Onbeperkt geloofmaar voorzichtige tactiek Maar heren... moet ik U Van het dijkenfront in het rampgebied Schade in Willemstad geschat op 3 a 4 millioen Van onhandelbare dictator jongen tot GOEREE-OVERFLAKKEE HCmdephoest. EEN DICTATOR GING HEEN M nu vertellen wat de beste sigaret voor Uw gezondheid is? N atuuriijk Stalin zegt: „Socialisme in één land strijdt tegen slik en vuil dweilenparade SLACHTOFFERS WATERSNOOD Zes-en-twintigste lijst van slachtoffers ABDIJSIROOP rl I'd Wie was Stalin? Brits defensieprogram goedgekeurd Lof voor commando's Na de aftocht van het water IN 'T NOODGEBIED Dropfabriek in brand Vrijdag 6 maart 1953 PAGINA 3 GEHEEL DE WERELD staat geschaard rond de lijkbaar van een, die door velen als de machtigste mens op deze aardbol werd beschouwd; een mens, die over geluk en ongeluk, over leven en dood Van honderden millioenen, eigenlijk van ons allen eigenmachtig kon beschikken. En die nu, huivering- Wekkende gedachte, is opgeroepen om rekenschap af te leggen over drie-en-zeventig jaar van revolu- tionnaire activiteit en meedogenloze dictatuur. Maarschalk Stalin is dan heengegaan; zelfs hij heeft zijn tol aan ziekte en dood moeten betalen. Hij die door zijn verknochte aanhangers als een nieuwe Messias, als een soort afgod werd verheerlijkt, is een gewone sterveling gebleken, die aller lot heeft gedeeld: de dood. Maar zijn nagedachtenis zal nog heel lang voortleven: in een grenzenloze verering bij zijn bewonderaars,, in verschrikkelijke vervloeking bij vele anderen, waarschijnlijk bij de meeste van zijn tijdgenoten en naar te vrezen valt, nog in vele geslachten. Cb Strijd om de macht Vijand van het kapitalisme Een ander gevolg Gat bij Herkingen deze week dicht? Steenher gen hoopt op extra bouwvolume Aantal geregistreerden gestegen tot 1751 OUDE TONGE STAVENISSE STELLENDAM STRIJEN Water verdwijnt uit Nieuw-V ossemeer WATERSNOODWEESJES J avantie hij „Het Vierde Prinsenkind ZIERIKZEESE MIDDEN- STAND IN HOGER BEROEP Juist midden in het seizoen KONINGIN REIKT NIEUW VAANDEL UIT Aan 7 R.I. in Grave 1!$ 11 ff liltl Stal in leefde in en door het marxisme We zouden hem met één enkel woord willen karakteriseren: marxist. Maar dan een marxist met een eigen visie op het marxisme, en toch 'n dogmatische marxist, een man die geleefd heeft in en door het marxisme; het consequent doorzettend, waar het naar zijn inzicht nog contempo- rair was; het, zoals hij zelf meermalen heeft verkondigd, eventueel aanpassend aan de tijdsomstandigheden, welke sinds de afkondiging van het communistische manifest van 1848 toch wel grondig zijn ^Als men Stalin de voorzichtige tacticus ook in de revolutie wil noemen (en deze karakterisering tékent hem ten voeten uit), dan moet men anderzijds ook erkennen, dat zijn gehele leven is gekenmerkt door een onbeperkt geloof in het marxisme. Zün blik was met een absolute innerlijke zekerheid gericht op de toekomst, op de proletarische wereldrevolutie, welke de mensheid het uiteindelijk geluk van de werkelijke communistische heilstaat zou brengen Voor Stalin is, het blijkt evident uit zijn vele geschriften, de situatiei zoals wij die thans in Rusland zien, allerminst een einddoel; zij is slechts het proletari sche tussenstadium tussen de verafschuw de kapitalistische staat en een volmaakte wereldmaatschappij, waarin de mensen zonder gezag, zonder wetten, zonder politie in volkomen orde, veiligheid en geluk leven. Die maatschappij is het grote doel, dat maarschalk Stalin zijn gehele leven lang met een practisch onbegrensd vertrouwen heeft nagestreefd. Geen ogenblik, niet in de donkerste uren van de tweede wereldoorlog, is enige gedachte in opgekomen twijfel heeft Stalm hem trou- omen iwyici ucc» wens nooit gekend dat de z01j de