a)// jaar start de „Noordpool-Express Wit niemandsland na lange strijd tenslotte van uit liet luchtruim bedwongen NOG NIET aan sluiting toe Met Karl Eskelund „op reis met mensenhoofden" Guitsche Scheepvaart Noord- Atlantische route m Hieuwe vlieglijn vooralsnog gehandicapt door IJzeren Gordijn Si Heb dank, o Heer Zwerftocht cloor onherbergzame streken in Zuid-Amerika Zaterdagse mijmeringen m Mil Plannen voor de toekomst „De Hollanders hebben ons schitterend ge holpen' Groenteboer liet deur open staan Zaterdag 28 februari 1953 PAGINA 3 Dit jaar gaat de Noordpool-Express vliegen. Men weet het wellicht reeds, dat in December van het vorige jaar de eerste proefvluchten gemaakt. En wel van de International Airport te Los Angeles Gaar het vliegveld van Kopenhagen. Viermotorige vliegtuigen, met een bemanning van dertig koppen en 22 passagiers hebben de meer dan duizend kilometer, die bij het vliegen over de Noordpool, inplaats van over New-York en Newfoundland, gewonnen kunnen Worden, met glans vermeden. De route, die ze namen, was nooit te voren door een passagiersvliegtuig bevlogen. Een tussenlanding vond o.a. plaats te Thule, op Groenland, waar de Amerikanen een luchtbasis hebben aangelegd in hun Arctische verdedigingsgordel. Vliegtuig overwon moeilijkheden If edijver tussen wereld machten Nog terra incognita Dit gebied behoort tot de plaatsen ^ah dc aarde, die het langst met een ^aas van geheimzinnigheid omweven ',pven. Immers, pas tegen het begin ^ah de twintigste eeuw wist men, dat - e ''oolzee overal de kusten van Azië Geïsoleerd op pakijs-veld Dieptemetingen Commissariaat voor het Poolgebied Observator Heb dank', o Heer, voor al die milde harten waaruit spontaan de vlam der liefde sloeg, toen men in 't uur van rampspoed en beproeving, uit Uwe Naam om mededogen vroeg. Heb dank, o Heer, dat deze harde wereld, waarvan de bolster voor een wijle brak, Uw groot gebod nog blijkt te onderhouden en diep geroerd, de hand tot hulp uitstak. Heb dank, o Heer, het is zo goed te weten dat in de nood een broeder naast ons staat, die vol erbarmen tranen tracht te drogen en liefdevol zijn mantel om ons henenslaat. Heb dank, o Heer, nu gaat de lente komen, verdronken land geeft straks weer vruchtbaarheid, door mensenhand ontworsteld aan het water, maar stralend in het licht van Uw barmhartigheid V, °orlopig worden hiervoor geen Passagiersschepen gebouwd Deernis Mogelijkheden Zuid-Amerika is het land van de toe komst, daarover is men het algemeen eens. In zijn geheel beschikt het over onschatbare mogelijkheden. Het heett een enorme natuurlijke rijkdom, die nog op geen stukken na voldoende benut wordt, ja, zelfs nog niet helemaal hekend is. "Maar Zuid-Amerika is een gierige be waarder van zijn schatten: met tal van gevaarlijke middelen tracht het de pio nier te weren en duizenden mensen moesten hun drang naar avontuur of naar rijkdom met de dood betalen. Zyn vrouw door twee mannen overvallen „Haar Chinese familie Huisvestingsramp W oningomvang Slechte beurt Brug tussen de volken En morgen Harry Prikker Per vliegtuig over top der wereld f'4 bomers begeven zich de transportschepen, die voorraden aanbrengen voor de vooruitgeschoven posten in Pt Noordpoolgebied, zo ver mogelijk in de Poolzee, tot het ijs zo i wordt, dat het hun de doortocht belet. ''c eerste vlucht was wel bijzonder fortuinlijk, aangezien liet vliegtuig had, waardoor het van Thule snel naar Kopenhagen werd in negentiende eeuw geprobeerd, met een luchtballon