is I HUURVERHOGING tot 135 a 148 pet., uiterlijk ingaande 1 Januari 1954 )0 Meerderheid van de Bondsdag schikt zich in E.D.G.-verband Maar de socialisten geven hun verzet niet op Belastingverlichting voor bedrijfsleven gehele Grote droogte in Frankrijk GELDELIJKE HULP VOOR RAMPSLACHTOFFERS W aterwegmonding „Faustus" verlost Van vrijgeven der vaarbreedte is echter nog geen sprake bijna van DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN.OMSTREKEN Aanval met Haken en Zandt tegen nieuwe Zondagswet v. Regeringsvoorstellen inzake huren en belastingen RAMPENFONDS: 83,3 MILLIOEN Vergoeding van lmisraadschade Een aftrek van de winst ter zake van investeringen in 1954 e.v. n Vrijdag 20 Maart 1953 Verlaging personele belasting - Afschaffing omzetbelasting op huisbrand en schoeisel - Vermindering suikeraccijns - Afschaffing of verlaging van schoolgelden - Verlichting van loon- en in komsten belasting ïïiïïüT^ Televisie-Stichting houdt beurs dicht Droogte teistert Brazilië Verlenging van de verliescompensatietermijn Weck wederom afwezig H. Vader ontvangt 8000 personen Schade: globaal f 1,5 millioen Brandweer moest brieven blussen Ier*" WEERBERICHT De voorgenomen huurverhoging, Waarvan het de bedoeling is, dat deze uiterlijk op 1 Januari 1954 fcal ingaan, zal de huren brengen Voor woningen in genieenten in de eerste klasse op 135 pet van het huurpeil van 1940, in de tweede klasse op 138 pet, in de derde klasse op 141 pet, in de Vierde klasse op 145 pet en in de Vijfde klasse op 148 pet. S. its its lts lts 1 Als middelen het toelaten, meer dan 50 procent Gehele dorpen verlaten Directe belastingen Oogst loopt ernstig gevaar V erbruiksbelastingen Twee kernkivesties Europees karakter Nog vele hindernissen Brug moet iveg Zakgeld Gedeeltelijke aftrek van netto-inkomsten Bijzondere voorzieningen De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van vanavond tot morgenavond, luidt: Vannacht en morgenochtend opnieuw op vele plaatsen mist en nachtvorst. Morgen later op de dag over hot algemeen zonnig weer, maar hier en daar ook overdrijvende wolkenvelden. Overwegend zwakke wind uit Noordelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. Zaterdag 31 Maart: Zon op 6.41 uur, onder "S.54 uur. Maan op 9.14 uur, onder 2.20 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT In afwachting van de indiening van in voorbereiding zijnde wetsontwerpen acht de regering het wenselijk reeds voorlopig tnige mededelingen te doen over de hoofdpunten van haar voornemens. Het besluit van de regering aangaande de liuur- Icwestie en de belastingvoorzieningen ter verruiming van de werkgelegenheid is vertraagd door de watersnoodramp, Waarvan de belangrijke financiële consequenties nader beraad noodzakelijk maken, aldus is namens de regering aan de voor zitters van de beide Kamers der Staten-Generaal medegedeeld. Al zal de hulp, uit binnen- en buitenland zo spontaan vefleend, het aan het Nationaal Rampenfonds en het Rode Kruis mogelijk maken veel te doen in de persoonlijke sfeer, zo1 zal de watersnood toch voor het Rijk zeer zware financiële Verplichtingen medebrengen. Een definitief financieringsplan kan slechts worden opgemaakt als nauwkeuriger bekend is hoeveel de uitgaven in totaal zullen bedragen. Financiering uit leningen en voorlopig gedeeltelijk uit kasgeld betekent uiteraard nog geen dekking van de lasten. Er zal mee moeten worden gerekend, dat beperkingen op andere gebieden nodig zyn én dat de bud- getaire situatie op den duur ook zou kunnen nopen tot versterking van de middelen. Niettemin is de regering na ampele overweging tot de slotsom gekomen, dat de maatregelen, die zij in voorbereiding had thans niet achterwege gelaten kunnen worden, al moest de belastingverlaging beperkter worden gehouden dan anders wellicht het geval sou zijn geweest. Enerzijds is in het belang van de