Nieuwe oproep tot eenheid in de Sovjet-Unie steeds onder- Eisenhower en Eden bereid met Moskou te handelen" Het Internationale Rode Kruis bracht 70 millioen bijeen Instorting kondigde einde aan Flakkee zit om graafmachines te springen DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Denk bij 't gepraat ook aan gebed voor *11 ziel en *n land Amer. millioenen- order voor Avio- Diepen Drie-dimensionale films in de hoofd stad? Nederland worstelt met „probleem der overtollige goederen Staatslening sterk overtekend De laatste uren van de dictator Verhoogde spanning in satellietlanden Finse geschenken gearriveerd Rampenfonds: ruim 71,5 millioen Vrijdag 6 Maart 1953 Arnhem spant de kroon Tien tot twintig procent in „cash"? Textielpakketten op komst Terugkeer der bevolking van Nieuwe en Oude Tonge duurt nog vele maanden Drie ministers in liet •amp gebied WEERBERICHT Hedenmorgen te 2 uur 14 seinde Reuter van Radio New-York het bericht te hebben opgevangen, dat maarschalk Stalin was overleden. Vrijwel op hetzelfde ogenblik kwamen telegrammen uit Parijs en Oslo» waarin de dood van de Russische dictator werd bevestigd. Enkele Sovjetrussische zenders hadden omgeroepen, dat Stalin Donderdagavond om tien voor acht (Ned. tijd) was overleden, vier dagen nadat hij getroffen werd door een beroerte. Zijn dochter Svetlana en zijn zoon Wassili stonden aan het sterfbed, samen met andere familieleden. Zo is dan een einde gekomen aan het leven van de man, die gedurende 28 jaar vrijwel oppermachtig geheerst heeft over een gebied, dat één-zesde van de gehele aardbodem beslaat. Heer en meester is hij geweest over het lot van ongeveer 200 millioen mensen. Het overlijden van Stalin werd bekend gemaa kt in een communiqué, dat uitgegeven werd door het centrale comité van de communistische partij» het presidium van de opperste Sovjet en de ministerraad. Het Russische volk zelf werd door Radio-Moskou pas Vrijdagochtend om 4 uur (Ned. tijd) van het nieuws op de hoogte gebracht, eveneens door voorlezing van het uitvoerige communiqué. Voorts werd medegedeeld, dat het stoffelijke overschot van Stalin zal worden opgebaard in de zaal der zuilen van het Paleis der vakvereni gingen. Er zal een speciale commissie worden benoemd ter regeling van de begrafenis. kolchozen en soldaten, alsook die van duizenden arbeiders in de gehele we reld, met smart vervullen. Het communique brengt niet alleen hulde aan de nagedachtenis van de maar schalk, maar bevat tevens een geduren de de laatste dagen van spanning tel kens herhaalde oproep tot eenheid en vertrouwen. De tekst luidt als volgt: Vastbesloten voorwaarts.... 2500ste K.\ .p.-liJ geboekt (Van onze correspondent) 99 mmm Onlusten in Albanië? Visjinsky naar Moskou Overvloedsprobleem! Wel 24 costuums per man Naar het buitenland Minister Donker in Stavenisse De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van vanavond tot morgenavond, luidt: Overwegend droog weer met over het alge meen veel bewolking en ln de nacht en och tend plaatselijk nevel of mist. Zwakke tot matige wind uit Westelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. Zaterdag 7 Maart: Zon op 7.13 uur, onder 18.30 uur. Maan op 1.30 uur, onder 8.59 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE CO U RANT Maarschalk Josef Stalin overleden „Met diep leedwezen maken wij be kend, dat op de vijfde Maart te 9 uur 50 (Moskou-tijd) is overleden Josef Vissarionovich Stalin, secretaris van het centrale comité van de communisti sche partij en voorzitter van de raad van ministers. Op dat tijdstip hield ne hart van de wijze leider en ,lera?r Y, de communistische partij en het bo j e - volk op te slaan. De naam van btann is voor eeuwig innig dierbaar aan ons land, aan 't Sovjet-volk en aan de ar beiders van de gehele wereld. „Samen met Lenin heeft kameraad Stalin de machtige party gesticht, ge vormd en sterk gemaakt. Samen