Blagen BLOEMBOLLEN: Géén zwak export-artikel Behandeling van regeringsvoor stellen zal lang duren Turkije verloor weer honderden mensenlevens aan aardbeving SMEimtnu Mam „Het Open Venster", film over de Westeuropese schilderkunst Oscars uitgereikt ABDIJSIROOP Koningin bezocht filmpremières deze week Vrijdag 20 maart 1953 PAGINA 3 Boeiende voordracht van mgr Van Lierde over de „Witte Man in het Yaticaan" Werklust nauwelijks te temmen Wachterwat is er van de 27ste Mei t Henk van der Maze Ahijd op tijd komen..." Uit heerlijke romige melk De elite chocolade-drank Universeel vaderschap Al zijn kinderen Het is de taak van Pius XII de witte Man in het Vaticaan deze wordende wereld met het goddelijke internationalisme te doordesemen. Jesus consacreerde de wereld toen Hij op aarde kwam. Hij doet dit thans nog in de figuur van onze huidige Paus. In Hem zie ik de hoogste en zui verste en diepste belichaming van Gods Vaderschap in deze twintig ste eeuw Met twee gouden kruisjes „Wij zullen meestrijden Popovitsj in Lagerhuis Tuinbeelden in de toekomst Minister Witte over huurverhoging Dit jaar ruimte voor 25.000 premiewoningen Product vau internationale samenwerking „Vincent van Gogli" Nederlandse kleurenfilm over leven en werk van onbegrepen kunstenaar Groningen kreeg een pluim PATER OP ZUID-CELEBES ONTVOERD De ambtenaren salarissen President Gottwald bijgezet „TITO VERMOORD Persoon van Paus Pius XII (Van onze redacteur) HAARLEM, 19 Maart 1953. Begin van dit jaar is de gezondheidstoestand van de H. lader zo kritiek geweest, dat men een ogenblik voor Zijn leven vreesde. Op het feest van St Agnes had Hij "ndanks de voor Rome ongewone temperatuur van -5 gr. nog zijn gewone wan deling gemaakt in de Vaticaanse tuinen, en liep daarbij een longontsteking op, f'elke voor het 78-jarige Opperhoofd der Kerk fataal had kunnen zijn. Met een temperatuur, welke tot tegen de 40- steeg, vreesde men in de nacht van 24 op 25 Januari voor Zijn leven. Alleen dankzij Zijn ijzerharde gestel en de meest moderne geneesmiddelen, mocht het Zjjn lijfarts gelukken Hem door deze crisis heen te helpen, en op 26 Februari verliet Hij, aan de arm van de dokter, die twee weken 'ang de Pauselijke appartementen niet verlaten had, voor het eerst weer Zijn hamer. Op 9 Maart ontving hij weer de kardinalen, 15 Maart gaf Hjj Zijn eerste audiëntie sinds Zijn ziekte, en hield daarbij voor het Europese college uit Brugge een zeer belangrijke redevoering. Thans zegt de dokter: „Ik verklaar U in alle oprechtheid, dat Zijn gezondheids toestand beter is dan vroeger. In gewicht en kleur is de Paus erop vooruitgegaan...." Met deze goede berichten leidde Z. H. Exc. mgr dr Petrus Canisius van Lierde O-ES.A., een avond in, zoals de leder van de Vereniging „Geloof en Weten schap" in Haarlem waarschijnlijk nooit hebben meegemaakt. Op het podium stond rijzig in zijn paarse bisschops- hiantel een prelaat, die als Sacrista van de Paus en Vicaris-Generaal van Vaticaanstad, geregeld in oersoonlijk contact is met de H. Vader, een man, die Hem bijna dagelijks kan observeren en gefascineerd door deze nabijheid, poogde het mysterie rond deze eenzaamste aller mensen te benaderen. Waar mgr Van Lierde de gave bezit Hjn gehoor te boeien met een tempera ment, kennelijk verrijkt en warmer ge- Worden door een jarenlang verblijf in het Zuiden, met gebaren, die haast Ita liaans te noemen zijn, met een Neder lands, dat zelfs een vleugje van de bloe- semende toonaard der Latijnen heeft ge kregen, zo moest deze avond wel sla gen- Nadat hij zijn gehoor had ingelicht over de huidige gezondheidstoestand van de H. Vader, ging hij verder: „Ja, de gezondheidstoestand van de Paus is thans beter dan vroeger. De dokter is nu de baas.... de H. Vader was een