Nieuws uit STAD en OMTREK Bij Frankelands Eeuwgetij LANGS DE LIJN Ondernemer heeft een zware verantwoordelijkheid Maar dan moet hij zijn activiteit ook kunnen ontplooien ROKA 1953 officieel geopend (Hf De kerk kwam toch op de plaats, die oorspronkelijk was uitgekozen Over cle am J aargangen De stem van de lezer Vierspelenkamp in Pleinzicht UIT 75 T Toneelvoorstellingen voor Nat. Rampenfonds Voorzitter Alg. Kath. Werkgeversvereniging: NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Kruideniersbeurs blijft geopend tot en met Zaterdag Nieuwe loodsen voor Oranjelijn „W illem Ruys" weer in de vaart Nieuwe moeilijkheden Toch op de oude plaats OVERSCHOT INGEZAMELDE GOEDEREN Verdeling onder behoeftigen MONOPOLE-THEATER „De grot der vogelvrijen" STRAF Na de voorwedstrijden WAT SCHIEDAM VERLOOR EN VOND EéN DER READY-TEAMS DEZE WEEK KAMPIOEN? BURGERLIJKE STAND U.V.G. HANDB ALNIEU WS SCHIEDAMSE SCHOOL- SCHAAKCOMPETITIE WEGGELOPEN SINGELKAJOTTERS NAAR LOURDES BIJ DE KLEUTERS WAS HET RAAK HIJ GAF ZICH VOOR EVACUé UIT DIEFSTALLEN BALDADIGE JEUGD LOURDES-BIJEENKOMST EEN OPROEP DE BRANDWEER OEFENDE Op 27 Maart en 17 April CORRECTIE LOTERIJL1JST Burgemeester aan het ivoord Twee dagen voor consument Volledig maal in blik Te ztvare belastingdruk Sociale zekerheid DINSDAG 3 MAART 1953 PAGINA 2 De moeilijkheden in verband met de bouw van de Frankelandse Kerk waren, zoals we hebben kunnen lezen, niet gering, omdat de mogelijkheid bestond, dat de Vleeshal niet meer ter beschikking zou zijn. Vandaar, dat pastoor Van Leeuwen op 13 Feb. 1856 een adres aan de Raad richtte, waarin Z.Eerw. verlenging van de huur van de vleeshal vroeg, totdat de nieuwe kerk gereed zou zün. Dit adres werd in de Raadsvergadering van 25 Februari d.a.v. in behandeling genomen, maar de bespre kingen daaromtrent werden aangehouden tot een volgende raadzitting, welke 13 Maart 1856 plaats had. In deze vergadering werd het raadsbesluit van 6 April 1853 herzien, en het verzoek door pastoor Van Leeuwen aan de raad gedaan, ingewil ligd. By missive van 17 Maart 1856 werd op dit raadsbesluit de goedkeuring ge vraagd van Gedep. Staten ,die deze goed keuring by besluit van 19 Maart d.a.v. verleenden. In de raadszitting van 17 April 1856 is van dit besluit mededeling gedaan aan de leden. Hiermede was ook deze moeiiykheid uit de weg geruimd. Doch daar kwam weldra een andere moeiiykheid. In bovengenoemde raadszitting van 25 Februari 1856, waarin het adres van Pastoor Van Leeuwen in zake de verhu ring van de Vleeshal in behandeling kwam, werd tevens een adres van de bouwcommissie aan de orde gesteld. In dit adres had de commissie aan de raad het verzoek gedaan, zo spoedig moge- ïyk het terrein van de Stads Metselwerf te doen ontruimen, opdat met de bouw van een nieuwe kerk een aanvang kan worden gemaakt. Na deliberatie werd door de raad besloten, aan de Commis sie van Fabricage opdracht te verlenen tot het maken van plannen voor een nieuw aan te leggen Stads Metselwerf. By missive van 16 April 1856 zond genoemde Commissie van Fabricage de nieuwe plannen voor een Stads Metselwerf in bij de raad, die de volgende dag, 17 April in vergadering byeenkwam om de nieuw ontworpen plannen te bespreken. Men kon echter tot geen besluit ko men, en de deliberatiën daaromtrent werden aangehouden tot een volgende raadszitting, welke 29 April d.a.v. plaats had. Maar ook op deze vergadering kon men tot geen beslissing komen, te meer nog, daar sommige leden bezwaar maak ten tegen het verplaatsen van de aan de bouwcommissie verkochte Stads Metsel werf. Er waren echter nog meer re denen, want in deze raadsvergadering werden ook nog twee aanvragen om grond in het „Frankeland" in behande ling genomen, doch onder uitdrukke lijke voorwaarde, dat een brug over de Nieuwe Haven zou worden gelegd. Daar moest dus door het stadsbestuur in deze richting iets gedaan worden, om aan de wensen van de vele aanvragers om grond in het „Frankeland" tegemoet te ko men. En zo werd in de raadsvergadering van 2 Juni 1856 besloten van gemeente wege een brug over de Nieuwe Haven te doen leggen. Van een en ander had de bouwcommis sie goede nota genomen, en daarin een gerede aanleiding gevonden tot het oor spronkelijk planhet bouwen van een nieuwe kerk en pastorie in het Franken land, terug te keren. De bouwcommissie zou daardoor tevens tegemoetkomen aan de bezwaren door sommige raadsleden ge opperd tegen het verplaatsen van de Stads Metselwerf. Deze twee beweegredenen de den dan ook de bouwcommissie besluiten, op 8 Juli aan de raad een adres te rich