Stalin in mausoleum Anderhalf millioen passeerden de lijkbaar bijgezet Russen „Ommelanden"-conflict moet worden beëindigd Waarom vragen de Sovjetleiders zo nadrukkelijk om eenheid? WEER ZEVEN TON VOOR HET RAMPENFONDS Nationaal Rampenfonds L! Spoorboekje in een nieuwe vorm Terugkrijgen van in treinen verloren goederen Door trok nachtelijk Amsterdam weer de Stille Omgang 25000 Mensen maakten de tocht van gebed en stilte Zondag ivaren er tivee defilê's. In A'dam en Moskou v. Alle communistische kopstukken aanwezig Tito naar Londen vertrokken Aldus beslisten scheidsrechters Dienst op baanvak Weert-Hamont Wordt gestaakt Maandag 9 Maart 1953 "A sDAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Het Westen vraagt zich af: Beurzen opendijken dicht Kerkgangers werden onwel Uit trein gevallen en gedood Proefboringen te Asten Kost voortaan een gulden aan opsporing Door een slapend land! Eerste gemeente droog op Goeree Overflakkee Zo vielen de punten WEERBERICHT Kolendampvergiftiging tijdens kerkdienst Verkoop weer ter sprake Sluiting van drie stations Reizigers in Sittard overstappen Met de aanstaande zomerdienstregeling zullen de exprestreincn naar het Zuiden van Limburg niet meer te Sittard wor den gesplitst in een treindeel naar Maas tricht en een naar Heerlen, doch in hun geheel doorrijden naar Maastricht. Rei zigers voor de richting Heerlen moeten I Getallen onbelangrijk Uitstekende organisatie Drie kwartier...... Vermoeid, maar tevreden Twee polders drooggemalen Voetbal-uitslagen van de Eerste-klassers O NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De weerverwachting van het KNMI geldig tot Dinsdagavond, luidt: Droog weer met wisselende bewolking. Matige, tijdelijk vrij krachtige Noordelijke wind. Op de meeste plaatsen vannacht iets minder koud. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Dinsdag 10 Maart: Zon op 7.07 uur, onder 18.35 uur. Maan op 4.38 uur, onder 11.43 uur. Vannacht om 1 uur plaatselijke tijd werd de „Zaal der Zuilen in het monumentale gebouw der vakverenigingen gesloten. Er stond toen nog een lange rij van Moskouse burgers, die langs de baar van Stalin wilden defileren De overleden dictator heeft van de zijde der bevolking een overweldigende belangstelling ondervonden: men schat het aantal mensen, dat door de onder bloemen bedolven „Zaal der Zuilen" is getrokken op ongeveer anderhalf millioen Hedenmiddag om 12 uur plaatselijke tijd, is liet stoffelijk overschot bij gezet in het mausoleum van Lenin, op het Rode Plein, vlak onder de muren van het Kremlin. In de gehele Sovjet-Unie werd op dat ogenblik het verkeer en het werk, met uitzondering van de continu-bedrijven, vijf minuten stil gelegd. Kanonschoten daverden over Moskou en de „helden steden" Leningrad, Stalingrad, Sebastopol en Odessa, en verder in Kalinin grad, in Khatsavowsk, in het vroeger Poolse Lwow en in het in bet uiterste Oosten van het rijk gelegen, Wladiwostok. Overal loeiden de sirenes, gilden de fluiten van locomotieven en schepen. Overal hingen reusachtige afbeel dingen van de gestorvene, zwart omfloerst. Omgeven door al zijn voormalige medewerkers en satellieten, uit de gehele orb is sovietica naar Moskou gestroomd, werd Stalin bijgezet in de graf kamer van zijn voorganger. In de loop van Zondag arriveerden reeds de meeste buitenlandse delegaties, die zich onmiddellijk naar het gebouw der vakverenigingen begaven. Het sneeuwde in Moskou en het was tamelijk koud. Niet temin hadden honderdduizenden het ge duld om uren en uren te wachten, voor dat zij aan de beurt kwamen om de dode te zien. Er vormde zich in de straten een rij van ongeveer 8 kilometer, die zeer langzaam opschoof. Rond de baar hadden ook gisteren weer de hoogsten uit 't land de erewacht betrokken: Malenkof was on der hen. en verder Kroetsjef, Mikojan. Kaganowitsj, de maarschalken Boedjenny, Worosjilof, Tsjoekof. Wassilefski en Soko- lofski