lastige zieke.... U gaat dat straks beter verstaan, als ik U meer van Hem vertel, maar in gewicht en kleur is Hij er op vooruitgegaan, dank zij het feit. dat de doKter Hem er nu eindelijk toe heeft kunnen brengen meer te slapen dan de 4% uur, welke Hij tot nu toe al die jaren van Zijn pontificaat voor Zijn nachtrust -reser veerde. Vier en een half uur.... denkt U dat eens in: Nooit ging Hij slapen vóór twee uurde eerste twee uren van de dag, Waren de uren waarin hij het rustigst kon WerkenHij wilde daar geen afstand van doen. Nu is het eindelijk zover, dat Hij Zich iets meer wil ontzien.... Zijn nieuwe dagtaakindeling is thans ais volgt: om half zeven staat Hij op, leest om Zeven uur de H. Mis, altijd 35 mmuten Waarin Hij elk woord van de Misgebeden aandachtig „scandeert", verricht dan tot 8.20 uur Zijn dankzegging, ontbijt ver volgens, ontvangt de dokter en begint om kwart over negen Zijn werkzaamheden. Eerst om 1 uur onderbreekt Hij die voor het middagmaal. De dokter heeft Hem er toe gebracht, daarna wat te rusten, maar kon dit alleen gedaan krijgen, als de radio aan mocht blijven en Hij ook Zijn enorme berg kranten mocht blijven lezen Soms dommelt Hij dan wat in. Van 2 tot'4 uur wandelt Hij, in het bekende haastige tempo, onderbreekt deze wan deling nog door een bezoek aan het Aller- WAT ZOU DR SCHAEPMAN, als hij nu leefde, in deze weken weer als de veldheer-strateeg rondtrekken, om de politieke strijd voor het beginsel en deszelfs toepassing aan te voeren en zwakke punten in het dijkenstelsel der katholieke eenheid te versterken- Dr Schaepman heeft uitstekende op volgers en propagandisten van zijn ideeën en idealen gevonden, doch aangezien we hier nog in vrijheidsweelde verkeren, de materie ook onder de onzen zeer sterk spreekt, de doorbraakbeneveling van de P.vd.A. nog vele geesten gevangen houdt, zijn duizenden katholieken van mening zich de „Gods waterloop over Gods akker"-onverschilligheid te mogen permitteren of het vuur der oneenheid ondanks de reeds aangestichte verwoes tingen te kunnen oprakelen. Voor buitenstaanders betekenen de ge meenteraadsverkiezingen misschien een gewoon, zacht-politiek eitje, insiders we ten bliksems goed, dat er op 27 Mei een keihard gevecht zal worden geleverd om overwinning of nederlaag inzake het doorvoeren van beginselen ten aanzien van doel en functie van de gemeenschap. Het gaat niet zozeer om een bruggetje van hout, of een stukje nieuw kademuur van steen, het gaat 0m bruggen naar een gezond-geestelijke gemeenschap, om ka demuren rond een veilige haven der nieuwe maatschappij- Ook in de stedei ook in de dorpen. Deze taak kunnen we niet zonder meer aan vrijheidstoonders socialisten en nog minder aan communis ten overlaten. Is dus meer dan ooit een samentrekken van katholieke krachten noodzakelijk, onverantwoordelijk eenvoudig is het om ook nu weer de katholieke eenheid moed willig te kraken, al is het dan alleen maar in die gemeenten, waar volgens de K.N.P.-leiding „het bereiken van gunstige resultaten bij voorbaat vaststaat". Dat wil dus zeggen gunstige resultaten voor de Welter-groep met daarnaast de zekerheid, dat het totaal-aantal, de totaal kracht der katholieke fractie wordt ver minderd en de invloed op het gemeente- bele;d automatisch wordt verzwakt. Intellectuelen zijn op politiek terrein niet a 1 tijd de slimsten. Willen we door kwaliteit en getal vooral in gemeenten, Waar we toch al in de minderheid zijn, onze katholieke kracht handhaven, dan is de demonstratie onzer oneenheid door het uitkomen met twee lijsten een katho lieke stommiteit- Omdat dan volkomen gemis aan inzicht in de doelstellingen, mogelijkheden en eventuele afbraak den volke wordt ge- 'oond. Harddravers ook politieke zijn heel dikwijls moeilijk „bit"-wijs te maken. Zij hollen over alles heen totdat, totdat het te iaat is- „Wachter, wat is er van de 27ste Mei z°u dr Schaepman kunnen vragen- E^pge dan het antwoord zijn: Eén partij, één program met één hon- tiei'dduizendvoudig herhaalde stem: Hé, n° 1 van de lijst der K.V.P- heiligste, werkt daarna t0t half negen. Nooit is Hij echter urenlang met het zelfde probleem bezig: Hij wisselt de vraagstukken die Hij bestudeert af, kan er daarom steeds weer met nieuwe fris heid aan beginnen. Om elf uur trekt Hij Zich dan nu op doktersadvies terug in Zijn slaapvertrek maar het licht mag dan om te werken nog een uur blijven branden. In het begin verzette de Paus er Zich tegen, dat het om middernacht onherroepelijk uit moest, klaagde dat Hij toch niet slapen kon, maar de dokter hield voet bij stuk, zei bat het enige tijd zou duren eer Hij Zich aan die nieuwe gewoonte zou hebben aangepast....", Met deze uiterlijke karakteristiek van een onvermoeibaar werker, die Zichzelf in al die jaren geen minuut ontzien had, leidde mgr Van Lierde zijn aandachtig soms om zijn spontaneïteit lachend gehoor naar de figuur échter deze haast onmenselijke dagorde. „Wie Hem ziet komt onder de indruk van Zijn eenvoudige voornaamheid. Zijn gratie, de zachte toon, waarop Hij spreekt. Misschien is Hij in bepaald opzicht de antipode van Zijn voorgan ger Pius XI, de Paus met de arends- blik, die soms wel eens hard uit ^e hoek kon komen. Hier is een teder vader schap, een intense tegenwoordigheid, hier zijn een paar zwarte ogen, die door de ziel heenkijken, die alles zien die de mens losmaken Een andere karaktertrek is Zijn uiter ste stiptheid- „De allereerste maal, dat ikaldus mgr Van Lierde in mijn nieuwe functie tot Zijn klein' gevolg be horen mocht bleef Hij staan bij de pen dule, wees op de klok.het was pre cies half twaalf, keek mij aan. als wilde Hu zeggen: Op tij,j komen, jongen,.... altijd op tijd De Heilige Vader is ondanks deze stiptheid, ondanks deze bovenmenselijke Mgr dr Petrus Canisius van tijdens zijn voordracht. Lierde drukke werkzaamheden, een vergeeste lijkt mens. Onvergetelijk is het wanneer men om twaalf uur bij Hem is, en het Angelusklokje klept. Hij lijkt ineens verdwenen, Hij is er nog wel, maar toch lijkt Hij ineens weg. Hij praat dan met Maria voor Wie Hij een grote verering heeft. In Zijn kapel heeft het beeld van O. L. Vrouw van Fatima altijd verse bloemen, altijd branden er kaarsen Waarin' bestaat nu, vervolgde (Mgr Van Lierde, de geheime drijfkracht van de Paus Herinner U de woorden, die Hij zelf sprak .,Ik zie het pontificaat als het dienen van de volledige Waarheid, maar een Waarheid die niet gescheiden is van de Liefde. De Waarheid doen leven in Lief de-dienstbaarheid van Jesus' Kerk De Genade vond natuurlijk in hem een substraat, een bodem van natuurlijke ei genschappen hij is een hoge diplomaat en een buitengewoon psycholoog, hij is bovendien een groot talenkenner, en stond en staat nog in voortdurend contact met het buitenland. Deze benijdenswaardige kwaliteiten werden door de Genade, door de Genade van Staat als het ware gesublimeerd tot een geestelijk vaderschap, dat univer seel is. Topografisch is het mondiaal waren er bij de dood van Paus Pius XI slechts 18 landen geaccrediteerd bij de H. Stoel, thans zijn het er 48, en voor de Paus zijn deze diplomatieke betrekkingen evenzovel e kanalen, waarin Zijn vader lijke Liefde zich een uitweg zoekt naar de volkeren. Ook sociaal en cultureel is dit vaderschap universeel Wie heeft hij niet allemaal in audiëntie ontvangen, en met welk een sublieme aandacht voor ie der afzonderlijk heeft Hij dat gedaan Dat hij voor dit universalisme alle mid delen gebruikt, heeft Hij telkens weer be wezen door audiënties, door