met Lenin Was kameraad Stalin de aanstich ter en leider van de grote October- revolutie en de stichter van 's werelds eerste socialistische regering. Kame raad Stalin leidde in de tweede wereld oorlog ons volk tot de overwinning op het fascisme. „De dood van de man, die zijn leven heeft gewijd aan de dienst van het communisme, is een enorm verlies voor de arbeiders in ons land en van de gehele wereld. Dit nieuws zal dan ook de harten van onze arbeiders, „Alle volken van ons land zullen in deze dagen van rouw hun rijen nog meer slui ten onder de beproefde leiding van de communistische partij, opgericht en groot gemaakt door Lenin en Stalin. Het Sovjet-volk heeft vertrouwen in en is vervuld van een vurige liefde voor zijn communistische partij, want het weet dat het grondbeginsel van alle par tijactiviteit het dienen van de belangen van het volk is De arbeiders, kolchozen en intellectu elen van de Sovjet-Unie zijn zich er van bewust, dat de politiek van onze partij beantwoordt aan de levensbelangen van de arbeiders en de consolidatie van ons socialistisch vaderland beoogt. De juist heid van die politiek heeft onze arbeiders historische overwinningen doen behalen. „Geïnspireerd door deze politiek gaan de volken van de Sovjet-Unie, onder lei ding van de party, vastbesloten voor waarts. Het Sovjet-volk weet, dat het ver- dedigingspotentieel en de kracht van de Sovjet-staat gestadig groeien; dat de partij met alle middelen het leger, de marine en de verkenningsorganen versterkt, opdat wij steeds beter in staat z(jn met beslist heid op te treden tegen elke agressie. „De buitenlandse politiek van de partij en de regering is onwankelbaar geweest in de handhaving en consolidatie van de vrede en in de strijd tegen de voorberei ding en ontketening van een nieuwe oor log. „De volken van de Sovjet-Unie, trouw aan de beginselen van het proletarische internationalisme, bestendigen en ontwik kelen de broederlijke vriendschap met het volk van China, met de arbeiders van alle volksdemocratische landen, alsmede de vriendschapsbanden met de arbeiders van de kapitalistische en koloniale landen, die strijden voor vrede, democratie en socia lisme. „In de banden met het volk berust de kracht en de onoverwinnelijkheid van onze partij. Als een van haar voornaamste taken beschouwt de partij de opvoeding der communisten en alle arbeiders in een geest van grote politieke waakzaamheid en onverzettelijkheid jegens alle binnen- en buitenlandse vijanden. „Het presidium van de opperste Sovjet spreekt als zijn vaste overtuiging uit, dat de arbeiders zich nog nauwer zullen aan eensluiten rondom het centrale comité van de partij en de regering; dat zij al hun krachten en scheppende energie zui len mobiliseren ter bevordering van het communisme in ons land. De onsterfelijke glorie van Stalin zal steeds levend blijven in de harten van het volk en van de ar beiders van de gehele wereld. „Leve ons machtig socialistisch vader land, leve ons grote Sovjet-volk, leve de grote communistische partij van de Sov jet-unie". Tot zover de officiële verklaring, die niet de geringste aanduiding bevat over de opvolging van de overleden dictator. Overal in de Sovjet-Unie heerst diepe rouw. Van alle huizen waaien zwartom- rande rode vlaggen. Van de buitenlandse ambassades hangen de nationale vlaggen halfstok. De Amerikaanse Luchtmacht in Europa heeft aan de Avio Diepen N.V. wederom een belangrijke op dracht gegeven voor het zgn. „groot onderhoud" van transportvliegtuigen van het type Douglas C 47. Zoals men weet heeft de op het vlieg veld Ypenburg gevestigde Avio Diepen N.V. al gedurende meer dan een jaar contracten gehad voor het groot onder houd van C 47 toestellen van de Ameri kaanse luchtmacht in Europa. De vlieg tuigen worden in (je werkplaatsen op Ypenburg geheel gereviseerd. Met de nieuwe op^rac|]^> f]je veel gro ter is dan de voorgaande, is een bedrag van verscheidene milijoenen guldens ge moeid. De betaling zai in dollars geschie den. Dit contract is <jc eerste grote „off shore procurement", opdracht van de Amerikaanse luchtmacht jn 1953- In de grot® leden wervingsactie van de Katholieke Volksparty spant Arnhem tot op heden de kroon met 3599 leden. In slechts 6 weken tyds heeft men het leden tal van 600 weten op te voeren tot 2500. Op Woensdag 11 Maart a.s. zal in de grote zaal van het K.