Minister Alg (lelijkheid voor wil verantwoor- herstel dragen Verkeersongevallen eisen vier doden en twee zwaargewonden De grote slag bij terugkeer Handhaving van wereldrijk: zware opgave voor man in Moskou Dreigende breuk in waterleiding buis Ossendrecht-Goes 36e lijst van slachtoffers In- en uitvoer in Februari vrij sterk teruggelopen li lii i Maar verlangt van Staten-Generaal de nodige bevoegdheden Gemeenteraadsverkiezingen in ramp gebied uitgesteld Schielandse Hoge Zeedijk had betrek kelijk geringe veiligheidsmarge Malenkov's aanbieding van „vrede lievende co-existentie r v De camera op buitenland Geen ministeriële voor keur voor Maandag sip»» Truck uit Tegelen tegen boom Voedsel- en gereedschapspakketten uit Amerika Planologische com- missie voor rampgebied De „President Roberts'' Volgens ir Klein is ook Rijk verantwoordelijk Duiker verzakt Gecondenseerde melk of room? Huzaar maakte onge wenste propaganda J^OENSDAG 18 MAART 1953 PAGINA 3 Noodvoorzieningen dijkherstel Bestaande risico's moeten voor lopig nog worden aanvaard OOK FEBRUARI GUNSTIGE SPAARMAAND gnproe* (Van onze correspondent) Een viertal ernstige verkeerson gevallen heeft gisteren het leven gekost aan vier personen; twee andere slachtoffers werden daarbij ernstig gewond. Cabine verpletterd Bromfietser botste tegen veeauto Bus greep wielrijder TELEFOONVERKEER MET ZEELAND GESTOORD ir> N In Zuid-Hollaiui bijna alle dijken dicht Waarsch uwing tegen onrijpe denkbeelden ELLEWOUTSDIJK VGRAVENDEEL HERRINGEN KLUNDERT NIEUWE TONGE OUDE TONGE STAVENISSE STRIJEN ZUIDLAND Belgische justitie geeft zware boeten DEKKINGSPERCENTAGE DAALDE TOT 93 (VM. 95) 1 Enkele vergelijkende cijfers van onze 's GRAVENHAGE, 17 Maart 1953. De Tweede Kamer heeft hedenmiddag op kalme wijze haar werkzaam heden hervat. Hoewel aanvankelijk het ontwerp-Zondagwet het eerst op de agenda stond, is dit nog niet in behandeling gekomen, daar een tweetal meer dringende wetsontwerpen voorrang hebben gekregen, n.l. de wetsont werpen „Voorzieningen gemeenteraadsverkiezingen in watersnoodgebied" en „Regelen betreffende de noodvoorzieningen dijkherstel". Eerstgenoemd ontwerp is reeds z.h.s. aangenomen. In de door de minister van Binnenlandse Zaken aan te wijzen gemeenten, waar tengevolge van de watersnood de gemeenteraadsverkiezingen van 1953 niet onder normale omstandigheden kunnen worden gehouden zullen volgens dit wetsont werp de candidaatstelling en de stemming voor deze verkiezingen geschieden op nader door genoemde minister vast te stellen dagen. De aldus gekozen leden der gemeenteraden treden af met ingang van dezelfde dag, waarop de op 27 Mei a.s. te verkiezen leden der gemeenteraden aftreden. Indien met ingang van 1 Sept. a.s. de. nieuwe raad in de watersnoodgemeenten nog geen zitting houdt, vindt de verkiezing van de wethouders plaats in de eerste vergadering van de nieuwe raad. Veel discussie ontspon er zich niet rond dit ontwerp. Min. Beel nam een tweetal door de heer Beernink (C.H.) voorgestelde redactie-wijzigingen over en gaf op een desbetreffende vraag van de heer Rit meester (VVD) ten antwoord, te zullen bevorderen, dat zo spoedig mogelijk be kend wordt gemaakt, in welke gemeenten de verkiezingen zullen worden uitgesteld. Enkele sprekers, hoewel er thans bij dit ontwerp niet op aan dringende, achtten het wenselijk in de toekomst de verkie zingen te doen houden op Maandag in plaats van Woensdag. De minister, die het niet juist oordeelde bij gelegenheid van dit wetsontwerp tot een dergelijke verschuiving te komen, gaf overigens reeds te verstaan, dat hij ook in het algemeen niet veel voor deze ge dachte voelde. Het tweede wetsontwerp lokte een uit voeriger discussie uit. Het herstel van de rampschade ontstaan aan de hoofd- en buitenwaterkeringen in de getroffen ge- bicden zal, als dit ontwerp wordt aange nomen, door het Rijk worden verricht. Tegelijk is echter voorzien in de moge lijkheid van delegatie. De minister van Verkeer en Waterstaat kan n.l. na over leg met de betrokken Colleges van Gede puteerde Staten, dit herstel geheel of ge deeltelijk overlaten aan degenen, die met het beheer dier waterkeringen zijn belast, terwijl hij dit herstel ook kan opdragen aan het College van Gedeputeerde Staten in de provincie, waarin de waterkering is gelegen. Gedurende bedoelde herstel werkzaamheden wordt het toezicht over de waterkeringen in kwestie, dat volgens de geldende regeling bij de betrokken drie Provinciale Besturen berust, gecentrali seerd in handen van de minister. De kos ten van het herstel komen eveneens voor rekening