Zuid-Afrika kan dit jaar duizenden Nederlanders opnemen Reeds 15.000 landgenoten emi greerden naar de Unie Maarschalk TITO Londens zwaarstbewaakte gast Verplaats vliegeropleiding van Ypenburg naar Rotterdam Zestienhovense polder biedt mogelijkheden Roofoverval op veehouder Engeland verscherpt blokkade van rood-China Drie uur klem in een patrijspoort Ondergang dreigt voor onze vrucht- boomkwekerij JL Geen vlucht- scliepen OP 2 JUNI DE GEHELE DAG KRONINGS"-TELE VISIE Al zijn bewegingen zijn strikt geheim N. S.-busdiensten over de Moerdijk DERTIG l)ODËN Dinsdag 17 Maart 1953 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN.OMSTREKEN Afrikaanders ontdekten Ned. technici De „Miriella" probeert het weer Plan van N.T.S. Vijf geslachten ADVIES AAN DE REGERING: Dader gevlucht na worsteling Spoedige beslissing? Gen. Tsjoeikof gelast verkeersfaciliteiten Analyst Weg Gouda-Bodegraven vijf maanden gestremd Demonstratie op fuifje liep verkeerd af Sovjet-vliegtuigen boven Alaska en Noord-Canada? WEERBERICHT Royaal sparen mogelijk Weinig geschikt voor boeren Ook Brazilië komt aan bod De Nederlandse Televisie-Stich ting heeft plannen opgemaakt voor de uitzendingen van de Engelse kro ningsplechtigheden op 2 Juni. Als alle omstandigheden meewerken wil men van 's ochtends tien uur tot des middags vijf uur een directe uit zending verzorgen, welke 's avonds om half acht wordt voortgezet tot tien uur. Tevens neemt men in over weging om daarna een aparte uit zending te verzorgen van films, welke dan om 's avonds half acht uit En geland per vliegtuig naar Nederland zullen worden verzonden. Zoals be- m Volledige treindienst RotterdamDordrecht Tussen West-Berlijn en West- Duitsland Afgeluisterd Bij twee vliegtuigrampen f De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van vanavond tot morgenavond, luidt: Vannacht weer op vele plaatsen nachtvorst en hier en daar vorming van mist. Morgen over dag zonnig weer met weinig wind. Weinig ver andering In temperatuur. Woensdag 18 Maart: Zon op 6.48 uur, onder 18.49 uur. Maan op 7.27 uur, onder 23.46 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT) Lokroep uit den vreemde (Van onze Haagse redacteur) Vorig jaar z»jn >n de Unie van Zuid- Afrika rond 20.000 emigranten binnen gekomen, waarvan 4500 Nederlanders en Ongeveer evenveel Duitsers. In 1953 kun- hen er 30 a 40.000 emigranten, waarvan 7 a 10.000 Nederlanders, worden toege laten Hoeveel er zich in werkelijkheid dit jaar zullen vestigen, hangt af van het aantal goedgekeurde aanmeldingen. Dit aantal, dat verleden jaar 5.000 bedroeg (hiervan moesten er dus 500 nog na de jongste jaarwisseling vertrekken), be- tveegt zich in stijgende lijn. In totaal zyn er sinds de oorlog reeds 15.000 Neder landers naar de Unie getrokken. Onder hen zijn slechts heel weinig economische mislukkelingen voorgekomen; het me rendeel der weinigen, die terugkeerden, kon om klimatologische redenen niet Wennen. Drs F. Schultz, die 6 jaar lang emigra tie-attaché in Zuid-Afrika is geweest, Verstrekte deze gegevens op het Com missariaat voor de Emigratie, waar h(j een korte tijd vertoeft, aleer hp als ver tegenwoordiger van het Intergovernmen tal Committee for European Migration te Genève naar Brazilië zal vertrekken. Zuid-Afrika is naar zijn mening een der aantrekkelijkste emigratielanden, towel voor de ambachtsman in het alge- hieen alsook voor ieder, die op een be haald gebied deskundig is, met inbegrip Van jonge kantoorbedienden, boekhou ders en steno-typistes, die de Engelse taal hiaehtig zijn. De arbeider begint met 12 Pond per week, welk loon na gebleken geschiktheid tot 16 pond kan oplopen; de kantoorbediende start met 40 pond Per maand. Zij worden direct geplaatst, weinig of geen taalmoeilijkheden worden Ondervonden in Oranje Vrijstaat en transvaal, waar zeer veel Afrikaans vvordt gesproken. In Natal spreekt ech ter 80 der bevolking Engels, in de hoofdplaats Durban zelfs 95 Velen vestigen zich daarom aan „de Rand", met