Nieuws uit STAD en OMTREK Hartveroverend concert van „Intertexta" in de Museumaula LAATSTE BERICHTEN SCHIP OP HET STRAND SPORTNIEUWS uit Schiedam Watersnood in Reigerland V.I.O.S.—Excelsior '20 0—0 K.N.V.B. AFD. ROTTERDAM De groenten- en fruitmarkten aargangen Kunstagenda Jonge mensen maakten muziek om wille van het muciseren Oudermiddag St. Jans- school Magneet voor Hagenaars en vreemdelingen UIT 75 NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Kunst en Branding Winnaars van de honderdduizend Zwitserse arbeider rookt minder dan Ned. collega Geschutstoren in de Theems aangevaren roofoverval in MAANDAG 2 MAART 1953 PAGINA 2 VADERS EN ZONEN. Een veelzijdig repertoire BURGERLIJKE STAND AANGEREDEN 40-JARIG DIENSTJUBILEUM Koninklijke onderscheiding SCHOORSTEENBRAND INBRAAK POSTBODELOOP D.R.Z. VERSPEELT TWEE KOSTBARE PUNTEN SPIRIT-NIEUWS DE VIERSPELENKAMP R. C. SCHIEDAM H.B.S.S.-NIEUWS ROTTERDAM Expositie te H. van Holland ten bate van de Redding maatschappijen VLUCHTELINGENPROBLEEM IN DIERENLAND MATIGE, TAMME WEDSTRIJD ZONDER HOOGTEPUNTEN STANDEN le KL. K.N.V.B. AFD. ROTTERDAM GOEDKOOP MUSEUM- BEZOEK Bijzondere reductie voor Museum Boymans PASSAG1ERSSCHEPEN Maar betaalt meer aan huur en verzekeringen (Van onze Haagse redacteur) De cijfers, welke het Nationale Budget onderzoek 1951 tot dusverre heeft opgele verd, bieden interessant materiaal voor een vergelijking tussen het Nederlandse (hand)arbeidersbudget en het Zwitserse. Het Nederlandse „gemiddelde" gezin telt 4,2 personen, het Zwitserse 4,3 personen; hier wordt per gezin 37,2'/» van de totale uitgaven aan voeding besteed, ginds 35,5 °/d. Er is dus sprake van vergelijkbare grootheden, waarvoor het volgende uitga- venstaatje kan worden opgemaakt. KOLENHANDELAAR LICHTTE PALEIS OP (Van onze correspondent) SITTARD ROTTERDAMSE VEEMARKT u HET VERLOOP VAN DE PRIJZEN (Van onze muziekverslaggever) De Zaterdagavond is voor velen een tijd van geconsacreérde huiselijkheid. Uw verslaggever bekeek dan ook met gemengde gevoelens de uitnodiging, die hem van „Intertexta" gewerd: de fameuze Vriend met de IJzeren Hand, de Plicht, noopte hem zijn plaatsje in de aula van het Stedelijk Museum te bezetten. Na afloop speet het hem alleen maar, dat het concert niet vroeger was begonnen en later geëindigd! men geen Zaterdagavond kwam de bewoner van het woonwagenkamp P. M. van S. zich op de politiepost aan de Grote Markt ver voegen, met een wond boven zijn linker oog. Hij vertelde, dat deze hem in een café was toegebracht door een andere woonwagenbewoner, een zekere v. N. De man is in het Gemeenteziekenhuis ver bonden. Intussen was v. N. in het kamp teruggekeerd en daar kreeg hij het aan de stok met de zoon van v. S., die hem op zijn beurt een klap toebracht, waar door hij eveneens aan het linkeroog ge wond werd. v- S. Jr sloeg bovendien alle ruiten van de woonwagen van v. N- in en verwondde hierbij de zoon van v. N. Niet, dat men geen betere uitvoering van Kamermuziek zou kunnen beluiste ren. Vergelijkingen hebben evenwel geen zin, als men een concert heeft beluisterd, dat zich aan ons voordeed als iets, het welk wij zonder overdrijving een verras send phenomeen zouden willen noemen. Stel u voor een gezelschap jongelui, overwegend dilettanten wat een lelijk woord in dit verband! met een enkele professional, die uit pure musiceerdrift ons op volkomen ongedwongen, frisse en onconventionele wijze vergastten op een zeer origineel programma. Alleen al de eigenaardige samenstelling van het groepje duidt op de zeer bepaalde denkbeelden, die deze mensen er op na houden omtrent het samen musiceren. De ongebruikelijke combinatie van strijk kwartet fagot, blokfluit en piano leverde perfecte resultaten op. Er werd samenge speeld in de ware zin van dat woord. Sa men, werkelijk samen speelde men louter uit plezier maar daarom niet minder degelijk en doordacht. Deze uitvoering was zeker het resultaat van een aantal uren van prettige, kameraad schappelijke studie en men kreeg de in druk, dat het concert een even prettige en gezellige gelegenheid was voor „Inter texta" om muziek te maken. Als wij wat de zuiver instrumentale, niet-solistische muziek betreft daar naast nog vermelden, dat men met uiterst doorzichtig en voornaam spel een aantal stukken van Heinrich Schütz, Lully en elemann uitvoerde, discreet en beheerst in alle stemmen, dan lijkt ons dit onder deel van het veelzijdige repertoire vol doende gekenschetst. Wij hoorden enkele orgelsoli van Miep Leendertz, waarvan preludium en fuga in F van Bach ons het meest konden beko ren. Miep Leendertz' spel kan zeker nog aan rijpheid winnen, maar haar aandeel van het programma was in goede handen. Zij zal zich zonder twijfel op bevredigende wijze ontwikkelen in de kunst van het orgelspel, dat om een of andere duistere misschien door de traditie geheiligde reden nu niet algemeen het terrein is, waarop vrouwen