Koningin bezocht Brabant's zwaarst getroffen gemeente Zwijgende intocht in geteisterd Nieuw-V ossemeer GiD SLAGEN Groot LANDELIJK CONGRES VOOR LEKENAPOSTOLAAT pDPAsJf K.L.M. maakte twaalf millioen winst in 1952 Dit jaar wordt voor 90 millioen geinvesteerd Nieuwe actie voor het katholieke onderwijs jLYER S.E.R. gaat zich bezighouden met bedrijfschappen Afzonderlijk landbouw- en bosbouwschap Spoorwegpolitie in grote steden It; tfietop Zoeken naar doden ging door.... C.P.N. met bijwagen Honderd Jaar Kromstaf OUDE GENEVER EXTRA l 7.75 Mgr Alfrink naar kardinaal Van Roeij Ook toeristenklasse op Europese lijnen De gelijkstelling voor het kleuteronderwijs Heek van der Maze Schappen voor schilders, steenhouwers en stukadoors Kraan gekapseisd Aspirin tooXin/uUs/ Cliurchill wijst Hongaars aanbod af Marianne Philipsprijs voor Dirk Coster tn Rotterdam en Amsterdam ook spoorweg- honden WOENSDAG 18 MAART 1953 PAGINA 3 Een bidprentje Het dak ging drijven Nieuw ivoord Enthousiaste brieven Niet voor Pinksteren Isê bl -3 Toeristenklassegroot succes Helicopter nog te weinig ontwikkeld ie ill# Irt Bossche buitenhaven somd, ten aanzien waarvan het Land- wachting, dat bij de goedkeuring van - in te NIEUW-VOSSEMEER, Dinsdag. (Van onze speciale verslaggever) Eén hele vlag in deze naar zure modder en bederf stinkende gemeente. En van de honderden mensen aan weerszijden van de kapotte straat, niet één die oran je droeg, en niet eeii die vHoera!" riep of „Leve de Koningin!" Maar overal gingen de petten af en knikten de vrouwen (zo met hun vuile schort voor weggelopen uit hun geruïneerde woning) de Koningin toe, een beetje aarzelend, niet wetend of je dat zo deed. En nergens de schoolkinderen met grote oranje strikken in het haar en vlaggetjes. Helemaal geen kinderen Iedereen liet gistermiddag even zijn laak rusten, een taak, waaraan eigen lijk geen beginnen was, en kwam naar de weg. Iedereen, behalve de beman ning van twee kleine bootjes, die achter de Moorse dijk traag door een soort kreek roeiden en meter voor meter afzochten. Het zoeken naar de ver misten ging gewoon door: het waren er nog acht van de vijftig, die waren omgekomen. En toen burgemeester E. Janssens afscheid nam van Hare Majesteit aan de grens van zijn gemeente, was er inmiddels weer een dode geborgen. den; zij betuigde er ook haar deelneming aan de familie Van Geel, een paar oudjes, wier zoon met vrouw en vier kinderen verdronken was. Officieel woonde er nog niemand in Nieuw Vossemeer, in West-Brabant, vlak bij Tholen, waar H.M. de Koningin bijna geheel onverwacht gistermiddag een be zoek bracht: de bevolking grotendeels over heel Brabant en daarbuiten verspreid, mocht zich sinds enkele dagen weliswaar met een vergunning weer ophouden bin nen de gemeente, maar moest er 's avonds om zes uur weer weg zijn. Dan werd het doodstil in Nieuw Vossemeer: een dood dorp, waar men nog slechts het geluid van het water hoorde en achter gescheur de muren het knagen van het ongedierte, en soms het angstaanjagende geluid waar mee ondergraven fundamenten plotseling verzakten. Dan klonken de voetstappen van de enkele nachtwakers, die hun ronde deden ineens haastiger. Ongeveer honderd woningen gedeelte lijk of geheel verwoest door het water of thans op instorten. Een dorp, waar 95"/» Het IS NATUURLIJK KNUDDE, wat de gemeentebesturen in de afgelopen vier jaar hebben gepresteerd. Althans volgens de communisten. Al die wethou ders en raadsleden buiten de C.P.N.-ers waren onderdanige dienaren en handlan gers van de Amerikaanse kapitalisten. Deze situatie moet uiteraard dringend ver anderen. Maar tja hoe! De Malenkovisten begrijpen heel goed dat met enorm kabaal alleen de bakens niet worden verzet. En dus zochten en zoeken zij steunpunten. En dus ging er 'n schrijven uit naar de de mocratische vrienden n-1 de P.v.d.A. en de V-V.D. Dit laatste is wel zeer merk waardig. Evenals het bevreemdende feit, dat katholieken, anti-revolutionairen en christelijk-historischen bij voorbaat voor overleg niet in aanmerking zijn gekomen. De grootste en voornaamste scheidingslijn wordt derhalve in verband met godsdienst getrokken. Een eerste feit dat het onthou den waard is. r>f de rode broeders een gunstig ant woord van de P. v. d. A.