EEN CONFERENTIE OVER „EUROPEES VERVOER" Naar even wicht tussen mode en portemonnaie? De eenheid van het katholieke onderwijs Eindeloze reeks dossiers wacht op het „beslissende stempel" Noordelijke Industrie Vezelverwerking Onveranderd dividend Thomassen en Drijver H Ni Kaiserdamm 85, het Huis der Tranen Dieter of Dietrich Dr A. W. M. Pompen niet naar Nijmegen Rapport over toestand in Amerika vormt belangrijk werkdocument BEURZEN OPEN DIJKEN DICHT Onveranderd dividend 4 litsSiÈs I Nederlandse confectie met Parijse accessoires Geen overeenstemming over Antwerpen- Rijnverbinding Honderd jaar Kromsta f WOENSDAG 18 MAART 1953 PAGINA 7 niet Rake klappen aan de Kr! Po a£?" metie aanvaard bij O.L. Vrouwe Gasthuis in Amsterdam Gewetensconflict voldoende Er zijn nog andere methoden Snorkende gemeenplaatsen Russische Geheime Politie luistert mee Rationele ontwikkeling Twee maanden Georganiseerde slavenstand Ik had 't niet moeten vertellen STORT UW GIFT OP gironummer 17 DUITSE DOUANE SCHOOT SMOKKELAAR NEER Bende-leden ontvoerden gewonde kameraad VERBETERING VAN AFZET WORDT VERWACHT BUSSENOMZET MET BIJNA 40 PCT GESTEGEN UIT ELECTRICITEITSPAAL GEVALLEN Van Cauwelaert: „Ik mag niets zeggen'' VUGHT KRIJGT NIEUWE VAK- EN HUISHOUD SCHOOL Leerkrachten en ouders 29 April in Utrecht Doorganspoort der opgejaagde Oost-Duitsers Een hele -dag woonde onze Re dacteur in West Berlijn, de proce dure bij, waarvan voor de vluchte lingen alles afhangt. Hiernaast vindt men enkele impressies van de „verhoren", welke beslissen of de poor.t naar de vrijheid open gaat of gesloten blijft. tien verzocht mij nadrukkelijk geen foto's te maken van de vluchtelingen. Om veiligheidsreden voor de betrokke nen. Verwezen naar de Bildstellein Berlijn, liet men mij echter kiezen uit honderden foto's. Maar mijn keuze moest eerst behandeldworden. De foto's kwamen terug, alle gezichten onkenbaar. Mijn bezwaar, dat het bekende strookje over de ogen toch wel genoeg zou zijn geweest, werd afgewezen. Ook dat strookje was nog te riskant. Nadat ik gen verklaring getekend had, dat ik de gezichten niet opnieuw „kenbaar" zou maken gaf men mij uiteindelijk de foto's. Afschuwelijke documenten uit 'n wereld vol angstig wantrouwen. ..dossier dame, „Rent- afgewezen als politiek In Berlijn noemt men liet grote grijze huis, Kaiserdamm 85, het „Huis der Tranen". Na de Kuno Fischerstrasze komen de vluchtelingen uitein delijk hier terecht, verschijnen voor een commissie, die de motieven van hun vlucht onderzoekt. Van dit onderhoud hangt 't af of ze „opgenomen" worden en erkend als politiek vluchteling. Voor alle deuren zitten mensen te wachten. Zo nu en dan roept een ambtenaar een nummer af, verdwijnt een van de vluchtelingen achter een der vele deuren: Een grote kale kamer, aan de muur een kaart van Berlijn, een andere van heel Duitsland. Achter twee tegen elkaar gescho ven tafel drie heren. Vóór de tafel twee stoelen. De commissie legt vermoeid een afgewerkt geval op de stapel „behandelde dossiers", neemt een nieuwe map, kijkt deze door. Dan zegt de voorzitter (half vijftiger, grijze, lange achterovergekamde haren, borstelige wenk brauwen, bijna vaderlijk type) vermoeid: „De volgende F.en jongen komt binnen, 1928 geboren, legt een oproep over, dat hij zich bij de politie melden moest. De voorzitter, vaderlijk sussend: „Nou was dat nou zo erg Waarom bent U niet gegaan Misschien wilden ze U alleen vragen of U bij de VoPo komen wilde. Of waarvoor dacht l dat het was De jongen hakkelt. Uit het verwarde relaas valt eindelijk te concluderen, dat hij bang was, dat het „om zijn broer" w.as' die in het Westen studeerde. Bovendien hadden kennissen uit het buitenland hem een brief geschreven, maar deze was nooit aangekomen, en toen de VoPo thuis naar hem kwam vragen hij was toevallig afwezig en zijn zuster hem door de te lefoon wilde waarschuwen, was de iijn al afgesneden. Vrienden van hem zaten al vast of waren gevlucht. En tenslotte stond er op de kaart, die hem opriep zich te melden ,,Dieter;', ter- Wijl hij officieel „Dietrich" heette. „Wat heeft dat ermee te maken? vraagt de voorzitter kalm. Dat bewijst, dat het t werk van een verrader is een denunciant, die naar de poliüe gegaan is en mijalleenmaar tnj mijn roepnaam „Dieter kent A ficieel was, zouden ze in de officie ken gezien hebben, dat ik daar als „Die trich" genoteerd sta Ik weet niet waarom, maar het verward relaas treft mij meer dan al de andere, die ik al gehoord heb. Hoe bang moeten de mensen zijn in de Oostzonc, wanneer ze dergelijke conclusies die men zelfs in 'n stuiver-detective-roman belachelijk zou vinden serieus naar voren brengen. Allerlei, schijnbaar cn misschien >ok in werkelijkheid volkomen onbelang rijke gegevens, in paniek en angst hon derd maal vergroot. „Laat die oproepkaart eens zien", zegt het derde commissielid, wanneer de jon gen weg is en de beide andere leden reeds de schouders ophalen over zoveel onsa menhangende en onbewijsbare reden tot een vlucht naar het Westen. „Zie je die afzender?" zegt hij tegen de voorzitter. „Dat is niet de gewone VoPoliet adres is bekend hier we hebben al meer vluchtelingen gehad, die op dat adres plotseling in de val lie pen. Het is de Staatssicherheitsdienst. Ik zeg niet, dat het verhaal ,Dieter-Die- tric-h" klopi, maar dit nummer in deze straat is gevaarlijk „Wegens zjjn jeugdige leeftijd opgeno menwie volgt?" eri de voorzitter bladert reeds in het volgende dossier. Komen ze van vèr hierheen ge vlucht?" maak ik van een pauze gebruik. „Soms helemaal uit Thuringen soms 400 kilometerwe hebben er zelfs nog uit Polen gehad De volgende is een bakker, die tussen '46 en '50 lid van de SED geweest is, maar toen werd uitgestoten. Eind vorig jaar kreeg hij woorden met een SED verklik ker. Het politieke debat liep daarbij uit op ruzie en er vieien ra^e !fPP „".^het hij de bakker zijn tegenstander o. „Parteiabzeichen" afrukte. „En later bleek dat de KriPo 9^ Polizei) naar u zocht? Waaruit leidt u „Mijn vrouw is tweemaal verhoord. ze is ook gevlucht nu...." Zit ze buiten te wachten om te getui gen?" j, „Nee, ze is bij familie, maar ik kan. „Wacht u dan nog even tot ook haar dossier hier is. Dan worden beide dos siers samen behandeld.... weet u m'S- schien 't dossiernummer van uw vrouw?" „Nee...." Het dossier van de bakker gaat terug; er ritselen nieuwe papieren. „Laat de volgende maar binnen komen", zegt de voorzitter vermoeid. Het tweede commissielid gaat naar bui ten: hij roept daar nooit namen af (dat zou voor de betrokkene gevaarlek kun nen z(jn, want wie zijn al die mensen die samen met hem zitten te wachten?) Hij (Van onze correspondent) De geneesheer-directeur van het SI. "ziekenhuis te Deventer, dr A, W. M. npen. is benoemd tot dirigerend inter- zt van de interne afdeling, hoofd de afdeling B. van het O. L. 'rouwegasthuis te Amsterdam met ingang ^n 1 Juli a.s. Aanvankelijk had dr °mpen een benoeming voor een leerstoel de medische ^tivaard. faculteit te Nijmegen verzoekt slechts een bepaald nummer" binnen te komen. Het volgende „dossier" is een een voormalige kapster, die thans nerin" (pensioen genietend) is. Ze legt een keurig getypte verklaring over., welke onmiddellijk argwaan wekt. „Woont in êén der „Lagers?" „Neinik ben bij kennissen terecht gekomen.... daar heeft men ook deze verklaring voor mij getypt...." ;,U"'is dus niet naar een advocaat toe gegaan hiervoor?" „Nein. „Ik zie hier. dat u het al eens in Uel- zen geprobeerd heeft (vroeger was u ook in Uelzen, aan de Grüne Grenze, een op vangkamp; wij gaven daar 'enkele jaren geleden een reportage-serie over; thans is deze grens practisch onpasseerbaar. H.) U werd daar vluchtelinge?" „Jawohl. „En wat hebt u toen gedaan?" „Ik ben teruggegaan Hoogst verbaasd: Terug de zóne in? Maar dan was u toen ook niet „gefahr- det". Dan had u toentertijd ook geen reden om te vluchten.... En ineens huilt de vrouw; „Mein Kind!" Het blijkt dat ze 'een 13-jarig dochtertje heeft, die lid moest worden van de „Freie Deutsche Jugend". Een kind, wier vader tegen het bolsjewisme is gevallen.... die kiijgt nu van de communisten schie .onderricht, en als mij wat gebeurt, komt ze in een Heim.