zich wagen. In elk ge val vertegenwoordigde zij haar sexe in dezen op veelbelovende wijze. De fagot is beslist geen zeer brillant en dankbaar solo-instrument. Wij zijn er Ab Schlebaum erkentelijk voor, dat hij zijn technische en artistieke gaven demon streerde in een voortreffelijke weergave De oudermiddag van de St. Jansschool oorspronkelijk gesteld op 8 Februari, doch door de watersnood vanzelfspre kend uitgesteld, had nu gisteren plaats in de Volksbond. Een gegons van stemmen, een vriende lijk geknik naar alle kanten, (wat een bekenden zie je dan ineens) maar een weldadige stilte, toen Zuster Honoria als hoofd der school de middag opende. Een heldere en duidelijke stem en daarbij gelijk de opnamen van eerste tot zesde klas, die de fotograaf (mijn com pliment hoor) zo echt ongedwongen maakte. De leuke omlijsting van liedje en declamatie (die kindersproke belooft wat, doorzetten straks meisje) en daar tussen door de stem van de zuster, ter toelichting. Al met al een echt gezellige middag, goede opkomst van de ouders, drie druk gebruik maakten van de gelegenheid, om met de onderwijzeressen te spreken. Een middag, die om meerdere in de toekomst vraagt, 't Is bewezen, dat er animo voor is. dat die belangstelling zal groeien, als ouders en leerkrachten zich geregeld met elkander kunnen ver- Natuurlijk, er is altijd gelegenheid om de Zusters of onderwijzeressen te spre ken, maar dat doe je alleen, als 't nodig is Daarom mijn hulde aan Zr. Honoria, die op slag aller harten won, door 't ge sproken woord, hulde aan de onderwijze ressen, die zich dagelijks zóveel moeite en offers voor onze meisjes getroosten, om ze straks né 't zesde jaar min of meer 't leven in te sturen na 't afleggen van de doopbelofte als stimulans voor hun ver der leven Als je zo hun leren en werken op de plaat ziet (ik gun u van harte gauw- een eigen gym-lokaal zuster) dan ben je blij, dat je "dochtretjes op de St. Jansschool zijn Dat is tenminste de bescheiden me ning van MIEKE. van een cappricio van Walther Geiser voor fagot en piano, Schlebaum beheerst zijn moeilijke instrument op zeer gave wijze en blies overigens ook in begelei dende functie een voortreffelijke partij. Van Leo de Vries werden 4 vioolduèt- ten gespeeld. De componist speelde ze met Bep van der Valk uitstekend en wij na men met genoegen kennis van deze 4 stuk jes. Wij meenden een scheutje Pijper en een vleugje Franck waar te nemen, maar ze waren interessant genoeg om aan te nemen, dat er wel een vervolg op zal zijn of komen. Het laatste duet konden wij het best waarderen. De partita van Karei Tromp voor fagot, 2 violen en altviool was een geestig, fris stukje muziek zonder problemen en vond een aantrekkelijke vertolking. Bijzondere waardering oogstte terecht de sopraan Wieb de Rook, die vooral 4 aria's van Purcell uitstekend zong. Haar dictie was zeer goed en zij gaf blijk van een gezonde en hartelijke muzikaliteit, die graag deed vergeten, dat haar stem nog wel wat aan hoogte zou moeten winnen. Het publiek was kennelijk dankbaar en gaf haar een zeer verdiende ovatie. De Benjamin Martje Sengers liet in een sute van Telemann op vrtuoze manier horen, dat de altblokfluit zich zeer wel met klassieke muziek verdraagt. Ook zij kreeg demonstratieve bijval. Het talrijke publiek gaf op ondubbelzin nige blijk van zijn instemming met het gebodene en „Intertexta" zal zeker wel kom zijn in Schiedam voor een volgend conce-tt GEBOREN: Albertus z. v. H. ,T. Th. de Bruin en A. v. Wagtendonk; Tineke d. v. J. Eikenboom en T. Verhoeve; Adrianus H. O. z. v. A. Trouborst en G. Wouden berg; Maria C. J. d. v. J. M. H. Verst.rae- ten en M. C. C. Rommers. OVERLEDEN: V. v. Nieuwenhuijze, 1 dag; V. H. Hille, 82 j. Toen G- Zaterdagmiddag in zijn inva lidewagentje uit het Julianapark kwgm, lette hij niet 0p het verkeer. Juist pas seerde een met een paard bespannen wa gen van P. v. H. uit Rotterdam. Deze probeerde nog bijtijds te stoppen, maar een botsing was onvermijdelijk. Er ont stond intussen slechts materiële schade aan beide vehikels. van verschillende handelsrelaties, werd hem door de hoofdvertegenwoordiger de heer P. Vriends, een schilderstuk aan- j geboden, voorstellende een Hollands Wa terlandschap. Als laatste cadeau werd hem door zijn kleinzoon plm. 2 jaar het boek „Nog een verhaaltje Opa" van de schrijver J. War. Vught. overhandigd, hetgeen met een algemeen applausje werd beantwoord. Nadat 's morgens een H. Mis opgedra gen was door de zoon van de jubilaris de Weleerw. heer H. C. Zondag is de heer P. J. Zondag ten kantore van de fa. Jans sen en Wouterlood, Dist. en Likeursto kers te Schiedam gehuldigd in verband met zijn 40 jarig jubileum, als bedrijfs leider der fa. Door de heer Mr J. W. Peek Burgemeester van Schiedam, is hem de zilveren medaille in de orde van Oranje Nassau uitgereikt. De heer Leo Wouterlood, overhandigde hem de gouden medaille van de Ver. voor