Harde strijd tegen waterramp HET WATER IS DUIZEND ZANDZAKKEN TE ERG Nooddijk bij Rilland Bath is dicht Optimisme van Eden in de V.N. Derde wereldoorlog vermijdbaar Minister De Bruijn gaat geld verdelen Krachtig Amerikaans protest in Praag Tsjecho-Slowakije antwoordt met tegenbeschuldigingen Specula ties bij dood van StalinMoed pompen wordt leuze HALF APRIL TIEN POLDERS DROOG Weer anderhalf millioen Meer arbeid GELOOFSBELEVING IN POLEN IS ZEER KRACHTIG Donderdag tl.2 Maart 1953 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Dijkgat bij Zierikzee móet dicht Aartsbisdom bracht half millioen bijeen Drooglegging van Noord-Beveland vordert prachtig Nachtelijke slag tegen water en wind t)e opbrengst van hei Belgische rampenfonds Prins Bernhardt neemt opbrengst in ontvangst Aantal werklozen daalde ■SM Maar Gromyko bleef even onverzoenlijk als altijd Analyst Carthage" onwrikbaar De „Vlier" stootte op Engelse rotsen De aanval der Tsjechoslowaakse Migs boven W.-Duitsland Roepingen tot priesterschap toenemend Auto reed in ringvaar? Lichting 1951-2 op groot verlof f ■~N WEERBERICHT Vier vijfde van Nieuwerkerk verwoest Mosselen worden de polders ingespoten BURGEMEESTER WERD GEVONDEN Regering laat extra-belasting- plan varen Beurzen open, dijken dicht Nationaal Rampenfonds w*» Koud egoïsme „Vrees der Russen Kapitein en eerste stuurman streng gestraft TARWE DOORSTOND DRIE WEKEN ZOUT WATER De Praagse lezing Patrouilleren gaat door VERHOGING VAN PRODUCTIVITEIT IN NEDERLAND Ruim f 400.000 uit tegenwaarde- rekening voor enkele instellingen Bestuurder om het leven gekomen De weerverwaehting van het KNMI geldig tot Vrijdagavond, luidt: Zwaar bewolkt met plaatselijk opklaringen en overwegend droog. Matige Noordelijke wind. Over het algemeen weinig verandering in tem peratuur. Vrijdag 13 Maart: Zon op 7.00 uur, onder 18.40 uur. Maan op 6.04 uur, onder 16.11 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Het herstelwerk op Schouwen-Duivelanrl concentreert zich vooral de laatste dagen op de dichting van het steeds gevaarlijker wordende gat in de Westdijk van het havenkanaal van Zierikzee, een gat, dat sedert de eerste Februari van 10 meter door de getijstromen is uitgesleten tot bijna 70 meter breedte. Meer dan één poging is al gedaan om deze dijk te herstellen en te voorkomen, dat de haven door verzanding onbruikbaar zou worden. Maar noch de duizenden zakken zand, noch de tonnen en tonnen kleileem konden een blijvende barrière vormen tegen het bij eh en vloed aanstormende water. Nieuwerkerk terug te keren, als het wa ter dan tenminste weg is Ia Den Haag is daarop onder leiding van prof. Thijsse een plan opgesteld, dat Bu wordt uitgevoerd. In een halve cirkel worden vijf bakken achter het gat in de polder tot zinken gebracht. Twee bakken heeft men ontijdig moeten laten zinken, omdat de stroming van het water, dat oP enige tientallen meters achter het gat al een diepte van bijna zeven meter heeft, te sterk bleek. Twee bakken liggen in goede positie. Een drijvende kraan met een capaciteit van drie ton werpt een dam van kleileem op. Het gat, dat nog dagelijks wordt uitgeschuurd, heeft reeds een diepte van iets minder dan 20 meter bereikt. Maar de dijk moet dicht en mocht het onmogelijk blijken het gat op deze wijze te sluiten, dan zal een veel kost baarder en langduriger methode moeten worden gevolgd. Het aanleggen van een ringdijk van een kilometer lengte achter de bres. Intussen zijn de vorige week reeds drie gaten van elk ongeveer 40 meter bij Drei- schor gedicht, waardoor 1100 hectaren polderland drooggemalen kunnen worden. Ook op andere plaatsen aan de Noord kust zijn kleinere gaten gesloten. Het aantal slachtoffers op Schouwen- Duiveland is volgens thans beschikbare gegevens 500. Het zwaarst getroffen