ten, waarin zij verzocht, dat bijaldien het Frankenland door een onbezwarend com municatiemiddel met de stad zou worden verbonden, zü op het door haar vroeger aan de raad gedaan verzoek om grond in het Frankenland voor de bouw van de nieuwe kerk en pastorie wenste terug te komen, en „na des wegens getroffen schik kingen" van de overname van de Stads Metselwerf c.a. zou afzien. Dit adres van de bouwcommissie werd in de raadszitting van 21 Juli 1856 door de leden zeer wel willend ontvangen, en na deliberatie werd besloten met de voorgestelde verwisse ling genoegen te nemen. De Commissie van Fabricage zou worden uitgenodigd met de bouwcommissie in nader overleg te treden omtrent de voorwaarde van de voorgestelde ruiling en daarvan aan de raad rapport te doen. Dit zeer uitvoerig opgesteld rapport werd reeds 29 Juli 1856 bij de raad ingediend. In dit rapport gaf de Commissie van Fa bricage als haar mening te kennen, dat betreffende het leggen van een brug over de Nieuwe Haven z|| geen geschikter plaats wist aan te wjjzen, dan die bj) de Moutery „de Olifant", en inzake de nieuw te bouwen kerk aan de raad voorstelde de bouwcommissie in het bezit te stellen van 4875 vierkanten Ellen M2) grond tegen de prjjs van 2.per vierkante El. L. A. ABMA Het overschot van de Ingezamelde Rode- Kruis goederen ten behoeve van geëva- cueerden zal voor een gedeelte onder de Schiedamse behoeftigen worden verdeeld. De betrokkenen, die menen voor deze verdeling in aanmerking te kunnen komen behoeven hiervoor nog geen enkele aan vrage te doen, omdat dit later zal worden geregeld. De verdeling zal plaats hebben via de kerkgenootschappen en „Humanitas". Kerkgenootschappen, die een gedeelte van deze goederen in ontvangst zullen willen nemen .kunnen zich hiertoe middels een schriftelijke aanvrage wenden tot de Ge meentelijke dienst voor Sociale Zaken. Broersveid 142 alhier, tot en met Vrijdag 6 Maart 1953. Aanvragen, welke na deze datum binnen komen, kunnen niet jneer in behandeling worden genomen. Er behoeft door de kerkgenootschappen geen aanvrage gedaan te worden om di verse soorten goederen, omdat het aan wezige niet zal worden verstrekt naar de soorten, die men verlangt. Van de aan wezige voorraden worden nl. kavels ge maakt; aan de kerkgenootschappen, die een aanvrage hebben ingediend, zal pro- centsgewijze een toewijzing plaats vinden, een en ander aan de 'hand van de cijfers der volkstelling 1947. Teneinde te voorkomen, dat één of meer kerkgenootschappen van deze toewijzing van goederen zouden worden uitgesloten, vindt oproep tot het indienen van een aan vrage alleen via de pers plaats. Een film in technicolor, spelend in het Wilde Westen. Het gaat om een goudschat, terwijl een krant voorts een belangrijke rol in het gebeuren speelt. MacDonald Carey is Pete Carver, de held der geschie denis. Het merkwaardige is, dat er wel een vrouw aan te pas komt, maar deze slechts een bijrolletje vervult. Overigens een film vol mysterie en spanning. Toe gankelijk voor personen boven 14 jaar. Het komt elke dag over het Koe marktplein en passeert dan de over steek tegenover De Kroon". De oversteek is dan heel druk en de juffrouw, die het groepje kinderen bege leidt, staat dan voor een zware taak. Gisteren stond ze met een ziel vol lijdzaamheid te wachten, tot het ver keer haar de mogelijkheid zon verschaf fen, haar kleine schare veilig naar de overkant te loodsen. Er was er een van die kleine schare, de kleinste, een jongetje, dat even aan haar aandacht ontglipte. Het had blijkbaar geen geduld meer, liep de Koemarktbrug op, schoot onder een hek door en trippelde over, dwars door de rij auto's, bromfietsen, fietsers, bakfietsen etc. Het wachtte aan de overkant, tot de juffrouw kwam, met haar schare. De juffrouw was uiteraard hoogst verbolgen. Ze pakte het joch bij een hand en be val het, netjes naast haar te blijven lopen. Dit icas kennelijk een heel zware, straf, want het joch boog beschaamd het hoofd en wilde blijkbaar door nie mand gezien worden. Ja, het liep daar met een gezicht, alsof het de grootste straf was, die iemand zich indenken kan. Wel, het joch had volgens ons onge- hik. Het leek ons helemaal met zo n straf, hand in hand met de juffrouw te gaan. Maar ja. 1 rij steken niet op levensge vaarlijke tvijze over DAMWACHTER. Zomaar, opeens, op een door-de- weekse Woensdagochtend is het voorjaar uit de grond gebarsten. Het zingt in de lucht, het groeit in de takkenpuntjes van de bomen, het laoht in de pretogen van de kinde ren. Voorjaar... en terwijl de zon me plagend rond de neus