van het Rijk. Centralisatie van bevoegd heden De belangrijkste vraag, die door ver scheidene sprekers weid aangesneden, was wel, of "een dergelijke centralisatie van bevoegdheden nodig is. Vooral de heer Den Hartog (VVD) koes terde hiertegen ernstige bedenkingen. De normale wetgeving zou op drastische wijze door dit ontwerp zijn doorkruist, zo meen de hij. Minister Algera was het hiermede niet eens. Het ontwerp moet worden gezien als een regeling ad hoe, een tijdelijk door de omstandigheden geboden afwijking van de bestaande verhoudingen. In generlei op zicht wordt met dit ontwerp geprejudi- cieerd op het toekomstige waterstaats- bestel. De minister toonde op overtuigen de wijze aan, dat deze tijdelijke centrali satie noodzakelijk is om tot een zo snel en krachtig mogelijk herstel der geleden Schade te komen. Bij verschil lende afgevaar digden miste de bewindsman voldoende be grip voor de ontzaglijke om vang van de te Verrichten her stelwerkzaam heden. Tegenover de heer Den Har tog. die de her- stelwerkzaam- heden primair in handen wilde laten van de waterschappen had mr Algera nog een sterk argument in de brief, welke hij van de Unie van Waterschapsbonden had ontvangen en waarin deze ondanks bepaalde bezwaren de opzet van het ontwerp onderschreef. Ter verdere geruststelling gaf de bewindsman te kennen, dat hij voor nemens is zo ruim mogelijk gebruik te maken van de mogelijkheid van de dele gatie van werkzaamheden aan provin cies en waterschappen. Een ander zwaarwegend argument voor tijdelijke centralisatie van bevoegd heden is de noodzakelijkheid van directe eenhoofdige verantwoordelijkheid voor 't herstel tegenover de Staten-Generaal. De minister liet niet na hierop nog eens dui delijk de nadruk te leggen. Ik wil, aldus spr., die verantwoorde lijkheid dragen. Maar dan moet ik ook de benodigde bevoegdheden hebben. In het oppertoezicht, zoals dat thans krach tens de grondwet berust bij de Kroon, zijn deze bevoegdheden niet vervat. Dit oppertoezicht treedt pas naar bui ten op als het toezicht van Provinciale Besturen in gebreke blijft. De tijdelijke overdracht van dit toezicht in handen van de minister is beperkt tot 31 December 1954, terwijl de Kroon hier aan reeds vroeger een einde kan maken. De minister zegde toe de terugkeer naar normale verhoudingen zoveel mogelijk te zullen bespoedigen. Dat zo weinig moge- Iijk wordt afgeweken van het geldende recht, blijkt ook hieruit, dat het ontwerp zich beperkt tot het herstel. Het begrip „herstel" zal zo ruim moge lijk worden geïnterpreteerd. In gevallen, waarin door herstel in de oude toestand een onverantwoord risico zou worden ge lopen, zullen verbeteringen worden aan gebracht. Voor de oplossing van 't vraag stuk der verbeteringen in de verdediging tegen het buitenwater moet overigens worden gewacht op de uitkomsten van de z.g. Delta-commissie. Tot zolang zullen we de bestaande risi co's moeten aanvaarden, zy het in mindere mate. Door tal van maatregelen kunnen die risico's n.l- nu al verminderd worden. De minister dacht hierbij met name aan maatregelen tot versterking van de bin nenzijden van de dijken, een betere waar schuwingsmethode en een zo goed moge lijke kwaliteit van de dijken. Het hoofd probleem is thans hoe zo spoedig moge lijk tot normale risico's terug te keren. Zolang de gaten nog niet gedicht zijn, blijft de toestand critiek. Op een suggestie in die richting van de heer Schilthuis (P. v. d. A.) verklaarde mr Algera, dat het in de bedoeling ligt naast de Delta-commissie een aparte commissie in te stellen ter bestudering van verkeers- economische en andere aspecten, die aan het vraagstuk der verbeteringen vast zitten. De heren Welter (K.V.P.) en Gortzak (C.P.N.) sneden nog eens de kwestie van begane tekortkomingen in verband met de overstromingsramp aan. Bij de schuld vraag, zo merkte de minister te dezer zake niet ten onrechte op, verliest men teveel het uitzonderlijke karakter van de ramp uit het oog. Inzake de Schielandse Hoge Zeedijk deelde spr- nog mede, dat in 1950 bij waterpassingen is gebleken, dat deze dijk lager is dan wenselijk te achten was. Èr zijn toen in 1951 en 1952 verscheidene voorzieningen getroffen- Er is hieraan dus inderdaad aandacht besteed. Morgen vinden de replieken plaats. AD. INT. Hoewel de overschotten in Februari ten achter gebleven zijn bij die van Januari, is de kortste maand van het jaar toch een gunstige spaarmaand geweest. De spaar banken, aangesloten bij de Ned. Spaar- bankbond, behaalden een overschot van 14.180.059 20.940.844 in Januari). Inleg en