volkshuisvesting een huurverhoging voor het voor oorlogse bezit aan huizen onvermijdelijk, anderzijds zijn bepaalde belasting- Verplichtingen noodzakelijk ten einde het algemeen beleid, gericht op Voldoende werkgelegenheid op langere termijn voor onze snel toenemende beroepsbevolking, te steumen. Met klassen zijn hier bedoeld de klas sen, die de Noodwet Ouderdomsvoorzie ning kent. Voor de huren van bedrijfs panden zal een enigszins andere rege ling worden voorgesteld. In het Nationale Rampenfonds was lot gisteravond een bedrag gestort Van 83,3 millioen gulden. Sinds Woensdag is er 700.000 bijgekomen. De Canadese premier heeft meegedeeld, dat zijn regering een millioen dollar za' Schenken ten behoeve van de overstro- hiingsslachtoffers in Engeland, Nederland ?n België. Het gouvernement van Nieuw-Zeeland heeft toegezegd andermaal een cheque van &0.000 pond voor hulp aan de Nederlandse Rampgebieden ter beschikking te stellen, hit bedrag is speciaal bestemd voor de V^deropbouw van huizen en boerderijen Op Noord-Bcveland. Ten aanzien van de vergoeding van hnisraadschadc door het Nationaal Ram- benfonds heeft luitenant-generaal Alons, Ie directeur van het N.R.F., medegedeeld '•at men normatieve lijsten heeft samen gesteld van noodzakelijk geacht huisraad 'n een gezin. Die artikelen zijn getaxeerd bp een zekere vervangingswaarde en men Haat dan na, hoeveel van dit huisraad een Getroffene heeft verloren. Van dat bedrag hrijgt hij een eerste uitkering van 50 'let bedrag, dat nodig zal zijn om die uit- hering van 50''« te doen, heeft men ruw Geschat op 40 millioen gulden. Indien de Middelen van het fonds liet zullen tocla- 'en, zal een hogere uitkering dan 50 "■orden gedaan. Het geld, waarover het Nationaal E3™" benfonds op het ogenblik echter beschikt, "ordt, hoe offervaardig het Nederlandse polk en ook het buitenland zich ook heb ben getoond, lang niet voldoende gacht brn de nood „in de persoonlijke sfeer" ge heel te lenigen. De stijging van de kosten van levens onderhoud, die uit de verhoging van de huren van de woonhuizen voortvloeit zal gedeeltelijk kunnen worden opge vangen door een verlaging van de per sonele belasting, de afschaffing van de omzetbelasting op huisbrand en schoei sel en een vermindering van de suiker accijns. (Zie de hierna onder de punten gen) en vermelde belastingverlagin- Daarnaast zullen afschaffing of ver- iaging van schoolgelden voor grote groepen leerlingen en enkele verlichtin gen van de loon- en inkomstenbelasting (hieronder in de punten 9, 10 en 11 nader aangegeven) worden voorgesteld, welke in hoofdzaak het sociale aspect hebben, dat zij ook tegenover de verhoging van de huren voor bepaalde belasting plichtigen een niet onbelangrijke ontlas ting van hun budget betekenen: de pun ten 9 en 11 vooral voor de middengroe pen, punt 10 voornamelijk voor de minst draagkrachtigen. Voor de werknemers het over heidspersoneel daaronder begrepen zal de via belastingmaatregelen tot stand gebrachte compensatie dienen te worden aangevuld met een loonsverhoging. Na der overleg met de Stichting van de Arbeid za] nog worden gepleegd. Deze loonsverhoging zal, gegeven de overige maatregelen, die het Staatsbudget on gunstig beïnvloeden, voor de werkgevers niet door verdergaande belastingverla ging kunnen worden gecompenseerd. Na gegaan wordt in hoeverre ook aanvullen de maatregelen moeten worden genomen voor degenen, die uitkeringen ontvangen op grond van de Noodwet Ouderdoms voorziening, en voor de van overheids wege gepensionneerden. Donderdagmiddag heeft dr W. Drees de nationale bloementen toonstelling „Keukenho f te Lisse, die dit jaar voor de vierde ach tereenvolgende maal wordt, ge houden, officieel geopend. Dr W. Drees ontvangt van Jacoba van Beieren de gouden Keukenhof- speld. In het midden mevrouw Drees. Het bestuur van de Nederlandse Tele visie Stichting