LAWINE van goederen stortte zich over ons land Getroffenen züllen nog moeten wachten DUITS BINNENSCHIP TE ROTTERDAM GEZONKEN Opa Kip werd 102 jaar Prins Bernhard opnieuw naar Amerika vertrokken 1B J M H. Vader ontplooit wederom Zijn normale activiteit Wordt een „H. Jaar van Maria voorbereid? Franse politie geeft het niet op Kans op ontknoping van het Drummond-drama? I. V. is wat anders dan radiozeggen (verbolgen) musici Oma Nelly v. Velzen kwam feliciteren Ut m RADIO-ORKESTEN ZIJN GEEN T.V.-ORKESTEN DAGBLAD VOOR SCH/EDAN! EN OMSTREKEN MM Donderdag 19 Maart 1953 Verdeling gaat met grote moeilijkheden gepaard Eerste soort" blijft voor geëvacueerden Gesneuveld in Korea Belg op Westerschelling in botsing met Pauamees Zeelands oudste inwoner Bohlen kan naar Moskou gaan Ook gerepatrieerden profiteren Persoonlijke boodschap van Koningin voor president Eisenhower Tito en Handvest Analyst Nog geen opvolger voor Trygve Lie Musici verbolgen Zonder extra-betaling niet op het scherm Nieuwe feiten uitgelekt Naumann ontkent TN WEERBERICHT V. Eerste schip in Rotterdam. >,Wie 't hardst schreeuwt Geduld Taart als een kroonluchter Vlucht van de Bema Belgisch sc}xip gezonken op Schelde will»* Programma ■W Verwachtingen De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van vanavond tot morgenavond, luidt: In de nacht en ochtend op vele plaatsen mist en hier en daar nachtvorst. Overdag perloden net zonneschijn. Ongeveer dezelfde tempera uren als vandaag. Weinig wind. Vrijdag 20 Maart: Zon op 6.44 uur, onder 18.58 uur. Maan op 8.28 uur, onder 1.00 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT (Vart onze speciale verslaggever) RUCPHEN, Woensdag Het ziet er niet naar uit, dat mensen, die op 1 Februari j.l. voor het water moesten vluchten „met niets dan hetgeen ze hadden binnenkort weer op hun Paasbest het Paasfeest zullen kunnen vieren. De getroffenen hoeven er namelijk niet op te rekenen althans in Brabant niet dat de in het vooruitzicht gestelde nieuwe goederen spoedig in hun bezit zullen zijn. Van al het goed, waarmee Nederland en het buitenland op zo overstelpende wijze van hun medeleven blijk gaven bij de nationale ramp is in Brabant namelijk slechts ongeveer 30 procent als „eerste soort" gesorteerd; 60 procent is tweede soort, en de rest is „lompen". Van de hele voorraad in de Brabantse magazijnen schat men, dat ongeveer 4 procent geheel nieuw goed is. 9? Het ziet er naar uit, dat over de uit- deling der goederen het laatste woord nog niet gesproken is- t-en persconferentie van het Provinciaal Ophouworgaan voor Brabant maakte óns tenminste lichtelijk du zelig. toen wij vernamen van het aan tal instanties, dat op een of andere manier bij deze goederenuitdeling oetrokken was of geweest was. duizelig ook van de ge tallen die wij er hoorden. „De goederenstroom groeide ons voor al de eerste weken soms compleet °J'e het hoofd", gaf de voorzitter van het Opbouworgaan, de heer P. Coppens, gister middag eerlijk toe in Rucphen. „D eerste de beste nacht, dat wij opdracht gekregen hadden om coördinerend op te treden voor de maatschappelijke zorg in het noodgebied. en ook de aan- en afvoer van goederen onder onze leiding kregen, kwam er een noodkreet om dekens, we gingen ze kopen in Tilburg, vierhonderd Later hebben we spijt van deze bestelling gehad. Aanvankelijk hadden we voor het opslaan van de goederen, die van alle kanten binnenstroomden, zes steden in Brabant uitgezocht, maar daar zaten de magazijnen in 'ft minimum van tijd prop- vol. Daarop gaven we order de goederen Ifl de dorpen vast te houden, maar vlak daarop kwam ook de rest van Nederland los' en het buitenland