-i „Maar mijn goeie mens.... dat is alle maal treurig genoeg, maar stel ie nou eens voor, dat alle ouders, wier kinderen thans sehietonderricht bij de FDJ krijgen maar hierheen kwamen...." Dc vrouw droogt haar tranen, zegt in eens: „Ach. het is alles zo belangeloos iedereen is hier zo weinig geïnteresseerd. Ik weet het wel: mijn verhaal klinkt hier veel nuchterder hier lijkt alles zo be lachelijk maar ginder!" „Dat is niet belachelijkwe weten het toch zelf, Fraumaar waarom hebt U het ook zo dom aangelegd. De wet wil meer dan Uw reden. De wet spreekt van gevaar „an Leib, und Leben" of een andere dwingende reden. En wanneer Uelzen U vorige keer weiger deHebben er zich daarna nog nieu we factoren voorgedaan, welke U an dermaal deden besluiten naar het Wes ten te vluchten?". „Mjjn ouders zijn sindsdien naar het Westen gevlucht. Wanneer mij nu iets overkomt, heeft mijn dochtertje daar niemand meer, moet ze naar een Heim..." Wanneer ze weg is, zucht de Commis sie: „Die heeft nou werkelijk alle fou ten gemaakt, die men maar maken kan. Klarze leefde in een gewetenscon flict, maar de wet wil meer. Iederéén kent daar practisch een gewetenscon flict. Nee, we kunnen haar geen toestem ming geven, maar er zijn toch nog an dere methodenlaat ze maar binnen komen „Ja, Frauhet spijt ons, maar helaas is Uw gewetensconflict geen reden genoeg. Zeventien van de achttien millioen Duitsers in Oost-Duitsland le ven voortdurend in conflict met hun ge weten. Maar U blijft in ieder geval in West-Berlijn „Enne..." (men aarzelt even, „gesteld dat U nu van uw ouders eens een tele gram kreeg„vader stervende" of zoietsze zijn toch in het Westen niet? Dan mag U er toch heen Ze gaat gelaten weg. Het volgende geval is dat van een jon ge electromonteur, jarenlang VoPo-com- missaris; hij werd uit die functie wegge zuiverd omdat hij inWesterse krijgsgevangenschap was geweest. Om zelfs de kleinste kans op politiek „be derf" te elimeneren, werden indertijd alle voormalige krijgsgevangenen, die in een kamp met 'iet democratische Westen hadden kennis gemaakt uit rode leger of politie-organisaties verwijderd Hij kreeg echter een andere baan (welke, kan niet vermeld worden, omdat er niet veel van die banen zijn en de betrokkene daardoor gevaar zou lopen, maar ze was gezien zijn capaciteiten belachelijk hoog. H.) Hij legt zijn ontslagbrief over. Een offi ciële brief met een enorm brallende inleiding snorkend van gezwollen partij- ideologische gemeenplaatsen. De be trokkene wordt daarin meegedeeld, dat hij beter elders zijn krachten en kennis zal kunnen aanwenden bij de opbouw van de „Deutsche Demokratische Repu- blik". „In die nieuwe functie kreeg ik tweemaal een waarschuwing wegens po litieke onbetrouwbaarheid. „Maar U is uit die functie nog niet eens ontslagen „Nee, maar ik heb me vorig jaar, toen ik een keer in West-Berlijn was, bij de FDP (Liberale partij) gemeld, toen in hun opdracht teruggegaan, maar het werd me nu te heet onder de voeten. „Hebt U daar bewijzen voor?" „Nein, maar die kan ik wel bij de FDP krijgen „Verdaagd zonder termijn het dos sier gaat terug op de stapel. Een magere, enigszins afgetobde man met een brilletje komt binnen in gezel schap van een frisse jongen. Het is een intellectueel (vermelding van zijn functie zou ook hem gevaar doen lopen, H.). heeft twee kinderen in West-Berlijn studeren. De jongen is zijn zoon. Tweemaal kreeg hij in het Oosten een waarschuwing van een vrouwelijke VoPo- agente, dat het tijd werd om te vluchten Hij legt een getuigschrift van de CDU over uit het Westen, vertelt dat hij niet eerder gevlucht is voor zich twee heren op zijn kantoor vervoegdengelukkig troffen ze hem niet thuis. Hij vermoedt aangebracht te zijn. Uit de rest van zijn verhaal kan men opmaken (maar ook dat zou teveel gegevens verschaffen), dal hier inderdaad sprake is van „dwingende gronden". „En waar is Uw zoon maar die stu deert toch hier.... Hij is dus legaal West Berlijner?" „Ja. maar