Het verhaal van het aan de Prins Wordt ons polderstelsel herzien? request Krupp zal zijn kolen- en staal- belangen verkopen EEN ORADOUR tijdens de Revolutie Dijkboiubardement verkortte Duits Ardennenoffensief ^ppi^s Handelspolitiek en beleid „Buitenland" niet parallel Amsterdam subsidieert Holland Festival het Koelte voor geparkeerde ;uigen vliegti Rumoer over nieuw gemeente huis in Ermelo W Veel bittere critiek lïÉti V.S. moeten invoer vergroten, anders zal export dalen Groot operaballet in de hoofdstad? li MAART 1953 PAGINA Droog houden wat droog is Zes bomen te veel Handen thuis, anders zelf betalen Hausse van ingenieurs" Ongeduld in het noodgebied Hij zuigt niet Geallieerd toezicht op bezittingen wordt opgeheven De onzichtbare activiteit Geduld en vertrouwen De verovering van Walcheren in 1944 - - PARIJS; De „onnozele kinderen" van de Vendée M.S.A. GEEFT TIEN MIDDELEN OM IMPORT TE BEVORDEREN Freon contra tropenzon K. L. M. GEEFT KOUDE LUCHT OP BESTELLING Opera ballet uitbouwen Socialistische dans Festival of impresariaat? Nunspeet wil raadsbesluit vernietigd zien Nunspeet voelt zich over rompeld J li»1 iff 1 OSSENISSE, Woensdag. (Van onze speciale verslaggever) „Ondergetekenden, inwoners van het op 1 Februari 1953 overstroomde Ossenisse, geven met verschuldigde eerbied te kennen, dat eerst deze week serieus begonnen is met het dichten van het gat onder het gehucht Zeedorp, dat verder vooral aan de z.g. Paardendijk nog zo goed als niets gebeurd is; dat bij een flinke waterstand en nieuwe storm het dorp andermaal onder water dreigt te lopen.etc.etc. Het request ging gisteren in het kleine dorp achter de zwaar gehavende Westerscheldedijk in Oost-Zeeuwsch.Vlaanderen van huis tot huis, en in al die kleine huizen sommige nog maar nauwelijks vrij van water en prac- tisch overal de kelders nog boordevol zette men de naam onder die van het polderbestuur en de pastoor. Het adres luidde; „Aan Zijne Koninklijke Hoogheid Bernhard, Prins der Nederlanden, Soestdijk." Ossenisse was het wachten moe. Het is wel zeker, dat het zich lang zaam terugtrekkende brakke water in het noodgebied veel méér achterlaat dan een lange dodenlijst, verziltè grond, vér- woeste boerderijen en geruïneerd huis raad. Er hebben in die rampdagen men sen getaald, er kwamen plotseling fouten aan het daglicht die onder normale om standigheden verborgen zouden zijn ge bleven; hier en daar bleek een heel systeem zelfs niet opgewassen tegen de stormvloed-situatie. Dit is weinig verwonderlijk, wanneer men zich de catastrofale omvang van deze ramp realiseert; daar waren geen dijken voor gebouwd, dé.ar was ons wa terbouwkundig systeem niet op bere kend, dat ging ook boven de capaciteit om leiding te geven van vele mensen uit. Haar leerzaam voor de stemming in het noodgebied is misschien 't verhaal van Ossenisse. Dit kerkdorp, ressorte rende onder de gemeente Hoogewaar- de, betreurt wonder boven wonder slechts één dode, het water is over al reeds aan het zakken, de mensen zijn reeds weer grotendeels terugge keerd en afgezien van een drietal ver woeste boerderijen, een vijftigtal licht beschadigde woningen en ongeveer drie en twintig licht beschadigde boer derijen is het dorp er goed afgekomen. Toch tekende iedereen er gisteren het request aan Prins Bernard, toch schreef de burgemeester van Vogelwaarde op 2 Maart aan de commissaris der Ko- nigin dat er „onder de bewoners een verbitterde stemming heerste". En toch heeft dit zilte water velen in een brakke stemming gebracht. Ve verenigde polders van waren „vrije polders", in tegenstelling )n. Hp z.g. calamiteuze polders, waarin Piik en Provincie de eventuele financiële tekorten opvingen, bepaalde het polder bestuur daar zelf wat gedaan moest wor- denom de waterhuishouding op gang te houden, droegen de ingelanden de finan ciële consequenties van hetgeen er ge daan werd aan onderhoud van dijken, waterlozing etc. etc. „Deze ramp" zei ons een der ingelan den, „heeft geleerd dat het onderhoud van een boerendijk eigenlijk géén boeren werk is. Dikwijls moeten bovendien hele (deine polders de kosten dragen voor on evenredig groto en zeer belangrijke dijken, waarvan niet alleen de veiligheid van deze polder zelf, maar die van een jiele streek afhangt... Deze ramp heeft pns nog meer geleerd. Zij heeft ons ook de mensen leren kennen". Er zijn bij al de duken in Oost geeuwsch-Vlaanderen dijkgraven ge weest, die in die rampnacht en de eerste dagen daarna prachtige stfanAi0SAnderen tiatief en durf hebben SetoondAnderen echter, conservatief, kortzichtig, men de kop kwijt, hebben bewezen eigen lijk niét voor hun taak te zpn °PSe^T®- sen wanneer men althans de vuurv?