Handel en Nijverheid. Bij de vele cadeaux De brandweer heeft een schoorsteen brand geblust bij O. in de Mariastraat. Er is weer eens ingebroken bij de fa J. aan de Tuinlaan. Alles werd overhoop gehaald, maar er kon niet gezegd worden wat er vermist wordt. A>"> De Hermes-defensie met rode'V op ivit shirtin benauwde maar toch geslaagde afweer tegen Limburgias blauwgehemde voorhoede. V. I. n. r. Burger, Stahlie, de zittende Van Buitenen, De Graaf, Van Diest, Lampret, Koning en Cox. J De postbodeloop van Schiedam naar Vlaardingen wordt des Zondags voortaan gedaan ten 7.20 av. van Schiedam naar Vlaardingen en van daar ten 9.55 av. terug naar Schiedam. In aansluiting op deze dienst vertrekt de bode ten 8.20 av. van Vlaardingen naar Maassluis. Tot nog toe werd deze bodedienst ten 11.30 's morgens van Schiedam gedaan. (Nieuwe Schiedamsche Courant van 18 Januari 1890). Noot van de redactie: en nu protestèert men in Schiedam, omdat er te weinig post bezorgd wordt. Toen liep de postbode ook Zondags en hoe! Als de Wandelsportvereni ging „Hercules" in die dagen bestaan had, zou hij er vast een uitnemend lid van geweest zijn. oir. ei AO vnofi 5C-m rtn - 75ste Jaargang No. 22089 De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn gevestigd te Schiedam, Dam 18, Telefoon 66152. Giro-nummer 590943 Abonnementsprijs 5.85 per kwartaal, 2.— per maand, 0.47 per week. Advertentie-prtls op gewone kolombreedte 0.15 per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte f 0 30 per millimeter hoogte. Bil contract gelden lagere tarièven, welke bij de administratie of bil de erkende advertentiebureau* verkrijgbaar zijn. Kampioenen (kleine advertentlën) tot 20 woorden so cent. Elk woord meer 3 cent. Maximum 60 woorden. Plaatsing uitsluitend bij vóonlitbetallng. Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig het Advertentie-wezen. Ondanks een veldoverwicht is DRZ er niet in geslaagd een overwinning te be halen. Germinal slaagde er reeds na twintig minuten in een 20 voorsprong te nemen, welke in hoofdzaak kan worden geweten aan het falen van keeper Domenie. Vooral voor de rust was de achterhoede van Germinal niet tegen de gevaarlijke voorhoede van D.R.Z. opge wassen. Jammer genoeg misten enkele schoten van Breedveld en Van Eik, mede door het keurige ingrijpen van de keeper der tegenstanders. Vlak voor rust slaagde Rissema er in te scoren. Door een goede doorbraak van Zeeman werd de stand op gelijke voet gebracht. Na de rust bezorgde een ver schot van de rechtsbinnen Ger minal weer een voorsprong. Een slim schot van Breedveld in de uiterste linker hoek bracht de stand op 33. Hierna, met nog een half uur te spelen, kregen wij een rommelige wedstrijd te aanschouwen. D.R.Z. speelde met een viermansvoor hoede en ondanks het verlaten der plaat sen en het hierdoor ontstane wanordelijke geheel, was D.R.Z. in de meerderheid. Twee doorbraken, een falende keeper en D.R.Z. verloor deze wedstrijd onverdiend met 53. D.R.Z. 2 verpeelde ook al een puntje in de harde wedstrijd tegen plaatsgenoot Excelsior 20 4. Hier wist de tegenstander na 15 min- door haar rechtsbuiten de leiding te nemen, 20 min. hierna strafte de vleugel D. en C. Muilwijk deze overmoed af en Kees Muilwijk bracht de stand met een keurig schot op 11. Door een fout in de verdediging werd het hierna 21 tegen D.R.Z. Na de rust ging de strijd gelijk op, slechts R. Vijfwinkel slaagde er in door een solorun een doeluntje te maken. Met de stand 2—2 kwam het einde. Voor het eerst sinds enkele weken heerste er weer drukte op Boshoek's hockeyvelden, 7 van de 10 Spirit elftallen speelden thuis. Heren I boekte, het begint haast eento nig te worden, weer een daverende over winning. DSHC II werd met 60 versla gen. Het was, zoals uit de score reeds blijkt, een tamelijk eenzijdige wedstrijd. Na met de rust al met 2—0 de leiding ge nomen te hebben, respect, door doelpun ten van T. en H. ter Braak, werd het Spi- rit-overwicht na de rust zo groot, dat nog vier doelpunten er aan toe werden ge voegd. Driemaal scoorde nog H. ter Braak en eenmaal A. ter Braak. Volgende week speelt het eerste tegen Rijswijk, een van de grootste concurren ten, met welke wedstrijd onze heren dan hun superieure vorm in de tweede klasse kunnen bewijzen. Dames I was ditmaal minder gelukkig en verloor met 21 van Leonidas II. Direct na het begin nam Leonidas de leiding en voor de rust werd de voorsprong nog ver groot tot 20. Alhoewel het Spirit-elftal de nodige pech had, was het toch niet in de vorm welke we van ons eerste dames gewend zijn. Een minuut voor het eind wist C. van Alphen nog de Spirit-eer te redden, met welke stand ook het eind kwam aan een matig gespeelde wedstrijd 1—2. Verdere uitslagen: Thuis gespeeld werden nog de wedstrij den: Dames II—Kievieten III 2—2; Dames V—Rapid III 0—1; Heren II—Victoria IV 0—2; Heren IV—Gr. Geel VII 1—3. Tenslotte speelden nog uit: Dames