op de Kuno Fis cherstrasze hebben ze zijn paspoort ook ingehouden. „Maar dat mógen ze niet.zorg dat De problemen, die zich voordoen bij de huidige organisatie van het vervoer over dc weg, per spoor cn te water in Europa, zullen worden besproken op een conferen tie, die heden, op „Chateau de la Muette" te Parjjs een aanvang nam. De conferentie staat onder auspiciën van de O.E.E.S. De raad van de O.E.E.S. besloot in December j.l., dat deze conferentie zou worden gehouden in aansluiting op een enquête door een groep deskundigen, die door de O.E.E.S. naar de Verenigde Staten werden gezonden ter bestudering van de algemene organisatie en de regeling van het vervoer in dat land. Het rapport van deze groep zal onder de titel: „Federale regeling van het vervoer in de Verenigde Staten van Amerika hoe transport vraagstukken worden opgelost in een systeem van federale staten", tijdig voor de conferentie worden gepubliceerd en zal een zeer belangrijk werkdocument vor men. De conferentie, die zal worden bijge woond door vertegenwoordigers van de aan de O.E.E.S. deelnemende landen en de Verenigde Staten, zomede van Spanje en Joego-Slavië, zal waarschijnlijk drie maanden duren. Haar voornaamste taak zal zijn de be staande organisatie en regeling van het internationale vervoer over de weg, per spoor en te water in Europa te bestuderen en zo nodig middelen te onderzoeken waardoor het bestaande transportsysteem beter kan worden benut en de rationele ontwikkeling wordt bevorderd. Tijdens de eerste zitting, die van 18 tot 28 Maart zal worden gehouden, zal de con ferentie de agenda vaststellen, een bureau kiezen en het werkprogramma opstellen. De internationale organisaties, die zijn uitgenodigd deze conferentie bij te wonen waaronder de Raad van Europa, de Eco nomische Commissie voor Europa van de Verenigde Naties, de Hoge Autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal en particuliere organisaties, die alle vormen van vervoer vertegenwoordigen, zullen eveneens haar inzichten over de onderhavige vraagstukken kenbaar kun nen maken. Op de tweede zitting, die ongeveer medio April zal aanvangen, zal de confe rentie wegen en middelen bestuderen om te geraken tot een rationele organisatie van het Europese vervoer. Zij zal dan haar verslag vaststellen en besluiten nemen, die zij aan de raad van de O.E.E.S. en aan de regeringen van de betrokken landen zal voorleggen. je 't zo gauw mogelijk terugkrijgt De vader krijgt een stempeltje, mag met zijn eveneens gevluchte vrouw blijven. Het is een rustige, zeer beschaaf de man, en ik zou graag nog wat met hem praten. Dat is echter niet eenvoudig overal waarschuwen de plakkaten deze vluchte lingen wegens gevaar voor spionnen, niet met vreemden te praten, geen uitnodigin gen aan te nemen om het risico van „men senroof". Ik vraag de voorzitter van de commis sie de betrokkene eerst te vertellen, dat hij zonder gevaar mijn uitnodiging aan kan nemen. Het is een dwaze procedure, maar men krijgt er een bittere smaak van in de mond Wat een wereld Buiten op de gang terwijl ik met hem sta te praten zie ik plotseling zijn ogen op iets gevestigd, dat achter mijn rug op de muur moet staan. „Vorsicht bei Gesprachen. NKWD hort mitstaat daar. „Gaat U mee naar mijn hotel?" vraag ik enigszins aarzelend in deze atmosfeer van bang wantrouwen. „Kan ik zo mee?" luidt zijn weder vraag, wijzend op zijn vrij sjofele over jas. Later ergens in een hoekje, waar zijn kleren niet opvallen zit hij over een kop koffie en vertelt: „Velen klemmen zich vast aan dc hoop, dat het Westen helpen zalhoe we ten we niet, maar we blijven hopen. Ve len zien liever een nieuwe oorlog dan ditvoedsel en kleding waren vorige winter niet zo slecht, althans voor ons. Maar nu is het veel minder. En de poli tieke druk wordt steeds groter „Is de Volkspolizei betrouwbaar?" „Officieel saboteert ze zeker niet, maar men hééft het gevoel, dat velen alleen maar meedoen, omdat ze zelf onder druk „Wat had U bij zich, toen U kwam?" „Ik had twee pakken aan over elkaar en