Bulletin over afgelopen 24 uur Zweeds schip vergaan in het Kanaal Amsterdamse textielhandelaar werd in Lugano gearresteerd West-Duitse speculaties over Rusland's toekomst Millioenen van het Rampenfonds gaan rollen GENERAAL VAN FLEET over DE OORLOG IN KOREA De gevaren van duinafslag waren bekend DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Eisenhower gaf een practische wenk: Bid voor Rusland Uitstekende wenk van Amerika's president Eisenhower ■SU Pieter Weeda uit Slikkerveer kreeg clièque no. 1 Rampenfonds 70,7 millioen Donderdag 5 Maart "~N WEERBERICHT Particulieren en banken voor 3 ton opgelicht Gerechtelijk vooronder zoek gesloten Bonn: Sterk gekleurde verwachtingen Dijkgat bij Willemstad gedicht Visjinsky afwezig Eisenhower: „Gebed SCHIPBREUKELINGEN IN HOEK VAN HOLLAND AAN WAL Scheepsramp op het radarscherm A mateui isme. Analyst Vyatjeslav Molotov Georgia Malenkof Lavrenti Berin Parijs: Uitstel voor E. D. G. Westduitse landbouw productie De laatste vijf jaar met 75 pet. gestegen L 1 *-1} 2H r gj» - j Nederlandse regering betuigt medeleven „Overwinning nodig en mogelijk" NED.—BELGISCHE TELEVI SIEBESPREKINGEN Gaat Middelburg volledige schade vergoeding vragen De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van vanavond tot morgenavond, luidt: Overwegend droog weer met in de nacht en ochtend bijna overal laaghangende bewolking of mist. Overdag plaatselijk opklaringen. Weinig wind. Dezelfde of Iets hogere tempe raturen. VrUdag 6 Maart: Zon op 7.16 uur, onder 18.28 uur. Maan op 0.14 uur, onder 8.31 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT! Stalin nog steeds bewusteloos Op het communiqué van 't Kremlin, waarin gemeld werd dat maarschalk Stalin in de nacht van 1 op 2 Maart j.l. door een beroerte is getroffen en sindsdien, half verlamd, in levensgevaar verkeert, is een tweede gevolgd, dat Donderdagochtend om 4 u. 25 te Londen werd ontvangen en dat het karakter draagt van een bulletin. Hierin wordt gezegd, dat de gezondheids toestand van Stalin de afgelopen 24 uur slecht was. De maarschalk verkeert nog steeds in diepe bewusteloosheid. Ademhaling en hartwerking blijven onregelmatig. In het bulletin wordt verder gezegd, dat de hersenbloeding, die het gevolg was van hoge bloeddruk en aderverkal king, het geheel van de hersenen schade heeft toegebracht. De voornaamste ademhalingsfuncties zijn belemmerd. In de nacht van 3 op 4 Maart is de bloedsomloop slechter geworden en wer den de symptomen van zuurstoftekort duidelijker. Door verschillende behande lingen ging in de morgen van 4 Maart de ademhaling wat beter, maar in de loop van de dag ging de toestand weer achteruit Het ademhalingstempo werd 36 per minuut. De bloeddruk bleef hoog 310 maximum en 110 minimum, met een onregelmatige polsslag van 108 tot 116 per minuut. In longen en buikorganen zijn de laat ste 24 uur geen belangrijke wijzigingen geconstateerd. Het aantal witte bloed lichaampjes is naar verhouding toege nomen. De lichaamstemperatuur was maximaal 38.6. Bekende hersenspecialisten hebben uit het Russische communiqué kunnen op maken in welk stadium de ziekte van de maarschalk zich bevindt en zij menen, dat hij slechts één kans op de tien heeft om deze aanval van beroerte te overleven. In de meeste gevallen, die met het zijne overeenkomen, overleed de patiënt dadelijk na de attaque óf acht a dagen daarna, in de kritieke periode van het bijkomen uit de staat van bewuste- 'oosheid. Men acht het niet waarschijnlijk, dat de Sovjet-geleerden voor deze ziekte een behandeling kennen, waarover men in het Westen niets afweet. De