geschiedenis hem in het eng U kunnen stellen. Daarom ook dogmatische vrienden altijd trouw bleef, al doen enkele sensationele feiten aan deze be wering wel eens twijfelen- Aan Stalin heeft men deze trouw nooit durven toe schrijven. Heeft hij overigens ooit vrienden gehad? Ongetwijfeld hebben velen van het Russische volk, die op een onbereikbare verte van hem ston den, hem vereerd, bijna als een God- Maar in zijn naaste omgeving moet slechts angst voor hem hebben bestaan. Want tenslotte moest ieder duchten, dat hij op het meest onverwachte ogenblik aan de beul zou worden over geleverd of naar een gruwelijk concen tratiekamp zou worden verbannen. Van de oude garde, die in 1917 de de bolsjewistische revolutie voltrok, zijn slechts enkelen een natuurlijke dood ge storven; zelfs een Trotzky viel door moordenaarshand. Verreweg de meesten hebben voor zuiveringsrechtbanken te recht gestaan, waarbij hun lot tevoren vaststond. Schuldig of onschuldig, zij moesten sterven; en galg of kogel was onverbiddelijk hun lot. De dictator kon geen concurrenten of zelfs geen poten tiële concurrenten naast zich dulden. Zijn onwankelbaar geloof in het marxisme deed hem zich zelf zien als het uitverko ren instrument der revolutie. Hij was de onaantastbare, volgens eigen overtuiging. AARSCHALK STALIN is een machtig man geweest. Om de hegemonie van het marxistische Rusland over de rest van de wereld na te streven beschikte hij over het appa raat van een der geweldigste en volk rijkste landen op aarde. Nog horen wij de kreet op de Uno-Assemblée tg Parijs in 1948 „Nous avons peur", wij hebben angst. De angst voor Rusland, d-w.z. voor Stalin, die met één woord de derde wereldoorlog had kunnen ontketenen, heeft Europa, heeft de gehele vrije we reld lange tijd verlamd. Het zal ten eeuwigen dage het myste rie van Stalin blijven, waarom hij op het voor hem gunstigste moment, in de jaren 1946 tot 1948, toen geheel West- Europa in een apathische berusting het ogenblik afwachtte, waarop het zou wor den overweldigd, niet heeft toegeslagen. Had ook hij angst? Angst voor het over weldigende, veel grotere oorlogspoten tieel van de Verenigde Staten! Die zal zeker een rol hebben gespeeld. Maar, nogmaals, Stalin was een marxist, een marxist met een onwankelbaar geloof in het marxistische dogma: de wereld zal communistisch worden, als de tijd daar toe rijp is- Voorbarig ingrijpen zou die ontwikkeling wellicht voor eeuwen kun nen stopzetten. Een wereldoorlog mag derhalve slechts worden ontketend, als de absolute zekerheid bestaat, dat het grote doel er door bereikt, 0p zjjn minst ver haast wordt. Overigens zullen de kapita listische staten zichzelf vernietigen; waarom zou men dan risico's nemen en onbeschrijfelijke offers brengen, als de heilsgemeenschap toch op het door het lot vastgestelde ogenblik komt? STRATEGISCH is maarschalk Stalin nooit van zijn einddoel afgeweken, tactisch heeft hij de vreemdsoortig- ste, voor de buitenwereld vaak moei- De eerste exemplaren van de Engelse uitgave van „De Ramp" „The Battle of the floods zijn gereedgekomen. In 100 pagina's wordt in dit boek eet} ver slag gegeven, in woorden en in foto's, van de ramp. die Nederland heeft ge troffen. Het boek zal in Engeland wor den verkocht ten bate van het Rampen fonds van Engeland en Nederland. De eerste exemplaren kwamen per vliegtuig ■naar Londen, en werden daar sir Rupert de la Bere>-—de burgemeester van Lon den in 't Mansion. House aangeboden. Links ziet U de Engelse uitgave van >yDe Ramp". deze onvergelijkelijke ''"«'"^'^innLt'van tegelijkertijd de kon{)cn dc de moderne t«d r.gn, "aar enlstjg- zwaarste tegenslagen en zelfs d^ernstig moedigendaarom "'"huwde hij geen enkel zun, als hil mee™ wereidrevolutie en derhalve