Britse Lincoln-bommen werper door Migs neergeschoten Aanval in de luchtcorridor Berlijn-Hamburg Zeegaten-commissie zal Delta commissie heten Schouwen-Duiveland NIEUWE „BENZINEPOMP VOOR BROMFIETSEN Met het Legioen naar Parijs 24 pakken roodvonk steekt Zenuwen-oorlog op de grens tussen Oost en fl est Vrijdag 13 Maart 1953 JDAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Eerder op de dag: schijn- aanval bij Kassei Herstel na de waterramp Wetsontwerp voor schadevergoeding aan publ.rechtelijke lichamen en particulieren DE KOP OP Dr Linse is ontvoerd Arrestant heeft'zulks bekend Aannemers nemen dijk herstel ter hand Uitvinding helpt brommers uit narigheden Vertegenwoordiger van C.I.O. hier Raadsleden een jaar langer op hun toel Reis-im pressies ron d Ned. profs-Frankrijk Zuivering in Bulgarije verwacht 2 April weer treinen over Moerdijk? Drie stuwen in Rijn en Lek? Begint zomeropruiming op 11 Juli? Kolendampvergiftiging 31.000.- op 2037 WEEKBERICHT Tsjoeikof beschuldigt de Britten >-Wat steekt hier achter Schadevergoeding Werkzaamheden duren minstens twee jaar Onderzoek naar vakbeweging en overstroming Zitting van nieuwe gemeente- raden wordt verlengd De weerverwachting van het KNMI geldig tot Zaterdagavond, luidt: Zwaar bewolkt met plaatselijk opklaringen en voornamelijk in de nacht en ochtend ook plaat selijk mist. Zwakke tot matige wind uit uiteen lopende richtingen. Over het algemeen weinig verandering in temperatuur. Zaterdag 14 Maart: Zon op 6.57 uur, onder 18.42 uur. Maan op 6.21 uur, onder 17.43 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT ieuw slachtoffer in de lucht Opnieuw is een toestel der Westelijke geallieerden door Sovjet-straal jagers, communistische straaljagers, op volstrekt onverdedigbare gronden aangevallen en neergeschoten. Gisterenmiddag, twee dagen na het neer schieten van de Amerikaanse Thunderjet door Tsjechische Migs-15 boven de Amerikaanse zone van West-Duitsland, ten Oosten van Regensbwrg, vielen Sovjctrussische vliegtuigen van hetzelfde type een Britse Lincoln- bommenwerper aan, die zich op een normale oefentocht bevond in de luchtcorridor van Berlijn naar Hamburg, even vóór dit toestel West- Duitsland zou binnenvliegen. Volgens een officiële bekendmaking van het Britse ministerie van lucht vaart zijn zes van de zeven leden der bemanning hierbij om het leven gekomen. De Britse premier Winston Churchill hield in de namiddag een speciale bijeenkomst met verschillende adviseurs om zich te beraden over de te nemen stappen. Later werd door het ministerie van luchtvaart medegedeeld, dat de Britse hoge commissaris in West-Duitsland opdracht had gekregen om „in zo krachtig mogelijke bewoordingen" te protesteren bij de Russische autoriteiten in Berlijn. Tevens werd in dit communiqué nog bekend gemaakt, dat eerder op dezelfde dag twee Russische Migs, boven *_»est- duits gebied, een schijnaanval nadde.n uitgevoerd eveneens on een Lincoln van de R.A.F., die in de buurt van Kas sei, dus duidelijk in de Britse zone. een oefenvlucht maakte. De Britse regering, die de incidenten „zeer ernstig" neemt, eist de onniiddel- lijke bestraffing van degenen, die voor deze schending aansprakelijk zijn, en vergoeding van schade aan personen en goederen aangericht. Het neerschieten van de Lincoln vond plaats om ongeveer 14.30 uur tussen Bleckede en Lauenburg aan de Elbe. Dank zij de radar-installatie van de luchtvaart-veiligheidsdienst van de R.A.F. op het vliegveld Hamburg— Buhlsbuetl heeft