Noodtij dperk voor woningbouw voorbij Huizen moeten groter en mooier worden SNELLE ONTRUIMING VAN SUEZ-KANAAL GEEIST Doe niet zelf, wat een beter en goedkoper Rationele werkverdeling in de metaalindustrie ander kan Tito onderweg Engeland naar Amerikaanse Thunderjet boven Duitsland door Migs neergeschoten Incident is „ZEER ERNSTIG verklaart Dulles „DE SPINbedreigde pensionhoudster Ontslag arbeiders of verkoop van de Ommelanden Over sociale rechtvaardigheid en liefde Uitbesteding en toelevering in de metaalindustrie v. Halve ton op 14950 Uitgebreide veilig heidsmaatregelen Straaljager in bos gevlogen DAGBLAD VOOR SCH/EDAM EN OMSTREKEN weer Woensdag 11 Maart 1953 WEERBERICHT Senatoren gepikeerd over persbericht Grootse taak Net genoeg om niet te sterven OVERLEDEN GRIJSAARD KREEG OPROEP VOOR DE LUCHTMACHT Een goed woord en een traan., Positie der woningbouw verenigingen Verscherping Brits-Egyptische betrekkingen Verwijten van Naguib over Brits Soeclan-beleid De Jaarbeurs licht daarover in Tachtig firma's doen mee Maar beeldroman-truc is volkomen mislukt Koningin en Prins naar Grave Uitreiking vaandel aan regiment „Chassé" Deense vissers vaartuigen vrijgelaten Franse bisschoppen Personeelchef neemt ontslag NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De weerverwachting van het K.N.M.I. geldig tot Doderdagavond luidt: Veranderlijke be wolking en op de meeste plaatsen droog weer. Tijdelijk tot matig of zwak afnemende wind hoofdzakelijk tussen Noord en West. Vannacht en morgenochtend over het algemeen iets kouder en hier en daar mist. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Donderdag 12 Maart: Zon op 7.02, onder 18.39; Maan op 5.43 uur, onder 14.38 uur. Volkshuisvesting op keerpunt 's-GRAVENHAGE, 10 Maart 1953 De Eerste Kamer toonde zich vandaag bfl de behandeling van de begroting van Wederopbouw en Volkshuisvesting wel enigermate gepikeerd. In het Voorlopige Verslag over deze begroting had de Kamer uitvoerige be schouwingen gewijd aan het vraagstuk der huren. De minister gaf in zijn M. v. A. hierop te kennen, dat hij thans niets kon mededelen over het percentage der komende huurverhoging en de aard en omvang van de compensatiemaatregelen. De Kamer werd hiervoor verwezen naar de binnenkort in te dienen voorstellen te dezer zake. En dan juist op de dag, waarop de open bare behandeling plaats vindt, wordt de Kamer in de pers tot in bijzonderheden Ingelicht over deze belangrijke aangele genheden. De heer Reijers achtte het niet elegant, dat de volksvertegenwoordiging niet Vooraf op de hoogte is gebracht. De heer De Vos van Steenwijk (V.V.D.) stond er eenvoudig verstomd van. Nu het eenmaal zo was, wilde hij in ieder geval weten, of de persberichten juist waren. Zo ja, dan had deze publicatie nog iets goeds voortgebracht, zo meende hij. Ook de Eerste Kamer is de nieuwe be windsman met welwillendheid tegemoet- getreden. De heer Kraayvanger (K.V.P.) zag voor minister Witte een gewichtige taak weg gelegd, n.l. een keerpunt te brengen in het volkshuisvestingsbeleid. De tijd van noodmaatregelen is voorbij. Het beleid moet thans worden gericht op de verre toekomst. Wat nu wordt ge bouwd, moet niet meer voldoen aan mini male eisen, maar aan wat de toekomst vraagt op het stuk van wooncultuur en architectonische stijl. Er is moed en uithoudingsvermogen nodig om die toekomstvisie in eigen de partement en in de ministerraad door te zetten. De K.V.P.