heeft vertegenwoordigers van de musici laten weten, dat het geen extra honorering voor de uitzending „Beurzen Open Dijken Dicht" aan de mu sici van het Metropole-orkest verleent als extra beloning voor het feit, dat dit pro gramma ook over de televisie wordt uit gezonden. Zoals bekend, hebben de musici het voornemen bjj niet extra beloning niet voor de televisie op te treden. De musici van alle Nederlandse radio-unie orkesten (Radio Philharmonisch Orkest, Omroep orkest, Promenade Orkest, Omroep Ka merorkest en Metropoie Orkest) zouden dit standpunt huldigen. De droogte in sommige delen van Bra zilië breidt zich uit naar het Noord oosten. In 800 dagen heeft het over een gebied van 400.000 vierkante kilometers niet of slechts weinig geregend. Het groen is vergeeld en alles is bedekt met een dikke stoflaag- Naar schatting is er een half millioen evacué's, „retirantcs" ge naamd- In het getroffen gebied zijn ge hele dorpen verlaten. Langs de wegen naar de kust ziet men kadavers van hon- ger en dorst omgekomen beesten. Omdat Wilhelm Pieck, de Oostduitse pre sident, niet aanwezig is geweest bij de Nuw-plcchtigheid ter nagedachtenis van '(in Tsjcchoslowaakse ambtgenoot Gott- 'ald zijn de geruehten dat Pieck ernstig jet, zou zjjn. hardnekkiger geworden. VIIe andere leden van de Onstduitse rege- 'hg waren aanwezig bij de plechtigheid de Staatsopera ie Berlijn. Pieck werd "dert half Februari niet in het openhaar 1» belang van de industrialisatie te treffen belastingmaatregelen, welke "L. ,,f'')sm'V"!n£ hieronder bij de punten I tot en met 7 zijn omschreven, zullen V°m»ns nms "edrÖ,s)even gelden. In verband daarmede is de regering voor- !'em .„'"J; ,,n .4952 ingediende wetsontwerp, dat bijzondere fiscale faciliteiten in te trekken erinS van de export naar bepaalde, nader aan te wijzen gebieden, *?et Wrwa'ander,: -'''v <le het OOR gevatte maatregelen op belastinggebied tenzij hierna anders ls bepaald ingaan 1 Januari 1954. Zij behelzen: He: zien. 1. Verlenging van de mogelijkheid van vervroegde afschrijving, op de voor 1952 geldende voet, tot investeringen in de jaren 1953 tot en met 1957. 2. Verlaging van het tarief van de ven nootschapsbelasting, dat thans 45 a 52 pet bedraagt, tot 42% 5 46 pet. Het percentage van 46 geldt voor het gedeelte van de winst, dat boven 100.000 uitgaat. 3. Afschaffing van de extra-inkomsten belasting van 5 tot 7% pet op bedrijfs winsten. 4. Een aftrek ten laste van de winst bij de vennootschaps- en inkomstenbelasting ter zake van investeringen in 1954 en vol gende jaren. De aftrek wordt genoten in het jaar van de aanschaffing van de be drijfsmiddelen en in de vier daarop vol gende jaren. Hij bedraagt in die jaren tel kens 4 pet van de aanschaffingskosten, voor zover deze in totaal 15.000 te boven gaan. Ten laste van 1954 zal aftrek moge lijk zijn voor investeringen, waarvan de bestelling of aanbesteding in het tiidvak van 1 April 1953 tot e met 31 Decemher 1954 heeft plaats gevonden. 5. Afschaffing van de inkomstenbelasting bij vervreemding van onroerend goed effecten en andere zaken binnen een be paalde termijn. 6. Verlenging van de termijn voor com pensatie van verliezen van 4 tot 6 jaar. 7. Bevoegdheid voor nieuwe onder nemingen om een verliessaldo over de eerste zes jaren onbeperkt met latere winsten te compenseren. Deze maatregel gaat in op 1 Januari 1953. 8. Zodanige aanpassing van het vrijge stelde bedrag en van het tarief voor de personele belasting, dat de huurverhoging, in het algemeen gesproken, voor de belas- tingplichtigen geen stijging van de perso nele belasting veroorzaakt. Bovendien een extra-verlaging van de personele belas ting, geheven naar de grondslag huur waarde, met gemiddeld ongeveer 40 pet. Frankrijk heeft op het ogenblik met de h!'6ste droogte sinds 1878 te kampen, aldus qridt Reuter. Als er binnen veertien (.