de Noordpool te bereiken. Zijn tocht eindigde in een tragedie. Hij keerde nooit terug en nog slechts betrek kelijk kort geleden heeft men het kamp gevonden, waarin hij en zijn gezellen om gekomen zijn. Het vliegtuig overwon de moeilijkhe den, welke tot dusver elke poging van de mensen, om het eeuwige ijs te forceren, hadden doen mislukken. Heemskerck en Barendsz, die om Azië naar Indië had wil len varen, langs het pakijs, moesten het na een overwintering 0p Nova Zembla al opgeven. Hierna vond de ene mislukking na de andere plaats en wie weet, hoevelen J vóór hen de hardheid van de Poolwinter tot hun schade hebben ervaren. Het vlieg tuig vloog over „No man's ice" heen Amundsen was in 1925 de eerste, die op een gegeven ogenblik zijn met honden be spannen slede liet, voor wat ze was en met een watervliegtuig het Noordpoolgebied verkende. Hl] vloog uit een fjord op Spits bergen naar de Noordpool en maakte een tweetal landingen op ongeveer 25 kilome ter afstand van de Noordpool. Het volgend jaar legde admiraal Byrd de afstand Spitsbergen-Noordpool in vijftien uren af, per gewoon vliegtuig. Vijftien uren een peulschilletje in vergelijking met de zes en dertig dagen van Peary. Kort daarna maakte de Italiaan Nobile in het luchtschip „Norge" een vlucht van Spitsbergen naar Nome in Alaska. Hij vloog in drie dagen het hele Poolgebied over. Hierna kwam het probleem van de luchtvaart in het Poolgebied aan de orde. En toen werden de eerste grondslagen gelegd voor wat straks, in de lente, de Noordpool Express verrichten zal, als pionierster van een nieuwe tijdvak in het transcontinentale luchtverkeer. Dit nieuwe tijdvak is inmiddels getuige van een stille, maar grote wedijver tussen de twee machten, welke elkander de hegemonie in de wereld betwisten. En al laten thans de \erenigde Staten inzake de exploratie van het Noofdpoolgebied het meest van zich horen, Sovjet- Rusland is in 1937 begonnen, zijn pionnen naar voren te schuiven. Het heeft uiteraard de grootste belangen Pooiwinden achter zich ?Pehhagen kon komen. De vlucht Los Angeles 23 uhr en 34 minuten volbracht, ongerekend oponthouden in totaal van "Ur en 43 minuten. De passagiers bleven 3|- uur minder in de lucht dan Ji een vlucht via, New.York. Dit lijkt niet zo heel veel. Maar voor reizigers, ie grote afstanden moeten afleggen, is elk gewonnen vlieguur winst, vooral j1"1 het oog op vermoeidheid en luchtziekte. In de a.s. lente zullen de eerste htlijnen geopend worden en de Scaiulinaafse onderneming, waarvan het jhiatief is uitgegaan, overweegt elke tceek twee of drie vluchten over de °P van de wereld te maken. Noordpool-Express is georganiseerd 2?et het oog op de toekomst, waarbij over uren werd, dat Sovjet-Rusland toch wel 0lt zal worden opengelegd en zichzelf zal Penleggen, zodat er een geregeld verkeer (je resj van jje werejd en dit enorme lar - het ,0d zal ontstaan, terwijl dan bovendien vliegwezen ook zal kunnen profiteren an de „markt" in het onmetelijke China h de rest van het steeds meer opkomende •>zië. Het spreekt vanzelf, dat andere na- hes eveneeps de route over de Noordpool Sullen gaan gebruiken en dan wordt de Verwachting vervuld, in 1928 door de Australische vliegenier Wilkens uitgespro ken, na zijn vlucht van Alaska" naar Spitsbergen. Hij voorspelde toen reeds, dat de Noordpoolroute een der drukst be vlogen luchtvaartwegen ter wereld zou borden. Hierbij nam hij in overweging, dat rond "et Noordpoolgebied de gebieden van de jFootste cn meest