Johannesburg als middel- Punt in Transvaal. Dit industriecentrum Kroonstad^ waar da gajtajd» liggen. De accommodatie is Mct etmter gering en er is weim8 vert^7 ^n0o-eiiik loon maakt een royaal sparen mogelijK, Op de vragen van het lid der Tweede kamer, de heer Welter: of het waar is, dat de Nederlandse regering nu al geruime tijd twee van Wm Muller en Co. gechar terde vluchtschepen de „Willem I" en de ..Willem II", vaarklaar laat houden in de haven van Iiellevoetsluis, elk met een ge zagvoerder en een kernbemanning aan boord, heeft de minister-president ontken- tiend geantwoord. Enkele honderden mensen verdrongen tich gisteren op de kade van Abadan toen het Italiaanse tankschip „Miriella" 'n de haven arriveerde om voor de twee de maai olie te laden en naar Italië te brengen. De directeur van de genationa liseerde olieraffinaderij bood de gezag voerder van de „Miriella" bloemen aan ,!n wenste hem geluk met het verbreken Van de blokkade van de Anglo Iranian Oil Company. Voorts prees hij de Itali aanse justitie om haar uitspraak, die kunstig voor Perzië is uitgevallen. De „Miriella", die 500 ton zal innemen, Vertrekt Woensdag weer. Dan zal een dndere Italiaanse tankboot, de o-Alba", Veeds met olie op weg zijn van Abadan baar Italië. zodat menig bouwvakarbeider zich in korte tijd tot aannemer opwerkt, waar voor een minimum-kapitaal van 500 pond toereikend is. Voor automonteurs en me taalarbeiders is in verband met de ver eiste machines uiteraard meer nodig om zelfstandige vestiging mogelijk te maken. Maar ook zij kunnen dat in 5 jaar klaar spelen, zeker wanneer 2 of meer perso nen samen een zaak willen beginnen, zoals veel voorkomt. Het opvangen der emigranten is goed georganiseerd. Bij aankomst der emi granten in Kaapstad staat een 6 tot 8 particulieren tellend ontvangstcomité gereed. In Pretoria worden ze van de trein gehaald en verzorgd en door mid del van immigrantenavonden bezig ge houden en voorgelicht. Met het ingewik kelde rassenprobleem heeft de Nederlan der ginds vrijwel niets te maken. Een opvallend verschijnsel, dat wel eens ver wijten van Zuidafrikaanse zijde tenge volge heeft, is voorts, dat de Nederlandse immigrant zich doorgaans vlotter assi mileert aan de Engelsen dan aan de Afrikaanders! Gesteld, dat de economische wereldsitu atie dezelfde blijft, kan het aantal Neder landse emigranten naar Zuid-Afrika aan zienlijk worden uitgebreid. Met het oog hierop wordt de Nederlandse emigratie organisatie ginds dan ook uitgebreid. De levensmiddelen zijn er wel iets doch niet zo heel veel goedkoper doch de belastingen hebben vrijwel niets te betekenen, terwijl de lonen er veel groter zijn! Chemici, werktuigbouwkundige-, civiele- en land bouwingenieurs zijn er zeer welkom. Artsen worden evenwel verplicht nog drie jaar in Zuid-Afrika te studeren. Dit houdt geen verband met hogere eisen welke ginds worden gesteld, want het voorschrift geldt niet voor Afrikaanders, die in Neder land met ijver hebben gestudeerd. Er wordt over deze aangelegenheid thans echter onderhandeld met een redelijke kans op succes, zodat een wederzijdse ge lijkstelling der diploma's na de verkiezin gen van de volgende maand niet uitge sloten is. Voor landbouw-emigratie is de Unie weinig geschikt. De zeer lange droogte- periodes en de ongeregelde regenval kun nen fnuikend zijn voor de boer. Op grote schaal wil de Zuid-Afrikaanse regering nu de erosie gaan bestrijden. Men heeft daarbij op de eerste plaats aan Neder landse deskundigen gedacht. In April komt dr M. du Toit, directeur-generaal van de landbouw, hier besprekingen voe ren, waarbij hij ingenieurs uit Wageningen maar ook opzichters, b.v. van de Nederl Heidemij, hoopt aan te trekken. Daarmee schijnt men dus ginds het principe „geen vreemdelingen in Over heidsdienst" althans ten aanzien van de Nederlanders te laten varen. Er moet trouwens toch worden geconstateerd, dat nu de Nederlandse technici „ontdekt" schijnen te zijn, deze alom in de Unie gaarne in dienst