en anderen. Stalin lag temidden van bloemen, het hoofd iets omhoog, zo dat men hem in het gezicht kon zien. Een President Tito van Joego Slavië is Zaterdag uit Belgrado vertrokken voor zfjn niet-offieieel bezoek aan Londen, waar hij de gast zal zijn van de Britse regering. Over de wijze waarop Tito de reis maakt is niets medegedeeld, maar men neemt aan, dat hij de reis per schip maakt. Met hem reizen de minister van buiten landse zaken Popoortsj, diens onder minister Bebler, vice-admiraal Tsirnei, onderbevelhebber van de marine, en nog enkele andere functionarissen. Het gezel schap moet op 16 Maart in Londen arri- veren De Britse politie neemt verschillende veiligheidsmaatregelen ter bescherming van de Joegoslavische bezoekers. Commu nistische kringen en Joego Slaven die aan hanger zijn van het bewind van ex-koning Peter staan onder bijzondere controle. In Glascow hielden ongeveer 3.000 katholieken gisteren opnieuw een pro testvergadering, waarbij van de Britse redering geëist werd, dat zij van Tito waarborgen voor de vrijheid van gods dienst in Joego Slavië zou eisen. De bis schop van Glascow. mgr Campbell, en de schrijver Evelyn Waugh voerden o.m. het Woord. orkest van vooraanstaande Russische mu sici speelde gedragen muziek. De gehele communistische wereld is in deze dagen in Moskou vertegenwoordigd. Daarnaast hebben de vrije landen hun of ficiële representanten voor de begrafenis aangewezen. Uit Oost-Duitsland kwamen Grotewohl en UIbricht, met 9 anderen; uit Tsjecho-Slowakije Gottwald met de vice-premiers Cepicka en Bacilek; Bul garije zond premier Tsjerwenkof aan het hoofd van een deputatie; de Hongaren ar riveerden o.l.v. premier Rakosi, de Roe menen onder Georgioe Dej, de Finnen on der Herta Kusinen. De Nederlandse com munisten zijn vertegenwoordigd door Paul de Groot, de schrijver Theun de Vries, F. John, H. van Teeuwen en de dames De dubbele stroom der biddenden pas seert in de Kalverstraat de plek, waar eens het Mirakel van het H. Sacrament plaats c/reep. A. Averink en C. Bultjes; Peking-China zond een delegatie onder premier Tsjoe en Lai; Italië o.m. Togliatti en de Vitto- rio, etc. etc.. Als diplomatiek vertegenwoordiger van Nederland trad op de Nederlandse zaakge lastigde te Moskou, de heer dr Roo van Alderwerelt. Om half tien plaatselijke tijd, d.i. twee en een half uur voor de plechtigheid, moesten alle genodigden hun plaatsen hebben ingenomen. Het rode plein werd afgezet. Het organiserend comité had de omgeving van de plechtigheid een extra beurt doen geven. Alles stond in 't teken der begrafenis. Alle openbare aankondi gingen waren verwijderd en vervangen door loftuitingen op stalin. De straten waren schoongemaakt en van rouu versie ringen voorzien. Reclames waren met wit papier beplakt. Het autoverkeer was reeds vanaf 8 uur plaatselijke tijd verboden. Zoals men zich zal herinneren heeft het Christelijk Nationaal Vakverbond in Nederland te Utrecht eind Januari tot arbiters benoemd om uitspraak te doen in de geschillen tussen de coöperatieve melkproductenfabriek „De Ommelanden" en de stakende leden van de Algemene Nederlandse Agrarische Bond. Prof. dr A, H. M. Albrcgts, te 's-Gravenhage, prof. mr W. F. de Gaay Fortman te 's Graven- hage, prof. mr M. G. Levenbach te Am sterdam en tot secretaris mr A. Borst te Amsterdam. Deze arbiters zijn nu tot een beslissing gekomen, die Zaterdag ter kennis van de partijen is gebracht. In de uitvoerig gemotiveerde uitspraak hebben arbiters overwogen dat er in het verleden door beide strijdende partijen ernstige fouten zijn gemaakt. Zij spreken evenwel het vertrouwen uit, dat deze fouten zich in de toekomst niet zullen De dood van Stalin en dc daarop vol gende gebeurtenissen in de Sovjet-Unie geven nog steeds aanleiding tot bespre kingen. De herbaalde oproep van de ver schillende officiële instanties tot eenheid en tot een nauw aaneensluiten van het volk