ondernemende naties Sgen, te beginnen met de Verenigde Sta len. Thans is er van een regelmatig ver- „evr tussen dit land en de Sovjet-Unie ïeen sprake Integendeel, het Noordpool- pbied en de zich daarboven bevindende Jjkhtwegen worden zoveel mogelijk afge- ^°ten en als mogelijkheden tot een onver achte luchtinvasie beschouwd. Het „No roti's ice" is een wit niemandsland, waar oor men eigenlijk een stille vrees koes- vfrl. Maar een andere vrees dan die, ®lke de ondernemende avonturiers v. dej jVfige eeuw bezielden, toen ze probeer-! de legendarische Noordpool te berei-j met een diameter van ongeveer 3000 kilometer voor een groot gedeelte terra incognita. En het is nog steeds niet overtuigend vastgesteld, of de geografische Noordpool water is of land. Het eeuwige ijs verhindert sche pen, tot aan de Noordpool door te dringen. Men kan er zich slechts met door honden getrokken sleden voort bewegen en wie dit doet, stelt zich aan talrijke gevaren bloot. De intensiteit van de koude is oorzaak, dat het ijs bijzonder dik is, behalve dan in twee maanden: Juli en Augustus. Intus sen, het Poolijs is over het 'algemeen niet dikker dan enkele meters, omdat het ijs zelf als isolerend element werkt tussen de lucht en de massa van het zeewater, ter wijl zich bovendien in de Poolzee stro mingen bevinden, warmer dan het water van de Atlantische en de Stille Oceaan. Als gevolg van de zeestromingen en de zware winden wordt het ijs geregeld stuk gebeukt en aldus ontstaan de ijsvelden, het z.g. pakijs. Op dit pakijs zet zich weer de sneeuw vast en aldus worden ijsmas sa's gevormd met een middellijn soms van verschillende kilometers. Hierin ontstaan scheuren en spleten en het geheel is een gevaarlijke woestenij, waarin al menig stoutmoedig Poolonderzoeker verdwenen is. De geschiedenis van de verovering van de Noordpool is een boeiend hoofdstuk in de historie van de mensheid en ook al weer van recente datum. De Noor Fridtjof Nansen kwam er ach ter, dat het z.g. pakijs op de zee dreef en zich langzaam maar zeker verplaatste. Hij liet zich des zomers met een schip, de vermaarde „Fram", in een veld-pakijs in sluiten en meedrijven, hopend aldus de Noordpool te zullen bereiken. Drie jaar lang leefde hij in de barre Poolwinter, drijvend van de Zee van Laptev naar De Groenlandzee. Hij hield er rekening me de, dat de Noordpool op een stuk vaste land lag, zoals de Zuidpool. In 1895 be merkte hij, dat hij de Noordpool op on geveer 600 kilometer zou passeren. Hij waagde zich in de ijswoestijn, maar moest op 410 kilometer afstand van het doel te rugkeren. Pas in 1909 lukte het de Ameri-1 kaan Peary, de Noordpool te bereiken Men heeft hem later beschuldigd, zijn we dervaren verzonnen te hebben, maar hij is lang daarna gerehabiliteerd. Zes en der tig dagen had hij geforceerde marsen door „No man's ice" gemaakt. Zijn prestatie had slechts betrekkelijke waarde. Van een behoorlijke verkenning I van het gebied rond de Noordpool was I geen sprake. Dit zou pas geschieden dank baby. Toen het kind geboren werd, zij luchtballon en vliegtuig. De Zweed André had reeds tegen het einde van de oroor het buiten t g graden bij de beheersing van het luchtruim boven en rorri de Arctische regionen, zoals het SSkfordpoolgebied ook wel genoemd wordt. Het stichtte in genoemd jaar een mete orologisch station ten behoeve van het luchttransport en wel op het Rudolf- eiland in de Franz Joseph-archipel. Het had kort tevoren interessante ervaringen opgedaan bij de hulpverlening