Toen we alle aan- voer naar de veemarkthallen in Den Bosch dirigeerden, kwamen ook daar binnen drie uur alarmkreten. Onze volgendestapwas de tonnen en tonnen g°eder?" i? Jjp."i! magazijnen rondom de nondg te slaan en zo kregen we o.m beschikking over een aantal lege barakken in Rucphen", aldus de Coppens. „Ondertussen werd er ove™J door vrijwilligers hard gewerkt aan sorteren; deskundigen schiftten het goea naar maat; het werd waar nodig gedroogd en ontsmet". „Een feit is, dat er veel te veel goede ren zijn binnengekomen, maar ut het vijf tien keer teveel is. weten we niet. Hoe veel er precies nieuw van is, weten We ook niet, maar dat is naar schatting onge veer 4 pet Het tweede-hands goed. dat nog heel goed bruikbaar is overtreft du in (eder geval procentueel vele maten In overleg met de kring-commissaris voor het Rode Kruis en het RK. Huisvestings comité is thans besloten om een gedeelte van het surplus af te stoten naar behoefti- gen in Nederland via bestaande charita tieve organen en een ander gedeelte is bestemd voor het buitenland. Dit is ech ten „tweede soort" goed. De eerste sor tering blijft beschikbaar voor de ge troffenen", zo verzekerde spr. „Val niet over een paar ton," vulde de heer Averdijk van het Opbouworgaan dit betoog verder aan, „maar wij kregen in Brabant de beschikking over ongeveer 10.000 kubieke meter goederen. Daarvan is thans nog ongeveer de helft over; in Rucphen bedraagt deze voorraad ongeveer 3500 kubieke meter, in zeven loodsen op gestapeld. In totaal zijn 750 zendingen naar de getroffenen gegaan, de helft naar de rampgemeenten, de rest naar gemeenten, die evacué's hebben opgenomen. In Ruc phen wordt thans, zes weken na de ramp nog dagelijks gesorteerd door vrijwilligers, maar binnen enkele dagen zal men ook daar de hele voorraad geschift hebben Het risico bij al deze verhalen over ongekende overvloed is, dat de gedupeer den, die tot nu toe nog weinig of De regering maakt bekend dat tot haar leedwezen op 15 Maart .1.1. in Korea zijn gesneuveld: de ongehuwde korporaal J. I,. Gorlee, geboren 29 Augustus 1926, afkom stig uit Amsterdam en de ongehuwde soldaat S. van Brcukclen, geboren 4 Octo ber 1929, afkomstig uit Oudewater. althans niet voldoende van dit enorme surplus gemerkt hebben, steeds weer vragen, waar het blijft. En nauwelijks waren de berichten bekend over 70 mil- lioen aan buitenlandse goederen, welke men in standaard te xtielpakketten ter be schikking zal stellen of het regende vragen, waar dit goed bleef. „Het eerste schip (een Canadees) met grondstoffen voor deze textielpakketten zal echter morgen (Donderdag) in Rotter dam arriveren en het kan nog maanden duren eer men deze pakketten zal kunnen uitdelen", zo zei men ons. Dit is ongetwijfeld een tegenvaller voor allen, die een aanvulling van de linnenkast zo broodnodig hebben, maar de samen stelling van de gaven, die geheel uit nieu we spullen bestaan, duurt nu eenmaal vrij lang. Ongeveer 12000 pakketten zullen wor den uitgedeeld, als onderdeel van de scha de die door het Nationaal Rampenfonds zal worden vergoed. Een even grote tegenvaller is het, dat men ondanks deze enorme voorraad aan bepaalde aanvragen ook thans nog niet kan voldoen. Matrassen, spiralen, la kens, goede sokken, ondergoed, etc. blij ven schaars. „Het wordt voor ons pas echt moeilijk", vertelde burgemeester P. Alberts van Ruc phen, toen bepaalde opslagplaatsen ont ruimd moesten worden en ongeveer alles hierheen kwam. Gelukkig hebben mijn gemeenteambtenaren en de inwoners van de omliggende kerkdorpen zich fantastisch geveerd. Dag na dag, elke avond tot elf, twaalf uur somsen dit gaat tot op de dag van