kietelt, voel ik de griepbacillen flauw vallen in myn keel en met een luid „hatsjie" nies ik ze uit. Voorjaar... we rollen de wollen sjaal op en trekken de handschoe nen uit, we doen de bovenste jas knoop los en halen ruimer adem. Voorjaar... ramen open, laat licht en iucht Uw woning binnen. Wat hebben we naar dit voorjaar verlangd Voor de kinderen, die met witte neusjes een winterlang door de ven sters naar buiten tuurden. Voor de oudjes, die kleumend by de kachel hebben gezeten. Voorjaar... kanstanjetakken bot ten uit, crocusjes boren hun kopjes door de zwarte grond, grassprietjes rekken zich, vogels fluiten en het paard van de groenteboer hinnikt van plezier. Voorjaar... kom. wordt wakker. Met frisse moed beginnen wy op nieuw te leven. Moeders nemen de zwabber en de boenwaspot, mannen leggen hun vishengels klaar, kinde ren hollen de straat op met hun tol en hun zweep, hun rolschaatsen en de hoepels. Voorjaar, juichend ontwaken van mens en natuur. Het dikke luie bloed wordt snel en bruisend als een jonge beek. De trage jichtige gang van dag- in-dag-uit springt op in durvend initiatief. Plannen rukken uit, nieuwe voor nemens, fut... we léven weer! Dit is de tüd van herstel, van op bouw, van vooruitgang.van „beter worden". Ja, we gaan „beter worden"... naar Hjf en ziel... Ook naar ziel, vooral naar de ziel... Voorjaar... maak ons betere mensen! SEBASTIAAN. De voorwedstryden in de vierspelen kamp, welke momenteel in café Plein- zicht wordt gehouden, zyn practisch alle gespeeld en daarmee begint er enige tekening in deze voor biljartliefhebbers interessante kamp te komen. Er werden, zoals gisteren gemeld, een aantal opmerkelijke prestaties geleverd, b.v. de 98 caramboles van de heer W. Barvoets in het libre met een moyenne van 28,57. Ook de heer J. van Duyl speel de het libre met een moyenne van 28,57. J. van Duyl en J. van Eyk speelden het driebandsspel elk met een moyenne van 1,176, hetgeen voor wedstryden als tij dens deze vierspelenkamp opmerkelijk goed genoemd mag worden. Het hoogste aantal caramboles Ca- dra werd gemaakt door N. v. d. Pias (57), bü het 1-bandspel door J. van Duyl (12) en bij het driebandspel door A. Qui- rijns (8). u Het hoogste moyenne cadre behaal de J. van Duyl (12,5), die tevens bij het driebandenspel met 3,333 met hoogste gemiddelde speelde. In de gisteravond gehouden wedstrij den hebben de heren P. Scheffers en C. Ruggenberg geiyk gespeeld en ieder vyf punten behaald, terwyi de heer A. Qui- ryns van de heer M. Oostveen won, waardoor de eerste 8 punten op zijn naam kon noteren en de laatste 2. In de eindstryd, welke op Zaterdag en Zondag a.s., telkens om 5 en 8 uur ge speeld wordt, plaatsten zich de heren J. van Duyl met 46 punten uit 5 wedstrij den, W. Barvoets met 36 punten uit 5 wedstrpden en N. v. d. Plas met 37 pun ten uit 5 wedstryden. By dit drietal zal zich nog de heer A. Quiryns voegen (31 punten), tenzy de heer P. Scheffers (die thans 25 punten heeft) de ene wedstryd wint, die hy nog moet spelen. Programma van vanavond: L. v. d. Water—L. v. d. Lee; M. KooyE. Hek man. Woensdagavond; B. van SoelenL. v. d. Lee; P. Scheffers—G. Valkesteyn. Te bevragen aan het Hoofdbureau van Politie (tussen 9—12.30 uur en 2—6 uur) vacantiebon; groen vulpotlood; 1 paar kinderwanten; 1 zg. Lipssleutel; lampe- kap; halve litermaat. Te bevragen bij de vinders: zilveren kettinkje, Govaart, Huysmansstraat 33a; zwart lederen portemonnaie met inhoud, J. H. Hajee, Wattstraat 14a; een sleutel tje en een bedrag van 0,48, Venema, Broersvest 37b; zegelring, C. Schutte, van Ruysdaellaan 30b; 3 muziekboeken, G. van Straaten, Prof. Kam. Onneslaan 112a; bandenspanningsmeter, P. J, EI- gers, Lange Singelstraat 17; padvinders mes, G. Landsbergen, Schiedamseweg 56, Kethel; achterspatbord van een motor met achterlicht en kenteken, W. Seip, Nassaulaan 13a; lederen sportriem, H. v. Son, Th. Kempisstraat 40a; bruine glacé herenhandschoen, Melchers, Oost singel 24; bruin jongenspetje, S. de Rid der, Boerhavelaan 117; grys kinderjasje, J. Roelofs, Singel 60; bonte das, T. de Jong, Kreupelstraat 1; bruin jongens windjack, C. Stouthandel, Herenstraat 47. Door de 64 overwinning van Ready 5 op Wilton 3 heeft dit Junioren-team a.s. Vrijdag de kans om via een overwinning op haar naaste concurrent Favoriet 5 het kampioenschap in haar afdeling te beha len. Over de uitslag van deze titanen strijd valt totaal niets te voorspellen, daar Fovoriet 5 een niet te onderschatten tegen stander is. Het eerste team behaalde een tamelijk zwaar bevochten overwinning van 64 op Shell 