-ers en V.V D.-ers hebben verwacht, wagen we te betwijfe len In ieder geval hebben ze de kous op hun kop gekregen, zodat ,,D'e met leedwezen moet constateren, dat de huidige leiders van de P. v.d-A. en de V.V.D. niet van plan zijn een koers van nationale zelfstandigheid te varen- Zij voeren de Amerikaanse opdrachten stipt uit. Men kan nu al weten, wat genoemde partijen in de communistische vlugschrif ten in de eerstvolgende weken op haar brood zullen krijgen. Doch realiteit is, dat de communisten nu toch alleen staan. Nietwaar. Niks hoor. Ze zijn zo slim, die rode kameraden. Want het felst in het rumoer tegen het volmachts-statuut, proteren ze, waar zulks kan, op een andere manier volmach- ters in de communistische fuik te lokken. Hoe? „De Waarheid" geeft deze methode, welke bijv. in Rotterdam, Schiedam, Oord- drecht en Vlaardingen zal gevolgd worden als volgt aan: „De C.P.N- heeft besloten om niet met een lijst van uitsluitend Communisten aan de verkiezingen deel te nemen, doch met een lijst voor Gemeentebelangen, waarop ook niet-Communisten, socialis ten en partijlozen, die voorstanders zijn voor gemeenschappelijk optreden in de Raad, voor een programma van Vrede, Werk, Woningen en Nationale Zelfstan digheid, een plaats zullen krijgen. Daartoe heeft de C.P.N. een ontwerp- gemeenteprogramma opgesteld als grondslag voor een stedelijke lijst. Het programma, waarvan wij de be langrijkste punten vandaag bespreken, toont aan, wat er bereikt kan worden, wanneer de werkers eensgezind optre den, maar ook wat er gebeuren zal, wanneer de oude koers gevolgd blijft worden. Daarom allen aan de slag voor de lijst van Gemeentebelangen! Laat de eis van eenheid, van geza menlijk optreden voor werk, woningen, vrede en vrijheid bij de komende Ge meenteraadsverkiezingen krachtig klin ken!" Dit stuk proza, dat, om met Van Deys- Eel te spreken, op ons aanstormt, is van de hand van Jan Schalker. Wat een schalk, niet? De partij voor Gemeentebelangen onder supervisie van de C P.N. Is het stemmen °P de communisten iemand nog te bar, Welnu dan stemmen op „Gemeentebelan gen". De C.P.N. zal onder de leuze: „Allen j*an de slag voor de lijst van Gemeente belangen" de propaganda helpen voeren, ^o komt de C.P-N. indirect toch aan haar 'rek. Zouden er nog mensen invliegen? Het •al wel gaan als 's winters, wanneer de b°rden „gevaarlijk" op bevroren singels straal genegeerd worden. Wat tenslotte 't opgestelde verkiezings programma betreft: Prachtig hoor. De LP.N. kijkt niet op wat er al staat te ge- „buren noch minder op een half milliard gulden. draagt men, waar in sommige opzich- op korte termijn het geld vandaan ?bet komen, dan is het bekende antwoord: chrappen op de oorlogsbegroting. Nu is één ding hierbij jammer. Ten Lahzien van de oorlogsbegroting 1953 -e°ben de rode Kamerleden in verband jPb' hun eisen al zoveel voorstellen tot k "rappen gedaan dat er geen cent van die groting meer over is. 3 Bri nou gaat die schalk Schalker nog ,jens Proberen te schrappen ten bate van -gemeentebegrotingen tpe rre. met de bijwagen van „Ge- Z^utebelangen" is het toch een vreemd „Aie, hé. Kijk dus uit. van de huizen weken lang in het water gestaan had. Maar nauwelijks was dit van heel Bra bant waarschijnlijk zwaarst getroffen dorp (dan volgt Klundert, daarop Fijnaart) weer bereikbaar, of over de Pelsendijk naderde de Koninklijke Cadillac, die als eerste over het gedichte gat aan de Moorse dijk zou rijden. En daar prompt vast bleef zit ten Tevoren was de Koningin, in wier ge volg zich slechts mevr. Repelaer van Driel en baron van Lynden bevonden, terwijl de Commissaris van de Koningin voor Noord- Brabant, prof. J. de Quay, haar vergezel de, reeds uitgestapt om met het echtpaar Van Oorschot te praten. De twee boeren mensen stonden aan de Pelsendijk, met achter zich de puinhopen van wat eens hun boerderij was. En vertelden het re laas, hoe ze zich met hun drie kleine kin deren op het dak gered hadden, en hoe dit dak was gaan drijven. De drie kleine kinderen leefden nog, toen ze ergens