worden genomen. Enkele honderden aanmeldingen zijn er in het kader van het in December 1952 opgestelde landbouwschema binnengeko men voor emigratie naar Brazilië. Men is nu met de uitwerking van het plan bezig, zo deelde de commissaris voor de emigra tie, mr ir B. W. Haveman, nog mede. In Mei vertrekken 15 groepen van onge veer 20 personen, die allen aan hoge eisen voldoen. Zij hebben o.m. een cur sus van 60 lesuren Portugees moe ten volgen. Ook 0p het ogenblik vinden nog scholingscursussen plaats. Aan de Nederlandse emigratie-attaché in Brazilië, dr ir Meyer, die tot dusverre slechts één medewerker had, worden nog twee ambtenaren toegevoegd. Het is niet uitgesloten, dat er op den duur ook Indische Nederlander® bij de emigratie naar Brazilië worden betrokken. Even tueel zou er dan een transmigratie van Indonesië uit kunnen plaats vinden. Aangetrokken door het zeer fraaie weer trekt het door de Februari storm op het strand te Scheve- ningen vastgezette Franse schip „Carthage" dagelijks honderden kijklustig en. Men is thans bezig met een zuigleiding (op de foto zichtbaar) een geul te maken naar zee, in de hoop het schip uieer in zee te kunnen krijgen. Met deze werkzaamheden zullen nog enige maanden gemoeid zijn. 99J Maarschalk Tito, de president van Joegoslavië, is gisteren te Londen aan gekomen voor zijn officiële bezoek aan Engeland. Het grijze Joegoslavische oorlogsschip, waarmede Tito de reis had gemaakt, werd op de Theems geëscorteerd door vier Britse patrouille-vaartuigen. In Londen waren bijzonder uitgebreide veiligheidsmaatregelen genomen, de strengste, die men zich daar herinneren kan. Toen de schepen de bruggen over de Theems onderdoor voeren, waren deze voor het publiek afgesloten. kend worden de beelden voor de directe uitzending gerelayeerd via Frankrijk en België naar Nederland. De boten legden aan bij het parlements gebouw, waar Tito werd verwelkomd door de hertog van Edinburgi„ echtgenoot van koningin Elizabeth II, n premier Chur chill. Na een erewacht te hebben geïn specteerd, stapte Tito een kogelvrije auto en reed via Whitehall naar Downing- Het Joegoslavische staatshoofd, maarschalk Tito is gisteren in Engeland aangekomen. In Londen werd hij door premier Churchill in diens ambtswoning ontvangen. Wc zien op deze tele foto van links naar rechts: M. Popovic, de Joego slavische minister van buiten landse zaken; premier Churchill; maarschalk Tito en de Britse minister van buitenlandse zaken, Anthony Eden. We behoeven niet eens naar Turkije of naar de Oekraïnse boeren te gaan om ons te overtuigen van de bijna onwaar schijnlijke verhalen over zeer hoge men sen leeftijden en schijnbaar niet te ver woesten geslachtenreeksen. Het kleine dorp Maasdriel in de Bommelerwaard heeft ook zijn unicum: Vijf geslachten. Die vijfde generatie wordt gevormd door de zoon Wilhelmus van het echtpaar Th. Bruygom-Clement, welke stamhou der de vader met gepaste trots ten ge meentehuize kwam aangeven. De bet overgrootmoeder, de 92-jarige weduwe A. v. d. Zalm-Stekelenburg, verkeert nog in de beste welstand om dan verder van de kerngezonde overgrootouders en grootouders maar te zwijgen. Zij allen delen, met de gelukkige ouders, in de vreugde over de komst van deze fami- üespruit. street 10, de officiële ambtswoning van de premier. Samen met Winston Churchill ging Tito naar binnen. Een half uur later liep hij samen met Churchill en minister Eden naar het oor logsgedenkteken, midden in Whitehall, en legde daar een grote krans neer. Het Londense publiek, dat niet gewend is om op zulk een afstand te worden ge houden van beroemde bezoekers, kreeg nu de kans om de maarschalk duidelijk te zien. Na de korte plechtigheid ging de maar schalk naar de Joegoslavische ambassade, waar Churchill en Eden hem later een be zoek brachten. Ook werd er een aan Tito geadresseerde brief afgegeven, waarin te gen zijn bezoek werd geprotesteerd om dat hij door zijn kerkvervolging het gelo vige deel van het Britse volk