Om nieuwe verhouding tussen Nederland en Duitsland Wat U ook TDIIIlufDU iKxUNrfi Vrouw gaf een lü j II „Dansflitsen" van Sem Dresden bekroond Grotere katholieke invloed op V.N. noodzakelijk Rampenfonds bijna 80 millioen Fernandel in een serieuze rol VIER BURGEMEESTERS HADDEN AUTO-ONGELUK 32ste LIJST VAN SLACHTOFFERS Zoekt Tito vriendschapsverdrag met Londen Ambassadeur Mühlenfeld ziet taak voor zich zware De beste 80ct' Virginia Kistje met platina platen zoek Waarde 40 a 50 mille Gelijkstelling van salariëring Bisschoppenconferentie in Utrecht Gaan Maartensdijkse tollen verdwijnen? P/t ML- eerste uitreiking De Conférence des presidents'' te Rome maar wie ging eigenlijk stelen? Supor krijgt olie van Mossadeq voor halve prijs „De onbekende politieke gevangene" Op terugreis uit getroffen gebied C7» deze week Egalisatiefonds voor huurverhoging Gebrek aan religieuzen Koninklijk bezoek aan Breda VRIJDAG 13 MAART 1953 PAGINA 5 Wegens weigering partijlid te worden geen persona grata bii Nazis Op Schiphol iveggeraakt In de Nazi-tijd Waarom ex-nazis in de Duitse Partij? Yoor religieuzen in België B(j de Belgische volksvertegenwoordi ging is in voorbereiding een nieuwe wet op het Technisch Onderwijs. Minister Harmei stelt daarin voor de salarissen van het personeel der openbare en bijzondere scholen voor technisch onderwijs gelijk te stellen en een aantal confessionele scholen te erkennen. Telegram aan Z. H. de Paus Opheffing voorgesteld per 1 April - - N \x-- PROF. VAN DER LEEUW-PRIJS INBRAAK BIJ EEN DEGENSLIKKER Beloning voor de moeite Uitslag heeldhouwwedstrijd bekend - f Vj_ Het probleem van Zuid- Amerika Hulp in geld Verboden Injectie van Richard Rottier tj'll Wló- Hulp in natura ELLEWOUTSDIJK FIJNAART HALSTEREN NIEUW-V OSSEMEER OUWERKERK STAVENISSE KLUNDERT N.V.V. vleit voor Meisjes-pensionaat wordt opgeheven Van onze correspondent Fernandel wordt als „psychisch gestoorde" weggevoerd. Scène uit Verboden injectievan Richard Pottier. „Ik verheug mij er bijzonder over, dat ik naar Den Haag zal gaan. Ik ben Nederduitser in merg en been, mijn vaders wieg stond aan de Nederrijn en die van mijn moeder in Nedersaksen en ik geloof, dat juist wij vele dingen gemeen hebben met de Nederlanders. Ik verheug mij ten zeerste in het vooruitzicht, dat ik in deze functie zal kunnen meewerken aan de ontwikkeling van een nieuwe verhouding tussen Nederland en Duitsland in een geest van vriendschap. Dat is een werk, dat liet zweet der edelen waard is. Ik besef het ten volle, dat deze taak zwaar zal zijn vanwege datgene wat Nederland door de Duitse bezetting is aangedaan, maar juist dit maakt naar ik geloof de mij opgedragen taak des te aantrekkelijker", zo zeide de nieuwe Duitse ambassadeur in Den Haag, dr Hans Mühlenfeld, in een gesprek met de correspondent van het A.N.P. in Bonn. De nieuwe ambassadeur verklaarde, dat met deze benoeming, welke nu het agré ment is verleend, spoedig kan worden ver dacht, zijn vroegere aspiraties om in de buitenlandse dienst te treden alsnog zijn verwezenlijkt, nadat hij ze twintig jaren geleden onder de druk van het nazi- regiem had moeten opgeven „Met de machtsovername door de natio- naal-socialisten was voor mij alles uit en ik heb toen alle plannen begraven tot de bondskanselier begin 1951 mij voor een diplomatieke post heeft geïnteresseerd. Ik verzocht dr Adenauer toen evenwel hier mee te wachten tot ik mijn politieke op dracht aan het einde van de zittings periode van de Bondsdag zou hebben ver vuld. Daarna zijn tussen dr Adenauer en mij herhaaldelijk scherpe politieke con troversen gerezen, onder meer over de Europese verdragen, doch het verheugt mij te kunnen zeggen, dat deze het ver trouwen tussen ons niet hebben geschaad. De politie speurt al geruime tijd naar een kistje met platina platen ter waarde van 40 a 50.000 gulden, welk kistje door een Londense firma begin Februari per vliegtuig naar de manager van de Bank of Tokio in Japan is verzonden. Het is daar echter nimmer aangekomen en het naar aanleiding daarvan ingestelde onderzoek wees uit, dat het op Schiphol moet zijn zoek geraakt. In die dagen werd dit