2. Invaller M. Gouka kon slechts één overwinning behalen, terwijl W. Bru- ning en G. Meyer er ieder twee wisten te winnen. De dubbele partij bracht de be slissing ten gunste van Ready. Het 2e team kreeg tegen koploper Noad 3 een 010 nederlaag te slikken, terwijl het 3e team een 100 overwin ning behaalde op H.V.O. 3. De voor a.s. Zaterdag op het programma staande wedstrijd tegen Overschie 2 zal voor Ready 3 zeer belangrijk worden, daar bij een eventuele overwinning van Ready beide teams met een gelijk aantal punten de bovenste plaats der ranglijst zullen bezetten. Het 4e team handhaafde eveneens haar positie door een 73 overwinning op Telefoon 3. C. Foet, die in dit team de meeste overwinningen op zijn naam heeft staan, blijkt aan een kleine inzinking onderhevig te zijn en kon slechts met veel moeite een wedstrijd in drie games winnen. Ready 6, dat met twee spelers uitkwam kon het tegen Germinal 6 niet verder brengen dan een gelyk spel. Het team bezet momenteel de vierde plaats in haar afdeling. OVERLEDEN: J. Oranje 72 j.; F. G. Verburg, 83 j., weduwe van C. A. v. Lut- terv'elt; P. Vis, 89 j., weduwe van P. v. d. Bergh; M. J. v. Apeldoorn, 81 j„ weduwe van A. Huizing; S. C. Krommenhoek 70 j., vrouw van A. v. Wamelen; F. Roeber- sen 80 j„ vr van J. Worst. GEBOREN: Elisabeth M„ dochter van P. F. Windhorst en M. E. v. Noort; Eric P. A., zoon van J. Parthesius en J. M. A. Dickers; Christina H., dochter van J. C. Schrama en B. E. Pothoven; Ferdinand, zoon van G. v. Gulik en A. Mahn; Helena dochter van D. Hoftijzer en A. Teilekamp Booland; Pieter, zoon van R. v. Wensen en J. v. Houwelingen; Cornelia dochter v. H. Zom en M. Slavenburg; Johanna C. dochter van Th. J. Stam en A. W. Weeda; Gradus H. J., zoon van H. G. H. Vrijdag en M. Th. Jacobs; Frederik zoon van P. M. v. d. Vlugt en P. F. v. Zomeren; Hu berts zoon van P. H. Verhagen en C. Versteeg. De overwintering heeft UVG niet veel kwaad gedaan- Heren 1 wist een fraaie overwinning te behalen op RKWIK 2, dat met hoge cijfers (9—0) werd versla gen. Het veldoverwicht was zo groot, d3t de WIK-ers er practisch niet aan te pas kwamen. Door doelpunten van B. Hengst en L. Hollander was de stand reeds bij rust 50. Na de rust trachtte WIK nog de eer te redden maar strandde steeds op de hechte verdediging van UVG. Al met al was het een zeer matige wedstrijd die door de betere speltechniek en de hoge score te eenzijdig was. Dames II kon het tegen Activitas met een onvolledig elftal niet bolwerken, en leed een geduchte nederlaag (70). De goede vorm en het samenspel kunnen maar niet verkregen worden, en men moest uiteindelyk door dit gebrek het loodje leggen. Aan keepster A. Bierhoff is het te danken, door haar moedig vol houden, dat de score niet nog hoger is gewerden. De meisjes speelden een zeer verdien stelijke wedstrijd tegen RKWIK in Vlaardingen en wisten beide puntjes mee naar huis te nemen. Uitslag 71. De trekking van de loterij welke oor spronkelijk op 15 Februari zou geschie den, is uitgesteld tot 15 Maart. De stand na 6 ronden is thans: HBSA 5 gesp.. 9 punten, W. de Zwijgersch. A 58 HBS B 56, Gymnasium A 44. W. de Zwijgersch. B 4—3, Gymnasium B 41, Lagere Tecbn. Sch. 5—1. Nog te spelen voor de zesde ronde: La gere Techn. Sch.Gymn. B, Gymn. A— W. de Zwijgersch. B. De zevende tevens laatste ronde wordt gespeeld op Zaterdag 14 Maart in de Am- stelbron Broersvest aanvang 2.30 uur, waar tevens de wisselprijs beschikbaar gesteld door de Schiedamse Gemeenschap aan het winnende team uitgereikt zal wor den. De onderstaande teams zullen dan voor de eindstrijd in het strijdperk treden: Gymn. BGymn. A, W. de Zw. Sch. A —HBS A, W. de Zw. Sch. B—HBS B. De politie heeft hier ter stede een vier tal jongens van 12 jaar aangehouden, die uit een opvoedingsgesticht te Amers foort weggelopen waren. Een hunner woonde hier ter stede. Ze zyn naar Amersfoort teruggebracht. Een 16-jarig meisje, dat uit het observatiehuis te Hol landse Rading was weggelopen, is door de politie eveneens teruggebracht. Woensdagavond houdt de K.A.J-, afd. Singel, om 8 uur een speciale bijeen komst ter bespreking van de Lourdes- bedevaart in 1954. Er zullen spijkers met koppen worden geslageri betreffende de spaarregeling, etc. Bovendien zal de aal moezenier een serie lichtbeelden over Lourdes vertonen. Alle Kajotters, oud-Kajotters en an dere geïnteresseerden worden uitgeno digd deze bijeenkomst te bezoeken. De dieven, die Zaterdag of Zondag nacht by de firma J. in de Tuinlaan hebben ingebroken, konden slechts be slag leggen op precies geteld 22.26. Bij