IV— RBC IV 2—0; Meisjes a—Pioniers a 0—1; Heren III—Pioniers I 2—3. Het resultaat van de voor wedstrijden in de Vierspelenkamp in Café Pleinzicht is dat er drie finalisten zijn van de afde lingen A, B en C en wel de heren H. J. van Duyl, met 46 uit 5, W. Barvoets met 36 uit 5 en N. van der Plas met 37 uit 5. Deze drie komen heden uit. De beste tweede is nog niet bekend, maar hiervoor komen in aanmerking de herên A. Quirijns, P. Scheffers, A. van de Maarél en C. Ruggenberg. Er is een zêer bijzondere prestatie ge leverd door de heèr J. van Eijk. Deze heeft n.l. op drié banden met een moyenne ho ger dan 1 gespeeld, n.l. 1.176. Dé heer W. Barvoets maakte Zaterdag de hoogste serie in het libre-spel. Hij bracht dit op 98 met een moyenne van 28.57. aigesiuiwM De volledige uitslagen moeten tot onze de Regelen voor spijt wegens plaatsruimte tot morgen blij- 1 ven liggen. Traditie getrouw is door R.C. Schiedam I het wielerseizoen geopend met een wed- strijd tegen R.V. Apollo uit Rotterdam. Het is Schiedam niet gelukt om in een der categorieën een ereplaats te bezetten. Het eerst gingen er 17 amateurs van start voor een tocht van 70 km. Reeds na enige kilometers ging Eggink er vandoor, maar werd na enige tijd weer ingelopen, om het even later echter weer eens te pro beren, nu in gezelschap van vier Schie dammers en 21 Apollprenners- v. d. Kor- put (S) viel door pech terug, zodat er na de 1ste ronde een kopgroepje was van 6 renners. In de 2de ronde slaagden Vol- werk (S) en Schuif (A) er in weg te komen. Een verwoede poging van Eggink (S) en later één van v. Gils (S) om aan sluiting te krijgen faalden. Bij het ingaan van de laatste -ronde slaagde Braven- boer (A) hierin wel, terwijl Volwerk moest afstappen door een lekke band. Bij de nieuwelingen waren vele uitlooppo- gin, maar alle mislukten, zodat de be slissing viel in de eindsprint- Uitslag: A-kl. 70 km. 1. M. Bravenboer (A) 1-52.05, 2. A. Schuif (A), 3. C. de Kievitih (S). 4. E. Egging (S), 5- G. v. Gils (S); B-kl. 52 km. 1.37-30: 1. J. Heiden (A), 2. J. v. Leeuwen (A), 3- A. v- d. Heiden (S). 4. G. Kabel (A), 5. H- Drak (S); C-kl. 35 km. 54 m. 33: 1. J- Verhoe ven (A), 2. A. Graal (A), 3 W. de Jong (A). 4. H. Breuker (S), 5- J. Meeden (S); Junioren 28 km. 52 m. 20: 1. W. Jansen (A), 2. W. de Koning (A), 3. A. v. Iersel (A), 4. M. de Bruin (S), 5. A. Groene- weg (A). Nu het eerste elftal van H.B.S.S. niet speelde j.l. Zaterdag, waren aller ogen gericht op de verrichtingen van het tweede elftal. Dat elftal bezet n.l. momenteel de onderste plaats en het zou een domper op de prestaties van het eerste elftal zijn, wanneer het tweede elftal zou moeten degraderen. Verschenen Zaterdag had men zich vast voorgenomen alles op alles te zetten, om zo spoedig mogelijk van die onderste plaats te komen. Het sterke Zwaluwen V 2 was de tegenstander en het was dus geen gemakkelijke opgave. Maar j de reserves van H.B.S.S. hebben hun kunnen getoond en behaalden een keurig verdiende 20 overwinning. I De overige uitslagen luiden: Energie j Boys 2—H.B.S.S. 4 4—2; V.F.C. b 2— H.B.S.S b 2 1—4; H.B.S.S. c—S.F.C. c 15—0 Schouwburg, 8 uur: Boekenweek, Opvoe ring van „Briefgeheim" (vier éénacters over eenzelf-de thema)) "Re Lantaren, 8 uur: „Moord bij open doek" (Rotterd. Oomed-ie) Rivièra-ha-1, 8 uur: Rotterd. Phiih. Ork., zesde concert, serie C. Uitgevoerd worden: „Tannhaliser" van Wagner, „Variaties Sym- p-honiaques" van Franck en Eerste Sy-pho- nie van Si-belius. BIOSCOPEN. Arena: Sterren stralen overal (a. 1.)); Capitol: S. O. S.: held in nood (volw.); Cineac: De verboden vrucht (ontoelaatbaar); Colosseum: De Mijnen van Koning Salomo (a. 1.); Harmonie: Angst voor het huwelijk (18 j.); Lutusca: Affair in Trinidad (volw.); Luxor: Anna (volw.); Passage (Schiedam): De zonen van de MusketieTs (14 j.); Prinses: Angst voor het huwelijk (18 j.); Hex: De éénogige Indiaan (14 j.); 't Venster: Ont moeting met het verleden (ontoelaatbaar); Victoria: De misstap van dr Talbot (volw.) De Vereniging Vreemdelingen Verkeer afd. Hoek van Holland heeft onder leiding van haar voorzitter, de heer De Bie, in Hotel America aan de vele vertegenwoor digers van zaken en verenigingen mede delingen gedaan over de grote tentoonstel ling, die ten bate van de Reddingmaat schappijen in Hoek van Holland van 17 Juli tot 6 September 1953 zal worden ge houden. De heer De Bie deelde mede, dat nu ook de voormalige Blauwgasfabriek aan de Berghaven voor dit doel beschikbaar was, zodat men nu over drie grote hallen en uitgebreide terreinen de beschikking had. De werkcommissie, die het bestuur vormt van de Stichting „Kunst en Bran ding", zoals deze tentoonstelling zal heten, bestaat uit prominente figuren, die o.a. de V.V.V. te Rotterdam, de Stoomvaart Mij. Zeeland, de N.Z.H.R.M., Wijkraad, Rijks waterstaat, V. d. Tak en L. Smit en Co vertegenwoordigen. De bedrijven en in stellingen zullen een