beledigd heeft. Naar wij van de Nederlandse Spoorwe gen vernemen, heeft de Rijkswaterstaat thans toestemming gegeven tot het onder houden van een autobusdienst tussen Dor drecht en Breda en tussen Dordrecht en Zevenbergen via Moerdijk ingaande Don derdag a.s. De autobussen van de dienst DordrechtZevenbergen zullen te Zeven bergen aansluiten op de treinen Zeven bergenRoosendaal, waarvan de dienst regeling wederom wordt gewijzigd om de aansluitingen mogelijk te maken. De autobussen van beide diensten zul len te Lage Zwaluwe stoppen nabij hotel „Brabant". De locale treindienst tussen Rotterdam D.P. en Dordrecht zal eveneens op 19 Maart a.s. geheel worden hervat. i °p (Van onze correspondent) een boerderij onder de gemeente ^4orp, een dorp vlak bij Groningen, is gis- ^fen tegen 't avonduur 'n veehouder door onbekend gebleven vrü jeugdige in- A'bger overvallen. De indringer eiste geld Ij dreigde met een revolver en een mes. Veehouder M. J. N. verloor echter geen e "bient zijn tegenwoordigheid van geest tft Sreep naar de revolver. Er ontstond diT-1* Voor de deur van de boerderij in het 'ster een worsteling, waarbij de indrin- wonde toebracht ter w de veehouder et het mes. Behoeft Rotterdam nog niet de hoop op te geven zoiets als een vliegveld in zijn directe nabijheid te krijgen? Het lijkt er op als men het voorstel leest dat een daartoe ingestelde commissie aan de regering gedaan heeft, namelijk de instructie- en sportvliegerij van het vliegveld Ypenburg te verplaatsen naar een stuk grond in de Zestienhovense polder onder de gemeente Rotterdam. Het voorstel heeft betrekking op de afdeling „Tpenburg" van de Nationale Luchtvaartschool, de elementaire opleiding van de Rijksluchtvaartschool en het invliegbedrijf der N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde", afdeling Dordrecht. Laatstgenoemd bedrijf vliegt op Ypenburg de voor de Zweedse SAAB-vliegtuigfabriek gebouwde „Safirs" in. Zoals bekend heeft de minister van Verkeer en Waterstaat op 3 December in de Memorie van Antwoord op zijn begro ting medegedeeld, dat de'mening van de regering, dat naast Schiphol een tweede burgerluchthaven voor geregeld commer cieel luchtvervoer in het Westen des lands voorshands niet was verantwoord, nog ongewijzigd is. Wel werd aan vliegveld Ypenburg N. V. medegedeeld, dat er in principe geen bezwaar bestond tegen het verlenen van toestemming tot de aanleg van een verharde baan van 1280 en latei- eventueel tot 2300 meter lengte, waarop voorlopig ook ongeregeld commercieel burgerluchtverkeer zou kunnen worden toegelaten. Hoewel het vliegveld Ypenburg een burgerluchtvaartterrein zal blijven en de Op het lawaai kwam de echtgenote van de boer te hulp en deze ging onmiddellijk de politie waarschuwen. De overvaller koos toen het hazenpad. Het bleek dat de veehouder aan de keel verwond was. Hij werd in het academisch ziekenhuis te Groningen behandeld. De verwonding is niet van ernstige aard. De politie van Adorp verkeert op het ogenblik in het noodgebied en derhalve moest de rijkspolitie van Sauwerd komen. Onmiddellijk is met het onderzoek be gonnen, doch tot dusverre is nog geen spoor van de indringer ontdekt. bij het doorgaan der plannen op Ypen burg te stationneren militaire eenheden slechts als medegebruikers van dat terrein zullen optreden, zal naar het zich laat aanzien, een deel der burgerluchtvaart- activiteiten, welke zich thans op Ypen burg afspelen, met name de vliegersoplei ding elders dienen te word'en onderge bracht. aldus de Memorie van Antwoord. Bij de behandeling van de begroting in de Tweede Kamer heeft de heer Visch (KVP) aangedrongen op wijziging der plannen t- a. v- Ypenburg. Een oplossing voor dit vraagstuk zag de heer Visch in de mogelijkheid in het Zuid-Westen van het land een stuk grond te bestemmen, dat met geringe kosten voor de oefening van sportvliegers kan worden gereed gemaakt. De minister heeft bij de beant woording gezegd dat hij het door de heer Visch gesprokene gaarne