twee stel ondergoeddat is alles. En ik had met Kerstmis wat extra geld van de bank gehaald. Maar langer dan twee maanden kan ik het niet uitzingen met vrouw en kinderen.... We zijn alles kwijt, maar in '43 werden we ook „uit- gebomd". Na de oorlog zijn mijn vrouw en ik beide begonnen, hebben allebei hard gewerkt. U zou zeggen, dat wij met het, salaris van onze positie dan nu toch wel weer een behoorlijk huis en huisraad bij elkaar gespaard moesten hebben. Maar dat is niet mogelijk in het Oosten. Dat was nu een voordeel: we hoefden niet zoveel achter te laten „Is er een ondergrondse?" „Ik heb er wel naar gezochtmis schien is ze er, maar ik weet het niet. Een eenling kan hoogstens wat remmen, maar wat haalt het uit? Ik verspreidde stiekum radio-programma's van de RIAS- zender, die ik via mijn dochter in West- Berlijn kreeg „Luistert men naar de radio?" „We klemmen er ons wel aan vast, maar ze praten en beloven. Het voert tot niets. Misschien ben ik erg kritisch. En met onderhandelen komt men met de Russen nergens. Ik zie persoonlijk ook alleen een uitweg via geweld „Had U nog vrienden?" „Ja, een klein vertrouwd kringetje maar je praat nergens anders over dan over politiek, altijd altijd. Er wordt ontzaglijk veel gedronken. Ik heb het idee, dat de Russen met opzet veel sterke drank beschikbaar stellenverder is er weinig te koop. Alleen organisaties organisaties en steeds nieuwe „Gewerk- schaften"doktoren b.v. zijn in het „Gesundheitswesen" georganiseerd, onder meer samen metkappers Ja. onze maatschappij is een georganiseerde sla venstand „Wat denkt U van West-Berlijn?" „Het lijkt me zo ongezonder is geen rustige, burgerlijke brede laag, die dit leven hier draagt. Bij ons staan de kran ten vol politiekzelfs onze korte ver halen, zelfs het weerberichtmaar hier in de kiosken is het ook niet alles. Hopen Schundnee, ook hier zijn het de extremen Het w«s een nette, rustige man, zeer ontwikkeld, een man die men met zijn positie waarschijnlijk nooit ergens had laten wachten. „Hebt U lang zitten wachten voor de commissie U binnenriep?" „Van één uur af... ik was om kwart over één besteld Zijn geval kwam om half zes aan de beurt. „We zitten daar allemaal ie zwijgen, niemand vertrouwt de ander. Alleen zeiden ze dat het een strenge commissie was; andere commissies zouden soepeler zijn". „Het leken mij redelijke mensen; ze be handelden elk geval toch niet puur als „weer-een-nieuw-dossïer". U moet denken, dat die mensen maanden aan één stuk niets anders doen..,." „Ja. ze waren voor mij ook erg ge schikt „Mag ik dat Laufzettel nu eens zien, mét het beslissende papiertje?" Hij deed zijn oude actetas open, haalde er een papiertje uit, iets groter dan een cassabon. „Reg. 87141. Der Leiter des Bundes Notauf- nahmeverfahrens in Berlin.. 2 Febr. 1953. AUFGENOMMEN (gestempeld) Bescheid abholen, 4-2-'53, 13 Uhr. Merscheidstrasze 8 Zimmer 2. (handtekening, onleesbaar). Hij borg het weer zuinig en zeer zorg vuldig op. „Weet U dat men dit document ook eh. kópen kan?" „Kópen. „Ja, vlak bij de Kaiserdamm moet een reisbureau zijn; voor 15 pet bóven de normale prijs van een vliegticket zou men daar een pracht van een valse pas voor het Westen kunnen kopen Ik had het hem niet moeten vertellen. Hij keek me ongelovig aan vanachter zijn dun ijzer-omrand brilletje, zuchtte toen misschien zag hij weer de einde loos lange procedure, de uren en uren dat hij maar geduldig had zitten wachten, de dagen dat hij van Stelle naar Stelle, van Behörde naar Behörde was gelopen, van loket naar loketmisschien rook hij weer de mensenklonten in de Kuno Fi scherstrasze, zag de vermoeide ambtena ren, de oppermachtigen, de mensen met het oppermachtig stempeltje. „Für Geld macht man alles, nicht?" zuchtte hij toen. „Auch im Westen J. W. HOFWIJK. (Van onze correspondent). Op Duits gebied nabij Vaals ontstond in de nacht van Maandag op Dinsdag een treffen tussen de Duitse douane en een smokkelaarsbende van ongeveer 25 man. De smokkelaars sloegen op de vlucht, doch de douane schoot met scherp en trof