zo realistisch moge lijk beeld geven van hun werkzaamheden, in de vorm van maquettes e.d. Ook is er voldoende ruimte beschikbaar voor expo sities der scheepvaartondernemingen. Men verwacht, dat de gemeente Rotter dam de Berghaven zal illumineren, terwijl er ook een terras zal worden aangelegd. Medewerking is verzocht van de diverse muziek- en zangverenigingen, terwijl zo mogelijk de sportverenigingen wedstrijden zullen organiseren. Tevens is het niet uit gesloten, dat tijdens de expositie meer malen vuurwerk op het strand zal worden afgestoken. De voorzitter, de heer De Bie, maakte nog bekend, dat de directie der W.S.M. Autobusdienst, behoudens goedkeuring, bereid is, gedurende de zomermaanden een busdienst in te schakelen van het dorp naar het strand en het kampeerterrein, daar het technisch niet uitvoerbaar bleek de uurdienst op Den Haag via Boulevard en Strandweg om te leggen. (Van onze Haagse redactie). Tienduizenden hebben gisteren van het stralende voorjaarsweer geprofiteerd om een bezoek aan strand en boulevard van Scheveningen te brengen. De nu reeds een maand op het strand liggende vrachtboot „Carthage" uit Tunis bleek een magische aantrekkingskracht uit te oefenen op Ha genaar en vreemdeling. Een onafgebroken stroom auto's reed tijdens de middaguren stapvoets de gehavende en bij gedeelten afgezette boulevard op. Rondom het schip krioelde het van de nieuwsgierigen, die ook eên dichte haag vormden boven op de strandmuur. „Het is een zomerse drukte. Alle be schikbare materiaal hebben wij ingezet", zo vertelde ons een controleur van de H.T.M. De bus- en tramlijnen, die haar eindpunt in Scheveningen hebben, waren inderdaad overvol. Bij de halteplaatsen had het veel weg van samenscholingen en talrijk waren de passagiers, die eerst naar het beginpunt reden om niet de ene tram na de andere voorbij te moeten zien rijden. De negermatrozen aan boord van de „Carthage" hadden nu genoeg bekijks en te bekijken. Intussen is in de situatie van het schip nog niet veel wijziging gekomen. Het ligt in een met water gevulde kuil een weinig naar de zeekant overhellend. Nog geen streep is de boeg geweken van de daarvoor in de grond geslagen paal. De ankerketting en een drietal kabels ver binden boeg en hek met de in de bran ding uitgeworpen ankers. Aan landzijde is men begonnen een stelling van zandzakken op te werpen, die het vloedwater moet stuiten om zodoende een haventje rond de boot te vormen. Dit wil „Van den Tak's Bergingsenbedrijf' met een zandpomp zo veel mogelijk uitdiepen, terwijl dan aan de kabels wordt gehieuwd. „Maar het kan nog wel een poosje duren eer de schuit vlot komt,, meent de haven meester van Scheveningen. Al verwacht hij niet, dat het zo'n langdurige geschiede nis zal worden als enige jaren terug met het Zweedse „D.A. Banck" op het Bloe- mendaalse strand. De vraag is ook of de bergingskosten niet zo hoog gaan lopen, dat de Franse rederij besluit de vrachtboot liever te laten slopen. De bergers zelf zien de toestand niet zo somber in. De Scheveningse jeugd krijgt echter nog wel even gelegenheid over de gespannen staande ankerketting te balanceren, een sport, die niet zonder kleerscheuren )en teervlekken kan worden beoefend. Het gestrande vaartuig is intussen ook een dankbaar aanvaarde trekpleister voor de exploitanten van caféterrassen langs de boulevard. Want de zwarte rookpluim reeds op verre afstand zichtbaar, oefent een magische aantrekkingskracht uit tot vreugde van de koffietenthouders en zelfs reeds van de ijscoventers, tot verdriet evenwel van kapitein Hervé, die ook al 'n waarborgsom heeft moeten storten voor de vergunning van het polderbestuur Delfland om het strand te mogen af graven. In Groningen waren van het winnende lot niet meer dan twaalf twintigjes ver kocht. Toen wij haar vanmorgen daar naar vroegen, meende de collectrice ons de namen der winnaars nog niet te mogen opgeven, omdat zij de gelukkigen nog niet had ingelicht en dus ook geen vrijheid had hun namen bekend te maken. Wel deelde zij ons mede. dat tien van de twaalf twintigjes, een half lot dus, was gekocht door een heel eenvoudig Gronings gezin. Dat dus bij verrassing een bedrag van 42.500 krijgt thuis bezorgd. De andere twee twintigjes waren ver kocht aan een winkelier. Ned. Zwils. 37,2 35,5 Woning 19,1 20,3 12,6 10.0 Hyg. en med. zorg 5,7 5,9 Ontwikk. en ontspann. 6,9 6,5 3,1 2.4 Roken 2,8 0.9 Verzek., godsd., vakver. 