terugbetaling beliepen resp. 46.003.188 en 31.823.129. De niet aangesloten spaar banken gaven een surplus te zien van 135.923 1.192.886) en de bankspaar- banken van 1.296.450 1.031.196). Bij al deze instellingen tezamen is dus 15.612.432 gespaard (ruim 23 .millioen in Januari). De Rijkspostspaarbank heeft in Febrüari een overschot behaald van 7,6 8,5) millioen. MINISTER ALGERA ....ik mis begrip.... ANNO. 1690 WAT LEVERT LEVERT IS GOED! LEVERT CO - AMSTERDAM Op de Rjjksweg Den BoschNümegen werd omstreeks half zeven de 56-jarige mevr. J. v. d. K. uit Hees bU Oss door een personenauto gegrepen en gedood. Hei slachtoffer was moeder van zeven kin deren. De auto, die een aanrijding trachtte te vermijden vloog van de weg af en sloeg tegen een boom. De bestuurder werd zwaar gewond uit de wagen geslingerd. Er zijn geen directe ooggetuigen van het ongeluk doch men neemt aan, dat de deur van de wagen door een schok is open gevlogen. De auto is zwaar beschadigd. De beide slachtoffers werden onmiddellijk naar het ziekenhuis te Oss overgebracht, doch bij de vrouw mocht medische hulp niet meer baten. Zij overleed vrijwel onmiddellijk na aankomst in het zieken huis. De identiteit van de bestuurder was gisteravond nog niet vastgesteld. De wagen droeg de kentekenen van de pro vincie Overijssel. De Rijkspolitie van Hees stelt een onderzoek naar de juiste toe dracht van het ongeluk in. Een zware truck met oplegger van het transportbedrijf E. uit Tegelen die met tien ion gietwerk naar Amsterdam vertrok is kort na de start op de rijksweg te Velden door onverklaarbare oorzaak tegen een zware boom gereden. De motorkap en cabine werden verpletterd en van de twee inzittenden bleek de 20-jarige W. D. uit Tegelen reeds dood te zijn toen men er in slaagde z|jn lichaam uit de verwrongen massa staal te bevrijden. De andere inzit tende, v. d. H„ eveneens uit Tegelen, werd bij de botsing uit de wagen geslingerd en moest met zware verwondingen naar het ziekenhuis worden vervoerd. Zijn vader en zijn grootvader kwamen na de oorlog bij auto-ongelukken om het leven. De oorzaak van dit ongeval is een raadsel. De wagen was vrijwel nieuw en zonder defect, het zicht goed, de weg uit stekend. Vermoeidheid kan ook niet de oorzaak zijn, want beide mannen waren pas aan hun dagtaak begonnen. Gistermorgen is op de Jisperdijk nabij Purmercnd, de 27-jarige heer C. N. om het leven gekomen, toen h|j b|j een botsing met een vee-auto van zijn bromfiets werd geslingerd. De heer N. reed in de richting Purmercnd. Het zicht was door de dikke mist zeer slecht en toen van de tegenover gestelde richting de auto naderde, kwam N, in aanraking met de spiegelstang. De 67-jarige gepensionneerde heer B. uit Nijmegen is op de Groesbeekseweg ter hoogte van de Bosweg door een in de richting Nijmegen rijdende bus van de Zuid-Ooster aangereden en nagenoeg op slag gedood. De heer B. kwam per fiets van de Bos weg en verleende geen voorrang aan de autobus die over de Groesbeekseweg reed. Doordat een dragline de P.T.T.-kabel bij Rilland Bath beschadigde, is gistermiddag bij Kruiningen een defect ontstaan in de telefoonkabel GoesBreda, tengevolge waarvan de verbinding tussen deze beide plaatsen gestoord werd. Om het verkeer gaande te houden, heeft men aanvankelijk een straalzender ge bruikt. Later is men overgegaan op hand- Verkeer, zodat de straalzender kon uit vallen. Het telefoonverkeer tussen Zee land en de rest van Nederland en het telexverkeer tussen ons land en Engeland waren enige tijd gestoord. Er konden slechts dringende gesprekken worden ge voerd. In de avond kon het defect hersteld worden. „Dit pak wordt U toegezonden door een vriend in Amerika en die vriend zal blij zijn van U een briefje te ontvangen, waarin U hem de goede ont vangst van bet pakket bericht". Deze zin zullen de zwaarst door de over stromingsramp gedupeerde gezinnen van de Zuid-Hollandse eilanden lezen in een brief, welke is gevoegd bij een pakket, dat bun bij terugkeer in eigen gemeente wordt uitgereikt vanwege de Stichting Maatschappelijk Werk Zuid-Holland in naam van de „Care Cooperativ for American Remittance to Europe Hie na de oorlog in tal van landen al de ergste behoeften van slachtoffers hielp dekken. Millioenen Amerikanen kochten zo'n pakket en lieten bet naar mensen sturen, die eerste hulp van node hadden. Thans herhaalt men dat met de slachtoffers van dé watersnood. Behalve de ergst get-roffen gezinnen wordt ook gedacht aan de bedrijven, met name aan de landbouwbedrijven. Zij, die alles kwijt zijn en helemaal opnieuw moe ten beginnen ontvangen