^v.jg.-gebouw te Arn hem op feestelijke w]jze dit 2500ste lid worden geïnstalleerd door de voorzitter van de Partijraad, de heer W. Andriessen. President Eisenhower en de Britse minister van buitenlandse zaken, Anthony Eden, hebben gisteren bijna gelijktijdig, doch onafhankelijk van elkaar, verklaard, dat zij te allen tijde bereid blijven met de Sovjet-Unie te onderhandelen. De verklaringen, die werden afgelegd nog vóórdat het overlijden van maarschalk Stalin bekend was, hebben in politieke kringen zeer sterk de aandacht getrokken. Minister Eden, die, zoals bekend, te Washington vertoeft, zeide in antwoord op de vraag, wat naar zijn mening het Westen te doen stond in het licht van de gebeurte nissen te Moskou: „Ik meen, dat er voor ons slechts één weg open ligt: ons ster ker maken, ons bereid te tonen tot onder handelingen en ons aanpassen aan een ontwikkeling, welke mogelijk zal volgen on waarop wij, vanaf deze zijde van het „ijzeren gordijn", geen invloed kunnen Uitoefenen". Eisenhower legde zijn verklaring af op «ijn wekelijkse persconferentie, die na tuurlijk geheel in het teken van de ver- tvachte dood van Stalin stond. De presi dent zeide, dat het verleden week door hem gedane aanbod voor een ontmoeting biet premier Stalin, onder dezelfde voor tvaarden van kracht zal blyven voor de eventuele opvolger(s) van de maarschalk. De president zeide niet te kunnen zeg gen wat de gevolgen zouden zijn van Sta lin's dood, of wat de uitwerking hiervan zou zijn op de Ver. Staten en op het ge hele verloop van de worsteling tussen Oost en West. „Mijn raadgevers en ik", aldus Eisenho wer, „hebben het geheel van vraagstuk ken, voortvloeiende uit Stalin's ziekte, be sproken. Wij behandelden verschillende mogelijkheden, doch wij zijn geëindigd op öns punt van uitgang. „Eén ding staat echter vast de Ver. Staten zijn vastbesloten vorderingen te maken op de weg naar vrede en vrij heid. Indien er een of andere manier zou zijn om de zaak van de vrede te be vorderen, zal geen persoonlijk ongemak en geen opoffering mij te veel zijn om die weg te volgen". wer „ik sla de toestand zeer nauwgezet gade" Hedenmorgen vroeg werd Eisenhower van het overlijden van de maarschalk op de hoogte gebracht. Hij weigerde com mentaar te geven, maar gaf opdracht aan de Russische regering het medeleven van de Amerikaanse regering te betuigen. (Van onze Amsterdamse redactie) Zeer waarschijnlijk zal Amsterdam nog dit jaar in de gelegenheid worden gesteld de drie-dimensionale film zonder extr.i- bril te kunnen aanschouwen. Bjj de bouw van het nieuwe Flora-theater in de Am- stelstraat is in overweging genomen om het voor dit procédé vereiste gebogen projectie-scherm aan te brengen. In hoeverre dit aanleiding zal zün voor de bestaande bioscopen om zich om te schakelen op de vertoning van drie dimensionale films valt nog niet te voor spellen; maar in de strijd die de biosco pen tegen de televisie zullen moeten le veren ligt het voor de hand dat de bio scoopexploitanten niets zullen nalaten om de gang naar de bioscopen te bevorderen. Het liefdadigheidsconcert, waarvan de opbrengst ten goede kwam aan de ram penfondsen van Engeland en Nederland, dat werd gegeven in de Royal Albert Hall te Londen werd bijgewoond door Koningin Elizabeth en de Hertog van Edinburgh. Het tweede gedeelte van het\ concert, dat in zijn geheel werd bijge woond door het Koninklijk paar, werd gedirigeerd door de dirigent van