7,5 10,9 3.3 3.9 1.8 3.7 Hedenmorgen zaten in de stralende zon aan de kop van de Plantage enkele tien tallen reigers ietwat beduusd te kijken. Ze waren deerlijk gestoord in de nijvere be zigheid van het weder in orde maken van hun nesten. Iets verderop stond de Magi- rusladder van de brandweer geheel over eind. En daar waren bomen, waar reigers hun nesten hadden moeten verlaten. Een enkeling vloog er af en toe even over hoen als het ware om poolshoogte te ne men van hetgeen er nu wel precies ge beurde. Beneden keken honderden be langstellenden al of niet tegen de zon in. Politie regelde het verkeer in de Lange Nieuwstraat en in de Plantage deed de papierpikker rustig zijn werk. Af en toe staarde hij ook eens naar boven. De reigers daar helemaal vooraan be raadslaagden blijkbaar, over wat hun te doen stond. Verleden jaar hebben ze ook al zo'n overlast van de mensen ondervon den. Toen is een gedeelte wéér naar Rot terdam teruggekeerd. In de bomen van het Park aldaar heeft zich gedurende de laatste jaren een kolonie van ongeveer honderd reigers gevormd, waarvan mag worden aangenomen, dat een deel er van uit Schiedam afkomstig is, het Schiedam, dat hun slechts kort gastvrijheid heeft ge boden. De Schiedamse brandweer heeft gepro beerd, enkele nesten weg te spuiten, maar die bleken zo goed geconstrueerd, dat ze volledig tegen het water bestand waren. Men is daarna met haken gaan werken, om ze stuk te stoten. Dat is natuurlijk een heel karwei en brandmeester de Jager be rekende, dat indien op deze wijze moet worden doorgegaan, men wel een maand werk zal hebben. De watersnood in Reigerland duurde dus betrekkelijk kort. Wat de reigers er van denken, weten we niet. Maar ze zul len zich toch wel een beetje verbaasd heb ben over de mensen, die pas aan een wa tersnood ontkomen, nu de dieren zoiets aandoenIn ieder geval, wat Rotter dam eens uitstootte, wordt nu door Schie dam uitgestoten en aldus schept men een hoogst merkwaardig vluchtelingenpro bleem in Dierenland. De uitslag gaf de krachtsverhouding volkomen juist weer. Geen der beide ploe gen verdiende de overwinning. Excelsior was technisch wel iets beter. De aanval len werden goed opgebouwd, maar de af werking ontbrak. Het geheel had meer weg van een vriendschappelijke wedstrijd, de competitie-sfeer ontbrak geheel. Beide ploegen hadden weinig te winnen of te verliezen. Ieder zocht zijn heil in een technische opbouw, waarbij echter 't tem po vergeten werd. Voor de rust zijn de Schiedammers nog het sterkste geweest. Enkele goede schoten van Dulfer, Meul en Bom waren echter te slap om succes te hebben. Ook Vios bracht het tot enkele goede aanvallen, die evenwel door goed ingrijpen van keeper Kerklaan werden ge smoord. Na rust hetzelfde spelbeeld. Excelsior heeft een licht veldoverwicht maar wist dit niet tot in doelpunten uit te drukken. De VIOS verdediging weet elk gevaar in de kiem te smoren, behoudens een mo ment, dat een der Haagse backs slechts op de doellijn redding bracht. Het bleef een aardige, prettige wedstrijd met goede spelopbouw, maar zonder felle afwerking, Excelsior verzuimde het tempo op te voe ren en hierdoor de Haagse ploeg uit het lood te spelen. Doelpuntloos verstreek ook de tweede helft, ieder was tevreden met een punt. Meer had geen van beide ook niet verdiend. De uitslagen luiden: ViosExcelsior 00, Excelsior 2Neptunus 4 40, Feijen- oord 6Excelsior 3 30, DRZ 2Excelsior 4 22, Excelsior 5DZB 4 6—2, Excelsior 6DCL 6, DC'L niet opgekomen, Excelsior 7—HDVS 12 2—1, HOV 9—Excelsior 9 2—2 le kl.: DHS—Floriss. 3—2, Schied.—DOK 11, ProgressRC 41, Sat.Roga 0—2, B: Demos—Zuiderster 0—0. F—Noorderkw. 1—3, ODI—SFC 4—1, Tediro—Soag 5—0; C: Act.Hurric. 24, AVO—Sinkelkw. 2—3, Bloemhof—ONIT 5—2, Germ.—DRZ 53, Sportv.Ons Huis 22. 2e kl. A: DKS—DESV 4—0. St. Lod.— SVDP 2—3, Zw. Wit—DOZ 1—0; B: Bell Boys—Nestoro 2—3, GVMD—Sportifia 2-0, St. Hooger—SSAVR 1—0, SVDPW—West End 5—1, TOGB—Voorw. 0—0; C: Pechv. —Gr. Witten 1—1, Postef—Wico 2—3, Blij- dorpASB 3—0, USC—RKWIK 3—5. 3e kl. A: Croosw.Kortenaer 10, NRC Babbersp. 21; B: LunoRMVZ 80, Sunrise—HWS 5—1, SVO—WCR 0—2, Varken.—'VOB 0—2; C: RJB—ZVC 1—5, RET—Hagero 0—2, Smeetsl.—HBB 1—2; D: DLBRadio 02, GBR—R. Groen 1—0, Havoor—OML 2—3, VBPOBR 1—5. Res. le kl. A: Exc. R. 5R. Hope 2 5—0, Feijenoord 5CVV 4 51, Nept. 5SVV 5 20, RC 5Xerxes 5 05, Sparta 5Fort. 21; B: Feijenoord 6Exc. 20-3 30, Musschen 3Exc. R. 6 43, Overm. 4 Bolnes 2 0—4, CVV 5—VDL 2 4—1, RFC 6 Xerxes 6 3—2; C: DCL 3—VFC 4 3—0, Spart. 20/3—DHZ 4 0—3, CKC 3—Exc. R. 7 2—4, Feijenoord 7VOC 3 41, FSV Pret. 2—Sparta 7 0—3; D: Hillegersberg 2 Belv. 2 03, Hermandad 2Het Noor den 2 3—5, Mart. 2—Ursus 2 0—2; E: DZB 2—Schiebr. 2 0—2, RDM 2—HWD 2 1—0, Het Noorden 3—FSV Pret. 3 6—1, SMV 3—DRL 3 1—4, VND 3—Aeolus 2 1—4; F: Holl. 4—DHZ 5 2—4, DRZ 2— Exc. 20/4 2—2, Tediro 2—Exc. R. 8 0—7, Schied. 2—DHS 3 2—1; G: AVO 2—Hurric. 2 0—2, DOK 2—ODI 2 5—1, Floriss. 2— Roga 2 6—1; H: St. Lod. 2—TOGB 2 3—5, Sportifia 2—Croosw. 2 5—0, USC 2—DKS 2 5—0, RKWIK 2—Sunrise 2 5—3. Res. 2e kl. A: Feijenoord 8—Coal 4 7—2, Fort. 5—Xerxes 7 34, RFC 7—Sparta 8 1—12, SVV 6—HDVS 6 2—2; B: CVV 7— —SVV 7 0—4. DCV 4—RFC 8 4—1, Feijen. 9—VOC 4 3—3, Leon. 2—R. Hope 3 3—0; C: DCL 4—Siod 2 3—2, DCV 5—SVV 8 3—0, Nado/V 2—Hillesluis 4 32, Sparta 10—Leon. 3 5—1 D: Hion 3—EDS 333 3—7, Musschen 5Ursus 3 22, Sparta 11 Overmaas 5 21, Schiebroek 3Leon. 4 32; E: DWC 3Aeolus 3 11, Poortugaal 3—Dindua 3 3—5 Belv. 3—RDM 3 0—3, St. Volh. 3—Transv. 