eveneens van de Care Coöp. en door bemiddeling van de Stichting Maatschappelijk Werk een z.g. Carpenter Kit, een pakket gereedschap, waarmede men tenminste ietwat uit de voeten kan voor het opruimen van ver woesting of het herstellen van datgene, dat zich daartoe nog leent. Og Goeree-Overfiakkee, waar voor di verse plaatsen de ré-évacuatie aanstaan de is, zal dezer dagen met het uitreiken van deze pakketten begonnen worden. Men behoeft er niet aan te twijfelen of het zal een aangename verrassing voor de huismoeders zijn als zij zien hoe in de eerste voedingsbehoeften van het gezin wordt voorzien. Zo'n pakket levensmid delen bevateen pond rijst, een doos rozijnen, twee pakken thee, een doos ge droogde pruimen, een gr00t pak rietsui ker en voorts een heleboel „tins" met boterhamworst, boter, bacon, leverpastei, lunchtong, gedroogde rozijnen, moutvlok- ken en bovendien een doos fijne chocola de Het gereedschapspakket bestaat uit een spade, een schop, een pikhouweel, een hamer en een nijptang, een spanzaag met drie zagen en een schoffel, met uit wisselbare messen, die ook nog wel voor andere doeleinden te gebruiken zal zijn. Deze giften zullen haar weg vinden via de burgemeesters. Uiteraard gelden zij alleen voor de zwaarst gedupeerde men sen, die in een kaal of ontredderd huis dan we! in een geheel nieuwe omgeving terugkeren. Betreffende de gereedschaps pakketten vermoeden wij, dat hiermede De inhoud van de pakketten voor lient die binnenkort naar Goeree- Overflakkee terugkeren. Het ligt in het voornemen van de minister van Wederopbouw en Volkshuis vesting, in overeenstemming met de vaste commissie voor het Nationale Plan te komen tot de instelling van een planologi sche werkeommissie voor het rampgebied in Zuid-West Nederland in de geest van de werkeommissie, die destijds werd inge steld voor de studie van het Westen des lands. Behalve de bij deze zaak betrokken ministeries zijn de Provinciale besturen van Zuid-Holland, Zeeland en Noord- Brabant uitgenodigd zich in de commissie te doen vertegenwoordigen. De commissie zal zich bezig houden met de nationale aspecten van de vraag stukken van ruimtelijke ontwikkeling, zoals die zich thans in samenhang met de reeds in studie zijnde problemen van waterstaat-kundige en andere aard in het rampgebied voordoen. in de eerste plaats gedacht wordt aan de kleine boeren. De Stichting Maatschappelijk Werk is vanzelfsprekend uiterst blij met deze bui tenlandse hulp, temeer omdat zij zelf al zo enorm veel heeft moeten doen en voor de komende dagen nog meer op het pro gramma heeft. Hetgeen daaruit kan blij ken, dat men op Flakkee op het moment vier pakhuizen heeft vol zitten, met duur zaam voedsel, met „eerste-nachtpakket- ten" - bedden, dekens lakens enz. - een en ander ter waarde van 350.000 gld. alles voor behoeftige re-évacuerenden. Geen wonder dat men in de noodgebieden res pect krijgt voor de Stichting Maatschap pelijk Werk die zorgde al voor centra le keukens, voor douciie-inrichtingen, voor de vrouwelijke hulpkolonnes en nu begint men aan wat de adjunctdirecteur van de Stichting, de hear Flantua, noem de „de grote slag bij de terugkeer van de bevolking". Een paar weken geleden hebben wij een in Brussel verschijnend Vlaams dagblad geciteerd, dat een artikel publiceerde over het jacht „President Roberts", bekend vooral wegens de vele verhalen die er de ronde over hebben gedaan. In het blad werd beweerd, dat een lid van de bemanning van de „President Roberts" in Southampton was afgemon sterd en dat hij gezegd zou hebben, dat de lonen van de bemanning, die naar huis werd gezonden, niet volledig waren uitbe taald. De mannen zouden slechts het nodige geld hebben gekregen om van een Engelse haven uit hun tehuis te bereiken. Het blad had deze bewering in de mond gelegd van een zeeman uit Heist aan Zee. Deze heeft thans aan het blad geschreven, dat hij helemaal niet gezegd heeft, „dat het met het weeldevertoon van „Presi dent" Robert gedaan zou zijn, daar hij niet bij machte was de bemanning uit te betalen en haar slechts het nodige geld gaf om haar thuishaven te bereiken". De matroos voegt hier nog aan toe: „Ik heb altijd aan iedereen gezegd, dat wij het altijd goed hadden op de boot en dat wij ons loon kregen wanneer wij dat wensten". Een der oudste en bekendste hoogwaar digheidsbekleders aan het Pauselijke hof is ernstig ziek, namelijk mgr Alberto graaf ArborioMella die Sant 'Elia, majordo- mus en maestro di camera van Z.H. de Paus en aalmoezenier van de Pauselijke edelgarde. Hij lijdt sedert enige dagen aan een