aan de in het Poolijs ingesloten ijsbreker „Tsjeljoes- kine", die 'n poging had gedaan, om van de Behringstraat uit om Azië heen te varen. Toen hadden de Sovjet-Russen een soort luchtbrug over het eeuwige ijs georgani seerd en hun eerste ervaringen met het vliegen in de Arctische regionen opge daan. In Mei 1937 zette een viermotorig Sov jet-Russisch vliegtuig, de N 170, op een ijsveld met een diameter van drie kilo meter, die twintig kilometer ten Noorden van de Pool lag, enkele Sovjet-geleer- den af: Iwan Papanin, Peter Scirkov, Eugen Feodorov en Ernest Krendel, met de nodige apparatuur en levensmiddelen, om het negen maanden in het Noordpool gebied te kunnen uithouden. Hun voorra den werden later per vliegtuig aangevuld. Na de eerste voorbereidingen gingen de Sovjet-Russen er toe over te trachten, een gat in het ijsveld te boren en de diep te van de zee te meten. Het ijs bleek slechts drie meter dik en het peilen had tot resultaat, dat men de diepte van de Poolzee ter plaatse op 4200 meter kon vaststellen! Gedurende de negen maan den, waarin ze op het eeuwige ijs bivak keerden, konden de Russen er zich van overtuigen, dat het pakijs afdreef, naar de Oostkust van Groenland. Ter hoogte Van Spitsbergen werd de snelheid, waarmede het ijs dreef, op 57 zeemijlen per 48 uur gemeten. In hetzelfde jaar 1937 dreef de Sovjet-Russische ijsbreker „Sedov" met het pakijs mede. Pas na 812 dagen kon het schip zich, op 13 Januari 1941, uit het ijs loswerken. Er viel nu niet meer aan te twijfelen, de Poolzee was een oceaan. De expeditie Papanin kon constateren, dat het aan de Noordpool niet zo koud is als in Siberië, in Alaska en op de drie duizend meter dikke gletscher, waarmede Groenland bedekt is. De ware Pool van de koude bevindt zich te Verhojansk in Siberië, waar de temperatuur tot 53 gra den onder nul kan dalen. De zee onder het Poolijs functionneert als een soort cen trale verwarming! In heel het Noordpoolgebied is dierlijk leven aanwezig. Men kan er ijsberen aan treffen en zeehonden en overal kan men zeevogels aantreffen. De zeevogels bewij zen, dat er in de Poolzee voldoende vissen leven, anders zouden ze in het Poolgebied niet kunnen bestaan. Volledigheidshalve vermelden we nog, dat Sovjet-Rusland reeds in 1920 een in stituut oprichtte voor de studie van het Noordpoolgebied, de Komseverpoet, ofwel het Commissariaat voor de Noordelijke zeeweg. Later werd dit de Glavsermor- poet, ofwel het Commissariaat voor alles, [wat op het Noordpoolgebied betrekking I heeft. Dit heeft thans een personeel van ongeveer 50.000 man en een keten van 150 meteorologische stations, die onder mili tair toezicht staan. In 1950 werd de lucht- machtgeneraal van de marine, Koeznie- zoff, tot commandant aangesteld. Of er in verband met de zuiveringsmanie laatste lijk een plaatsvervanger voor hem be noemd is, weten we niet. De Noordpool Express moet voorlopig nog halt houden voor 't IJzeren Gordijn, dat in het Noordpoolgebied is opgetrok ken WILLEM HUISMANS» Dr Samuel Elisasjif, de vroegere Israëli sche gezant te Moskou, die na het ver breken der Russisch-Israelische betrek kingen via Finland uit de Sovjet-Unie is vertrokken, is Vrijdag te Tel Aviv aan gekomen. Na aankomst te Tel Aviv ontving dr Elisasjif verslaggevers. HU verklaarde in de eerste plaats zUn dank te willen uitspreken voor de wUze, waarop de Nederlandse ambassade te Moskou zich, na het verbreken van de betrekkingen tussen de Sovjet-Unie en Israël, gekweten heeft van