het Amsterdamse Concertgebouworkest, Eduard van Beinum. De koningin en de hertog hebben zojuist de koninklijke loge betreden, 99 Op de vraag of hij thans „van angstige Wiorgevoelens bezield, dan wel optimis tisch gestemd was", antwoordde Eisenho- Ving is de 3 pet. Staatslening *°danig overtekend, dat bij de*-■•■v- *lflg een aanzienlijke reductb zal boeten worden toegepast. Een gisterenmiddag om 2 uur (Ned. tijd) uitgegeven communiqué maakte iet r uif e i j at iet em e van maarschalk Stalin spoedig verwacht moest worden. Gemeld werd namelijk, dat de toestand van de zieke slechter was geworden na een ernstige instorting. „Om acht uur in de ochtend deed zich een sterke storing in de bloedstuwmg voor (instorting)", aldus luidde de tekst van het communiqué letterlijk. De polsslag van de stervende was toen 120 tegen 72 normaal; hij had het zeer benauwd, doch „intensieve medische behandeling bracht een verlichting van de toestand teweeg". Later op de dag kreeg Stalin opnieuw een instorting, die echter eveneens met grote moeite door het ingrijpen van de doctoren te boven werd gekomen. Na dit communiqué werd geen verkla ring meer over de gezondheidstoestand van de Maarschalk afgelegd, de lange verklaring, waarin hedenmorgen vroeg zijn overlijden werd medegedeeld, bevatte geen nadere bijzonderheden over de laatste levensuren van de Russische dictator. Intussen gaf het verwachte ovei lijden van Stalin voedsel aan allerlei geruchten, waarvan de juistheid niet te controleren is. Uit Chinees-nationalistische bron kwam bijvoorbeeld het bericht, dat com munistische leiders uit de satellietlanden naar Moskou waren gevlogen voor be sprekingen met de eventuele opvolgers van Stalin. Ook Mao Tse Toeng zou naar Bij de gisteren gehouden ïusc »rij- Moskou zijn gegaan. Uit Peking kwam echter het bericht, dat de Chinese com munistenleider aldaar persoonlijk bij de Sovjetrussische gezant zijn medeieven met de ziekte van Stalin was komen betuigen. Voorts worden uit verschillende bron nen berichten vernomen, als zouden in de satellietlanden zekere veiligheids maatregelen zijn genomen. Volgens Westduitse functionarissen zijn begin van deze week in Oost-Duitsland in ver band met de te verwachten dood van Stalin spoedveiligheidsmaatregelen ge troffen. Geheel het personeel van de volkspolitie, 130.000 man sterk, zou zijn gealarmeerd. Alle verloven werdén ingetrokken, aldus de zegslieden, en eenheden van de volkspolitie werden naar de grenzen van West-Duitsland, Polen en Tsjechoslowakije gezonden. Radio-Belgrado meldde gisterenavond dat de „Albanese regering, zodra haar het nieuws van Stalins ziekte bereikte bui tengewone maatregelen had genomen om handhaving van de openbare orde en vei ligheid in Albanië te verzekeren". Volgens de correspondent van het Britse blad „Daily Express" te Belgrado zou maarschalk Tito een pantserdivisie naar de Albanese grens hebben gezonden, om dat er in Albanië onlusten zouden zijn uitgebroken. De anti-communistische ver zetsbeweging zou daar een poging hebben gedaan om de rode regering omver te werpen. Dr Alexander Kerensky. die in 1917 de tsaar als staatshoofd heeft opgevolgd en wiens regering na drie en een halve maand door de bolsjewiki (communisten) onder Lenin en Stalin ten val werd ge bracht, heeft te New-York, waar hij thans woont, verklaard niet te verwachten dat het overlijden van Stalin snelle of op zienbarende wijzigingen in het Sovjet russische bestuursstelsel zon brengen. Visjinsky, de Sovjetrussische minister van buitenlandse zaken, was gisteren we derom niet aanwezig bij bet debat over Korea in de politieke commissie der V. N.