iting der zee-armen: waar schijnlijk grootste ingenieurswerk ter wereld Afsluit 1 Churchill evenals Eisenhower bereid Stalin te ontmoeten Prof. Thijsse viel in slaap Water en vuur kan men niet binden Dijk tegen „Russische stroom Balkan-pact een waarborg te meer voor de vrede bij B.P.M. EERSTE NIEUWE WONING VOOR RAMPGEBIED Te waarderen wenk uit hoofd kwartierte Delft Ontploffing in tank Rampenfonds: ruim 69 millioen Onrust in Zeeuwsch Vlaanderen Katholieke eisen aan de Duitse eenheidsvakbeweging De camera op buitenland v. Dinsdag 3 Maart '953 %\DAGBLAD VOOR.SCHtEDAM EN OMSTREKEN J Koningin Mary ziek Jol Hongaars iiitwisselingsaaiibod voorlopig afgewezen «O* Iran nog midden in een avontuur V V. WEERBERICHT DELFT, Maandag 2 Maart. Van onze speciale verslaggever Nóót alles moeten we vertrouwen hebben", verklaarde prof. ir J- Thijsse ons gisteren in het Waterloopkundig Laboratorium te Delft, „vertrouwen en geduld. Er zullen bij het herstel van onze zeeweringen ongetwijfeld nog tegenslagen komen, veel tegenslagen misschien, maar wij hier hehben het vertrouwen? dat we uiteindelijk zullen slagen En tot degenen, die zich thans reeds ongeduldig afvroegen, waarom er zo „weinig" scheen te gebeuren, tot hen die beweerden, dat liet allemaal te langzaam gaat, tot het begrijpelijke ongeduld der evacué s? zei hij„Hoe moeilijk het ook is, wij móéten geduld hebben. Vooral voor de dichting der grote gaten, is het voorbereidingswerk zeer tijdrovend: er moeten soms havens gemaakt worden,^ waarin het zware materiaal een ligplaats vinden kan? ook het „breien der zink- gtukken duurt vrij lang Uur van twaalf seconden Geen ,,V erdrotiJteti land van Zierikzee Vroeger moest men 't accepteren Technisch uitvoerbaar „Biesbosch" liep onder Fabeltje weerlegd 1 WÊÊÊÊÈLJm Bij liet Nationaal Rampenfonds Vas tot gisteravond een bedrag bin. ben gekomen van ruim 69 millioen pulden. Zaterdagavond was de stand *uim 68 millioen gulden. Prof. ir J. Thijsse staat in het Waterloopkundig Laboratorium te Delft op een eilandje in de maquette van de. Biesbosch. Aan de journalisten legt hij de werking der in dit gebied voorkomende stromingen uit. Situatie van sommige Schelde- dijken precair 1\J' Analyst JP (dit be Eisen der christelijken „Bond Zonder Naam stelde gegeven hujs beschikbaar Een goede gever heeft aan de „Bond Zonder Naam" een zomer huis aangeboden, dat plaats biedt aan een gezin. De Rond Zonder Naam heeft deze eerste nieuwe woning voor het rampgebied ter be schikking gesteld aan de gemeente Hank-Dussen in West-Brabant. Een dezer dagen zal met de opbouw worden begonnen. De plaatse lijke autoriteiten zullen voor dit huis een gezin aanwijzen. De weerverwachting van het K.N.M.I. geldig van vanavond tot morgenavond, luidt: Overwegend droog weer met op vele plaatsen mist of laaghangende bewolking. Matige tot zwakke wind hoofdzakelijk tussen West en Noord. Vooral in het Zuiden en Oosten van het land minder koude nacht, overdag weinig ver andering in temperatuur. Woensdagavond 4 Maart: Zon op 7.20 uur, on der 18.25 uur. Maan op 22.59, onder 7.57 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Vertrouwen èn geduld nodig in strijd tegen water Men zal gelukkig maar niet V°°I[ èlk gat, dat tijdens de stormvloed is on staan, naar Delft moeten. De meeste b sen zal men kunnen dichten an het „Waterloopkundig Laborato 1 advies zal behoeven te dienen. Voor de moeilijke gaten «nmer allermoeilijkste schijnt bij Sc,h n de