vlieg veld, n.l. overstroomd met goederen die bestemd waren voor de hulpverlening aan de rampgebieden, zodat het in de daardoor ontstane onoverzichteHjke situa tie gemakkelijker dan normaal over het hoofd kon worden gezien. Ook het vliegtuig uit Londen had ge schenkzendingen aan boord. Men ver moedde aanvankelijk, dat Van Gend Loos, die de expeditie op Schiphol ver zorgt, het kistje naar het veem „Pakhuis- meesteren" te Rotterdam had doorgezon den. Dit is een der opslagplaatsen voor de hulpverleningsgoederen. Nasporingen heb- ej> aldaar echter, evenmin als de waar- V: hu wing aan alle Rode Kruisposten, tot dusver niets opgeleverd. Er is nog een Kleine kans, dat het ergens is terecht ge komen, zonder dat de ontvanger beseft, welk een grote waarde hem in de schoot is gevallen. De zendingen uit de eerste dagen zijn intussen alle gesorteerd, zodat uiteraard ook diefstal niet is uitgesloten. Het onderzoek wordt intussen voortgezet. Ik moet zeggen, dat ik van dr Adenauer zeer veel geleerd heb en dat ik het in grote lijnen met zijn politieke conceptie eens ben". Dr Mühlenfeld was gaarne bereid en kele inlichtingen te verstrekken omtrent zijn werkzaamheid in de nationaal-socia- listische periode. Hij is als „Referendar" in dienst van de Pruisische justitie getre den, doch werd in 1935 uit de staatsdienst ontslagen, daar hij weigerde tot de natio- naal-socialistische partij en de S.A. toe te treden. „Daarna ben ik als „onbetrouwbaar voor partij en staat" enige tijd zonder werk geweest. Toen heb ik een functie in de industrie aanvaard en heb ik mijn verdere studies ook op het gebied van het handelsrecht gericht. Vooral het scheepvaartrecht heeft mij daarbij aangetrokken en als uitvloeisel van deze studie heb ik toen ook mijn eer ste bezoek aan Nederland gebracht. Ik heb mij sedertdien steeds sterker in economi sche richting ontwikkeld en ik hoop, dat mij dit thans, bij de zo nauwe banden op economisch en verkeersgebied tussen onze landen, goed te pas zal komen. Tot 1942 heb ik als jurist en adviseur voor de particuliere chemische industrie gewerkt. Daarna ben ik in dienst geroe pen en door intriges van nationaal-socia- listische zijde naar Rusland gezonden om daar soortgelijke werkzaamheden in de in dustrie op mij te nemen. Ik heb daar ge legenheid gehad de Russische industriële organisatie nader te bestuderen. Bij de terugtocht uit Rusland werd ik verplicht een dergelijke functie te vervullen in het bouwbedrijf in Duitsland. Ik heb me daar bij vaak verbaasd over de toekomstplan nen, die de nazi's in 1944 nog meenden te moeten laten uitwerken. U Kunt zich daar van eenvoudig geen voorstelling maken. Bij de opmars der Amerikaanse troepen in Duitsland bevond ik mij tenslotte weer op mijn uitgangspunt: het familiehuis in Iser- haben bij Hannover. Toen ben ik de moei zame weg der politiek op gegaan...." Dr Mühlenfeld schetste voorts hoe hij in 1946 de Nedersaksische Landspartij mee heeft opgericht, die in de wandeling de naam „Welfenpartij" droeg en vooral ge bouwd was op de conservatieve elemen ten, die nog altijd een zekere aanhanke lijkheid aan het oude vorstenhuis van Hannover hadden. Hij is toen in de in Hamburg gevestigde raad voor de Britse zöne afgevaardigd, later in de economi sche raad voor de bizöne in Frankfort en tenslotte voor de tot „Duitse Partij" ge groeide Welfenpartij in de eerste West duitse Bondsdag. „De economische poli tiek is sindsdien steeds mijn stokpaardje gebleven", zo zelde hij. Dr Mühlenfeld uitte zich ook over de invloeden van de vroegere nazi's in de „Duitse Partij", waarvan hij fractieleider in de Bondsdag was. Hij zeide: „Ik heb er veel tijd aan besteed om te ontleden hoe de infectie der nazi-domheid de gees telijke gezondheid van het volk heeft kun nen aantasten. Ik heb daarover mijn boek „Politik ohne Wunschbilder" geschreven. Ik had daaraan reeds tijdens de nazi-tijd gewerkt en ik heb het in 1948 beëindigd, doch het is 'eerst verleden jaar versche nen. De moeilijkheid was een uitgever te vinden. Blijkbaar menen de Duitse uit gevers, dat zij betere zaken kunnen doen met publicaties over de levensbij