vraag, die zowel de politici als de „man in the street" bezig houdt, is: zal de dood van Stalin ons dichter bij de oorlog of dichter bij de vrede brengen? Uiteraard berusten alle redeneringen op speculaties, want de veranderingen in 't Kremlin voltrekken zich in het diepste geheim en de gevolgen ervan zullen zich misschien pas over enkele jaren mani festeren. Het kan dan ook niet anders of ver schillende politici zijn totaal tegenstrijdige meningen toegedaan, terwijl hun argu menten schijnbaar aannemelijk klinken. In officiële kringen neemt men daarom een afwachtende houding aan en ontwijkt men het geven van commentaar. Wel ver heelt men niet, dat men met de aller grootste aandacht en niet zonder zorg de ontwikkeling der gebeurtenissen volgt. In elk geval is het nieuws van Stalins toestand in alle landen als een algehele verrassing gekomen. Stalin had een jaar van grote activiteit achter de rug. Hij speelde een actieve rol bij het communis- Naar wU vernemen is het gerechtelijk vooronderzoek tegen de op 17 September jl. te Lugano gearresteerde 33-jarige Am sterdamse textielhandelaar E. H. D., die wordt verdacht van oplichting tot een totaal bedrag van circa driehonderddui zend gulden, gesloten. De benadeelden zjjn een zestal particulieren en twee Ne derlandse banken. Zijn aanhouding in Zwitserland ge schiedde op verzoek van de Nederlandse justitie. Begin December van het vorig jaar werd hij uitgeleverd. die voordien een behoorlijke repu BONN, Woensdagavond. (Telefonisch van onze correspondent). Ook in parlementskringen te Bonn ken de men vandaag maar één onderwerp van gesprek Stalin. Hierin was men het met elkaar volkomen eens dat hij niet meer het heft van de regeringsmacht in handen zal nemen en dus een der weinige dicta tors is die op zijn bed sterft. Voor het overige bleven alle gesprekken volkomen '"nT^itinSea der vooraanstaande politici De uitingen ue verwachte over_ te Bonn P j Russische dictator in het lijden van de Ru^scne (n West_ kader van hun visie op eU Zq a„. d. "Russische bewind er toe zal mogen leiden, de mspan- wisseling in het Sf„7vooSrt0de Wes^'ropese verdragen te "aten verzwakken. Men kon over de ont wikkeling in Moskou, volgens Adenauer, niets voorspellen, behalve dat deze kan sen schept op een nieuwe onrust op het wereldtoneel. De socialistische leider Ollenhauer zegt, dat de verwachting van een nieuwe stuur man op het Kremlin hem heeft versterkt in de opvatting, dat de weg tot onderhan delingen over een hereniging van Duits land niet mocht worden afgesneden, zo als vólgenshem door de Westelijke ver dragen zou geschieden Vrijwel alle niet-communistische politici te Bonn sluiten zich aan bij de verwach ting, die ook in de andere Europese hoofdsteden uitgesproken werd, dat de internationale problemen door de machts wisseling in Rusland eerder groter en veelvuldiger zullen worden, dan gerin ger. Dit vooral omdat men de politiek van Stalin zekere voorzichtigheid niet kan ontzeggen. Dat reeds op korte termijn ver anderingen in de buitenlandse politiek der nieuwe Sovjet-regering tot uitdruk king zullen komen, wordt evenwel niet waarschijnlijk geacht. tatie genoot als textielhandelaar, schijnt tot zijn handelingen te zijn gekomen door zich bezig te houden met zaken buiten zijn branche om, speciaal in het buiten land. Hierdoor zou D. zelf min of meer het slachtoffer zijn geworden van een Italiaanse chevalier d' industrie, een ze kere A. S., die D. en vele van D.'s slacht offers millioenen-zaken voorspiegelde. Bij deze buitenlandse transacties zou ook een ex-monarch uit Europa