inge- Schouwen te liggen wenden de loge „ieurs van Rijkswaterstaat, de aannemers en uitvoerders zich tot dit merkwaardige laboratorium, waar elke twaalf seconden n heel uur om is" en een slechts vijf minuten duurt. In een reusachtige houten loods wordt daar namelijk door middel van modelon derzoek al het speurwerk verricht, wordt precies berekend hoe groot het gewicht is, hetwelk de kabels zullen moeten torsen, waarmee betonnen afsluitingspontons een gat worden binnengetrokken, wordt nauwkeurig nagegaan hoe snel het water hli vloed, dood tij of springvloed door een bepaald gat heenschuurt, wat de meest gunstige positie van zmkstukken is enz. enz. Men heeft daar in dit uit 1927 stammend laboratorium zeer veel ervarmgmetde honderden gecompliceerde problemen, welke zich bij waterkeringen en het^af- sluiten van gaten voordoen. - Brielse Maas en Braakman hebben in miniatuur - alle door de mimatuurdijken gestroomd van dit centrum Ook aannemers, die opdrachten voor ■waterbouwkundige werken b l0_ aanvaarden, vroegen vaak dit rium om advies. Momenteel is er echter nog nauwelijks iemand, die belangstelt in de 90 meter lan ge betonnen tank met aquariumglas-wan den. waarin het water met behulp van een windmachiine en een kunstmatige golven- opwekker naar een pier bruist, die in wer kelijkheid in Colombo zal worden ge bouwd (..Het is nu Westmoesson in Co lombo. in werkelijkheid is de windkracht 20 meter per seconde, hier slechts 8" jgt ons een assistent): de hele staf 55 man *s momenteel bezig met nieuwe modellen, en het model van hèt sluitgat in Hellevoetsluis, waar zoals men weet Zaterdag j.l. de bres dicht ging, wordt al weer afgebroken. Hier in Delft heeft men eindeloos met de betonnen afsluitpontons gerepeteerd, welke in Hellevoetsluis de bres afgrendel den. hier hebben de mensen van Water staat en de aannemers de meters afgele zen, welke de kracht noteerden die op alle kabels Werd uitgeoefend; ze hebben ze net zolang de steeds wisselende stroomsnel- heden bestudeerd, die daar schijnbaar heel onschuldig over het heldere grint beenkabbelden tot ze van minuut tot mi nuut wisten hoe het in werkelijkheid gaan zou. Zo zal het ook met de andere „moeilij ke" saten gebeuren: de gegevens omtrent die gaten komen thans binnen, men werkt d»g en nacht om de natuurgetrouwe mo- dellen te vervaardigen» gaat dan op kleine schaal na, hoe mefti in de barre werkelijK- beid de vijand. het binnengedrongen wa ter, het snelst en doeltreffendst kan ver- slaan- Vijftig jaar geleden zou men gaten als dat bij Schelphoek eenvoudig definitief hebben moeten prijsgeven, zou de kaart van Nederland waarschijnlijk ook een ^Verdronken Land van Zierikzee" gekend hebben, thans heeft men het volste ver trouwen, dat ook dit gat dicht zal komen, mede dankzij het feit, dat het op het ogen blik mogelijk is in Delft precies te bestu deren. wat het water doen zal, en wat men tegen het water kan doen in elke ge geven situatie. Daarna, wanneer de laatste bres gedicht Is, dit gigantisch werk (maar hoeveel te genslagen er nog zullen komen, weet men zelfs in Delft niet, want dat hangt van zoveel omstandigheden af) daarna zal men in Nederland „weer even veilig te gen en even kwetsbaar zijn voor storm vloeden als in het verledenom met prof. Thijsse te spreken. natuurlijk kwam weer het 7 J sPrake' de afsluiting der Srl ïos? 1ze stormvloed van 1 Fe- h'o? v -3 aanleiding zijn om thans in het Zuidwesten te doen, wat na de vloed