men de plaats van de a»nval precies kunnen bepalen. Vastge- Juichende Nederlandse supporters uit/yedost op een w\jze die hun ver- trouwen in de overwinning wel duidelijk illustreert, op de tribunes van het Pare des Princes te Parijs, waar een elftal van Nederlandse heroepsvoetballers-in-den-vreemde in „de wedstrijd van het jaar" het Franse nationale elftal pi et versloeg. De enige niet tn Frank rijk spélende Nederlander van dit elftal, dr in Duitsland keepende De Munck. had niet zijn prachtige saves wellicht het meest spectacu laire aandeel in dit glorieuze wapenfeit. steld werd, dat het Britse toestel zich op het fatale moment binnen de gealli eerde luchtweg van Berlijn naar Ham burg bevond. Ooggetuigen zagen, dat de Russische jagers het zouden er minstens vier zijn geweest de Britse bommenwer per aanvielen en het aangeschoten toe stel waarvan de staart vlam vatte ach tervolgden tot 't tot ongeveer 300 meter gedaald was. Men heeft zeker drie leden van de bemanning het toestel zien ver laten per parachute. Het grote vier motorige toestel scheen een poging te willen doen om in een glijvlucht de grond te bereiken. Tijdens deze vlucht zette de Lincoln echter koers in de richting van Oostduits gebied. Men zag dat enkele pakketten werden uitgeworpen. Later bleken dit logboeken en andere ambte lijke, deels geheime, gegevens te zijn, die half verscheurd op Westduits gebied werden teruggevonden. Men neemt aan, dat de bemanning op het laatste ogen blik getracht heeft te voorkomen, dat deze papieren in Sovjet-handen zouden vallen. Het toestel zelf kwam neer juist aan de Oostzijde van de Elbe, dus op Oost duits gebied en raakte onmiddellijk in lichter laaien. Volgens chauffeurs van vrachtauto's, die bij de dichtst bijzijnde zone-grenspost van Oostduitsland in West Duitsland waren binnengekomen, waren onmiddellijk Oostduitse brand weerafdelingen naar het wrak gereden en poogden met schuimblusappa- raten het vuur te doven. Sovjet-officieren en Volkspolitie hadden zich eveneens naar de plaats van de ramp gespoed. Naturlqk geven de Russen een volko men tegengestelde lezing van het inci dent. De opperbevelhebber der Russische bezettingstroepen in Duitsland, generaal Tsjoeikof, heeft bij de Britse hoge com missaris, Sir Ivene Kirkpatrick, gepro testeerd tegen „het schenden van de de marcatielijn van de (Oost)-Duitse volks republiek door een Brits vliegtuig". Vol gens de Rus weigerde een Britse bom menwerper niet alleen gehoor te geven aan een bevel van twee Russische vlieg tuigen om hen te volgen naar het dichtst bijzijnde vliegveld, doch opende de Lin coln het vuur op de Russische toestellen, die hierop de Britse machine neerscho ten. In politieke en diplomatieke kringen vraagt men zich bezorgd af, welke be doeling achter het agressieve optreden De commissie, welke o.a. een onder zoek zal instellen naar de mogelijkheid van het afsluiten der zeegaten, zal de naam krijgen van „Delta-commissie". Dit suggereert althans de minister van Ver keer en Waterstaat in zijn Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer be treffende het wetsontwerp Noodvoorzie ningen dijkherstel. Voor de beantwoording van de vraag, welke waterstaatstechnische voorzienin gen dienen te worden getroffen in het rampgebied dient uiteraard het advies dezer commissie te worden afgewacht. Wel meent de minister, dat in die ge vallen waarin door herstel in de oude toestand een onverantwoord risico zou worden gelopen, verbeteringen zullen dienen te