Toestand van de lijder hoogst ernstig Verontrustende bulletins uitgegeven Onze min. Luns over oorlog in Korea e.d.g. Watersnoodramp en gevolgen Prins Bernhard dankt mijnindustrie OMZETTEN van de geesten Normalisatie onmisbaar bij persoonlijke welvaart Mist en heel weinig zon Overleg inzake werkloosheids- politiek nog niet afgesloten m Wat al zal de dag van morgen brengen in Oost-Europa Visjinsky heeft opnieuw gegoocheld EINDHOVENSE ROOFMOORD OPGEHELDERD Londen blijft tegen te sterke band met Birma wil korte metten maken Weer export van aardappelen Geen verkeer zonder vergunning tussen Terheyden-Zevenbergschehoek Rampenfonds ruim 70 millioen NIEUW ORANJETEAM GEKOZEN Woensdag 4 Maart 1953 i&AGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Middenstandsnota niet voor volgend jaar „Aan Indische resolutie vasthouden" Dader legt een volledige bekentenis af Minister De Bruijn tot het publiek over smaak en prijzen Beroep op ambtenaar Gat bij Zierikzee verdiept Landelijke inzameling van kunstvoorwerpen Titels van koningin Elizabeth goedgekeurd Vliegtuigongeluk te Karatsji Lenstra keerde terug Twee debutanten V WEERBERICHT Naar Reuter meldt, heeft radio-Moskou een bericht omgeroepen, dat Stalin een hersenbloeding heeft gehad in de nacht van 2 op 3 Maart. Als gevolg hiervan is verlamming ingetreden in het rechterbeen en de rechter arm van de zieke. De patiënt heeft het bewustzijn verloren. Geneeskundige behandelingen, welke op 2 en 3 Maart op hem werden toegepast, aldus radio-Moskou, hebben geen radicale wijziging in het ziektebeeld gebracht. Radio-Moskou zond hedenmorgen het volgende communiqué uit: „Het centrale comité van de communistische partij van de U.S.S.R., de raad van ministers van het hele Russische volk zijn zich ten volle bewust van het feit, dat de zeer ernstige ziekte van Stalin tot gevolg zal hebben, dat hij voorlopig niet zal kunnen deelnemen aan de behartiging van de Staatszaken en van de partij-aangelegenheden. Zij spreken de overtuiging uit, dat de partij en het hele Russische volk in deze moeilijke dagen blijk zullen geven van eenheid, karaktersterkte en waakzaamheid en ten volle gehecht zullen blijven aan het centrale comité der partij en aan de Sovjet-regering." Binnenkort intrekking van maximumprijzen BEPERKTE VEERDIENST DINTELSAS—OOLTGENS- PLAAT Voor steun aan Rampenfonds Opbrengst voor het rampenfonds BINNENKORT MEER BEKEND OVER FISCALE HER ZIENINGEN EERSTE KOMKOMMERS IN HUISSEN EISENHOWER EN VON FLEET BESPRAKEN KOREA J luyten De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig tot Donderdagavond, luidt: Overwegend droog weer met vooral aanvan kelijk op vele plaatsen mist of laaghangende bewolking. Morgen overdag plaatselijk opkla ringen. Matige tot zwakke wind uit Westelijke richtingen. Dezelfde of iets hogere tempe raturen. Donderdag 5 Maart: Zon op 7.18 uur, onder 18.26 uur. Maan op 0.00 uur, onder 8.12 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Stalin door beroerte getroffen Het bulletin over de toestand van Stalin, dat vannacht door radio-Moskou werd omgeroepen, meldt nog: „Op 2 en 3 Maart hebben de nodige ge neeskundige behandeling plaats gehad om de gestoorde werking van de bloeds omloop en van de ademhalingsorganen te verbeteren. Tot nu toe hebben deze behandelingen geen enkele wijziging in het ziektebeeld gebracht. Tegen 2 uur in de nacht van 3 op 4 Maart was de toestand van Stalin blijvend ernstig. Er valt een ernstige storing in de ademhaling te constateren. Polsslag 120 per minuut, volledige arythmie. Bloeddruk maximaal 220, mini maal 120. Temperatuur 38,2. Wegens het gestoord zijn van de adem