ARBEIDERSWONINGEN met te hoge huur ïl i j ven bij huurverhoging ongemoeid CONVENT DER KERKEN TE ROTTERDAM VERONTRUST VIER EENACTERS openden Boekenweek Koningin en Prins Bernhard in Amsterdamse Stadsschouwburg Italiaanse pompinstallaties voor noodgebied Katholiek Nederland gaat eeuw feest vieren der Hiërarchie Grootse manifestatie in Utrechts Stadion Een-en-twintigste lijst van slacht offers Premieregeling op komst bij bouw van eigen woning Bouwplannen en premieregeling Minister Beyen in Nederland terug De „tegemoetkoming" aan de middenstanders Over bestemming van overgebleven goederen Mode-colleges in Amsterdam Radiozenders brachten f 1,5 millioen bijeen 's Pausen stem zal door de aetlier klinken Het huldeblijk Modellen gestolen van de Franse Haute Couture Amerikaanse economie in 1952 IS"'" Zuid-Korea vraagt eten voor zijn troepen Prijzen voor de beste vis jATERDAG 28 FEBRUARI 1953 PAGINA 7 Vol lof over Italiaanse gastvrijheid WIJZIGING IN DIRECTIE APELDOORNSE NETTEN- FABRIEK Ontslag voor administratief personeel Het liuurvraagstuk Differentiatie tussen stad en platteland Wereldprimeur die grote belangstelling geniet PASTOOR SMEELE GAAT RUSTEN Stenen-actie Het f eestprogram Opening op Hemelvaartsdag Pontificale H. Mis door Kardinaal-legaat Als een middeleeuwse processie Academische zitting IN UTRECHTS STADION rAA" verv0lgens naar de middengang 5™. een corrid°r te vormen. «Tn™ k kai'dinaal-legaat en de bis schoppen het stadion zullen binnentreden. if5m° wordt hierbij een nieuw Schadevergoeding van .uillioenen francs geëist Niet minder dan zestien personen moes ten zich gisteren voor de rechter in Parijs verantwoorden omdat zij op onwettige wijze in het bezit zouden zijn gekomen van modellen van de beroemdste Franse modehuizen en kleding, welke volgens die modellen was vervaardigd tegen lage prijzen hadden verkocht. Het was de grootste zaak van deze aard welke ooit in Parijs aanhangig is geweest. GOEDEREEDE OUDE TONGE STAVENISSE STELLENDAM GOUDSWAARD kome„ r=!feï 8 PCt van het nett0 ia- Ook tie minister is van mening, dat de V.'-'en van diverse weningen, die na 1JÖ0 ■j-i gi'houwd. voor vcrschilknuG arbei- a"s te hoog' Zijn. Bij de voorgenomen '-Tenvme huurverhoging, die met cora- 1 j'. '«"opaerd zal nioeien gaan, ziiden «Ie huren" van bedoelde woningen, voor Zover zij thans reeds boven het nieuwe l'ur.rpeVi liggen, niet worden verhoogd, terwijl de in deze woningen levende ar beiders de compensatie wèl ontvangen. Op deze wijze zal aan de geschetste moeilijkheid bij de komende huurverho ging tegemoet kunnen worden gekomen". Deze belangrijke mededeling doet de minister van Wederopbouw en Volks huisvesting aan de Eerste Kamer in de memorie van Antwoord betreflende de begroting van zijn departement. In de kantlijn bij deze memorie wordt de opmerking gemaakt, dat zij is opge steld zonder dat daarbij rekening is ge houden met de gewijzigde economische Omstandigheden ten gevolge van de wa tersnoodramp. Het is derhalve mogelijk nat wegens die omstandigheden besluiten ■'-Uilen moeten worden genomen, welke °P bepaalde punten tot koersverandering •eiden. In antwoord op de opmerking van ver- scheidene leden meent de minister te «hogen stellen, dat de aanbouw van ten minste 55.000 woningen, behoudens vol komen onvoorziene omstandigheden, voor 1953 verwacht mag worden. Het ligt in de bedoeling, dat in het Jaar 1953 goedkeuring wordt verleend voor de bouw van 1900 lokalen voor lager onderwijs en 90 gymnastieklokalen. Voor de bouw van kleuterscholen bestaat 'hans geen bouwstop. In 1953 kan voor "p bouw van 170 lokalen voor kleuter- °tiderwijs goedkeuring worden gegeven. Het, aangeven van een vast verhou ding,scqfer voor particuliere bouw en Woningwetbouw lijkt de minister on doenlijk. Wel meent hij, dat de uit de begroting blijkende verhouding in over eenstemming is met de huidige maat schappelijke werkelijkheid. Hij streeft er krachtig naar, de go- wijzigde premieregeling zo spoedig mo gelijk in werking te doen treden. Aan gezien te verwachten was, dat hiermede hog enige tijd gemoeid zou zijn, heeft nö «Ie gelegenheid geopend, wederom PJ» hen in te dienen, welke ^ii^hans kunnen worden op basis van de geldende regeling. Met de Convair „Paulus Potter" uit Rome is rar J. W. Beyen, minister van buitenlandse zaken, gisteravond om tien "Ver half negen op Schiphol gearriveerd. •■De Italiaanse regering heeft zich voor 0ns allen, maar voor mij in het bijzonder, *astvrii getoond", vertelde de minister, «lie