- Assemblée. Het gerucht 8in8. dat hij zich gereed maakte om naar Moskou te ver trekken, maar aanvankelijk werd dit te gengesproken. Tijdens het debat werd echter de Sov jetrussische gedelegeerde Zorin met spoed aan de telefoon ontboden. Haastig kwam h: terug en met een ernstig gezicht wis selde hij enkele woorden met Zaroebin, de Sovjetrussische ambassadeur te Was hington. Deze verliet daarop snel de zaal. Later meldde hij, dat Visjinsky „voor korte tijd" naar Moskou zou gaan. Aanvankelijk stond nog niet vast of de minister per vliegtuig of per boot zou gaan, doch Vrijdagmorgen kwam het be richt. dat hij zich had ingescheept op het Franse passagiersschip „Liberté". De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Foster Dulles, heeft de senaatscommissie voor buitenlandse be trekkingen schriftelijk verzocht spoed te maken met de goedkeuring van de be noeming van Charles Bohien tot ambassa deur in de Sovjet-Unie, daar de Ameri kaanse regering een vertegenwoordiger in Moskou wenst te hebben tijdens de over gangsperiode. De verschillende buitenlandse Rode-Kruisverenigingen, die 'n geld inzamelingsactie ten bate van 't door de watersnood geteisterde Nederland organiseerden, hebben reeds enorme bedragen bijeengebracht. Omgere kend in guldens wordt 't totaal daar van globaal op ruim 70 millioen ge schat. Wanneer de definitieve cijfers bekend worden, zal waarschijnlijk blijken, dat Canada bierbij de kroon spant, zo deelde de directeur van bet Nederlandse Rode Kruis, de heer A. van Einden, gisteren mede. Deze in zameling staat dus los van betgeen in bet Nationale Rampenfonds is ge stort. De hierbij betrokken bedragen zullen niet in baar geld doch grotendeels in dc vorm van daarvoor aangekochte (nieuwe) goederen naar Nederland worden over gemaakt. Tot nu toe is met gebruikma king van dit in het buitenland ontstane „tegoed" ter waarde van 2 millioen gul den aan textielpakketten aangekocht. Er j zullen nog enkele bestellingen tot maxi maal 8 millioen gulden volgen dan zal bij de getroffenen ongetwijfeld het verzadi gingspunt zijn bereikt. Binnenkort wordt met de uitreiking der pakketten begon nen, waarbij geen rekening zal worden gehouden met de eerste noodverstrekkin- gen uit de hier te lande en elders ingezamelde hoeveelheden. De textielpakketten bevatten een aan tal lakens, slopen, wollen, gestikte en molton dekens, theedoeken, badhanddoe ken, tafellakens, vaatdoeken, dweilen, washandjes en tafelzeilen. De grootte van lakens, slopen en dekens varieert naar gelang de pakketten voor baby's, kinderen of volwassenen bestemd zijn. Volgens in ternationaal geldend voorschrift wordt de uitreiking geheel in handen van het Rode Kruis gehouden. Hoe moet het geweldige bedrag van 70 millioen en het groeit nog steeds aan verder worden besteed? Dat is een probleem, waarmee het Nederlandse Rode Kruis nog wel enige tijd te worste len zal hebben. De landen, waar ingeza meld wordt, zijn niet zonder meer bereid het bijeengebrachte geld naar Nederland te sturen. Zij willen, dat het binnen de eigen grenzen wordt besteed, zoals hier destijds ook met de hulpverlening aan Italië het geval is geweest. In dit verband spelen factoren van monetaire en devie- zentechnische aard een rol. Toch hoopt het Nederlandse Rode Kruis te kunnen bewerkstelligen, dat met het oog op de nationale economie 10 tot 20 pet in „cash" ter beschikking wordt gesteld. Over de verdere verdeling der 70 mil lioen wordt thans dan ook druk onder handeld tussen het Ned. Rode Kruis, de betrokken departementen, de Internatio nale Rode Kruis-Liga en de inzame lende Rode-Kruis-verenigingen. Mede met het oog op de Nederlandse industrie en de handeldrijvende middenstand in en om de rampgebieden is dit vraagstuk van veel gewichtiger aard dan de kwestie, of de ene getroffene nu iets meer of min der krijgt dan de andere! Ook dc onafgebroken stroom in blnnen- en buitenland ingezamelde kleren ver oorzaakt degenen, die met het beheer en de distributie daarvan belast zijn, heel wat hoofdbrekens. De getroffen mannen, die het vroeger met 3 pakken goed kon den stellen, zouden er nu wel 24 kunnen krijgen. Maar dat is natuurlijk