ook van de daar achter liggende communistische heilgemeenschap kon gediend vtin- NAAR HET SCHIJNT IS een eenvor mige lijn in Stalin's politieke leven nauwelijks te bespeuren; zijn grote dogmatische idee vormde echter steeds de achtergrond van zijn denken en han delen. De wereld kon er versteld van staan toen hij in Augustus 1939 plotse ling na jaren van een voorbeeldeloze campagne van scheldpartijen tegen fas- p en nationaal-sociahsme, Hitier de hand reikte om gezamenlijk tegen Polen en het Westen op te treden.Met zlJn grote vijand sloot hij een vriendschaps verdrag. Molotof aanvaardde het ere burgerschap van Berlijn, Moskou ver sterkte met oorlogsmateriaal het leger, dat hem nauwelijks, twee jaar later, in Juni 1941 onverhoeds zou overvallen. En zijn na-oorlogse politiek in Oost-Duits- land grondvestte hij juist op die elemen ten die het vurigst nazi, dus zun onver- zoenlijkste tegenstanders waren geweest. Velen hebben zich hierover verwon derd Ten onrechte echter- Het merk waardige in de marxist Stalin is juist, dat deze man met een zuiver r materialistische zich- levensbeschouwing eigenlijk boven zelf is uitgestegen en zich een nieuw soort eeuwigheid heeft geschapen, een zuiver stoffelijke ongetwijfeld, maar toch de onsterfelijkheid van een gelukkige mensheid in de communistische heilsge meenschap. Men schreef van hem, dat hij in zich verenigt de adelaar die hoog boven de aarde in het schitterende zonlicht verre horizonten overziet en anderzijds de hyena, die 's nachts in de duisternis met de snuit langs de aarde wroet om zich met cadavers te verzadigen. Wellicht schuilt er veel waarheid in deze stoute verbeelding. Voor het Rus- siische volk was hij Vadertje Stalin, voor de vrije wereld de aartsbelager, die elke vrijheid van de vrije mens wil vernieti gen om hem te maken tot niets meer dan een machteloze slaaf, met ziel en lichaam in dienst thans van de proleta rische staat, straks van de communisti sche gemeenschap.^ IN VELE ZUIVERINGSPROCESSEN zagen en hoorden wij ontmenselijkte mensen; marionnetten, die niet meer handelden, doch slechts gehemdeld wer den- Dat is de tragiek van het commu nisme dat het de mens in de wereld ge- lukkfg wil maken, doch hem juist alles ontsteelt, wat hem waarlijk ,jjk maakt: zijn vrijheid, zyn P^rsoc» heid, zijn verantwoordelijkheid. Me heeft wel eens in Stalin's geschrif en en redevoeringen een klacht over deze ge spletenheid menen te ontdekken, we ge loven, dat deze veronderstelling °J}JU1. iv het communisme, en daarvan is Stalm de hoogste autoriteit, de onfeilbare in terpretator geweest, gaat eventueel over lijken- Men zegt van Hitier, dat hij zijn lijk begrijpbare kronkelingen gemaakt; hij kon vriendelijk, maar ook hard, meedogenloos, wreed zijn; hij kon de wereld angst aanjagen, maar ook ge ruststellen. Maar één ding heeft hij nooit gekund: met de godsdienst in vrede leven. Hij is een vervolger, met een satanische haat, van God, gods dienst en Kerk geweest; hij zal een der grootste kerkvervolgers der wereldge schiedenis blijven. Stalin was een machtig man. Nu ligt hij ter neer, machteloos, geoordeeld voor het Hoogste, het Goddelijke gerechtshof- Moge de Goddelijke barmhartigheid hem in de laatste ogenblikken van zijn aardse bestaan genadig zijn geweest. Het Britse Lagerhuis heeft het defensie program van de regering, dat op 1.636.760.000 pond sterling is begroot, zon der hoofdelijke stemming goedgekeurd. Tevoren was een door de socialistische oppositie ingediende motie, waarin het Lagerhuis werd verzocht slechts kennis te nemen van het program van de regering en waarin er op werd aangedrongen dat de tijd van de dienstplicht ieder jaar op nieuw zou worden vastgesteld, met 295 tegen 254 stemmen verworpen. De schade