worden aangebracht. Uitgaande van de strekking van het wetsontwerp en de noodzakelijkheid van centrale leiding en controle, dient in be ginsel te worden vastgelegd, dat het Her stel van de hoofd- en buitenwaterkerin- gen in het betrokken gebied door het rijk geschiedt. Wanneer echter vaststaat, dat het herstel zonder risico kan worden overgelaten aan de beheerders, is de minister voornemens die beheerders dit herstel te laten verrichten, teijzij dezen daartegen bezwaren hebben. Het ter zake te plegen overleg met, de colleges van Ged. Staten is hiervoor onmisbaar en waarborgt een goede uitvoering van de delegatie. Aangezien het wetsontwerp slechts strekt t"l regeling van do herstelwerk zaamheden van de hoofd- en buiten waterkeringen en tot vaststelling van bepalingen omtrent de vergoeding der herstelkosten, worden hierin geen voor zieningen getroffen voor andere schaden. Omtrent laatstbedoelde schaden zal de Kamer zeer binnenkort een tweetal wetsontwerpen bereiken, waarvan het ene ontwerp beoogt te voorzien in de vergoeding van de schade, geleden door publiekrechtelijke lichamen, met uitzon dering van tie schade aan hoofd- en bui tenwaterkeringen en het andere ont werp voorziet in de vergoeding van de door particulieren geleden schade. der Sovjet-luchtmacht schuilt en of en zo ja welk verband bestaat met de Tsjechische aanval van Dinsdag j.i. Heeft het iets uitstaande met de regeringswis seling in Moskou? Sommige snelle beoor delaars in Westduitse parlementaire wandelgangen van Bonn meenden van wel, anderen hielden het voor een onge lukkige coïncidentie. De aanhangers van dit laatste standpunt meenden, dat de Sovjets mogelijk een rechtvaardigings grond voor hun optreden zouden kunnen willen zoeken in het feit-, dat de Lincoln op het ogenblik van de aanval in de luchtcorridor van Berlijn naar Hamburg vloog in de richting van Hamburg. Men hield het voor mogelijk, dat de Russen dit recht alleen zouden willen toekennen aan vliegtuigen die ook inderdaad uit Berlijn kwamen, of er heen op weg wa ren, hetgeen bij de Lincoln duidelijk niet het geval was. Anderszijds moet worden vastgesteld, dat de lqchtcorridor bij over. eenkomst open staat voor het geallieerde luchtvaartverkeer, zonder restricties. In dé New Yorkse bladen van Vrij dag wordt veel aandacht besteed aan het incident. De „New York Times" zegt o.m. dat „Europa de vrees be kruipt voor een nieuwe crisis tussen de Sovjet-Unie en het Westen ais ge volg van de tweede communistische aanval °P westelijke vliegtuigen bin nen twee dagen". De „New York Tri bune" is van mening, dat „alle weste lijke militaire vliegtuigen, die bij het „ijzeren gorden" opereren, voor de strijd moeten worden uitgerust, opdat zij bi) een aanval weerstand kunnen bieden". De republikeinse voorzitter van de commissie voor de strijdkrachten uit het Huis van afgevaardigden. Short, heeft er op aangedrongen de Sovjet-Unie „krach tig aan te pakken", aangezien dit naar zijn mening „de enige taal is, welke Rus land verstaat De Staatscourant bevat een opgave van het aantal aangegeven gevallen van be smettelijke ziekten over de week van 1 tot en met 7 Maart. Het aantal gevallen van roodvonk bedroeg jn deze periode 117, n.l. Groningen 5, Friesland 1, Drenthe 2, Overijssel 6, Gelderland 7, Utrecht 5, Noord-Holland 33, Zuid-Holland 42, Noord-Brabant 8, Limburg 6 en Zeeland 2. Het aantal gevallen diphterie bedroeg 46, n.l. Groningen 4, Gelderland 2, Noord- Holland 6, Zuid-Holland 16, Zeeland 4, Noord-Brabant 