dwaas heid, zo verklaarde ook de voorzitter van het Ned. Rode Kruis, ir F. C. C. baron van Tuyll van Zuylen, op een gisteren gehouden persconferentie. Er wordt niet „pietepeuterig" tewerk gegaan bij de uit deling, maar evenmin worden redelijke maatstaven uit het oog verloren. Maar zelfs na een royale verstrekking zijn de hoeveelheden resterende kledingstukken nog fantastisch van omvang. Wat doen we nu met al die tonnen goe deren, welke nog in vemen en pakhuizen liggen opgeslagen? Verkopen en de op brengst daarvan overdragen aan het Na tionaal Rampenfonds zou niet alleen een in de wielen rijden betekenen van in dustrie en middenstand doch ook in strijd zijn met de bedoelingen van de gevers, die mensen in nood aan kleren wilden helpen, aldus baron Van Tuyll. Opslaan op een centraal punt zou grote huurbe dragen enverrotting met zich mee brengen. Daarom is besloten om ook de indirect getroffenen, die behoeftig zijp, via de charitatieve instellingen te helpen. Na deze tweede uitdeelphase, waarbij tienduizenden behoeftige Nederlanders aan kleren worden geholpen, gaat de rest naar.... het buitenland. Er wordt in Am sterdam nog „slechts" een hoeveelheid, voldoende voor plm. 40.000 personen, als reserve gesorteerd. Hiervan wordt voor de duur van 1 a 2 maanden een „stock" in Vollenhove aangelegd. De Nederlandse regering gaat ermee accoord, dat het ont zaglijke restant in overleg met de Inter nationale Rode-Kruis-Liga te Genève ter beschikking wordt gesteld van mensen, die buiten de grenzen in nood verkeren. Wat de honderdduizenden, die nu in het buitenland zullen worden geholpen, betreft, is allereerst gedacht aan de vluchtelingen in West-Duitsland. Er liggen in Rotterdam reeds enige vol gestouwde Rijnaken voor vertrek ge reed. Men hoopt over twee maanden alles te hebben „verwerkt". De huur voor opslagruimten, die dan moet wor den betaald, zal ongetwijfeld tiendui zenden guldens belopen, zo verzekerde directeur Van Emden. De scheepsladin gen, die b.v. nog uit Zuid-Afrika wor den verwacht, zullen helaas moeten worden doorgestuurd naar door het Rode Kruis aan te wijzen havens. Het Ned. Rode Kruis meent, hiermee de meest verantwoorde oplossing voor de puzzle te hebben gekozen. Het is voorne mens, een resolutie bij de Liga in te die nen om in het vervolg bij onverhoopte nieuwe catastrophes van dergelijke om vang, waar ook ter wereld, pas tot zen dingen op grote schaal te laten overgaan, wanneer geordende gegevens over de ontstane behoeften voorhanden zijn. An ders zal de in daden omgezette naasten- liefde niet kunnen worden opgevangen! In de Merwehaven te Rotterdam is gistermiddag het 4000 ton metende s.s. „Huida Thorden" aangekomen met een geschenkzending uit Finland voor de getroffenen in ons land. Het had onder delen voor tien barakken, twee school gebouwen, een prefabricated huis, 485 standaards gezaagd hout, 392 vadem rondhout en ongeveer 12 ton bouwpla ten aan boord. Deze goederen zijn aan geboden door de Finse Regering en en kele Finse firma's. De overdracht van de zending door ka pitein A. Sjöblom aan de directeur-gene raal van Wederopbouw en Volkshuisves ting, dr ir Z. Y. v. d. Meer, geschiedde in tegenwoordigheid van verschillende auto riteiten. Zo was daarbij de Finse gezant in Nederland, Z.Ex. Aarne Wuorimaa, tegenwoordig, evenals E. O. baron v. Boet- zelaer namens de minister van Buiten landse Zaken, de heer J. Hasper namens het gemeentebestuur van Rotterdam, en de heer A. Vinke, de Finse consul te Rot terdam. Op 25 Februari heeft prof. N. A. Osara, de directeur van het Finse Staatsbosbeé heer de goederen in Helsinki aangeboden aan de Nederlandse gezant aldaar. Een der barakken, die door de „Huida Thorden" zijn meegebracht, is bestemd voor Middelharnis, terwijl de overige waarschijnlijk naar andere plaatsen op Goeree-Overflakkee zullen worden ge bracht. Het prefab-huis is bestemd voor Herkingen; de