vandaag zo door Maar ik zal blij zijn, wanneer Vrijdag de laatste voor raad gesorteerd is. Het zal een van de ge lukkigste dagen uit mijn leven zijn. want als je behalve burgemeester ook nog di recteur van zo'n warenhuis moet zijn..." Dat er bij de uitdeling fouten gemaakt zijn, achtte men overigens niet uitge sloten. Misschien gaat het gezegde ook hier in sommige gevallen wel op, dat degenen die het hardst schreeuwden ook het...meest kregen. „Wanneer er tabellen van rekenkundige rechtvaar digheid aan te pas hadden moeten ko men, waren we volgend jaar waarschijn lijk nog bezig geweest", zei de burge meester. En overladen met gegevens, stelde Uw verslaggever tenslotte nog slechts één vraag: „Wat moet de getroffene doen, die ondanks die lawine van goederen, nog steeds niet aan zijn trekken meent te zijn gekomen?" „Voor het nieuwe goed moet hij geduld hebben antwoordde men ons: „Het is mogelijk, dat een gedeelte van wat hij gekregen heeft, niet eerste soort is; er is bovendien in de diverse ge meentelijke uitdelingscentra aanvankelijk Gisteren is op rle Nieuwe Maas l>i| de Parkkade in Rotterdam, het 2003 ton nietende Poolse stoomschip ^Jednock Robatnicza in aanvaring gekomen met het Duitse motor- DE oudste inwoner van Zeeland de heer J. Kip beleefde gaste ren een grote dag. Hij is 102 jaar geworden en uat is voor velen aanleiding geweest hem in een of andere vorm een attentie san te bieden- Jan Kip, d:e wel een man van g>te geestkracht moet z'jn. is afkomstig uit ^•"eischor, waar h'j in klem huisje aan de ofweg woonde. De stormvloed verdreef ook uit het dorp. waar 2 li zijn hele leven heeft doorgebracht- Zijn huisje erd vernield en het ^ag een wonder worden f®hoemd dat de oude er het leven af pacht Hij werd geëvacueerd naar Dordrecht en daar werd hij opgenomen in het Diaconessenhuis. aan vankelijk verzwakt, maar al spoedig letterlijk en figuurlijjt weer de oude. De doorstane emoties hebben wel diepe indruk op hem gemaakt, maar zijn er toch niet in ge slaagd hem enig nadeel te berokkenen. Zo kon gisteren Jan Kip met op gewektheid zijn zeldzame verjaardag vieren- De burgemeester van Dordrecht, mr J. A. H. J- van der Dussen, kwam hem namens 't gemeente, bestuur zijn gelukwensen aanbieden en dat stelde de oude heer op zeer hoge prijs. De gemeente lijke dienst van sociale zaken bood hem een grote taart aan, met 102 kaarsjes Een leeftijdgenoot van de jarige, de 102-jarige opoe Nelly van Velzen uit Dordrecht, kwam spe ciaal met een taxi naar het Diaconessenhuis om opa Kip de hand te druk ken: naast de vele hulde blijken van de „jeugd" stelde Zeelands oudste inwoner dit bezoek bij zonder op prijs. binnenvaartuig „Horst". De „Horst" zonk binnen enkele minuten, maar de opvarenden, de schipper, zijn vrouw met kind, en de vrouw van een dekkneeht konden allen worden gered. De Horst" was geladen met ongeveer 400 ton cement. Het schip stak, van de Parkkade ko mende. de rivier over om naar de Maas haven te varen. De schipper, Albrecht Meyer uit Miltenberg in Duitsland, dacht nog voor het uit de Rijnhaven naar zee vertrekkende Poolse schip te kunnen overvaren, maar h(j had zich blijkbaar in de afstand misrekend. Z(jn vaartuig werd aan bakboordzijde geramd en ver keerde bijna onmiddellijk in zinkende toe stand. Gelukkig was de sleepboot „Inde pendent" in de nabijheid- Deze heeft de opvarenden van het zinkende schip veilig kunnen overbrengen. De plaats van het wrak dat. gevaar op levert voor de scheepvaart, is door middel van een ankerschuit met licht aangege ven. Het wrak zal waarschijnlijk vandaag worden gelicht. Het Poolse schip heeft, nadat de kapitein door de rivierpolitie was