betrokken zijn, wiens persoonlijk effectenbezit, voorna melijk Nederlandse stukken, ter waarde van enkele millioenen, door bemiddeling van D. en diens gedupeerden in Neder land te gelde gemaakt zouden moeten worden. Grote bedragen op frauduleuze wijze in Nederland verkregen schijnen met het oog op deze mysterieuze trans actie verbruikt te zijn. In Juni van het vorig jaar is D„ die In enige handelmaatschappijen geïnteres seerd was, en zelf handel dreef, failliet verklaard. Hij verkeert nog in staat van failliseement. Vermoedelijk zal over enige tijd deze zaak voor de Amsterdamse rechtbank te Amsterdam dienen. Dinsdagmiddag hebben de mannen van Van Dijk's Aannemingsbedrijf uit Breda het dijkgat by Nieuwesluis onder Willemstad kunnen dichten. Er is een dam gebouwd van 60 meter breed, waar over heen het buitenwater Maandag nog stroomde. Dinsdag echter kwam er geen water meer in de Ruigenkilse polder, die nu spoedig zal worden droog gemalen. tische partijcongres in de herfst van het vorige jaar; voorts sprak hij zijn eerste rede in meer dan vier jaar uit en schreef wat de Russen beschouwen als een klas siek werk over de economie van het socia lisme. Tenslotte ontving hij, kortgeleden nog persoonlijk een aantal buitenlandse ambassadeurs en ministers van buitenland se zaken, die allen nadien vol overtuiging verklaarden, dat hij een goede gezondheid genoot. Ook dc vraag, of ge oorlog in Korea al dan niet dichter by een vreedzaam einde staat, kan nog niet beantwoord worden. Zoals men weet, heeft Visjinsky als Sovjetrussische gedelegeerde ter V.N. be gin deze week een rede gehouden, die on verzoenlijker was dan 0oit. Gistermiddag was Visjinsky niet aanwezig, toen de politieke commissie der V.N.-Assembleé het debat over Korea voortzette. De Sovjet-delegatie stond nu onder lei ding van Zorin, die ernstig keek en op de vraag, of Stalins ziekte enige invloed op de loop van het debat zou hebben, ant woordde: „Dat is een kwestie van minder belang". Kort na Zorin kwam ook Zaroebin, de Sovjetrussische ambassadeur in de V.S., het gebouw binnen. Op alle vragqn van verslaggevers antwoordde hij met een kort: Geen commentaar Later vernam Reuter, dat men op de Sovjet-ambassade vast geloofde, dat de eventuele wijzigingen ;n Sovjet hiërarchie vlot zullen verlopen. Direct nadat president Eisenhower het nieuws uit Moskou vernam, belegde hij Woensdagochtend een bespreking met de directeur van de centrale inlichtingen dienst Allan Dulles, en leden van de staf van het Witte Huis. Des middags gaf de president een ver klaring uit, waarin hij zeide, dat op dit ogenblik in de geschiedenis de gedachten van de Amerikanen uitgaan naar de ge hele bevolking van de Sovjet-Unie. „Wij moeten ons verenigcn in gebed, opdat de Almachtige zal blijven waken over het volk van dit uitgestrekte land om het de gelegenheid te verschaffen te leven in een wereld, waar alle mannen, vrouwen en kinderen in vrede en kameraadschap wonen", aldus Eisenhower. De president heeft geen officiële bood schap van mcdel e ven aan de Sovjet ambassade te Washington gezonden. Vannacht tussen 12 en 1 uur is in het Kanaal, 60 mijl ten W.N.W. van Oostende, het 3823 ton metende Zweedse ss. „Rigel" gezonken na een aanvaring met de Italiaanse „Senegal". Van de bemanning, die 30 koppen telde, zijn er 29 opgepikt door het Britse ss. „Arnhem", van de dienst Harwich—Hoek van Holland. De dertigste, de tweede machinist, werd opgepikt door de „Senegal". De „Senegal" heeft geen ernstige schade opgelopen. De aanvaring geschiedde bij dichte mist. De reddingboot van Waltonon-Naze (Essex), de sleepboot „Schelde" uit Vlis- singen en de reddingboot „President Wiersma" uit Breskens voeren uit, maar behoefden geen dienst te doen. Om zes uur vanochtend kwam de „Arnhem" met de 29 Zweedse schipbreu kelingen in Hoek van Holland aan. Het 3823 brt. metende ss. „Rigel", ge bouwd in 1905, was met een lading ijzer erts onderweg van Oxelosund naar Port Talbot. Het schip bevond zich op ongeveer twaalf mijl van het Galloper vuurschip, toen het in aanvaring kwam met het Italiaanse motorschip. Er hing een zware mist, zo vertelde van ochtend de gezagvoerder van het Zweedse schip kapitein Sigurd Erdtman uit Stock holm.' toen het ongeluk gebeurde. Maar over de eventuele oorzaak en verdere om standigheden wenste hij zich niet uit te laten. Aan zijn spaarzame mededelingen ont lenen wij, dat de aanvaring om tien min. over half één Nederlandse tijd geschiedde. Het ging allemaal ontzettend vlug. Na een minuut zaten 29 opvarenden van de Zweed dan ook in de reddingboot, waarna de „Rigel" zonk. Dit was de gehele beman ning op één na en dit dertigste lid, de tweede machinist H. Carlsen uit Oxelo sund. werd door de Italiaanse boot op gepikt. Volgens kapitein Harold Pickering, ge zagvoerder van de „Arnhem", die de schipbreukelingen aan boord had opge nomen, had de „Arnhem" de noodseinen van de „Rigel" opgevangen en op het radarscherm aan boord van het Britse passagiersschip kon men de „Rigel" ten onder zien gaan. Direct werd de koers ge' wijzigd en de „Arnhem" zette koers naar de plaats des onheils, die zich op ongeveer zes mijl van de plaats bevond, waar de „Arnhem" was. Het was zo mistig, zei kapitein Picke ring, „dat ik de reddingboot, waarmee de 29 opvarenden zich in veiligheid hadden gebracht, niet kon zien, toen deze langszij de „Arnhem" lag". Het aan boord nemen was toen nog werk van een ogenblik. ~\T EEN, bepaald een groots gebaar Y kunnen wij de eis van de K.N.V.B. aan de Televisie-Stichting, tot het betalen van f 500, voor het uitzendrecht van de voetbal-wedstrijd Nederland Denemarken niet noemen. En aangezien de Televisie-mensen principieel bezwaar hebben tegen betaling, zal het televisie scherm niet opgaan. Allemaal vanwege een misverstand zullen wij maar zeggen, waarvan het Televisie-publiek de dupe wordt. Als wij het goed begrijpen, gaat het bij dit televisie-geval om het spel en niet om de knikkers. De televisie-uitzending mag n.l. slechts gebeuren, wanneer 't stadion uitverkocht is. Dus momenteel geen geldelijk nadeel voor de K.N.V.B. Doch dit sportlichaam vreest voor minder in komsten bij een verdere ontwikkeling van de televisie in de toekomst! Van daar de eis tot betaling om later recht te hebben! Wanneer alzo de K.N.V.B. nu reeds een vinger in de financiële pap wü hou den uit vrees voor een wat schraler menu. dan schijnt deze bond, welke zo iiselijk bang is vanwege 't amateurisme, dat iemand iets aan de sport verdient heel,erg warm. te lopen om vooral aan zijn trek te komen. Wat wij maar beleid-amateunsme vinden Qistermorgen stoomde Br. Ms. „Piet Hein", die terugkeerde «it de Koreaanse wateren, de thuishavenDen Helder, binnen. Velen stonden op de wal om het schip en zijn opvarenden welkom te heten. parijse diplomatieke waarnemers waren Woensdagavond van mening, dat Stalins ziekte en zijn daaruit voortvloeiende terug treden als leider der Sovjetrussische poli tiek, mogelijk zullen leidén tot een nieuw uitstel bij het verwezenlijken der plannen voor de instelling van een Europees leger, aldus meldt Reuter. Franse afgevaai ''-„den van alle politieke richtingen zijn namelijk algemeen van ge