op een dijk gelegd werden, maar twintig mi nuten later waren die mensen weer alleen. Die intocht zwijgend en zonder hoera geroep was om meer dan één reden een gebeurtenis. De Koningin passeerde namelijk de vroegere bres in de binnen dijk, waardoor tot dan toe bij elke vloed het water naar binnen was gestroomd. Thans zogen daar zes Italiaanse pompen per seconde twee kubieke meter water een buitenpolder in en u had die Italiaan se vrijwilligers uit Arsignano moeten zien kijken toen hun tolk, de secretaris van het Apostolaat ter Zee in Rotterdam, Sjef de Jonge, voor hen de Koninklijke dankbaar heid vertaalde. Te voet ging Hare Majesteit, die gekleed was in een grijs-groen mantelpak, ge completeerd door een bruin-rocd chenille mutsje, naar een andere belangrijke coupure, aan de z.g. Paardenboek. Ir Van Bendegom van Rijkswaterstaat gaf haar daar een exposé van de werkzaamheden. Volgens burgemeester Janssens hoopt men eind volgende week het laatste gat in de buitendijk dicht te hebben, althans voor normale vlo'eden. Wat dan nog blijft, wat nog heel lang blijven zal, hoorde en zag de Koningin op haar verdere tocht: in een café condoleerde zij de familie Swijters, wier zoon Rinus verdronk bij zijn pogingen om andere mensen te red- Al die trieste mensen stonden daar in hun Zondagse kleren onwennig in die koude cafézaal en knikten en knikten nogmaals en probeerden zich goed te houden en lieten foto's zien van de jon gen en gaven de Koningin een bid prentje van Van Geel, die '9 ochtends pas begraven was en tenslotte waren er tranen. Waarschijnlijk zouden ze later zeggen, dat deze deelneming hun toch goed gedaan had, maar daarmee kwa men de doden niet terug. De rest de materiële schade (5 a 6 milliocn, schatte de burgemeester), zou wel weer hersteld worden, hoewel men met verbijstering keek naar de verwoes ting. Men was juist bezig het gemeente huis droog te blazen, maar de motor van de hete-lucht-auto werd een ogenblik af gezet, anders had Hare Majesteit waar schijnlijk nooit de namen verstaan van de gemeentelijke autoriteiten en hun da mes, die aan de Koningin werden voorge steld. Het was de bedoeling geweest, dat min of meer officieel een baby-uitzet zou zijn overhandigd aan een der getroffen fami lies. Een uitzet, verzameld door kinde ren van de Nederlandse school in Brus sel en in gereedheid gebracht door Brus selse dames. Het pakket was verpakt in een ritssluiting-reiswiegje. dat alle vrou wen kreten van bewondering ontlokte. Maar die moeder Schoutens (5 kinderen, het jongste twee weken) was niet thuis: het was in Steenbergen haar „letter" voor de kledinguitdeling en dus nam een fami lielid het pakket in ontvangst en ver dween er haastig mee in de half schoon gemaakte woning. „Blubberen" was het nieuwe woord, dat ,?on'n®'n 'n Nieuw Vossemeer leerde. Wij vervoegen dat in alle tijden, Majes- ai' zei de burgemeester, „maar 't is te teit" hopen, dat we 't gauw in de voltooid ver leden tijd zullen kunnen doen". „Blubbe ren" is een (nette) uitdrukking voor het uitmesten van een droog gekomen woning. De Koningin, die tevoren een bezoek gebracht had aan Hooge- en Lage Zwalu- we, waar ze de hulpcolonne van de Ne derlands Hervormde Kerk en onze eigen Katholieke hulpcolonne aan het werk had gezien en samen met de gezinsverzorg sters en vrijwilligsters koffie gedronken had in „Sancta Maria", zag ook hier meis jes aan het werk. Deze gezinsverzorgsters en vrijwillig sters in Nieuw-Vossemeer, kwamen uit Brabant en Zeewsch-Vlaanderen en ston den onder leiding van mej. Woerdsman uit Sas van Gent. Dat er nog wel een en an der te doen was. zag de Koningin zelf, toen ze een bezoek aan de pastorie bracht (waar nog een stoel van de pastoor in de kroon van de lamp hangt). Het was allemaal zo aardig en gemoe delijk, zo zonder enige stijve officialj- teit, dat de leidster van de hulpcolonne de stoute „laarzen" aantrok en liet vra gen of al deze meisjes in het blauw niet samen met de Koningin op een plaatje mochten. Protocollair zal dit allemaal wel over veel schijven moeten lopen, maar de Ko ningin poseerde gewillig en reken maar, dat er nog vanavond enthousiaste