zonderheden der oude nazi-helden. Ik geloof, dat in dit opzicht de Duitse pers een grote mate van verantwoording op zich geladen heeft. Vooral de geïllus treerde pers, die met dit soort publica ties een soort va-banque spel bedrijft. Maar ik geloof niet, dat het juist is, wanneer men de „Duitse Partij" 'ervan beschuldigt, dat zij neo-fascistisch zou zijn, omdat zij vroegere nationaal-socia- listen weer in het politieke leven wil be trekken. Tenslotte hebben ook deze het kiesrecht en wij moeten daarvan de volle conse quenties op ons nemen. Wanneer wij nu geen onderdak bieden, dan zouden er voor hen slechts radicale partijen overblijven. Natuurlijk moeten wij daarbij waakzaam zijn en ik kan u verzekeren, dat voor iemand, die nazi-politiek wil bedrijven, in deze partij geen plaats is. Wanneer ik in dit opzicht twijfel zou hebben gehad dan zou ik onder geen enkele omstandigheid de partij in de Bondsdag zijn blijven ver tegenwoordigen. De laatste partijdag in Goslar heeft mij echter bewezen, dat er in dit opzicht geen grote gevaren bestaan. Hij heeft mij eigenlijk meer gerust ge maakt dan ik tevoren was. Wanneer ik thans de practische politiek ga verlaten, dan is dit zeer tegen de wens van de par tijleiding, die mijn overgang naar de di plomatieke dienst niet heeft ondersteund". Dr Mühlenfeld is gehuwd en heeft een zoon van vijftien jaar. Zijn echtgenote, mevrouw Inga Mühlenfeld—Lampe, stamt van de Lüneburger heide en zij heeft haar man. ook in zijn politieke werk, trouw terzijde gestaan. In België heerst nog altijd de toestand, die aan vroegere socialistische maatrege len te wijten is, dat de in gemeenschap levende geestelijken slechts 50 pet van het salaris genieten, dat door de overheid is vastgesteld. De Christelijke Volkspartij heeft zich altijd op het standpunt gesteld, dat gelijk loon voor gelijk werk dient te worden uitbetaald en dat de staat geen bemoeienis heeft met de manier, waarop de gesalarieerde zijn geld wenst te beste den of hoe deze wenst te leven. Bovendien zal door de nieuwe wet een fundering_ worden gegeven aan het beleid van minister Harmei, die talrijke niet erkende scholen op de lijst van toegelaten onderwijsinrichtingen heeft opgenomen. Ook in het verleden heeft de socialisti sche leiding aan het ministerie van Onder wijs stelselmatig de erkenning van een groot aantal vrije technische scholen, die geheel aan de wettelijke eisen voldeden, achterwege gelaten. Naar het KNP verneemt zijn de Neder landse bisschoppen te Utrecht voor hun gebruikelijke bisschoppenconferentie ter bespreking van de actuele problemen der zielzorg en het kerkelijk leven bijeen. In verband met de herdenking van de Paus kroning heeft het Hoogwaardig Episcopaat het volgende, in het Latijn gestelde, tele gram aan Z.H. de Paus gezonden: „De bis schoppen van Nederland, in vergadering bijeen, bieden Uw Heiligheid hun oprechte en vurige gelukwensen aan", w.g. mgr Alfrink. B. en W. van Maartensdijk stellen de gemeenteraad voor per 1 April de beide tollen op de weg UtrechtHilversum op te heffen. Men heeft overeenstemming be reikt met de ministers over een afkoop som van 180.000 en opneming van de weg in het provinciale wegenplan tot drie jaar na de openstelling van de Rijksweg 22, tussen Utrecht en Amsterdam. (Van onze Haagse redactie). De compositie „Dansflitsen" van de Ne derlandse toondichter Sem Dresden, is be kroond met de Prof. Van der Leeuw-prijs 1953. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr J. M. L. Th. Cals, heeft vanmiddag ten departemente de prijs, omvattend een bedrag van 3000, alsmede een oorkonde, aan de kunstenaar uitgereikt. De jury, bestaande uit de he ren prof. Smijers, Eduard Flipse en Jan Mul. heeft een keuze gemaakt uit 54 com posities voor orkest met normale sympho- nische bezetting, aue tot stand gekomen in de periode l i November 1952. Het geldbedrag was beschikbaar ge steld door de N.V. Philips Phonografische Industrie te Baarn. Deze onderneming heeft het ook wéér „met een voor kunstenaars zeldzaam een stemmig advies", zo deelde mr Cals mede, „haar keuze op „Dansflitsen" bepaald". De 72-jarige Sem Dresden