de behartiging der Israëlische belangen. „De Hollanders hebben ons schitterend geholpen", verklaarde dr Elisasjif. „De Nederlandse ambassade secretaris heeft ons tot Helsinki uitgeleide gedaan, terwUl de chef-protocol van het Sovjet-ministerie van buitenlandse zaken, na zjjn laatste contact met ons, is ver trokken zonder zelfs een groet te wis selen". Dr Elisasjif deelde voorts mede 's nachts om 1 uur op het Russische ministerie van buitenlandse zaken ontboden te zijn, waar hem door minister Visjinsky de nota ter hand werd gesteld, waarin Israël in kennis werd gesteld van het besluit der Sovjet- Unie om de diplomatieke betrekkingen tussen beide landen te verbreken. Dr Elisasjif besloot met te zeggen, dat het plotselinge verbreken door de Sovjet- Unie der diplomatieke betrekkingen met Israël voor het gehele diplomatieke corps te Moskou een volslagen verrassing was. Alle dijken zijn nog lang niet dicht, en alle door de Watersnood geleden schade is nog lang niet hersteld. Zou het onjuist zijn te veronderstellen, dat ook alle Nederlanders hun offertje nog niet hebben gebracht om hun getroffen landgenoten te helpen? Komaan, het Nationale Rampenfonds heeft zijn deuren nog niet gesloten. Ten behoeve van dit fonds kunt U nog steeds van het giro-nummer 9095 ten name van De Maasbode-pers te Rotterdam gebruik maken.. Sinds de laatste verantwoording zijn de volgende giften nog bij binnengekomen ons Comité van Actie der R.K. Kin- Eskimomoeder A. P.. V Leerlingen van de U.L.O.-school „St Lucia", R'dam Th. J. M. v. d. B., Heemstede J. B. v. d. V., Amersfoort Van Str.-K., Overschie A. A., Dongen f 225.— P. A. V.-Van S„ R'dam 10.— 30.— C. B. A.-V. d. I., Axel 10.— L. G. M. P., Venlo 10.- 75.— „Doedelgroep Oirschot" 28.— 50.— 50. J. A. M. P., D 40.— 10.- M. E. S., Burnham on Sea 10.— 6 v ^nier'ka bespoelt. Nog steeds is 0 man's ice" een oppervlakte Hij lacht bij 20 graden onder nul. Deze Eskimo, bewoner van het Noordpoolgebied, is vader geworden. Q, Staatssecretaris van het Westduitse nisterie van financiën, Alfred Hart- öAm' heeft in de Bondsdag medege- t.Cil dat West-Duitsland in de naaste Wr; Komst geen passagiersschepen zal bou- ve-ViVoor de Noordatlantische route. Hij \yAlaarde, dat de gelden, welke de scbi' ?uitse regering op het ogenblik be- 2ulWaar kan stellen, geheel gebruikt h=t worden voor de uitvoering van Vraohtsciframma voor de bourw van 1954 zal het niet mogelijk zijn Tot nieuwe middelen te vinden voor de bouw van andere schepen. Hartmann zeide van mening te zijn, dat het op het ogenblik een te groot risico was Duitse passagiers, schepen te bouwen. De hoge standaard van de buitenlandse passagiersschepen zou de Duitse reders dwingen enorme bedragen te besteden aan de bouw van een schip, dat met buitenlandse schepen zou kunnen concurreren. Een belangrijker reden is echter het sterk ontwikkelde luchtverkeer over de Noordelijke Atlantische Oceaan, dat steeds meer passagiers van de schepen naar de vliegtuigen trekt, vooral sedert de invoering van de touristenklasse door de luchtvaartmaatschappijen. De jonge Deense schrijver Karl Eskelund heeft zich bij alle lezers, die van een boeiend en avontuurlijk reisverhaal houden, een uitstekende naam verworven. Ook de (zeer goede) Nederlandse vertalingen van de boeken, waarin hij de relazen van zijn zwerftochten als journalist verzameld heeft, moesten verschillende keren herdrukt worden een succes, dat, naar de schrijver ons verklaarde, voor hem zelf een volkomen verrassing