rond hun leiders houdt daarbij in het bijzonder de aandacht gevangen. In verschilende kringen kan men het ver moeden horen uiten, dat de leiders be vreesd zijn voor subversieve stromingen in het buitenland. Na de oproep van het centraal comité is nog 'n dagorder van de nieuwe minis ter van oorlog, maarschalk Boelganin, en van de leiding der sovjet-jeugdorga nisatie gevolgd, die alle op het thema der eenheid hamerden. Het bontst maakt het de oproep van het centraal comité op Vrijdagmorgen, dat ,.het verhinderen van wanorde en paniek"!de taak noemt regering. Vooral in diplomatieke kringen te Parijs, maar ook in de Britse en Ame rikaanse pers meent men hierm een graadmete» te kunnen vinden voor tiet gevoel van onbehagen, waarin de Rus sische leiders thans zouden verkeren. In Parijse diplomatieke kringen meent men bovendien in de benoeming van een in verhouding zeer groot aantal legerleiders (Boelganin, Wassilefski, Worosjilof en vooral van de enigszins op een zijspoor gerangeerde oorlogs held Tsjoeikof) 't bewijs te mogen zien dat Malenkof bijzondere concessies aan Nadat mar W. Mutsaerts Zondag ter gelegenheid van de herdenking te Tilburg van het eeuwfeest van het herstel der Hiërarchie een pontificale H. Mis in de parochiekerk van de Noordhoek had opgedragen, legde bur gemeester mr E. baron van Voorst tot Voorst, een krans voor het monu ment van mgr Johannes Zunjsen bij het paleis-raadhuis. het leger zou willen of moeten doen, voor het consolideren van zijn macht. Ook in de omstandigheid dat het nieu we bewind tegen 14 Maart de Opperste Sovjet bijeengeroepen heeft om de geno men wijzigingen in de leiding officieel te laten goedkeuren zou kunnen wijzen op een behoefte van een zo breed mogelijke instemming van alle officiële instanties. Het blad Isvestia heeft, in een com mentaar op het bovengenoemde rege- rings-communiqué het, woord „paniek" niet meei genoemd, het liet evenwel de mogelijkheid van „wanorde" open. „Het gemeenschappelijk ondernomen werk", schrijft het blad, „eist meer dan ooit een correcte en ononderbroken leiding van het gehele leven in het land, een totale aaneensluiting van het bestuur en de voorkoming van iedere mogelijkheid van gebrek aan goede verstandhouding of van wanorde „Wat is die mogelijkheid tot wanorde, waarover de Russische leiders thans de mond vol hebben?", vraagt de vrije wereld zich af. In de Hervormde kerk in Buurmalsen zijn Zondagmorgen tijdens de kerkdienst om ongeveer II uur tengevolge van kolen dampvergiftiging tien mensen min of meer onwel geworden, onder wie de predikant. Men werd dit eerst aan het eind van de kerkdienst gewaar, toen velen niet konden opstaan en hoofdpijn hadden. Enkele men sen, die nog tot buiten gekomen waren, zakten daar in elkaar. Spoedig waren twee geneeskundigen ter plaatse, die eerste hulp verleenden. Langzaamaan zijn de mensen weer op verhaal gekomen. herhalen, Earthen hebben arbiters ver zekerd, dat zij zich onvoorwaardelijk aan de uitspraak zullen houden en voor over leg met elkander zullen openstaan. De beslissing komt in grote lijnen op het volgende neer. De staking wordt on middellijk beemdigd. Ruim 60 leden van de bond moeten Weer in het bedrijf wor den te werk gesteld. De overige leden, die destijds in faking zijn gegaan, wor den „symbolisch herplaatst voor drie dagen, doch „De Ommelanden" is niet verplicht ze dan te werk te stellen. Wel moet gedurende een half jaar aanvul ling van het personeel zoveel mogelijk uit deze personen geschieden. Voorts zal „De Ommelanden" de pensioenvoorzie ningen voor alle betrokken leden van de bond binnen een bepaalde termijn in orde moeten brengen. Het toezicht op de naleving van de uitspraak blijft gedurende een tijdsduur van zes maanden in handen van arbi ters. Voor een doelmatige regeling van mogelijke practische kwesties, die nog kunnen rijzen bij rie uitvoering der be slissing hebben arbiters een