verhoord, verlof gekregen zijn reis naar zee te vervolgen. Aan de Roermondse Ioswal is Woens dagmorgen in alle vroegte het schip „Bema" schipper B. C. Kooyman uit Made gezonken. De schipper werd wakker, toen het water reeds over de trap en door de patrijspoort naar binnen drong. Met moeite slaagde hij er in vrouw en kinderen te redden. Verder moest hij alles, zelfs zijn geld. achter laten. De red ding kon gelukkig snel in zijn werk gaan, "nidat de „Bema" gemeerd lag naast een ander vaartuig, waarop men kon over springen. Het Belgische vrachtschip „Liège" van de rederij Deppe uit Antwerpen heeft gisteravond omstreeks half acht op de Westerschelde bij Walsoorden in dikke mist een aanvaring gehad met het Pana mese schip „Manueel"- Oorspronkelijk dacht men dat het Belgische vrachtschip in botsing gekomen was met een boei. De „Manucci" had schade aan de voorsteven, maar de „Liège" is vannacht tussen de boeien Rood 26 en 27 gezonken. De senaatscommissie voor buitenlandse zaken heeft met algemene stemmen de benoeming van Charles Bohlen tot am- brsadeur te Moskou goedgekeurd De eenstemmigheid was een verrassing, daar vooral van republikeinse zijde in de se naat veel critiek op de benoeming van Bohlen was geleverd. Hoewel de benoe ming nog door de voltallige senaat moet w rden bekrachtigd, kan zij thans als defi nitief worden beschouwd. niet overal naar gelijke maatstaven ge werkt. Sommige centra waren zuinig, an dere guller. Maar de burgemeesters moe ten thans bij het Opbouworgaan aan vragen. (Dit geldt, zoals dit hele verhaal, althans voor Brabant). En iemand die meent dat hij te weinig gekregen heeft, moet zich wenden tot zijn burgemeester. Het Centraal Comité van Kerkelijk en Particulier Initiatief voor sociale zorg ten behoeve van gerepatrieerden (C.C.K.P.) heeft een grote hoeveelheid overtollige goederen toegewezen gekregen. De ver deling, sortering en uitreiking van deze kleding en andere gebruiksvoorwerpen, die gratis ter beschikking van de gerepa trieerden worden gesteld, zal na 1 April a.s. over het gehele land geschieden. De gerepafrieerdenekunnen zien voor verkrij ging van de goederen wenden, tot de plaatselijke C.C.K.P.-vertegenwoordiger in hun woonplaats of ressort. Bij eventuele onbekendheid kan men zich ook wenden tot het gemeentebestuur van de plaats van inwoning. Alleen voor Den Haag en om geving is al een hoeveelheid van 120 ton goederen beschikbaar, die zal worden uit gereikt in het voormalig gebouw van het bevolkingskan-toor in de Goudenregen straat. Gisteravond is Prins Bernhard van Schiphol voor een bezoek van twaalf da gen naar de Verenigde Staten vertrokken, om Ce afspraken, die hij vanwege zijn plotseling vertrek uit New York tenge volge van de watersnood, moest afzeggen, na te komen. Tevens zal hij in zijn functie van voorzitter van het Nationaal Rampen fonds de gelden voor de watersnood in de Verenigde Staten ingezameld, in ontvangst nemen- Tenslotte zal Z.K.H. tijdens zijn verblijf in de Verenigde Staten zijn con tacten met verscheidene vooraanstaande Amerikanen hernieuwen en verstevigen. Het vliegtuig waarmee de Prins reist, de „Petrus Plancuis", een D.C. 6 B van de dienst op New York, vertrok om 22-05 uur In een vrij dichte mist. Z.K.H. vertelde, dat h(j een persoonlijke boodschap van de Koningin bij zich had voor president Eisenhower. De Prins, die op zijn reis vergezeld wordt door zijn particulier secretaris, dr t F. A. de Graaff en door de adjudant in buitengewone dienst van H. M. de Koningin, majoor-vlieger G. Sonderman, was gekleed in een grijs costuum en een bruine winterjas. In zijn revers droeg hij een witte anjer. Prins Bernhard