hulpacties, door de moderne communicatiemiddelen, door zijn privé-hulpmagazijn. Dit geestelijk vaderschap is echter niet alleen evident met betrekking tot de ruim 400 millioen leden van de Katholieke Kerk. Wanneer de Paus zegt dat Hij Zich „tot al zijn kinderen wendt, over alle werelddelen verspreid," is dit geen lite ratuur Zijn van warme Liefde kloppen de woorden, zijn nooit literatuur. Uiter aard richt Hij zich eerst en vooral tot de kinderen, die rondom Zijn zetel geschaard staan, en daarbij heeft Hij in dienst van diezelfde apostolaatsgedachte aan de leken een zeer bijzondere taak toebedacht voor de komende vijftig jaar. Maar ook degenen die buiten de kring der Kat. Kerk staan, de afgescheidenen, zij die al leen de genade terug kan brengen, be schouwt Hij als Zijn kinderen. Hij is de geestelijke Vader van heel de mensheid, niet alleen van de Katholieken en afge scheidenen, maar evenzeer van de heide nen. „Op sociaal, economisch en politiek ge bied ziet men thans een evolutie naar een mondiale beschaving. Men is in het ge boortestadium van een nieuwe wereld, en het lijkt vaak of dit internationalisme in de grond atheïstisch is. Een langdurig applaus dankte de hoge spreker voor zijn voordracht die werke lijk een gebeurtenis was allercharmantst van vorm, geestig, spiritueel, diep van gedachten, en toch zo logisch van opbouw dat het voor iedereen gemakkelijk te vol gen was. Terecht zei dan ook de voorzit ter van „Geloof en Wetenschap", mr F. Vorstman dat deze avond met twèè gou den kruisjes opgetekend zou worden in de 45 jaar oude annalen van „G. en W." (in zijn hooggestemd openingswoord, sprak hij nog maar van één kruisje). Hij verzocht mgr Van Lierde aan de H. Vader de boodschap over te brengen, dat de katholieken van Haarlem en omstre ken Zijne Heiligheid op de handen dra gen en meer dan ooit voor hem zullen bidden. De hoogeerwaarde pater dr A. van der Weijden, Provinciaal der Augustijnen, dankte daarna de aanwezigen voor de gul le giftde opbrengst van deze avond was namelijk door mgr Van Lierde afgestaan voor het nieuwe klooster der slotzusters Augustinessen in Maarssen. Onder de aanwezigen, die zo bevoor recht waren deze primeur voor Nederland bij te wonen, merkten wij o.m. op Z.H. Exc. Mgr J. P. Huibers, bisschop van Haar lem, mgr C. G. van Tngt, president der Bisschoppelijke rechtbank mgr J. J. Hen- neman, archivaris van het Bisdom, de hoogeerwaarde heer H. W. Achterhof Ple baan van de Kathedrale Kerk, en de heer W. J. R. Dreesmann, Geheim Kamerheer van de Paus. In de grootste schouwburgzaal van Hollywood, het Pantages Theater waren Donderdagavond alle grootheden uit de Hollywoodse film- en society-kringen ver enigd bij de jaarlijkse uitreiking van de Oscar-prijzen voor de beste Amerikaanse filmprestaties van het afgelopen jaar. Gary Cooper won de prijs voor de beste acteur voor zijn rol in de film „High noon", Shirley Booth die voor de beste actrice voor haar rol in „Come back little Sheba". Op grond van zijn film „The quiet man" werd John Ford als de beste regis seur uitgeroepen. Als de beste film van het jaar werd be schouwd Cecil B. de Mille's spektakelstuk „The greatest show on earth" met Betty Hutton en James Stewart in de hoofdrol len. Beste bijrollen: Gloria Grahame („The bed and the beautiful") en Antony Quinn („Viva zapata"). Beste bijfilm: „Water birds" van Walt Disney, beste tekenfilm „Johann Mouse" van Fred Quimby, beste documentaire „The sea arounds us" van Irwin Allen. 