-spreker was ervan over tuigd, dat minister Witte hiertoe in staat is. Ook het euvel der vele kleine wonin gen die geen redelijke mogelijkheid bie- den' tot een gezonde gezinsgroei, is door verschillende sprekers ter sprake ge bracht. De laatste jaren is dit steeds erger geworden. Terwijl in 1948 de woning- inhoud nog 281 kub. meter was, is deze in 1951 teruggelopen tot 234. De heer Kraayvanger gaf terecht blijk van zijn ontstemming over deze gang van zaken. Om te tonen, hoe het volk reageert op de kleine woningen, waarin velen wor den geperst, las hij een fragment voor uit het aardige boekje van Annie Schmidt „Nieuwe impressies van een simpele ziel". Want, zo meende hij, wat in het volk leeft, komt in de kunste naars het sterkst tot uiting. Of dit laatste ook geldt voor die moderne kun stenaars, die het volk op de volkomen abstracte expressies hunner „simpele" (Van onze correspondent) Gistermorgen ontving mevr. de weduwe Van L., wonende aan de Arnhemseweg te Apeldoorn een oproeping voor haar man om per 1 April a.s. in werkelijke dienst te treden. Deze oproep was, zaals ons oleek, verzonden door de Lucht machtstaf in Scheveningen. Hij vermeldde voorts nog: „u gelieve zich te melden bij de Luchtvaart troepen in Nijmegen en voor vrij vervoer kunt u zich vervoegen bij de afdeling Militaire Zaken in Apeldoorn". Tot zover lijkt alles normaal. Heiaas echter is de heer Van L. enige jaren geleden op 85-jarige leeftijd overleden. Doch al ware dit niet het geval, dan zou hij toch misschien ernstige bezwaren hebben geopperd om op zijn hoge leeftijd nog in actieve dienst te treden. zielen tracteren, wagen wij te betwijfe len. Wat hiervan zij, de lichtvoetige ernst, waarmee Annie Schmidt het menselijke lot in de petieterige woninkjes van onze tijd schildert, deed de Kamer kennelijk deugd en was een oase te midden der velerlei zwaarwichtige beschouwingen. Net genoeg kubieke meters om niet lichamelijk dood te gaan, aldus een der rake typeringen van deze schrijfster. Volgens de heer Nijkamp (K.V.P.) be hoort de drie-slaapkamerwoning als stan daardwoning te gelden. Hiernaast kan dan een differentiatie plaats vinden naar be neden voor kleine en naar boven voor grote gezinnen. Critick had de heer Kraayvanger ook op de voortschrijdende uniformiteit in bouwstijl. Het architectonische vakmanschap gaat achteruit, omdat men, moegestreden, het hoofd in de schoot heeft gelegd. Het ant woord van de bewindsman op dit punt in de M. v. A. had hem teleurgesteld. De heer Woudenberg (P. v. d. A.) liet over deze kwestie een ander geluid horen. Hij had wèl een goed woord over voor de kleine en duplex-woningen, al was hij tegelijk bereid een traan te plengen voor 't cultuurverlies, dat ermee gepaard gaat. In de duplex-woningen zag hij een mid del om in zo kort mogelijke tijd een zo groot mogelijk aantal woningen aan de woningmarkt toe te voegen. En daar gaat het z.i. nog steeds in de eerste plaats om. Een andere kwestie, die door verschei dene sprekers werd aangeroerd, was de verhouding tussen woningwetbouw en particuliere bouw. Hier openbaarde zich een duidelijke te genstelling tussen de heer Reijers (C.H.) en de heer Woudenberg. De heer Reijers drong er bij de bewindsman op aan, beide gelijke kansen te geven. Dit diende ook hierin tot uiting te komen, dat de premie gelijk zou moeten worden aan de gekapi taliseerde woningwet-bijdrage. Dit lag hem zo na aan het hart, dat hij dit thema liefst viermaal in gevarieerde bewoordin gen liet horen. De heer Woudenberg had het maar al te goed verstaan. Tegenover de aandrang om de woningwetbouw zo veel mogelijk terug te dringen ten gunste van de particuliere bouw, wilde hij een duidelijke tegenwicht in de weegschaal werpen. Zijn voorkeur ging nog steeds uit naar de verenigingsbouw. De particuliere bouw heeft z.i. nog kansen genoeg. Deze mogen echter niet liggen op het gebied van de woningbouw voor arbeiders. De minister geeft overigens reeds ge lijke kansen, zo merkte hjj op. Hjj ver wees,. ten bewjjze hiervan, naar een cir culaire van de Vereniging van Ned. Ge meenten, waaruit blijkt, dat bij het goed- keuringsbeleid ten departemente de fifty- fifty-verhouding voor woningwet- en par ticuliere bouw zeer stringent wordt toe gepast. Hij was hierover dermate ontsticht, dat hij eraan twijfelde, of h\j onder deze om standigheden nog zijn steun aan de minis ter zou kunnen blijven geven. Van ver schillende zijden kreeg de heer Wouden berg, wat