in Willemstad kan gevoeglijk op 3a i millioen gulden worden geschat, zo heeft burgemeester C. van der Hooft aan de gemeenteraad meegedeeld. Tien huizen in de polders rond het vesting stadje zijn verwoest, honderd werden er zwaar en nogmaals honderd licht be schadigd. Er is „zeer veel" vee verdronken Deze balans is zwaar, zei de burgemees ter, maar wij moeten dankbaar zijn, dat de ramp niet meer dan twee mensen levens in onze gemeente heeft geëist. Hij prees daarbij alle raadsleden en de beide wethouders, die bijzonder goed werk hebben gedaan en hij sprak zijn grote erkentelijkheid uit aan een reeks van per sonen en instanties, die Willemstad heb ben geholpen. Speciale lof had de burge meester voor de Commando's uit Roosen- 99 Josef Vissarionowitsj Dsjoegasjwili Stalin werd geboren op 21 December van het jaar 1879 in een uithoek van het grote Russische Tsarenrijk, n.I. in het kleine plaatsje Gori, bij Tiflis, in Georgië. Hij stamt uit een eenvoudige schoenmakersfamilie. Tijdgenoten beschrijven de jeugdige Stalin als een gesloten, onhandelbare jongen, die niets voelde voor de door zijn diep godsdienstige moeder gewenste seminarieopleiding op het orthodoxe seminarie van 1 if lis, waar Hij ongeveer twee jaar verbleef. Op dit seminarie kreeg de latere Stalin voor het eerst contact met de revolutionnaire stromingen, die gistten onder de „intelligentsia" van liet Tsarenrijk. Hij werd in 1899 als „politiek ongewenst" van liet seminarie verwijderd. Van dat ogenblik af heeft Stalin zijn gehele verdere leven gewijd aan de „zaak der revolutie". Spoedig was hij een der meest vermaar de oproerkraaiers van de Kaukasus. In 1900 hield hij zijn eerste openbare rede- voering; de bijeenkomst werd door de politie uiteengejaagd. Enige tijd later or ganiseerde hij de berucht gebleven bank roof, om de revolutionnairen van geldmid delen te voorzien. Bij een overval op de gevangenis van Batoem, in 1902. werd hij voor de eerste maal gearresteerd en naar Siberië gestuurd. Tot 1917 leidde Stalin een opgejaagd be staan. Een maand na zijn eerste verban ning naar Siberië de verbanningsoorden waren onder de Tsaren vergeleken bij de concentratiekampen, welke Stalin zelf daar later aan zou leggen, nog aangename verblijfplaatsen, waar iemand met moed en doorzettingsvermogen wel uit kon ont snappen weet Stalin te ontkomen. Een jaar later wordt hij wederom gearresteerd De minister van Buitenlandse Zaken van Saoudi Arabië, prins Feisal al Saud (midden) heeft een beleefdheidsbezoek gebracht aan president Eisenhower in het Witte Huis, waarbij o.a. John Foster Dulles, de minister van Buitenlandse Zaken van de U.S. tegenwoordig was. De president sprak tegen de prins zijn bezorgdheid uit over recente tekenen van verslapping van de banden tussen de V.S. en de Arabische landen, John Foster Dulles (links) blijkt zeer geïn teresseerd te zijn in het gewaad van de gast. op het congres, waar de scheiding tussen "rokkeenW1eknens?anrb0lSjeWiekerl WOrdt voI~ r* f ?n Slalln de zijde van Lening koos. Opnieuw volgt de verbanning en op nieuw volgt de ontsnapping. In deze iaren neemt hij allerlei schuilnamen aan (David K°ta en tensldtte de naam, die hij blij vend tot de zijne zou maken: Stalin d i „man van staal") om zich aan de Tsaris tische politie te onttrekken. In de periodes van vrijheid wijdt hij zich onmiddellijk weer volledig aan de revo lutionnaire arbeid. In die jaren komt Sta lin voor het eerst buiten Rusland. Hij be zoekt partijcongressen te Londen en te Stockholm. De enige maal, dat hij een be zoek van langere duur aan het buiten land bracht, was zijn verblijf te Wenen, waar hij de nationaliteiten van de Habs- burg-monarchie bestudeerde, i.v.m. de studie over de minderheden in Rusland, waarover