neemt in het muziekleven van ons land reeds tiental len jaren een opvallende plaats in. In zijn vele kwaliteiten heeft hij een ge wichtige bijdrage geleverd voor de ver betering van' de muzikale smaak en voor de opvoeding in die zin van de jeugd. Al gemeen wordt hij gewaardeerd en bewon derd om zijn kennis, veelzijdig ontwikkel de smaak en helder oordeel. Dat desondanks zijn muziek niet bijster populair is, schreef minister Cals toe aan het geheel eigen muzikaal karakter, dat zich uit in een eigen muziektaal van wonderlijke rust en eenvoud. Dit nieuwe heeft tijd nodig om tot hart en verstand der hoorders door te dringen. Naast Die- penbrock en Pijper bezet hij een eerste plaats onder de vernieuwers van de Ne derlandse muziek sinds 1880. Na de minister voerde ook de directeur der N.V. Philips te Baarn, de heer Schui- tema, de voorzitter der jury, professor Smijers, en de bekroonde componist zelf, het woord. Een bijna drie jaar geleden in Hilver sum gepleegde inbraak is gisteren voor de Amsterdamse rechtbank behandeld. On enigheid tussen een echtpaar, dat van sommige details op de hoogte was, leidde er toe, dat de man, de 30-jarige Hilver- De Perzische regering heeft Donderdag bekendgemaakt, dat de Italiaanse maat schappij „Supor" gedurende zes maanden een prijsreductie van 50 procent zal ge nieten op haar aankopen van Perzische olie. Deze maatschappij heeft te Venetië het rechtsgeding tegen de Anglo Iranian Oil Company gewonnen, over het eigen domsrecht van Perzische genationaliseerde olie. Dit besluit van de Perzische regering is bedoeld als een bewijs van waardering voor het uitvechten van het geschil over de 5000 ton Perzische olie, welke met het Italiaanse tankschip „Miriella" naar Venetië werden vervoerd. De internationale heeldhouwwedstrijd voor een werk dat „de onbekende poli tieke gevangene" uitbeeldt, is beslist. Zoals men weet had te Londen de eind- kamp plaats tussen de werken die een aantal landen (waaronder Nederland) bij een nationale voorselectie hadden ge kozen. De uitslag van deze eindkamp luidt, dat de eerste prijs (750 pond sterling) Werd verdeeld tussen Misko Basaldella (Rome) en Antoine Pcusner (Parijs). De prjjs van 250 pond werd verdeeld tussen de drie beeldhouwers H. Georges Adam (Parijs), Max Bill (Zürich) en Luciano Minguzzi (Bologna). Prijzen van 25 pond werden aan 68 deelnemers gegeven. De heer A. afgevaardigde Vanistendael heeft als van het Internationaal Christelijk Vakverbond op de bijeenkomst van voorzitters van Internationale Ka tholieke Organisaties in het Domus Pa cis te Rome bezorgd gewezen op de ernstige situatie, die zich ontwikkelt in de officiële, internationale organisaties, zoals de _V.N. en haar gespecialiseerde organisaties. De heer Vanistendacl vroeg de niet aflatende aandacht der Ka tholieke organisaties, voor de tendenz, die in de vergaderingen der V. N. kan worden waargenomen, n.l. om godsdienst en godsdienstige belangen en beginselen uit de discussies te weren. Andere be langrijke punten van bespreking vorm den de geconcentreerde aanval der com munisten op Zuid-Amerika en de wens tot nauwere samenwerking met het Permanent Comité voor het Lekenapos- tolaat. De tegenwoordigheid alleen van een aantal Katholieke gedelegeerden in de wereldorganisaties is niet voldoende al dus de secretaris-generaal van net i. C. V.. om het totaal negeren van de godsdienst tegen te gaan. De Katholieken der verschillende landen moeten de in ternationale Katholieke Organisaties krachtiger steunen, vooral die organisa ties, die een consultatieve status bezit ten en daarom in staat zijn haar stem in de internationale bijeenkomsten te la ten horen. Zij juist kunnen een kostbare bijdrage leveren voor de oplossing der talrijke wereldproblemen door de Ka tholieke leer en beginselen ten aanzien van deze vraagstukken te doen horen. Tijdens de tweede en derde dag der Conférence des Presidents werd bijzon dere aandacht besteed aan de vele pro blemen in de Zuid-Amerikaanse landen, waar de Katholieke organisaties tot een veel groter activiteit geprikkeld moe ten worden om de verspreiding van de communistische