is de gemeente Nieuwerkerk, waar 274 van de 1859 inwoners zijn verdronken. Ook de materiële schade is in dit zwaar geteis terde dorp groot: van de 525 woningen zijn er geen 100 meer over. Nog dagelijks z®t het water zijn vernielend werk voort. ï"Iet laag water blijft één straat droog, Het dijkherstel op Goeree-Overflakkee dreigt voor de Zeeuwse mosselcultuur desastreuze gevolgen mee te brengen. Op de Oude Tongse Bank, nabij Oude Tonge en de Hoek van St. Jacob, waar vele mosselkwekers percelen hebben, die met mosselen bezaaid en bezet zijn, heb ben zandzuigers en baggermolens hun werk gedaan. Men kan begrijpen welk een ravage dit meebrengt. Mosselpercelen worden verwoest, de aanwezige mosse len worden mede de polder ingespoten. Het schijnt in de bedoeling te liggen, nog op diverse plaatsen voor het eiland grond te baggeren of te zuigen. Pogin gen zullen in het werk worden gesteld, om verdere verwoesting van mosselper celen tegen te gaan. De collecte in de kerken van het aarts bisdom Utrecht, gehouden ten behoeve van de slachtoffers van de watersnood, heeft opgebracht de som van 533.181,29. Gisteravond werd het stoffelijk over schot gevonden van de heer J. A. de Goffau, burgemeester van Rilland Bath Burgemeester Goffau was in de ramp nacht van 1 Februari verdronken. Het herstel van de dijken van Noord- Beveland en het droogleggen van dit eiland heeft een gestadig verloop en geeft reden tot optimisme. Het gat bij Kats is ,al dicht en een rijdend gemaal, met een capaciteit van ongeveer hon derdduizend kubieke meter per etmaal pompt met enkele kleinere installaties op het ogenblik de Oud-Kortgenepolder en de daarmee verbonden Frederikspölder leeg. Het aiitgepompte water komt terecht in de Westpolder en de Willem Adriaan- poldcr, die nog met de open zee in ver binding staan. Dit gemaal werd in acht dagen tijds gebouwd door een Nijmeegse firma en is gemakkelijk verplaatsbaar. Aangezien Noord-Beveland een vrij hoog niveau heeft, zouden diverse pol ders gedeeltelijk langs natuurlijke weg kunnen worden ontwaterd. Vele duikers tussen de polders zijn echter ingestort, zodat de lozing niet 'eenvoudig is. De laatstgenoemde twee polders zullen ver moedelijk het langst onder blijven staan. De eerstgenoemde twee kunnen om streeks 15 Maart droog staan. Van de twaalf op dit eiland ondergelo pen polders zijn er thans reeds drie droog. Half April kunuen er tien droog zijn en niet lang nadien zullen, indien de terwijl de rest van één tot anderhalve j dijk ten Westen van Kortgene weer dicht meter onder water staat. De bevolking is j zal zijn. de Westpolder en de Frederiks- dan ook geheel geëvacueerd met uitzon- Polder weer watervrü kunnen worden aan gemaakt. Daarmee zal dan het werk van dering van enkelen, die de vorige week drooglegging van Noord-Beveland zijn teruggekomen voor opruimingswerk. j weer tot het verleden behoren. In het najaar hopen de bewoners van j Hond de nog blank staande polders in Het is dan toch eindelijk gelukt: de nooddijk in de Vierde Weg bü Rilland Bath is dicht en men heeft goede moed, dat de dijk thans ook dicht zal blijven- De dichting kreeg haar beslag gisteren ochtend om 8 uur. Van de duizend hectaren grote Reigersbergsepolder zijn nu 860 hectaren van het zeewater afgesloten. Omdat het weerbericht een strakke wind voorspelde begon de slag al om half drie 's nachts. En bij het aanbreken van de dag staken reeds de eerste zandzakken hun koppen boven de golven uit. Daarna begon de strijd echter tegen 't inmiddels weer wassende water. Toen de vloed om elf uur op zijn hoogst was, was de dijk echter hoog genoeg om deze te weerstaan. Niet minder dan 40.000 zakken zand verdwenen in het veertig meter lange gat tussen de hierin geheide palen, die om 't wegspoelen der zakken te voorkomen met