voelen, dat de Sovjet-Unie op een vier- mogendheden bijeenkomst „een laatste kans" dient te worden gegeven, voordat de Westerse mogendheden uiteindelijk be sluiten een (West)-Duitse herbewapening goed te keuren. Ook is men te Parijs van oordeel, dat het gevaar voor een plotselinge Russische aanval zal afnemen gedurende de machts wisseling op het Kremlin, daar Stalins op volgers) de handen vol zal (zullen) heb ben met het overnemen van het toezicht op het reusachtige orgaan van regering en partij. De Franse tegenstanders van het E.D.G.- verdrag zullen waarschijnlijk ten volle ge bruik maken van de stelling, dat tot geen enkele onherroepehjke stap, zoals een Westduitse herbewapening, moet worden overgegaan zolang men nog geen zeker heid heeft gekregen over de bedoelingen van de nieuwe heersers op het Kremlin. Westduitsland's landbouwproductie is in de laatste vijf jaren met 75 procent ge stegen. Professor Boeker van het Insti tuut voor Landbouwbedrijfsleer in Bonn heeft verklaard, dat de landbouwproductie per hectare van het Rijnland in het jaar 19511952 groter geweest is dan van alle andere Westeuropese landen. De opbrengst in het Rijnland bedroeg 3.95 j0n per hec tare, die in Frankrijk 2,4, in België 3,4 in Denemarken 3,76 en in Nederland 3,93 ton. c:->■ Dr eerste cheque van 't Nationaal Ram penfonds is uitgegeven. Een chéquc van vijfhonderd gulden voor Pieter Weeda, zijn vrouw Bastiaantje Meeldijk en de kinderen Jan, Bastiaantje en Pieternella, wonende aan de Ringdijk 272 te Slikker veer in de gemeente Ridderkerk, enkele kilometers buiten Rotterdam. Het gebeurde gisteren omstreeks het middaguur. Luitenant-generaal P. Alons, directeur van het Nationale Rampenfonds trok, vergezeld van burgemeester A. Nieu- wenhuisen, verscheidene andere gemeen telijke autoriteiten en een groep pers- Molotov (de ,,rnanalseenhamer")is Georghi Malenkof, in 191/1 nog een onbekende voor de buitenwereld, wordt Beria, die eveneens vaak als mogelyk mutvwv <»v »■■"-■ Russische onoenenae voor uv uuwvnworem, worai ovvoiaer ,/enoemd is, is evenals Stalin de meest bekende onder de se thanS beschouwd als de meest waar- Jn eor$iër. Hij komt uit het dorp topleiders, door de tien ]c ^fenlandse schynlyke opvolger van Stalin, sinds hy Merkheali, bij de Zwarte Zee-badplaats ■welke hy minister(0/lQ t Molotov °P partijcongres te Moskon als goekhoem, waar hy 53 jaar geleden werd zaken is geweest (f93.9—f9W-oiotou r'appörteur 0'ver de rggeringspolitiek op- geboren kan men het best karakteriseren trad, een taak, die Stalin zich te voren 9 Kan men nei ueai 7- ltuu, ccre uiv owvm wren levenslang toegewijde helper n ai.steeds seij had voorbehouden. Hy is met wie'hij in 1911 uit Sibenscne ge thans 51 jaar. Hij heeft, op 16-jarige vangenschap terugkwam. "V !S leeftijd, nog meegevochten in de rode revolutie van 1911, en doorliep daarna "'van de party; 1925: lid van het centraal comité; 1930: secretaris voor de belang rijke afdeling Moskou communist van de 'oude garde, revoiuiie van lunen aoornep aai de revolutie zyn sporen eeds veraiena verschillende partij functies: 1920: lid had. Hij was o.m. de eerste hoofdredac- ----- <-■-* ----- *■-- teur van de Pravda, die voor het eer in 1912, als clandestien periodiek, wera uitgegeven. Hy werd door Stalin op eerste plan geheven, toen deze na ae uitschakeling van zijn tegenstanders een begin ging maken met zijn socialisme in één land"-politiek. Als voorzitter van de Sovnarkom, de raad van volkscom missarissen ministerswas Molotov Stalin's rechterhand. Na de .mislukking van Litwinof's ententepolitiek, kreeg