halingsfuncties en van de werking van de bloedsomloop kan de patiënt niet voldoen de zuurstof opnemen. De storing in de hersenfuncties is in aanzienlijke mate vermeerderd. Therapeu tische maatregelen worden toegepast om de functies te herstellen, die onontbeer lijk zijn voor de in stand houding van het organisme". Het bulletin was ondertekend door Tretiakov, minister van openbare gezond heid. In een ander communiqué wordt gezegd: „De beste krachten op medisch gebied zijn ontboden om Stalin te behandelen, n.l. prof. Lukomsky, Konovalov, Missniakov, Tareev, Filiminov, Tkachew, Glazunow en Ivanov Neznanov". „De behandeling van kameraad Stalin geschiedt onder oppertoezicht van de mi nister van volksgezondheid der Sovjet- unie, Tretiakov, en van de directeur van de medische dienst van het Kremlin, Ku- perin". Voorts wordt gezegd: „De behandeling van kameraad Stalin staat (ook) onder oppertoezicht van het centrale comité van de communistische partij en van de Sovjet-regering". „Met het oog op de ernstige ziekte van kameraad Stalin hebben het centrale co mité van de communistische partij en de raad van ministers van de Sovjet-unie be sloten van heden af bulletins over de toe stand van kameraad Stalin te publiceren". Het bericht over de ernstige ziekte van maarschalk Stalin verscheen hedenmor gen op de frontpagina van alle bladen te Moskou op de plaats, welke gewoonlijk gereserveerd is voor de hoofdartikelen. Uit aanvullende bijzonderheden over Stalin's ziekte blijkt, dat de hersenbloe ding het centrale gedeelte van de hersenen heeft getroffen, met als gevolg de reeds gemelde verlamming en tevens verlies van zijn spraakvermogen. De minister van Economische Zaken heeft de Eerste Kamer medegedeeld, dat in het bijzonder de quantitatieve benade ring van het middenstandsvraagstuk veel tijd vordert. Het is daarom niet mogelijk de nota vóór 1 Januari 1954 in te dienen. De mogelijkheid van de stichting van een electrische centrale in het Zuid-Oos ten van de provincie Drenthe, welke met turf zou worden gestookt, heeft de voort durende aandacht van de regering. Dezer dagen heeft de minister het officiële rap port van de provincie Drenthe hierover ontvangen. Eerst na bestudering van dit rapport zal hij zijn standpunt kunnen be palen. De Nederlandse minister van buiten landse zaken, mr J. M. A. H. Luns, heeft Dinsdag in de politieke commissie der V. N.-Assemblée verklaard, dat de Ver enigde Naties krachtig op haar „recht vaardige en eervolle" voorwaarden voor een wapenstilstand in Korea moeten blij ven staan. Hjj doelde op de Indische reso lutie, die in December j.l. door de Al gemene Vergadering, tegen het verzet van de communisten in, werd aangenomen. De moord op de 74-jarige Van K. in de Hurksestraat te Eindhoven is tot klaar heid gebracht. De dader heeft bekend. Het is de 27-jarige v. d. B., die, zoals uit het verhoor bleek, ook nog schuldig is aan een inbraak met afpersing op 14 Januari, toen hij twee oude mensen, ook uit de Hurksestraat, onder bedreiging negen gulden afzette. De man was hierbij gemaskerd. Op 20 Januari haalde hij des morgens om tien uur in Best bij de familie Van T., toen deze niet thuis was, f 250.