„f van die eerste Februari als maatsiai neemt. Er was er een, die staande bij het £a^ dat ook zijn eigen boerderij bedreigde, jammerde dat alle* verloren was en ver der niets deed. Toen andere boeren op zijn erf een tiental bomen omzaagden, de gezaagde stammen het gat inramden en wonder boven wonder de bres dicht kre gen, mopperde hü: „Met vier bomen heb ben ze het gat dichtgekregen, waarom moesten ze er tien omzagen?" De zuinigheid, die in het verleden een deugd was, of althans als zodanig werd beschouwd door ingelanden van vrije wa terschappen, die de polderlasten toch al hoog genoeg achtten wreekte zich nog Op andere manieren. Er zijn in die dagen maatregelen achterwege gebleven, door dat dijkgraaf en gezworenen (het bestuur van het waterschap) meenden dat zij de kosten zelf zouden moeten betalen en een boer maakte zich zo woedend over het feit dat men dan maar niets deed, dat hij de (fijkgraaf toeschreeuwde „Het is zeker beter dat je met een beurs vol geld om je nek verz1" Op een van de eerste rampdagen was daar In de kop van Oost-Zeeuwscb-Vlaan- deren een soort coördinatie-commissie in gesteld! welke aan de betrokken polder besturen meedeelde dat het Ruk alle kos ten van het herstel dragen zou, maar dat gezien de omvang van de ramp maatregelen van het polderbestuur eer t ter goedkeuring zouden moeten worden voorgelegd aan de bovengenoemde cooi- dinatie-commissie. Hef polderbestuur van Ossenisse legde dit zo uit „handen thuis, anders zal je het zelf moeten betalen". Én ook dit ver lamde uiteraard het initiatief. Het gat in de dijk, dat elk tij groter werd, zou volgens schippers, die hun halve leven bij dijkherstel betrokken wa ren, aanvankelijk gemakkelijk te dichten zijn geweest provisorisch althhns maar toen men die schippers meenam om het plan voor de coördinatie-commissie toe te lichten, zei men daar „We hebben geen schippers-adviezen nodig" en besloot men om de situatie eerst nog maar eens te gaan bekijken. „Het gat is eigenlijk met het bekijken zo groot geworden", zei een boer die zelf door de Inundaties zeer gedupeerd was. Thans is elk van deze huizen in dit dorp minstens een „ingenieur" rijk. Dat krijgt men zo op kleine dorpen, waar het leven min of meer ontwricht is, waar de boeren moeten wachten tot men van Landbouw- herstel zoutmonsters genomen heeft op hun langzaam weer droogvallende grond: voor de honderdste keer vertelt men daar thans hoe daar bijna gevochten werd, toen de dijkgraaf het water van de ene pol der, (waar betrekkelijk weinig mensen woonden), wilde lozen in de polder waar heel het dorp in lag. (De duiker blééf dicht en dat was eigenlijk een revolutie!) En plotseling weet heel de streek hoe het 22 jaar geleden was, dat de deuren uit de Spuisluis onder het gehucht Kampen wa ren nagekeken, (de sluis „versaagde dan ook), maar veel meer verontwaardiging en onrust veroorzaakte het feit, dat er ogenschijnlijk daarna niets aan de zwaar beschadigde dijken gebeurde. „Het polderbestuur had veel meer la waai moeten maken. Kjjk eens, wat er el ders al gebeurd is, in Terneuzen, in de Melo-polder, in de Kruis-polder overal wordt gewerkt, behalve hier". Op dat tijdstip daalde er plotseling, ge woon achter een boerderijde Helicop ter, stapte in die kleine, enigszins geïso leerde gemeenschap van goede brave dor pelingen, een meneer, die de eerste de beste boerenzoon de hand toestak en zei „Prins Bernhard". Het was het tweede Koninklijke bezoek aan het dorp, want de „oude Koningin" was reeds des Maandags na de ramp ter plaatse en werd daar door de oudste in woonster geprezen met de woorden „Wel Koninginneke, dat ge der toch nog door zijt durven komen". Dat werkbezoek van Prins Bernhard werd al evenzeer op prijs gesteld, en het hele dorp braeht, enigszins schuchter, verslag uit, zei dat er echter nog niets ge beurd was; maar toen de Prins daarna een officieel overzicht kreeg en er be weerd werd dat het gevaar overigens wel geweken was, schoot een der boeren naar voren en zei „Alle gevaar geweken? Ga dan maar eens naar de Paardendijk En toevallig bleek de helicopter vlak boven die dijk gevlogen te zijn. „Is dat die dijk die zo steil is afgebrok keld?" vroeg de Prins. Wij brachten gisteren een bezoek aan die fameuze Paardendijk, waaraan, vol gens de mensen, nog maar steeds niets ge beurd was. Een dragline was er bezig een waterlozing achter de dijk uit te bagge ren, maar inderdaad, aan het dijklichaam zelf, hier en daar over grote lengte tot de helft afgevreten, was niets gebeurd. Verderop, aan een andere dijk, bij het grote gat er zijn er twee die nog open zijn lag