een inbraak, die vannacht bij de N.V. Kristalsodafabriek aan de Makkerstraat werd gepleegd, konden de daders op zeg gen en schryven niets beslag leggen, maar de langvingerigen, die zich wa ren het dezelfden? toegang verschaf ten tot de kleuterschool aan de Laan, hadden een buit van 77.10, welk geld ze uit laden en kasten hebben weggeno men. De politie heeft de 31-jarige monteur W. W. H. H. aangehouden, die zich voor evacué heeft uitgegeven. Hy had een jaar geleden hier ter stede 'n betrekking fekregen. komend uit Hellevoetsluis. yn meubelen sloeg hy in Rotterdam op en na de watersnood meldde hij zich by Sociale Zaken. Daar verstrekte men hem 90, terwyl men hem tevens, omdat hy vrouw en kinderen had, van meubelen, beddegoed en meubels verschafte. Uit een bureau in een pakhuis van D. aan de Kreupelstraat is 60 gestolen. In verband hiermede werd de 18-jarige J. B. aangehouden. De politie heeft de 26-jarige boek drukker M. J. D. aangehouden, die in de drukkery van de firma R. aan de Lange Haven ten nadele van het personeel o.a. een actetas en enkele andere voorwerpen had gestolen. Baldadige jongens hebben van een personen-auto, staande op 's Graveland, de ruiten, de spatborden, de zittingen en de richtingaanwyzers vernield By een vrachtauto sneden ze de zittingen uit Aan een aantal jongemannen in de Pa rochie St. Liduina is een circulaire ge zonden over de Lourdesbijeenkomst, wel ke a.s. Woensdag gehouden wordt in het Kajottershuis, Nieuwe Haven 121. Daar het adressenmateriaal van de H. Hart parochie nog niet tot onze beschikking staat, hebben wij de jongemannen aldaar niet persoonlijk kunnen uitnodigen, van daar dat wij hen langs deze weg vragen genoemde bijeenkomst bij te wonen. Daar er met de bedevaart ook meisjes vanaf 17 jaar mee kunnen, nodigen wij ook hen, zowel uit Frankenland- als uit Gorzenparochie, uit, om Woensdag a.s. aanwezig te zijn. De aanvang is na afloop van de St. Pau- luscongregatie; dat is om kwart vóór ne gen uur. BESTUUR K.A.J., Nwe Haven. Het bestuur van de Katholieke Vereeni- ging „De Grondwet" alhier, vestigt er de aandacht op van diegenen, welke aan- spraak op het kiesrecht menen te heb- ben en niet op de kiezerslijsten voorko men, dat zij een verzoek, om daaiop nog geplaatst te worden bij den gemeenteraad in te dienen hebben voor 1 Februari a.s. Inlichtingen hieromtrent zullen gaarne door bovengenoemd bestuur verstrekt wordên. Namens het bestuur, A. C. A. NOLET. Nieuwe Schiedamsche Courant van 22/23 Januari 1888. N.B. Het bestuur van bovengenoemde R. Kath. politieke vereniging bestond uit da heren W. A. Beukers, Louis J. J. Jan sen, H. R. M. A. VAN GENT en A. C. A- Nolet. De brandweer heeft gedurende de afge lopen winter een aantal lessen gevolgd, in een cursus, door de commandant ir S. Moesker en enkele ondercommandanten gegeven. Teneinde de theorie, die op het terrein voor de kazerne af en toe aan de practijk getoetst werd, nog eens extra te toetsen, werden en worden er oefeningen van groepen in groter verband gehouden. Het is daarby de bedoeling, de braAdweer te alarmeren voor het uitrukken ook in groot verband, met al het beschikbare materiaal. Daarbij wordt dan alarm ge maakt voor een andere brand, zodat een gedeelte van manschappen en materiaal moet worden afgesplitst. Gisteravond heeft zulk een oefening in de binnenstad plaats gevonden. De stalen Magirusladder werd voor aula van het Stedelyk Museum opgesteld, een spuit aan de Lange Haven en een motorspuit om de Lange Achterweg, zodat de denkbeeldige brand aan alle kanten kon worden aange pakt. Na afloop van de oefening werden de onderdelen in de kazerne uitvoerig be sproken. Evenals zovele andere verenigingen zal thans ook de afdeling Schiedam van de Ned. Amateur Unie trachten, op de voor haar beste manier, gelden bij elkaar te krijgen voor het Nationaal Rampenfonds. Om dit doel te bereiken zullen twee aan gesloten verenigingen, onder auspiciën van de NATU, een uitvoering geven en wel op: 27 Maart a.s. in het Musis Sa crum met „Van Ander Ras" en 17 April a.s. in de R K. Volksbond met „Tehuis voor Daklozen". Beide voorstellingen staan onder regie van Willem v. d. Loos. Alle aangesloten verenigingen zullen do kaarten voor deze uitvoeringen trachten te verkopen, terwijl het batig saldo ge heel ten goede komt aan genoemd fonds- Hiermede worden twee doeleinden be reikt. Op de eerste plaats, dat er geld bijeenkomt voor het Rampenfond en ten tweede, dat diverse verenigingen nauwer gaan samenwerken, met voorbijzien van eigen belang, om te zorgen dat de uit voeringen, waar