7? De Zuidslavische minister van buiten landse zaken, Popovitsj, heeft in een rede voering in het Britse lagerhuis Donder dagavond verklaard, dat Russische agres sie op de „verenigde weerstand van de gehele wereld" zou stuiten „Afgezien van het feit, dat Zuid-Slavië geen lid is van de Noordatlantische verdragsorganisatie, zijn wij er zeker van, dat het, als de nood aan de man komt, zal deelnemen aan de strijd ter verdediging van andere volke ren", zo verklaarde hij. Hoewel „de vrede direct bedreigd wordt door de politiek van de Sovjet-Unie", achtte Popovitsj een oorlog niet onver mijdelijk. Het was volgens hem, behalve gevaarlijk, ook onrealistisch om te gelo ven, dat de oorlog niet vermeden kon worden. Minister-president dr W. Drees heeft [Nederlandse beeldende kunstenaars te ge- gistemuddag de nationale bloementen-raken tot vervaardiging van speciale toonstelling „Keukenhof" te Lisse ge* opend. In zijn openingstoespraak zei de minister-president warme hulde en waar. dering te hebben voor het initiatief van de stichters van „Keukenhof. Hij be greep. dat er veel is komen kijken, voor hetgeen tot dusverre in vier jaren tot stand werd gebracht. Niet alleen wilde hij „Keukenhof zien om redenen van schoonheid en levensblijheid, doch ook vanwege hpt grote economische nut, dat achter de bloembollenteelt schuil gaat. Nederland, aldus de minister-president, heeft de reputatie zwakke producten in het export-pakket te hebben, waaronder in vele landen ook bloembollen worden gerekend. Zodra men tot invoerbeperkin gen overging trachtte men ook de invoer van bloembollen te beperken. Het is, al dus dr Drees, één van de grote successen van de Nederlandse bloembollenkwekers en van de exporteurs, dat zij er telkens in geslaagd zijn te bewijzen, dat bloem bollen eigenlijk geen zwak product vor men. De voorzitter van „Keukenhof", de heer T. van Waveren, sprak de minister president voordien toe. Hij gaf enige uit eenzettingen over de „Keukenhof" zelve en deelde mede. dat deze stichting tien in plaats van twintig jaren zal bestaan. De stichting is op een hechte financiële basis gebracht door het vormen van een garantiefonds, waaraan de gemeente Lisse, de Twentsche Bank, het Centraal Bloemboilencomité, het Hollands Bloem bollen-huis en de directies van enige in dustrieën hebben bijgedragen. Reeds thans, doch ook in de toekomst, wordt ernaar gestreefd om in overleg met tuinbeelden. De heer Van Waveren vroeg zich daarbij af, of samenwerking op dit gebied met het ministerie van O.. K. en W. niet tot vruchtbare resultaten zal leiden. Aan het einde van de openingsplechtig heid, waarbij aanwezig waren minister Luns, de Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, mr L. A. Kesper, een vertegenwoordiger van de Commissaris van de Koningin in Noord-Holland en burgemeester mr De Graaf van Lisse, alsook mr dr L. N. Deckers, lid van de Raad van State en voorzitter van de Al gemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer, reikte de heer Van Waveren het gouden Keukenhof embleem uit aan minister-president dr W. Drees, aan mr L. A. Kesper en aan de echtgenote van minister Mansholt. De heer Van Waveren deelde voorts mede de hoop te koesteren binnenkort aan Prins Bernhard, die een van de Keuken hofseizoenen heeft ingeluid, ook dit gou den embleem te mogen overhandigen. Zeepost. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeid: Indonesië: ms „Johan van 01- denbarnevelt" (7 April); Ned N Guinea: ss „Tomini" (21 April); Ned. Antillen: ss' „Baarn" (26 Maart); Suriname: ms „Stentor" (1 April); Unie van Zuid- Afrika en Zuid-West Afrika: ms „Edin burgh Castle" (21 Maart); Canada: ss „Waterman" (21 Maart); Zuid-Amerika: ss „Highland Princess" (23 Maart); Australië; ss „Strathnaver" (21 Maart); N. Zeeland: via Engeland (21 Maart). (Van onze correspondent De minister van Wederopbouw en Volks huisvesting, ir H. B. J. Witte, heeft giste ren tijdens een bijeenkomst van het departement Groningen van de Maat schappij voor Nijverheid en Handel mede gedeeld, dat