honderden meters uit de wal een zandzuiger. „Hjj zuigt niet", zeiden de mensen, „hij ligt er al een hele tijd, maar het gat wordt elk tij groter en hjj zuigt niet". Nee, men vond dat er niets gebeurde en laatstleden Zondag luisterde men dan ook met grote instemming naar het- Woensdag is te Mehlem, nabij Bonn, een overeenkomst tussen geallieerden en rechtskundige adviseurs van Alfred Krupp ondertekend, waarbij Krupp de verplichting op zich heeft genomen al zjjn bezit aan belangen in kolenmijnen en staalfabrieken te verkopen. In naam is Krupp nog eigenaar van ruim 5 pet van de kolenproductie van West Duitsland en bijna 10 pet van de Duitse staalproductie, al was dit bezit dan ook door de gealli eerden sedert 1945 bevroren. Krupp heeft tevens de verplichting op zich genomen gedurende zijn leven geen belangen meer te verwerven in kolen- en staalindus trieën. Op het ogenblik van de ondertekening van de overeenkomst bevond de 45-jarige Alfred Krupp zich in Zwitserland met zijn in Amerika geboren tweede vrouw. Door de ondertekening zal Krupp on middellijk een jaarlijks inkomen krijgen A?/1 15 millioen marlt en wordt geleide end11 gellele bezit, waarvan de waarde op 500 600 millioen geraamd wordt, vrij gegeven. In„?e^°^ende v*>f jaren zaI Krupp op de Westduitse effectenmarkt aandelen in kolenmijnen en staalfabrieken ter waarde van 80 millioen mark verkopen. Voor de kolenmijnen en staalfabrieken, die hij zal moeten verkopen zal hij een schadever goeding ontvangen van ongeveer 300 mil lioen mark. Krupp is de zoon van Bertha Krupp en de Duitse diplomaat Gustav von Bohlen und Halbach. Hij werd bij een door Hitler in 1943 afgekondigde speciale wet tot wettige eigenaar verklaard van het grote wapenconcern van Friedrich Krupp te Essen. Zijn aandeel in de staalfabiie- ken en kolenmijnen wordt omgezet in aandelen en rentedragende obligaties zon der stemrecht. Hij zal de aandelen voor Maart 1958 moeten verkopen, maar mag de obligaties behouden. Volgens de overeenkomst worden twee maatschappijen voor de afwerking van staal, de maatschappij Capito und Klein te Dusseldorf (stalen platen) en de West- faelische Drahtindustrie (staaldraad) overgedragen aan twee familieleden, Krupps zuster Irmgard Eilenstein en Krupps neef Arnold von Bohlen und Hal bach. Het geallieerde toezicht op deze maatschappijen wordt opgeheven. Krupp zal verder vier promessen, alle van 11 millioen mark, afgeven aan vier andere familieleden. Al zijn overige bezittingen zullen aan hem worden teruggegeven en het ge allieerde toezicht er op wordt opgeheven. Deze bezittingen worden door de rechts kundige adviseurs van Krupp geraamd op ongeveer 100 millioen mark en door geallieerde functionarissen op het dub bele. De gisteren getekende overeenkomst bepaalt, dat Krupp wel heetgewalst staal en kleine hoeveelheden gelegeerd staal mag vervaardigen. De staalfabrieken van Krupp en de kolenmijnen van de „Bergwerke Essen" en de kolenvelden Rossenray, Rheinberg en Alfred zullen worden overgenomen door «en holding company, de Hütten- geen de pastoor van de preekstoel af over de gevaarlijke situatie zei. De volksmond voegde daar later nog aan toe, dat Maartse maneschijn zo ge vaarlijk is Opnieuw een springvloed en in Maart steeds groter kans op stormen dan in andere maanden. Pessimisten berekenden bovendien reeds dat bij een doorbraak van die Paarden dijk niet alleen heel Ossenisse zou over stromen, maar dat ook de Slaperdijken erachter nooit in staat zouden zijn om 't water te keren, waardoor ook Boschka- pelle, Stoppeldijk, Hontenisse en mis schien zelfs het halve land van Hulst wel onder water zou komen. En dat allemaal door die Paardendijk, „waaraan niets gebeurde", ofschoon een flinke ploeg dijkwerkers binnen korte tijd, naar men meende, de nodige versterkin gen zou kunnen aanbrengen. Maar er was nog niet eens een aannemer aangetrok ken door Rijkswaterstaat Het zou goed geweest zijn, wanneer al dig mensen het korte onderhoud hadden kunnen bijwonen dat wij in Terneuzen met ing. I. Neteson van Rijkswaterstaat over het probleem hadden. „In Ossenisse ontbreken de aanvoer- wegen, we kunnen niet op de bedreigde punten komen begon ir Neteson. „Neem die ene dragline. Het heeft, geloof ik, dagen geduurd voor zij ter plaatse was. Zfj moest zich namelijk zelf eerst telkens haar eigen weg uitleggen, plankier voor plankier." „En die zandzuiger?" „Met die zand zuiger is het niet anders, die is zich door het schor een «anaal aan het zuigen om bij het gat te kunnen komen. Honderd meter per dag, maar het is thans bijna zo ver en Maandag en Dinsdag worden de gaten waarschijnlijk gedicht." „Dan is de