leerstellingen onder de arbeiders tegen te gaan. De communisten zijn vooral zeer werk zaam onder de duizenden arbeiders, die uit de dorpen en plattelandssteden naar de nieuwe industriële centra trekken, welke overal als paddestoelen uit de grond schieten. Het wereldcommunisme lanceert in deze landen op het ogen blik een zware geconcentreerde aanval met behulp van speciaal getrainde agi tators. Een derde punt van bespreking vorm de de totstandkoming van een veel nau were samenwerking tussen de Conféren ce des présidents en het Permanent Co mité voor het Lekenapostolaat. De gede legeerden waren unaniem de mening toe gedaan, dat door deze samenwerking het Permanent Comité het coördine rend centrum moet worden van alle Ka tholieke activiteiten op internationaal gebied. Het Vatieaan is bjj de besprekingen van de Conférence der Présidents officeel vertegenwoordigd in de persoon van Mgr J. Sensi van het Pauselijk Staatsse cretariaat. mogelijk gemaakt, straks de Prof. Van der Leeuw-prijs 1953 toe te kennen. Ditmaal is hij echter bestemd voor de componist van een opus voor orkest met een of meer solo-instrumenten. Het werk „Dansflit sen", dat nog slechts eenmaal door het Residentie-Orkest o.l.v. Willem van Otter- loo werd uitgevoerd, zal door Philips wor den vastgelegd op de gramofoonplaat, welke aan de andere zijde Diepenbrock's muziek bij „Electra" zal kunnen weerge ven. Volgend jaar voert het Concertge bouw-orkest onder Rafael Kubelik Dres den's werk uit. „De Regering hecht grote waarde aan de phonografische industrie, die ook in het belang^ van kunst en kun stenaars werkzaam is", zo verklaarde mr Cals. Eveneens zag de minister in de gramo foonplaat een belangrijk middel om de Nederlandse moderne muziek hier en over de gehele wereld te Propageren. De be windsman sprak de hoop uit, dat Neder land met ere zijn plaats onder de volke ren zal innemen. De commissie heeft Tot gisterenavond was er in het Natio nale Rampenfonds een bedrag van bijna 80 millioen gulden gestort. Dat is ten opzichte van de dag tevoren een vooruit gang van bijna 1 millioen. De 1100 inwoners van het zwaar ge troffen Steenbergen hebben voor het fonds 54.552 bijeengebracht. Het Amerikaanse leger in Japan heeft 1800 dollar bij elkaar voor ons land en de giften van militairen in Korea komen nog steeds binnen. Het Amerikaanse Tiende Corps heeft 600 dollar bijgedra gen. Een chèque van ruim 1500 is aan het hoofdbestuur van het Ned. Rode Kruis overhandigd namens de „Commander Provost Marshal's Center", camp Gor don in Florida. Ludwig Rosenberg van het, bestuur van het Westduitse vakverbond heeft de Nederlandse consul-generaal in Dussel- dorf twee chèques ter hand gesteld, groot 60.000 en 50.000 mark. Het eerste bedrag is het resultaat van een actie, waartoe het vakverbond had opgeroe pen. De Rode-Kruis-afdeling Nijmegen heeft haar zusterafdeling jn 's-Gravendeel 10.000 geschonken. Canada zal tussen 200.000 en 300.000 dollar naar Nederland sturen. Deze gift is afkomstig van een groot aantal acties in dit land o.m. van het Canadese Epis copaat, dat 15.000 dollar bijeen bracht, de Canadese Federatie voor de Land bouw en de Katholieke Unie van Land bouwers. In het totaal werd vóór 20 Februari ^orlder academisch debat te voeren over de positie, die de acteur inneemt in een film en hoe zijn bijdrage moet worden gewaardeerd bij de totstandkoming van liet gehele product, zijn er voorbeelden, die spotten met alle eventuele wetten van filmaesthetica. Het door de Amerikanen graag gebezigde begrip „personality" geeft sommige acteurs en actrices een magische kracht, die steeds weer opnieuw de aandacht van de toeschouwers boeit. Als men zelfs de regisseur als de enige man, die verantwoordelijk is voor de totstandkoming van het product erkent, dan nog zijn er spelers, die niet alleen altijd uit gebrek aan overwicht van de regisseur zich hier schijnbaar niets van aantrekken en die met het overtreden van hun debiet toch een merkwaardige prestatie leveren, welke een middelmatige film interessant kan maken. Even buiten Dieverbrug (Dr.) is gister avond de auto van de burgemeester van