gaas waren verbonden. De avond te voren waren reeds de beide lendingshoofden gereed gekomen en nu zal men beginnen met een zandzuiger, die inmiddels al klaar ligt, de dijk met zand te bespuiten. De gehele nooddijk werd gis terenmiddag en -avond met behulp van graafmachines opgehoogd tot drie en een halve meter boven A.P. De 800 militairen van 't regiment Oranje Gelderland, die bij dit werk hulp hebben verleend, zouden vanmorgen vertrekken. Zoals bekend is een eerste poging om deze nooddijk bij Rilland Bath te dichten mislukt, waardoor de Reigersbergsepolder nog niet droog kon worden gemalen en men zodoende ook niet kon beginnen met bet herstel van de spoordijk Bergen op ZoomGoes, die door deze polder loopt. Het Belgische Rampenfonds, de pendant J'an het Nederlandse Nationale Rampen fonds, heeft tot nu toe een bedrag van 150 millioen francs ingezameld. Een bij zondere trekking van de koloniale loterij zol nog 12,5 millioen francs opbrengen, een speciale postzegel een kwart millioen H'ancs. De Belgische regering heeft als eerste hip een bedrag van 10 millioen francs ®r beschikking gesteld van de geteister- en langs de Belgische Noordzeekust. Aan e slachtoffers van de watersnood zal ten oogste 50.000 francs worden uitgekeerd, uwijl de hotelnijverheid, een vergoeding zal krijgen van maximaal 50 procent der geleden schade. De getroffenen zullen voor het overige deel der schade een be roep doen op gunstige regeringscredieten Zoals bekend wordt de totale door het water aangerichte schade, dus ook die aan dijken en zeeweringen, geschat op 1400 millioen francs. De regering heeft besloten het aanvan kelijke plan tot het heffen van een be lasting van 5 procent op het inkomen ter financiering van de door de watersnood aangerichte schade te laten varen cn heeft thans voorgesteld de uitgaven op de on derscheidene begrotingen met 10 procent te beperken. de beide Bevelanden zijn de boeren op droog land druk in de weer om de schade aan hun gronden te herstellen. De akkers moeten gereed gemaakt worden om zo mogelijk dit jaar toch nog een oogst te winnen. Hoet het zal gaan met de herbevolking van de weiden is, in verband met het prijsverloop voor vee, nog niet te voor zien. Wel wordt door overheid en land bouworganisaties overwogen om uitslui tend prima en tuberculose-vrij rundvee op de getroffen bedrijven te herplaatsen. (Van onze correspondent) Z.K.H. Prins Bernhard heeft, zo ver nemen wij, in principe toegezegd aanwezig te zullen zijn op de slotavond van de radio-actie „Beurzen open, dijken dicht" op 28 Maart in het Concertgebouw te Amsterdam. Kees Cabout, de leider van deze radio actie, is voornemens het totaalbedrag, dat deze actie heeft opgebracht, aan Prins Bernhard te laten overhandigen door de voorzitter van de Tweede Kamer, dr Kor- tenhorst. die, zoals men weet, ook aan het begin der inzamelingsactie meewerkte door dagelijks de totaalstand van de bij net fonds binnengekomen gelden op te geven. Er is voor deze slotavond uiteraard grote belangstelling. Om de plaatsen een zo eerlijk mogelijke bestemming te geven wil men een aantal personen, die zich voor deze radio-actie bijzondere verdiensten hebben verworven, uitnodigen. Tot gisteravond had het Nationale Ram penfonds in totaal 79 millioen gulden ontvangen. Dat is dus anderhalf millioen meer dan eergisteren, toen de stand 77.5 millioen was. Een Amerikaanse straaljager van het type F-81/ ts door twee Tsje chische vliegtuigen van Russische makelij MIG-15 boven Duits land neergeschoten. Deze telefoto toont een aantal leden van de Amerikaanse militaire politie tij dens het onderzoek van de wrak stukken van het toestel. Eind Februari bedroeg het aantal ge registreerde werkloze mannen 120.670 te gen 140.535 op 31 Januari. In dit cijfer van 120.670 zijn 2636 