grond van het schor voor de Paardendijk afgekeurd. De mensen begrijpen dat met. Het polderbestuur be weert, dat die grond goed is." „Dat schor is niet rijp, wat hebben we eraan", antwoordde ir Neteson, „wan neer we de beschadigde gedeelten her stellen met blubber?" „En die slaperdijken?" „Mocht er een nieuwe dijkdoorbraak kómen, dan houden die het waarschijn lijk." „En die kwestie van de aannemer?" „Er zijn er zelfs twee aangetrokken." Hjj liet mij een prachtige kaart zien van de betrokken dijken; elke beschadig de plek, elke meter die onderspoeld was, stond er op aangegeven. De dijken waren inderdaad uitgeslecht. Maar belangrijker; men had die kaart eerder moeten vervaardigen, men had alle gegevens moeten verzamelen, men had zitten puzzelen om die dragline de tweede was inmiddels aan de Paarden dijk gearriveerd, ter plaatse te krijgen, en.men had ook op ander» plaatsen in Zeeuwsch-Vlaanderen kuip moeten bieden. „Een alarmbrief, zoals die dezer dagen door de burgemeester van Hontenisse aan diverse instanties verzonden werd zou „bovendien wel door alle burgemees ters in het noodgebied. misschien wel door alle gemeenten langs de hele Zeeuwsch-Vïaamse Scheldekust kunnen worden gezonden; neem alleen West Zeeuwsch-Vlaanderen, waar de duinbe scherming zeer geleden heeft". Misschien vindt U dit een onbelang rijk verhaal uit een klein onbelangrijk dorp. Maar het is leerzaam voor alle on geduldige noodgebieden; men kan er uit leren hoe moeilijk het is voor al deze mensen en zij zijn niet eens meer geëvacueerd! om te wachten en geduid te hebben. Geduld en vertrouwen. Waarschijn lijk arriveren er „met verschuldigde eerbied" meer verzoeken op Soestdijk, De Prins zal dit ongetwijfeld begrij pen. Een der boerenjongens die een koninklijke hand gekregen had zei ons tenminste: „Of hij altijd zo is, weet ik niet, maar het lijkt me een kalme man". Laat men dan in Ossenisse begrijpen, dat alleen „kalme mensen" redding kunnen brengen. En dat al die mensen eventueel ook fouten kunnen maken. o De voormalige Britse generaal E. Hake- will Smith, de bevelhebber van de 52e Lowland divisie, die de operaties in Zee land in de herfst van 1944 geleid heeft, heeft gisteren in Amsterdam, waar hij sprak voor het genootschap Nederland Engeland, de geschiedenis verhaald van de verovering van Walcheren op de Duitsers. Dank zij de gaten, die Britse bommen werpers gedurende de eerste helft van October 1944 in de dijken van Walcheren gooiden, wisten de Amerikaanse legers in België het hevige Duitse offensief, dat veldmaarschalk Von Rundstedt midden December van dat jaar in de Ardennen begon, vrij spoedig tot staan te brengen. und Bergwerke Rheinhausen A.G. Het kapitaal van deze maatschappij zal be staan uit 65 millioen mark aan aande len en 32.500.000 mark aan converteer bare obligaties. De gehele opbrengst van de verkoop van deze aandelen zal aan Krupp worden overgedragen. Dg aande len mogen niet worden verkocht aan Krupp of zjjn naaste familieleden of aan personen, die voor zjjn rekening kopen. De mijnen in het gebied van Bochum, de „Hanovér-Hannibal" en de „Constan- tin der Grosse" zullen worden overgedra gen aan een nieuwe maatschappij. Het plan houdt rekening met de mogelijkheid van verkoop van de „Constantin der Grosse" aan buitenlandse belangen. De bij de Westduitse regering be rustende verantwoordelijkheid voor de nakoming der door Krupp aanvaarde verplichting om geen nieuwe belangen in de kolen- en staalindustrie te ver werven houdt op, wanneer de reorga nisatie van de Duitse zware industrie zal zijn voltooid. In een vraaggesprek met het West- duitse economische nieuwsbureau V.W.D. Onlangs is men gereea gekomen met de heeft de directeur van liet Kruppcon- cem, Johannes Schroder, er de aandacht op gevestigd, dat de overeenkomst, dat Krupp geen nieuwe belangen in de ko len- en staalindustrie mag verwerven, alleen geldt voor het gebied van de Bondsrepubliek, dus niet voor het bui tenland, Hij voegde hier echter aan toe, dat er op het ogenblik geen plannen be staan om belangen in buitenlandse kolen- or staalmaatschappijen te verwerven. bouw van een nieuwe observatie-toren, behorende by het complex gebouwen van het K.N.M.I. te De Bilt. Dense toren is hoger en beter geoutilleerd. Thans is men begonnen met de afbraak van de oude toren. Deze f°t° van de afbraak van de oude toren werd gemaakt door een fotograaf, die een plaatsje had ge vonden op de nieuwe toren. Indien Walcheren niet opzettelijk onder water was gezet, dan zouden de Canadese en Britse legers 3 tot 6 weken meer tijd nodig hebben gehad om de Noordzijde van de Scheldemond van Duitsers te