niet naliet van het roerende medeleven te getuigen zoals hU dat in Italië onder vond ten opzichte van dc ramp die ons Gnd heeft getroffen. „Door een gunstige samenloop van om standigheden, was ik in staat aanwezig to zijn bij het vertrek van de eerste Italiaanse trein met goedercn bestemd Voor de noodgebieden in ons land. Ik heb bij die gelegenheid namens het Neder landse volk mijn gevoelens van dank ver- voor do Itslinnnse hulp. „Wat de vergadering betreft vervolgde minister Beyen, „kan ik mededelen dat de Nederlandse voorstellen goed zijn ontvan gen. Italië en België hebben zich met de Voorstellen eens verklaard en de overige landen hebben zich in principe bereid verklaard de voorstellen te aanvaarden. Daarbij moet rekening worden gehouden «net het feit dat het onmogelijk is om het ha één dag confereren reeds geheel met elkaar eens te zijn. De vooruitzichten zijn echter gunstig." Minister Beyen wijdde tot slot nog en kele woorden aan het E.D.G.-verdrag. „Wij hebben ons op de conferentie niet bezig gehouden met de tekst van de Franse voorstellen," aldus de minister. „Maar ook in dit opzicht is enige verbete ring t.a.v. de onderlinge standpunten merkbaar." De minister besloot met te zeggen dat zo spoedig mogelijk moet worden voort gegaan op de weg, die ons naar een ge meenschappelijke veiligheid zal voeren. De directeur van de N.V, Nettenfabriek Von Zeppelin en Co. te Apeldoorn, de heer d. R. Jonker heeft ontslag aange vraagd. Dit ontslag is hem eervol per 1 Maart a.s. verleend. De directie zal tijde lijk worden waargenomen d°or «"-f T. Vroom, gedelegeerd commissaris der N.V. ®n de heer H. C. Smith, secretaris der di rectie. Aan achttien man van het administra tief personeel van het bedrijf is ontslag aangezegd, terwijl de salarissen van het Overige kantoorpersoneel mrt tien tot der tig procent zijn verlaagd. Het betrokken Personeel heeft met deze maatregel geen Senoegen genomen en de vakbeweging in deze kwestie gemengd. In verband met de voorgenomen wijzi ging van de premie-regeling kan hij mededelen, dat het inderdaad in het voornemen ligt daarbij tevens een, zij het zeer beperkte, regeling te treffen ten behoeve van hen, die een eigen woning villen doen bouwen. Het ligt niet in zijn voornemen een wijziging van dc premieregeling te bevor deren, waardoor het platteland achter gesteld zou worden bij de grote steden. In de memorie is voorts veel aandacht besteed aan het huurvraagstuk. De minister kan niet meegaan met die leden, die van oordeel zijn, dat de bouw- premie ten minste zou moeten worden vastgesteld naar de exploitatie-uitkom- sten, berekend op een toekomstig te be reiken huurpeil, met inachtneming van het aantal jaren, dat verloopt vóórdat dit peil bereikt wordt. Ter verduidelijking van ons bericht gisteren over een tegemoetkoming aan middenstanders, die in liquiditeitsmoei lijkheden zijn gekomen door het afgelas ten van de Carnaval, zij hierbij nog opgemerkt, dat door de directeur-generaal voor de Middenstand is goedgekeurd, dat voor deze gevallen de regeling van het bijzonder crediet wordt toegepast, wan neer het credietvragende bedrijf binnen de algemene normen valt en het met mogelijk is met de leveranciers tot een regeling te komen door teruggave van de reeds ingeslagen goederen. Aangezien te verwachten is, dat een groot deel van de aanvragen onder de 2000 zal blijven, dienen deze personen zich hiervoor in verbinding te stellen met het Borgstellingsfonds. Aanvragen boven 2000 worden in behandeling genomen door de Ned. Middenstandsbank. De minister is intussen wél van mening dat het onwaarschijnlijk moet worden geacht, dat de bouwkosten in de eerst volgende jaren zodanig zullen dalen, dat voor rendabele bouw zonder rykssteun huren beneden 190 a 200 pet van het peil van 1940 mogelijk zouden zijn. Dit oor deel is gebaseerd op de premisse, dat de in geld uitgedrukte lonen noch in Neder land, noch in West-Europa aanzienlijk beneden de huidige zullen dalen. Daar omtrent het uiteindelijk huur niveau op een vrije markt geen zekerheid te geven is, schijnt er alle aanleiding de huren thans niet zodanig op te voeren, dat bij een verzadigde woningmarkt aan zienlijke huurverlagingen zouden moeten worden verwacht. Indien men stelt, dat omstreeks het jaar 1963 in de meeste delen van het land I de woningnood opgeheven zal zijn, lijkt 't aanbevelenswaard een zodanige huur- poiitiek te voeren, dat vóór dit jaar een huurpeil voor 't oude woningbezit wordt bereikt, dat iets lager ligt dan