wilde beschou wen als een inleiding op de bespreking. Er werd een commissie ingesteld en deze heeft thans het reeds boven weer gegeven advies verstrekt nadat zij de mogelijkheden van de stichting van een vliegveld voor de sport- en instructie vliegerij had onderzocht. Van bevoegde zijde vernamen wij dat gehoopt wordt op een spoedige beslissing der regering over dit voorstel. Zoals be kend is duurt het ongeveer een jaar voor dat een dergelijk vliegveld nadat het ls aangelegd geschikt is voor dit soort lucht vaart. Behalve de genoemde bedrijven hebben Avio Diepen N.V., Frits Diepen Vliegtuigen N. V., twee besturings- en sproeibedrüven en twee reclamebedrijven vestigingen op Ypenburg. Het is niet be kend of een gedeelte van deze bedrijven zjjn toevlucht eveneens zou zoeken op het door de sportvliegerij voorgestane veld, aangenomen, dat dit veld er zal komen Een groep tegenstanders, onder leiding van een voormalige kolonel van het Joe goslavische leger, hield elders in de stad een protest-vergadering, welke door on geveer 200 personen werd bijgewoond en een rustig verloop had. De kolonel somde verschillende wandaden op, die Tito vol gens hem bedreven heeft. De maarschalk logeert niet op de Joego slavische ambassade, maar ging, wederom met een kogelvrije auto, uit veiligheids overwegingen, naar een onbekend adres om daar de nacht door te brengen. Al zijn bewegingen en plannen zijn strikt geheim. Generaal Tsjoeikof, het hoofd van de Sovjetrussische controle-commissie in Duitsland, heeft gisteren een beleefd heidsbezoek gebracht aan de nieuwe Ame rikaanse hoge commissaris, dr Conant. Op de terugweg inspecteerde Tsjoeikof het controlepunt Babeisberg, even buiten de Amerikaanse sector. Hjj gaf de Duitse politie opdracht, de controle van auto's op deze verkeersweg tussen West-Berlijn en YVest-Duitsland voortaan te versnellen. Er hadden zich de laatste dagen weer ver tragingen voorgedaan, zodat er slechts vier of vijf auto's per uur werden door gelaten. J\T V en dan hoort men de meest won- J_ Y derlijke verhaaltjes en bewerin gen, als men nolens volens een ge sprek afluistert. Zo dezer dagen, toen wij ergens in Nederland op een trambal- con stonden. Twee „mede-passagiers" hadden het over kranten en men zal het ons niet kwalijk nemen, dat wy geïnteresseerd luisterden. Een van de twee beweerde, dat „De Waarheid" en.een met name genoemd liberaal dagblad eigenlijk kran ten waren van hetzelfde kaliber. In beide bladen staat volgens hem zo'n beetje hetzelfde Wij vinden het te oncollegiaal om het liberale blad te noemen. Dat de bewe ring absurd was, spreekt vanzelf, al kunnen de uitersten elkaar raken. Doch hier was de uitspraak verre van raak. Toen kwam de vrijheid van de kran tenmensen om te schrijven, wat zy willen aan de orde. De een meende, dat de pennenridders de stokpaardjes vast de regering moesten berijden en deze in het voorgeschreven gareel dienen te hou den. Maar de andere, de man van de- vergelijking van ..ongelijke grootheden" wist het beter. Neen, de journalisten wordt niet voorgeschreven, wat en hor zij moeten schrijven. Doch als zij arti kelen in elkaar setten. welke de regering niet welgevallig zijn, dan krijgen zij hoge boeien Wel nu weet V het. Begrijpt U het nu, da; wij, die nogal eens schreven op een wyze, welke minder welgevallig was aan „onze Mansholt", zo krap bi) kas zitten. f De K.N.A.C. deelt mede, dat de Bode- graafse Straatweg te Gouda van 7 April t/m 7 September voor alle verkeer, be halve wielrijders, zal zjjn gesloten. Hoewel men, naar men de K.N.A.C. op een desbetreffende vraag verzekerde, zo veel mogelijk zal trachten het verkeer met personenauto's toch nog langs de opge broken weg te voeren, zal het rijverkeer in het algemeen ca 3 km om moeten rijden over de rijksweg Gouda—Utrecht en de aftakking van deze weg naar Bodegraven. De Britse regering heeft een order uit gevaardigd, volgens welke Britse sche pen, waar ook ter wereld, een speciale vergunning nodig hebben, om