zuiveren, zodat dan een veilige intocht in de Ant werpse haven van geallieerde schepen met benzine en ammunitie eerst tijdens de Kerstdagen mogelijk zou zijn geweest. De geallieerde operaties op Walcheren hebben door de overstroming van het eiland kostbare tijd uitgespaard, want nu kwamen de eerste geallieerde schepen reeds begin December met hun legervoor- raden aan. Als dat niet geschied was, zou den de onontbeerlijke voorraden voor de Amerikaanse legers over land uit Nor- mandië hebben moeten komen, hetgeen ernstige vertraging in de aanvoer zou hebben betekend. „Dit is de rechtvaardiging van de bom bardementen op Walcheren's dijken", al dus de Britse generaal. (Van onze correspondent). PARIJS. Woensdag. MGR CAZAUX, bisschop van Lu- son, heeft een diocesaan onder zoek ingesteld naar de martel dood der „onnozele kinderen" van Lues in de Vendée en Z. H. de Paus heeft last gegeven het proces van 't martelaarschap in te leiden. Met deze mededelingen is weer een der meest afzichtelijke bladzijden open gelegd van het beestachtig optreden der revolutionnairen tijdens het ver zet van de Vendée. De 28ste Februari van het jaar 1794, is volkomen ver gelijkbaar met de 18de Juni van 1944 te Oradour, maar de beweegredenen waren niet dezelfde. Aan de opstand van de Vendee tij dens de Franse Revolutie lag onge twijfeld de trouw aan 't koninklijk huis ten grondslag, maar dat niet alleen. De moe dige „witten" vonden vooral hun geestdrift en hun hardnekkig heid in het besef dat het om hun Geloof ging, dat de Revolutie meende te kunnen uit roeien. Daarom was 't de revolutionnairen niet alleen te doen om het leger van Cha- rette uiteen te slaan, maar moesten de kerken worden verwoest, en zelfs „het zaad" van hen, die evenals de kruisridders het met het teken des Kruises deden, zich als Katholieken tekenden met het H. Hart. Lues lag vredig buiten het strijd gewoel, zoals Oradour. De bloeddor stige Cordelier, die het leger van Charette vervolgde, had reeds een bloedig spoor door Bretagne getrok ken. Naar de letter voerde hij de be velen uit van de niet minder bloed dorstige Turreau, op wiens last hij aan de drempel van Bretagne, bij Ponts-de-Cé meer dan 7000 katholie ken had doen fusilleren. Het jaar 1794 zou het jaar worden van zijn „overwinning". Op Nieuwjaarsdag had hij meer dan 1200 gefusilleerden in de Loire doen werpen; op 25 Ja nuari had hij, zoals hij aan Turreau schreef, vijf kastelen en vier dorpen doen afbranden, en men heeft een brief van hem, waarin hij op 26 Fe bruari schreef, dat hij weer vier dor pen in de as had gelegd, en van plan was de volgende dag Vieillevigne uit te branden. Géatan Bernoville, die zo juist zijn nieuwe bevindingen in de archieven van de Vendée heeft gepubliceerd, constateert dat Charette en zijn Ven- dée's leger op dat ogenblik niet in de streek was. Cordelier wist dat heel goed en had er ook geen zin in met zijn wilde benden de troepen van Charette aan te vallen. Hij gaf de voorkeur aan moorden en plunderen. In de vroege ochtend van 28 Februari vertrekt Cordelier van Mormaison in de richting van Grand-Luc. Een co lonne onder Rouget trekt op in de richting Beaufou. Een andere, onder bevel van La Vivantière en La Sau- zaie, gaat naar Petit-Luc. De wonin gen en molens langs de holle land- wegen zijn weldra brandende toort sen. Gehucht na gehucht, dorp na dorp, wordt in brand gestoken. „De streek, zegt Bernoville, is weldra ge vuld met het schreeuwen van grijs aards. vrouwen en kinderen, die met bajonetten worden doorstoken. Wat zich voor de blauwen uit de voeten kan maken, vlucht in de richting van Petit-Luc. Daar in de kleine kerk troont de „Moeder der Bedrukten", hun trouwe bedevaartsplaats. De be woners van Petit-Luc zijn reeds in de kerk gevlucht. De kerk is weldra vol. De bevolking bidt er met de beelte nis van het H. Hart op de borst ge speld, een beeltenis die haar even min verlaat als de rozenkrans. ELDRA is de kerk door de woeste benden omringd. De pastoor, abbé Voyneau, gaat naar buiten om de on- verlaten te bezweren dat slechts vrouwen, kinderen en grijsaards in de kerk zijn. De woestelingen besprin gen hem en scheuren zijn lichaam uiteen. Met bajonet, geweer kolf of hun gespijker de laarzen stormen ze op de gelovigen in, ze onder de godslasterlij- ke verwensingen om brengend. Het is als of het bloed hun driften aanzet. De muren, tot de vensters toe, zijn met bloed bespat. Zonder zich te bekom meren om wat nog leeft of reeds dood is, omsingelen ze de kerk en richten er hun kanonnen op. Weldra storten toren en gewelven in op de stervenden en omgebrachten. Chape- lain, een der aanvoerders, stuurt een rapport naar Cordelier„Vandaag vermoeiende, maar vruchtbare dag. Geen weerstand. Wij hebben met heel weinig kosten een nest „calotins" (al dus werden de katholieken aange duid) die de tekens van hun fanatis me droegen (de beeltenis van het H. Kart) kunnen uitroeien". Abbé Barbedette, de pastoor van 't nabije Grands-Bots, die afwezig was geweest, vindt het afgrijselijk toneel. Geen lijk, of de handen omklemmen de beeltenis van het H. Hart of de rozenkrans. Hij heeft de lijst der slachtoffers opgemaakt, die, geda teerd op 30 Maart 1794 aan zijn bis schop werd medegedeeld 564 paro chianen zijn omgebracht. De lijst is precies namen, beroep, ouderdom. De kinderen zijn talrijk. 