die fifty-fifty-kwestie betreft, bijval. De heer Nijkamp zag hierin het ge vaar gelegen van aanzienlijke vertraging in de bouwbedrijvigheid. Merkwaardig is, dat de minister in zijn M. v. A. verklaar de. dat het aangeven van een vast ver- ho'udingscijfer voor particuliere en wo ningwetbouw hem ondoenlijk voorkomt. Het antwoord van de minister zal hope lijk hierover meer klaarheid brengen. Bij vele woningbouwverenigingen is de band tussen het bestuur en de bewoners van de woningen uiterst zwak. De verenigingsbesturen, waaraan de zorg voor een veelal aanzienlijk woningbezit is toevertrouwd, komen daardoor los te staan van de bewoners. Dit is een zorgwekkend verschijnsel, waarop terecht verscheidene sprekers de aandacht vestigden. De heer Reijers legde de vinger op de wondeplek, door er op te wijzen, dat de horizon van het ver enigingslidmaatschap na de oorlog uiter- matê beperkt is. Bestuur en leden hebben in de huidige gang van zaken haast niets meer te vertellen. De woningbouwvereni gingen zijn verlengstukken geworden van het overheidsapparaat. In dergelijke om standigheden is geen actieve belangstel ling te verwachten. Morgen zal de bewindsman antwoorden. AD. INT. Italiaanse brandweerlieden, die hebben deelgenomen aan het herstel van dijken in het watersnoodgebied, zijn Dinsdag naar hun land teruggekeerd. Vooraf had op het gemeentehuis van Zevenbergen een afscheidsbijeenkomst plaats, waarbij talrijke autoriteiten aanwezig waren. Voor het gemeentehuis neemt de bur gemeester van Zevenbergen, de heer H. M. Schaminé, onder hartelijke dank betuiging afscheid van de Italianen. Geheel links de commandant van de brandweerploegir Carlo Malagamba. Dinsdagavond werd te Cairo van gezag hebbende zijde vernomen, dat Egypte Groot-Brittannië op korte termijn een in krachtige bewoordingen gestelde nota zal doen toekomen, waarin de eis tot „onvoor waardelijke ontruiming" door de Britse troepen van de Suezkanaalzöne zal wor den gesteld. Deze ontruiming zou in zes fasen moeten geschieden en in zes maan den ttjds een feit moeten zijn. Men verwacht dat de nota op of om streeks 21 Maart aan de Britse ambassa deur te Cairo ter hand zal worden gesteld. Hier werd aan toegevoegd, dat de nota ten doel heeft „de BritsAmerikaanse pogin gen, om de Egyptische ei» tot ontruiming der zóne op de lange baan te schuiven, door haar te koppelen aan het grotere vraagstuk van de opbouw ener verdedi gingsorganisatie voor het Midden-Oosten, te verijdelen". De Egyptische regering zal met het in- dienen van haar nota wachten tot de 1 - se minister van buitenlandse zaken, Ed teruggekeerd is van zijn bezoek aan Was hington, waar hij, naar verluidt, de Brit® Egyptische vraagstukken met president Eisenhower zal bespreken. De nieuw benoemde Egyptische ambas sadeur bij de Amerikaanse regering, dr Ahmed Hoessein, zal spoedig per vliegtuig naar Washington reizen. Hij zal de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken, Foster Dulles, vóór diens vertrek naar het Midden-Oosten, op de hoogte stellen van het Egyptische standpunt m.b.t. een ont ruiming der Suez-kanaalzóne. Eerder op de dag had de Egyptische premier, generaal Naguib, op een perscon ferentie scherpe critick geoefend op het Britse bestuur in de Soedan, dat hij er van beschuldigde „zijn toevlucht te nemen tot oude koloniale werkwijzen, terwijl de inkt op de BritsEgyptische overeenkomst over de Soedan nauwelijks gedroogd is" Naguib verklaarde, dat de Egyptische regering „talrijke klachten heeft ontvan gen van verantwoordelijke Soedanese lei ders, volgens welke Britse beambten een aantal leden van Soedanese stammen ge vangen hebben gezet, omdat zij verklaar den het op 10 Januari j.l. gesloten Egyp tisch—Soedanese verdrag te aanvaarden". Naguib vervolgde: „Hierdoor wordt ons vertrouwen in de toepassing door Groot- Brittannië van de bepalingen der kortgele den gesloten Brits—Egyptische overeen komst betreffende de Soedan ernstig