zware longontsteking en in de nacht van Maandag op Dinsdag verer gerde zijn toestand zo zeer, dat hem de H.H. Sacramenten der stervenden moesten worden toegediend. Hoe groot het gevaar geweest is, waarin de bevolking van geheel Zuid-Holland in die rampzalige nacht van de eerste Febru ari verkeerd heeft, is weer eens gebleken uit de woorden van de directeur-hoofd ingenieur van de Provinciale Waterstaat van Zuid-Holland, ir J. L. Klein, toen deze gisteren in een rede tijdens de algemene vergadering van de Zuidhoilandse Water- schapsbond in het Beursgebouw te Rotter dam verklaarde dat ten aanzien van de Schielandse Hoge Zeedijk altijd genoegen is genomen met een betrekkelijk geringe veiligheidsmarge, en wei om drie redenen: 1. de dijk rust op zeer slecht staal, waar door van oudsher is ingezien, dat een sterke verhoging bijzondere gevaren met zich meebrengt: 2. dc dijk gaat in een grote zeer grote lengte door bebouwde kommen van uitgebreide gemeenten en 3. het is buitengewoon moeilijk om zo'n oude d|jk over de volle lengte flink op te hogen. (Zoals men elders in dit blad kan lezen heeft minister Algera in de Tweede Ka mer verklaard, dat in 1950 was gebleken, dat de dijk te laag was, waarop in 1951 en 1952 verscheidene voorzieningen ge troffen werden. Red.). Men heeft, volgens ir Klein, de aandacht er op gevestigd, dat nieuwe dijken 't beter hebben gehouden dan oude, maar wan neer men de afdamming van de Brielsche Maas ziet: de steenglooiing ligt er op de meeste aangevallen punten volkomen uit, de kruin is verdwenen en het water is Wat men reeds veertien dagen heeft ge- rccsd, dreigt nu zeer acuut te worden. Vb de grindweg bij Kruiningen is een I biker aan het verzakken, waar dc waicr- J'.'dingbuis op rust, die van Ossendrecht V' Zuid-Beveland en een gedeelte van T^lcheren van water voorziet. Naast en ^"'tor deze duiker is een onderspoeling Ujtstaan en hierdoor is de waierleiding- „jjis dusdanig in verzakking dat het niet "mogelijk is dat zij zal breken, th^e waterleidingmaatschappij overweegt c^bs de hulp van de genie in te roepen Lj. te trachten alsnog de zaak te redden. Val z°l' kunnen geschieden met behulp het een brug. Men wil achter en naast 'beta at palen in de grond slaan van negen 9 e h Iengtp en daarop een soort brugge- 0tis6i?UWen waaraan de buis kan worden sthangen. is een zogenaamde 400- ^sseridetersbuis: zij loopt regelrecht van •Jok on naar de watertoren in Goes. Ü.reigde h ve.rs?heidene andere plaatsen asr tn»t u l's onderspoeld te worden, 61 behulp van stortsteen uit drie schepen heeft men de zaak weten te red den. Om ongelukken te voorkomen is men thans bezig over de gehele lengte van het ondergelopen gebied in Kruiningen bulzen in de grond te Slaan. Aan deze buizen zal een noodleiding worden opgehangen boven water over een lengte van vier km. Ir Stoel Feuerstein, directeur van de waterleidingmaatschappij, vertelde, dat er, toen hij Maandag op de plaats kwam, waar de onderspoeling is ontstaan, nog niets was te zien. Dinsdagmiddag om 12 u. zag hij, dat de zaak mis ging. Hij gaf on middellijk alarm door middel van de be richtendienst. Het water, dat op het ogenblik getapt wordt, vertoont een bruine kleur, maar dit heeft niets te betekenen, zo zeide de heer Stoel Feuerstein. Doordat op zijn ver zoek alle mensen water hebben getapt, is er zoveel water weggestroomd, dat het roest in de buizen heeft losgelaten- De electriciteitskabel van de P.Z.E-M. ligt eveneens ter plaatse van de verzakte duiicer. Vandaag zal men onderzoeken, of deze kabel gevaar loopt. Dit betekent niet, dat Goes zonder stroom zal komen, want deze stad betrekt electriciteit uit Vlissin- gen. Wel zou het nadelig zijn voor de mensen, die achter Kruiningen wonen. rN DE HOOGSTE REGIONEN van de internationale politiek wordt de laatste tijd heel druk met drie termen ge schermd, welke ieder een eigen betekenis en sfeer hebben: co-existentie, samen leving en samenwerking. Voor het eerste van deze drie woorden, het vreemde, kun nen we niet gemakkelijk een alles omvat- ÏI?i7u Nederlandse vertaling vinden; let- ijk betekent het samen bestaan,' maar n7\lnste in het spraakgebruik, met de beperking van naast elkaar leven. De Russen, uit wier voor ons vaak zeer ge vaarlijke terminologie de uitdrukking stamt, spreken, als het in hun kraam past, met een zekere voorkeur van vredelieven de co-existentie en bedoelen dan daar mede. dat de kapitalistische en de com munistische wereld heel goed naast elkaar kunnen leven, zonder oorlog met elkaar te maken (hete of koude oorlog) en zelfs zonder