de ren dabele huur voor in 1963 te bouwen wo ningen. In welk tempo dit huurniveau kan worden bereikt, hangt voor een goed deel af van de sociaal-economische situatie in ons land en van het standpunt, dat de regering en de volksvertegenwoor diging in het kader van de loon- en prijspolitiek ten opzichte van dit vraag stuk innemen. Het. huurvraagstuk is nu eenmaal een complete kwestie, die niet uit één ge zichtspunt en buiten verband met andere vraagstukken, zoals die betreffende de belastingen en de lonen, kan worden be- slist De regering vertrouwt binnenkort samenvattende voorstellen bij de Staten- Generaal te kunnen indienen. Naar aanleiding van de vraag of bij de aanstaande huurverhoging onderscheid moet worden gemaakt tussen de verschil lende klassen van gemeenten, deelt de minister mede, dat naar zijn aanvanke lijke oordeel een bescheiden differentia tie inderdaad gemotiveerd zou zijn. In het bijzonder zijn op het platteland de lonen over het algemeen in sterkere mate verhoogd dan in de steden, ten gevolge waarvan met name ook de onderhouds kosten in verhouding meer zijn gestegen. Bovendien schijnt het wenselijk het ver schil in geld tussen de huren in de stad en op het platteland niet te doen stijgen. Aangezien de basishuur in de stad hoger 's dan op het platteland zal daarom liet percentage van de verhoging van de huur m de stad geringer moeten zijn dan ten plattelande, wil het verschil, uitgedrukt in een geldbedrag, gelijk blijven. Het Convent der Kerken te Rotterdam, m samenwerking met „Humanitas" en het „Humanistisch Verbond" is zeer ver entrust over de berichten, dat het over schot aan goederen, welke ten behoeve van de evacué's werden geschonken, ter beschikking van de diverse Kerkelijke en Charitatieve instellingen zal worden gesteld, aldus werd gisteren op een pers conferentie met diverse autoriteiten en instellingen, die betrokken zijn bij het verlenen van hulp aan evacué's mee gedeeld. Men vernam, dat het gaat om ongeveer 20.000.000 kilo gedragen kleding en deze hoeveelheid neemt nog gestadig toe. Ook vóór de ramp beschikten Kerke lijke en Charitatieve instellingen over enige gedragen kleding ten behoeve van hun werk en de daarvoor aanwezige depóts zouden op bescheiden wijze uit de thans beschikbare goederen kunnen wor den aangevuld, zo meent men. Het Convent der Kerken te Rotterdam verklaart voorts zich bewust te zijn niet alleen pastorale maar ook sociale en eco nomische verantwoordelijkheid tegenover onze volksgemeenschap te dragen en uit dien hoofde en mede door de ervaringen welke het tijdens de gehele evacuatie en onderbrenging van 13.000 a 15.000 perso nen in Rotterdam heeft opgedaan, acht het 't onderhavige besluit voor het ogen blik niet verantwoord. Men heeft dan ook aan alle aangesloten Kerkgemeen schappen en instellingen te Rotterdam ten stelligste aangeraden niet dan op zeer bescheiden wijze van de eventuele mogelijkheid tot inontvangstneming van goederen gebruik te maken, zo werd meegedeeld. Van de zijde van de afdeling Rotter dam van het Rode Kruis verklaarde men, dat er aanvragen zouden zijn voor 1.500-000 kg. van de genoemde instellin gen. Deze afdeling is van mening, dat de opbrengst van het overige ten goede moet komen aan de evacué's. Men deelde voorts mee, dat de regering op het stand, punt staat, dat het hoofdbestuur van het Rode Kruis de zeggenschap over de goe deren heeft, welk bestuur meent, dat de resterende hoeveelheid goederen (nadat de charitatieve instellingen „hun deel hebben gehad") ter' beschikking moet worden gesteld van het Internationale Rode Kruis. De minister van Verlteer en Waterstaat, mr J. Algera, heeft Vrijdagmiddag in liet R.A-I.-gebouw te Amsterdam de Siste R.A.I.-tentoonstelling van motorrij wielen, bromfietsen en rijwielen geopend. Tijdens de rondgang. Minister Algera vijfde persoon van rechts Ook de mode is het voorwerp van kunstbeoefening want het ontwerpen van werkelijk mooie kleding ligt nu eenmaal op het terrein van de aesthetiea. Van die gedachte zijn de organisatoren uitgegaan, die een reeks van mode-colleges ontwier pen waarop niet alleen de Parijse man nequins van de huizen Balmain, Fath, Carven en Lanvin de nieuwste model len zullen laten zien, maar ook Neder landse ontwerpen worden gelanceerd en last not least een aantal mode-les sen worden gegeven. Men wil trachten met deze middelen onderricht te geven in de beginselen, wetten en regels der elegance en dan proberen vast te stellen in hoeverre dergelijke colleges