ge schokt. Er zijn thans bij ons gevoelens van twijfel en achterdocht gewekt aangaande de voornemens der Britse beambten ge durende de periode van Soedanees zelf bestuur. De Egyptische minister van buitenland se zaken, dr Fawzy, had tevoren medege deeld dat zijn regering zich in het vervolg over zaken, de Soedan betreffende, recht streeks in verbinding zou stellen met de (Britse) gouverneur-generaal van de Soe dan, sir Robert Howe. Tot nu toe ge schiedde dit via de Britse ambassade te Cairo. (Van onze Utrechtse redacteur) „Doe het niet zelf, Wat een ander beter en goedkoper kan", onder deze leuze wordt In de metaal-industrie een actie gevoerd om tot een rationele werkver deling te komen. Na de oorlog heeft onze metaal-industrie zich steeds meer ont wikkeld en wanneer men het productie cijfer in 1948 bepaalt 0p 100, dan kan men dit thans gevoeglijk op 170 stellen. Er heeft echter ook een belangrijke struc tuurwijziging plaats gevonden met dien verstande, dat vele producten, die vroe ger uit het buitenland betrokken moesten worden, thans in eigen land worden ver vaardigd. Zelfs heeft er een belangrijke export plaats. Een voortdurende bezetting van de productie-apparatuur is evenwel nood zakelijk en om dit te bereiken is de Rijksnijverheidsdienst, in samenwerking met de sectie Bedrijfsonderzoek van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs, ge komen tot een actie „Uitbesteding en Toelevering in de Metaalnijverheid". Kort en goed komt dit hierop neer, dat een bedrijf voor een bepaald fabrikaat niet zelf onderdelen moet vervaardigen als die elders goedkoper en beter gemaakt kun nen worden, omdat men zich daarin heeft gespecialiseerd. In de 518e Staatsloterij, vierde klasse, vijftiende lijst, is een prijs van 50.000 gevallen op lot no. 14950. Wij hebben reeds meegedeeld, dat op de aanstaande Jaarbeurs een speciale stand in de Bernhardhal aan de Croeselaan :s ingericht, waar dit gepropageerd wordt, terwijl op een speciale dag, aan dit vraag stuk gewijd, nl. Donderdag 19 Maart, een daarover uitgebracht rapport zal worden besproken. De propaganda op de Jaarbeurs voor Uitbesteding en Toelevering sluit name lijk aan op dit pas uitgebrachte rapport en is bedoeld als een begin van een do cumentatie van firma's, die gaarne werk willen uitbesteden, terwijl daarnaast met een achttal producten, waaronder Diesel motoren, ponsmachines voor adresseer- machines, huishoudelijke artikelen (stof zuigers), een rijwielhulpmotor en een daaruit ontwikkelde buitenboord-motor wordt aangetoond, op welke wijze het nuttig kan zijn, dat een bedrijf bepaalde onderdelen elders laat maken. Hiervoor hebben zich tachtig bedrijven opgegeven, wier stands aan een bepaald embleem met het opschrift „Uitbesteden" te herkennen zijn. Van ir J. Smit, districtshoofd van de Rijksnijverheidsdienst te Amsterdam en voorzitter van genoemde Sectie, verna men wij, dat het „uitbesteden" na de oorlog in slechte reuk stond, omdat de toeleverende bedrijven, die in het alge meen over verouderde machines en slecht geoefend personeel beschikten, meer als loonbedrijven waren te zien. Met de in voering van de liberalisatie werd dit be ter en steeds meer ontstond de neiging bepaald werk aan derden uit te besteden. In dit opzicht heeft men veel geleerd van het buitenland, met name van Ame rika, waar dit systeem met succes wordt toegepast. Prof. ir E. van Emden, voorzitter van de werkgroep „Uitbesteden" van de Sec tie B. O. van het Kon. Instituut van In genieurs, noemde als sprekend voorbeeld een wagonfabriek, de door een klein be drijf deuren liet maken van betere kwa liteit en tegen iets lagere prijs dan in eigen fabriek konden worden gemaakt. Een belangrijke factor is ook de we derzijdse technische bijstand, waardoor juist de kwaliteit verbeterd kan worden, terwijl het commerciële motief er ter dege een rol bij speelt. Men moet deze zaak vooral niet zien als een spelen van grotere tegen