een der smokkelaars in de heup. Zijn collega's lieten de gewonde echter niet in de steek en kwamen terug en droegen hem in een in de nabijheid gereedstaande taxi. Onder het oog van de douane ont voerden zij hun smokkelforoeder naar een dokter, die opneming in het ziekenhuis noodzakelijk achtte. Enige tijd later ge lukte het de douane de getroffene in het ziekenhuis te Aken op te sporen. De in 1952 behaalde resultaten kunnen in aanmerking genomen de ongunstige factoren die gedurende een groot deel van het jaar de wereldmarkt hebben beheerst bevredigend worden genoemd, aldus het verslag over 1952 van de N.V. Noor delijke Industrie vbor Vezelverwerking. De wanverhouding tussen boardproduc tie en -consumptie op de wereldmarkt leidde tot aanbod beneden kostprijs. Ook in Nederland werd geïmporteerd tegen lage prijzen. Voor de N. I. Vezelverwer king was het, om de afzet te verzekeren nodig ook de verkoopprijzen aan dit ni veau aan te passen. Aangezien aanvankelijk nog gewerkt moest worden met tegen hoge prijs inge kocht stro, waren de bedrijfsresultaten gedurende enige maanden verliesgevend. Ook aan een zekere productiebeperking kon gedurende enige tijd niet worden ont komen. In de helft leefde dc vraag weer op en kon met goedkoper stro gewerkt worden. Het voordelige saldo van de exploitatie rekening beloopt 1.111.030 (1.961.527) en toevallige baten 6.230 (409). Na aftrek van afschrijvingen en extra afschrijvingen ad 603.442 (1.002.859) en reservering voor belastingen van 40.000 resteert een saldo winst van 307.358 (794.096). Voor ven- In het verslag over 19Ï2 van de Blik- embaliagel'abriek Thomassen en Drijver wordt gemeld, dat het afgelopen jaar zich heeft gekenmerkt door een zeer bevredi gende bedrijvigheid. Een weloverwogen inkooppolitiek stelde de directie in staat zij het met belangrijke financiële offers de gevolgen van de staking in de Ame rikaanse staalindustrie voor de Neder landse conservenindustrie grotendeels op te vangen. Toenemende concurrentie nood zaakte tegen scherpere prijzen te verko pen. Wederom zijn verschillende uitbreidin gen en verbeteringen aan het productie apparaat aangebracht. Deze investeringen konden volledig gefinancierd worden uit de afschrijvingen over 1952. De winst van de paa verworven metaalwarenfabriek Drenthdna is door de scherpe concurren- ET devies dat het voor een vrouw met goede smaak en een beurs, die wat het kle- dingbudget betreft, niet al te zwaar met klin kende munt is gevuld, mogelijk moet zijn zich prettig en a la mode te kleden, wint de laatste jaren in Nederland steeds meer veld. Het is daarom dat de inkopers van onze confectie-magazijnen steeds er op bedacht zijn de nieuwste stoffen, makkelijk draagbare en goed zittende modellen en dit niet niet in de laatste plaats tegen lage prijzen te bren gen. Enerzijds is er dus 'n streven naar een verbete ring van de collecties, maar aan de andere kant moet natuurlijk ook de Nederlandse vrouw mee werken en nu eens verschillende conservatieve ideeën over haar kleding laten varen en met over leg en ja, een beetje meer durf, haar garderobe samenstellen. Vele confectiemagazijnen zijn er daarom toe overgegaan modeshows te organiseren, en daardoor de mogelijkheden van de confectie, die misschien in het rek niet in het oog springen of niet zouden worden uitgebuit in wijder kring te verbreiden. De firma Voss organiseerde daartoe een mode show van haar eigen modellen en om nog meer nadruk te leggen op het feit dat de modellen up to date waren, kwamen vier beroemde Parijse man nequins naar Amsterdam gevlogen en toverden ons met haar élégance van Frangaises de mogelijk heden van de Nederlandse confectie voor ogen. U is het zo dat een Frangaise bij haar in kopen nooit met een japon of mantel alléén klaar is. Zij weet zeer goed dat de accessoires wonderen kunnen verrichten bij een overigens een voudig toiletje. De mannequins hadden dan ook Parijse accessoires meegebracht; tassen, paraplu's, byoux en handschoenen. En een slip op een revers, een tas en handschoenen