in Neder land zouden kunnen bijdragen tot verfij ning van de publieke smaak en tot ont wikkeling van de critische zin voor kle ding en mode. De colleges worden gegeven van 15—19 Maart in de City-hall en van 2029 Maart in het R.A.I-gebouw. De opening van de boekenweek is dit jaar soberder gebeurd dan gebruikelijk in verband met de watersnood. Het traditionele sclirijversbal na afloop van de voorstelling in de hoofdstedelijke stadsschouwburg bleef achterwege en liet was juist dit merkwaardige samenzijn van boekhande laren, vele lezers en ook enkele schrijvers, dat ieder jaar aan de Boeken week een luisterrijke ouverture gaf, waarvoor men gaarne enige uren in de zaal over ïad om daar van officiële zijde een en ander over het boek en wat daarmee annex is, te aanhoren, welke toespraak dan door een voor stelling ten tonele werd gevolgd. Deze opening van de achttiende Boekenweek kreeg grote luister door de aanwezigheid van H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard, die de voorstelling hijwoonden en Z. Exc. mr J. Cals, de minister van Onderwijs, Kunsten en wetenschappen. c„™V^rkte daarin .openingswoord stad een monument zal worden, een mu- sprak, merste aaann op, dat een minister seum als voorbeeld voor de jeugd, hoe "f* rlr DL), uat v.v.11 immoici van O., K. en W een dienaar van de Muze kan zijnen zelfs per definitie moet zijn. Hij voelde zich niet geroepen wijze raad gevingen te doen. Liever noemde hij de naam van iemand, die zyn verantwoorde lijkheid begreep n.l. overie(jen dichter Martinus Nijnoif. Hjj was 0p zjjn p0gf in de oorlog als militair, nam actief deel aan het verzet en gaf na de oorlog gedurende een tijd leiding aan het Bureau Letterkun de van het ministerie van O., K. en W. Speciaal richtte de minister zich tot de ouders: „Lezen leert men niet op school, maar thuis. In deze eerste opvoeding in het gezin is van grote waarde". Hij zag dan ook ais een verheugend verschijnsel, dat reeds enige jaren een speciale uitgave in de Boekenweek voor de jeugd wordt verzorgd en hij beval deze uitgave van harte aan. De hoofdschotel van de avond vormden vier eenacters, die door amateurs onder regie van J. van Mechcïen werden opge voerd en die alle tot thema hadden het volgende: Een man post een brief en doet dit met grote aarzeling, omdat hij zich er van bewust is, dat het ontvangen door de geadresseerde van dit schrijven grote ge volgen zal hebben. De totale ommekeer van de bestaande situatie daar, waar de brief ontvangen wordt, moest het onder werp zijn van de eenacters. „De heldere wereld", de eerste eenac- ter, plaatst ons in de wereld van de toe komst. Vier mensen leven op een eiland: een zwerver, een dichter. een Z0Uin en een die „anders" is, teruggedrongen door de heldere wereld. Pe dichter zendt zich zelf een brief, waarin door de nieuwe -- jeugd, hoe eens net ongeordende leven was gevestigd. Deze eenacter, die sterke reminiscenties opwekt aan örweii's „1984" en „Insecten m plastic deed even steriel aan als „De heldere wereld waarvan hij spreekt. In de grote verscheidenheid van stijlen dm uiteraard het gevolg was van het feit', dat door een groot aantal literatoren aan de wedstrijd was deelgenomen, vertegen woordigt Twee is te weinig, drie ii te veel de lugubere comedie, waarin een echtgenoot met een gehuwde kracht „in alle eer en deugd" zich wil ontdoen van zijn vrouw, die op het laatste ogenblik een brief van de vriend des huizes ont vangt. Hierin wordt haar medegedeeld, dat haar man haar wil vermoo len. Op zich zelf werd dit stuk niet onverdien stelijk gespeeld, doch door de macabere inhoud had de farce een bittere bijsmaak. De derde eenacter „Retour afzender", vormde het dramatische deel van de avond. Ook hier weer een vriend des huizes. Deze zendt een brief ongeopend terug, omdat hij meent, dat een verhouding met de vrouw van de echtgenoot, welke laat ste tijdens de oorlog in een concentratie kamp had gezeten, is ontdekt. Er komt echter een onverwachte wending, waar door in deze eenacter de dramatische spanning wordt opgevoerd. Tenslotte was er nog „Het omgekeerde pension". Een kolderpension in optima forma. Het geheel blijkt een droom te zijn geweest van een man, die een brief met een verkeerd huisnummer heeft af gezonden. Onbevredigend, langgerekt, nadrukkelijk gespeeld en van een zoute loos, in herhaling vallend aftreksel van humor was „Het omgekeerde pension" een drama met een gezochte climax. Na afloop werd de anonymiteit van de schrijvers opgeheven. Het