geëvacueerden uit de noodgebieden begrepen. Daarenboven waren op 28 Februari 28.752 personen werkzaam op een der objecten van de DUW tegen 30.504 op 31 Januari. Deze belangrijke daling van het werk loosheidscijfer moet aan verschillende oorzaken worden toegeschreven. Vooreerst werden, vooral jn streken met grote werkloosheid, een aantal van rijkswege gesubsidieerde openbare werken in uit voering genomen. Vervolgens werd de werkgelegenheid gunstig beïnvloed door het voortschrijdend seizoen en het bijzon der goede weer. ln hoeverre daarnaast de gevolgen van de watersnood van invloed zijn geweest, kan moeilijk nauwkeurig worden bepaald. Aangenomen wordt, dat het aantal arbeidskrachten, werkloos ge worden tengevolge van ,je ramp, globaal genomen eind Februari even groot was als het aantal arbeidskrachten, betrokken bij het herstel. De werkloosheid was eind Februari het hoogst in Groningen met 61 werklozen per looo mannelijke beroeps beoefenaren en het laagst in Zeeland met 15, terwijl het rijksgemiddelde 39 bedroeg tegen 45 op Januari. v •- -x 5 TT FT is opvallend, dat, terwijl onmid- _ljj delhjk 11a Stalin's dood de commen taren weifelend, ieerden gehouden, waarbij een zekere bezorgdheid toch wel te onderkennen viel, de laatste tyd een I licht optimisme gaat doorbreken. De Amerikaanse, minister van Buitenlands' Zaken Foster Dulles was al heel positief, toen hij verklaarde men heeft het Woensdag in ons blad kunnen lezen j dat ,.de kans op vrede vergroot was. i aangezien Stalin de grootste hinderpaal vormde voor het. bereiken van het V.N.- ideaal". En in die mening staat de Ame rikaanse diplomaat niet alleen, al zijn andere uitingen wat voorzichtiger ge houden. Gezien 't gezag, dat een Amerikaanse minister geniet, werd bedoelde verkla ring uiteraard met een gevoel van op luchting ontvangen. Wie is niet blijde als de kans op een duurzame vrede groter schijnt te zijn geworden t Men zal in dit verband wellicht ons te i pessimistisch gevonden hebben, toen wij Dinsdag schreven, dat het niet zo'n ver schil uitmaakt, of men door de kat of I de hond gebeten wordt. Hierbij op doe lende, dat het niet van overwegend be- i lang geacht kan worden, welke groep of persoon in Moskou de dictatuur-scep ter zou gaan zwaaien, aangezien de „bonzen" toch communisten zouden zijn! Wjj hopen van harte, met een te zwarte, bril geanalyseerd te hebben, doch vooralsnog zijn wij daarvan niet over- I tuigd. Immers, behalve de vrede zijn er nog meer goederen, welke de mensen dierbaar moeten zijn. Met name de vrij- heid, speciaal de godsdienstvrijheid En zolang er nog zovele millioenev mensen geestelijk en lichamelijk onder drukt worden, kunnen de vrije volkeren niet juichen. Ook niet zelfs, indien er aan de koude oorlog een einde kwam. Dat zou koud egoisme zijn! De Algemene Vergadering van de V. N. had Woensdag, hij (je behandeling van het Koreaanse oorlogsschade-probIeem, de Britse minister van buitenlandse zaken, Eden, in haar midden, die bij die gele genheid een uitvoerige rede hield. „Het is een vereucdog te denken, aldus minister Eden in zijn rede, dat een nieu we wereldoorlog onvermijdelijk is. Deze oorlog is niet gekomen en niemand heeft er belang bij dat de krijg ral uitbarsten. Wanneer communistische en niet-commu- nistische staten slechts de normale voor zichtigheid in acht nemen, bestaat er geen reden, waarom het ooit tot een derde we reldoorlog zou komen", verklaarde hij. Eden zeide voorts, dat de V. N. de plaats moest zijn „waar 's werelds landen bijeen kunnen komen ter bespreking hunner vraagstukken en voor het verzekeren van de vrede". Bij deze woorden werd luide geapplaudisseerd. Na over Visjinsky's afwijzing van de In dische bestandsvoorstellen fe hebben ge sproken, vervolgde Eden „Daar de Chinees-communistische