arriveerde een half uur voor het vertrek van het toestel op het vliegveld en onderhield zich in de salon van het vertrekrestaurant geruime tijd met mr J. M. A- H. Luns, minister van Buitenlandse Zaken, zijn adjudanten ma joor C. G. Geertsema en luitenant ter zee eerste klasst A- F. Eibers, met de heer C. Sesink, hoofd veiligheidsdienst Kon. Huis, en de directeur van de luchthaven Schip hol, de heer U. F. M. Dellaert, die allen waren gekomen om Z.K.H. uitgeleide te doen. Hier werd bovendien aan de Prins voor gesteld de gezagvoerder van de „Petrus Plancius", de in dienst van de K.L.M. vliegende Amerikaanse piloot B- Hutchin son. Morgen zal de Prins te New York een bijeenkomst van de Nederlandse club bij wonen, waarna hij Zaterdag aan een lunch van de „Union Club" zal aanzitten. Maan dag brengt Z.K.H. een informeel bezoek aan het New-Yorkse comité van de „Hol land Flood Relief". In Washington z-i] Dinsdag de overdracht van de gelden, in gezameld door diverse hulpcomité's ge schieden- Op de volgende dag zal de Prins een rede houden voor de „National War College", waarna hij des avonds zal dine ren bij ambassadeur Van Royen. Op 26 Maart zal Z.K.H. een toespraak houden bij de uitreiking van de „William The Silent-award", de jaarlijkse prijs voor de beste journalistieke reportage over Ne derland Op 28 Maart zal Z.K.H. een toe spraak houden in de „University Club" te New York. De Prins heeft het voornemen op 31 Maart de terugtocht naar Nederland te aanvaarden. Een Italiaanse krant berichtdat gravin Edda Ciano, de dochter van Mussolini in het huwelijk zal treden met president Peron van Argentinië. Een recente foto van de gravin met haar moeder, Rachele Mussolini. DE mens is van nature zeer nieuws gierig; wij schrijven: „de mens" en willen daarmede doen uitkomen, dat het niet alleen de vrouwen zijn, die met deze ondeugd behept zijn. Haar spe cialiteit is slechts de schoonmaak-furie! Die nieuwsgierigheid doet „het volk steeds te hoop lopen", als er wat onge woons aan de hand is. Een agent met een dronken man kan al leiden tot een ontwrichting van het verkeer, doordat het publiek van het geval niets wil mis sen, aangezien het zo hartverheffend is. Het kan daarom op zich geen ver wondering wekken, dat een gedeelte van het Engelse publiek erop belust bleek om een glimp op te vangen van de Joego-Slavische dictator Tito, die een bezoek brengt aan Engeland. Men heeft dezer dagen kunnen lezen, welke motieven de regering van dit vrije land er toe gebracht hebben om deze heerserte ontvangen. Grote staat, kundige belangen schijnen dit gewenst te maken in het belang van de vrijheid van Europa. Soit! Wij blijven daar bui ten. Wat ons eigenlijk wel een beetje te genvalt, is, dat het Britse publiek Tito niet negeert. Engelsen, die de vrijheid liefhebben, dienden deze vervolger van de godsdienst, geen blik waardig te keu ren. In Nederland heeft men tijdens de bezetting laten zien, hoe men bepaalde ..bezoekers" (i.e. de Duitsers) als lucht links kan laten liggen. Wij betreuren dit temeer, omdat wellicht een afzijdige houding van het Engelse volk, tot deze dictator iets gezegd zou hebben. De maarschalk toonde bij een bezoek aan 't Britse Museum belangstelling voor de Magna Charta, 't Britse hand vest. voor de rechten van de mens! Ho pelijk komt hij na lezing tot de over tuiging, dat het beter is om zo'n hand vestte hanteren dan in een kogelvrije auto te moeten voortrazen, beschermd door politiemannen in kogelvrije vesten, als men een „vriendschappelijk bezoek" aflegt. op het Sint Pietersplein ontvangen en hoeveel Romeinen er zullen komen valt uiteraard niet te veronderstellen Dat