kleinere bedrijven, want ook onder de laatste ca tegorie zijn er, die „uitbesteden". Een middelgrote machinefabriek is juist door het „uitbesteden" gekomen tot een productie van drie maal zo veel P.K. in 1952 als vroeger. Zij heeft de specia lisatie zover doorgevoerd, dat nu maar één type Bieselmotor gemaakt wordt te gen zeven vóór de oorlog. Men wees ons er nog op, dat de toe leveringsbedrijven ook zo'n voorname rol spelen in verband met de aanwezig heid in ons land van Amerikaanse mon tagebedrijven, die juist rekenen op in ons land te vervaardigen onderdelen, waar voor zij zich anders tot het buitenland zouden moeten wenden. Er heerst een druk verkeer van radio telegrammen tussen de Britse regering en het Joegoslavische oorlogsschip „Galeb", waarmede maarschalk Tito thans naar Een 23-jarige jongeman uit Amster dam kreeg van kinderen spannende "eeldromannetjes en nam op die manier VQ1 belangstelling kennis van de avontu- van „de Soin". Zo las hij ook, hoe f^ze organisatie geld van mensen wist l°s te krijgen. Hij kende een pension houdster, b(j wie enkele van zijn familie celen woonden en schreef haar, dat het e geheime wereldorganisatie ,,de Spin" !®r ore was gekomen, dat zij op oneer- 'Jke manier aan geld was gekomen. Zij haar kinderen werden met geweld be- Sreigd als zij niet op die dag en die i hatsaan een handlanger tweeduizend Fülden ter hand zou stellen. De dame later nog een tweede brief, waar- an -de Spin" haar verontschuldigingen \!at1hood. omdat men zich in de dag, öjaar0p het geld moest worden overhan- \v had vergist. Een andere datum ^'d opgegeven. pensionhoudster was verstandig en "arschuwde de politie, die haar advi seerde met een enveloppe met waarde loos papier naar de afgesproken plaats, vlak bij haar pension te gaan. Het ge beurde aldus en de handlanger ver scheen, maar viel recht in de armen van enkele burgers", die plotseling te voor- itóSK, de Indische Nederlander E S stond nu gisterenmiddag terecht voor de Amsterdamse rechtbank terzake van poging tot afpersing. De Officier van Justitie noemde het een belachelijke en kinderachtige zaak. De eis was eenrer niet kinderachtig: een jaar, waarvan zes maanden voorwaardelijk met aftrek van voorarrest en ondertoezichtstelling van de dr D. R. Meyer Stichting. De raadsvrouwe van verdachte, welke laatste een zielige indruk maakte, wees in haar pleidooi op de bijzonder moeilijke jeugdjaren van S., die de Japanse bezet ting in Indonesië meemaakte en een zwakke gezondheid had. Op 24 Maart zal in deze zaak uitspraak worden gedaan. Gistermorgen omstreeks elf uur hebben twee vliegtuigen van bet type Mig-15, komende uit Tsjecho-Slowakije en voorzien van Tsjechische ken tekenen, boven Duits grondgebied een patrouillerend Amerikaans militair vliegtuig van het type Thunderjet F-84 aangevallen en neergeschoten. De piloot, luitenant Warren Brown, wist zich met behulp van zijn valscherm in veiligheid te brengen. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken heeft dit incident „zeer ernstig" genoemd. De Amerikaanse ambassadeur te Praag, George Wadsworth, heeft van zijn regering opdracht gekregen tegen het neer schieten van de Thunderjet en tegen de schending van het Duitse territoii „zo krachtig mogelijk" te protesteren. Het Witte Huis weigerde commentaar De eerste mededeling over het gebeurde kwam over radio-A. F. N., ongeveer elf uur nadat het voorval zich had afge speeld. De Thunderjet van luitenant Brown maakte samen met een ander Amerikaans toestel van het zelfde type een normale patrouillevlucht. Ten Oosten van Regensburg, op een punt dat volgens A. F. N. minstens 15 k.m-, aoch vol gens de plv. bevelhebber van de Ameri kaanse luchtstrijdkrachten in Europa, generaal-majoor Truman Landon zeker 25 k.m. van de Tsjechische grens ver wijderd was, verschenen plosteling op een hoogte van 12-000 voet twee Migs, die in het voorbijgaan op het Ameri kaanse toestel vuurden. Het toestel werd