van 1916 voor het Noorden gebeurde? De Afsluitdijk heeft zich zelf op 1 Fe bruari betaaldAls onderdeel van het onderzoek naar de mogelijkheid en wenselijkheid van de afsluiting der zee gaten bezit men in Delft reeds een model van de Zuid-Hollandse eilanden en stro men en gedeeltelijk ook van de Zeeuwse stromen. Delft kan dan ook in korte tijd h'et antwoord geven op alle vraagstukken, waarvoor men zich geplaatst ziet bij elk ingrijpen in de delta-waterloop. Rijkswa terstaat en de Deltacommissie (commissie Maris) zullen die vragen ook zeker stellen, de „rekenmachine" van het waterloop kundig laboratorium, een schaalmodel van het grootste deel der delta, kan dan pre cies de antwoorden geven op vragen om trent waterschuring langs dijkvoet en zee bodem, omtrent waterstand en stroom snelheid, omtrent stroomveranderingen. die voor de scheepvaart zo belangrijk zijn etc etc. „Vroeger, een paar honderd jaar gele den, ging bij een matige stormvloed de boei aan flarden", filosofeert prof. Thijsse. „Men accepteerde dat toen, ons land was dunner bevolkt.thans waren we klaar voor alles, wat we uit een honderdjarig verleden kennen. In 1936 b.v. hebben we een stormvloed gehad, die precies leek op de van 1916.En we hadden reeds op dracht reeds een paar jaar om voor zieningen te bestuderen voor een storm vloed, die nog hoger was, een zoals we thans gehad hebbenwe waren als het ware bezig ons voor te bereiden op deze storm. Twee jaar voorbereidende studie, „ik zei dat in een optimistische bui, maar ik ben nóg optimistisch", zou het kosten woo men zich een oordeel zou kel> vormd over alle problemen, de aisii der zeegaten rakend. Technisch is het uitvoerbaar, maar de uitvoering zou volgens prof. Thijsse het grootste civiele ingenieurswerk zijn, dat ooit op aarde was uitgevoerd", met uitzonde. ring misschien van wat in Rusland gedaan wordt. Het werk, een werk van de Nederlandse natie, zou zo diep ingrijpen in ons hele waterhuishoudkundig bestel, dat men niet alleen de afsluitdijken in de delta zelf, maar ook de kanalisatie van de Rijn, de situatie van de Waterweg en Wes'ter- schelde „opnieuw zou moeten bekijken" en dat er bovendien langdurige interna tionale besprekingen zouden moeten wor den gevoerd (reeds thans is er een Belgi sche ingenieur gedetacheerd in Delft voor lopende contacten). Maar nogmaals: de commissie-Maris is mans aan het delibereren over het „Wat nu. na de dichting van het laatste gat, 8f aVan kaar antwoord zal het afhangen v, voorc*elen groter moeten worden ge acht dan de nadelen. En de oestercultuur van Zeeland (welke dan juist als de haring en de ansjovis in de Zuiderzee, zou moeten verdwijnen) zal daarbij net zo goed in het oog worden gehouden als b.v. het creëren van een zoetwaterbassin of de hoge kos ten voor het onderhoud der dijken, die dan aanzienlijk lager zouden komen te liggen. „Ik hoop alleen niet, dat e.a. in het poli tieke vlak zal komen te liggen", zegt prof. Thijsse. Met één stap steekt men het hele land van Altena over, volgt dan de arm van de professor, die, staande bij de Moerdijk- brug, even de enorme maquette oriënteert voor de bezoeker, daar deze tussen al die in beton uitgevoerde eilanden en de slin gerende stromen even zoeken moet, waar hij zich bevindt. Dan klinkt er een soort claxon, draaien enkele dames-assistenten aan wielen, die de Noordzee-toevoer rege len (eb en vloed maken), 12 seconden later klinkt deze claxon opnieuw: er is een „uur" om, etmalen