commissie aangewezen, die daartoe ter plaatse na mens arbiters zal optreden. De kosten van de behandeling der zaak zijn ten laste gebracht van par tijen, ieder voor de helft. Naar aanleiding van deze uitspraak, hebben bestuur, commissarissen en di rectie van „De Ommelanden" besloten, op de kortst mogelijke termijn over te gaan tot verkoop van „De Ommelan den" en al haar bezittingen, alsmede tot liquidatie van de vereniging. Men zal in eerste instantie het binden de advies van de arbitrage-commissie na leven, doch men a bi het bedrijfsecono misch en uit hex oö&punt van de perso- neelsverhoudingen niet verantwoord, het bedrijf in de gegeven omstandigheden voort te zetten. De stand van dc bö het Nationaal Ram penfonds binnengekomen bedragen was Zaterdagavond: 75,4 millioen gulden. Vrij dagavond was het 75 millioen gulden. Op de spoorlijn tussen Tilburg en Den Bosch is Zaterdagmiddag, tegen vier uur, een soldaat uit de diesel-electrische trein gevallen. Het ongeval gebeurde tussen de dorpen Udenhout en Helvolrt, juist toen een andere trein uit de richting Den Bosch passeerde. Het slachtoffer was een 21-jarige soldaat van de L.S.K., P. H. uit Nijmegen. Hij had zich, toen de deur plotseling open ging, nog proberen vast te houden aan de beu gel van de treindeur, maar deze brak af. Hij viel met zijn hoofd op de rails en was vrijwel op slag dood. De reisgids van de N. S. zal op 17 Mei a.s. een ander formaat en een andere indeling krijgen. De wijziging geschiedt volgens richtlijnen, die de verschillende Europese spoorwegmaatschappijen na on derling overleg hebben vastgesteld om te komen tot een grotere uniformiteit van de door haar uit te geven reisgidsen. De gids zal een formaat krijgen van 20 x 12 cm., waardoor de bladzijden hoger wor den en dus de verklaring van de bijbeho rende noten overzichtelijker kan worden afgedrukt dan tot nu toe. Het gebruik van de reisgids wordt hierdoor aanzien lijk vergemakkelijkt. Het belangrijkste is evenwel, dat de nummers van de tabellen worden gewij zigd. Deze zullen voortaan zo gerang schikt zijn. dat de voornaamste lijnen van het spoorwegnet zoveel mogelijk een nummer dragen dat op 0 eindigt, terwijl de aansluitende lijnen nummers dragen, volgende op het op 0 eindigende nummer van de lijn, waarop zij aansluiten. De tabel AmsterdamRotterdamEssen bij voorbeeld krijgt nummer 10, de tabel AmsterdamHaarlemZandvoort Bad nummer 11, de tabel ScheveningenDen Haag H.S.Rotterdam nummer 12, enz. Door toepassing van dit systeem wordt het onthouden van de tabelnummers ver gemakkelijkt en is de reisgids ook voor buitenlanders gemakkelijker te gebrui ken. Voorts worden de voor elke tabel no dige voetnoten niet meer zoals tot nu toe met letters aangeduid, maar met num mers, terwijl enkele algemene tekens, die thans worden verklaard onder de afzon derlijke tabellen, waarin zij voorkomen, voortaan vóór in de reisgids zullen wor den opgenomen. Tenslotte zullen speciale treinen, die slechts ter gelegenheid van bepaalde feestdagen rijden in de aanslaande dienstregeling met Pinksteren niet meer op afzonderlijke bladzijden vóór of achter in de reisgids worden vermeld, doch normaal tussen de kolommen in de desbetreffende tabellen. Op duidelijke wijze zal dan worden aangegeven op welke dag(en) deze speciale treinen rij den. Met hét ingaan van de zomerdienst regeling worden voor het reizigersver keer tevens enkele belangrijke wijzi gingen aangebracht. Zo zullen met in- gang van 17 Mei de stations Markelo en NieuwersluisLoenen voor het reizigers verkeer worden gesloten. Zij blijven voor het goederenvervoer echter nog ge opend. Tevens zal op die datum de reizigers treindienst op het baanvak Weert—Bu- del—Hamont worden gestaakt. Dit ge beurt bij beschikking van het Direc toraatGeneraai van het Verkeer, nadat de N. S., na overleg gepleegd te hebben met de Belgische Spoorwegen, een ver zoek tot staking op deze