twee schoolgebouwen zul len een plaats krijgen te Klundert (N.B.). Het zal nog wel een half jaar duren voordat de bevolking van Nieuwe Tonge, dat naar schatting 75 doden tengevolge van de watersnoodramp telt, van wie er thans 40 geborgen zijn, naar haar haard steden kan terugkeren. Wel is aan man nen tussen de 21 en 55 jaar toestemming gegeven om te re-evacueren, indien zij zich voor het herstelwerk beschikbaar stellen, terwijl binnenkort de midden standsgezinnen, behalve de kinderen, mogen terugkomen. In Oude Tonge zijn van de naar schat ting 300 doden thans 145 slachtoffers ge borgen. Van de terugkeer van de volledige bevolking is voorlopig geen sprake; daar voor is de ravage te groot. Met man en macht wordt gewerkt om enige orde in de chaos te krijgen. Aan het dijkherstel wordt zeer hard geploeterd. Steeds meer polders vallen droog. Indien echter de dijken voor half September niet geheel dicht zijn, zal een vol jaar verloren gaan. Dit zijn enige indrukken, die minister mr J. Algera. veertien leden en plaats vervangende leden van de Watersnood commissie uit de Tweede Kamer, de secretaris-generaal van Verkeer en Water staat, mr D. G. W. Spitzen, de directeur van de Rijkswaterstaat, ir A. G. Maris, alsmede enige van diens naaste mede werkers, opdeden, toen zij gisteren een bezoek brachten aan het zwaar geteis terde Goeree-Overflakkee. Het gezelschap nam de situatie aan enige dijkvakken op en stelde zicth vervolgens op de hoogte van de toestanden in Middelharnis, Som- melsdijk, Dirksland, Herkingen, Den Bommel, Oude en Nieuwe Tonge. Ook minister Van Thiel van Maatschappelijk Werk bezocht het eiland. Tijdens een bespreking bleek, dat men goede moed heeft om de dijken voor de herfst tot drie meter hoogte hersteld te hebben. Maar dan, zo werd tot uitdruk king gebracht, moeten er meer hulp middelen komen. Speciaal zit men ver legen om graafmachines (draglines), bull dozers en wellicht nog enige perszuigers. De drie aannemers, die voor de Provin ciale Waterstaat werken, hebben al in België en Duitsland hun voelhorens uit gestoken om dit materieel te pakken te krijgen. „Om machines zitten we te springen", zo werd gezegd. Het zijn niet slechts de ernstige stroom- gaten, die gedicht moeten worden. Wil men enigermate veiligheid kunnen garan deren, dan moeten de dijken reeds voor de zomerstormen op drie meter staan. Aan de Noordkust van Flakkee zal dit wel gelukken, maar in de nog veel zwaarder beschadigde Zuidkust heeft men een hard hoofd bij de huidige materieel- positie. Daar komt bij, dat voor de Zuid kust zware slikken liggen, zodat de dijken slechts via eerst te graven kanalen door die slikken te benaderen zijn voor pers zuigers. De Minister van Justitie mr L. Donker en de secretaris-generaal van Justitie, mr J. C. Tenkink, hebben gistermiddag een bezoek gebracht aan het geteisterde Stavenisse. Zij arriveerden met een helicopter. Er werd een bespreking ge houden met de burgemeester, de heer L. A. Verburg en de districtscomman dant van de Rijkspolitie in Zeeland. Vervolgens werd een korte wandeling gemaakt door de gemeente. Toen minister Donker en mr Tenkink wilden vertrekken, kon de helicopter niet op- stijgen. De burgemeester moest eerst enkele reserve-accu's laten aanrukken. Bij het Nationaal Rampenfonds was tot gisteravond voor een totaal bedrag gestort van ruim 71,5 millioen gulden. Dit is ten opzichte van Woensdagavond een stijging van 0,8 millioen gulden. .Een uit de Nederlandse kolonie in Bra zilië samengesteld hulpcomité had op 20 Februari 2 millioen cruzeiros bij elkaar. Uit een op 27 Februari opgemaakt over zicht van de hulpverlening uit Ierland blijkt, dat dit in totaal voor ruim drie ton gegeven heeft. De inzameling, welke is georganiseerd door het Italiaanse dagblad La Stampa heeft in totaal 36.665.736 lire opgebracht of 229.160,85.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1