118 zijn nog geen acht jaar oud geworden. De meesten zijn omgebracht aan de voet van O. L. Vrouw, Troosteres der Be drukten. Van drie omgebrachte kin deren is bekend dat de revolution nairen hun beloofd hadden ze te spa ren, als ze op het Kruis wilden spu wen. Om de uitroeiing van het Ge loof was het de „blauwen" te doen. En dan te bedenken dat de slach ting van Luc slechts één der schand- taferelen is van de verdelgingsoor log, die de revolutionnairen tegen de katholieke Vendée hebben gevoerd. Zo men het oorlog kan noe men. De Adviesraad van het Bureau voor Wederzijdse Beveiliging (M.S.A.) heeft een rapport gepubliceerd, dat de titel draagt „Een handels- en tariefpolitiek gebaseerd op het nationale belang". De conclusie van dit rapport is: „Wanneer de Ver. Staten niet spoedig hun invoer vergroten, zal de export verminderen en Enkele technici van de K.L.M. hebben een nieuwe koelwagen ontworpen, waar mee het mogelijk is op de grond staande Vliegtuigen die aan de felle tropenzon zijn blootgesteld, te koelen. Deze wagen is evenals reeds in gebruik Zijnde wagens en evenals de witte beschil dering van de bovenkant van de vliegtuig- fomp, bedoeld om de temperatuur en de felatiêve vochtigheid in een geparkeerd kliegtuig terug te brengen tot aangename Waarden, voordat de passagiers zijn inge stapt. De nieuwe koelwagen wordt bin nenkort van Amsterdam naar Calcutta ïtervoerd. De K.L.M.-koelwagen is zeer *®ag gehouden, om hem in de gelegenheid te stellen onder de vleugel door te rijden. Een grote slang kan worden verbonden met het luchtdistributie-systeem van het vliegtuig en de binnengepompte lucht wordt gelijkmatig over stuurhut, kajuit en vrachtruimen verdeeld. De wagen kan plus minus 60.000 cal. leveren en is in staat om, als de temperatuur in Calcutta 110 graden F. is, in 20 minuten tijds tot 80 graden F. té koelen en de temperatuur vier uur achtereen op dit niveau te hou den. Het achterste gedeelte bevat de koude-accumulator en in het voorste be vinden zich een koel-installatie (waarin freon als koelmiddel wordt gebruikt) en een watersysteem. Van de ervaringen die in Calcutta wor den opgedaan zal het afhangen, of meer van deze wagens zullen worden gebouwd. (Van onze Amsterdamse redactie) Na hervatting van de kunstdebatten in de hoofdstedelijke gemeenteraad gisteren, werd na veel gedebattcer besloten om aan de Ned. Opera een subsidie van f 630.000.aan Het Ballet der Lage Landen en Ballet Recital leder f 10.000. aan het Holland Festival 1953 f 80.000.en een bedrag van f 10.000voor speciale voorstellingen tegen lagere prijzen en f 20.000aan de Kunstmaand Amsterdam te verlenen. De beslissingen die genomen werden, vallen niet als bliksemschichten bij heldere hemel, want ten aanzien van het kunstbeleid in de hoofdstad bestaat geen helderheid. De merkwaardige wijze waarop onlangs Het Ned. Volkstoneel aan de f 15.000. subsidie is gekomen, lag nog vers in het geheugen toen de raadsleden gister middag na een veertiendaagse onderbreking aan de kunstdebatten begonnen. Van allure was nauwelijks enige sprake. De gemoederen waren wellicht te zeer verbitterd om met emotionele woorden over de f 630.000— voor de Ned. Opera te spreken. Slechts enkele interessante dingen, kwamen naar voren zoals b.v het antwoord van wethouder De Roos (P.v.d.A.) aan de heer Douqué (K.V.P.) dal er geen sprake van is dat er avond verkoop van de plaatskaarten voor de Opera zal plaatsvinden. Mysterieus klon ken de woorden dat de wethouder een uitstekend terrein wist voor een Opera gebouw, maar het is nog niet zo ver dat de plannen voorgelegd kunnen worden. De heer Sandick (Prot. Chr.) kwam nog met een voorstel om het subsidiebedrag aan de Opera met f 100.000— te verlagen, omdat men dan juist weer kwam op het bedrag dat op de begroting aanvankelijk was uitgetrokken. De heer Le Cavelier (V.V.D.) wees er op hoezeer het gebrek aan een kunstbeleid in de hoofdstad zich wreekt. „Ik ben zo vrU .te menen dat wij de Opera niet sub sidiëren maar financieren. Durft gij op te houden met de heer Krips 40 mille te betalen? Het zijn de niet-Nederlandse Opera-gasten waarbij „opera-tief" inge grepen moet worden." Het voorstel Sandick werd met 22 tegen 9 (V.V.D. en Prot Chr.) stemmen verwor pen, waarna de voordracht met 30 tegen 5 (Prot. Chr.) stemmen werd aangenomen. Toen het voteren van de bedragen van tien mille voor de twee halletgroeperingen ter sprake kwam, kreeg men een Idee van de ontstellende sociale noden van de individuele dansers. Mej. Luns (K.V.P.) deelde mee dat na de salarisverlaging bij Het Ballet der Lage Landen de danse ressen cn dansers een vergoeding van f 50.tot f 150.per maand ontvangen. Het kleine subsidiebedrag zou deze wan toestanden nog slechts in stand houden. Spreekster keerde zich scherp tegen de methode die is toegepast om propaganda te maken voor subsidie ten behoeve van het Ballet Recital. Om een verbetering te brengen zal ge zocht moeten worden naar een zelfstan dige oplossing. Amsterdam zal het Opera ballet moeten uitbouwen gedacht wordt aan 24 tot 32 dansers zodat een goed ballet de Opera zal kunnen bedienen en ook zelfstandig uitvoeringen zal kunnen geven. Daarnaast blijft nog altijd plaats over voor het Scapino-ballet om zijn artistiek-paedagogische taak te blijven vervullen. De heer Le Cavelier vroeg zich af of de dans om het gouden kalf misschien ook nu weer over de rode band gespeeld zou worden. Deze vraag werd duidelijk met een „ja" beantwoord want ook nu weer waren het alleen de socialisten en de communisten die met 22 tegen 12 stemmen (van alle andere fracties) het voorstel deden aannemen. Wij willen nog even de mededeling van de wethouder weergeven dat B. en W. bereid zijn de nodige stappen te doen. indien de balletconcentratie met als zeteï Amsterdam financiële consequenties met zich zou meebrengen. De minister van O. K. en W. heeft reeds voor 1953 een bedrag van f 50.000— beschikbaar gesteld om te geraken tot een balletconcentratie niet en daarom moet Amsterdam zich van de danswereld distanciëren. De subsidie voor de Kunstmaand Am sterdam had de sympathie van alle raads leden. Het Holland Festival niet. Opmerkelijk was, dat dit Festival, dat toch in dc luxe sfeer ligt, vooral door de socialisten en communisten zo sterk verdedigd werd. De communisten wilden zelfs de subsidie voor uitvoeringen tegen lagere toegangsprijzen verdubbelen, waar toe zij een voorstel indienden. De heer Douqué woog de vooïdelen af tegen de eventuele nadelen als Amster dam niet meer mee zou doen. Dat zou betekenen dat het Holland Festival voor goed voor de hoofdstad verloren zou zijn. Spreker noemde het een winstpunt dat het Theater Carré ingeschakeld was. Ofschoon dit Holland Festival niets nieuws brengt, heeft het toch zo'n bete kenis in het buitenland, dat er rekening mee gehouden moet worden. Toch zou de heer Douqué het beter vinden als men in de toekomst een eigen festival kreeg dat dan in Sep tember gehouden moet worden. In het extra tekort van een tqn dat de Opera thans heeft, zou misschien kunnen wor den voorzien door de opbrengsten uit het Holland Festival. De heer Le Cavelier vroeg zich af of er hier wel sprake was van een festival of van een impresariaat? Mej. Luns had bezwaar tegen het sno bisme van het houden van festivals, vooral omdat er geen goed programma aan het Holland Festival ten grondslag ligt. De heer Roosjen (Prot. Chr.) analy seerde de voordracht en kwam tot de conclusie, dat dezelfde argumenten nu waren gebruikt, als het vorig jaar waren gebezigd om het festival voor wat betreft de Amsterdamse deelneming af te wijzen. Uiteindelijk werd het communistische voorstel met 23 tegen 11 verworpen. V.V.D. stemde met C.P.N. mee en het voorstel om dit jaar deel te nemen aan het Holland Festival werd met 24 tegen 11 aangenomen. Behalve de V.V.D. en de Prot. Chr. met. hun wethouder incluis stemden tegen mej. Luns en de wethou der van Financiën Van Wyck (K.V.P.). Het voorstel tot subsidiëring van de Kunstmaand Amsterdam werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. zullen de industrie en de landbouw in Amerika er ernstig onder lijden". Vol gens het rapport is de Amerikaanse han delspolitiek vaak in strijd met de buiten landse politiek, hetgeen de positie in de V. S. in dc wereld verzwakt en een be dreiging vormt voor de versterking van de vrije wereld. De Adviesraad bestaat uit vertegen woordigers van de regering, de produ centen, de verbruikers, de handel en de vakverenigingen. De voorzitter van de Adviesraad heeft het rapport aan pre sident Eisenhower doen toekomen, die hem de verzekering heeft gegeven het ter bestudering aan de verschillende betrokken ministeries te zullen door zenden. De commissie spmt tien middelen op ter bevordering van de invoer in de Ver. Staten: 1) Het baseren van de Ameri kaanse handelspolitiek op het nationale belang en niet op het belang van bepaal de groepen of bepaalde industrieën. 