twee zusterverenigingen spelen, zijn uitverkocht. Het ligt in de bedoeling deze vorm van samenwerking ook in de toekomst te handhaven. In de gisteren gepubliceerde 9e lijst van de 4e klasse van de 518de Staatslotery moet het nummer 13379 zijn 12379. De leden van de Algemene Katholieke Werkgeversvereniging waren hedenmiddag in algemene vergadering bijeen in het Carlton Hotel te Amsterdam. De algemeen voorzitter, de heer L. A. J. M. van Heijst heeft deze gelegenheid aangegrepen, om het grote belang van en tegelijkertijd de grote moeilijkheden voor de particuliere ondernemer nog eens uitdrukkelijk te bespreken. De reigers ivorden uit de bo-men verjaagd. DAG ft AD VOOR SC'ttfDAM $N OAOWNfW 75ste Jaargang No. 22090 De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn gevestigd te Schiedam, Dam 18, Telefoon 66152. Giro-nummer 590943 Abonnementsprijs 5.85 per kwartaal, 2.— per maand, 0.47 per week. Advertentie-prijs °P gewone kolombreedte 0.15 per millimeter hoogte. ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte f 0 30 per millimeter hoogte. Bij contract gelden lagere tarieven welke bij de administratie of bi) de erkende advertentiebureaux verkrijgbaar zijn. Kampioenen (kleine advertentiën) tot 20 woorden 50 cent. Elk woord Maximum 60 woorden bij vooruitbetaling. Alle advertentie-orders worden aIg geplaatst overeenkomstig de Regelen voor bet Advertentie-wezen. meer 3 cent. Plaatsing uitsluitend Geachte Redactie, In Uw verslag van de lezing, door de zeer begaafde heer Bernard Verhoeven voor de „Katholieke Kring" Jl. Vrydag gehouden, en voorkomende in Uw veel gelezen blad, de „Nieuwe Schiedamse Courant" van 28 Februari, komt de vol gende zinsnede voor; „Er bestonden echter nog steeds geen zuiver katholieke scholen. Maar ook daaraan werd een einde gemaakt. Het Mandement van de bisschoppen van Ne derland in 1868 wees op de voorname plicht van het katholieke gedeelte van ons land, deze scholen te stichten". Deze woorden, hierboven aangehaald, zijn historisch niet juist. Afgezien van de provincies Brabant en Limburg had men boven de Moerdyk „zuiver" katholieke scholen, alleen met dat verschil, dat de kinderen niet door religieuzen, maar door leken in de leer van de H. Kerk werden onderlegd. Voorbeelden hiervan zijn de R. K. Diaconie-school van Rotterdam, de R. K. school van Zutphen (die 3 Januari 1953 honderd jaar bestond) en last not least onze R. K. school voor burgerkinde ren van de heer Mendel te Schiedam, m 1839 geopend. Het Mandement der Neder landse bisschoppen heeft ten doel gehad de Katholieken van geheel ons land sa men te roepen voor hun strijd om een eigen school. Met dank voor plaatsing, hoogachtend T.. A. A. Vrolijk klinkt het geklater van een waterval in de Ahoy'-hal. Het water spuit uit een metershoge rots en daalt als een glinsterend scherm, waarin het zon licht vonkjes tovert, neer in een bassin, dat wordt bevolkt door flamingo's en een den. Boven op de rots kijkt een aantal aapjes onwennig rond naar de vreemde omgeving, die bij de „vijver" in een bloe mentuin is herschapen. Boven hun hoof den draait een grote cylinder in het rond. En de lichtende letters erop geven aan welke manifestatie zich beneden bevindt: Roka 1953. De lustrum-Roka is gisteren offi cieel door burgemeester mr G. E. van Walsum geopend. Beurs van kruideniers waren en chocolaterie luidt de naam van deze jaarlijks terugkerende gebeurtenis, doch als men de Ahoy'-hallen betreedt en eens rondwandelt, is men er al spoedig van overtuigd, dat een dergelijke aandui ding eigenlyk tekort doet aan 'n zoveel- omvattende tentoonstelling-annex-beurs. Geen vierkante meter van de hal blijft ongebruikt, zo kondigde men reeds van tevoren aan. Men is geneigd een dergelijke mededeling voor kennisgeving aan te ne men. Als men echter de geheel gereed zijnde tentoonstelling bezichtigt, wordt duidelijk, dat dit toch wel iets betekent. Vele genodigden waren vanmorgen in 't restaurant bij de Ahoy'-hal (waarin geen plaats was om de plechtige opening zoals gebruikelijk te doen plaats vinden) bijeen gekomen. De voorzitter van de Stichting „Roka". de heer D. L. van Es, voerde daar als eerste het woord. Hy heette di5 wezigen, onder wie zi°h behalve meester, mr K. P. v. d. Mandele de voor zitter van de Kamer van Koophandel en enkele wethouders bevonden, welkom en zeide voorts o.a.. dat het doel van de beurs is een gezonde verhouding te verkrijgen tussen de industrie, de groothandel en de kleinhandel. In zijn openingswoord herinnerde mr Van Walsum eraan, dat het nog maar korte tijd geleden