de behandeling van de heden morgen hij de Staten-Generaal inge- De gevolgen van de aardbeving in Turkije blijken veel erger te zijn dan men aanvankelijk had gedacht. Gistermiddag werd volgens semi-officiëlc berichten het aantal doden voorlopig geschat op 420 en het aantal gewonden op 300, maar latere telegrammen melden, dat alleen al in het district Balikedir meer dan 500 personen om het leven zijn gekomen. De aardschokken hielden gedurende het grootste gedeelte van de nacht van Woens dag op Donderdag aan. Honderden huizen zijn met de grond gelijk gemaakt en een veel groter aantal is beschadigd. De ver woesting werd nog vergroot door bran den. Volgens een voorlopige schatting is voor een waarde van twee-en-een-half milMoen gulden verwoest. Het epicentrum van de aardschokken lag ten Zuid-Westen van Bandirma, een stad aan d'e Zee van Mormora. In Istanbul is weinig schade aangericht, maar er heer ste een algemene paniekstemming. Twee personen kwamen hier om net leven. De naalden van de seismografen in hel observatorium van Athene braken ten gevolge van de hevigheid van een der schokken. Volgens deskundigen was deze aardbeving de ergste sinds 1939. Turkije is in de afgelopen jaren door verscheidene aardbevingen getroffen. In December 1939 vond'en 30.000 mensen de dood. Een groot gedeelte van de provincie Anatolië werd toen verwoest. In 1949 werd Anatolië opnieuw getroffen. Toen waren 437 mensenlevens te betreuren Twee jaar later kwamen in de provincie Cankiri in Noord-Turkije 74 personen om en werden 160 mensen gewond. De seismograaf van de Columbia-uni- versiteit heeft Donderdagochtend een „krachtige aardbeving" geregistreerd in Midden-Amerika, op 3000 km afstand van New York. Ook op het Franse Martinique en op Sint Maarten zijn aardschokken gevoeld. Voorts voelde men schokken op Barbados en Trinidad. Hier vielen geen slachtoffers en werd geen schade aangericht. Maak Uzell niet wijs, dat kortademigheid „nu eenmaal bij Uw gestel hoort". Heem het snelwerkende, middel, dat het taaie slijm oplost: AKKERS 's werelds beste hoestsiroop Wat bij de film „Het Open Venster" onze bijzondere belangstelling vraagt, is liet feit, dat deze documentaire over de Westeuropese schilder kunst ontstond uit een verheugend en daadwerkelijk samengaan van de rege ringen der vijf landen, die zich aaneensloten bij het Pact van Brussel. Aldus werd in internationaal verband een culturele daad gesteld, die van beteke nis kan zijn voor de verdere ontwikkeling der Westeuropese samenwerking, speciaal op het gebeid van de filmkunst. België, Engeland, Frankrijk, Nederland en Luxemburg droegen ieder een deel bij van de kosten en verleenden ruime faciliteiten bij het vervaardigen van de film. Er werd een productiegroep samen gesteld uit ervaren kunstenaars en tech nici dezer landen. Henri Storck, de Bel gische filmer, die enkele uitstekende werken op zijn naam heeft staan oa „Rubens" en „Le Monde de Paul'Del' vaux", voerde de regie. Cameraman was Cyril J. Knowless, een Engelsman. De muziek werd gecomponeerd door de Fransman Georges Auric en uitgevoerd door het Concertgebouworkest onder leiding van Eduard v:an Beinum, terwijl de Nederlander S. I. van Nooten als pro ductieleider optrad. De film kwam tot stand onder toezicht van een internatio naal comité, waarvan dr N. R. A. Vroom, hoofd van de afd. Film van het Minis terie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen voorzitter was. De opnamen geschiedden in de musea van Amsterdam, Brussel, Gent, Londen en 's-Gravenhage. Dit alles was uiteraard alleen mogelijk, dank zij de internatio nale basis, waarop het werk was onder nomen. Ieder der deelnemende landen beschikt thans over een complete film over een onderwerp, dat een brede be langstelling