— weg. Van den B. was goed bekend in de wijk, de Hurk, waar Van K. woonde. Drie dagen voor de overval sprak hij met zijn slachtoffer over de aankoop van eieren. Hij nam de situatie in diens woonkamer toen in ogenschouw en kwam te weten, dat er in de tafella geld moest liggen en dat de echtgenote van Van K. gewoon was vroeg naar de kerk te gaan. Haar man ging steeds naar een latere Mis. Op de morgen van 22 Februari is V. d. B. per fiets, met aan het stuur een tas, waarin een bijltje, naar de woning van zijn slachtoffer aan de Hurksestraat gereden. Dat was om een uur of acht. In de woon kamer had hij een kort onderhoud met de boer, die hij toen plotseling met het bijltje op het hoofd sloeg en vervolgens enige steken met een broodmes in de hals toe bracht. Hij maakte zich meester van wat kleingeld in de la en van ongeveer 220, die in de linnenkast lagen. Hij is daarna naar het afwateringskanaal gefietst, waar hij het bijltje in het water heeft geworpen. Zijn pogingen om ook de tas en zijn jas in het water te doen verdwijnen, mislukten echter. Hij ontkleedde zich en haalde de kledingstukken zwem mend uit liet kanaal. Hij heeft ze ver volgens in het zand onder de brug be graven. Op zijn aanwijzingen heeft de politie de jas en de tas daar ook ge vonden. Thuis verbrandde de man zjjn schoe nen, das en handschoenen en beval zjjn Vrouw zijn broek en overhemd, die ook met bloed bevlekt waren, te wassen. jS Avonds heeft de moordenaar nog een nezoek bij kennissen afgelegd, waar hij l°en het gesprek kwam over de roof moord, zijn verontwaardiging over deze daad uitte. Gisterenmorgen is v. d. B. overge bracht naar 's Hertogenbosch. Hp lijdt aan toevallen, iets, waarvan hij tijdens het verhoor door de politie nu en dan gebruik maakte. De man heeft van zijn daden een volledige bekentenis afge legd. De minister zeide, dat de Algemene Vergadering „nogmaals haar vaste wil moet bevestigen om sterk en eensgezind te blijven in een rechtvaardige zaak". „De hoop, dat de Sovjet-regering een nieuw standpunt in het Koreaanse pro bleem zou innemen, is de bodem inge slagen door Visjinsky's toespraak van Maandag", aldus de minister: „Waar wij naar hebben geluisterd is dezelfde oude redeneeracrobatiek om te bewijzen dat zwart wit is en dat de aanvallers in Ko rea onschuldige slachtoffers zijn, terwijl de verdedigers van de Koreaanse vrijheid en veiligheid afschuwelijke oorlogsstokers zijn". Visjinsky had, volgens min, Luns, ge goocheld met woorden om de aandacht af te leiden van het feit, dat de strijdende partijen de weg hebben bereid voor een wapenstilstand en bijna tot overeenstem ming zijn gekomen en dat negen/tienden van de leden van de V.N. een rechtvaardig, humaan en eervol voorstel hadden gedaan voor de oplossing van het enige overblij vende punt, namelijk dat van de krijgs gevangenen. Nadat de afgevaardigde van Peru had verklaard eveneens van mening te zijn dat de Algemene Vergadering moet vasthou den aan de Indische resolutie, ging de commissie tot Woensdagavond uiteen Gisteren is het Britse antwoord op het Franse beroep om zo nauw mogelijke samenwerking van Groot-Brittannië met de betrokken zes Westeuropese staten bij het instellen van een Europees leger, te Parijs overhandigd. Volgens diplomatieke kringen Is het „openhartig, doch nega tief". Verklaard wordt, dat de Britse rege ring niet heeft kunnen voldoen aan het Franse verzoek zich definitief te verplich ten Britse troepen op het Europese vaste land te legeren. Ook heeft zij het Franse voorstel, dat Britse vertegenwoordigers alle bijeenkomsten der voornaamste orga nen van de E.D.G. zouden bijwonen, niet kunnen aanvaarden. Het Franse ministerie van buitenlandse zaken en de Britse ambassade te Parijs hebben geweigerd nadere mededelingen te doen over de inhoud van het Britse antwoord. Van Amerikaanse zijde is Dinsdag te Parijs vernomen, dat de Amerikaanse re gering b.ez,ig een verdrag op te stellen om onmiddellijk militaire hulp aan de zes landen van het Europese leger te kunnen verlenen zodra het E.D.G.