hij in 1913 een boek publiceer de. In datzelfde jaar werd hij opnieuw naar Siberië verbannen; ditmaal bleef hij daar totdat, na de abdicatie van de Tsaar- in 1917, alle politieke gevangenen werden bevrijd. De toen reeds bekend geworden Stalin naast zich dan terug naar St Petersburg, waar Lenin tezamen met de uit de V.S. teruggekeerde Trotzky zich van de macht nari meester gemaakt en de burgeroorlog tegen de anti-revolutionnairen, die zich in grote gebieden van Rusland begonnen te noen gelden, met grote energie begon te organiseren. Stalin kreeg de opdracht de voedselvoorziening in Zuid-Oost-Rusland, het vitale punt in het Russische bevoor radingssysteem te controleren, waarbij hjj zijn militaire leidersgaven bewees bij de verdediging van Tzaritzin, thans Stalin grad, in de strijd tegen de „witte" legers onder Wrangel. Hierna werd hij belast met de zuivering van rijen der revolutionnairen, waaronder in de verwarde bloedige dagen der revo lutie vele opportunistische elementen wa ren geslopen. Tevens volgt zijn benoeming tot commissaris voor de „minderheden" en vooral tot lid van het Politbureau en van het partij-secretariaat. In deze laatste functie stond hij in dagelijks con tact met Lenin en had hij de bevoegdheid partijbenoemingen te doen. Met het on gunstiger worden van Lenin's gezond heidstoestand werd Stalin's invloed op het grotendeels door hem ontworpen en ge schapen bestuursapparaat der Sovjet- Unie groter en legde hij de basis voor zijn latere macht. Na de dood van Lenin, op 21 Januari Mexico gevallen onder (je hand van een door zijn grote tegenstander uitgezonden moordenaar Na deze eerste grote krachtproef was de positie van de Partijsecretaris Stalin zeer versterkt. Hij verwijderde vervolgens zijn bondgenoten tegen Trotzky, Zinof.ief en Boekharin, uit hun invloedrijke posi ties. Stap voor stap baande hij zich een weg naar de alleenheerschappij. Toen hij zich vast genoeg in het zadel wist, begon hij aan de verwezenlijking van zijn theorie van het „socialisme in één land". Hij ontwierp vérstrekkende programma's voor "e ln(Iustrialisatie van de Sovjet-Unie en voor de collectivisatie van de landbouw. Vooral dit laatste stuitte op fel verzet oer z.g. „koelakken". Een geweldige hongersnood ging door het land, waarbij milli°enen om het leven kwamen en de staat naar zijn ondergang scheen te rennen. Op het dieptepunt van de landbouwcrisis mat'Sde Stalin zijn col lectivisatie-eisen en voerde een vorm van landbouwcoöperaties in, die in veel op zichten aansloot bij de oude Russische ge woonten. Na de komst van Hitler in Duitsland werd Stalin's aandacht hoe langer hoe meer in beslag genomen door de buiten landse politiek. Hij besefte, dat het groot ste gevaar van Duitse zijde dreigde, en ondernam een serie pogingen om 'n grote anti-Duitse alliantie tot stand te brengen. Maar Litwinof strandde in zijn pogingen om het wantrouwen tegen de Sovjet-staat weg te nemen. Kort na de eonferenie van München, waar de Sovjet-Unie, hoewel 'n bondgenoot van Tsjecho-siowakijë, niet was uitgenodigd, werd Litwinof vervangen door Molotof en liet Stalin de wereld we ten, dat de Sovjet-Unie zijn eigen spel zou spelen. Nadat de vertegenwoordigers van de Britse, Franse en Russische generale staven vergeefs getracht hadden tot over- eenstemming te komen en terwijl de Britse diplomatieke vertegenwoordiger te Moskou, Sir Stafford Cripps, wanhopige pogingen deed om een BritsRussische vorm van samenwerking tot stand te brengen, verbijsterde Stalin de wereld aan de vooravond van de tweede wereld oorlog met de mededeling, dat hij een non-agressiepaet met Hitler had gesloten (23 Augustus 1939). Dit resulteerde in de verdeling van Polen, nadat de Duitse le gers in September van