glijden voorbij in een paar minuten en terwijl er overal in dit geweldig laagland assistenten en inge nieurs bezig zqn stroomsnelheden te me ten, lange ingewikkelde staten invullen met cijfers van waterhoogten, gespannen noteren bij welk tij en hoe ver in een be paald tij (men kan hier ook de stormvloed met een paar handomdraaien recon strueren) een bepaalde polder inloopt (alle dijkjes zijn tot op de millimeter nauwkeu rig), moet prof. Thijsse plotseling de wijk nemen, omdat hij, staande in een der Bies bospolders, plotseling aan alle kanten de polders ziet onderlopen, en ook de zijne het begeeft. Vóór de volgende proef zullen mensen met bezems deze polders weer droog moeten maken, en al is dit snel gebeurd, men probeert het thans in Delft nog sneller te doen, want dan kan er weer een volgende proef beginnen, en nergens misschien is het „Spei" thans zo bloe dige ernst, als hier, waar men met evenveel ongeduld qqJj ai die prach tige, in werkelijkheid ondergelopen pol ders in werkelijkheid zou willen droog- bezemen. De 83-jarige koningin-moeder Mary, de grootmoeder van koningin Elizabeth van Groot-Brittanme, heeft in de afgelopen week het bed moeten houden tengevolge van een maagstoring. In de laatste twee weken is zij niet uit gereden voor haar gebruikelijke ritten door de parken van Londen. O Winston Churchill, de Britse premier, heeft gisteren in het Lagerhuis verklaard dat hij steeds bereid is tot een bespreking met Stalin en Eisenhower, zulks onder de verleden week door de Amerikaanse pre sident genoemde voorwaarden. Zoals men zich herinnert, stelde Eisenhower onder meer voorop, dat er goede hoop op resul taten behoort te bestaan. De Britse premier verklaarde voorts, dat Groot-Brittannië het zich niet kan ver oorloven de in Hongarije gevangen ge houden zakenman Edgar Sanders uit te wisselen tegen de ter dood veroordeelde Lie Meng, de jonge communistische leid ster van de opstandelingen in Malakka. Het besluit van de Britse regering om Op het terrein van de BPM te Pernis heeft zich gisteren een ongeval voorge daan, dat het leven heeft gekost aan de 27-jarige arbeider A. H. uit Bodegraven. Een andere arbeider, de 36-jarige G. B. uit Gorkum, moest met een schedelbasis- fractuur in het Zuiderziekenhuis worden opgenomen. De arbeiders werkten op een tank, die zes meter hoog was en die een inhoud had van 140 kubieke meter. De tank was buiten bedrijf en gedeeltelijk met een soort asphaltproduct gevuld. De mannen ontstaken een lasapparaat en opeens ont stond m de tank een ontploffing. De mannen werden van de zes mptpi* hnpp tank geslingerd. De ene overleed te plaatse en de ander werd ernstig gewond. Aan alle veiligheidsvoorschriften was voldaan, zodat men over de juiste oor zaak dan ook nog in het duister tast. onze verslaggever) DELFT, 2 maquette-schaalmodellen, (Van Maart. Die maquette-schaalmodellen, waarin men eb en vloed, uitschuring, stroom snelheid etc. etc. bestudeert, zijn geen Nederlandse exclusiviteit. In 1885 had men reeds een soort waterloopkundig labora torium in Engeland, in 1900 volgden Duits land en Oostenrijk, daarna kwamen Zwit serland, Zweden, Frankrijk en Nederland. In Europa bevindt zich het grootste in Grenoble, maar Delfj is het centrale punt, waar gegevens van overal ter wereld met uitzondering van de Amerikaanse worden verzameld, bestudeerd en gepubli ceerd. Het grootste schaal-model bevindt zich in Amerika. Het is het model van de