-pact van kracht is geworden. Het desbetreffende verdrag voor hulpverlening zou dan in de plaats treden van de tweezijdige verdragen, waardoor de Ver. staten thans met elk der betrokken landen zijn verbonden. De Birmese regering is een groot offen sief begonnen tegen de nationalistische Chinese troepen, die zich, sinds de ineen storting van het regiem van Tsjang Kai Sjek op het Chinese vasteland, in het grensgebied ophouden en de regering van Birma veel last en moeilijkheden hebben bezorgd. Zij voerden een soort guerilla om in het leven te kunnen blijven. Men poogt nu de Chinezen te omsin gelen en de uitweg naar het Noorden voor hen af te sluiten. De actie staat onder leiding van brigade-generaal Blake, die van Brits-Birmese afkomst is. Volgens zijn verklaring zijn de nationalisten, die zich in Birma bevinden, bijna zonder uitzondering verslaafd aan opium en van een. laag moreel. Men schat het aantal van deze overgebleven Chinese soldaten op ongeveer 12.000. Naar verluidt heeft Birma de Britse regering gevraagd of het niet mogelijk zou zijn om de kwestie der Chinese nationalistische troepen ten spoedigste in de V.N. te brengen. De Birmese per manente gedelegeerde bij de V.N. is door zijn regering uit New-York teruggeroepen voor overleg. Terstond na de overstroming in Zuid- Westelijk-Nederland is met het oog op de aardappclvoorziening van het binnen land de export van aardappelen uit voor zorg stilgezet. Nu inmiddels aan de hand van globale inventarisatie in het gehele land is gebleken, dat de aardappelpositie geen reden tot bezorgdheid geeft, ver strekt het Bedrijfschap voor Aardappelen weer machtigingen voor de uitvoer van aardappelen. Verder kan dezer dagen intrekking verwacht worden van de maximumprijzen voor consumptie-aard appelen, nu er geen kans op ongemoti veerde prijsstijging meer bestaat. Ook andere beperkende maatregelen van de handel in aardappelen, zoals een verbod van aanvoer van droge aardappelen uit het rampgebied, worden ingetrokken. De verkeersweg van de Moerdijk naar Breda is weer vrijgegeven voor motoren en rijwielen. Een druk gebruik wordt er evemvel van deze verbinding nog niet gemaakt. Een motorrijder op weg naar Breda passeert een auto, die tijdens de overstroming tussen de twee rijbanen is gespoeld en volkomen is weggezakt. De A.N.W.B. bericht, dat de weg TerheydenZevenbergschehoek, een gedeelte van de Oude Rijksweg BredaMoerdjjkbrug in tegenstelling tot anders luidende berichten niet voor alle verkeer is vrijgesteld. Er is nl. voor het gebruiken van deze weg een vergunning vereist van de burgemeester van Terheyden, welke alleen wordt verleend aan voertuigen welke bij het herstel zijn betrokken. Met ingang van vandaag is de veer dienst Dintelsas—Ooltgensplaat naar het Nederlandse binnenvaartbureau ons mededeelt, weer in beperkte mate in de vaart. De vertrekuren zijn 7, 11 en 15 uur uit Dintelsas en 9, 13 en 17 uur uit Oolt gensplaat. Uiteraard blijft de bepaling van kracht, dat men speciale vergunnin gen moet hebben om het eiland Goeree Overflakkee te betreden. Veranderde dienstregeling veer T erneuzenH oedekenskerke Met ingang van Woensdag 4 Maart a.s. wordt op de lijn TerneuzenHoedekens- kerke tot nader aankondiging op Zon en werkdagen zowel van Terneuzen als van Hoedekenskerke gevaren volgens een andere dienstregeling (vertrektijden 6.10, 7.25, 8.25, 9.25, 10.25, 11.25, 13.20, 14.25, 15.25, 16.25, 17.25, 18.25, 19.25, 29.25, 21.25 en 22.25). Z.K.H. Prins Bernhard heeft aan de plaatsvervangende voorzitter van de Mijn- industrieraad een schrijven gericht, waarin hij zegt: „Als voorzitter van het Rampenfonds en ook persoonlijk wil ik gaarne de Mij nen, werknemers en werkgevers, ook van de