brieven naar Hontenisse, Biervliet, St. Jansteen en al die andere dorpen zullen gaan, die dergelijke flinke dochteren voortbrengen. Pastoor Goosen was in het dorp de laat ste, die zijn opwachting maken kwam. „Ik heb geen schapen meer, Majesteit", zei hij en nadat hij verteld had dat hij 79 jaar oud was, maar zich nog prima voelde, zei de Koningin, dat ze zijn stof zuiger had zien staan, maai» dat die waar schijnlijk ook wel niet meer te gebruiken zou zijn Nee, er zouden veel dingen niet meer te gebruiken zijn en de burgemeester schat te, dat het wel Pinksteren worden zou, voor zijn mensen zouden kunnen terug keren. Hij hoopte op een behoorlijke toe wijzing van nieuwe woningen, was al bang, dat alles weer door eindeloze amb tenarij zou worden vertraagd. Op een be spreking in Den Bosch hebben de burge meesters van de getroffen gebieden voor gesteld, dat de lagere organen, de ge- gemeente-schade tot 3000.— zelf zouden bekijken, maar de regering wil dat die limiet op f 1000 zal komen te liggen. Wanneer we daarop moeten wachten tot dat ze zelfs die kleine schade vanuit Den Haag zijn komen schattenOverigens ben ik blij dat ze met de taxatie nog geen haast maken: alles verzakt nog, soms scheurt er ineens weken nadat een huis droog gekomen is nog een muur. Maar, dat men in dankbaar Nieuw- Vossemeer (waar men tot nu toe niet met officiële belangstelling verwend was) graag op normale manier, met be- vlagde huizen en versierde straten de Koningin nog eens wil verwelkomen in een herbouwd dorp, hoeft wel geen be toog. Hierna bracht H.M. nog een bezoek aan Rucphen, waar zij de door het Op- bouworgaan bijeengebrachte en gesor teerde goederen voor de noodgebieden bezichtigde. Om kwart over zes steeg de door kapi tein Gerben Sonderman bestuurde Dakota weer op van Gilze Rijen, richting Soest- dijk. ETND APRTT, TN T)F,N ROSCIT besprekingen in zeven afzonderlijke werk- ElitD AI RIL üt ULD DU3LH groepen. Elke werkgroep bestudeert Ter voorbereiding en bezinning op het eeuwfeest van het herstel der kerkclqke hiërarchie in Nederland zal van 24—26 April in het Casino te Den Bosch onder de iitel: „Het Apostolaat van de Christen in de wereld" een groot landelijk congres voor 't lekenapostolaat worden gehouden. Een driehonderdtal afgevaardigden zal aan dit congres deelnemen met het doel door een diepgaande bespreking van prae-adviezen meer inzicht te krijgen in de grote lijn van het gehele apostolaats- leven. Het initiatief tot dit congres is reeds nader uitgewerkt door een congrescom missie, bestaande uit afgevaardigden van de St Willibrordvereniging, de Federatie der Godsdienstige Verenigingen, het Katholiek Bureau voor Maatschappelijk en Cultureel Overleg, de Katholieke Vrou wenbeweging, het Landelijk Sociaal-Chari tatief Centrum, de Katholieke Jeugdraad en de Katholieke Actie. Ruim tachtig katholieke verenigingen, organisaties en bewegingen zijn reeds uit genodigd deelnemers naar dit congres te willen afvaardigen. Vrijdagavond 24 April te 19.00 uur wordt het congres geopend met een plenaire zit ting. tijdens welke spreken prof. dr J. Groot uit Warmond over „De getrouwe getuige" en pater dr Arts O.Carm. over „De volheid van ons getuigen". Zaterdag 25 April is geheel gewijd aan Wynand Fockink bespreekt op deze dag een daartoe ver strekt prae-advies. De verdeling in werkgroepen en prae- adviseurs is als volgt gedacht: 1. Het Apostolaat in zijn ontmoeting met de on- kerkeli.jken en ongelovigen (prof. mr J. v. d. Ven, Bilthoven); 2. Het Apostolaat in zijn ontmoeting met de gedeelde Christenheid (dr Fr. Thijssen, Utrecht); 3. Het Apostolaat en de noodleniging (mej. W. Hillen, Sittard); 4. Het Apostolaat in de kerstening van het beroepsleven (dr J Feldbrugge, Utrecht); 5. Het Aposto laat in de zorg voor het sociale bestel (prof. dr J. Ponsioen S.C.J., Princenhage); 6. Het Apostolaat en het hedendaagse ge zinsleven (mr L. Baas, Amersfoort en mevr. J. Severijnen-Cals, Boekei); 7. Apostolaat en Cultuur (Geurt Brinkgreve, Amsterdam). Zondagmiddag te 14 uur volgt de grote slotzitting van het congres. Tijdens deze slotzitting geeft prof. dr ir F. Ph. A. Teile