bleek, dat „De heldere wereld" was geschreven door Manuel van Loggem, „Twee is te weinig, drie is te veel" door de jonge Belgische literator Tone Brulin, „Retour afzender" door Ed. Hoomik en „Het omgekeerde pension" door W. F. Hermans. De amateurs-spelers kregen, om in de stijl van de Boekenweek te blijven, voor him gewaardeerde medewerking een boe kenbom Hiermee was deze avond afgesloten en konden de schrijvers tegen elkaar zeg gen: „Tot het volgende jaar". (Van onze Romeinse correspondent) ROME, 28 Februari 1953. In tegenwoordigheid van de Neder landse gezant, zal vanmiddag uit Vicenza in Italië een trein van 11 wagons naar de noodgebieden van ons land vertrek ken. Hij vervoert 29 pompinstallaties, die. gedreven door eleetrische generatoren, dus geheel zelfstandig, samen een mil- Iioen kubieke meter water per dag kun nen afvoeren. Aan de trein is tevens een wagon personeel gekoppeld, waarin zes- -- - - tien arbeiders, drie ploegbazen, een inge- macht wordt afgekonaiga, dat de oude nieur en een arts naar Nederland komen, die bovendien een volledige veldkeuken bij zich hebben. Over enkele dagen zal ook de direc teur-generaal van het Italiaanse mini sterie van Landbouw, prof. Bignardi, naar Nederland reizen om zich te betas ten met het toezicht over de werkzaam heden; dit in overleg met de Nederlandse autoriteiten. Gisterenavond bedroeg het resultaat van de solidariteitsactie van f]e Italiaanse radiozenders reeds 243 millioen lire of anderhalf millioen gulden. Na 32 jaar pastoor te zijn geweest van V parochie van het H. Hart van Jesus 'a' pastoor L. J. J. Smeele thans gaan 'is'en Pastoor Smeele heeft n.l. per 20 '-nart a.s. aan de Bisschop zijn emeritaat L' V.evraagd om zich te gaan vestigen in 'hize ,,St. Jeroen" te Noordwijk. P-' -.toor Smeele is in 1874 te Maassluis Wooren. Hij was o.a. kapelaan te Hein- '\enszand. Ogstgeest, St Agnes, Den "»ag en St Vincentius, Amsterdam In i-'ij werd hij benoemd tot pastoor te inuiclen en in 1921 tot pastoor van de rt Hartkerk aan de Hobbemastraat in jr.en Haag. Op 15 Augustus 1950 vierde gouden priesterfeest. Putoor Smeele heeft veel voor het "l"'ostig leven van zfln parochie en Zn r'e versiering van de kerk gedaan, de a"qde hji o.a. voor de inrichting van (j0 dooPkapel met de bekende bronzen toon~°nt van Gisbert Brom, welke ten- van 7?ste]d 's geweest op de expositie n Kerkelijke Kunst te Rome. De ramp, welke nu vier weken geleden ons vaderland tiof, lieefl ook een zware slagschaduw geworpen op de voorbereiding van het Grote leest, dat Katholiek Nederland, wilde gaan vieren ter herdenking van het feit, dat honderd jaar geleden de Katholieke hiërarchie in ons land werd hersteld. Het is hegrijpelijk, dat het enthousiasme voor bepaalde activiteiten een knak kreeg, maar nu wij van de grote schrik zijn bekomen, is het goed en niet meer dan natuurlijk, dat wij ook weer aan de toekomst gaan denken. Zonder dat wij daarbij de rampspoed vergeten, noch de slachtoffers. Zo komt ook het eeuwfeest der hiërarchie weer op het tapijt. Er is voor ons alle reden tot vreugde en dankbaarheid, omdat wij besef'hebben van de grote geestelijke goederen, die in de afgelopen honderd jaar ons deel zijn gewor en. an c eze gevoelens moet uiting gegeven worden op een wijze, die voor ons de betekenis van „Honderd jaar Kromstaf" nog eens duidelijk maakt. Geen uitdagende manifestatie tegenover onze niet- katholieke landgenoten maar wel een juiste bepaling van onze positie. Een herdenken, dat bepaald een feest moet zijn, zoals het omgekeerd bij een feest bijna altijd om een herdenken gaat. Ruim een maand geleden mochten wij reeds uitvoerig mededeling doen van het program, zoals de Stichting 18531953 dit voor de landelijke Herdenking in Mei te Utrecht ontworpen had en inmiddels was een radio-actie van de K. R. O, aan de gang voor het verzamelen van geld om een zo hoog mogelijk bedrag als hul deblijk van de katholieken aan het Epis copaat te kunnen aanbieden, dat de Bis schoppen wensen te besteden voor de op bouw van de medische faculteit van de Katholieke Universiteit in Nijmegen. Het liep daarmee zeer naar wens en er was reeds een heilige wedijver van parochies ontstaan om elkaar in milddadigheid te overtroeven. De katholieken zijn echter te goede vaderlanders om niet te besef fen, dat by de nationale ramp ee^t de hierdoor ontstane nood gelenigd moet worden en spontaan verleende ook de K. R. O. zijn medewerking aan de gezamen lijke hulpactie der omroepverenigingen „Beurzen