Lroningen, de heer J. Tuin, waarin be- ?alve de heer Tuin ook zijn collega's uit Noorddjjk, Baflo en Nieuwe Pekela zaten, °D een terzijde van de weg staande vee- aUto gereden. De Groningse burgemeester, die naast chauffeur zat, vloog met het hoofd te- de voorruit en liep 'n gapende hoofd wonde en een lichte hersenschudding op. ÏJJi was aanvankelijk buiten bewustzijn, 'im chauffeur kreeg enkele gebroken ,'b6en en een bloeduitstorting in de rech- erknie. tn?e achter in de auto zittende burge- v esters De Zee van Baflo en Boekhoven W0" J^ieuwe Pekela bleken enkele schaaf- blaat n te hebben opgelopen. Na ter detl ,e door dr Broekema te zijn verbon- ovpr-ü 1161 gezelschap naar Groningen Stads waar de chauffeur in het 8enorrpen Academisch Ziekenhuis is op- en. Daarna zijn de burgemeesters, van wie de heer Kuiper uit Noorddijk er het beste is afgekomen, naar hun woon plaatsen gebracht. De grote personen-auto werd ernstig beschadigd. Tijdens de bot sing heerste ter plaatse 'n vrij dikke mist. De vee-auto was aan de achterzijde wel verlicht. Het gezelschap had als afgevaardigden van een aantal Groningse gemeenten een bezoek gebracht aan de Zeeuwse gemeen ten Den Bommel en Ooltgcnsplaat, die door deze gemeenten zijn geadopteerd. Duitse gevangenen van de Sovjet-Unie. De Duitse „Bond voor gerepatrieerden en krijgsgevangenen" heeft medegedeeld, dat zich in de Sovjet-Unie nog 85.405 Duitse krijgsgevangenen bevinden. In totaal be vinden zich nog 99.856 Duitse krijgsgevan genen buiten hun vaderland. Dit slaat slechts op personen, over wier lot men zekerheid heeft. Het totaal der vermiste (uit hun land gezette) Duitse burgers en militairen, waaromtrent deze zekerheid niet bestaat, loopt in de millioenen. Wij willen niet beweren, dat wij bij voorkeur deze „overtredingen" waarderen, maar soms heeft het zin om in te gaan op de uitzonderlijke talenten, die door een acteur op het witte doek worden getoond. Fernandel is een van die uitzonderingen, die wij als acteur alleen al genoeg bewon deren om hem in een film te zien optre den. Men weet. dat hij tot vóór kort een mam had als de grootste komiek van de r ranse film. Fernandel echter berustte met „praedicatione comica". Hij heeft zich omgeschakeld, naar wat men noemt het „serieuze genre". Wij hebben hier al eens eerder een film van dit soort van hem gekregen, nl. „De verboden vrucht", een ontraden film, die Fernandel onwaardig was. Na deze film draait thans de eerste werkelijk serieuze film, die met Fernan del is gemaakt, nl- „Verboden injectie" naar de romancyclus „Meurtres" van Ch Plisnier- De maker van deze film is Ri chard Pottier. Deze film is om meer dan één reden interessant. Fernandel bewijst erin, dat hij een knap karakterspeler is, 1 die zelfs in charge maat weet te houden, j Pottier heeft zuinig gebruik gemaakt van de illustratieve muziek en bovendien is het gegeven, dat aan de hele film ten grondslag ligt, niet sensationeel uitge werkt. Fernandel is in „Verboden Injec tie" een eenvoudige boer, wiens vrouw ongeneeslijk ziek ligt. Zij is opgegeven en weet dit. Als zij weer een aanval heeft van ondraaglijke pijn, vraagt zij haarman, of hij haar een extra-injectie wil geven om haar zodoende uit haar lijden te hel pen. Dit doet hij. De film houdt zich daarna niet bezig met het probleem der euthanasie, dus met het al dan niet geoorloofd zijn van het verkorten van het leven van iemand, die ongeneeslijk ziek is- Het probleem wordt verlegd naar de psyche van de man, die deze „moord" heeft begaan en met de gevolgen, die het ontdekken er van op de naaste familieleden zal kun nen hebben. Er zijn nl- nog twee broers met dit probleem annex, een medicus en een jurist, beiden met een in materieel opzicht geslaagde carrière achter zich en nog grote perspectieven voor de boeg. Beide broers vrezen bezoedeling van hun goede naam en deinzen voor niets terug. Vooral niet als blijk'. dat de boeren- broer het niet met zichzelf eens is en de gelaten onderwerping aan zijn snobisti sche familieleden wil laten varen om zich bij de justitie aan te geven. Zij la ten hem voor gek verklaren en dus wordt hij opgesloten. De