Molotov in 1939 de taak om in het ge Beria ziet er, met zyn pince-nez, uit als een zeer rustige en beschaafde man. Hij kleedt zich zeer verzorgd en gedraagt zich met afgemeten, beheerste manie ren. Niets doet vermoeden, dat deze pro fessorachtige figuur een der meest ge vreesde mannen van de Sovjet Unie is. Beria is nl. het hoofd van de Russische geheime politie en de binnenlandse vei- jy, ftp tweede wrreldnorloa beoon siin uencime yomie en ae bmnenianase vei le ZLiTïLZeen ™ZnTeZ. hii ['ffhcidsd/enst. Hij bekleedde die functie ster snel te rijzen en ontwikkelde hij zich tot de meest prominente vertegen woordiger van de jongere generatie. Onder Stalin's supervisie organiseerde hij de Sovjet-productie van tanks en vliegtuigen. In 191/6 werd hy lid van het Polit buro. Men zegt, dat hij zich mocht ver heugen over de bijzondere gunst van zicht der Duitse agressie een vergelijk stniin, die hem in het party-secretariaat met. Hitier te vinden. Hij sloot in gertyds de. sleutel tot de macht voor Augustus 1939 het befaamde Molotov Ribbentrop-pact. Tijdens de oorlog maakten dc geallieerden met hem. ken nis op de verschillende intergeallieerde conferenties, waarbij Molotov zich ont popte als een uiterst taaie onderhande laar met een wonderlijk geheugen voor allerlei overeenkomsten-détails. Zijn on buigzaamheid en stroefheid nam na de oorlog in hevigheid toe. Het woord .niet", („nee") maakte hij tot een klas siek begrip. In 191/9 werd hij vervangen door Vis- jinskv. Hij bleef vice-premier, en waar nemers menen, dat hy in deze functie zeker niet. minder macht uitoefent, dan als minister van buitenlandse galeen. Molotov (eigenlijke naam: Skryabin) Stalin zelf, zou hebb'en vertrouwd ge maakt. met al de schakeringen van het Sor jet-overheidsapparaat. Malenkof geniet bekendheid om zijn ondoorgrondelijk en gesloten karakter en om zijn teruggetrokken levenswijze. Mr J. Visser, de chef van het protocol van het ministerie van buitenlandse za ken, heeft namens de Nederlandse regering bij de ambassade van de Sovjet- ts"thans'63 jaar. Hij is de zoon van een Unie naar de gezondheidstoestand van kleine ambtenaar, en onyoorstelbaar Maarschalk Stalin geïnformeerd en ver- bij een zo weinig musisch aanaoena Koste wensen vnnr ziin vezond- man! een heef van de componist z<M"r «e ""ste wensen voor zijn gezona Skrijabin. heid te willen overbrengen. officieel acht jaar, tot 191/6, doch men heeft reden om. aan te nemen, dat hij sindsdien in feite de politiecontrole in handen heeft gehouden (dat is langer dan zijn voorgangers Jagoda en Jezof, die na barbaars huis te hebben gehouden zelf ook geliquideerd werden). Vermoe dens zijn geuit, dat by het complot der Moslcouse dokters ook Beria's hoofd be trokken zou zijn, maar hijvertoonde zich daarna demonstratief met Stalin in het Bolsjoitheater (al zegt dit ook niet alles!). Beria is lid geworden van de „party" in 1911. Het terrein van zijn actie lag aanvankelijk in de Kaukasus, waar hij in 1932 tot secretaris van afdelingen van Georgië en Trans-Kaukasië werd. be noemd, hetgeen betekent, dat hij negen millioen ménsen onder zijn controle had. In 1931/ komt hij in het centraal comité, in 1931 is hij lid van de opperste Sovjet. Daarna neemt hij de leiding van de geheime politie in handen en krijgt in 191/6 tenslotte zitting in het Politburo. Op het laatste partycongres kwam hij in de commissie van 10 leden, die zich onder voorzitterschap van Stalin moest wijden aan een herziening van de partij- statuten. Geruchten, dat hij de leider zou zijn van het. Russische atoom-onderzoek, zijn nooit