luist zij deze gelegenheid zullen aangrijpen om hun „Papa Romane" hun vreugde te be tuigen over Zijn herstel, spreekt welhaast vanzelf. Tot slot vermelden we nog de bijzon dere activiteit van de H. Congregatie van de Riten, die in deze laatste week her haaldelijk vergaderd heeft. Tal van zalig en heiligverklaringsprocessen worden momenteel behandeld en dit heeft veel weg van een bevestiging van het hard nekkige gerucht, dat de Paus voornemens is om het jaar 1954 tot een bijzonder H. Jaar te proclameren ter ere van de H. Maagd Maria. Dit zou dan op de eerste plaats zijn ter viering van het eeuwfeest van de dogmaverklaring van de Onbe vlekte Ontvangenis en voorts ook omdat een zeer oude traditie het jaar 54 noemt als dat van Maria's ten hemelopneming. Maar afgezien hiervan zou, aldus vertelt men in Rome, de Paus in de critieke tijd, waarin de wereld zich bevindt, opnieuw de bijzondere voorspraak van de H Maagd willen inroepen. En. om aan dat buiten gewone Heilig jaar van Maria meer luister ROME, Woensdagavond. Volgens het eenstemmige oordeel van leraren en leerlingen van 't Europese college, die het voorrecht hadden om Zondag j.l. als eersten door de Paus te worden ontvangen na Zijn recente en ernstige ziekte, is Hij thans volledig hersteld. Dit wordt vanavond bevestigd door de officiële aankondiging van de massale audiëntie, die morgenochtend in de grote „Aula delle Bene- dizioni" zal plaats hebben. Dan zal de H. Vader enkele duizenden leer lingen van de hoogste klassen der middelbare scholen, die uit alle delen van Italië naar Rome komen, toespreken. En het is een publiek geheim, dat de Paus diepgaande het nijpende probleem zal behandelen van „de jeugd in deze moderne tijd". Zowel in Italië als in andere landen hebben zich in de laatste maanden ver schillende delicten voorgedaan, waaruit bleek hoezeer de jongeren beïnvloed wor den door de funeste geest van sensatie en overspanning, die deze naoorlogse periode kenmerkt. Men verwacht dat de Paus op nieuw zal waarschuwen tegen de onge zonde lectuur, de overdreven openhartig heid en het gewelddadige karakter van de moderne films. Intussen lijkt het thans wel zeker, dat de H. Vader van nu af weer Zijn normale activiteit zal ontplooien. Met dit verschil evenwel, dat het aantal particuliere en speciale audiënties tot een minimum zal blijven beperkt. Er zijn gedurende Zijn ziekte enkele nieuwe ambassadeurs en gezanten in Rome aangekomen, die nog steeds geen gelegenheid hadden hun ge loofsbrieven te overhandigen. En het is een gunstig teken, dat hedenavond werd medegedeeld dat de H. Vader a.s. Zondag de nieuwe ambassadeur van Chili zal ontvangen terwijl tevens voor de vol gende week de plechtige audiënties zijn aangekondigd van de nieuwe vertegen woordigers van Bolivia en San Domingo. De gezant van Syrië, met welk land de H. Stoel enkele weken geleden voor het eerst in de geschiedenis diplomatieke be trekkingen heeft aangeknoopt, zal pas na Pasen worden ontvangen. Juist heden avond werd de benoeming bekend ge maakt van mgr Pappalardo tot eerste pauselijke internuntius in Syrië. De nieuwe gezant van Japan, die ook al de eerste is die dit land bij de H. Stoel zal vertegenwoordigen, zal binnen de eerstkomende weken zijn geloofsbrie ven overhandigen. Japan heeft daarom een zekere haast betracht met het be noemen van een gezant bij de H. Stoel, omdat de Japanse kroonprins, die de keizer zal vertegenwoordigen bij de kroning van koningin Elizabeth van Engeland, in Juni een officieel bezoek aan de Paus zal brengen. Zijn vader be zocht dertig jaar geleden, eveneens als kroonprins, Paus Pius XI welk be zoek enkele gecompliceerde