lijn tot de mi nister van VerkeeT en Waterstaat had den gericht. Het station Budel, dat voor het gewone reizigersverkeer zal worden gesloten, blijft voor goederenvervoer ech ter nog geopend. derhalve te Sittard overstappen op een onmiddellijk aansluitende trein, welke te Heerlen op zijn beurt directe aansluiting zal geven op een trein in de richting Val kenburg. Door deze maatregel wordt een verkorting van zeven minuten van de reisduur naar Heerlen bereikt door kor ter oponthoud te Sittard. Om ook in tegengestelde richting een kortere reistijd te verkrijgen, zullen de reizigers uit de richting Heerlen eerst te Sittard gebruik kunnen maken van de exprestreinen, die in hun geheel van Maastricht naar Amsterdam rijden. Ook voor deze reizigers is te Heerlen een directe aansluiting uit de richting Val kenburg tot stand gebracht. Reizigers van en naar Maastricht zien eveneens door bovengenoemde maatre gel hun reistijd bekort en wel resp. zes minuten bij vertrek en drie minuten bij aankomst. Onder de gemeente Asten in de Zuide lijke Peel zijn de voorbereidende werk zaamheden begonnen voor proefboringen tot een diepte van 2000 tot 2500 meter naar aardgas, olie, steenkool of zout door de Ned. Aardolie Mij. Op circa 5 km van de thans uitgekozen plek werd in 1906 steenkool aangeboord op een diepte van ruim 900 m, n.l. tassen de Peeldorpjes Liessel en Helenaveen. Op 15 Maart a.s. zal een nieuwe regeling met betrekking tot de opsporing van in treinen en op stations verloren voorwer pen van kracht worden. Bij het tegenwoor dige systeem vult de eigenaar van het verloren voorwerp een formulier in, dat hij tegen betaling van f 0.05 kan verkrijgen, waarna het gehele opsporingsapparaat van de N.S. in werking wordt gesteld, ook wan neer het een voorwerp van zeer geringe waarde betreft. Door dit systeem, aldus de N.S. wordt soms de opsporing va-n waar devolle voorwerpen, waarom de eigenaar dringend verlegen zit, vertraagd. Voorts bedragen de totale kosten, die de eigenaar van een verloren en teruggevonden voor werp moet bei alen, dikwijls meer dan de waarde die hij eraan toekent. De N.S. De Rotterdamse Rivièra-hal was Zaterdagavond oipgeloverd in een grootse udiozaal voor radio en televisie. Om t-'ecies kwart over acht kondigde Netty ''senfeld het programma aan „Beurzen ?ben, dijken dicht" en dat was voor de "eren Wim Quint en Johan Bodegraven r-t teken om met gretig open handen de hnenstromende giften uit alle delen van land in ontvangst te nemen. Die 'oom was overweldigend. Onder de velen, die op deze avond 'lQr de microfoon en voor de televisie- hs traden was o.m. ook de burgemeester de zwaar getroffen gemeente Alblas- SM^am> die zijn gemeente-secretaris 92 ^bhnternieuwe biljetten van duizend liet anbieden. Daar waren ook drie afge tuigden van de jeugdactie Rampen- »'es f uit Den Helder, die het eerste van de verkoop van de kaarten et vluchtende paard" kwamen over- i„aridige paard rj -jn: 20.000. De Rotterdamse Elec- en de Tram liet zich ook niet onbetuigd de heer Bodgraven reeds 17.500 van de 25,5 mille, die door de Rotter dammers waren bijeengebracht. Luitenant-generaal Alons, directeur van het Rampenfonds, was aanwezig en sprak voor de microfoon zijn oprechte dank uit voor de spontane vrijgevigheid van he; Nederlandse volk. De generaal noemde de actie „Beurzen open, dijken dicht een indrukwekkende bron van inkomsten voor het Rampenfonds. Een kleurige rij van radio-artisten zorg de voor de vrolijke noot van deze avon En nadat Netty Rosenfeld om klokslag tien uur dit vierde programma in d«*e actie weer had „gesloten" zorgden de Skymasters samen met Maria Zamora, Karei van der Velden en de mondaccor- deon-virtuozen „The Hotcha's" er voor, dat de volle Diergaardezaal nog een ge noeglijk uurtje had. Ruim zeven ton was de totale opbrengst van deze avond, waarvan anderhalf af komstig uit Rotterdam, en zo steeg het bedrag yan