gen, landelijk!' voorzitter der Katholieke Acti'e. een synthese van het besprokene en van de conclusies der zeven werkgroepen. Op het congres worden behalve de af gevaardigden een aantal autoriteiten ver wacht. alsmede enige vertegenwoordigers uitrtie kringen van het lekenapostolaat in België, Duitsland 'en Italië. Wittere De aartsbisschop-coadjutor Z.H. Exc. mgr dr J. B. Alfrink heeft vandaag, in ge zelschap van mr dr E. Houben, voorzitter van het presidium van de Stichting 1853— 1953, kardinaal Van Roeij, aartsbisschop van Mechelen, bezocht, om met hem be sprekingen te voeren betreffende de plech tigheden in het kader van de nationale viering van het herstel der hiërarchie. Zoals men weet, is Kardinaal Van Roeij door Z.H. de Paus tot diens delegaat bij de herdenking aangewezen. poetsen' Van onze Haagse redactie) De K. L. M. Reeft over 1952 een winst van twaalf millioen gulden gemaakt na bovendien voor vijf millioen aan amortisatiebewijzen te hebben afgelost. Dit resultaat kon worden bereikt ondanks liet feit, dat veel materiaal te laat werd afgeleverd en er zich de laatste maanden een scherpe stÜgin{I van "e kosten voordeed. Verleden jaar verbonden de K.L.M.-lijnen 88 steden in 61 landen met elkaar. Dit jaar zullen bet er 103 worden, verdeeld over 66 landen. Hiertoe is het nodig een bedrag 90 millioen in de aanschaffing van nieuw materieel te steken, hetgeen mogelijk wordt gemaakt uit de afschrijvingen. Het is de grootste waarde, welke de maat schappij in één jaar aan zijn luchtvloot heeft toegevoegd. De president directeur dr A. Plesman, deelde dit gisteren mede. Pure Gold Leaf Virginia ^o™;m "ever de K-V.P-li.in- Daarop "t met stevige motorwagens gereden. Er moet een krachtige actie worden gevoerd voor ons katholiek bijzonder on derwijs, vooral in de streken waar rela tieve stilstand of zelfs achteruitgang van het katholiek onderwijs moet worden ge constateerd, als tegenoffensief in de strq'd, door „Volksonderwijs en aanver wante organisaties aangebonden tegen het bijzonder onderwijs. Plaatselijk moet actie worden gevoerd in nauw verband met de bestaande commissie van liet Katholiek Centraal Bureau. Dat m deze strijd ook het kleuteronderwijs steeds meer zal worden betrokken, spreekt van zelf. Dit is de mening van het Verbonds- bestuur der K.O.V. Het formuleerde deze mening tijdens een bijeenkomst, welke Zaterdag en Zondag j.I. te Utrecht werd gehouden. Het Katholiek Onderwijzersverbond sprak zich reeds vroeger uit tegen de gehuwde onderwijzeres in de school. Naar aanleiding van de publicatie ter zake van de staatscommissie sprak de vergadering zich nogmaals uit voor de handhaving van bovengenoemd stand punt en wenst dus, dat de bestaande toe stand gehandhaafd wordt, waarbij voor een onderwijzeres, die in het huwelijk treedt, geen subsidie meer wordt gege ven. In noodgevallen kan het K.O.V. zich met een tijdelijke aanstelling van' een gehuwde onderwijzeres verenigen. In zijn openingswoord memoreerde de voorzitter, de heer J. Derksen, de viering van het eeuwfeest van het herstel onzer bisschoppelijke hiërarchie. Hij vestigde speciaal de aandacht op het Onderwijs- congres van 29 April a.s., waarop de een heid van ons katholiek onderwijs en zijn betekenis voor ons katholieke volk, maar ook voor de gehele Nederlandse volks gemeenschap zal worden gedemonstreerd. Voorts wees spr. op de a.s. behandeling van het wetsontwerp op het kleuter-on derwijs, waarin de gelijkstelling nog niet is verwerkt, maar zelfs de in sommige gemeenten verworven feitelijke gelijk stelling in gevaar wordt gebracht. Hij sprak daarna de hoop uit, dat onze voor mannen alles op alles zullen zetten, om te verwerven wat een eis is zowel van de Grondwet, van de redelijkheid als van het gezonde verstand. Met genoegen kon spr. wijzen op de aanvaarde gelijkstelling van de verlof regeling van onderwijzers met die van de ambtenaren, alsmede op de aanneming der nieuwe t.b.c.