^Üe.n geen regen valt, loopt de oogst h'Mstig gevaar. Ook de boeren in Zuid- l "'island maken zich ernstige zorgen, l fWiji berichten uit België en Groot-Brit- u "nië eveneens melding maken van "ogte. fjh Frankrijk is in zeven weken geen DSen gevallen. Grote oppervlakten groen in het Noorden en midden van het O" zijn verdord. Stromen en beken heb- v<jn slechts de helft van de normale hoe- ^'heid water, h de boerderijen in Normandië en in bjj midden van Frankrijk is het veevoer op, terwijl de gronden, waarop de boeren gewoon zijn hun vee te laten grazen, bijna niet te gebruiken zijn. De droogte levert ook gevaar voor de bossen op. In de afgelopen week hebben vier bosbranden ernstige schade aange richt. De H. Vader heeft gisteren, op de feest dag van St Jozef, een achtduizendtal men sen ontvangen op Zijn eerste openbare audiëntie sedert Zijn laatste ziekte, waar van geen gevolgen aan hem meer te be merken waren. De menigte juichte de zeven en zeven tigjarige Paus enthousiast toe. 9- Afschaffing van de schoolgelden voor het 6-jarig lager onderwijs. Verlaging van de schoolgelden voor het voortgezette on derwijs en vereenvoudiging van de heffing daarvan. Verlaging van het collegegeld. Overwogen wordt, of en in hoeverre ook voor de leerplichtige jeugd boven de zesde klasse van het lager onderwijs tot afschaf fing van de schoolgelden kan worden overgegaan. 19- Enige verhoging van de belasting vrije minima bij de inkomsten- en loon belasting ten behoeve van de laagste in komensgroepen en daarbij aansluitend enige verlichting van het tarief aan de voet. 11. Verdubbeling van de kinderaftrek bij de inkomsten- en loonbelasting en de vermogensbelasting voor schoolgaande en studerende kinderen van 17 tot en met 26 jaar en voor gebrekkige kinderen van 17 jaar tot meerderjarigheid. Hiernaast kan op zeer korte termijn de indiening worden verwacht van een wets ontwerp, waarbij wordt voorgesteld de fis cale tegemoetkomingen bij herkapitalisatie uit te strekken tot vergrotingen van het aandelenkapitaal, welke vóór 1 Juli 1954 plaats hebben. 12. Afschaffing van de omzetbelasting op huisbrand (steenkool en turf) en schoeisel. Deze belastingvermindering zou ongeveer gelijk aan 6 pet van de kleinhandelsprijs zijn. 13. Verlaging van de suikeraccijns van 27 tot 19 per 100 kg. met ingang van 1 Januari 1954. De opcenten, geheven ten behoeve van het Landbouw-Egalisatie- Fonds, zullen vervallen. Aangezien echter uit het L.E.F. tot dusverre een subsidie op suiker wordt verleend, welke even eens zal komen te vervallen, zal de sui kerprijs niet met het gehele bedrag dezer opcenten ad 2,25 per 100 kg, kunnen worden verlaagd- Voor de moeilijkheden, welke voor de handel en de industrie zullen kunnen voortvloeien uit de prijsverlaging van suiker, in verband met de op het moment der verlaging aanwezige voorraden sui ker en suikerhoudende goederen, zal zo veel als mogelijk zal blijken te zijn. een tegemoetkoming worden gezocht in de vorm van teruggaaf van het verschil in accijns- Daaromtrent zal nog nader over leg worden gepleegd. 14. Afschaffing van de accijns op tot dusverre belaste druivensuiker (glucose). De Westduitse Bondsdag heeft gisteren het E.D.G.-verdrag en de conventies van Bonn bekrachtigd. Zoals men weet regelt het verdrag de Duitse deelneming aan het Europese leger, terwijl de conventies het Weste lijke bezettingsstatuut zullen moeten vervangen. Het E.D.G.-verdrag is in Mei van het vorige jaar te Parijs getekend door de ministers van buitenlandse zaken van Frankrijk, West-Duitsland, Italië. België, Nederland en Luxemburg. De Bondsdag is het eerste parlement dat het verdrag ratificeert. De stemverhouding was als volgt: E.D.G.