verklaring daartoe wordt gegeven door een psychiater, die niet het normale bij gekken zoekt, maar het gekke bij normalen. Dank zij de dochter van de medicus, het enige fami lielid, dat zich bekommert om de patiënt en dit niet doet uit zelfzuchtige motie ven, komt hij vrij. Hij krijgt dan „op dracht" te emigreren, maar vóór het zovgr komt, weet hij de plaats, waar beide snobistische broers wonen, in rep en roer te brengen door verschillende verhalen te verspreiden- Als hij dan per trein vertrekt, samen met zijn nichtje, die haar oom niet in de steek laat, kan hij met voldoening terugzien op een groepje mensen, die eikaars gezelschap -slechts zien als een gerede aanleiding om verwijten over en weer te slingeren. Er zijn veel traditionele trucs in de film om het verhaal aannemelijk te ma ken- Het gaat er trouwens niet om. of de inhoud op zich voldoende is om de aan dacht te boeien. Het gaat hier om de vormgeving van een karakter door Fer nandel. En deze is groots. Toch is dit filmieke formalisme niet de uitweg voor de film om uit de knellende band van het toneel te geraken. Een leger van Fernandel's zal niet kunnen verhin deren, dat op deze wijze geen autonoom kunstwerk tot stand komt. j.l. door de Zuid-Afrikaanse bevolking ruim 340.000 overgemaakt. Sinds die datum worden de giften gestort in het fonds van de Gouverneur-Generaal, dat ze later zal overmaken. Het Zwitserse Rode Kruis heeft, in overeenstemming met de vvens van de Nederlandse autoriteiten, barakken be schikbaar gesteld voor het samenstellen van vijf dijkwerkerskampen in de ramp gebieden. Ieder kamp zal plaats bieden aan 250 personen. Twee van de kampen komen in Hansweert op Zuid-Beveland, een ervan op Schouwen-Duiveland. Gisteren heeft de kustvaarder „Surina me", met 300 ton stortsteën aan boord, de haven van Plymouth verlaten op weg naar Zjjpe op Schouwen-Duiveland, waar de steen voor het herstel der dijken zal worden gebruikt. De helft van de lading is spontaan geschonken door een Lon dense Steenhandel. Het andere deel is ge kocht van het geld, dat is bijeengebracht naar aanleiding van een oproep tot fi nanciële steun aan Nederland in „The Times". Het Informatiebureau van het Ned. Rode Kruis heeft de twee en dertigste lijst van geborgen en geïdentificeerde slachtoffers van de watersnoodramp uit gegeven. Sandee, Maatje, geb. 20-8-'49 te Elle- woutsdijk; Sandee-Heijnsdijk, Paulina Pieternella, geb. 29-11-T3 te Wolphaerts- dijk. Agterdenbos, Cornelis, geb. 15-6-'40 te Fijnaart, laatste adres: C 123; Dierks, Ja cobus, geb. 6-6-'25 te Fijnaart, laatste adres: D 225; Van Vlimmeren, Anna Cor nelia Dimpha, geb. ll-8-'20 te Steenber gen, laatste adres: D 228. Langenberg, Jacobus Johannes Maria, geb. 4-4-'47 te Halsteren, laatste adres: B 258. De Wit, Marinus Johannes Cornelis Maria, geb. 30-4-'32 te Nw Vossemeer, laatste adres: Nw Vossemeersedijk 346. Bogerd-Hendrikse, Pieternella, geb. 7-9-'91, echtgenote van Anton Bogerd, laatste adres: Straatweg; Siesse-Hooger- land, Cornelia, geb. ll-10-'72, weduwe van Leendert Siesse, laatste adres: Heinekens- pad 2. Moerland-Overbeeke, Jannetje, geb 6-12-'04 te Stavenisse, echtgenote van Jo hannes Moerland, laatste adres: Oude- landsedijk A 93. Aanvulling van derde verlieslijst dd 6-2V53, thans geborgen: Van Wensen Joost, geb. 28-9-'44 te Klundert, laatste adres: Langeweg 10; Van Wensen, Machiel geb. 7-9-41 te Klundert, laatste adres: Langeweg 10; Van Wensen-Tolenaars, Francijna H. geb. 10-4-'12 te Zevenber- gen, laatste adresi Langeweg 10. sumse koopman J. A., begin van dit jaar de politie inlichtte. Zo stonden gistermiddag terecht de 27-jarige losarbeider F. S. uit Oss, een man. die al acht veroordelingen op zijn strafblad heeft en de 28-jar. boomkweker H. V. uit Hazerswoude met vijf vroegere vonnissen. Beiden ontkenden de inbraak gepleegd te hebben. Zij gaven echter wel toe, dat zij „getipt".waren door de vrouw van de koopman, de 26-jarige dienstbode die zelf wegens uitlokking terecht stond. Deze dienstbode had enige tijd gewerkt in het logement van een 53-jarige Hilver- sumse vrouw, wier man degenslikker is. Zij had, naar