aangesloten bedrijven, mijn diep gevoelde dank betuigen voor de werkelijk zeer bijzondere giften, welke van hun zijde bij het Rampenfonds zijn binnengekomen en voor de werkelijk prachtige wijze, waarop door hen allen op zo snelle wijze hulp is geboden. De 2.600.000 gulden, welke door overwerk der werknemers en een bijdrage van de directies werden bijeengebracht, vormen een schitterende prestatie, terwijl ik tevens hier ook graag in grote dankbaarheid wil vermelden de extra-gift van het mijnpersoneel van 30.000 hectoliter deputaat kolen. Nederland kan met recht trots zijn op wat door de mijnen werd gepresteerd en ik hoop van harte, dat dit mooie voorbeeld nog menigeen zal aansporen om een extra steentje bij te dragen voor onze zo zwaar getroffen landgenoten." In de jongste „Gongslagen werd een pleidooi gehouden voor producten van eigen bodem. Henk van der Maze bevond zich met zijn opwekking in goed gezelschap, want Exc. Minister de Bruijn heeft in een rede hetzelfde thema behandeld en daarbij handel en consument behartigenswaardige woorden op het hart gedrukt. Minister A. C. de Bruijn sprak op ver zoek van de Hoofdcommissie voor de Normalisatie en de Contactgroep Opvoe ring Productiviteit. Zijn aangeduide taak als uitgangspunt nemende, mocht en moest naar zijn mening worden gezegd, dat het vraagstuk der normalisatie voor de verbetering der productiviteit van groot belang is. Het gaat immers, om een vraagstuk van mentaliteit, het gaat „om niets minder dan een omzetten over de gehele linie van de geesten". Het gaat er om, dat in de breedste kring, en met name ook bij de gemiddelde, niet tech nisch onderlegde Nederlander, het juiste inzicht in de betekenis van deze aange legenheid doordringt. Zie ik het goed, aldus spr., dan staat Bet K.N.M.I. deelt mede: lit weer in West-Europa staat nu al kf'H een week onder invloed van een cent hogedrukgebied. waarvan het daum zich nu eens boven Duitsland, F,ranbVe?r boven de Britse eilanden of het bevindt. Op het ogenblik strekt ï>ajTlcl? "it van het Alpengebied over Toen Tik naar Engeland en Ierland, leden h centrum zich enkele dagen ge- ^etrekk°r^r Duitslanci bevond, stroomde ^aar-bij droge lucht naar ons land, °verai dp rdag de zonnestraling bijna temperaturen flink kon doen oplopen, maar 's nachts op vele plaatsen vorst voorkwam. Nu de as van het hoge drukgebied ten Zuiden van ons land ligt, transporteren Westelijke winden tamelijk vochtige lucht, waarin uitge breide mistgebieden en laaghangende bewolking voorkomen, over de Noordzee naar onze omgeving. De dagelijkse gang van de temperatuur is daardoor aan- I welke zienlijk minder groot geworden, daar de zon overdag slechts op enkele plaatsen er in slaagt de mist en laaghangende bewolking op te lossen. In de heersende luchtdrukverdeling zal de eerste paar dagen nog niet veel verandering komen. de normalisatie bij nog te velen van- hen bepaald nog niet in een goed blaadje. Wanneer over normalisatie en stan daardisatie gesproken wordt, dan vrezen velen dat deze een zekere culturele ver vlakking, een toenemende eentonigheid, een uniformering van de smaak en een verdwijnen van de individuele accenten in ons gemeenschapsleven mee in de hand werken. Ik ben van oordeel, dat deze vrees kan verdwijnen, zodra men de moeite neemt om in concreto te onder zoeken waar het om gaat. Ik heb de indruk, dat menige Neder lander zich niet voldoende realiseert welk een, ook voor zijn persoonlijke welvaart, onmisbare bijdrage de normalisatie thans reeds levert. Ik wijs b.v. op de normali satie van het vele buizenmateriaal in zijn woning (centrale verwarming en ander leidingmateriaal), die