naar havens van Noord-Korea en continentaal China te mogen varen. Een en ander is in overeenstemming met de belofte van de Britse minister van buitenlandse zaken. Eden, aan de Ver. Staten, dat En geland het embargo der Ver. Naties op strategische goederen voor communis tisch China zal verscherpen. De order wordt 31 Maart van kracht en geldt voor schepen groter dan 500 ton. De maatregel wordt genoemd „de eerste stap, die Groot-Brittannië doet in overeenstemming met zijn besluit, om voor zijn koopvaardijvloot het verbod van vervoer van strategische materialen naar China te verzwaren". Zoals men weet was er reeds een ver bod op de uitvoer van strategisch rnate- riaal naar genoemde landen, doch Britse schepen konden buiten Groot-Bnttanie het materiaal aan boord ne™en er? dit vrijelijk naar China brengen. Thans kun- Boven de woestijn ten Zuid-Westen van Caïro is een Egyptisch militair vliegtuig met veertien inzittenden tijdens een oefen- vlucht omlaag gestort. Er zijn geen over levenden. In Wést-Bengalen is het wrak van een vermist Pakistaans passagiersvliegtuig ge vonden. Alle elf passagiers en de beman ning van vijf man zijn om het leven ge komen. Een gezellige bijeenkomst was er Za terdagavond belegd aan boord van een Zweeds schip in de Waalhaven te Rotterdam. Een van de opvaren den was jarig en dat was een goede reden om de bloemetjes eens bui ten te zetten. Het ging er overigens ge moedelijk toe en iedereen was in een uit stekend humeur. Allen putten zich uit om tot verhoging van de feestvreugde bij te dragen. Een der feestvierders meende dat te kunnen doen door te demonstreren hoe gemakkelijk hij door een patrijspoort kon kruipen. De patrijspoort in de hut werd open gemaakt, iedereen keek belangstel lend toe en met een air van zelfverze kerdheid trad de demonstrates naar vo ren. Hij stapte op een stoei, stak zijn hoofd door het gat en wrong zijn schou ders en armen erdoor. Luide toejuichin gen weerklonken en vol goede moed werd de tweede fase ingezet. Edoch, wat de man ook probeerde zijn heupen bleken te omvangrijk om de patrijspoort te kun nen passeren. Er klonken teleurgestelde kreten ach ter hem, met de goede raad maar terug te komen want de demonstratie was een grandioze mislukking gewordenOok dat was echter niet meer mogelijk. De man bleek klem te zitten. Er werd gerukt en getrokken aan de benen van het slachtoffer. Eenieder trachtte het slachtoffer te verlossen, doch alle pogingen mislukten. Tenslotte kwam iemand op het lumineuze idee de politie te waarschuwen. De politieboot VII ruk te uit met aan boord een electrische boortol. wel het voornaamste gereed schap dat men nodig zou hebben. Daar mee is de zeeman ook verlost uit zijn benarde positie- Hij had overigens drie uur lang als een vis in een net 'gevangen gezeten. De verjaardagsfuif is niet voort gezet.... nen de kapiteins bij overtreding van de orders worden beboet of gevangen ge zet. Tot de verboden goederen behoren be halve wapens en munitie en andere mili taire goederen ook electrische en elec- tronische waren, machines en industriële uitrustingen, metalen, olie, rubber, che micaliën en voorts transportmateriaal en scheepvaartuitrustingen. De afdeling Natuurkunde der Kon. Net Akademie van Wetenschappen lieer. besloten de Lorentz-medaille uit te rei ken aan prof. Fritz London. hoogleraa' aan de Duke University. Department of Chemistry, Durham, North Caroline V.S. Het ligt in het voornemen de plech tige overhandiging te doen geschiede, in een bijzondere zitting der afdelinc natuurkunde op 27 Juni a.s. in het kaclet van de herdenking van de 100ste ge boortedag van Lorentz, die in dezelfde week te Leiden zal worden gehouden. Prof. Fritz London. Functionarissen van de Amerikaa,. luchtmacht hebben Maandagavond ver klaard te geloven, dat onbekende vlieg tuigen, waarschijnlijk Russische, zo nu er dan verkenningsvluchten boven Alaska en Noordelijk Canada hebben gemaakt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1