elkaar het leven al te zuur te maken. De man, die voor het ogenblik de taak van Stalin heeft overgenomen, kameraad Georgi Malenkof de eretitels en lieve woordjes, waarmede kameraad Stalin mocht pronken, heeft hij zich nog niet ver worven of aangemeten heeft in de rede voeringen, welke hij in zijn nieuwe functie heeft gehouden, het volle accent op die vredelievende coëxistentie gelegd. Hij is zelfs een stap verder gegaan en heeft woordelijk gezegd: „Er bestaan geen problemen, welke niet op vredelievende wijze kunnen worden geregeld. Wij zijn bereid met alle landen onderhandelingen te voeren, met inbegrip van de Verenigde Staten." Sterker nog: hij heeft het woord „samenwerking" uitgesproken, een samen werking gebaseerd op „de eerbiediging van de rechten der andere landen, de be leving van de normen van het internatio naal recht en de strikte eerbied voor alle verdragen." Het is een niet te miskennen feit, dat deze zinsneden in de vrije wereld, en zeker niet het minst in Frankrijk, toch wel enige indruk hebben gemaakt. Men beseft daar, dat het Kremlin een periode van internationale rust en kalmte dringend nodig heeft, zowel om de moeilijkheden in het eigenlijke Rusland na de dood van Stalin te boven te komen als om in de satellietstaten een positie te consolideren, welke ongetwijfeld veel zwakker is gewor den, vooral nu in een der sleutelposities Tsjechoslowakije de grote man president Klement Gottwald is overleden, en wel volkomen onverwachts, zodat niet de on- volging tijdig en ongestoord kon worden geregeld. Een conflict om de macht zou in Praag even gevaarlijk kunnen zijn als in het Kremlin zelf, waar het, zeker voor het ogenblik, kon worden vermeden, wijl alles bij voorbaat, mogelijk reeds door Stalin zelf, vóór het crisismoment was voorbe reid. DE GREEP VAN MOSKOU op de satel lietstaten heeft altijd één zeer, zeer zwak punt gehad. Terwijl men rede lijkerwijze kan aannemen, dat het Russi- sche volk in zijn overgrote meerderheid, ook als het niet communistisch is, tamelijk onverschillig staat tegenover het soort be wind, dat het boven zich heeft, misschien zelfs in het communisme in vele opzich ten een vooruitgang op het tsarisme meent te mogen zien, staat vast, dat er grote ontevredenheid in de satellietstaten heerst. Misschien is deze niet zo hecht georgani seerd, dat zij reeds een rebellie tegen het Kremlin kan wagen; maar het is een his torisch feit, dat in die landen, heel bijzon der in Polen en in'iets mindere maté in Tsechoslowakije, een traditie van onder gronds verzet bestaat. In de eeuwen, dat Rusland, Duitsland en Oostenrijk er een politiek spel van maak- ona„ elkaar te verdelen en de Polen door ware terreurmethoden te onderdrukken, hebben deze laatsten een voortreffelijke oefen school van ondergrondse rebellie doorge maakt. Zelfs in de tussenoorlogse periode, toen Polen een vrij, onafhankelijk en democratisch rijk was, werkte de opposi tie meer in het geheim dan in het open baar; wat de kracht van het land ver zwakte. Maar toen de Polen in de tweede wereldoorlog weer de gelegenheid kregen als „partisanen" op te treden, heb ben zij zowel de Duitsers als de Russen heel wat zorg gebaard. Geen enkele ver binding was veilig tegen de in het verzei geroutineerde Polen en Hitier heeft her haaldelijk zijn gal uitgespuwd over de last, welke zij zijn Wehrmacht bezorgden. Over hetgeen zich tussen het ijzeren gordijn en de grens van de Sovjet-Unie afspeelt, dringt weinig tot de buitenwereld door; zeker echter is, dat de communis tische minderheidsregeringen daar door de dood van Stalin een harde slag hebben ge kregen, juist omdat zij geen steunpunten in de massa van het volk hebben, maar alleen door de „gunst" van Stalin konden blijven voortbestaan. Zullen de satelliet staten deze situatie overleven of zullen zij zich op Tito's voorbeeld van Moskou losser en losser maken en zich tenslotte bevrij den? Dit is een vraag, waarop ook Malen- kof geen antwoord kan geven, nu niet en ook niet op ietwat langer zicht. Maar een gewapend conflict zou, practisch zeker, tot opstand leiden, met alle mogelijke gevol gen van dien voor de Russische legers en hun verbindingslijnen. Stalin is steeds een voorzichtige tacti cus geweest; Malenkof schijnt hem op die weg te willen volgen. Misschien uit tra ditie, in elk geval uit voorzichtigheid, voorlopig zelfs uit noodzaak. Want als dé satellietstaten voor het Kremlin verloren zouden gaan en dan ook het China van Mao Tse Toeng zijn eigen weg zou kiezen- zou de inderdaad geweldige macht van dé Sovjet-Unie, van deze lemen reus, zijn