de kosten van aan leg en van reparatie vermindert en tevens nauwelijks minder belangrijk snel heid van reparatie bevordert. Ik denk aan het normaliseren van de spoed van schroefdraden bij moeren, bou ten, fittingen. Zodra men zich van deze wijd verspreide, voor de uiteindelijke consument nuttige normalisatie reken schap geeft, wordt men met het opwer pen van culturele bezwaren, gelijk die ik noemde, waarschijnlijk ietwat terughoudender! Hetzelfde geldt voor zo menige andere toepassing van normali satie waar iedereen van profiteert: de fit tingen van onze electrische lampen en de vele andere normalisaties op electrotech- nisch gebied. Dat in deze sector nog wel wat te wen sen overblijft is overigcns op de voorlaat ste vergadering van de Vereniging voor Staatshuishoudkunde duidelijk aangetoond door het verhaal van één der deelnemers, dat hij in zijn nieuw gebouwde huis 15 verschillende lichtschakelaars had aange troffen! Hoeveel kopers van een radiotoestel realiseren zich dat de rijke verscheiden heid van soorten, uitvoeringen en prijs klassen, waarin deze worden aangeboden, berust op een uitgebreide toepassing van verschillende combinaties van genormali seerde onderdelen? Precies dezelfde vraag zou men kunnen stellen ten aanzien van vele producten ten dienste van het bouw bedrijf: het valt op, dat in veel gevallen een rijk assortiment in sleuren bij norma lisatie van de maten mogelijk js. Normalisatie en standaardisatie hebben in de overgrote meerderheid der gevallen niet betrekking op het gelijk maken van het totale eindproduct, maar op het ge lijk maken van onderdelen of methoden die bij het maken van deze onderdelen worden toegepast, en waarbij veelal ten aanzien van het eindproduct juist vaak een zeer grote vrijheid behouden blijft. Met het oog op de grote betekenis, die normalisatie voor de zo noodzakelijke verhoging van de productiviteit heeft, is het nuttig dat ook de brede kring der consumenten belangstelling gaat tonen Normalisatie kan betrekking hebben op de kwantiteit, zo ging dan de Minister verder. Zij kan echter óók betrekking hebben op de kwaliteit. Dat de kwaliteit van onze producten van bijzonder be lang is in het kader van onze export bevordering wordt algemeen erkend. Dit geldt ten aanzien van markten waar w(j moeten concurreren met landen, waar een Aziatische levensstandaard het kostenniveau bepaalt, met name Japan; het geldt evenzeer ten aanzien van de markten waar wjj moeten concurreren met het Amerikaanse serieproduct, b.v. Zuid-Amerika. Het is duidelijk, dat concurrentie op het gebied van een eenvoudige massaproductie gezien de grote voorsprong van deze lan den, veelal niet wel mogelijk is. Onze kracht ligt in de aangeduide gevallen grotendeels in het kwaliteitsproduct. Daarom dienen methoden, die constant, goede kwaliteit garanderen met grote kracht te worden bevorderd. Dat de kwaliteitscontrole ook voor de binnenlandse afzet van belang is, spreekt wel vanzelf. Het laat zich, naar het mij wil voor komen, verdedigen dat normalisatie en standaardisatie voor de handel, en met I me óók voor de kleinhandel, voor delen kunnen opleveren, waarbij o.m. te denken is aan beperking van het aantal soorten goederen, dat in voorraad moet worden gehouden en de grotere gemid delde omloopsnelheid van het bedrijfs kapitaal. Ook hierin ligt een element van kostprijsverlaging. De handel kan der halve ook zijnerzijds het proces, dat uit eindelijk tot een verhoging van de levens standaard van ons gehele volk moet lei den, versnellen. De vijf centralen van overheidsper soneel, het Algemeen Comité van Over heidspersoneel, de Christelijke Centrale