dat jaar Polen had verslagen. Op 21 Juni 1941 overweldigde Hitier echter, ondanks de verzekeringen van het Molotof—Ribbentrop-pact, de Sovjet-Unie. Stalin werd toen voorzitter van de raad van volkscommissarissen, voorzitter van het comité van nationale verdediging fn opperbevelhebber van de strijdkrachten. In de zware oorlogsjaren, die volgen zou den en waarin de Duitsers tot diep in de Kaukasus, tot Stalingrad en tot bij Mos-' kou doordrongen, was Stalin de centrale figuur der Russische afweerstrategie, zo wel op het militaire als op het interna tionale politieke plan. In dit laatste op zicht toonde de noodgedwongen bondge noot der Westelijke mogendheden zich een veeleisend maar tegelijkertijd weinig toe gankelijk man. Met het groeien der Russische succes sen, welke door de geweldige materiaal leveranties der V. S. waren mogelijk ge maakt, trad de fundamenteel vijandige houding tegenover de „kapitalistische" mogendheden steeds duidelijker aan de dag. De geschiedenis van na de oorlog heeft bewezen, dat alle optimistische ver wachtingen gebaseerd op het bondge nootschap in een gemeenschappelijk ge voerde oorlog, op verschillende in de Sov jet-Unie genomen maatregelen, als het weer toelaten van de Orthodoxe Kerk en de afschaffing van de Komintern, op de overeenkomsten van Moskou, Yalta en Potsdam, ijdel zijn gebleken. De jonge Marxist uit Georgië, die uit groeide tot de verschrikkelijke despoot over de helft van de wereld, is zichzelf in zijn haat tegen de niet-marxistische wereld trouw gebleven. In drie zwaar ge troffen plaatsen op Goeree-Overflakkee is een nieuwe strijd in volle gang de strijd tegen het door het water na zijn af tocht achtergelaten slib en vuil. In Oolt- genspiaat, Oude en Nieuwe Tonge zijn het niet meer in de eerste plaats de schop, het zand cn de zandzak waarmee wordt gestreden, maar de dweil, de borstel enhet water. En de nog aanwezige bevolking staat in deze strijd evenmin als in de eerste dagen van de watersnood, alleen naast de vele ande ren zijn op dit eiland 217 vrouwelijke vrijwilligers, gestoken in blauwe over alls, aan de slag gegaan om de droogge vallen. huizen weer bewoonbaar te ma ken. De minister van Maatschappelijke Zorg, mr Van Thiel, vergezeld door me vrouw de Ruyter-de Zeeuw, lid van Ge deputeerde Staten van Zuid-Holland en vice-voorzitster van de Stichting voor Maatschappelijk Werk in deze provin cie, de heer Flantua, de onder-directeur van deze stichting en enige vertegen woordigsters van de federatie van vrou welijke vrijwillige hulpverlening, is gis teren tijdens een bezoek aan Goeree- ontt>ran""e een hevige strijd om de I Overflakkee van vele zijden gewezen op ohcnltno manht tnecon Ctni;» j:. - absolute macht tussen Stalin, die in strijd met Lenin's afwijzend advies'tot algemeei. partijsecretaris was gekozen en de bril - lante Trotzky, welke tenslotte beslech werd in Stalin's voordeel. Trotzky wen' verbannen, eerst naar Alma Ata. late I buiten de Sovjet-Unie. Hij is tenslotte in het belangrijke werk van deze vrijwil ligsters. Trouwens, in de plaatsen die hij bezocht, heeft de bewindsman haar zerk kunnen gadeslaan. De huizen vóór en na de behandeling" door de reisjes uit Stolwijk, uit Waddinxveen en uit welke andere plaatsen zij ook mo gen komen, spraken voor zichzelf. Zoals de burgemeester van Nieuwe Tonge zeide: Onze dankbaarheid voor het door de co lonnes vrijwillig sters verrichte werk is niet in woorden uit te drukken. Hij staat niet alleen in zijn lof; ook in de andere door minister Van Thiel bezochte gemeenten bleek, hoezeer men 't werk van de vrijwillig sters op prijs stelt. Men heeft dan ook slechts één aanmerking „Er zijn er nog niet genoeg". Onder de rampzalige gevolgen van de watersnood noemde de