is geweest. Op de vraag of het een verdiend succes is, antwoorden wij bevestigend. De reisverhalen van Eskelund zijn in hoge mate boeiend en avontuurlijk het eerste omdat de schrijver bijna onfeilbaar uit de overdadige „stof" weet te..Mezen en Precies vertelt wat de lezers interesseert het tweede omdat b'j, juornalist in hart en nieren, steeds weer aangetrokken wordt door liet onbekende en geheimzinnige. Ongevaarlijk is dat natuurlijk niet altijd, maar er moet al heel wat gebeuren wil Eskelund zich laten weerhouden. Dat is geen bravoure van hem, zelfs niet eens alleen jacht op „stof" het zit nu eenmaal in hem. En in zijn charmante Chinese vrouw, want zij trekken er altijd samen op uit. ook-t0nen 7'lch da" méér dan alleen over 'n weldadige gevoel voor humor dat telkens in de verhalen van Karl om de hoek komt kijken. Dit gevoegd bij de uiterst pret tige en vlotte wjjze van vertellen, die Eskelund eigen is, maakt de lectuur van deze boeken tot een aangenaam en avontuurlijk uitstapje-in-de-leunstoel. Eskelund weet zijn lezers bezig te hou den. Hij verstaat de kunst om op het juiste ogenblik het element van verras sing toe te passen. Soms is zulk een verrassing een anti-climax, maar dan wel zo raak geplaatst, dat ze nimmer teleur stelt. Dat de lezer tot de laatste blad zijde geboeid blijft, is dan ook allerminst een wonder: het wetenswaardige, ver rassende, interessante en grappige wis selen elkaar voortdurend af zodat men op geen enkele vervelende bladzijde stuit. Ook doet de schrijver en hij spreekt mede namens zijn vrouw vaak een beroep op het men selijk gevoel van zijn lezer. Zonder sentimenteel te zijn (verre van dat zelfs!) is hij niet blind voor de tragiek, die hjj al zwervend tegenkomt. De Eskelunds maar koele, nieuwsgierige toeschouwers. Zn kennen de deernis en voelen zich men bespeurt dat herhaaldelijk verdrietig in het besef van hun onmacht. De zwerftocht, die Karl Eskelund in het boek „Op reis met mensenhoofden" beschrijft, voerde hem en zun vrouw door de Z.-Amerikaanse staten Ecuador Peru Guatemala, Columbia en Bolivia Als steeds zoeken zij niet het gemakkelijke, moderne leven in deze landen op, maar zij trekken de onherbergzame streken in om daar de oorspronkelijke bewoners de Indianen te ontmoeten en hun verleden en cultuur te leren kennen Natuurlijk ging het hun niet om' de film-Indianen, maar om de echte nako melingen van het oude volk En zij de Deense jongeman en Chinese vrouw schrikken niet terug voor lichamelijke inspanning (prachtig beschreven in een spannende tocht, die ze samen onder de verschrikkelijkste omstandigheden ma ken) en als zjj zijn waar ze zün willen, dan weerhoudt geen ontbering hen om onder het volk zelf te leven teneinde er vertrouwd mee te geraken en zijn levens gewoonten en -omstandigheden zo goed mogelijk te leren kennen. De ongerepte Indiaan beantwoordt niet geheel aan het Karl May-type Waar hij zonder verstikkend contact met de blanke een leven leidt als zijn voorouders eeuwen geleden, is hij een merkwaardig samenstel van deugden en ondeugden. Trouw aan zijn eigen stam, kent hij tegenover andere man nen weinig erbarmen. En diep in zijn hart hunkert hij naar de scalp van zijn vijand en in het geheim worden er nog altijd scalpen geprepareerd. Deze verschrompelde hoofden met hun gelooide bruine huid, ineengekrompen tot de grootte van een flinke sinaasappel, en met hun lange zwarte haren, worden trouwens ook in het geheim verhandeld. Natuurlijk is zowel het scalperen