Mississippi, en grinnekend vertelde prof. Thysse, die een wereldfaam geniet als waterbouwkundige (en voor deze ramp is teruggekomen uit de Verenigde Staten, waar hij gastcolleges gaf), dat hij ook dat Mississippi-model gezien had. Het had 12 millioen dollar gekost, men had er zelfs een „weg omheen aangelegd". „Ik had een lange inspannende vliegreis achter de rug en terwijl we er omheen reden, over die weg, ben ik in slaap gevallen...." Dan is het Nederlandse Delta plan wel wat overzichtelijker en één fout erin stoort niemand: wijzend op een grote betonnen cylinder-reservoir: „Dat stelt Zwitserland voor, we betrekken er ook maar het water voor de.... Maas van." niet in te gaaan op het Hongaarse aan bod, sluit volgens Churchill niet uit, dat de kwestie van de uitwisseling weer over wogen zal worden ais, de verantwoorde lijke autoriteiten eenmaal definitief over de doodstraf van Lie Meng hebben be slist. Vele parlementsleden zagen hierin een aanwijzing voor de mogelijkheid, dat, in dien de autoriteiten op Malakka Lie Meng gratie zouden verlenen, de Britse rege ring het Hongaarse aanbod nog eens in overweging zal nemen. In gewoonlijk welingelichte Londense kringen is men van mening, dat 't ware doel van het Hongaars aanbod is, te ko men tot een hervatting der sinds de ver oordeling van Sanders in 1950 ver broken BritsHongaarse handelsbetrek kingen. Het verbreken van deze betrekkingen is, zoals indertijd ook van Britse zijde werd voorzegd, in de practijk voor Hongarije veel nadeliger gebleken dan voor Groot- Brittannië. Bepaalde door Engeland gele verde goederen kan Hongarije niet mis sen, terwijl het Groot-Brittannië ook no dig heeft voor de afzet van producten, die het in de Sovjet-Unie en in andere com munistische landen niet kan kwijt raken. OSSENISSE, 2 Maart. (Van onze correspondent) De situatie van enkele dijken in Zeeuwsch-Vlaanderen, die tijdens de stormvloed zwaar beschadigd werden, acht men zo precair, dat er in het klei ne dorp Ossenisse, gelegen in de kop van Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen ernstige ongerustheid heerst. Welis waar zijn enkele gaten provisorisch ge dicht, maar de kans, dat belangrijke waterkeringen ook bij een niet zware Westerstorm stand zouden houden, acht men tamelijk dubieus. Bedoelde dijken zijn zö vitaal, dat de staat, waar in zij verkeren ook in de omliggende gemeenten ernstige bezorgdheid heeft veroorzaakt. De burgemeester van Hontenisse heeft zich, naar wij vernemen, thans met een schrijven gericht tot H. M. de Koningin, tot Gedeputeerde Staten van Zeeland cn de Rijkswaterstaat, waarin de situatie wordt uiteengezet, en de hoop wordt uit gesproken dat ook dèiar de zaak groots zal worden aangepakt. Men heeft er de indruk, dat men er min of meer verge ten is. Ook de burgemeester van Vogelwaar de, waaronder het dorp Ossenisse ressor teert, heeft reeds stappen ondernomen om de aandacht der autoriteiten op deze min of meer hachelijke situatie te ves tigen. Gisteren is in de Schiehaven te Rotter dam de honderdste wagon, bestemd voor Argentinië, aan boord gezet van het Bel gische m.s. „Mongala". In totaal zullen 546 wagons worden geleverd. 