bevestigd. Generaal van Fleet» oud bevelhebber van het Amerikaanse achtste leger in Korea, heeft Woensdag voor de commis sie voor de strijdkrachten van het Ame rikaanse huis van afgevaardigden ver klaard, dat volgens zijn mening de ver bonden strijdkrachten een militaire over winning kunnen behalen zonder dat het noodzakelijk is dat de oorlog wordt uit gebreid. Hij wilde deze opvatting alleen op een zitting met gesloten deuren nader toelichten. Over de betekenis van de strijd in Korea zeide de generaal, dat naar zijn inzien do val van Korea waarschijnlijk de val van heel Azië zou meebrengen. „Wij moeten in Korea winnen en het moet een militaire overwinning zijn", aldus de generaal. Volgens Van Fleet heeft het achtste leger een „volledig overwicht" op de com munisten wat de hoedanigheid van de troepen, de vuurkracht en de beweeglijk heid en het aanpassingsvermogen aan nieuwe omstandigheden aangaat. Hij acht het noodzakelijk, dat de Amerikaanse troepen in Korea blijven. Voor het krijgsgevangenen vraagstuk bestaat volgens Van Fleet maar één op- iossing: de overwinning. Tot gisteravond was bij liet Nation. Rampenfonds in totaal 70.7 millioen gulden binnengekomen. De Ned. Antillen hadden tot eind Fe bruari aan geld en goederen reeds voor een bedrag van bfjna drie millioen Ne derlandse guldens ingezameld, 4it is 16.66 per hoofd der bevolking. Op twee manieren kan dit bedrag nog verhoogd worden. In de eerste plaats is de ver koop van de watersnoodzegels en en veloppen nog aan de gang. De opbrengst hiervan zal vermoedelijk meer dan 30.000 bedragen. Daarnaast is een aan vraag om een extra landsloterjj te mo gen organiseren ingediend, waarvan de opbrengst geheel aan het Rampenfonds ten goede zal komen. Het zou een loterij worden met een dubbele hoofdprijs, na melijk 120.000. De trekking zou in April zijn. Het concert ten bate van de slacht offers van de overstromingsramp in En geland en Nederland, gisteravond gege ven door het Londen* philharmonisch orkest in de Alberthall te Londen heeft mensen en fotografen naar de eenvoudige woning van Pieter Weeda, al jaren werk zaam bij het gemeentelijke reinigings- bedrüf. Moeder Weeda zat te breien, toen het gezelschap binnendrong en zij bleef onver stoord zitten breien, schijnbaar niet onder de indruk van het feit, dat zij, haar man en de drie kinderen, die zij van de acht nog thuis had, in het middelpunt van de belangstelling stonden. Generaal Alons overhandigde aan Pieter Weeda de eerste chèque van f 500, voor elk lid van zijn familie f 100, als tegemoetko ming in de kosten voor de aanschaffing van het meest noodzakelijke huisraad. Want dat is hard nodig, wanneer het huis flink onder water heeft gestaan en bijna alle vloerbedekking, meubels, gordijnen verloren zijn gegaan. Waarom juist Pieter Weeda de eerste chèque van'het Rampenfonds in ontvangst mocht nemen? „Zuiver toeval" verklaarde ons generaal Alons en burgemeester Nieu- wenhuisen knikte bevestigend. Op de Rotterdamsche Bank, 'n splinter nieuw gebouw, schuin tegenover het raad huis van Ridderkerk voltrok zich de tweede phase van deze plechtigheid. Pieter Weeda „verzilverde" zijn chèque en kreeg uit handen van de bankdirecteur, de heer G. Nieuwland, de ritselende contanten. Maar daarmee was het voor vader en moeder Weeda nog niet afgelopen. Want er stond nog een bijeenkomst in de raads zaal van het gemeentehuis op het pro gramma. Onwennig, druk frekkend aan een geurige sigaar, in blauwe overall zo van het werk zat de man met .zijn vrouw achter de groene tafel in een van de eerbiedwaardige zetels van even