is, dat in de hal de evacues een tijdelijk onderdak vonden. Hij geloofde, dat het bestuur er goed aan had gedaan deze manifestatie toch te laten doorgaan, daar het gewone leven voort gang moet vinden. Mr Van Walsum zei voorts, dat hij er een beetje trots op is, dat Rotterdam getuige mag zyn van de ontwikkeling van de beurs, die oor spronkelijk een Rotterdams initiatief is. Daarna sprak nog prof. dr A. H. M. Al- bregts, de voorzitter van het college Handel en Industrie. Hij herinnerde aan de geschiedenis van de kruideniersbranche en merkte o.a. op. dat de tijd van vóór 1937 er een van verval was. Daarna werd begonnen met de opbouw en er kan thans worden vast gesteld, dat wat het distri butie-apparaat betreft, reeds veel is be reikt in de zin van efficiënt werken. Deze tentoonstelling aldus ging spr. voort wil het assortiment van de krui denier in concreto laten zien. Zij toont voorts de kracht van de keten industrie- groothandelkleinhandel. Vier dagen lang zal de Roka uitsluitend te bezichtigen zijn voor degenen, die bij de handel betrokken zyn. De laatste twee dagen is er gelegenheid voor de consu ment te gaan zien, wat er zoal door de kruidenier kan worden geleverd. Daarvan in deze kolommen een overzicht geven, dat ook maar enigszins de pretentie van volledigheid zou kunnen hebben, is vol slagen onmogelijk. Want er is letterlijk alles te vinden, wat in de kruidenierswin kel thuis hoort en wat de kruidenier kan gebruiken. Daarnaast tonen de fabrikan ten hoe hun producten worden gemaakt. Zo kan men b.v. een machine zien, die papieren zakjes maakt. Een suikerfabriek heeft een eigen projectie-zaaltje ingericht om de bezoekers een en ander te tonen van de fabricage. Wat de artikelen betreft zyn er ook enkele nieuwe snufjes, hetzij in het artikel zelf, hetz.y in de verpakking. Zo vindt men blikjes met een volledige maaltijd. Zjj zijn byvoorbecld heel goed te gebruiken door kampeerders, die toch wel op comfort ge steld zyn en geen „pannenwinkel" willen meeslepen. Dan zjjn er flessen met zeewater. En men verzekert, dat dit arti kel zeer nuttige resultaten geeft. Limonade in flessen is iets heel gewoons, doch als men de flessen de figuur van een dier geeft, is het een bijzonder product gewor den. temeer als de flessen later nog als suikerstrooier of als spaarpot zjjn te ge bruiken. Bij de behandeling van zyn onderwerp ging de heer Van Heijst uil van de ook in Nederland erkende maatschappelijke vorm van de particuliere ondernemersvorm, welke gebaseerd is op het fundamentele recht op privaat-eigendom. De conclusie, die de heer Van Heijst hieruit allereerst trekt, is, dat de verantwoordelykheid voor het al of niet slagen van de industrialisa tie dan ook in eerste instantie bij de on dernemer ligt. De jongste Kerstboodschap van Z. H. de Paus citerend wijst spreker op de plicht van hen, die daartoe in staat zyn, in het algemeen belang hun kapitaal te investeren en op de plicht van de onder nemer, ook zijn geestelijke capaciteit in te zetten. Maar dan heeft hij ook het recht op de mogelijkheid van ontplooiing van zijn, uit die verantwoordelijkheid voort spruitende ondernemersactiviteit. Hoe staat het met de mogelijkheden, die taak te vervullen? Het blijkt, dat zich de laatste jaren een toenemende werkloosheid voordoet. Deze werkloosheid is grotendeels van structu rele aard, zodat met monetaire bestrij dingsmiddelen (overheidsuitgaven) de grootste omzichtigheid betracht moet wor den. Niettemin is onlangs voor dit doel reeds 300 millioen uitgetrokken, maa.r maatregelen tot onlasting van het be drijfsleven worden van maand tot maand uitgesteld en stuiten af op budgetaire be- zwaren, aldus de heer Van Heijst. Het scheppen van werkgelegenheid zal in de eerste plaats moeten worden ge vonden door rendabele industrialisatie. Daartoe is nodig de scheppende onderne mer en toereikende besparingen. Vervol gens een behoorlijke staf en vakbekwame arbeiders. Wat deze laatste punten betreft, de honorering van de het leidinggevend per soneel de z.g. middenklasse zal moe ten worden verbeterd, terwijl ook meer vrijheid moet worden gegeven de beste vakarbeiders beter te belonen. Als gevolg 'hiervan zal ook een gunstige invloed op het sparen worden verkregen. De progressieve belastingen oefenen overigens in het algemeen een schadelyke invloed uit op het beschikbaar komen van risicodragend kapitaal, waardoor ook de zelffinanciering van particuliere bedryven sterk wordt belemmerd. Spreker wijst nog eens op de buitengewoon onlogische be paling in de hantering der vennootschaps