1 }J vergelijkingen kunnen lezen over dc na-oorlogse uitgaven in het arbei dersgezin, speciaal ook 't verschil tussen de besteding in het kleine en grote gezin. In een ander blad troffen wij de be treffende publicatie ook aan en wel «iet een kop over 3 kolom „Grote gezin be steedt meer aan voeding dan klein ge zin". Nu zal ongetwijfeld geen boos opzet in het spel geweest zijn wij weten zeker, dat de redactie het grote gezin een goed hart toedraagt maar zonder 'meer is deze kop objectief genomen misleidend door onvolledigheid. Immers, er had moeten staan (zoals verder in het artikel ook gelezen kan worden): „het grote gezin besteedt een aanmerkelijk 'groter deel van zijn inkomsten aan voe ding dan het kleine gezin". Wat logisch is, want waar veel mon den zijn, dient ook veel voeding aange schaft. Koppen echter als: „Grote gezin be steedt meer aan voeding dan kleine ge zin" kunnen door weglating van: ..deel van zijn inkomsten" te spoedig aanlei ding geven tot misverstand en voedsel aan tiet praatje, dat de grote gezinnen royaal kunnen zijn vanwege de kinder bijslag. Dat de werkelijkheid anders ts. bewij zen de in bedoelde publicatie gegeven cijfers. Wij doen er een greep uit. Het kleine gezin besteedt aan groente en fruit per eenheid 1.10, het grote gezin slechts 75 cent. Voor koffie, thee, kolo- niale waren en suikerwerken geeft het kleine gezin per eenheid 1 1.10 uit, het grote gezin f 0.90 daarentegen. Per eenheid wordt aan vlees, vleeswaren cn vis door het kleine gezin tot een bedrag van 1.S0 geconsumeerd, terwijl het grote gezin'dit beperkt tot 1.20. Het budgetonderzoek heeft verder aan het licht gebracht, dat het grote gezin be langrijk minder uitgeeft aan ontwikke ling, ontspanning, roken en reizen dan hei kleine gezin; de percentages zijn resp, 11.k en 13.6. Het bovenstaande bewijst, dat de grote gezinnen door de kinderbijslag heus niet in het geld kunnen „graaien". Want dat zij minder geld kunnen uitgeven voor het niet strikt noodzakelijke is bittere nood zaak! En wie fantaseert b.v. over de auto peds in grote gezinnen, er alzo met z'n pet naar gooita 1 Het gerucht, dat de Minister van Arbeid van West-Duitsland, Anton Storch, en de staatssecretaris dr Sauerborn, binnenkort overgaan tot de stichting van een christelijke vakbeweging, wordt door de katholieke arbeidsleider, lid van de Bondsdag, Jolian Even, in bet laatste nummer van de „Ketteler Wacht" formeel gedementeerd. Doch Even voegt er aan toe, dat de katholieken alleen dan bij de Eenheidsvakbeweging aangesloten zullen blijven, indien deze zich losmaakt uit de inkapseling der Socialis tische Partij en een onafhankelijke vakbeweging wordt. Hiermede schijnt Even, de voorman der katholieke arbeidersbeweging in Duits land, die tot op heden voorstander scheen van een onafhankelijke Eenheidsvakbebe- weging, het D.G.B. een ultimatum te stel len. Reeds te lang voelen de katholieke IN DE WOELIGE, de onstuimige wate- dat, als 't Kremlin 'n agressie hetzij tegen ren van het Midden-Oosten grip dan in de breedste betekenis ge nomen) heeft zich dezer dagen een rust punt geopenbaard, dat voor de toekomst van grote betekenis is kan cn zal zijn: een verdrag van vriendschap en wederzijdse bijstand tussen Turkije, Griekenland en Joego-Slavië. Maar op dezelfde dag brand de de onrust weer los in een ander gebied het veelomstreden, olierijke Iran. waar het conflict tussen de sjah Rc-za II Pahlavi en minister-president M°SSideq een nieuw hoogtepunt bereikte en, naar insiders me nen, slechts opgelost kan worden door het verdwijnen van een van deze mannen. Het Midden-Oosten is sinds het einde van de tweede wereldoorlog in voortdu rende beweging geweest. We behoeven be halve aan Iran o.m. slechts even te den ken aan de