-wet, die in vele op zichten verbetering brengt,. Tot zijn spijt moest hij constateren, dat nog altijd geen enkele voortgang was gemaakt met de algehele en onvoorwaardelijke ont- knikking, de afschaffing van de antieke classificatie en evenmin in de verbete ring van de positie der gepensionneerden. Het K.O.V. zal hiervoor blijven vechten. Na een drukke discussie stelde de ver gadering de hoofdlijnen vast inzake standsorganisatie. Algemeen was de wens dat onze Katholieke Onderwjjzersorgani- sa-tie als standsorganisatie worde erkend en toegelaten tot de diverse organen der samenwerkende standsorganisaties. -.x*y In de maanden Juni tot en met Septem ber zullen negen Super-Constellations, elk met een drie-klassen-indeling worden in geschakeld, zowel in Augustus als in November komt er een nieuwe D.C. 6 A bij, terwijl het vliegende materieel in de vacantiemaanden bovendien met een Con- vair 43 en daarna in October met nog vijf van deze tweemotorige toestellen wordt uitgebreid. De nieuwe Convairs zijn groter van romp, zij hebben sterkere motoren en kunnen daardoor meer passagiers vervoe ren. Er moeten echter vijf Constellations worden afgestoten. Het is een der grootste zorgen der luchtvaartondernemingen om haar mate rieel voortdurend op peil te houden, zo verzuchtte dr Plesman. Op de Atlantische lqnen is in Mei 1952 met groot succes de toeristenklasse inge voerd. Hierdoor steeg het aantal passagiers van 21.000 in 1951 tot 32.800 in 1952. De toeristenklasse is in het komende zomer seizoen reeds uitverkocht. Geen wonder, want men kan hiermede tussen Amster dam en New York duizend dollar uit sparen. Alleen zit men een beetje minder ruim: de D.C. 6 vervoert in de toeristen en emigrantenklasse nl. 60 personen in plaats van 46 in de standaardklasse. Men zal met deze differentiatie steeds verder gaan, want daarmee is juist geld te ver dienen. „Willen de mensen beslist loge zit ten, wel geef ze dan de kans", aldus de voortvarende K.L.M.-directeur. Men hoopt nu evenveel resultaat te be reiken met het vervoer in de toeristen klasse, dat 1 April begint op de lijnen in Europa en het nabije Oosten. Deze zullen ook Barcelona, Napels en Klagenfurt gaan aandoen. Maar ook zullen er, zoals dr Plesman het uitdrukte, enige nieuwe fui ken worden uitgezet. Naast de bestaande komen er nieuwe passagekantoren aan de Champs Elysées te Parijs (15 April), in de New-Bondstreet te Londen (23 Mei), in Cairo (eind Mei) en op het Museumplein in Amsterdam (7 October). De K.L.M. heeft op het ogenblik 13.000 emplové's in dienst. Ook langs de routes werd de service steeds meer uitgebreid. Met de twee D.C. 6 A's (Liftmasters) zal het vrachtvervoer, dat het laatste jaar een omzet van 36 millioen maakte, worden op gevoerd. Over zes jaar kan die omzet tot 100 millioen zijn opgelopen. Het Lucht- karteringsbedrijf heeft in 1952 voor het eerst na jaren weer winst gemaakt. Men is thans werkzaam in Siam. Irak, Syrië en Oostenrijk. Dr Plesman acht de helicopter nog te weinig ontwikkeld voor post- en personen vervoer. De K.L.M. bepaalt zich voorlopig ertoe, een aantal van haar mecaniciens te werk te stellen bij de Marine, die deze zomer drie Sikorsky's 55-hefschroefvlieg- tuigen in gebruik neemt. Ook in straal vliegtuigen voor passagiersvervoer ziet zq nog weinig heil. Pas in 1958 zal Amerika deze kunnen leveren tegen de schrikaan jagende prijs van 3 a 4 millioen dollar per stuk. (Van onze correspondent). Tjjdens het lossen van een schip met graan in de Buitenhaven te Den Bosch, is een tweetons kraan van de firma M. en Co's Handelmaatschappij plotseling van haar hoge voetstuk gestort. Een geluk was dat het enorme gevaarte niet op het diep liggende schip of in het water terecht kwam, doch met donderend geweld op de wal stortte. De kraan-machinist kwam er gelukkig met lichte verwondingen af. De kraan is gekapseisd doordat het ijzeren voetstuk een oude breuk bleek te bevat ten. Reeds betrekkelijk kort nadat de ad viezen tot instelling van enige product schappen door de Sociaal-Economische Raad zijn vastgesteld, blijkt de Raad te kunnen overgaan tot de stofbehandeling van enkele adviezen over de instelling van bedrijfschappen. Na langdurige voorbereidingen zijn thans ontwerp-ad- viez.en gereed gekomen tot instelling van bedrijfschappen voor de landbouw en de bosbouw en betreffende bedrijf schappen