open, dijken dicht", waardoor de competitie van de parochies voor „Honderd jaar Kromstaf kwam te ver vallen. Het ligt evenwel voor de hand dat Da- ïochies, waar nog geen inzamelingen ziin gehouden, toch gaarne haar aande!"wü- len leveren voor het geschenk aan de Bisschoppen, dat immers als een «toffe Ujk blijk van dankbaarheid is bedoeld Er wordt hiervoor nu naar oen andere meer geschikte vorm gezocht. Verder is de Stichting 1853—1953 zo ge lukkig, dat de Katholieke E.H.B.O. een originele actie heeft bedacht, enerzijds tot steun van haar eigen mooie werk, terwijl zij anderzijds bijdragen oplevert voor het huldeblijk. Het gaat om de verkoop van een mysterieus steentje a raison van 25 ct. op een nader te bepalen Zondag aan de ingang van de kerken. Aan deze steen tjes zijn verrassingen verbonden, die des avonds door de K.R.O. bekend worden gemaakt. Op welke wijze het steentje dit zal aangeven blijft tot dan een diep geheim, maar wel is bekend dat men het niet té vee] aan licht en warmte moet bloot stellen. Wat nu de Herdenking jn Mei betreft, wegens de omstandigheden is het pro gramma, zoals het aan het Episcopaat wordt voorgelegd hier en daar versoberd en alle overdadig uiterlijk betoon wordt vermeden, maar van een volwaardig feest zal zeker sprake zijn. Wij hebben reeds een opsomming ge geven van de reeks congressen, die aan de eigenlijke Herdenking voorafgaan en bedoeld zijn als een entische bezinning op de betekenis van dit eeuwfeest, op hetgeen in de afgelopen honderd jaar werd bereikt en op hetgeen nu te doen staat. Verder wordt de P'edhtige landelijke herdenking voorbereid door een viering in de vijf diocesen, terwijl qq^ dekenaal en parochieel een en ander zal gebeuren. Het grote feest in Utrecht sluit aan op een Kerkelijk Triduum, waarvan de data voor elk diocees afzonderlijk wor den vastgesteld. De landelijke viering Wordt dan op Hemelvaartsdag' (Donderdag 14 Mei) plechtig geopend met een H. Mis van dankbaarheid, die de hoogwaardige Bis schoppen ieder in hun kathedraal des morgens om II uur zullen pontificeren. De K.R.O. zendt de plechtigheid In de Utrechtse kathedraal uit, qje ecn bijzon der karakter krijgt, omdat onder deze Pontificale H. Mis, op te dragen door de Aartsbisschop-coadjutor mgr dr B. J. Alfrink, een nieuwe Mis van Jurriaan Andriessen met medewerking van het Utrechts Stedelijk Orkest wordt gezon gen. Vermoedelijk heeft 's avonds in de kerk van O. L. Vrouw ten Hemelopne ming aan de Biltstraat te Utrecht de eveneens door ons reeds aangekondigde herdenkingsbijeenkomst plaats, gewijd aan >n heiligheid gestorven personen in rte loop van de laatste eeuw, zoals pater Roothaan S.J., Peerke Donders M?r Anens en dr Titus Brandsma. Het'is ech ter mogelijk, dat dit op een andere datum geschiedt. Vrijdag 15 Mei zal in alle katholieke kerken een H. Mis van Requiem worden opgedragen voor de zielerust van alle geloofsgenoten, die in de afgelopen hon derd jaar zijn gestorven. De volgende dag, Zondag n Mei, zal het stadion andermaal een treffend beeld van katholiek leven tonen. Indrukwekkend zai ongetwijfeld zijn de Pontificale II. Mis, die de kardinaal-legaat des morgens om half elf daar zal opdragen, waaronder allen, die dit wensen, ter H. Tafel kunnen nade ren. Vermoedelijk houdt de kardinaal legaat ook een preek en na de H Mis zal Z.Em. de gelovigen van Nederland in op dracht van de H. Vader de Pauselijke zegen geven. 's Middags vindt andermaal een manifes tatie plaats, nu met tekst van mr J. Derks, culminerend in het aanbieden van het hul deblijk aan het Episcopaat. Twee- drieduizend gecostumeerde kin deren vormen een stoet, waarin een uit beelding van de ontwikkeling der Neder landse Kerkprovincie wordt gegeven. Vol wassenen geven de groei van het aantal parochies in de 100 jaren weer Een staf met een toren symboliseert een parochie waarvan er twintig zullen zijn. Herauten rijden het stadion binnen en lezen een gedeelte van de Pauselijke Breve uit 1853 voor. Ook de vlaggen, die de parochies met de hoogste gemiddelde opbrengst zouden krijgen en nu wellicht aan de vijf kathedralen worden geschonken, verschij nen op het veld. Vertegenwoordigers van de parochies maken hun opwachting voor de bisschop pen, om het huldeblijk aan te bieden, dat tenslotte met enkele toepasselijke woorden zal worden overhandigd door de Commis saris der Koningin in Limburg, dr F. Hou- ben, lid van het presidium der Stichting. Daarna gaan verkenners het altaar weer opbouwen, dat door meisjes wordt ver