stichting van de staat Israël, aan de spanningen in de Arabische liga, aan de oorlog tussen Israël en de Arabi sche staten, aan de revolutie in Egypte, aan het terugdringen van de Franse en Engelse invloed in dit gehele gebied. Hel zou verre bezijden de waarheid zijn, als men beweerde, dat het Midden-Oosten communistisch of zelfs pro-communistisch is, al bestaan er natuurlijk communisti sche groeperingen en ai poogt Moskou gouden munt uit de situatie aldaar te slaan. Voor de verdediging van de vrije wereld is het echter ten zeerste zorgwek kend. dat al die landen in volle beweging anti-Westers zijn. Militair zijn zij onge twijfeld zeer zwak, wat in een betrekke lijk jong verleden overtuigend duidelijk in de oorlog tussen Israël en de Arabische staten is gebleken; maar htm positie op de Zuid-Oostelijke flank van de defensie tegen het opdringende Russische en com munistische imperialisme is van een ge weldige strategische betekenis 0p de weg naar de Middellandse Zee en de Stille Oceaan. De grote waarde van het tussen Turkije, Griekenland en Joego-Slavië gesloten Balkanpact is nu juist, dat het een dijk en een sterke stevige dijk opwerpt tegen de opmars van het Kremlin naar de zwak ke landen van het Midden-Oosten. Na tuurlijk zouden de drie genoemde landen geen stand kunnen houden, als Rusland alleen met r.ijn volle strijdmacht aanviel. Maar het Baïkanverbond vormt 'n hechte eenheid met de Noordatlantische ver dragsorganisatie en het 's ondenkbaar, linker- of rechtervleugel of tegen het centrum van het defensieve front der vrije wereld zou ondernemen, niet dit gehele front tegelijkertijd in beweging zou komen. Ook de Russen weten dit en zij zullen geen risico's nemen door op één punt aan te vallen; ook zij moeten op het gehele front in actie komen. Als het defensieve front sterk genoeg is, en het Balkan-pact heeft het ten zeerste versterkt, mag men daarin ongetwijfeld een waarborg temeer voor de vrede zien. Het is zeker betreurenswaardig, dat één van de landen van dit pact niet tot de vrije wereld behoort; dat het ideolo gisch zelfs meer in de communistische in- vloedssfeer zou thuishoren. De hoofdzaak lijkt echter op het ogenblik, dat de vrede gehandhaafd blijft; d.w.z. dat voorkomen wordt, dat onze gehele Westerse be schaving, door een derde wereldoorlog to taal wordt weggevaagd en daarmede een nog steeds uitstralend centrum van het christendom wordt gedoofd. Het toetreden van Joego-Slavië tot de Balkanbond en daarmede, zij het onrechtstreeks en via een omweg, tot de Noordatlantische ver dragsorganisatie, waardoor een voor Mos kou gevaarlijke breuk in het Russische bolwerk is ontstaan, verhoogt ongetwij feld de kansen, dat de catastrofale oorlog vermeden kan worden. DEZE GERUSTSTELLENDE ontwikke ling wordt in de openbare belang stelling op de achtergrond gedrongen door de sensationele, spectaculaire ge beurtenissen in het olieland Iran. Voor de buitenstaander is het zeer moeilijk de gang van zaken aldaar op de voet te vol gen en gewoonlijk evolueren de feiten er niet volgens een naar Westerse opvattin gen logische lijn. Men krijgt echter wel heel sterk de indruk niet alleen uit het geen zich de laatste dagen, maar ook uit hetgeen zich het gehele afgelopen jaar heeft afgespeeld, dat de invloed van Mos- sadeq tanende is en dat andere figuren langzaamaan, maar zeker, hem uit zijn dictatorschap verdringen. Want om zich te kunnen handhaven, heeft de Iraanse mi- nister-president