burgemeester vap Nieuwe Tonge tegenover dc minis ter de vele gevallen van angstdromen, die bij geëvacueerde kinderen voorko men. Vooral in dit verband onderstreep te hg het belang van goede voorlich ting. „Hier ligt", aldus de burgemees ter, „een belangrpke taak voor psycha- trisch-maatschappelijke werksters". De onder-directeur van de Stichting voor Maatschappelijk Werk, de heer Flantua, legde de nadruk op de nood zaak van recreatie in de door de waters nood geteisterde gebieden. De stichting streeft er naar in iedere gemeente een recreatiebarak te bouwen met een capa citeit van minimum 250 personen. De be nodigde fondsen en het materiaal ont breken echter. Tot dusverre is op dit gebied alleen uit het buitenland hulp ontvangen, n.I. van Zweden. Uit Zwitserland en Finland zijn aanbiedingen gekomen. daal, die tot hun borst door het water lopend, de verbinding met het geïsoleerde stadje herstelden. Een voorstel van de raad om het ge- meentepersoneel extra te belonen voor de vele uren overwerk verheugde de burgemeester, maar hij' wees het van de hand. Wat op de secretarie is gepres teerd is bewonderenswaardig, zei hij, maar het was plicht. Te Herkingen op Goeree-Overflakkee wordt thans met man en macht gewerkt om het stroomgat, dat nu reeds ruim 10 meter diep is, te dichten. Men probeert het gat nog deze week dicht te krijgen, al wordt betwijfeld of dat zal lukken. Naar schatting zullen 45.000 zakken zand nodig zijn en duizenden kilo's stenen. Binnenkort zal de gemeente Herkingen weer op het buizennet van de waterleiding kunnen worden aangesloten. De bewoners zullen dan op verscheiden punten aan de brandkrancn water kunnen tappen. Ook het telefoonnet zal zo spoedig mogeiyk hersteld worden. Mr dr De Gou, de Steenbergen, heeft de burgemeester van gemeenteraad nog Naar wij van het Informatiebureau van het Nederlandse Rode Kruis vernemen, is liet bij dit bureau op 4 Maart geregistreerde aantal slacht offers gestegen tot 1751. Het aantal geregistreerde doden, die geborgen of geïdentificeerd zijn bedraagt 690, 't aantal geregistreerde vermisten 1061. Bovendien wordt een aantal van 32 „bovendien geregistreerde doden, die geborgen doch niet geidenlifi- ceerd zijn", vermeld, welk aantal vermoedelijk in bet aantal geregis treerde vermisten (1061) begrepen kan zijn. Gerangschikt naar de leeftijdsgroepen: Doden Vermisten m. v. m. V. 7 9 12 12 1 t/m. 4 jaar 33 20 49 48 5 t/m. 14 jaar 45 39 87 70 15 t/m. 19 jaar 15 20 37 26 20 t/m. 29 jaar 26 27 49 51 30 t/m. 39 jaar 25 35 56 71 40 t/m. 49 jaar 31 43 61 50 50 t/m. 59 jaar 27 44 36 53 60 t/m. 69 jaar 38 46 47 45 70 t/m. 79 jaar 35 39 42 25 80 t/m. 90 jaar 24 28 10 11 90 jaar en ouder 3 2 2 Onbekende leeft. 9 20 54 57 318 372 542 519 Het Informatiebureau van het Neder- landsche Rode Kruis heeft de 26e lijst van geborgen en geïdentificeerde slachtoffers van de watersnood uitgegeven, luidende: BierboomsLegierse, Jozina Maria, u Dekker. Adrian-us Abraham, geb- 12.4.40; KerstenBuijs, Catharina Antoma, geb. 9.7.26; Krouwer, Anthonij W- R., geb. 4.7.96; Krouwer, Elisabeth Maria, geb. 29.9.33- Krouwer. Johanna Maria, geb. 17,12.34; KrouwerNijsse, Johanna Maria geb. 26.1.98; Van Noord, Jam, geb- 8.8-14, echtgenoot van Elisabeth De Berg; Ouwens, Wouter, geb- 17.4 52. Van der Reest, Abel Jan, geb- 9.11.89 te St, Philipslar.d, echtgenoot van H. Wes- dorp. laatste adres: Kerkstr. A 363; Van Zuien, Jacob Adriaan, geb. 7.2 09 te Sta- venisse, echtgenoot van D. C Wesdorp, laatste adres: Kerkstraat A 302. Begraven te Melissant: Boshoven, Arend Gerrit, geb-: 25.4-46 te Stellendam, laatste adres Meidoornstraat 5. Aanvulling op 4e verliesHjst, blz. 5 d d. 7.2.53; thans geborgen: Herweyer, Johan. nes, geb- 7.8.85 te Stellendam, laatste