gebroken. Stalin heeft 'n wereldrijk opgebouwd; zal zijn opvolger het kunnen handhaven? Dat probleem kwelt Malenkof en het Krem lin; het kwelt, eerlijk gezegd, ook de Wes terse, de gehele vrije wereld. In elk geval is de greep van Moskou verzwakt en daarom kan het ook niet verwonderen, dat doorgedrongen tot op de binnenloop. En dan bestaat deze dijk nog maar ternauwer nood. Hij heeft het gehouden, maar het was volgens spreker een dubbeltje op zijn kant. De dijk in de Krimpënerwaard langs de Hollandsche IJsel heeft verschrikkelijk geleden, maar heeft het gehouden, omdat hij over de volle lengte een goed gefun deerde wegverharding had. Op Voorne en Putten is gebleken, dat de bebouwde kom men niet de zwakste punten in de dijk waren. Ulet uitzondering van enige kleine bui- tenpolders z|jn aïle dijken nu weer ge sloten, zij het dat de hoogte nog zeer be perkt is. Meer dan driekwart is weer drooggelegd en het Iaat zich volgens spr. aanzien, dat op enige uitzonderingen na op 1 April Zuid-Holland watervrij zal zijn. Waar voor deze ramp de verantwoorde lijkheid ligt? Ir Klein wilde verantwoor delijkheid los maken van schuld. Er zijn natuurlijk fouten gemaakt, maar de kwes tie van schuld wees spr. af. Verantwoor delijk waren de waterschapsbesturen, de provinciale besturen, met de technische dienst die op de goede instandhouding van de waterkeringen had toe te zien. Persoon lijk aanvaardde spr. de verantwoordelijk heid ten volle. Maar dan ligt er ook ver antwoordelijkheid bij het oppertoezicht, het Rijk, met name voor de vraag of de aijkhoogten juist waren gekozen. Met be trekking tot de noodwet Dijkherstel, die gisteren in de Tweede Kamer behandeld is, was ir Klein bang, dat bij de leek hei idee zal rijzen, dat het Rijk tot nu toe niet verantwoordelijk was en het voortaan goed zal gaan, nu dit de zaak in handen neemt. In zijn dankwoord aan ir Klein deelde de voorzitter mr J. W. van der Hoeven mede, dat de Unie van Waterschapsbon den tegenover de noodwet Dijkherstel het standpunt heeft ingenomen: aecoord, er moet op zo kort mogelijke termijn wat ge beuren, dus willen wij geen roet in het beleidseten gooien. Maar de unie heeft er de aandacht van de regering op gevestigd, dat de juridische consequentie naar haar mening niet juist is, omdat men een precedent schept. In zijn openingsrede bij de aanvang van de vergadering had de voorzitter gewag gemaakt van de drang naar verandering. Daarbij wilde hij tegelijkertijd waarschu wen tegen wat hij noemde onrijpe denk beelden. Het waterschapsrecht, verankerd in de grondwet en in andere wetten achtte hij nog een goed bruikbaar geheel Men zou bij verandering deze figuur kunnen krijgen, dat polders enerzijds veel zeggen schap verliezen maar aan de andere kant toch de financiële lasten moeten dragen. In een dergelijke richting moet volgens spr. niet gezocht worden. Aan het eind van zijn betoog brak spr een lans voor het laat ste initiatief van de unie: het oprichten van een waterschapsbank. i J'?.van .Gedeputeerde Staten, mr G. J. G. Schilthuis, wees er voorts op, dat er voor 500 km dijk 120 waterschappen zijn. Dit brengt het bestaan mee van kleine waterschappen, die slechts over enkele kilometers het beheer voeren. Het zou wel eens nuttig kunnen zijn in deze toestand het mes te zetten. Het Informatiebureau van het Neder- landsche Roode Kruis heeft een 36e lijst afgegeven van geborgen en geïdentifi ceerde slachtoffers van de watersnood. Sandee, Jan., geb.: 14.1.13 te Borsele, laatste adres: Ellewoutsdijk D 3. Tak, Arie Jacob, geb.: 21.4.08, te 's-Gra- vendeel, echtgenoot van Gijsberta Verheul, laatste adres: Molendijk 63. Van Zielst—Hartog, Jacoba, geb.: 14.10.06 te Middelhamis; echtgenote van J. van Zielst. Laatste adres: St. Pietersweg 5. Brandt, Janneke, geb.: 22.5.28; Van Emden, Johannes, geb.: 1.11.33 te Klundert. Laatste adres: Aleidstraat 28. Van HeemstKnops, Neeltje, geb.: 2.8.90 te Dirksland, echtgenote van J. van Heemst. Laatste adres: Duivenw. dijk 4. Knoope, Adrianus Johannes Petrus, geb. 31.8.50, laatste adres: Stationsweg 83; Knoope, Petrus Johannes, geb. 26.11.38, laatste adres: Stationsweg 83; Knops, Hii- lia, geb. 16.7.47, laatste adres: Nieuwstraat 50; Los—Tijl, Aagje, geb.: 14.3.79, laatste adres: Nieuwstraat 54. Hage, Abraham Cornelis, geb.: 28.4.28 te St. Maartensdijk, laatste adres: Axel. Van der Merwe, Dirk, geb. 4.8.80 te Strijen, laatste adres: Schenkeldijk 44. Aanvulling op de verliesiijst d.d. 7.2.53; thans geborgen: Van Eersel, Sietje, geb. 18.12.52 te Zuidland, laatste adres: Breede- weg 268 