deze gez-amenlijke omroep- actie tot 2.600.912,57. (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, 8 Maart 1953. De hulpcolonne, meer dan vijf-en-twintigduizend man sterk, stroomde zwijgend de donkere, smalle straatgeul van de Begijnesloot in. Hun voet stappen het enige gerucht dat zij maakten schuifelden over de oude hobbelige straatstenen van de steeg, klonken iets minder dof in de helder verlichte Kalverstraat. Zij droegen geen zandzakken aan, hadden geen schoppen over de schouder, de hulp die zij brachten ivas onzichtbaar. In de zak van hun overjas het ivas een heldere koude sterrennacht sleden de rozenkranskralen door hun vingers voor de algemene intentie dat God aan de overleden slachtoffers van de watersnood eeuwige vrede zou geven en aan de overlevenden kracht en troost. Het was, van de ontel bare colonnes, die ons land na de watersnood te hulp gesneld waren, veruit de vreemdste; het ivas tevens de meest doeltreffende. Paar was het voorbereidend pelgrims lof in de voornacht en daarna reed men dwars door een slapend land per extra trein of bus naar Amsterdam. Enkele groepen maakten de tocht te voet. En terwijl langs de coupé-ramen de per rons voorbijgleden, verlaten onder de stil brandende lampen, klonk in al die trei nen het gemurmel der mannenstemmen, bad men de rozenkrans. Toen de trein het Amsterdamse Centraal Station binnengleed, hadden de pelgrims juist het derde rozenhoedje beëindigd, was in dit trage, gelijkmatige rhythme van deze lange reeks weesgegroeten ook de in nerlijke stilte gegroeid in alle deelnemers, een inwendige stilte, welke hen voorbe reide op deze Stille Omgang. Elk jaar en deze verrassing verliest niets aan kracht, al maakt men de Om gang voor de tiende, voor de vijf-en- twintigste maal elk jaar opnieuw blijft men een ogenblik staan bij het uitgaan van het station en kijkt dwars over de verlatenheid van het stationsplein naar die dichte stroom van bedevaartgangers, die aan de overkant, klein en zwart tegen het grijze slapende decor van een grote stad, voorbij trekken, telkens even verlicht door de booglampen der stadsverlichting, dan weer opgenomen in de donkere nacht. Het heeft iets geheimzinnigs, het heeft een eigen taal, luider dan de felste beto ging. Eigenlijk is het ontbreken van enig ge luid nog het treffendst: duizenden en dui zenden mannen, die in diepe stilte, in zich zelf gekeerd, rondtrekken door een dood stille stad. De nachtelijke hoofdstad, bele gerd door het geluid van duizenden voet stappen. En tenslotte beseft men, dat het niet het grote aantal is dat cijfers hier hun macht verliezen, dat men deze manifesta tie niet in getallen kan uitdrukken. Min der dan ooit is dit een kwestie van namen of individuele prestaties en wanneer men U komt vertellen, dat sommige deelnemers, die te voet gekomen zijn meer dan vijftig kilometer hebben gelopen en hinkend en kreupel in Amsterdam arriveerden, vraagt men zich af, of dit nog iets met de Stille Omgang te maken heeft. Deze eerste van de drie Stille-Omgang nachten was de organisatie zo uitstekend, dat men er nauwelijks iets van merkte: verkenners vingen bij de bus-parkeer plaatsen en aan het station de plaatselijke afdelingen op, gaven aanwijzingen of gidsten ze naar de diverse kerken, de Am sterdamse verkeerspolitie had voor een perfecte afzetting gezorgd, zodat touring cars snel en zonder de Omgang te storen naar de Westermarkt, het Amstelveld of het Waterlooplein konden doorrijden en het schaarse nachtverkeer van de stad de pelgrims evenmin stoorde. En zeker ver dienen de leden van het Gezelschap van de Stille Omgang zélf geprezen te worden: zonder enig uiterlijk vertoon, zonder arm band of kenteken of ander gewichtig em bleem hunner officiële functie stonden ze langs de route, leidden zonder enig auto ritair gebaar de eindeloze stroom in de juiste banen en voorkwamen opstoppingen. Misschien ging het hier en