van Overheidspersoneel, de E.K. Centrale van Overheidspersoneel, het Ambtenaren- centrum en de Centrale van Hogere Rijks ambtenaren, welke zitting hebben in de centrale commissie voor het georgani seerd overleg in ambtenarenzaken, hebben besloten het overheidspersoneel op basis van vrijwilligheid dringend aan te beve len, niet alleen over de maand Februari, maar ook over de maanden Maart en April een procent van het salaris af te staan. De regering en het centraal orgaan van de Vereniging van Nederlandse Gemeen ten hebben hun medewerking reeds toe gezegd. Indien aan het verzoek wordt vol daan zal door het personeel in dienst van de Nederlandse overheid een bedrag van ruim twee en een half millioen gulden worden bijeengebracht ten behoeve van het Nationaal Rampenfonds. De besturen van de centralen hebben hun leden bovendien verzocht extra-be taling, verkregen door overwerk tijdens de rampweek geheel of gedeeltelijk af te dragen. Op onverklaarbare wijze Is het door stromingsgat in de havendijk van Zierik zee, welke bres men met keileem dacht te dichten, verdiept, waardoor de met bakken aangevoerde leem even snel weg spoelde, als het er in werd geworpen. Dichten met keileem zal geen succes op leveren. Men zoekt thans naar andere middelen om het gat te dichten, opdat de haven weer spoedig bevaarbaar kan wor den, wat van urgen belang is voor de aanvoer van gjederen en mensen. Een landelijk uitvoerend comité voert thans een nationale actie tot het inza melen van kunstvoorwerpen en antiek, die straks gewestelijk zullen «orden ge veild en waarvan de totale opbrengst ge stort wordt op de girorekening van liet nationaal rampenfonds. Een ieder die voor deze inzamelirnpgoe- deren beschikbaar heeft gesteld ge dacht wordt aan een collectie van voor werpen, zoals blauwe bordjes, stukjes kopenterk, of tin, oud-Hollandse doe ken, antieke pijpen, historische costuums, allerlei curiosa enz., en alles wat op het gebied van kunstvoorwerpen of antiek maar geld kan opbrengen ontvangt te zijner tijd officieel bericht van de op brengst zijner schenking. Dit bericht wordt zodanig gesteld dat het tevens als bewijs kan dienen van een storting van een geldsbedrag op de girorekening van het nationaal rampenfonds, zulks in ver band met de belastingfaciliteiten, waar voor men in aanmerking komt met dezs schenking. Schenkingen voor deze ram penfonds-veilingen worden bij verschil lende musea in ontvangst genomen. Tot gisteravond was bij het Nationaal Rampenfonds een bedrag binnengekomen van ruim zeventig millioen gulden. Dit betekent sedert Maandagavond een stij ging van één millioen gulden. Volgens een verslag van Clarence Machalis, voorzitter van de Amerikaanse Organisatie voor Hulp aan de Slacht offers van de overstromingen in Neder land, heeft de organisatie tot nog toe 750.000 dollar ontvangen. Het „Comité Hulpverlening Nederland" in Nieuw-Guinea heeft reeds bijeenge bracht f 226.321, zodat er, na afwikkeling van de lopende acties, op wordt gerekend, dat als totale steun een bedrag van een kwart millioen gulden zal kunnen worden overgemaakt. Het Britse Lagerhuis heeft Dinsdag on danks het verzet van de Schotse nationa listen de titels, die koningin Elizabeth na haar kroning in Juni zal voeren, goed gekeurd. Verscheidene Schotse leden drongen aan op verwerping van het betrokken wets ontwerp, daar zij er bezwaar tegen maak ten, dat de koningin „Elizabeth de tweede" zal worden genoemd. De eerste Elizabeth was alleen koningin van Engeland, want Schotland was toen een afzonderlijke natie. Het ontwerp is naar het Hogerhuis ge zonden. Hoewel het overleg inzake de te voeren