inzake Duitse schulden getekend Latente dreiging van kolen- gebrek in West-Duitsland Acht kometen op komst BIJ VERKOUDHEID l^TERDAG 28 FEBRUARI 1953 PAGINA 11 AMSTERDAM Minister ntrAlgera opent R. AA .-tentoonstelling SCHOOL MET KINDEREN WERD 360 METER VER WEGGEBLAZEN SCHOONHOVEN NEEMT DEEL IN STICHTING VAKSCHOOL Prins Bernhard opent nieuwe Jaarbeurshal Middelen voor uitbreiding en vernieuwing ontoereikend Van „luchtjes" gesproken... laat de lucht van koken, bakken en braden niet in uw woning rondhangen. Alle keukengeuren worden door Air.Wick even prompt weggenomen als de rooklucht uit uw woonkamer. MENStt* door PETER BAROJ\ f 27 FEBRUARI Hm 8 MAART Geopend ren 10-17 en 19.30-22 u Zondag I Maart 12-18 en 19.30-22 u. sakova (neem het ons niet kwalijk, maar we hebben hem niet gedoopt), Tuttle I en de andere geregelde bezoekers van ons gedeelte van het heelal en het zonnestel sel een beetje uit de buurt blijven van Jupiter, want die heeft er in de laatste tijd, voor zover de sterrenkundigen we ten. een dertigtal opgeslokt. Het is voor kometen eigenlijk heel ge vaarlijk, in de buurt van planeten te ko. men en dus ook van onze aarde. Ze ver liezen dan telkens iets van hun tamelijk luchtige substantie. Duizenden jaren lang zijn de mensen bang voor kometen geweest. De oude Romeinen geloofden, dat ze vooral voor slechte vorsten fataal waren. En ze werden in die mening versterkt, doordat Vespasianus in een bulderend gelach uit brak, toen men hem zei, dat een juist verschenen komeet hem noodlottig zou worden. Neen, zei hij, het is een lelijk ding voor de koning der Parthen. Kort daarna was hij dood. Even voor Julius Caesars dood was er óók een komeet verschenen. Sindsdien hebben de dichters gewedijverd, om het mensdom allerlei kwaads over de kome ten te vertellen, tot Shakespeare toe, in zijn „Julius Caesar". Enfin, laat Honda-Mrkos-Pajdoezsa- kova maar rustig komen. Wat zullen we ons druk maken. Een astronoom heeft uitgerekend, (tat er honderden milliarden kometen be staan. Als je dit weet, kijk je er niet op een tje. En je kijkt er ook niet naar, zelfs al heet-ie Honda-Mrkos-Pajdoezsakova. IN DIT JAAR 1953 zal de aarde bezoek krijgen van een achttal kometen. Nie mand onzer ziet ze meer met angst en beven tegemoet. Want de astronomen hebben immers uitgemaakt, dat kome ten een soort onschadelijke sterren zijn, die bij tijd en wijle door de planeten op geslokt worden. Noch de stralenkrans van een komeet, noch zijn staart zijn gevaarlijk. Van ko meten werd vroeger beweerd, dat het ve nijn in hun staart zat. Indien die langs de aarde vegen zou, was het gedaan met ons stervelingen. Toen in 1910 de befaamde komeet van Halley verscheen, met zijn staart van dertig millioen kilometer lengte, dach ten velen, dat de wereld zou vergaan. Voordien was de overtuiging algemeen, dat het vergaan van de aarde zou plaats vinden, wanneer ze tegen een komeet opbotste of als die, in duizelingwekkende vaart uit het universum te voorschijn stormend, zich in de aarde boorde. Heden ten dage, nog geen halve eeuw na de consternatie, door de komeet van Halley veroorzaakt, zien w>e de komst van Honda-Mskos-Pajdoezsakova heel rustig tegemoet. Trouwens, het is een oude bekende. Hij verschijnt iedere vijf jaar en wordt dan door de astronomen nauwkeurig ge observeerd. Ze hebben hem in 1948 ook waargenomen. Net als de komeet Tuttle I. die zich om de dertien jaar laat zien en in 1939 ons zijn staart toonde. Hopelijk zullen Honda-Mrkos-Pajdoez- Overzicht van de motor- en ryivieltentoonstelling in het Amsterdamse R.A.I.-gebouw Een bijzonder hevige Poolstorm heeft Vrijdag het schoolgebouw te Hnifsdalur. nabij de stad Isafjoerdur, aan de Noord westkust van IJsland, van zijn grondves ten gelicht en 360 meter verder weer neergezet. In het gebouw bevonden zich twee onderwijzers en veertig kinderen. Sommige kinderen werden in het school gebouw meegevoerd, anderen bleven achter op de fundamenten. Een der on derwijzers en tien kinderen werden ge wond, waarvan vier ernstig. Aan deze windstoot was een andere voorafgegaan, die alle ramen uit het ge bouw had geblazen. Stoelen, tafels en andere niet nagelvaste voorwerpen wer den door de 'stormwind meegevoerd- De dorpsbibliotheek is geheel vernield. eerste betalingen op bepaalde obligatie leningen dienen te geschieden. Mocht dit het geval zijn dan zullen de betalingen worden gedaan, zodra de overeenkomst in werking treedt. De leider van de Duitse delegatie bij de onderhandelingen over de regelingen der Duitse schulden, de heer Abs. heeft mee gedeeld dat de begrotingsvoorstellen, wel ke thans bij het Westduitse parlement in behandeling zijn, voorzien in hervat ting van de dienst op de Duitse bui tenlandse schulden, en dat de Bank Deutscher Laender de deviezen, welke voor de betalingen in de eerste zes maan- dn na het in werking treden van de schuldenregeling nodig zijn, reeds heeft gereserveerd. De gemeenteraad van Schoonhoven heeft met algemene stemmen besloten deel te nemen aan de stichting vakopleiding voor goud- en zilversmeden, juweliers, uurwerkmakers en graveurs. Eveneens met instemming van alle leden is in be ginsel het besluit tot oprichting van een gemeentelijke lagere technische school aanvaard. Z. K. H. Prins Bernhard zal op 17 Maart a.s. de openingsdag van de Jubileumbeurs te Utrecht de nieuwe Jaarbeurshal aan de Croeselaan officieel in gebruik stellen. Deze hal zal de naam „Bernhardhal" krijgen. Zoals bekend is, heeft de nieuwe expositiehal een opper vlakte van 15.000 vierkante meter. Wat denk je ervan, stelde Freddie voor, als we terugwandelden en een bus zien'te krijgen? 't Is niet prettig in twee voet water te staan. De inspecteur volgde hem, voorzichtig het masker beschermend tegen de regen. Ik begrijp niet, zei Freddie toen, waarom Jimmy niet gekomen is. Ik heb hem ongeveer een uur geleden opgebe'd. Nu komt hij, als alle opwinding voorbij is. Maar Freddie vergiste zich daarin. Jimmy had genoeg opgewondenheid ge kregen in zijn eentje. Direct na Freddie's boodschap was hij met zijn auto na^r Wimbledon gegaan, en bemerkte al spoedig dat Freddie's aan duiding toch nog niet volledig genoeg wa ren geweest. Waar ben ik ergens vroeg hij aan een politieagent. Ik moet Rushmere Pond heb ben. Ja, mijnheer zèi de agent, een beetje onzeker. Gaat u dan hier op, totdat de weg links afslaat naar de High Street. Rushmere Pond is aan de rechterkant wanneer u de kromming van de weg voor bij bent. Dank je wel, zei Jimmy en zette zijn wagen weer aan. Jimmy schoot flink op door de regen

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 11