daar wel' wat al te snel. Soms was het tempo zo hoog, dat vooral de ouderen moeite had den hun groep bij te houden. En hinder- cheerden sommi*e delingen mar- Zo nu en dan moeten de Amsterdam mers achter hun gesloten ramen wel ge meend hebben, dat er enige bataljons sol daten door de straten trokken. Groep na groep verdween in de donkere Begijnesloot, bereikte de nachtelijke Kal verstraat en kwam over de geweldige leegte van de Dam en de kleurige Nieu- wendijlc via de Prins Hendrikkade in de donkere smalle Warmoesstraat. En als elk jaar werd bij het Koninklijk Paleis gebeden voor Koningin en Vader land, herdacht men op de Nieuwe Brug tegenover het C.S. de zeevarenden en hen (jjg Qp zee waren omgekomen, bad men bij het monument voor de gevallenen voor de slachtoffers van de laatste wereldoor log. De zwarte, smalle Nes mondde uit op het brede, winderige Rokin, waar de dui zenden voor Paus en Kerk baden en andermaal de Kalverstraat binnentrek kend, zag men in de verte reeds de lan taarn staan, die daar eenzaam zomaar midden op het trottoir te branden stond, en de plaats aangaf, waar eeuwen geleden het nog steeds levende mirakel van het Heilig Sacrament plaats vond. Een eeuwenoude route, drie kwartier lang, dwars door het hart van de stad. Er waren weinig mensen op straat; slechts een enkele maal moesten agenten een late cafebezoeker manen om door te lopen. Men keek verbaasd, soms enigszins ver dwaasd en respecteerde de stilte van de Omgang. Daarna (voor sommige groepen ook tevoren) plotseling de warmte van een der vele kerken, die de mirakelstad deze nacht zo echt een stad van gebed maak ten. Men vocht er tegen slaap en ver moeidheid en misschien misten enkelen het „Ite Missa est" van de priester, maar de intentie was het belangrijkst. Buitengekomen vond men het was half vier de cafetaria's en café's open, dampten hete koffie en erwtensoep, maakten de broodjeswinkels enkele uren prima zaken. Waarna iedereen tevreden en moe te wachten zat op de trein. Niet met het ge Voel iets belangrijks gedaan te hebben, maar wel overtuigd deelgenoot te zijn ge weest in een uitzonderlijke nacht van stilte en gebed. kunnen namelijk niet alle kosten van de opsporing voor hun rekening nemen en moeten dus bewaarloon en kosten voor terugzending in rekening brengen. Voortaan zal bij de aangifte van verloren voorwerpen een opsporingsloon van f 0.50 worden geheven. Voorts zullen indien de opsporingspogingen succes hebben de kosten van terugzending van het voorwerp aan de eigenaar in rekening worden ge bracht. Ook deze zullen over het algemeen f 0.50 bedragen. Het is dus gewenst, dat de reizigers in de toekomst geen opsporing meer verzoeken van voorwerpen, waarvan de waarde voor hen minder bedraagt dan een gulden. Deze nieuwe regeling heeft uiteraard geen betrekking op voorwerpen, die bij aangifte van het verlies reeds op het zelfde station als gevonden zijn aange bracht en direct aan de eigenaar kunnen worden teruggegeven. De eerste gemeente op het eiland Goeree Overflakkee, Stad aan 't Haringvliet, is drooggemalen. Langs de natuurlijke weg was reeds een polder drooggelopen. De tweede polder heeft men, wegens gebrek aan electriciteit, met behulp van een trac tor kunnen droogmalen. Het eiland is sinds Vrijdag weer van electriciteit voorzien en de waterleiding en de gastoevoei functionneren gedeeltelijk. Van de twee honderd bewoners, die uit deze gemeente waren geëvacueerd, is reeds meer dan de helft teruggekeerd. A: 1—2 SneekZwolse Boys 0—0 GY'AVVolewijckers 3—0 0—2 DOS—NEC 2—1 VSV—EDO 1—0 2—1 B: DWS-'t Gooi 1—1 Go AheadStormvogels HaarlemBlauw Wit 1—3 1—0 VitesseElinkwijk 2—0 EnschedeLeeuwarden 2—0 AchillesBe Quick 1—1 AGOVVHeerenveen 1—1 C: Sparta—Willem II 3—1 SVV—MVV 0—2 3—0 4—1 Juliana—VVV 4—1 3—0 1—3 D: Feüenoord—ADO 1—0 NACEindhoven 2—1 0—0 3—1 5—1 3—1 DHCHermes DVS 4—2

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1