en Noordkoreaanse regeringen weinig an ders hebben gedaan dan na te zeggen, hetgeen haar door de Sovjet-Unie is voorgezegd, kan het niemand verwonde ren dat het de Politieke Commissie on der deze omstandigheden niet gegeven was een nieuw voorstel voor een be ëindiging van de Koreaanse oorlog op te stellen. Doch uit het debat is in elk geval gebleken, dat de vrije landen even eensgezind zijn gebleven als in Decem ber j.l., toen zij de Indische resolutie aanvaardden". Eden constateerde met leedwezen, dat de Sovjet-staten als enigen zich verzetten tegen een leniging van de nood der Ko reaanse bevolking. De vertegenwoordiger van de Sovjet- Unie, Gromyko, bleef overigens even star ais altijd. „De krijg sleept zich nog steeds voort, omdat de V. S. zich hebben verzet tegen elk voorstel, dat beoogt de vrede te herstellen", fantaseerde hij. De Sovjetrussische vertegenwoordiger besloot met het indienen van een resolu tie, strekkende tot ontbinding van de V. N.-commissie voor het herstel en de we deropbouw van Korea. De afgevaardigde der V. S., Henry Ca bot Lodge, viel Gromyko onmiddellijk aan met de woorden „Het Amerikaanse le ger, dat u gepoogd hebt te besmeuren, is hetzelfde dat in de jaren 1942, '43, '44 en '45 naast het Rode Leger streed. Het was toen goed genoeg en hetzelfde zou thans het geval zijn, indien de Sovjet-regering het roer niet zo radicaal had omgegooid". „Hoe meer ik de buitenlandse politiek der Sovjet-Unie bestudeer, des te gereder geraak ik er van overtuigd, dat vrees ten grondslag ligt aan de heftige woorden en daden, waardoor het Krcmlin-bewind wordt gekenmerkt", vervolgde Cabot Lodge. Vervolgens werd gestemd over de re solutie, waarin een beroep op de leden- staten der V. N. wordt gedaan, meer hulp te verlenen aan de wederopbouw van en de lening van de nood in Korea. De resolutie werd aanvaard met 55 tegen 5 (communistische) stemmen en zonder ont houdingen. Het Sovjet-voorstel werd verworpen met 54 tegen vijf (Sovjet-blok) stemmen. Hierna werd de zitting der Algemene Vergadering tot een niet nader genoemde datum verdaagd. (Van onze Haagse redactie). De zee heeft de laatste weken zoveel zand om en tegen de voor „Seinpost" ge strande Franse vrachtboot „Carthage" af gezet, dat het schip vaster is komen te zitten dan oo-t. Zelfs de watergeul rond de logge romp was nagenoeg weer dicht geslibd. Sinds twee dagen is Van der Tak's Bergingsbedrijf nu echter bezig het zand aan de zeekant met behulp van een centrifugaalpomp weg te zuigen en dit hoger op het strand via slangen weer op te spuiten. Zo hoopt men het vaartuig van het hogere gedeelte naar het ontstane la gere te laten afglijden en het tevens zo veel water te geven, dat het bij de eerste de beste vloedgolf met meer kans op suc ces door sleepboten kan worden vlot ge trokken. De Raad voor de Scheepvaart, uitspraak doende voor de Westkust van Wight bij Atherfield Bellbuoy van het motorschip „Vlier" uit Rotterdam, heeft strenge straf fen opgelegd aan de 50-jarige kapitein D. H. uit Schiedam en de 36-jarige eerste stuurman T. R. uit Boskoop. De kapitein is de bevoegdheid ontnomen om als kapitein op kustvaartuigen tg varen voor de tijd van vier maanden; dg eerste stuurman werd de bevoegdheid om als kapitein of als stuurman op kustvaar tuigen te varen ontnomen eveneens voor de tijd van vier maanden. In zijn oordeel zegt de raad, dat door de zee- onzorgvuldige navigatie van de kapi tein en de eerste stuurman de „Vlier" aan groot gevaar blootgesteld is gewor den. In de Stoofpolder bij Bruinisse een poldertje dat drie weken met £°ut water geïnundeerd is geweest, komt een perceel wintertarwe voor thans nog steeds eeen zeer goe- e stand vertoont, zot" verwaCht dat deze tarwe de ven "mil,g za' over'e" Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft Woensdag bekend gemaakt, dat de Amerikaanse ambassadeur in Praag, George Wadsworth, ,m de krachtigste bewoordingen" bij de Tsjechoslowaakse regering heeft geprotesteerd tegen het neerschieten op Dinsdag van een Amerikaanse straaljager boven West-Duitsland. Wadsworth heeft dit protest nog Dinsdagavond aan het Tsjechoslowaakse ministerie van buiten landse zaken doen toekomen. Tsjecho-Slowakije heeft zicli gehaast Woensdag op zijn beurt een teven- protest bij de Amerikaanse ambassadeur te Praag in te dienen inzake een beweerde „schending van het Tsjechoslowaakse luchtruim" door twee Amerikaanse vliegtuigen op Dinsdag. Volgens Radio-Praag noemt Tsjeclio- Slowakiije hierin dc Amerikaanse voorstelling van zaken, zoals zij in de Amerikaanse protestnota is gegeven „belachelijk". Verder wordt gezegd, dat de „schending" slechts „de voortzetting van een reeks provocaties" is, waartegen Tsjecho-Slowakije reeds herhaaldelijk lieeft geprotesteerd. ongetwijfeld slechts de eerste stap was en dat verdere protesten zouden volgen. In de Amerikaanse protestnota waarvan de tekst Woensdag door het State Depart ment is bekend gemaakt, wordt gezegd, dat Tsjechoslowaakse militaire vliegtuigen het gebied van de Amerikaanse zone van Duitsland hebben geschonden en Ameri kaanse militaire vliegtuigen hebben aan gevallen. Dit was geschied op 10 Maart 1953 te 11.08 uur (Nederlandse tijd) op 12 graden 25 minuten Oosterlengte en 49 gr. 15 minuten Noorderbreedte. De perschef van het State Department, Lincoln White, heeft op de vraag van jour nalisten, of gezien de beknopte, technische formulering van de nota, de officiële in stanties te Washington wel van mening zijn, dat Wadsworth zo krachtig mogelijk heeft geprotesteerd, ten antwoord gegeven, dat Wadsworth vermoedelijk snel wilde handelen. Hierdoor had hij niet de tijd ge- nomen, een gedetailleerder nota op te stellen. Lincoln was van mening, dat dit De Praagse lezing van het incident luidt daarentegen als volgt: „Op 10 Maart vlogen twee Amerikaanse straalvliegtuigen van het type F 84 boveh Tsjechoslowaaks gebied. Te 11.05 uur wer den zij door patrouillerende Tsjechoslo waakse jagers 18 km. ten Zuid-Zuid-Wes ten van Pilsen en 40 km. van de grens on derschept. De Amerikaanse vliegtuigen kregen bevel te landen. Zij gaven aan dit bevel geen gehoor. In de loop van een luchtgevecht vloog één van de Ameri kaanse vliegtuigen weg in Westelijke rich ting. Het andere werd getroffen en vatte vlam. Het vloog weg in Zuidwestelijke richting en verloor steeds meer hoogte". „In verband met de onbetwistbare feiten en de afdoende bewijzen", aldus luidt de Tsjechoslowaakse nota verder, „is de Amerikaanse regering in alle ge vallen gedwongen geweest, de schending van het Tsjechoslowaakse luchtruim toe te geven en de Tsjechoslowaakse regering telkens te verzekeren, dat zij maatregelen zou nemen om verdere schendingen van het Tsjechoslowaakse luchtgebied te ver hinderen. De Amerikaanse ambassade heeft zelfs beweerd, dat de vliegers van zeer snelle vliegtuigen instructie hadden gekregen, de Tsjechoslowaakse grens niet dichter dan 16 km te naderen". Van Amerikaanse zijde handhaaft men onverkort de gisteren gegeven lezing. Men heeft er nogmaals op gewezen dat bij het heldere weer van een vergissing der Ts.io- choslowaakse vliegtuigen geen sprake kan zijn. De bergketen, die de grens vormt was duidelijk te zien. De Beierse minister van binnenlandse zaken, dr Hoegner, verklaar de voorts tegenover de pers, dat hjj van de Beierse politie in de loop van Dinsdag avond voortdurend berichten had ontvan gen over grensschendingen door een reeks van Tsjechoslowaakse militaire vlieg tuigen". Vliegtuigen van de Amerikaanse lucht macht hebben het patrouilleren langs de grens tussen dc Amerikaanse