mag verwachten. Dit onderwerp behelst namelijk eer onderdeel van de gemeenschappelijk! Westerse cultuur: de schilderkunst. D( film biedt als het ware door een open venster een blik op het landschap, zoab de grootste schilders dezer landen dit in een ontwikkelingsperiode van vijf eeuwen hebben gezien en weergegeven In zoverre is de opzet dan ook werkelijl geslaagd Een overrompelend stuk film heeft Storck weliswaar niet afgelever< doch het is hem wèl gelukt om de voor stellingen van 59 schilderstukken in een aanvaardbare vorm te observeren. Te bewonderen valt zijn gevoelige beheer sing in de opeenvolging der kleuren. Hij bedrijft herhaaldelijk een vaardig en in teressant spel met vormen, kleur en be weging, zodat de toeschouwer zijn uit zicht op het landschap tot het einde toe met aandacht blijft volgen. Wanneer deze film er in slaagt, om bij het publiek in de vijf betrokken landen het bewustzijn wakker te roepen, voor wat in de gemeenschappelijke cultuur wortelt en dus recht heeft op de alge mene belangstelling, dan heeft deze naar opzet en onderwerp sympathieke film aan een belangrijk doel beantwoord. PH Een tweede zeer belangwekkende en geslaagde poging om het werk van een schilder onder de aandacht te brengen van het publiek, dat de bioscopen bezoekt, is de film „Vincent van Gogh". Ter herdenking van het feit, dat hon derd jaar geleden Vincent van Gogh werd geboren, is door Polygoon-Profilti een kleurenfilm gemaakt over het leven en werk van deze schilder. Het scenario is van de hand van dr J. Hulsker, hoofd van de afdeling Kunstzaken van de gemeente 's-Gravenhage. Het camerawerk is van Piet Out, terwijl Jan Mul de muziek componeerde, die door leden van het Con certgebouw Orkest werd uitgevoerd. De Franse versie is inmiddels reeds naar het Filmvestival te Cannes gezonden. Het is een aantrekkelijke, maar moei lijke opdracht om een kleurenfilm over het leven en werk van een schilder als Vin cent van Gogh te maken. Aantrekkelijk, omdat Vincent meester was in de uitbun dige overdaad van kleur en lijn, vol dyna miek. Moeilijk, omdat men voor de ver leiding kan bezwijken, zich te buiten te gaan een een kleurenorgie, waardoor de typische tonaliteit in het werk van Van Gogh verdrinkt in de kleurenzee. Men kan zeggen, dat de film van Huls kerOut met beheersing is gemaakt. De d.vonisische kunst van de roes, waarin Vincent zijn werken maakte, wordt gede monstreerd in zijn schilderijen. De tragiek van zijn leven wordt weergegeven in de ouverture en finale van deze „kleuren- symphonie", waarin het povere graf van Vincent en Theo in Auvers in Frankrijk wordt getoond met de contrapunctische beelden van een veiling, waar één van zijn werken tweehonderdduizend gulden op brengt. In één van zijn brieven aan zijn broer Theo, de man, die steeds financieel bijsprong om het mogelijk te maken, dat zijn broer kon blijven schilderen, vraagt Vincent vijf francs, omdat hij nog een paar weken moet leven, voordat zijn maandelijkse toelage komt. „Ik zal je met mijn werk terugbetalen" schrijft hij, over tuigd als hij zelfs is, dat zijn schilderijen meer waard zijn dan de kosten van verf, linnen „en het beetje leven, dat erin ge legd is". „Een beetje leven" schrijft hij, maar wie zijn werk beziet, zal onder de indruk ge raken van de intense hartslag, die hij ge legd heeft in de verf. De Nuenense aard appeleters b.v. zijn mensen, die hun scha mel maal aardappelen eten met dezelfde handen, waarmee zij de aardappelen heb ben gepoot en gerooid. Die handen zijn met de aarde als het ware vergroeid. De honderden tekeningen, die Van Gogh maakte van de zwoegers op het land, zijn geen fotografische reproducties, maar be- Op een veiling brengt dit schilderij van Vincent van Gogh f 200.000 op. Toen