als het prepareren verboden; maar dat wil nog niet zeggen dat het helemaal is uitge roeid. Eskulund moest en zou natuurlijk de „koppensnellers" trachten te vinden. Het verslag hiervan is buitengewoon boeiend en verrassend. Inderdaad komt hij in het bezit van enkele van de griezelige scalpen, maar dan begint er een afzonderlijk avontuur voor hem: het is strafbaar deze getuige nissen van een wreed en barbaars en verboden gebruik over de grenzen te brengen. Het geeft dus zorgen als de Eskelunds van het ene land naar het andere trekken, met deze lugubere voor werpen in hun bagage. En zo kwam de schrijver aan de titel van zijn boek: „Op reis met mensenhoofden". Ondoordringbaar schier in bepaalde streken, waar bedrieglijke moerassen en reusachtige oerwouden het graf van velen waren, verweert Zuid-Amerika zich in andere gebieden met afmattende en dodelijke koortsen en andere genie pige ziekten. Verscheurende beesten op het land zowel als in het water, doen de rest. Doch de mens wordt niet moe de strijd aan te binden als het om zijn bestaan gaat en velen in de oude we reld maken zich op om zich in de wereld-van-morgen een toekomst voor De 76-jarige mevr. Rijkers is gisteren morgen omstreeks zeven uur in haar wo ning aan de Stevezandstraat te Tilburg overvallen door twee, nog onbekend ge bleven mannen. De vrouw, die nog te bed lag, kreeg enige vuistslagen op het hoofd. De mannen stalen uit een kast een bedrag van f 2100.—. De 71-'arige echtgenoot van mevrouw Rijkers was kort voor de overval met een familielid naar de Vrijdagse markt gegaan waar hij een standplaats van groenten heeft. Hij had de achterdeur van de wo ning bij zijn vertrek niet afgesloten, zodat de twee mannen gemakkelijk het huis konden binnendringen. De vrouw werd door een van de indringers bij de keel gegrepen en met de vuist op het hoofd geslagen. Daarna drukte hij een hoofd kussen op haar gezicht teneinde haar het schreeuwen te beletten. De andere indrin ger had inmiddels de muurkast geforceerd en roofde daaruit het bedrag van f 2100. Nadat de mannen verdwenen waren, begon de vrouw om hulp te roepen en om de aandacht te trekken sloeg zij boven dien nog een ruit in. Enige buurtbewoners waarschuwden daarop de politie. Karl Eskelund laat zijn dochtertje Mei-mei 'n geprepareerde scalp zien. hun gezin op te bouwen. Voor hen is het boek van Eskelund niet alleen boeiend maar ook uitermate leerzaam. Het is bestemd voor volwassen lezers. Dat Eskelund ook wijst op de politieke verwarringen, die er in deze kleine con treien nogal eens heersen en gemakkelijk tot staatsgrepen en kleine, soms operette achtige revoluties leiden, spreekt van zelf Hy doet dit trouwens soms op ver makelijke wijze, De Eskelunds konden zich de reis door Zuid-Amerika „veroorloven" dank zij de onverwacht grote honoraria, die de schrijver ontving voor zijn roman „Haar Chinese familie". Ook dit onderhoudende en interessante verhaal is in een goede Nederlandse vertaling verschenen, even eens bij de Uitgeverij H. J. W. Becht te Amsterdam. Eskelund, die, zoals gezegd, zelf met een Chinese vrouw is getrouwd, kent het leven in China door en door. De schilde ring van het Chinese familieleven in deze roman doet dan ook waarheidsgetrouw en aannemelijk aan. Het thema van het verhaal is eigen lijk de terugkeer van een jong Chinees meisje in de schoot van haar familie, zonder echter met „het Westen" te bre ken. Tegelijkertijd is het een afrekenen met het neerzien op andere volkeren en rassen. Dit