zone van Duitsland en Tsjechoslowakije Woensdag inmiddels onverkort voortgezet, ondanks het Dinsdag voorgevallen- incident, aldus heeft een woordvoerder van de Ameri kaanse luchtmacht te Wiesbaden verklaard. Het patrouilleren, dat ongeveer een maand geleden is begonnen, zou geschie den zolang als nodig zou worden geacht en de instructies aan de vliegers voor het optreden bij incidenten als dat van Dins dag zouden gehandhaafd blijven, aldus de woordvoerder. Hij voegde er aan toe, dat de Amerikaanse vliegers, „die Dinsdag ongeveer 25 km. binnen de Westduitse grens door straaljagers van 't type Mig-15 werden aangevallen", terug hadden mogen vuren. Zij zouden het ook gedaan hebben als zij de kans gehad hadden. Volgens de instructie dienen Amerikaanse vliegers moeilijkheden te vermijden bij een ont moeting met vreemde toestellen, doch een aanval te beantwoorden, indien deze dui delijk vijandig is of als het een kwestie zou zijn van lijfsbehoud. De twee Amerikaanse piloten, die bij het incident van Dinsdag waren betrok ken, hebben Woensdag te Wiesbaden op een persconferentie verklaard, te laat de vijandige bedoelingen van de Migs be merkt te hebben. Zij kwamen twee Migs tegen op een tiental kilometers van de Tsjechoslowaakse grens. De Amerikaanse vlieger, die de beschieting van de Ameri kaanse Thunderjet had gezien, verklaarde, dat hij geen kans had gekregen tussen beide te komen. Hij zou de Migs hebben kunnen nazitten. Hij had echter dringend opdracht gekregen terug te keren. De Amerikaanse woordvoerder sprak een bericht tegen, dat de Migs misschien bommen hadden afgeworpen. De ontplof fingen. die gehoord zouden zijn na het neerstorten van de Amerikaanse Thunder jet, zouden veroorzaakt kunnen zijn door onderdelen van de machine of door muni tie. Er waren geen aanwijzingen dat de Migs bommen meevoerden. De Thunder- jets hadden zeker geen bommen bij zich. Het lopende overleg tussen de Ameri- I kaanse en Nederlandse autoriteiten be- I treffende de besteding van 30 millioen j van dc tegenwaarderekening voor de ver hoging van de productiviteit in Neder land, heeft thans geleid tot een verdere vrjjgave van 415.000 voor zes projecten, die in het bijzonder de productiviteit in de Nederlandse industrie ten goede zuilen komen. De vrijkomende gelden zullen door be middeling van de minister voor publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie, in het bij zonder belast met het beleid terzake van de productiviteitsbevordering in de vorm van bijdragen aan een aantal stichtingen en instellingen, ter financiering van be paalde activiteiten ter beschikking wor den gesteld. Het bedrag van 415.000 is als volgt verdeeld f 65.500 ten gunste van de stichting tex- tièlvak te Hengelo voor een onderzoek, dat betrekking heeft op factoren, die in vloed hebben op de arbeidslust in de Twentse textielindustrie, voor uitbreiding van het orgaan van de stichting en voor het vervaardigen van een film over pro ductiviteit. 8.000 ten gunste van de stichting warmtekrachtcentrale te Enschede voor een onderzoek naar de mogelijkheid van een gecombineerde krachtopwekking ten behoeve van een aantal bij elkaar gelegen fabrieken. 150.000 ten gunste van het Nederlands Instituut voor Personeelsleiding, voor de uitbreiding van zijn researchapparaat. 2.500 ten gunste van de Rijksnijver- heidsdienst voor de opleiding van enkele organisatie-consulenten. 130.000 ten gunste van het Nederlands Economisch Verbond van de Confeetie- Industrie ten behoeve van de vorming van leidinggevend personeel op de middelbare confectieschoól ,.mr Koetsier". 