hoofdzakelijk de taak gehad het korps terug te brengen tot de voorgeschreven vredesorganisa tie van ongeveer 4000 man. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de telegrafist der eerste klasse C. van Vliet deel uitmakend van de be manning van Hr. Ms. fregat „Johan Mau- rits van Nassau" op 26 Februari is gesneu veld door een noodlottig vuur van Zuid- Koreaanse strijdkrachten, toen hij in een sloep des avonds van het fregat onderweg was naar een eiland ter verlening van medische assistentie. Tevens werd hierbij gewond een aan boord van de „Johan Maurits van Nassau" geplaatste Zuid- Koreaanse liaison-officier. Deze is echter buiten levensgevaar. Telegrafist Van Vliet werd op 28 December 1930 geboren en was afkomstig uit Den Haag. Hij was ongehuwd schadigd. Later is dit Dieselstel naar Zwolle gesleept. Om 11 uur is de verbin ding Zwolle-Kampen hervat. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Spr- merkte op, dat hij het Korps Ma riniers nooit anders had kunnen zien dan als een militair product van de geest kracht, van de wil van een volk om haar bestaansmiddelen en mogelijkheden te zoeken ook vér buiten de grenzen van het vaderland. Hij zeide voorts, dat het allen duidelijk zal zijn, dat het een uit zonderlijk groot moment voor hem is, zijn militaire carrière van bijna 39 jaar af te sluiten. „Rotterdam was voor mij 31 jaar mijn tweede vaderstad omdat ik een marinier was", zo ging hij voort. Na zich nog tot het korps te h.ebben gericht, waarbij hij een overzicht gaf van de voorbije jaren en er op wees, dat een marinier onder alle omstandig heden plichtsgetrouw moet zijn, be sloot hij met een driewerf „Hoezee" uit te brengen op de Koningin. Ver volgens wenste generaal-majoor De Bruyn zijn opvolger geluk en overhan digde aan hem het vaandel. De nieuwe commandant van het Korps Mariniers, generaal-majoor P. J. van Gijn, zei in zijn toespraak o.a-, dat zijn voorganger voor de vervulling van zijn commandantstaak een aantal hoge en verantwoordelijke posten had bekleed, waarvan vele buiten de eigenlijke ma- rinierstaak vielen. Uit dit feit komt naar voren aldus spr., die er op wees, dat bezwaarlijk een precedent er van is te vinden dat de „zittende" regeringen hun volle vertrouwen in de persoon van generaalïmajoor De Bruyne, zijn werk- Onder even grote belangstelling als Woensdag is Zaterdagochtend de behande ling van de zaak tegen sultan Hamid II voortgezet in een zitting, welke bijna 4 u. duurde en die zich bepaalde tot het ver hoor van de 35-jarige getuige Frans Na- joan, afkomstig uit Menado en thans werkzaam als rechercheur bij de crimi nele recherche op het hoofdbureau van politie in Djakarta. Wegens gebrek aan tijd kon de tweede getuige, Jusuf Barnas in deze zitting niet worden gehoord. De zitting zal 4 Maart worden voortgezet waarvoor als getuigen zijn opgeroepen, sultan Hamengku Buwono, generaal- majoor Simatupang en Ali Budardjo.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 10