in afstekende kleur geven nu juist die finishing touch, die de Nederlandse vrouw nogal eens verwaarloost. Natuurlijk doet men er verstandig aan, weer met het ene oog ge richt op het budget een basiskleur voor de gade robe te kiezen, omdat anders te veel bijkomende accessoires gekocht zouden moeten worden, wat misschien weer zwaar zou gaan drukken op de kleding-post. Wij zagen op deze show ruimvallende swaggers voor de lange slankere vrouw, een eenvoudige nauwe zwarte rok, een zwart truitje met een ruim vallend paars kort manteltje er over en een klein paars hoedje. Ook het wijde sportieve jasje met brede horizontale strepen op de nauwe rok, gedra- Rcchts boven: Een comfortabele, reseda-groene mantel met slank-makende zwarte shawl-kraag uit dc nieuwe Parijse collecties van een Ned. modehuis, gedragen door de beroemde Parijse mannequin FREDDYwereld-mannequin nr 1". Links onder: Hoe jeugdig en tegelijk vrouwelijk staat CH1QTJITA, de bekende bak-vis-manne- quin" van Carven, deze deux-pièces van beige tweed-stof met de groene shawl. Dit model 'is uit de nieuwe Parjjse collecties van een Nederlands modehuis gen door de beroemde Parijse mannequin Chiquita stal ons hart. Er was een marine-blauw strak ge houden japonnetje met eenvoudige witte garnering rond de hals, beeldig voor een thee-middagje. Voor het jonge meisje en de jonge vrouw zagen we lin nen zomerjaponnen met ruimvallende rokken en sportieve grote zakken er op. Goed zittende tailleurs, deze rots waar bijna iedere damesgarderobe op steunt, werden ons ge toond en voor prijzen, die vrijwel binnen ieders be reik liggen. Het was een aardige show, alleen vonden wij dat de grote trap, die de mannequins steeds op en af moesten en dat vier shows achter elkaar, een beetje te veel vroeg van haar uithoudingsvermogen. tie en de aanpassing aan het bedrijf van Thomassen en Drijver slechts bescheiden geweest. De productie van de reeds verstreken maanden van 1953 kon zich niet op het hoge peil van de overeenkomstige periode van 1952 handhaven. Niettemin ziet men de toekomst met vertrouwen tegemoet, gezien de voortdurend over de gehele we reld stijgende vraag naar blikemballage. Besloten is dan ook een nevenbedrijf te Oss te stichten. Verwacht wordt, dat deze fabriek in de loop van 1954 in bedrijf zal worden gesteld. T.a.v. Drenthina hoopt men door voortgezette modernisering e.d. de afzet te kunnen vergroten en aan de scherpe concurrentie het hoofd te kunnen bieden. Het exploitatiesaldo na aftrek van be lastingen beloopt 2.970.809 (2.632.3981 en het winstsaldo A.P. 5948 20.121). Na af schrijvingen voor 1.795 344 (1.536.363) resteert een netto winst van 1.181.413 (1.116.156). Voorgesteld wordt een dividend van 15 pet (onv.) uit te keren op de prior, 'en gewone aandelen, waarbij op de aan delen, uitgereikt ter omwisseling van aan delen Drenthina de helft van het dividend zal worden uitgekeerd. Naar de dividend reserve gaat 40.000 naar de stat. reserve 130.000 naar de alg. reserve 125.000 (275.000) en naar nieuwe reke ning 1570 (594i Maandagmiddag is bij de werkzaamheden te Langweer aan het bovengrondse net van het provinciaal clectriciteitsbedrijf de 50- jarige L. K. uit St. Nicolaasga naar bene den gevallen en op slag gedood. K. was in de vijf meter hoge paal aan het werk. Slechts aan een kant van de paal was de stroom uitgeschakeld. Ver moedelijk heeft de man zijn evenwicht verloren en bij het zoeken van steun greep hij zich vast aan de nog onder stroom staande draden. Door mede-arbeiders werd direct de stroom uitgeschakeld, waarna K. naar beneden viel. Hij kwam daarbij zo ongelukkig op de straat te recht, dat hij een gekneusde schedel opliep. De dood trad onmiddellijk in. nootschapsbelastirtg moet hieruit 143.370 worden gereserveerd, waarna een divi dend van 4 pet. (onv.) kan worden uitge keerd. Hoewel de buitenlandse markt nog geenszins is gesaneerd, nog steeds in be paalde landen sterke invoerrestricties gel den en nog steeds zeer laag geprijsde par- tijen board bun weg naar ons land vinden, zjjn de