getroffen, de stuurinrichting weigerde, en de piloot zag zich ge dwongen zich in veiligheid te brengen. De begeleidende Amerikaanse straaljager neelt geen poging gedaan de aanval te beantwoorden. Kort nadat de Brown zijn toestel verlaten had, stortte de Thun derjet neer en brandde geheel uit. Nader wordt nog gemeld, dat tijdens de aanval het weer volkomen helder was, zodat men nauwelijks aan kan nemen, dat er een vergissing in het spel was- Ook de Amerikaanse hoge commissaris in West Duitsland, dr Conant, heeft in een speciaal perscommuniqué lucht ge geven aan: zijn verontwaardiging over het gebeurde. Hij noemde het „een ernstig incident" en „een grove schending van de Amerikaanse zonegrens." „De Amerikaanse regering is van deze schandelijke gebeurtenis op de hoogte gebracht en ik verwacht, dat doeltref fende maatregelen getroffen zullen worden. Inmiddels vertouw ik er op, dat de Amerikaanse strijdkrachten m Duits land zullen weten op te treden ten aan zien van iedere toekomstige inval van deze aard", aldus het communique van de hoge commissaris- Gisteravond even na zes uur is een Meteor-straaljager van de vliegbasis Twente in de directe nabijheid van het vliegveld, onder Deurningen, veronge lukt. De vlieger, die zijn eerste solovlucht maakte, bleef ongedeerd. Het toestel dat in een bos terechtkwam, werd zwaar be schadigd. Groot-Brittannië reist. Zelden zijr. in Groot-Brittannië in vredestijd op een der gelijke schaal voorzorgsmaatregelen ge troffen i.v.m. het bezoek van een staats hoofd, als nu bij de komst van maarschalk Tito. Het Joegoslavische staatshoofd wordt Maandag a.s. in 'een Britse haven ver wacht, welke haven het zal zijn, is nog steeds een geheim. Ook is van officiële zijde nog niets medegedeeld over het voor Tito's bezoek opgestelde officiële program ma. Politici, die verwachten een onderhoud met de maarschalk te zullen hebben zijn van mening dat er gegronde redenen be staan voor de getroffen voorzorgsmaat regelen. De Joegoslavische regeringsleider heeft tweeërlei vijanden: de communisten en de uitgeweken Joego-Slaven, die Tito's bewind haten. Beide categorieën zouden er allesbehalve rouwig over zijn, indien Tito iets overkwam. In alle Britse havens wordt er thans scherp op toegezien, dat er geen „politiek ongewenste personen" tot Groot-Brittan nië doordringen. Men meent te weten, dat vele voorzorgs maatregelen, getroffen voor de veiligheid van het Joegoslavische staatshoofd, zijn genomen op verzoek van de Joego-Slaven zelf. Koningin Juliana, die als een harer ti tels baronesse van Grave voert, zal Vrij dagmorgen a.s. met Z.K.H. Prins Bernhard een bezoek brengen aan dit Brabantse stadje. Zij zal daar aan het regiment „Chassé" een nieuw vaandel uitreiken. Dit regiment zet de traditie voort van het Zevende Regiment Infanterie, dat in het verleden o.a. uitblonk bjj Quatrebras en Waterloo. °m .e^ ,uur ^es morgens ral in tegen woordigheid van de minister van Oorlog, ir C. Staf, en de staatssecretaris van Oor log, mr F. Kranenburg, vijf generaals en vele burgemeesters uit de omgeving aan luitenant-kolonel I. Leezer, commandant van het regiment, de plechtige overdracht van het vaandel geschieden. De Koningin zal zich na afloop van de plechtigheid naar Heemstede begeven om in de middaguren de tentoonstelling „Flora" te openen. Zes Deense vissersvaartuigen, die, naar wij in een deel onzer editie van gisteren hebben gemeld, door Poolse autoriteiten werden vastgehouden in een Poolse ha ven aan de Helabaai, zijn Woensdagoch tend vrijgelaten. Aanvankelijk werd aan genomen, dat de Poolse maatregel 'n ver gelding was voor het incident met de die op Bornholm is geland. Vier van de vissersschepen zijn op weg naar Bornholm, waar zij morgen worden verwacht; de twee andere zullen de vis vangst in de Oostzee voortzetten. Na de katholieken van Frankrijk te heb ben herinnerd aan de plichten, welke zij tegenover de geesel van het gezinsleven, het