3 0—3; F: Progress 2 —Germ. 2 0—1, WF 2—Onit 2 2—0; G: Demos 2—Soag 2 6—2, Noorderkw. 2— SVDPW 2 4—1, NHS 2—Ons Huis 2 3—2, RCR 2—Dilett. 2 2—1; H: AVS 2—SVDP 2 4—2, Nestoro 2—RVVB 2 4—0, GVMD 2 —Pechv. 2 2—7; I; Schied. 3—Tediro 3 6—3, SVDPW 3—DHS 4 0-4, TOGB 3— Progress 3 3—0, WF 3—Sat. 3 5—1. Res. 3e kl. A: SVV 9-HDVS 7 4—4, HOV 5—Feijenoord 10 1—4, Nept. 7—RFC 9 7—0; B: HDVS 8—SVV 10 1—3, HOV 6 —CKC 4 4—2. Overm. 6—Nept. 8 3—3, Hillegersberg 3Bolnes 3 20, Mart. 3 DZB 33 2—3, Siod 3—DEH 3 ,„2"r64T,D: DJS 4—SMV 4 2—2, Lxc. 20/5—DZB 4 6—2, R. Hope 5—Hillesluis 5 2—3, VOC 5 —VFC 5 1—0; E: DHZ 8—Musschen 6 0—3, HWD 4—Dindua 4 1—4. Germ. 3— DJS 5 6—1; F. Floriss. 3—ODI 3 4—1, Hurric. 3—DOK 3 2—2; G: ASB 2—Eureka 2 2—2 Bell Boys 2—SSAVR 2 0—3, Blijd. 2—Voorw. 2 5—1, oga 3—Sportv. 2 2—3, St. Hooger 2—DESV 2, DESV n.o.; H: Sportifia 3—St Lod. 3 3—2, Tediro 4— USC 3 4—1, Zuiderster 3—AVS 3 3—5, Zw. Wit 2—SFC 4 5—0; I: SVO 2-ASB 3 4—0, ZVC 2—OML 2 3—1, Luno 2—VIR 2 10—0, Varken. 2—TOGB 4 1—1; J: VBP 2 Radio 2 6—2. ZVC 3—NRC 2 0—5, PJB 2 P. Boys 2 10, RKWIK 5Puttersh. 2, Puttersh. n.o. Res. 4e kl. A: Coal 6—Fort. 6 33—5, SVV 12—HDVS 9 3—6, Nept. 9—HOV 7 4—0, Sparta 12Xerxes 8 0—4; B: Coal 7SVV 13 1—1, HDVS 10—HOV 8 13—1, RFC 10 Nept. 10 75, Xerxes 9Feijenoord 13 2—2; C: CKC 4—DCL 5 4—4, Tranv. 4— Spart. 20 '5 7—5, HDVS 11—Exc. R. 11 6—0; D: Nado/V 3—Holl. 5 2—3, Leon. 5 —Transv. 5 3—1, Exc. 20/6—DCL 6, DCL n.o.; E: Exc. 20/7—HDVS 12 2—1, R. Hope 6—Hillesluis 6 4—2, DHZ 9—Spart. 20/7 0—1, Leon. 6Holl. 6 111, Transv. 6 DCV 6 2—2, Feijenoord 15—DHZ 10 3—0, Fort. 8Musschen 7 21, Leon. 7Over maas 8 2—6, VOC 7—Spart. 20/8 8—1; GLZ 3—RDM 4 1—8, Hillegersberg 4-DKL 4 1—4. HOV 9—Exc. 20/9 2—2, Spart-20 9 Overmaas 9 110, VOC 8DHZ 1 U, H: DRL 5VDN 4 1—3, St. Vo.lh' 4~DEf 4 9—1, Ursus 4—Schiebroek 4 4—u, I; Aeolus 5—Het Noorden 5 1—4 Dindua 5 —HWD 5 10—1 Schiebroek 5—DRZ 4 4-2, St Volh.—H'bèrg 5 6-2; J: ct. 3-FSV Pret. 6 8—5, DJS 6—Noorderkw. 3 2—1, EDS 6—SMV 6 1—4, Onit 3—Aeolus 6 2_l, Het Noorden 6—St. Volh. 6 04; K: Dernos 3—Dilett. 3 8—0, ODI 4Belv. 4 4—0, Zuiderster 4—LMO 4 3—3, Ons Huis 3Singelkw. 3 4 1; L: Noorderkw. 4 DOZ 2 1—5. DRZ 5—Roga 4 4—4; M: Eureka 3 SVDP 3 40, Germ. 5Wico 3 2—3, Sportv. 3—DHS 5 3—3; N: DESV 3 —Germ. 6 0—5, RVVB 3—DHS 6 2—3; O: DHS 7—WCR 2 0—12, Nestoro 3—Mart. 5 5—2, Sportv. 4—ASB 4 0—3, SVDPW 4- Wico 4 3—1; P; Kortenaer 2—DLB 2 7—0 Smeetsl. 2—OBR 2 2—5, VOB 2—SVDPW 3 5—2; Q; OML 3—RET 2 0—24, NRC 3 —Hagero 2 2—5, R. Groen 2—RJB 3 5—1; R: Oldi 2—RET 3 3—8, VBP 3—SVO 3 5—3, OBR 3—Sch. Boys 3 4-4; S: CVV 9 Eureka 4 00, Schiebr. 6VBP 4 42. le Klasse A De verordening op het toelaten van be zoekers in Museum Boymans laat niet vol doende vrijheid om bepaalde groepen van bezoekers reductie op de toegangsgelden te verlenen, zo blijkt in de practijk, al dus B. en W. Men stelt daarom voor naast de reeds bestaande jaarkaarten van f 2.50 de mogelijkheid te openen voor studen ten jaarkaarten van f 2.beschikbaar te stellen pn voor leden van personeelsver enigingen en dergelijke organisaties van f 1.50. Voorts achten B. en W. het gewenst voor scholieren, die thans f 1. per jaar moeten betalen, een aanvullende regeling te treffen door aan de directeur van het museum de gevoegdheid te verlenen on der door hem te stellen voorwaarden aan scholieren en docenten gratis toegang te verlenen, teneinde het museumbezoek in klasseverband te bevorderen. Tenslotte wil men nog per vijf scholierenkaarten van f 1.één gratis docentenkaart ter be schikking te stellen, teneinde docenten le animeren om met leerlingen, die indivi dueel in het bezit zijn van een scholieren kaart groepsgewijs het museum te bezoe ken. l op pas- Bonaire. W. Indië naar Amsterdam, 961) mijl NO. van Barbados. Fairsea, Amsterdam naar Svdnev seerde 1 Guatdafui. Groote Beer, Rotterdam naar N. York, te Halifax Maasdam 2 van Port au Pince te Carta' gena Noordam 2 van N. York te Rotterdam. Oranjestad, Cristobal naar Amsterdam °P 1200 mijl NO. van Barbados. Ryndam, N. York -naar Rotterdam, 1 op 260 mijl zo. van Kaap Race. Veendam, Rotterdam naar N. York, 1 van Southampton Waterman, Pusan naar Rotterdam, pas seerde 1 Guardafui. Westerdam, Rotterdam naaT N. York, 1 op 110 mijl Z. van ell. Sable. Zuiderkruis, Amsterdam naar Kaapstad 1 van L. Falmas. 100,0 100,0 De woninguitgaven kunnen worden on derverdeeld in: Ned. Zwits. Huur 7,0 11,6 Verwarm, en vericht. 