A; Van EerselWeeda, Neeltje, geb.: 28.1.20 te Zuidland, laatste adres: Breedeweg 268 A; MinekusBlom, Bas- tiaantje, geb.: 10.3.84 te Abbenbroek, laat ste adres: Drogendijk 279. (Van onze Brusselse correspondent De tiende kamer van de rechtbank te Antwerpen heeft gisteren uitspraak ge daan in de bekende affaire betreffende de invoer van gecondenseerde melk uit Nederland. Een Belgische firma heeft uit Neder land een zuivelproduct! ingevoerd, dat volgens de bijbehorende papieren gecon denseerde melk zou zijn geweest, waar van de invoer vrij was. Volgens de tenlastelegging zou echter van room moeten zijn gesproken, waar voor wel invoerrecht verschuldigd is. De verdedigers der in deze zaak mede gedaagde Nederlanders voerden aan, dat de Belgische douane nonchalant is ge weest en dat de Belgische autoriteiten nu trachten de Nederlandse leveranciers, die met de invoer in België zelf niets te ma ken hadden, mede te beschuldigen. Dè verdedigers hebben ook het recht van de Belgische rechtbank betwist om in deze zaak over Nederlandse personen en firma's uitspraak te doen. Zij stelden tenslotte ook. dat het optreden van een der Nederlandse verdachten niet de ver antwoordelijkheid van zijn firma met zich bracht. In een zeer uitvoerig, bijzonder moeilijk te volgen vonnis, oordeelde de Antwerp se rechtbank, dat de gedaagde Nederlan ders wel degelijk onder de toepassing van de Belgische wetten vallen. Een der gedaagden, uit Bergeijk, had, aldus het vonnis, beweerd, dat hij op het ogenblik der feiten niet vast in dienst van zijn tegenwoordige firma was. Het vonnis spreekt dit tegen en voegt eraan toe, dat de firma in kwestie zelf op de hoogte moet zijn geweest van „de frauduleuze export" naar België. De Rijksadvocaat had in zijn requisitoir van enige weken geleden een totale scha devergoeding aan de staat geëist van 180 millioen Belgische frans als vergoeding aan de staatskas voor de met deze invoer ontdoken rechten. In haar gisteren uitgesproken vonnis sloeg de rechtbank echter nog veel harder toe: alle verdachten werden, om te begin nen, tot vier maanden gevangenisstraf veroordeeld. Een der Belgische hoofd schuldigen liep zelfs twaalf maanden ge vangenisstraf op. Daarna was er een ware stortvloed van boeten van maar liefst voor nagenoeg 248 millioen frs., waarvan alleen reeds 163 mil lioen voor de voornaamste drie van de tien Belgische verdachten. Ook de Neder landers ontsnapten niet aan zware boeten frs. 21.935.000 voor A. v. d. B. uit Hilver sum en frs 42.636.000 voor L. uit Bergeijk. Deze beide boeten moeten mede solidair door nog drie Belgische verdachten be taald worden. De zaak van een andere Nederlander, v. D. uit Hoogeveen, en de Coöp. Stoomzui- velfabriek te Hoogeveen, die volgens de Belgische autoriteiten eveneens in deze affaire betrokken waren, maar die niet waren gedaagd, besloot de rechtbank voor onbepaalde tijd aan te houden. Van de zijde van de verdediging der Nederlandse verdachten wordt het boven staande vonnis als onjuist beschouwd, en is reeds hoger beroep aangetekend. De huzaar J. van B. uit Amsterdam is onlangs wegens ongewenste propaganda door de krijgsraad te velde-West in Den Haag veroordeeld tot een jaar gevange nisstraf met ontslag uit de militaire dienst en ontzetting uit het recht om bij de ge wapende macht te dienen. Het vonnis diende aan de troep te worden voorge lezen. Deze huzaar plakte begin December 1952 in de waslokalen en privaten van het kamp Amersfoort strookjes aan met op schriften, die bedoeld waren de lezers op te hitsen tegen de Europese defensiege meenschap en in het bijzonder tegen militaire samenwerking met West-Duits- land. In beroep tegen zijn vonnis voor het Hoog Militair Gerechtshof te Den Haag hoorde de huzaar gisteren bevestiging van het vonnis door de advocaat fiscaal vor deren. Het arrest van het H.M.G. volgt op 31 Maart. Volgens de door het C B.S. samenge stelde voorlopige gegevens bedroeg de waarde van de invoer in Februari 1953 ƒ584 miilioen (v. m. ƒ747 millioen), ter wijl voor een waarde van ƒ544 millioen (v. m. 708 millioen) werd uitgevoerd. Het dekkingspercentage bedroeg 93 (v. -.1* nu ee.n vpedelievende coëxistentie en m- 95)- en uitvoer in Januari en Februari 1938 en 19481953 vindt men in onder- dens). Invoer Jaar Jan. Febr. 1938 119 118 1948 378 383 1949 464 401 1950 581 520 1951 791 769 1952 800 724 1933 747 584 uitvoer Dekkingperc. Jan Febr. Jan. Febr. 82 140 318 396 524 746 708 82 186 245 313 568 643 544 69 37 69 68 66 93 95 69 49 61 60 74 89 93 I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 5