werkioosheidspolitiek reeds belangrijke vorderingen heeft gemaakt, is dit nog niet geheel afgesloten. Verwacht mag echter worden, dat binnenkort hierover nadere mededelingen gedaan kunnen worden, al dus zegt de minister van economische za ken in zijn memorie van antwoord op het voorlopig verslag van de Eerste Ka mer over de Rijksbegroting 1953. Sommige leden achten een meningsver schil tussen hen en de minister met name mogelijk ten aanzien van de gewenste omvang van de Staatsbemoeienis. De mi nister zou dit willen afwachten; hij wijst er in dit verband op, dat de algemene ont wikkeling er immers naar tendeert, de vergaande overheidsbemoeienis, die door de oorlogs- en de schaarste-economie ge boden was, steeds verder terug te dringen. Het is de minister niet mogelijk dieper in te gaan op de uitvoerige uiteenzettin- Aan de Huissense veiling werden gis teren de eerste komkommers (500 in ge tal) aangevoerd door kwekerij Madoka De prijs bedroeg 1,23 per stuk De komkommers werden bestemd voor export naar Duitsland. gen, die enige groepen leden over de fis cale politiek ten aanzien van het bedrijfs leven hebben gegeven. IIü vertrouwt dat het de regering mogelijk zal zijn na de verschillende aspecten van het hier lig gende vraagstuk, waaronder ook de door de watersnood geschapen nieuwe situatie, grondig te hebben overwogen thans binnenkort haar standpunt terzake van de gewenste herzieningen op fiscaal gebied bekend te maken. Een passagiersvliegtuig met straalaan drijving, type „Cornet", van de Canadian Pacific Airlines, is op het vliegveld van Karatsji neergestort. De bemanning van vijf personen en zes passagiers zijn om het leven gekomen. Het toestel verongelukte bij het op stijgen. Er zijn geen overlevenden. De passagiers waren technici van de lucht vaartmaatschappij. De technici waren van Britse en de vijf bemanningsleden van Canadese nationaliteit. Het vliegtuig, dat geheel is uitgebrand, was op weg naar Australië. Het was het eerste van dit type, dat door de luchtvaartmaatschappij was aangekocht. Generaal Van Fleet, de gepensionneerde opperbevelhebber van het achtste Ame rikaanse leger, is gisteren uit Korea te Washington aangekomen. Enkele uren later reeds bracht hij een bezoek aan president Eisenhower, om deze zijn in zichten m.b.t. de geallieerde oorlogsvoe ring in Korea uiteen te zetten. De presi dent maakte van de gelegenheid gebruik om de generaal te onderscheiden met de „distinguished service order", hem ver leend wegens de „buitengewone diensten, bij de strijd te velde in Korea aan de Ver. Naties, bij haar worsteling tegen de communistische agressie, bewezen". Vandaag is Van Fleet begonnen met het afleggen van verklaringen voor de com missies voor de strijdkrachten van het Huis van afgevaardigden en de Senaat. AMSTERDAM, Dinsdagavond. Na afloop van de centrale training van de Nederlands-Elftal-Club maakte in de catacomben van het Olympisch Stadion te Amsterdam de voorzitter van de K.N.V.B. Keuze-Commissie, dhr Hoolboom het met zoveel spanning tegemoet geziene Oranje team bekend, dat Zaterdag a-s. in het Feijenoord-Stadion tegen de Denen zal uitkomen. Het elftal werd als volgt samengesteld LANDMAN TEBAK (Eindhoven) KLAASSENS (V.V.V.) V.d. KUYL (V.S.V.) V.d. BOGERT (D.O.S.) Reserves: Van P^aalte (BI. Wit) (Sparta) TERLOUW (Sparta) CLAVAN (A.D.O.) BOSKAMP Ajax) BIESBROUCK (R.C.H.) LENSTRA (Heerenv.) (D.O.S.) Wiertz (D.W.S.) en Van Ede (Sparta). Als aan voerder van dit nieuwe Oranjeteam werd Abe Lenstra gekozen. Voor een commen- taar op dit Oranjeteam zie men onze sportrubriek, elders in dit nummer

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1