5,6 4.3 Inrichting 6,5 4,4 19,1 20,3 De grootste verschillen doen zich voor bij de huren, waarvan de prijzen in Nederland zijn vastgehouden, bij het roken, dat de Zwitser in veel mindere mate doet, en bij de verzekeringen, enz. in welk opzicht de Nederlandse arbeiders bij hun Zwitserse makkers ten achter zijn. Het 2.160 ton metende Noorse schip Baalbek" is Zondag in zeer dichte mist in aanvaring gekomen met een van de stellingen voor luchtafweer, die tijdens de oorlog zijn gebouwd in de monding van de Theems. Het schip, op weg van Londen naar Valencia, kwam zelf niet in gevaar te verkeren, maar bleek twee torens te hebben geraakt, waarvan er een was ge zonken. Deze torens zijn bemand met bur gers, die de installaties onderhouden. Vier van hen worden vermist. Het schip is door sleepboten losgesleept en ter plaatse voor anker gegaan. De Soester politie heeft de kolenhan delaar T. aangehouden omdat deze een partjj kolen, welke aan het Paleis te Soestdijk moest worden afgeleverd, heeft verduisterd. T. moest geregeld grote be stellingen bij het Paleis afleveren. Toen een controle werd gehouden bleek dat hij een deel van een der afleveringen niet aan het Paleis doch aan zijn eigen 711'ik had laten afleveren. Np. zyn arrestatie heeft de kolenhandelaar bekend. Aan de Rijksweg Noord te Sittard werd in de nacht van Zaterdag op Zon dag op een bewoner van een logement een roofoverval gepleegd. Het slachtoffer werd op een weg achter het ziekenhuis aangevallen en dermate toegetakeld dat hü in bewusteloze toestand naar het zie kenhuis moest worden overgebracht. De overvallers hadden hem beroofd van zijn horloge en een beurs met geld. De po litie heeft Zondag iemand uit Ophoven en een man uit Sittard gearresteerd die verdacht worden van deze roofoverval. Zij waren de buit al aan het verteren. ROTTERDAM, 2 Maart. Aanvoer in totaal 1593 dieren als: 868 vette koeien en oasen, 725 varkens Prijzen: vette koeien le kw. ,12.84—2.92, le kw. 2.64—2.74. 3e kw. ƒ2.10— 2.30; varkens (lev. gew.) le kw. t 1.80. 2e kw. 1 78, 3e kw. f 1.76, alles per kg. Vette koeien aanvoer ruimer, handel kalm, prijzen niet geheel prijshoudend, prima's boven no tering. Varkens (lev. gew.) aanvoer kleiner, handel redelijk, prijzen iets lager, zware var kens moeilijk te plaatsen. D. H. S 10 16 Florissant 10 3 Progress 10 15 10 8 Hekelingen 9 12 Hellevoetsl 7 (5 D. O. K. 10 11 R. C. R. 9 6 Saturn-us 10 10 N. H. S 9 3 Schiedam 10 9 le Klasse B. Zuiderster 10 18 Tediro 11 9 O. D. I 10 15 Noorderkw 11 8 L. M. O 10 13 S. F. C 11 7 Dilettant 10 11 O. Beijerl. 9 6 W. F 10 10 11 5* Demos 11 10 14/12 ODI—Soag. Soag n. o. le Klasse C. Hurricanes 10 15 Singelkw. 10 Gérminal 11 14 Ons Huis 9 7 D. R. Z 10 12 Onit 12 7 Roekan je 9 12 A. V. O. 10 4* Bloemhof 9 11 Activitas 10 44 Sportvogels 10 11 14/12: AVO—fipijk. AVO n. o. Het Centraal Bureau van de Tuin bouwveilingen in Nederland deelt ons over het verloop van de groenten- en fruitmarkten over de periode van 20 tot en met 26 Februari het volgende mede: Voor de sluitkoolsoorten was er ook in de afgelopen week weinig belangstel ling. De rode kool noteerde 712 de 100 kg. De uitvoer richtte zich in hoofd zaak op West-Duitsland en Frankrijk, Oost-Duitsland en Oostenrijk bij een prijs van 6—8 per 100 kg. Gele savoye kool deed 6.60—15.90 per 100 kg. West- Duitsland nam van dit product een be hoorlijke hoeveelheid af. De groene sa voye kool, van welk product de aanvoer sterk terugloopt, werd aangekocht voor 18—20-50 per 100 kg. De noteringen voor rode en witte kool liggen nagenoeg op hetzelfde niveau als vorige week, die voor gele savoye kool lopen de laatste dagen omhoog, terwijl die van groene savoye kool flauwer waren. Uien bleven op hetzelfde prijsniveau staan en werden door diverse landen aan gekocht tegen 3650 ct per kg. West- Duitsland en Engeland waren het meest geïnteresseerd voor dit product. Schor- seneren werden „afgedrukt" tot 08 ct 'per kg. Breekpeen bracht 12.8018.50 per 100 kg. op, met export naar Duitsland België en Engeland, terwijl enige andere landen in mindere mate hoeveelheden van dit product importeerden. De prijzen voor ronde kroten bewogen zich tussen 8.50—10-50 per 100 kg. In verhouding tot vorige week is dit product in prijs teruggelopen. Er was ook niet veel vraag in de afgelopen week. Ongeschoonde spruiten daalden in prijs. De noteringen waren op 25 Februari 3440 ct De ge schoonde spruiten deden 5060 ct per kg. In het begin van deze verslagweek lagen de noteringen voor ongeschoonde en geschoonde spruiten belangrijk hoger. Het witlof schommelde voor goede kwa liteit van de 0-500.62 per kg. Prei en knolselderij bleven nog goed gevraagd. In Venlo kwamen noteringen voor van prei, welke lagen tussen f 0.500.80 per kg-, in het overige deel van het land ging dit product tot 0.65 per kg van de hand. Knolselderen bracht 0-290.45 per stuk op- De boerenkool deed gemid deld 0.26—0.32 per kg. Bij teruglqprn- de aanvoer werd f 0.75per kg. voor andijvie besteed- Hoewel de noteringen van nommige appelen- en perenrassen, welke voor ex port gevraagd werden, iets vaster kwa men te liggen, ondergingen de prijzen van de niet voor export geschikte kwa- ring. Over het geheel genomen is er nog weinig vraag.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 2