6 en Limburg 8. Er zijn in deze periode 2 gevallen van kinderverlamming aangegeven, n.l. een te Giessendam en een in Rotterdam. De 22-jarige ber:"»psmisd?.diger Kno- bloch, die gisteren in verband met de affairedr Linse is gearresteerd, heeft toegegeven tezamen met een beroepswor stelaar de Westberlijase advocaat dr Linse naar Oost-Berlijn te hebben ontvoerd. De ontvoering vond, zoals bekend, vorig jaar in Juli plaats. Na zijn bekentenis kreeg Knobloch een zenuwinstorting en hij trachtte in zijn cel zelfmoord te plegen, door zich met een scherf de polsslagsder door te snijden. Men wist hem echter nog pijtijds te red- den. Knobloch bekende, dat hij en zijn mede dader na de ontvoering elk duizend West duitse marken van een zekere „Paul", een berucht Sovjet-agent, hadden ontvangen voor hun laffe daad. Volgens de WestbeHijnse politie behoor de Knobloch tot 'n bende beroepsmisdadi gers, bekend als de groep Weinmeister", die voor de Sovjetautoriteiten Werkt. Naar wij vernemen, is het totale dijk herstel op Schouwen Duiveland. dat op zijn minst twee jaar jn beslag zal nemen, opgedragen aan een aantal aannemings maatschappijen, waarvan deel uitmaken Adriaan Volker's Mij tot het uitvoeren van Openbare Werken N.V. te Rotterdam, de M.U.Z., Mij tot uitvoering van Zuiderzee werken, Zanen en Verstoep, Gebr. Van Oord te Werkendam en o.a. de fa San ders, Snepvangers en Vlieger te Delft. Het Delftse bedrijf heeft driehonderd man beschikbaar voor zijn aandeel in het reusachtige werk: de dragline- en bulldo- zersbedrijf. Het heeft ter beschikking: 25 draglines, 22 bulldozers, 30 kipwagens en vijftien kilometer kleinspoor met motor- loco's en kipkarren. Bij een fabriek in Hamburg werd een order geplaatst voor zes draglines. De fabriek neeft haar ex portprogramma gewijz'gd om aan de Ne derlandse bestellingen voorrang te geven. Binnenkort zullen langs de wegen in ons land pompen verschijnen, geheel Neder lands fabrikaat, die een einde maken aan de vele moeilijkheden, welke nog steeds de brandstofvoorziening der bromfietsen aankleven. Elk van de circa 300.000, en nog dage lijks in aantal toenemende Nederlandse bromfietsers, kent de onaangename ge volgen van verkeerde brandstof in zijn brommer. Van merk tot merk verschilt het nodige benzine-olie mengsel. Nage noeg geen leverancier is in staat, zoal bereid, de voor het merk van de inciden tele koper vereiste juiste brandstof menging te verstrekken, met alle onpret tige en kostbare gevolgen van dien voor de berijder van de bromfiets. De nieuwe pomp bevat een benzinetank van 45 liter en drie aparte olietanks van anderhalve liter. Met slechts enkele hand grepen aan een kraan, is de bezitter van zulk een pomp in staat binnen een minuut de uit 18 mengsels te kiezen dus de in practisch eik geval ideale brandstof- Victor G. Reuther, de vertegenwoordi ger van het Congress of Industrial Orga nizations (C.I.O.) in Europa, is gister avond met de trein uit Brussel in Neder land aangekomen. De heer Reuther zal vanmiddag een bezoek brengen aan mi nister-president dr W. Drees en voorts besprekingen voeren met de leiders van het N.V.V., de K.A.B. en het C.N.V. Van avond zal de heer Reuther aanzitten aan een diner van de heer Selden Chapin, de ambassadeur van de Ver. Staten in Ne derland. Het doel van zijn bezoek aan Neder land is zich op de hoogte te stellen van de jongste ontwikkelingen van de Neder landse vakbeweging in het algemeen en tevens na te gaan op welke wijze de hulp van het C.I.O. aan de slachtoffers van de overstroming kan worden voortgezet. Victor Reuther is de broer van Walter Reuther, de voorzitter van het C.I.O.