zij zelf toegaf, op een avond de beide verdachten nauwkeurig ingelicht over dit logement. Enige tijd later werd er inderdaad ingebroken, waarbij enkele honderden guldens, vier bankbiljetten van een pond sterling en een aantal Zwitserse polshorloges werden gestolen. Als getuige gehoord vertelde de aange ver, dat zijn vrouw in zijn bijzijn de beide Verdachten had ingelicht, doch dat zij ook nog andere inbrekers dezelfde tip had gegeven. Tegenover hem had een der ver dachten later gezegd: „de buit is tegen gevallen". Zijn vrouw vertelde echter, dat deze verdachte haar later gezegd had: „de kraak is mislukt". De officier achtte het bewijs geleverd en eiste tegen beide verdachten een jaar. Mr S. C. Gooszen. raadsman, zeide juri disch gezien niet voldoende bewijs aan wezig te achten. De president, mr J. Meihuizen, liet een der verdachten onmiddellijk in vrijheid stellen; de tweede is voor een ander delict gedetineerd. Tegen de dienstbode, de 26-jarige A. S. Uit Hilversum, eiste de officier vervol gens wegens uitlokking 6 maanden. Zij verweerde zich door te zeggen, dat zij onder dwang van haar man had gehan deld. In alle drie zaken zal de rechtbank op 20 Maart a.s. uitspraak doen. Het N.V.V. wenst een deel van de even tuele huurverhoging afgeroomd te zien ten gunste van een verlaging van de huren voor nieuw gebouwde woningen. Dit zou kunnen worden gerealiseerd door het vormen van een soort egalisatiefonds, aldus de voorzitter van het N.V.V., de heer H. Oosterhuis, Woensdagavond tijdens een rede bij de feestelijke herdenking van het vijftigjarig bestaan van de N.V.V. Be- stuurdersbond te Zwolle. Spreker merkte voorts op, dat de huiseigenaren dienen te beseffen, dat een deel van hun grotere revenuen bestemd dient te worden voor een beter onderhoud van hun woningen. Wegens gebrek aan religieuze krachten zal tegen September a.s. het in de lande zo bekende meisjespensionaat „O. L. Vrouw van Lourdes" te Engelen (bij Den Bosch) worden opgeheven. In 1826 werd het als eerste succursaal- huis door de zusters der Congregatie van J- M. J. gesticht en het klooster was ge durende de jaren 1840 tot 1870 als Moeder huis der Congregatie in gebruik. Ter gelegenheid van de feesten in ver band met het 125-jarig bestaan van de Koninklijke Militaire Academie te Breda, zuilen H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard op 22 Juli een bezoek brengen aan Breda. Op die dag wordt in het stadspark „Het Valkenberg" een tuin feest van de jubilerende K.M.A. gehouden, dat de Koningin en de Prins zullen bij wonen. Donderdag zijn te Londen voor het eerst officiële mededelingen gedaan over het vijfdaagse verblijf van president Tito van Joego-Slavië in Engeland, waar hij Maan dag wordt verwacht. Het Joegoslavische staatshoofd zal in de Theemsmonding door een motorboot van de Britse marine van het fregat de Galeb, waarmee hij de reis naar Engeland maakt, worden over genomen en naar de kade bij Westminster worden gebracht. Daar zal hij door de hertog van Edinburgh en premier Chur chill worden verwelkomd. Na een korte begroetingsplechtigheid zal hij in een kogeldichte auto naar het hoofdkwartier van Scotland Yard worden gereden. Zijn eerste bezoek zal ofwel Dowr.irgstreet ofwel de Joegoslavische ambarcade gel den. Op het program staat o.m. een .unch op Buckingham Palace, verschillende oficiëie diners, besprekingen en een be zoek aan Londense bezienswaardigheden. Het semi-officiële Joegoslavische nieuwsagentschap Joegopress oppert de gedachte, dat maarschalk Tito tijdens zijn verblijf in Londen zou kunnen onderhan- deIel?..over een verdrag met Groot-Brit- (annië in de geest van het vriendschaps verdrag met Griekenland en Turkije. Volgens het nieuwsagentschap laat de Joegoslavische buitenlandse politiek ruim te voor de ondertekening van een derge lijke overeenkomst op basis van gelijkheid met elk land waarmee Joego-Slavië goede politieke en economische betrekkingen heeft. Een dergelijke overeenkomst zou in het belang zijn van het behoud van de vrede, gebaseerd op de beginselen van het Handvest der V. N.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 3