protoco- laire moeilijkheden met zich mede bracht wegens het ontbreken van een Japanse diplomatieke vertegenwoordi ging. Intusen ligt het voor de hand, dat thans algemeen wordt verwacht, dat de Paus op Palmzondag de plechtige zegen „Urbi et orbi" zal geven van de loggia van de St Pieter. En dit wordt met des te meer spanning tegemoet gezien daar letterlijk alle hotels en pensions van Rome voor de komende Paasdagen zijn volgeboekt. Men verwacht een record aantal pel grims en toeristen en we kunnen nu reeds melden, dat ruim 300.000 vreemdelingen in Rome zullen zijn; een getal, dat zelfs de grootste plechtigheden van het jongste Heilige Jaar niet hebben gekend. Overigens zal de Paus reeds Zondag 22 Maart op de loggia van de St Pieter ver schijnen. Op die dag wordt het landelijke congres van de katholieke landbouwers besloten. Voor die gelegenheid zullen on geveer 10.000 landbouwers uit geheel Italië naar Rome komen. De Paus zal hen te geven, zou de H. Vader er bij de H. Congregatie van de Riten op hebben aan gedrongen om een groot aantal van de lopende zalig- en heiligverklaringspro cessen te bespoedigen, teneinde in staat te zijn de plechtige uitspraak te kunnen doen in de loop van het komende jaar. In dit verband verdient het tevens vermelding, dat men in Rome algemeen verwacht, dat de heiligverklaring van Paus Pius X. de grote Maria-vereerder, zal worden uitge steld tot 1954. De vijf grote mogendheden hebben Woensdag van gedachten gewisseld over negen nieuwe candidaten voor de post van secretaris-gcneraa! der V.N. ter opvolging van Trygve Lie. Zij konden geen overeen stemming bereik n. Onder de nieuwe mogelijke candidaten bevinden zich mevr. Vidjaya Laksjmi Pan dit en Sir Benegal Rau, beiden gedele geerden van India. Men meent, dat zij door de Sovjet-Unie zijn voorgesteld. In elk geval heeft de Rus verklaard, dat het „geen geheim" is, dat de Sovjet-Unie een van beide Indische afgevaardigden voor de post zou steunen. (Van onze correspondent) DB radio-orkesten hebben wat betreft hun optreden voor de televisie tijdens radio-uitzendingen, die door de t.v. op het scherm worden gebracht, overleg gepleegd. De televisie geeft de orkesten voor dit optreden, dat dus niet alleen per radio wordt uitgezonden maar ook op het beeldscherm komt. namelijk tot nu toe geen uitkeringen. Het Metropolc-orkest heeft thans, na overleg met andere orkes ten besloten, als de t.v. geen honoraria uit keert. niet mee te werken aan de Zaterdag avond te Utrecht te houden avond van de radio-actie „Beurzen open, dijken dicht", waarvan ook een t.v.-uitzending wordt gegeven. Dit is voor de orkesten een principiële kwestie; zij willen op een snelle beslissing aansturen om ook in de toekomst van be taling door de t.v. zeker te zijn. Omdat het hier een avond voor het Rampenfonds geldt, verlangt het Metropole-orkest een principiële betaling, welke onmiddellijk door het orkest in het fonds za] worden gestort, hetgeen eveneens gebeurt met de gelden, die zij voor deze avonden van de radio krijgen. Tevens is bij deze beslissing van de orkesten van invloed geweest, dat het werken voor de televisie zeer hoge eisen stelt; enige uren achtereen moeten de musici onder het felle lamplicht spelen. Het is naar hun mening een haast on dragelijke hitte, welke niet zonder gevol gen is. Zo hebben enkelen na een uren lang optreden onder de felle lampen last van maagstoornissen. Men acht het te lang optreden tijdens een t.v.-uitzending dan ook niet juist. Men is voorts van mening dat de tele visie de orkesten tevoren had moeten vragen of zij aan de uitzending op het beeldscherm wilden meewerken, hetgeen echter niet is gebeurd. Zonder dat de orkesten daarin gekend werden, werden zij betrokken in een t.v.