alcoholisme, hebben en na erop te hebben gewezen, hoe huisvesting en werk loosheid het christelijk geweten voor be angstigende vragen stellen, komen de kar dinalen en aartsbisschoppen van Frank rijk terug op de noodzaak in de maat schappelijke verhoudingen alles te zetten op economische en sociale vooruitgang. Zij doen dit in een lange verklaring, uit gegeven naar aanleiding van de jaarlijkse bijeenkomst, die zij te Parijs op 4, 5 en 6 Maart hebben gehouden. „Particuliere belangengroeperingen zul len zonder mankeren in het aanschijn van het menselijke lijden en de noodzakelijk geworden economische hervormingen het spel slechts vervalsen, de toekomst verder belasten en leiden tot het afwijzen van de plicht om de eisen van het algemeen wel zijn en in het bijzonder de voldoening der eerste behoeften van de mens te stellen boven de toeneming van het persoonlijke gewin". In dit zo zorgelijke uur, waarin allen, die op een of andere grond een verant woordelijke plaats in de economie in nemen, moeten allen tezamen zoeken naar de middelen, om uitbreiding der economie en een volledige arbeidsbezetting tot stand te brengen. De Christenen hebben geen enkel recht om hierbij verstek te laten gaan. Integendeel, door hun tegenwoordig heid en hun meedoen moeten zij zich de getuigen en de apostelen maken van de beginselen der Kerk, welke gelden met be trekking tot de sociale rechtvaardigheid en liefde ten opzichte van het algemeen welzijn". Intussen heeft de voorzitter van het bestuur van de „Ommelanden", de heer E. Bus uit Enumatil, meegedeeld, dat op de Zaterdag j.l. gehouden vergadering nog niets besloten is tot verkoop van de fabriek. Wel is besloten voor een aan tal van de 65 arbeiders, die herplaatst moeten worden, dispensatie aan te vra gen. Speciaal voor die stakers, die zich gedurende het conflict misdragen heb ben. omdat men anders vreesde, dat de verhouding onderling ongunstig beïn vloed zou worden. Wanneer deze dispen satie niet verleend zou worden, dan zal men alsnog tot verkoop overgaan. Deze verklaring van de voorzitter is in tegenspraak met het betoog van de di recteur, de heer De Boer, die in een cir- leveranciers meedeelde, dat de „Ommelanden" niets anders rest dan tot verkoop over te gaan. De personeelschef van de „Ommelan- eulaire aan de den", de heer C. B. Baarveld, heeft ont slag genomen. Hij kwam gisteren tot dit besluit, omdat de directeur voor een groot deel van de 65 arbeiders, die over eenkomstig het besluit van de arbitrage commissie herplaatst moeten worden, dispensatie wil aanvragen. De heer Baarveld is van mening, dat na de uitspraak alle krachten moeten samenwerken om de fabriek weer tot bloei te brengen. Hij meent, dat de hou ding van de directeur samenwerking te gengaat en dat er twee groepen ge vormd worden „stakers" en „werkwilli gen". Het K.N.M.I. deelt mede Dagenlang werd het weer in Nederland bepaald door een gebied met hoge baro meterstanden, waarvan het centrum over de Britse eilanden zwierf. Zaterdag lag 't boven Ierland; Zondag boven midden-En- geland, Maandag boven Schotland. Dins dag was het weer in midden-Engeland en vanochtend in Ierland teruggekeerd. Dat deze laatstë positie door zijn grote afstand van Nederland voor ons tamelijk ongun stig is, bleek zowel Zaterdag als vandaag. Op beide dagen trok namelijk langs de Oostflank van het hogedrukgebied een storing over de Noordzee naar het Zui den; het ging met een krachtige Noord- Westelijke wind en enkele buien gebaard. Bij de Zuidpunt van Groenland bevindt zich thans een zeer diepe depressie. Deze veroorzaakt over het Westelijk deel van de Oceaan flinke stormen. De invloed van deze depressie heeft zich nu tot het zee gebied tussen IJsland en Schotland uitge breid. Het ziet er naar uit. dat ook Ne derland binnen de invloedssfeer van deze depressie zal komen, zodat op enkele da gen met wisselend weer moet worden ge rekend.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1