sierd en terwijl het veld ontruimd wordt, formeert zich een grote processie met hon derden bruidjes, groepen reguliere en sae- culiere geestelijken, ruiters en harmo nieën, die in pracht en praal aan een mid deleeuwse processie zal doen denken. Zo wordt het Sluitingslof ingeleid en de ver wachting bestaat, dat tijdens deze Ponti ficale plechtigheid de stem van de H. Vader, die de gelovigen var, Nederland toespreekt, gehoord zal worden. Des avonds wordt in ..Tivoli" een gala concert gegeven, waarop sen deel uit de ..Hohe Messe" van Bach, de door Herman Strategier in opdracht van de K.R.O. ge componeerde psalm en het „Te Deum" van Kodóly zullen klinken. De toegang tot de plechtigheden in het stadion is gratis op vertoon van kaarten, die tot een aantal van 16.000 over de pa rochies verdeeld zuilen worden. Maandag 18 Mei wordt in Nijmegen, in het kader van de Herdenking „Honderd Jaar Kromstaf" een academische zitting van de Senaten van Nijmegen en Tilburg, alsmede van het Thijmgenootrchap gehou den. Gedurende de maand Mei is er in het Aartsbisschoppelijk Museum een kunst historische tentoonstelling 'n het Museum aan de Agnietenstraat te Utrecht over de periode van 1853 tot pl.m. 1220 en in de zaal aan de Lange Nieuwstiaat van mo derne religieuze kunst. Op een nader te bepalen plaats worden diorama's opgesteld, die een beeld geven van een twaalftal figuren uit de tijd der katholieke emancipatie. Deze stukken zijn gemaakt door L. ten Bosch uit Dordrecht en geïnspireerd door architect Koldewey en rector Verrijt uit 's Hertogenbosch. Zaterdag 16 Mei bereikt het feest een climax met een plechtige manifestatie van de Nederlandse katholieken des avonds In het met 20.000 personen gevulde Utrechtse stadion, waarbij de H. Vader gehuldigd wordt in de persoon van de kardinaal-legaat, die tevoren reeds op liturgische wijze in de kathedraal zal zijn ontvangen een korte plechtigheid van slechts ecn kwartier en de gelukwensen aan het Episcopaat, dat met buitenlandse kerkelijke hoogwaardigheidsbekleders aanwezig zal zijn, worden overgebracht. Dit belooft een kleurrijk en imposant, afwisselend schouwspel te worden, gere gisseerd door Anton Sweers met teksten hier en daar van Albert Welling. Er is een voorbereidend gedeelte van een uur vóór dat de uitgenodigde leden van de regering binnen komen, waarbij het publiek op aangename wijze wordt bezig gehouden door verschillende groe pen, vertegenwoordigende het katholieke leven, die het speelveld opgaan, onderwijl Paul de Waart voor een microfoon tekst en uitleg geeft. Hij zal vertellen, wat zich nog meer in het stadion afspeelt. Zijn reportage zal worden onderbroken door de uitnodiging tot de aanwezigen om een gedeelte van het door Marius Monniken dam gecomponeerde„Domine salvum fac" dat als volkszang bedoeld is. te repeteren Tijdens de eigenlijke plechtigheid zal deze antifoon immers gezongen worden Wanneer nu de regeringspersonen bin nenkomen, vormen de groepen on het grasveld een mozaïek en in heel die schijnbaar wanordelijke opstelling is plot seling tekening gekomen. In de scheme ring verschijnen, zowel in de arena als tegen de tribunes rood-wit-blauwe vlag gen, belicht door schijnwerpers, hetgeen n getuigenis wil zijn van het Nederlan derschap der katholieken. De vlaggen i _d gezongen, volks van toon en tekst. Nieuwe groepen komen binnen, de jeugd in al haar geledingen die de open gebleven vakken in het mozaïek gaat vullen. De beweeglijkheid van dit alles wordt nog verhoogd door het ver schijnen van estafette-lopers, die al enige dagen onderweg zullen zijn en thans in het stadion te Utrecht het hoogwaardig Episcopaat een boodschap van de Neder landse katholieke Jeugd zullen aanbieden Tot het programma van deze manifes tatie die eveneens een uur in beslag zal nemen behoren dan nog de uitvoering door het U.S.O. en twee mannenkoren, uit Heerlen en 's Hertogenbosch, van het „Domine salvum fac" en een rede van 20 minuten door een historicus over de be tekenis van het Pauselijke besluit van 4 Maart 1853, waarbij Pius IX de bisschop pelijke Hiërarchie in Nederland heeft hersteld, voor de hele Nederlandse ge meenschap. Zeven en twintig modehuizen, waaron der de „grote vijf": Dior, Fath, Balenciaga, Balmain en Schiaparelli, eisen in totaal een schadevergoeding van ongeveer 12 millioen francs. De Kamer van Koophan del voor de haute couture doet daar nog een half millioen voor zich bij. Slechts vier van de verdachten waren ter zitting verschenen, onder hen een 53- jarige Italiaan een 44-jarige Frangaise en een 42-jarige Duitse. Slf anderen werden vertegenwoordigd door hun advocaat. De zestiende, een Milanees, die als de hoofd schuldige wordt beschouwd, is onderge doken en men heeft hem niet kunnen op sporen. 