belasting, terwyl obligatierente terecht als bedrijfslast aftrekbaar is, is dit ten on rechte niet het geval met een primaire beloning voor het risicodragende kapitaal. Dientengevolge wordt een onjuiste finan cieringswijze in de hand gewerkt. Het is thans niet meer mogelijk voor nieuwe in dustrieën of nieuwe afdelingen van be staande bedrijven, de eerste jaren extra te reserveren, om de zaak sterk te maken. De winst zou dan voor aftrek van belas tingen wel 15 tot 20 pet. moeten bedragen, hetgeen practisch niet mogelijk is. De financiering met vreemd kapitaal is de laatste tyd aanmerkelijk toegenomen, hetgeen de positie van het bedrijfsleven uitermate wankel maakt. Bij een aarze lende of kerende conjunctuur zou dit tot grote moeilijkheden kunnen leiden. uitbreidende overheidsbemoeienissen en de daarmede samenhangende overheids uitgaven en -investeringen tot verhoudin gen terug moeten brengen, die door de overgrote meerderheid van ons volk ais normaal worden beschouwd. Prinncipiële en ingrijpende belastingher ziening is noodzakelijk t.w.: Verlaging van de hoogte en de progressie in de inkom sten-. vermogens- en successiebelasting' verlaging van de té zwaar drukkende extra-vermogens- en inkomstenbelasting en vennootschapsbelasting; voortgezette aanpassing van het winstbegrip aan ge zonde bedrijfseconomische opvattingen (vervroegde afschrijvings-faciliteit, ver lenging vcrlies-compensatie termijn etc.); belastingvrijdom van 'n primair dividend; vorming van onbelaste reserves. Wat betreft de sociale zekerheid ver klaarde de heer van Heijst in zyn rede: Ook van werkgeverszijde wordt het stre- Tndi^n aacS0Cla zekerheid loyaal gesteund Rewaarschuwd wordt tegen exses- V an®ens 's dit uit verlies van vrees voor verlies van de persoonlijke ver antwoordelijkheid van het individu en op grond van de overtuiging, dat welvaart slechts waarlijk „verzekerd" wordt bij 'n goede functionering van het economnsche leven. De nieuwe loodsen en het dienstge bouw voor de Oranjelijn (Maatschappij Zeetransport N. V.) die aan de IJscl- haven (Lekstraat) zjjn gebouwd, zijn Zaterdag officieel in gebruik genomen. De plechtige opening, die werd bijge woond door vele genodigden uit handels- en scheepvaartkringen, is verricht door de burgemeester van Rotterdam, mr G- E. van Walsum. In zijn toespraak gaf de directeur van de Oranjelijn, de heer A. Veder, een overzicht van de totstandkoming van het complex- Op 23 Augustus 1951 werd de eerste paal geslagen ten behoeve van de Grote Herendienst en de Oranje Lijn Fruit Express Service en reeds op 18 December daarna kon de eerste der beide geprojecteerde loodsen in gebruik worden genomen. Vervolgens voerde de burgemeester het woord. Hy zeide o.a., dat er geen sprake van is, dat de ontwikkeling van Rotter dam stop staat. De Oranjelijn aldus de burgemeester levert daarvan een bewys. Spr. verklaarde, dat hij dank baar was. dal wy een dergelyke voort varende en energieke onderneming in de stad hebben- Weer geheel in oude luister hersteld, zal de „Willem Ruys", die in het begin van Januari j.l. in de Rode Zee een aanvaring had met het m.s. „Oranje", op Woensdag 4 Maart a.s. voor de 31e maal en opnieuw onder commodore C. C. Goedewaagen uit Als we constateren, dat voor de industri- j Rotterdam vertrekken via Southampton alisatie benodigde investeringen practisch naar Colombo, Singapore en Indonesië, niet uit de particuliere sector kunnen wor- I Onder de passagiers bevinden zich, be den opgebracht, dan zijn er, aldus de heer I halve vele employé's van particuliere be- van Heijst, twee alternatieven óf minder dry ven en ondernemingen ook een groot investeren en dus minder werkgelegenheid aantal Nederlandse deskundigen op ver- óf overheidsinvesteringen. De besparingen i schillend gebied (b.v. juristen, ingenieurs zijn de laatste jaren wel toegenomen, maar zij zijn niet stabiel te achten; 40— 50°/o van de nationale besparingen immers zijn, volgens dr Holtrop, tot stand gebracht door de overheid. Daarnaast komt 'n groot deel van de besparingen terecht in de ri sicomijdende sector en daarbij grotendeels in overheidshanden. De regering zal daarom de zich steeds economen, accountants, technici, medicib die een ambtelijke functie in het bestuurs' apparaat van de Indonesische regering hebben aanvaard of, na genoten verion j weer naar Indonesië terugkeren. Er vertrekken verder 17 katholieke gees' telijken en eerw. zusters met het herbore" vlaggeschip van de Kon. Rotterdamscbe I Lloyd naar hun missiegebied.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 2