eer biedwaardige raadsleden. De overige stoe len werden ingenomen door de persmen sen. die na een kort dankwoord van de burgemeester aan generaal Alons voor het feit, dat in zijn gemeente de eerste chèque mocht „vallen", het kruisvuur openden op de. directeur van het Rampenfonds. Generaal Alons verklaarde, dat deze chèque nog niet de volled'ge uitkering was. Aan hen, die óf reeds terug zijn in hun getroffen woning óf elders voorlop:.? een onderdak vonden, zal per gezinslid 100 worden uitgereikt als eerste tege moetkoming in de 50 pet van de schade, die voorlopig door het Rampenfonds ver goed zullen worden t'ef aanschaffing van het meest noodzakelijke huisraad. Op een desbetreffende vraag of het Rampenfonds een streefdatum en een streefbedrag had vastgesteld, kon de heer Alons slechts zeggen, dat er inderdaad een streefbedrag was bepaald, maar dat dit nog niet kon worden vrijgegeven. De toe zeggingen uit het buitenland aan finan ciële hulp waren ook nog niet te schat ten, maar wel kon hq mededelen, dat on geveer negen millioen gulden tot dusverre uit het buitenland bij het fonds was bin nengekomen. Aan het Rode Kruis, het R. K. Huisvestingscomité en enkele andere sociale instellingen werden al enkele mil lioenen guldens verstrekt. Met klem wees generaal Alons op het feit, dat het i.n de bedoeling ligt van het Nationale Rampen fonds ook gelden te besteden voor de op bouw op sociaal en cultureel terrein. De verdere uitbetaling van de eerste uitkering, aldus de heer Alons, is zeer spoedig te verwachten. Het fonds streeft er naar zo snel mogelijk de getroffenen financieel te helpen. Deze gelden mogen vrjj besteed worden. Minister Cals zal vergezeld Van mr E Reinink, secretaris-generaal van het 3500 pond sterling (ruim 35.000) opge- ministerie van Onderwijs, Vrijdag een bracht. Het eerste gedeelte van dit con- bezoek brengen aan de Belgische minis- cert stond onder leiding van Sir Adrian ter van verkeerswezen de heer P. W. Boult. het tweede gedeelte onder leiding Seg-ers. ter bespreking van vraagstukken, J varr Ednard van Beinum. Koningin die met de televisie verhand houden- Elizabeth woonde het gehele concert by. De burgemeester van Middelburg heeft! in gebreke in <j,e Dinsdag gehouden gemeenteraads- j Middelburg vergadering verklaard, dat in de loop der jaren herhaaldciyk de aandacht is ge vestigd op de gevaren ,die door de voort gaande duinafslag de waterwinning be dreigen. In een bespreking met de toenmalige minister van Verkeer en Waterstaat op 7 Mei 1952 is dit punt op nieuw ntidrukkeiyk ter sprake gebracht. De polder Walcheren, die de grote kos ten van een goede verzorging der kust verdediging niet kan dragen, heeft zich tot het Rijk gewcndAHet Rqk deed echter ook niets" Het is misschien moeilijk uit te maken. is gebleven. De gemeente wier waterwingebied in Oranjezon is overstroomd, is hiervan het slachtoffer geworden, en zij zal niet mo gen aarzelen, haar recht op volledige schadevergoeding te claimen". De burgemeester merkte voorts op, dat Middelburg wegens het uitvallen van de drinkwatervoorziening niet als evacuatie centrum kon fungeren. Wel zochten som migen onderdak bij familie en kennissen in de stad, zodat Middelburg toch nog 272 evacue'? herbergt. De burgemeester herinnerde er aan, dat geheel Zeeland, met uitzondering van Schouwen-Duive- land en de geinundeerde gemeenten op andere eilanden, vrij mag worden betre- wie er in gebreke is", aldus de burge- den. zodat iedereen welkom is in Middel- meester, „maar vast staat, dat iemand burg.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1