één van de grootste twee vakverenigingen in de Ver. Staten. Dezer dagen is bjj de Tweede Kamer de indiening te wachten van 'n wetsontwerp, waarin wordt voorgesteld de zittingsduur van de gemeenteraadsleden, welke in Mei a.s. zullen worden gekozen met een jaar te verlengen. Op die wijze kan worden be reikt dat in de toekomst de verkiezingen 4 van de gemeenteraden en de Prov. Staten in hetzelfde jaar worden gehouden. Dit deelt de minister van Binnenlandse Zaken aan de Tweede Kamer mede in een nota naar aanleiding van het V.V. over het wetsontwerp „Voorzieningen gemeente raadsverkiezingen in watersnoodgebied". In dit V.V. namelijk was door de Kamer om het doen samenvallen van die verkie zingen gevraagd Ter gelegenheid van het huwelijk van Groothertog Jean van Luxemburg met Prinses Josephine Charlotte van België °P 9 April a.s. zal in Luxemburg een serie van zes postzegels worden uitge geven, welke met ingang van 1 April a.s. aan alle Luxemburgse postkantoren verkrijgbaar is. Een der waarden, de 1,30 fr., vindt men hierbij afgebeeld. (Van onze verslaggever) Rotterdam, Parijs, Rotterdam, 11-12-13 Maart 1953. Daar heeft zélfs Parijs toch wel even van opgekeken, toen de karavanen van tientallen ja honderdtallen autobussen het verkeer op de avenues en de boulevards nóg meer ontwrichtten. U komt voor de match! Ja, „de match" leeft bij de Parijzenaars. Hij leeft méér bij de Nederlanders, die een legioen van tien duizend man naar de Lichtstad sturen. De duizenden legionnaires hebben deze dagen beleefd in een wonderlijke roes; er was geen gisteren, er was geen morgen, er was alleen maar een vandaag, dat zich uitstrekte van de Woensdag tot de Vrij dag en waarin men zich op typische wijze één voelde: de eenheid van ouderwetse Oranje-supporters. In de geschiedenis van het Nederlandse voetbal zal tegelijk met het grote wapen feit van deze wedstrijd een overwin ning die op één lijn gesteld mag worden met de legendarische triomf van Houtrust 1913 altijd geboekstaafd blijven, dat de overgrote meerderheid van dit Neder landse legioen de reis maakte tussen twee gewone werkdagen en twee typisch Nederlands, zo vlug mogelijk, zó voordelig mogelijk, ten koste van één werkdag slechts, ten koste ook van twee nachten waarvan men het gebrek aan slaap niet telt. Dit imponeert de Fransen in hoge mate, al zullen de voorbij daverende autobus karavanen in menig Noord-Frans (en Bel gisch) dorp wel enige consternatie in de stille donkere nacht hebben veroorzaakt. En dan is het legioen na alle weder waardigheden van zo'n busreis einde loos gezoek naar meneer Pieterse die zoek blééf, natuurlijk de nodige commentaar op de naam van passagier Vreken, het straatbeeld van Brussel-bij-nacht dat de K.F.C. stellig aan boven de 18 jaar zou voorbehouden, de overrompelende ken nismaking met Parijs, dat velen thans voor langs de beroemde monumenten en an dere bezienswaardigheden eindelijk in het Pare des Princes, dat onmiddellijk door het legioen, compleet met vlaggen en hoeden, andere kledingstukken en toeters, alles in de roodwitblauwe en oranje kleu ren, stormenderhand wordt veroverd. En dat heeft onze elf Nederlandse profs heel veel gedaan.' het gejuich en de spreekkoren, de hartelijke en alles-ge- vende sympathie, het enorme vertrouwen en de grote morele steun. Het legioen dreef „zijn" elftal haar de