alles echter zonder theore tisch of betogend te zijn. Deze roman is even vlot en prettig geschreven als de reisverhalen en ook de rijpere jeugd zal er vreugde aan kunnen beleven. DE COMMISSIE voor Woningbouw van het West-Duitse Ministerie voor Volkshuisvesting heeft een statistiek gepubliceerd, waaruit blykt, hoe groot de gevolgen der tweede wereldoorlog ook voor West-Duitsland nog steeds zijn. Vooral ten aanzien van het enorme vrouwenoverschot in de Bondsrepubliek ontstaan ontelbare problemen van mo rele aard, die in verband met de heer sende woningnood een nog scherper karakter krijgen. Volgens de publicatie van de commis sie ts 23 procent der huwelijken in B est-Duitsland kinderloos, 27 procent heeft één kind, 23 procent heeft twee kinderen, 12 procent drie en 15 procent heeft vier of meer kinderen. Naar schatting moeten door de oor log 1,1 millioen vrouwen van een huwe- lijk afzien. Hierbij werden de ruim 1 millioen oorlogsweduwen niet meege rekend, IN WEST-DUITSLAND leven thans meer dan 12,5 millioen gezinnen in 9,1 millioen woningen. Hiervan bestaat 0# procent uit één vertrek, 12,6 procent uit twee, 27,8 procent uit drie, 264 pro cent uit vier cn 32,3 procent uit vier of meer vertrekken, dc keuken daarbij meegerekend. Br zal nog heel wat moeten gebeu ren in Europa voor dit werelddeel alle rampen te boven is. MET 140 echtscheidingen per maand j staat Oostenrijk aan de top der West- gE.ur°Pes.e landen. Slechts 50 van het sterftecijfer wordt gedekt door de na- tuurlijke bevolkingsaanwasaldus een verklaring van de Oostenrijkse Minister van Onderwijs, dr Kolb. Het huwelijks leven in Oostenrijk bevindt zich in een ernstige crisis; 42 der huwelijken olyft kinderloos. Het geboortecijferdat in 1947 nog 22,000 pér iaar bedroeg, daalde in 1950 tot 14.000 cn in 1951 tot 12.000. Daar tegenover staat, een ge middeld sterftecijfer van 25.000 per iaar. Het aantal honden, waarvoor be lasting wordt betaald, is in vier jaren echter bijna verdubbeld en bedroeg in 1947 23.000, in 1951 61.000. Ja, men moet iets koesteren. Maar bovenstaande cijfers zijn toch aIs een permanent teken aan de wand. KATHOLIEKEN uit Frankrijk, Ne derland, België en Zwitserland zullen Dinsdag 3 Maart aan het woord komen in een speciale uitzending van Radio Breinen, welke de naam draagt „Brug tussen de volkeren". Voor Nederlaiid, spreekt dr K. J. Hahn van het Katho liek Genootschap voor Geestelijke Ver nieuwing. Hij zal voor de microfoon zijn ervaringen als secretaris van dit ge nootschap uitwisselen met prof H Brugmans, leider van het Europees College te Brugge. Voor Frankrijk spreekt Graaf Robert d Harconrt, een voorstander van betere betrekkingen tussen Frankrijk en Duits landProf. dr F. Dessauer uit Zwitser- lamzal zich op zijn beurt voornamelijk tot, de jeugd richten. De tijd der uitzen ding is van tien tot elf uur des avonds. Dat is vandaag tenminste beter nieuws dan de eerder omschreven rap porten, MORGEN IS het. naar ik voor V hoop, een Zonne-Zondag. De Bisschop kan dan voor Zyn nieuwe Kerken mis- schien ook nog van Uw goede stemming profiteren. St. Paulus vraagt (hoor het epistel) nog eens met aandrang de le venswandel op God-welgevallige wijze in te richten. Zulks is ook overeenkom stig de woorden van het Evangelie. Want we hebben te luisteren naar de Zoon van Gods Welbehagen. Voor de rest een stralende Zondag met een ge laat van iemand, die ook op de berg Thabor geweest is.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 3