-verdrag: 224 voor, 165 tegen, 2 onthoudingen; conventies: 226 voor, 164 tegen, 2 onthoudingen. Na de stemming heeft de Westduitse Bondsdag toelating van de Bonds republiek tot de NATO geëist. Aan de beslissing van de bondsdag was een laatste, krachtig pleidooi van bonds kanselier Adenauer voorafgegaan. Terwijl waterwerpers en gummistokken van ster ke politie-formaties ongeveer twee dui zend communistische demonstranten ver hinderden het parlementsgebouw te na deren, hield Adenauer zijn rede- Hij was overigens bij voorbaat al zeker van een meerderheid in de bondsdag. Een socialis tische poging om het debat uit te stellen minstens tot de inhoud van de Franse protocollen bekend zou zijn, was reeds afgewezen. Twee aspecten der politieke ontwikke ling werden in het kalm en zakelijk ge voerde dispuut tussen Adenauer en de leider der socialistische oppositie Ollen- hauer, sterk naar voren geschoven. In de eerste plaats de onzekerheid, die door de regeringswisseling in de Sovjet- Unie is ontstaan. Adenauer meende, dat de dood van Stalin de internationale situatie nog labieler had gemaakt en de gevaren vergroot. „Misschien hebben wij, totdat de verhoudingen in de Sovjet-Unie vaste vorm hebben aangenomen, een adempauze. Het is dan te hopen, dat de Europese volkeren deze adempauze zul len benutten om hun verdedigingsgemeen schap te versterken", aldus de bondskan selier. OUenhauer daarentegen zag juist in de aflossing van Stalin een sein om de ont wikkeling af te wachten, daar volgens hem de mogelijkheid van een nieuw be raad tussen Oost en West in de lucht hing. Het tweede punt in het dispuut Aden auerOllenhauer was de kwestie der Duitse eenheid. De bondskanselier her haalde zijn oude these, dat de eenheid van Duitsland slechts te verkrijgen is wanneer het Westen zich zo sterk moge lijk zou maken. Hij bestreed krachtig een publicatie in een der grote Duitse weekbladen, waarin Engeland en Frankrijk er aan de vooravond van het debat van wer den beschuldigd met de Sovjet-Unie in het geheim te zijn overeengekomen, dat Duitsland verdeeld moest blijven. De kanselier las de tegenspraken uit Lon den en Parijs voor. De leider der socialisten toonde zich echter allerminst gerustgesteld, bij hem bleef de vrees overheersen, dat het E.D.G.-verdrag de begeerde eenheid slechts zou kunnen bemoeilijken- De regeringscoalitie heeft het Europese karakter van haar beslissing nog meer nadruk willen geven door een besluit aan te nemen, waarin een spoedige aanvaar ding der Straatsburgse „grondwet" voor Europa werd verlangd. Voorts werden voorstellen aangenomen, waarin onder meer een uniforme administratie van de Europese strijdkrachten en hun opper bevel, benevens een eenvormig militair tuchtrecht werd verlangd- In teger^telling tot de matte stemming in het parlement, ging het er in de om geving van het gebouw vóór de zitting warm toe. Incidenten deden zich echter niet voor. Na sluiting van de vergadering werd Adenauer door partijleden gefeliciteerd. „Het is een politieke gebeurtenis van de eerste rang", zei de breed glimlachende kanselier. De verdragen gaan nu naar de bonds raad (eerste kamer), die ze vermoedelijk na het Paasreces in behandeling zal ne men. Er bestaat nog steeds de kwestie, of de bondsraad zijn door Adenauer betwiste eis tot vetorecht over de verdragen zal doorzetten en van dat recht gebruik zal maken. Als Adenauer volhoudt, dat de bondsraad géén vetorecht heeft, kan hij in theorie de verdragen binnen twee we ken naar president Heuss ter onderteke ning zenden. De socialisten zijn van plan zo kort mogelijk vóór de ondertekening door pre sident Heuss het constitutionele Hof te Karlsruhe te verzoeken het E.D.G.