2) Het aanvaarden van een nieuwe vereen voudigde douane-wetgeving, waarin een algemene verlaging van de douanetarie ven voorzien wordt. 3) Het aan de presi dent toestaan van het sluiten van bilate rale handelsovereenkomsten en onder zekere beperkingen van het verlagen van douanetarieven. 4) Het voorlopig aanne men van een wet tot vereenvoudiging van de douanebepalingen zonder te wachten op een diepgaande bestudering en een algemene hervorming. 5) Vermin dering van de douanerechten en ophef fing van de quota ingevoerd voor bepaal de agrarische productten teneinde de in voer ervan te vergemakkelijken. 6) Ver mindering van de douanerechten op be paalde metalen en bepaalde mineralen. 7) Afschaffing van de invoerrechten op buitenlandse olieproducten. 8) Opheffing van de clausule, welke landen, die Ame rikaanse economische hulp ontvangen, verplicht 50 pet van de goederen met onder Amerikaanse vlag varende, schepen te vervoeren. 9) Het aanpassen' van de aankooppolitiek van de Amerikaanse re gering, welke de prijzen doet stijgen, aan een handelspolitiek, ingegeven door het nationale belang. 10) Het doen aannemen door het Congres van wetten, welke de V. S. toestaan deel te nemen aan de op richting van een internationaal orgaan, dat ten doel heeft het werk van de G.A.T.T. (Algemene Overeenkomst voor Tarieven en Handel), te bevorderen. Vele honderden Nunspe- ters hebben tijdens een openbare vergadering pro test aangetekend tegen het door de gemeenteraad van Ermelo, waartoe het op 15 k.m. verwijderde Nun speet behoort, genomen besluit om een nieuw ge meentehuis in Ermelo te bouwen in plaats van de oude secretarie in Nun speet radicaal op te knap pen en uit te breiden. Reeds jaren is men doende de 8.000 h.a. grote gemeente Ermelo te split sen in twee gemeenten; Nunspeet en Ermelo. De ruim 23.000 inwoners wo nen voor de helft in Er melo met de naburige buurtschappen. Ermelo is slechts bedeeld met een hulpsecretarie, terwijl in Nunspeet het bestaande gemeentehuis is gevestigd. De behuizing van de se cretarie vindt men in Er melo bar slecht, terwijl Nunspeet zelf vindt, dat dit nogal meevalt. De Dienst Openbare Werken zetelt in Ermelo, terwijl de ge meente-ontvanger kantoor houdt in een oud school lokaal in Nunspeet. Daar om vinden de Ewnelose raadsleden, die met die van de naburige buurt schappen de meerderheid vormen in de gemeente raad, dat er een nieuw ge meentehuis moet worden gebouwd in Ermelo. waar ook een nieuwe brand weerkazerne en een beter politiebureau moet komen, welke twee gebouwen goed kunnen worden opgenomen in het nieuwe gemeente huis. In de boven bedoelde raadsvergadering werd het besluit genomen met 17 tegen 9 stemmen. Het voorstel tot splitsing der gemeente werd zonder hoofdelijke stemming aan genomen. Een deputatie van de raad zal op korte termijn minister Beel bezoeken, om aan te dringen op kor te termijn de gemeente Ermelo in twee zelfstan dige delen te splitsen. Op de gehouden protest vergadering, die morgen avond in Elspeet wordt herhaald, sprak de heer D. W. L, Milo, bankdirecteur van een fataal raadsbe sluit..Hij legde de nadruk op de grote kapitaalsuit gave, die hij in deze tijd niet verantwoord achtte, temeer daar dringende za ken zoals waterleiding, rio lering, woningbouw enz. nog steeds op uitvoering wachten. Deskundigen schatten de kosten van een nieuw ge meentehuis jn Ermelo niet op vier, maar op bijna acht ton. Het argument, dat Ermelo meer inwoners heeft dan Nunspeet ont zenuwde de heer Milo door op te merken, dat de Er- meloërs ook de patiënten (ongeveer 2.000) van de verschillende psychiatri sche inrichtingen hebben meegeteld. Beide delen der gemeente zijn praetisch gelijk aan inwonertal. De meest kapitaalkrachtige personen wonen in Nun speet. waar ook de indu strieën der gemeente ge vestigd zijn. Het slot van de protest - vergadering bestond uit het plaatsen van handte keningen op grote lijsten, dié het schrijven van het gevormde actie-comité ..Behoud gemeentehuis Nunspeet" aan Ged. Sta ten van Gelderland zal ver gezellen. In dit schrijven zal G. S. worden verzocht de goed keuring aan het genomen raadsbesluit te onthouden, omdat. Nunspeet door de beslissing van de gemeen teraad is overrompeld. in

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 7