1 Het Informatiebureau van het Ned. Rode Kruis heeft gisteren de een en twintigste lijst van geborgen en geïdentificeerde slachtoffers van de watersnoodramp uit gegeven. Van der Veer, Lies, geb. 19.6.40 te Goe dereede, laatste adres: Ooievaar 293. Van Otzel. Paulus J., geb. 10.1.13; Hijsse, Cornells Johannis, geb. 4.8.41; Tuns, Pie- ternella G., geb. 21.1.43, laatste adres: Capelleweg 57. Rottier, Johanna, geb. 6.11.76 te Kort- gene, weduwe van J. C. Leenhouts, laatste adres: Kerkstraat A 306; Heijboer, Louis Eliza, geb. 15.7.12 te Stavenisse, echtgenoot van J. D. C. de Graaf, laatste adres: Kerk- straat A 308; Dorst, Gerarda, geb. 28.8.16 te Stavenisse, echtgenote van P. J. Pot- laatste adres: Kerkstraat A 312; Wielaard, Willem Martinus, geb. 22.2.41 le Stavenisse, laatste adres: Kerkstr. A 323a. Van Soest, Johannes, geb. 14.9.49 te Stel- lendam laatste adres: Wijk II, no. 11; Van Soest, Dma Hester, geb. 6.12.44 te Stellen- dam, laatste adres: Wijk II, no. 11. Ardon, Gerrit, geb. 10.2.19 te Gouds waard, echtgenoot van Cornelia Helena v. d. Berg, laatste adres: Tiengemeten, be graven op de alg. begraafplaats te Zuid- Beijerland; Ardon, Dingeman, geb.. 28 11 21 te Goudswaard, echtgenoot van Cor'neiia Petronella Kooyman, laatste adres- Tien- gemeten 3, begraven te H. I .Ambacht. Bovenstaande namen werden tevoren gepubliceerd in de tweede en derde liist onder Tiengemeten. Vooruitgang in bijna alle sectoren Volgens een verslag, gepubliceerd door het Amerikaanse departement van handel AevArW«T! allC ecanom'sche sectoren 1952 voortuitgang geboekt in Voor iedere sector geeft het verslag de volgende cijfers met tussen haakjes het verschu met de cijfers voor 1951; A. Nationale bruto productie (globale (+2'4.7<pct)naal inkomen 290-5 milliard (+3'5.5PpcSt)°nI"k inkomen S 268.5 milliard U Uitgaven van verbruikers, 92 pet van het netto inkomen na aftrek van belasting Komen, na aftrek van belasting (hetaeen dlTAen M^g)18 als het ^m>ddeldc- van liarH ?r^U,ieiriC investeringen S 52 mil- a 5 6.5 milliard minder dan in 1951). derd) onmSbouw n milliard (onveran- 8 Investeringen in het buitenland, 200 ring) noemenswaardige verande- (+9'2. 4 pet). 8 itga%en 78 milliard 10. Uitgaven van staatsbesturen en ge meenten 23.5 milliard (plus 7 pet). De Zuidkoreaanse minister van lands verdediging, Sjin Tae Jong, heeft Don derdag een beroep gedaan op de staten leden der Verenigde Naties om „zoveel mogelijk hulp te verlenen, opdat de ge ringe rantsoenen der Zuidkoreaanse sol daten kunnen worden verhoogd". Steeds meer Zuidkoreaanse militairen 'worden wegens ondervoeding in ziekenhuizen op genomen verklaarde hij, hieraan toe voegend, dat (je Zuidkoreaanse regerin" als gevolg van haar moeilijkheden op fL nancieel gebied, niet in staat is meer geld voor het kopen van levensmiddelen voor de Zuidkoreaanse troepen beschikbaar te Het bedrijfschap voor visserijproducten heeft voor de zesde maal pryzen toege kend aan schippers, die de best verzorgde haring en/of vis hebben aangevoerd. Voor het afgelopen jaar 1952 zijn als prijswinnaars aangewezen: Van de Vlaardingse haringvloot: sch.p- per K. Poot van de VL 172 „Clara" van de Rederij Visserij Mij ,.V1 lardingen" Van de Scheveningse haringvloot: schip per B. Rog van de SCH z-13 „Dirk" van de Rederij N.V. v/h. A. van der Toorn Van de Katwijkse haringvlcot: schipper L. Zwaan van de KW 176 „Gezina Geer- trui yan de Rederij N.V. Visserij Mij „Rijnstroom. Van de Katwijkse trawlloggervloot: sch:pper c. van Beelen z,in de KW 24 „Cornelis" van de Rederij Gcbr. van Bee- len. Van de IJmuider trawMoot: schipper H. Ouwehand van de IJm. 34 ..Allan Wa ter van de Rederij N.V. Visserij Onder neming „De Vem". Tenslotte is een prijs toegekend vo„ beste m 1952 geproduceerde s<-o r namelijk aar. de visconserv r ibr ek D-: 1- nnus te Vlaardingen voor het pi- uic haring naturel. Een eervo.,e vermelo ng werd nog verleend aan le Nederland-e conservenfabriek Neeo N V te IJmu den voor het product makreel !n tomatensaus en aan Wijlax Conservenfsor ek te Wnu- drichem voor het product gerookte zalm in olie. Binnenkort zullen in een officiële bij eenkomst te Den Haag de onderscheidin gen worden uitgereikt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 7