-ver drag strijdig met de grondwet te ver klaren. Als dit verzoek werd ingewilligd, zou Adenauer de grondwet moeten wijzi gen om het verdrag aangenomen te krij gen. De stemverhouding van gisteren toont, dat hij daartoe niet de vereiste meerderheid van tweederden kan opbren gen. (Van onze verslaggever) tien heeft besloten de werkzaamheden in de monding van de Nieuwe V aterweg bij liet wrak van de ,,Fauslus" te beëindigen. De zandzuiger vAhoy' gaat vertrekken en vanochtend reeds is het contract omtrent liet zuigen beëindigd. Van vrij geven van de gehele breedte van de Waterweg is echter nog geen sprake. Eerst zullen de ankerkettingen en de boeien moeten worden verwijderd, een gedeelte van het schip zal men nog laten springen en ten slotte moet liet gehele gebied nog worden gepeild. Als dit alles voorbij is, zal de „Faustus-gescbiedenis tot het verleden behoren. De werkzaamheden aan de Noordpier, die door het schip destijds zwaar werd gehavend, zijn bijna gereed. Ir A. K. W. Unger, hoofdingenieur A van Rijkswaterstaat in het arrondisse ment Rotterdam—Waterweg, die het bovenstaande tijdens een gisteren gehou den persconferentie meedeelde, vertelde voorts, dat wat het casco betreft het doei van „zolang zuigen tot het schip op een diepte van 14 meter beneden O.L.W. (overeengekomen laag water) is komen te liggen", practisch is bereikt. De voor steven ligt enkele centimeters tot een decimeter hoger, doordat hij op een klei laag rust, die helaas niet kan worden verwijderd. De brug van de „Faustus" zal er ech ter nog af moeten vóór men het wrak voorgoed met rust zal laten. Het schip is namelijk enigszins gekanteld. De brug is van licht materiaal en het zal daarom niet al te moeilijk zijn deze met spring middelen te verwijderen. De resten zullen dan nog moeten worden gelicht, tenzij zij in de reeds gezogen geul terecht komen. Na het verwijderen van de boeien, die met lange ankerkettingen dwars door de In een rondschrijven aan de colleges van B. en W. heeft de minister van Maatschap pelijk Werk enkele mededelingen gedaan betreffende de hulpverlening aan ramp slachtoffers. Aan hen, die in beroepspensions verblij ven, kan zolang niet op andere wijze in de huisvesting kan worden voorzien door de gemeentebesturen een vergoeding voor de pensionprijs worden toegekend welke hoger ligt dan de kwartiervergoe ding. Deze regeling geldt slechts voor pensions welke bedrijfsmatig zijn, dwz over ten minste vijf verhuurbare' bedden de.beschikking hebben. Voor rampslachtoffers, van wie opne ming in lusthuizen, verzorgings- en ver pleeginrichtingen noodzakelijk is geble- ioe« r~ te rekenen van 1 Februari r "e voor deze tehuizen en inrich tingen vastgestelde verpleegprijs worden betaald, eventueel vermeerderd met zak geld en fondsgeld en fondspremiën. Waterweg zijn vastgelegd en het sprin gen, zal het gehele gebied worden „ge dreven", d.w.z. men zal met behulp van een onder het schip gesleepte rail van zeven meter lengte het gehele gebied af varen, waarbij alle obstakels, die even tueel nog boven de vereiste diepte van 14 meter uitsteken, zullen worden ont dekt. Hoe lang deze werkzaamheden nog zul len duren, valt met geen mogelijkheid te zeggen, aldus ir Unger. Per getp kan j men niet langer duiken (nodig om de j gekend 9.per week; voor een echt springlading aan te brengen) dan twintig paar, dat kinderen te zijnen laste heeft Met ingang van 22 Maart 1953. kan bjj gebleken behoefte een zakgeld worden toegekend ten bedrage van voor een echtpaar, dat geen kinderen te zijnen laste heeft, voor welke een zakgeld wordt toe- minuten en soms betekent dit, dat men slechts éénmaal per dag kan duiken voor welke wel een zakgeld wordt toege kend 8.per week; voor kinderen be- nameliik wanneer een der gunstige „tijd- neden 10 jaar 2.— per week; voor kin stippen" in de nachtelijke uren valt. deren van 10 tot 18 jaar 2.50 per week; voor alleenstaanden, die ten tijde van de Wanneer de boeien en ankerkettingen ramp inkomsten uit arbeid of bedrijf ge- zijn verdwenen, waarbij men alweer af- noten 4.