adres: Buitendijk 17. niet het juiste cijfer van de vermoedelijke schade kunnen meedelen. Wel kon hij zeggen, dat 3500 hectare van de gemeente overstroomd is geweest en dat 300 huizen zwaar zijn beschadigd: 50 werden er ge heel verwoest. De burgemeester hoopte extra bouwvolume te krijgen voor de ge meente, die voor de ramp 410 samenwo ningen telde en nu bovendien nog 2000 evacué's moet herbergen, merendeels uit Nieuw Vossemeer en St Philipsland. Het ziet er naar uit, dat deze mensen nog maandenlang in Steenbergen zullen ver toeven. De raad was unaniem vol lof voor het werk van de heer De Gou, die tijdens de rampdagen het werk in drie gemeenten leidde. Besloten werd nog tot het stich ten van een streek-landbouwhuishoud- school. In Nieuw Vossemeer bij Steenbergen is men bezig de sluis op de z.g. hoogte te herstellen, die spoedig in dienst moet ko men om het water uit de polders en het dorp te lazen. Na dit herstel zal het water gestadig gaan zakken in het verdronken plaatsje, dat nog deze week de beschik king krijgt over twee extra pompen. Intussen is men druk bezig met het her stellen van de zeedijk ten Noorden van de Beciuspolder, waar al een dam tot boven de vloedlijn is opgeworpen. In het meer Westelijk gelegen dijkgat zijn al enige zinkstukken neergelaten. Naar wij vernemen, heeft het bestuur van de stichting „Het Vierde Prinsen kind" besloten haar vacantiekampen voor oorlogsweesjes en oorlogsinvalide kinde ren ook open te stellen voor kinderen, wier vader of beide ouders tengevolge van de watersnood om het leven kwamen. Aan de burgemeesters is verzocht de in hun gemeente verblijvende watersnood weesjes te laten registreren. Nu de rechtbank te Middelburg zich in het korte geding tussen de middenstand en het gemeentebestuur van Zierikzee over de gedwongen evacuatie onbevoegd heeft verklaard, heeft de middenstand besloten in hoger beroep te gaan en de kwestie voor te leggen aan het gerechtshof in Den Haag. Bedenk, dat uit een onver, zorgde kinderhoest een zwakke borst kan over blijven. Bescherm Uw kleine met AKKERS S wercids beste hoestsiroop Aanzienlijke schade is gisteravond door brand aangericht in de fabrieksafdeling voor de dropfabricage van de N.V. Kon. Pharmaceutische fabrieken v/h Brocades Stheeman en Pharmacia te Meppel. Het personeel was juist naar huis gegaan toen het vuur in de droogafdeling werd ont dekt. Onmiddellijk werd het bestreden door de fabrieksbrandweer en de Meppe- ler brandweer, al spoedig geassisteerd door de brandweer uit Staphorst. Men kon niet verhinderen dat de bovenverdieping van het fabrieksgebouw uitbrandde. De belendende fabrieksgebouwen bleven ech ter gespaard. Het bluswater stroomde als dropwater uit het brandende gebouw. Weliswaar dekt de verzekering de schade, doch het concern is zeer gedupeerd, daar men midden in het dropseizoen zit en dit de enige dropfabriek van het concern was. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Op Vrijdag 13 Maart a.s. des voormid dags te 11.00 uur zal H.M. de Koningin in de Generaal De Bonskazerne te Grave een nieuw vaandel uitreiken aan het regiment zware infanterie Chassé. Dit regiment zet de traditie voort van het vroegere 7e regiment infanterie en voert dus het vaan del van 7 R.l. Het vaandel van 7 R.l. draagt de op- schriVen: „Quatre Bras en Waterloo 1815" en „Citadel van Antwerpen 1832" plaatsen waar het regiment zich bijzonder heeft onderscheiden. Ook is aan het vaan del gehecht de cidatelmedaille van de ge neraal Chassé persoonlijk. Na de uitreiking van het nieuwe vaan del zal het regiment voor H.M. de Ko ningin en Z.K.H. Prins Bernhard defile ren. Op 13 Maart zal in Grave tevens een ouderdag worden gehouden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 3