voorraden in de consumptieianden tot normale proporties geslonken en mag een verhoogde afzet in 1953 worden ver wacht. Het ministerie van Buitenlandse Zaken deelt mede De juistheid van het in de pers ver schenen bericht nopens een accoord over een theoretisch Moerdijkkanaal moet worden ontkend. Er zijn inderdaad tij dens de loop van de onderhandelingen verschillende tracé's over een mogelijke Antwerpen-Rijnverbinding naar voren gekomen. Doch een accoord over een zo danig tracé zou alleen tussen de on derhandelaars mogelijk zijn, indien ook over de andere aanhangige vraagstukken avereenstemming ware verkregen. Dit is nog geenszins het geval, zodat op dit ogenblik nog geen nadere mededelingen over de loop van de onderhandelingen kunnen worden gedaan. (Telef. van onze Brusselse correspondent) Reeds enkele malen is bericht dat tus sen de heren Steenberghe en Van Cau welaert een accoord zou zijn bereikt in zake de bekende kwestie der waterwegen, zeer speciaal wat betreft het aanleggen van een kanaal tussen Antwerpen en de Moerdijk via Bergen op Zoom. Even zo vele malen is dit gerucht tegengesproken. Ook nu weer toen men Dinsdag te Brus sel de bewering van een Amsterdams blad in deze aangelegenheid vernam,als zou er een oplossing in zicht zijn, was dat niet zonder verbazing. ToeD wij de heer Van Cauwelaert on dervroegen over deze kwestie antwoordde hij tot zijn spijt geen enkele verklaring te mogen afleggen. Tussen hem en de heer Steenberghe zou namelijk overeengeko men zijn, dat de grootste discretie be treffende hun bespreking in acht zou worden genomen. „Getrouw aan die be lofte", aldus Van Cauwelaert, „kan ik dus het bewuste bericht noch bevestigen, noch tegenspreken". De heer Steenberghe bevindt zich momenteel in den vreemde. Het is dus de zaak van Buitenlandse Za ken, en niet de mijne", zeide nog de heer Van Cauwelaert, „eventueel een bevesti gende verklaring af te leggen". Deze is achterwege gebleven, want het Belgische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft in.de loop van de dag ver klaard dat men daar niets van een der gelijk accoord afweet. (Van onze correspondent). Nabij het Maria-park, een der aantrek kelijke wijken van Vught, hebben de Zus ters Franciscanessen uit Oirschot 'n fraaie en modern in te richten vak-huishoud school voor meisjes in aanbouw. Bij de aanvang van het nieuwe schooljaar, in September a.s., hoopt men het gebouw te kunnen betrekken. De Zusters Francisca nessen, die in het nabije verschiet een eeuw te Vught gevestigd zijn, zullen dit instituut van de meest moderne hulpmid delen bij het onderwijs voorzien. Ter gelegenheid van de viering van Honderd Jaar Kromstaf zal op 29 April in de grote zaal van Tivoli te Utrecht een onderwljs-congres worden gehouden, waarbij niet alleen de leerkrachten, maar ook de ouders zullen worden inge schakeld. Drie sprekers zullen de verhouding van school tot gezin, kerk en maatschappij schetsen. Hiertoe zijn uitgenodigd Anton van Duinkerken, pater dr Perquin S.J. en het Tweede-Kamerlid J. Peters. Me dewerking verlenen de heer Henk Schaer voor declamatie, het bekende koor de Helmondse St. Jozefzangertjes onder lei ding van de heer Driessen en de dans groep van het Doofstorhmeninstituut uit St. Michielsgestel. Dit congres, waaraan het gehele ka tholieke onderwijs in Nederland van kleuterschool tot en met universiteit zal deelnemen en waaraan priesters, reli gieuzen en leken hun medewerking zul len verlenen, zal het bewijs leveren van de eenheid van dit onderwijs, van de groei zowel in invloed als in omvang in de afgelopen eeuw. In het comité van voorbereiding zijn alle groepen van universiteit tot kleuter school vertegenwoordigd. Het werk comité heeft als voorzitter mgr mr Fr. Op de Coul. directeur van het Katholiek Centraal Bureau voor Onderwijs en Op voeding, als vice-voorziter Joh. H. M. Derksen, voorzitter van het K.O.V., en als secretaris en penningmeester resp. mr F. J. A. van Dieren en frater M, Inno- centius.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 7