— per week. Voor allen met hankclijk is van weer en getij, zal de dien verstande, dat met het eigen en ge vaargeul worden verbreed. Men hoopt zinsinkomen rekening wordt gehouden, een verruiming van dertig meter te kun nen toestaan, terwijl tevens zal worden bezien, of het niet mogelijk is de „kleine" scheepvaart een route aan de Zuidelijke kant van het wrak te laten bevaren. Globaal belopen de kosten van her stel en opruiming met bijkomende werkzaamheden een bedrag van 1,5 millioen, aldus ir Unger, die nog mee deelde. dat men in de toekomst zeker wel extra-peilingen in de omgeving van het wrak zal blijven verrichten naast de routinepeilingen. Het is de vraag, hoe de rivierbodem er in de toe komst uit zal gaan zien. Op het ogen blik bevindt zich een geul van 28 meter diepte aan de rivierzijde, terwijl zich aan de andere zijde van het wrak eveneens een geul bevindt. Welke in vloed de stromingen hier zullen heb ben, weet men uiteraard niet. Ten slotte is het voor de nautici nog van belang te onderzoeken welke kompas afwijkingen de grote ijzermassa van het wrak zal veroorzaken. Voorts heeft de minister de gemeentebe sturen gemachtigd, dat, indien het gezins hoofd, de kostwinner en of een of meer gezinsleden van bij derden ingekwartierde gezinnen, in het rampgebied werkzaam is (zijn), bij de vaststelling van kwartierver goeding, zakgeld en fondspremiën 50 pet. van de uit die arbeid verkregen inkom sten na aftrek van noodzakelijke ver wervingskosten voor de verrekening buiten beschouwing wordt gelaten, d.ty.z. dat 50 pet van die (netto) inkomsten op de uitkering in mindering moet worden gebracht. Indien gewerkt wordt buiten het rampgebied is dit laatste percentage 70. Voor gezinsleden echter wordt met uit arbeid verkregen inkomsten gelijkgesteld de kostwinnersvergoeding, toegekend uit hoofde van het in militaire dienst verblij ven van gezinsleden of een uitkering, welke gezinsleden ontvangen uit anderen hoofde ter vervanging van loon (bijvoor beeld uitkering krachtens de werkloos heidswet). Onder verwervingskosten worden ten deze verstaan die uitgaven, welke noodza kelijk zijn voor het verkrijgen of behouden van het inkomen (zoals kostgeld, reisgeld, voorzover daarop uit anderen hoofde geen aanspraak bestaat, e.d.). Noodzakelijke incidentele reiskosten, pre- miën voor op het tijdstip van de ramp lopende verzekeringen ter dekking van kosten wegens begrafenis, premiën voor het bedrijfspensioenfonds waarin betrok kene tot dusverre verzekerd was en an dere kleine noodzakelijke uitgaven, wor den betaald tot een maximum van f 100. per jaar per gezin en 40.— voor een alleenstaande per jaar. Daarnevens kunnen worden vergoed de redelijke kosten wegens opslag van elders ondergebrachte inboedel uit de ontruimde woning, tot een maximum over een jaar berekend van 25 pet van de huurwaarde (volgens de wet op de Personele Belas ting) van de ontruimde woning en de kos ten wegens overbrenging van meubilaire goederen (z.g. transportkosten), uitgezon derd de evacuatie- en reëvacuatiekosten. Verzoeken om gehele of gedeeltelijke vergoeding van kosten van bijzondere voorzieningen, welke dienen te worden ge troffen, en ten aanzien van welke door de gemeentebesturen niet zelfstandig een beslissing kan worden genomen, kunnen aan de minister ter beslissing worden voorgebracht. (Van onze correspondent) Een kwajongensstreek met wel zeer ernstige gevolgen vond giste ren in Den Bosch plaats, toen bel hamels rond zeven uur 's avonds brand stichtten in de P.T.T.-brie- venbus aan het Brugplein aldaar Hoewel deze bus om plm half ze ven was gelicht, bleek toch een aanzienlijke hoeveelheid corres pondentie grotendeels te zijn ver brand. Een passerend PT.T.-ambtenaar waarschuwde de politie en de hoofdbesteller van het stationsbij- Kantoor. De brandweer bluste het vuurtje. De correspondentie, tussen half zeven en zeven uur op de bus gedaan, is nagenoeg geheel verlo ren en zal opnieuw geschreven e* gepost moeten worden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1