zich dictatoriale volmach ten doen toekennen door een parlement, dat geen democratische macht meer heeft, maar daarvan alleen nog een vage schijn heeft overgehouden. Drie figuren spelen in de jongste ge beurtenissen in Teheran een rol de sjah, de religieuse mohammedaanse leider Kas- hani en natuurlijk Mossadeq zelf. Het kan zijn, dat als de lezer deze Kroniek on der de ogen krijgt, de laatste al, tenminste tijdelijk, van het politieke toneel is ver dwenen; het kan ook zijn, dat de slimme vos. die zelfs de geroutineerde Britse diplomaten te geslepen is af geweest, zich v/eer even stevig in het zadel voelt. Maar het grote conflict is daarmede niet opge lost; noch met de sjah, die het met Mos- sadeq's oliepolitiek niet eens is: een prin cipieel geschil dus; noch met Kashani, die zelf naar de dictatuur in Iran streeft der halve een machtsconflict. Zelfs dan ook. als een dezer drie man nen een zege behaalt, blijven de moeilijk heden voortduren; en we hebben het ge voel, dat de communistische tudeb-partij hierbij een handig spel speelt, door zich ditmaal aan de zijde van de sjah en van Kashani te scharen, met het doel tot een soort volksfront te komen, natuurlijk ten gunste van Rusland en tegen Engeland en het Westen. Of dit avontuur lukken zal, is een tweede vraag, want sjah en Kashani weten, dat het ook met hun macht en invloed gedaan is. als de tudeh-partij zou winnen. Niet zonder risico is de toestand momenteel zeker, want Moskou heeft er slag van in troebel water te vissen. arbeiders zich onderdrukt in de vakbewe ging, die openlijk humanistische en anti- confessionele denkbeelden als de hare pro pageert en de Socialistische Partij bij haar verzet tegen de christelijke regering van Adenauer in de Rijksdag steunt. Even formuleert de volgende eisen aan het D.G.B. J. Eigen vormingscursussen voor chris telijke arbeiders, en twee tot drie scholen van de D.G.B. en de industriële vakver enigingen; 2. de christelijke arbeiders moeten hun eigen tijdschriften kunnen uitgeven; 3. zij moeten hun eigen afgevaardigden in het hoofdbestuur aanwijzen en 4. functies van inspecteurs en arbeids- directeuren bezetten naar rato van hun aantal; 5. voorts eisen de christelijke arbeiders vorming van een gezamenlijk comité van actie, waarvan het aantal iaden pocen- tueel even groot is als dat der aangeslo tenen, om daarin mede te beslissen over de sociale en economische eisen der arbeiders; 6. tenslotte worde er een verbod voor vrijgestelden uitgevaardigd om een candi- datuur in de volksvertegenwoordiging te aanvaarden. Even stelt daarna vast, dat de klachten van de katholieke arbeidersbeweging in Duitsland en van de christelijke arbeiders, waarin de neutraliteit van de Duitse Een heidsvakbeweging in twijfel is getrokken, in het algemeen, gerechtvaardigd geble ken zijn en nooit zijn ontzenuwd. Desondanks zo gaat Even echter waarschuwend verder hebben sommige christelijke leiders in de beweging de D.G.B. in bescherming genomen en door hun protesten helaas verhinderd, dat mis verstanden uit de weg geruimd en socia listische tendenzen de pas werden afge sneden. Ook hebben deze christenen niet de op rechte wil getoond de door de christelijke arbeiders genomen initiatieven zodanig binnen de organisatie tot gelding te brengen, dat een waarachtige eenheids vakbeweging tot stand zou komen, waar in ook de christenen gelijkberechtigd zou den zijn.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1