-uitzending. De televisie heeft over deze principiële be taling nog geen definitief besluit genomen. Nader vernemen wij. dat in verband met dit conflict de T. V. Stichting heeft besloten de Utrechtse avond niet per te levisie uit te zenden. (Van onze Parijse correspondent) Het drama van de nacht van 4 op 5 Augustus van het afgelopen jaar, waarbij Sir Drummond, zijn vrouw en zijn dochtertje werden vermoord, terwijl zij in de nabijheid van Lurs in Provence kampeerden. is nog steeds niet opgehelderd. Het onderzoek is op een muur van zwijgzaamheid der bewoners gestuit, nadat men in December van het afgelopen jaar reeds de indruk had gekregen, dat de politie haar nasporingen maar had opgegeven, toen men het niet verder had kunnen brengen dan Dominici tot drie maanden gevangenisstraf te veroordelen wegens liet niet verlenen van bij stand aan het stervende dochtertje Drummond. Dat was het gevolg van het feit. dat hij tenslotte had moeten toegeven, dat bet dochtertje nog leefde, toen hij het dodelijk gewonde kind vond. Dominici heeft nu zijn straf uitgezeten en is in Lurs op de boer derij „La grande Terre" teruggekeerd Maar ook de politie is er weer terug ge weest. Zij was actief gebleven, er op ver trouwend, dat, wijl het hele dorp onge twijfeld het geheim kent, dat de moord omringt, er op den duur wel iemand zou zijn, die zou gaan spreken. Het dorp schijnt nu in twee kampen ver deeld, wat nog niet zeggen wil, dat men elkander zou verraden. Intussen heeft dat wel tot enige nieuwe zienswijzen geleid, want er is wel zoveel gepraat, dat nu ernstig betwijfeld wordt of er maar één enkel persoon in de laaghartige moord de hand heeft gehad, 'n Neefje van Dominici heeft ook gesproken, maar, hoewel som mige vermoedens er door versterkt zijn. schijnt de politie nog niet zo ver te zijn dat ze over een overtuigend bewijs be schikt om nieuwe aanhoudingen te kun nen verrichten. Ook van de kant der onderzoekers wordt nu grote geheimhouding betracht. Wel heeft men het een en ander doen uitlek ken, dat op zich zelf al veelzeggend ge noeg is. De politie weet nu, dat zich op de boerderij en in de onmiddellijke nabij heid van de auto der Drummonds op het uur van de misdaad verscheidene personen hebben bevonden en ook dat de Drum monds luid om hulp hebben geroepen. Ook heeft de politie nu de vaste overtuiging, wie de eigenaar van de opgekalefaterde karabijn is geweest, met welk wapen de slachtoffers zijn omgebracht. In Lurs was men op de avond, die aan de misdaad voorafging laat op het veld bezig met het afvoeren van water uit daarvoor bestemde waterlopen naar droge gronden. Een extra glas wijn werd door de elkaar helpende boeren gedronken. Bij de Dominici was men in feeststemming. Van het neefje dat nu gesproken heeft, een zestienjarige jongen, is nu bekend, dat hij bij het heldere maanlicht nog op het veld heeft gewerkt. Hij moet er dus van op de hoogte zijn, welke dorpsgenoten in de buurt en op de boerderij van „La grande Tdrre" nog zo laat waren, en waarom trent men weinig te horen krijgt. Werner Naumann, de leidër van de groep van zeven voormalige nazi's, die in Janu ari j.l. door de Britten is gearresteerd op beschuldiging van samenzwering tot het verkrijgen van de macht, heeft Woens- dag voor het hooggerechtshof van de Brit se zone te Bielefeld onder ede verklaard, nooit nieuwe nazi-organisaties te hebben gesteund of gepoogd te hebben deze in, het geheim te doen herleven. Een verzoek om vrijlating van Naumann werd door het hof afgewezen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1