59.000 ten gunste van de Stichting Bouwcentrum en Ratiobouw voor onder zoekingen resp. op het gebied van de aan gebouwen te stellen functionele eisen en ten aanzien van de technische eisen van het bouwbedrijf. Zoals bekend is werd van bovenge noemd bedrag van 30 millioen reeds eerder in totaal 10 millioen voor be vordering van de productiviteit in de landbouw- en visserijsector vrijgegeven. De heer Jozef Werner, vroeger advocaat doch thans vluchteling uit Polen, is kort geleden te Londen aangekomen. Op een bijeenkomst van Poolse katholieken heeft hij zich optimistisch uitgelaten over de houding der bevolking ten opzichte van het geloof. Maar hij vreesde, dat over vijf jaren, wanneer de jonge generatie de lagere school zou hebben verlaten, de toe stand veel minder bevredigend zou kun nen zijn. Werner vertelde dat de kerken in geheel Polen bij iedere H. Mis overvol zijn. Enorm veel mensen ontvangen de sacra menten. Naar de volksretraites en missies, welke sinds de oorlog veelvuldiger dan vroeger worden gegeven, stromen de ge lovigen in honderden parochies. Op Sacra mentsdag, de enige keer, dat processies in het openbaar nog zijn toegestaan, ziet men dan ook de gelovigen in groten getale bijeen. „Practisch blijven geen kinderen onge doopt, louter burgerlijke huwelijken komen sporadisch voor", ging de heer Werner voort. „Zij, die een huwelijk wen sen aan te gaan, begeven zich zo van de Burgerlijke Stand naar de kerk. Zelfs zij, die enigszins welwillend tegenover de communistische partij staan, alsook de leden van het politiecorps en het leger, die worden verondersteld zich toch naar de richtlijnen der partij te gedragen, houden vast aan het christelijk huwelijk, al is het dan in alle stilte om de aandacht van hun communistische leiders niet te trekken". De heer Werner achtte het een opmer kelijk verschijnsel, dat trots heimelijke of openlijke vervolging, de roepingen tot hel priesterschap toenemen. Waarschijnlijk omdat de onmiddellijke dreiging van de dood groter is dan in de Duitse bezettings tijd, krijgt het godsdienstig leven ook meer diepte. Dit gedrag houdt stand besloot de heer Werner, zolang deze omstandigheden, die in feite neerkomen op een vreemde bezet ting, zullen voortduren. De communisten zullen zoveel mogelijk alles er op zetten met vermijding van een rechtstreekse aan val, uit vrees voor repercussies, de gods dienstzin te ondermijnen door atheïstische propaganda en dwang. In de nacht van Dinsdag op Woensdag is de heer C. van D. uit Katwijk aan Zee, een der drie directeuren van de techni sche handelsonderneming „Berdob" te Gouda, bij een auto-ongeluk in de na bijheid van Purmerend om het leven ge komen. Gisterenmorgen omstreeks half zeven vond een wielrijder uit Edam de auto van de heer Van D. langs de bermkant van de Hoornse Jaagweg ter hoogte van Warder in het water van de Ringvaart liggen. Hij sloeg de voorruit in en trof het stoffelijk overschot op de achterbank aan. De heer Van D. was aan het hoofd gewond. Nadat de auto uit het water was ge haald, bleek de voorzijde ervan zwaar te zijn beschadigd, de motor stond recht overeind en de chassisbalken waren ont zet. De wagen moet de betonnen leuning van een brug ter plaatse hebben geraakt en is volgens de bandensporen 40 meter doorgereden en toen van de berm in het water gegleden. Wat de oorzaak van het ongeval is heeft de politie nog niet kunnen vaststel len. De heer Van D., die getrouwd was en vader van vier kinderen, was Dinsdag j.l. voor zakenbezoek naar Leeuwarden geweest. Voor zover bij zijn firma be kend is, bovenden er zich geen andere passagiers in de wagen. Met ingang van Zondag 22 Maart a s. zal de lichting 1951-2, waarbij is inge deeld het kader van de lichting 1951-1, in het genot van groot verlof worden ge steld. behoudens een aantal uitzonderin gen, zoals deze in de desbetreffende le gerorder zijn omschreven. Deze leger order werd gisteren bekend gemaakt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1