voor het schildersbedrijf, voor het steenhouwersbedrijf en voor het stu kadoors-, terrazzo- en steengaasstellers- bedrijf. Al deze ontwerp-adviezen zullen in de vergadering van de S.E.R. op 17 April a.s. worden behandeld. Blijkens het ontwerp-advies tot instel ling van een Landbouwschap deelt de Organisatie-Commissie de mening van de in de Stichting voor de Landbouw samenwerkende organisaties, dat met de instelling van éen bedrijfschap voor de gehele landbouw moet worden volstaan. Aangezien het bedrijfschap zodoende een breed terrein zal omvatten, worden voor de economisch-technische aangele genheden van de afzonderlijke bedrijfs takken hoofdafdelingen en afdelingen ingesteld. Voor de behandeling van de sociale aangelegenheden, die onderling veel meer samenhangen, wordt een hoofdafdeling Sociale Zaken gevormd- Ook is een reeks onderwerpen opge- bouwschap bevoegdheid verkrijgt ver ordeningen te maken. Op economisch- teehnisch terrein worden onder meer genoemd de bevordering van de ge zondheidstoestand, de zuiverheid en de kwaliteit van gewassen en landbouw producten, de voortbrengin-g en, voor zo ver zij niet met het economisch verkeer tussen verschillende stadia van voort brenging en afzet verband houden, de afzet, de opslag en de bewerking van landbouwproducten. Meer in het algemeen wordt in het ontwerp-advies nog opgemerkt, dat het uitgangspunt is geweest aan het Land bouwschap niet het treffen van regelin gen over te laten, welke een belangrijk effect voor andere groepen uit het be drijfsleven zouden hebben. Ten aanzien van de voortbrenging is overwogen, dat de bevoegdheid van de productschappen, tot welker instelling de Sociaal-Econo mische Raad onlangs heeft geadviseerd, vanzelf de bij dit onderwerp vereiste be perking zal meebrengen. Verder noemt het advies als onder werp van verordenende bevoegdheid de lonen en de andere arbeidsvoorwaarden en enige met deze materie verband hou dende onderwerpen. Naar aanleiding van de vermelding van deze onderwerpen, waarom de betrokken organisaties een stemmig hebben verzocht, wordt nog opgemerkt, dat zij is geschied in de ver- deze verordeningen door de centrale overheid dezelfde procedure zal worden gevolgd als bij in andere vorm tot stand gebrachte regelingen over de lonen en de andere arbeidsvoorwaarden. t Aangezien landbouwwerkzaamheden ook wel buiten de landbouwondernemin gen worden verricht, is in bepaalde ge- va.len de mogelijkheid geopend, dat de verordeningen van het Landbouwschap ook derden kunnen binden. Dit zal soms noodzakelijk zijn om sluitende regelin gen te verkrijgen. De interne structuur van het Bosschap is uiteraard veel eenvoudiger dan die van het Landbouwschap. Als onderwerpen van verordenende bevoegdheden zijn voor het Bosschap o.m- genoemd de teelt van bosbouwgewassen en de voortbrenging van bosbouwpro- ducten- D» onderwerpen van verordenende be voegdheid, welke aan de bedrijfschappen voor het schilders-, het stukadoors-, het terrazzo-, het steengaasstellers- en het steenhouwersbedrijf, zouden kunnen worden toevertrouwd, voor zover gelegen op economisch terrein, betreffen nage noeg alle het terrein van de mededin ging. Verder noemt het advies als onderwerp van verordenende bevoegdheid de lonen en de andere arbeidsvoorwaarden en eni ge met deze laatste materie verband houdende onderwerpen. Hierbij is een bijzondere voorziening getroffen, welke het mogelijk maakt dat de regeling hiervan geleidelijk aan de bedrijfschappen wordt overgelaten. De bij het advies gevoegde ontwerp-instel- hngsbesluiten bevatten namelijk de bepa ling, dat de uitoefening van de verorde nende bevoegdheid ten aanzien van deze onderwerpen of van onderdelen daarvan eerst een aanvang neemt, als de organi saties van de betrokken ondernemers en van de betrokken werknemers het ver zoek hiertoe hebben gedaan. betekent „Aspirin", maar dan in het Perzisch. Ook in dat gedeelte van de wereld bestrijdt men, even als in Nederland, griep met Aspirin. Ook daar let men op het Bayerkruis als teken van echt heid van Aspirin. Winston Churchill, de Britse premier, heeft gisteren in het Lagerhuis medege deeld, dat de