triomf, het le gioen beleefde niet minder „zijn grote dag", ook voor het legioen was het „de wedstrijd van zijn leven". En toen wisten de Parijse gendarmes geen raad meer. Heel het Pare des Princes één grote kolkende Oranje-zee! En ten slotte lieten zij de uitgelaten vreugdedans op het middenveld, toen de supporters hun spelers op de schouders ronddroegen, maar begaan. Het was een gróót Nederlands uur, daar in Parijs. En later op de avond spatte de vreugde steeds opnieuw op. Daaraan den ken de legionnaires dankbaar en tevreden de eerste maal zien. de stormloop op i terug, als de karavanen hen Weer thuis slaaploze cafeetjes om er de koffie en de verfrissen- j hebben gebracht, dankbaar maar bek-af, menging in de tank van de brommer te doen vloeien. De nieuwe pomp maakt ons land van import dezer artikelen onafhankelijk en houdt voorts de mogelijkheid in een deviezen opleverend exportartikel te worden. Volgens berichten in de Joegoslavische pers gaan er in Bulgarije geruchten, dat een zuivering van de regering en van de communistische partij van Bulgarije op handen is. Premier Tsjerwenkof zou het eerste slachtoffer worden. De Joegoslavische pers bracht in de afgelopen week herhaaldelijk berich ten, als zou er na de dood van Stalin onrust heersen in de satellietstaten. Al deze berichten eisen, zoals men begrijpt, het grootste voorbehoud, temeer daar zij oncontroleerbaar zijn. Naar wq van de Nederlandse Spoorwe gen vernemen, wordt verwacht, dat het treinverkeer over de Moerdijkbrug op Donderdag 2 April kan worden hervat. In verband met de Rijnkanalisatie zijn er plannen in voorbereiding tot het bou wen van een drietal stuwen in Rijn en Lek, t.w. bij Doorwerth, Amerongen en Vreeswijk. De commissie Vervoerswezen Betuwe heeft de minister van Verkeer en Waterstaat verzocht te willen bevorderen, om over deze stuwen bruggen te doen aanbrengen voor lichter ve"keer. Volgens het antwoord van de minister is dit ver zoek momenteel in studie bij de Rijks waterstaat. Langzamerhand begint er tekening te komen in de bouw van het nieuwe D.P.- station te Rotterdam. Zo verrijst tegen de achtergrond van het machtige groot- handelsgebouw op 'n toekomstig perron, waarvan de bestrating nog niet eens gereed is, reeds de overkapping. De Kamer van Koophandel in Alkmaar heeft tot de minister van Economische ZaKen het verzoek gericht om dit jaar, evenals in 1952. de zomerseizoenopruiming op de tweede Zaterdag in Juli, dus nu op 11 inplaats van op 15 Juli, te doen begin nen. De Amsterdamse K. v. K. heeft gisteren besloten dit verzoek te steunen. nachten in, een ongelooflijke reis, maar de waterkraan te laten lopen, de rondritde speciale supporter-verslaggever incluis. Gisterenmiddag is te Weert in de woning van het bejaarde echtpaar W.G. een drama ontdekt, dat aan de 70-jarige man het leven heeft gekost. W. en zijn echt genote zijn het slachtoffer geworden van kolendampvergiftiging. De 71 jaar oude vrouw werd evenals haar man in een stoel aangetroffen. Bij haar waren de levens geesten echter nog niet helemaal geweken. Zij is naar het ziekenhuis ter plaatse over gebracht. Haar toestand was gisteravond nog zorgwekkend. In de 518de Staatsloterij, vierde klas, zeventiende lijst, is op nummer 2037 een prijs van 1000.gevallen inet een premie van 30.000,—. In een persconferentie is verleden week door het Rode Kruis een en ander meegedeeld over de hulp, welke Neder land heeft gekregen bij de ramp, een hulp, die (Goddank!) een „overvloeds probleem" geschapen