regering na ernstige over weging tot de conclusie was gekomen, dat zij niet kan ingaan op het Hongaarse aanbod om de Britse zakenman Sanders, die drie jaar geleden tot 13 jaar gevan genisstraf is veroordeeld wegens beweer de spionnage, uit te wisselen tegen de 25- jarige leidster van de opstandelingen op Malakka, Lee Meng. Lee Meng werd aanvankelijk ter dood veroordeeld, maar later werd dit vonnis veranderd in levenslange gevangenisstraf. Churchill had het Hongaarse aanbod reeds eerder van de hand gewezen. Thans is de beslissing definitief. Churchill deelde verder mede. dat de Britse regering zal blijven pogen op an dere manieren de vrijlating van Sanders te bewerken. Hij merkte op, dat aan de handel tussen Engeland en Hongarije reeds „strenge beperkingen" waren opge legd, die Hongarije zwaar getroffen had den. „Als er nog meer middelen zijn om druk te oefenen op de Hongaarse rege ring, zuilen zij zorgvuldig worden onder zocht", aldus de premier. De Marianne Philipsprijs is dit jaar toegekend aan Dirk Coster. La het overlijden van de schrijfster Marianne Philips in Mei 1951 is door na bestaanden te harer nagedachtenis een fonds gesticht, waaruit gedurende een ruime periode ieder jaar een uitkering dient te worden toegekend, telkenmale aan een ander kunstenaar op letterkundig gebied, die als zodanig bekend staat en ouaer is dan vijftig jaar, ter bevordering van zijn of haar letterkundige arbeid. De keuze ligt daarbij geheel bij het be stuur van het fonds, t.w. mevr. Jeanne van SchaikWilling en de heren prof dr N._A. Donkersloot en H. J. Smeding. In 1951 heeft dit bestuur hiervoor Constant van Wessem aangewezen en in 1952, op de geboortedatum van Marianne Philips 18 Maart de schrijfster Til Brugman. Voor 1953 is de prijs thans aan de 65-ja- rige Dirk Coster toegekend: Van de hand van Dirk Coster zijn o.a. verschenen „Mensen, tijden en boeken", verzameld proza, „Leven en sterven vari Willem van Oranje", Nieuwe Geluiden, „De Nederl. poëzie in honderd verzen" en „Waarheen gaan wij". Sinds korte tqd hebben de N. S. een de proef slaagt, deze maatregel ook bqzondere instelling in het leven geroe- maarregel ook pen ten behoeve van de veiligheid van de icizigers en mede tot bevordering van een vlotte gang van zaken aan enkele stations op drukke uren en bq bijzondere gelegen heden. Het betreft hier de instelling van een z.g. spoorwegpolitie, waarvan de leden gerecruteerd worden uit de spoorwegre cherche en wier taak voornamelijk is: dienstbetoon aan het publiek, bijstaan van het N.S.-personeel en hulp aan dc gemeen te- en rijkspolitie in voorkomende geval len. De leden van de spoorwegpolitie zijn gekleed in zwarte uniform naar het model, dat bij de politie vrq algemeen in zwang is. De tuniek wordt gegarneerd met een koppel en schouderriem. Op de armen dragen zij het embleem van de N. S. met de woorden: Spoorwegpolitie. Het hoofd is gedekt met een zeskantige pet, Ameri kaans model. Gisteren zijn op het C. S. te Utrecht de eerste vier leden van de S. P. in functie getreden in verband met de Jaar- beursdrukte. Het ligt in de bedoeling als voeren in Amsterdam Rotterdam, Den Haag en in bijzondere gevallen ook op an dere stations. Wat betreft de opleiding van honden voor beveiligingsdiensten, waarover hier e- daar berichten in de bladen zijn ver schenen, welke spreken van een in aan vang zijnde opleiding van oewakingshon- den op de Waalsdorpervlakte te Den Haag, vernemen wij nog nader, dat de N. S. se dert October van het vorige jaar een ze vental afgerichte honden in dienst hebben voor bewaking van gebouwen en goede renloodsen te Rotterdam en Amsterdam; te Rotterdam op de emplacementen Feijenoord en IJsselmonde, te Amsterdam aan de Rietlanden en in de Watergraafs meer. Behalve tegen diefstallen van goe deren doen deze honden ook dienst voor de beteugeling van baldadigheid van de jeugd op de spoorwegemplacementen. Van een nieuwe opleiding op de Waalsdorper vlakte is geen sprake, alleen gaan de be geleiders van d'eze honden van tijd tot tijd met hun viervoeters oefeningen hou den op genoemd terrein.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 3