heeft. Er zou zoveel zijn binnengekomen, dat er thans in de opslagruimten o.m. wel 24 cos- tuums'.per man" zouden liggen te wachten. Deze mededelingen, en de oplossing, welke men voor dit overvloeds probleem heeft gevonden door bepaalde zendingen door te sturen naar het buitenland, heb ben in sommige kringen enige verwon dering, c.q. verbittering gewekt. Ande ren achten deze mededelingen op dit moment „weinig tactisch". Het blijkt namelijk, dat een aantal getroffenen tot nu toe niet alleen geen 24 costuums gekregen heeff, maar naar ons van verschillende zijden werd meegedeeld naar aanleiding van het geen wij over deze persconferentie pu bliceerden slechts enkele textielarti kelen, soms van vrij dubieuze kwaliteit. Het Hjkt ons onvruchtbaar en bo vendien niet juist nogmaals te gaan na kaarten over het eventuele tekort schieten van bepaalde instanties. Er zijn bij de distributie ongetwijfeld fou ten gemaakt, hoe kon dit anders bij deze lawine van leed en de nog veel grotere lawine van goederen! Sommige evacué's kregen in de Rot terdamse „noodwinkel" (Groot-Han delsgebouw) naar ons verzekerd werd, dingen, die ze eigenlijk liever niet ge had hadden, moesten er bovendien veel langer wachten dan in een normale winkel. Anderen meldden zich niet; waren te „trots" om te vragen; een derde categorie was te versuft door de ramp, deed in een soort apathie hele maal niets. Een feit is, dat de uitdeling tot nu toe niet volledig is geweest. Zij is ook niet als zodanig bedoeld. Wij hebben van gevallen gehoord, waarbij getroffenen terugkeerden naar hun woonplaatsen, bepakt en beladen met een complete nieuwe uitzet. Men schoof ons echter ook een brief je toe, waarin geschreven stond; „In drie weken tijds kregen ze met z'n allen (het ging over man, vrouw en zes kinderen. Red.) 30 gld., een dweilen deken en wat oud goed. Van een over hemd waren de knopen al afgesneden, daar konden nog net 2 zakdoeken uit..". Sommige evacué's schijnen vol gens onze informatie nog steeds op de grond te moeten slapen, hebben nog altijd geen bedden. Een bevestiging van het bovenstaan de vonden wij in de informaties van mej. C. s' Jacob, directrice van de Stichting voor Maatschappelijk Werk in de provincie Utrecht. Zij verklaarde o.m.: „Ondanks de grote hoeveelheden kle ding, die werden ingezameld, zijn er toch nog wel zorgen. In bepaalde ge vallen omdat vele evacué's klaarblijke lijk te bescheiden zijn, in andere ge vallen, omdat men zich niet aanmeldde bij de evacuatiecentra. Ook is niet altijd de meest gewenste kleding voorhanden geweest of direct te vinden. Nylonkou- i sen zijn nu eenmaal niet geschikt voor j vrouwen, die gewoon zijn agrarisch te werken. Landarbeiders dragen meestal geen dunne sokken. Schoeisel is vaak niet van de juiste maat en in een stad zijn de vrouwen slanker dan op het Zeeuwse platteland. Er is ook een te kort aan zwarte pakken voor mannen. Er wordt echter alle aandacht in deze richting besteed. Het voornemen be staat op korte termijn in een der wa renhuizen in Utrecht een „winkel" te openen, (inmiddels geopend, Red.) waar men zal trachten de mensen aan het ontbrekende zo goed mogelijk te hei- pen. Ook financieel zijn er zofgen, want in vele gevallen is het ter beschikking gestelde zakgeld van 3.per volwas sene niet toereikend Tot zover mej. s' Jacob. Het leek ons nuttig dit nog eens te vermelden, naast het artikel over de 24 costuums per man, van vorige week.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1