Vincent dit werk maaktebedelde hij bij zijn broer Theo om vijj francs ten einde in leven te blijven. Scène uit de Nederlandse film over het leven en icerk van Vincent van Gogh. leefde weergave van mensen die ploeteren voor hun bestaan. Dit expressionisme in Van Gogh's werk komt duidelijk in deze film tot uiting. De tekst, gedistilleerd uit de vaak aandoenlijke brieven, die Vincent aan Theo schreef, geeft een inzicht in het leven van deze man, die zo tragisch aan zijn einde kwam. De opnamen van de schilderijen zijn in een goede, instructieve volgorde gekozen met een voortreffelijke afwisseling van opnamen van zijn zelfportretten. Om een enkele aanmerking te maken: volgens ons zijn er te veel rustige „fades out" gebruikt en zit er te weinig afwisseling in de hoek, waaronder men de schilderijen heeft ge filmd. Men krijgt een detailopname van ren schilderij te zien, waarna de camera :ich van het werk een weinig verwijdert. )oor deze lineaire beweging van de camera "omf te weinig dynamiek in de film. Uechts een enkele keer, met name tijdens ':e opnamen van de portretten van Vin ent en Gauguin, komt iets van de dyonis- sche geladenheid van beide kunstenaars het doek. Vincent kon nachtenlang dis- issiëren over kunst en kunstenaars, tot- it hij uitgeput op bed viel, waarna hij eer met een nietsontziende drift naar ïiten trok om daar de zon te schilderen, e kolkende drift van de discussie tussen side kunstenaars is goed weergegeven, ïaar één enkel fragment geeft nog niet et juiste karakter weer. Men krijgt de ïdruk, dat dit uitzonderlijk was, terwij] n feite zelfs zijn broer Theo, de man, die ntens van Vincent hield en die hem ook regreep, soms niet meer tege-n de vulka nische natuur van zijn broer opkon. De muziek van Mul daarentegen geeft een goede uitdrukking van het leven en lijden van Vincent. Als geheel is deze film, wier vertoning is gekoppeld aan die van René Clémcnt's voortreffelijke „Jeux Interdits". alleszins de moeite van het aanschouwen waard. Bu. diende nota over het complex van rege ringsmaatregelen met betrekking tot de huurverhoging en de daarmee samen hangende factoren, zoals de looncompen- satie, zeer veel tijd in beslag zal nemen. De bewindsman zei, dat h(j zeer tevreden zou zijn, wanneer men kans zag een en ander nog dit jaar af te werken. De minister had het in zijn toespraak, die o.a. ook door tal van burgemeesters werd aanhoord, over de woningbouw en de uitbreidingsplannen, welke hij uit een economische gezichtshoek beschouwde. Na een inzicht te hebben gegeven in het belang van de bouwnijverheid in de werk gelegenheid (305.000 man-jaren, 18 pet van totale werkgelegenheid) en de enorme be dragen die gemoeid zijn bij de realisatie van het bouwprogramma voor 1952 2355 millioen, waarvan 715 millioen voor nieuwbouw) stond ir Witte uitvoerig stil bij het probleem van de grote achterstand in de woningbouw. Het totale tekort aan woningen bedraagt thans 225.000. Over het gehele land is er een tekort van 8 pet, in Groningen van 4 pet. De oplossing kan geschieden door parti culiere bouw en door overheidsbouw. De bewindsman stond beide mogelijkheden voor. Evenwel is dit zodanig uitgelegd, dat hij een fifty-fifty-basis zou voorstaan. Dit is niet het geval. Ter verduidelijking zeide de minister, dat er door de Overheid niet in een bepaalde richting „geduwd" zou worden. .,De projecten zullen gefinancierd worden zoals ze ter tafel gebracht worden, mits ze passen in het kader van de be groting. Een aantal van 20.000 premie- woningen bleek vorig jaar niet voldoende. Er is nu ruimte geschapen voor 25.000 woningen, waarmee r.og niet gezegd is, dat dit aantal er ook moet komen. Dat zal afhangen van de particulieren". Over de krotwoningen zeide de minister nog. dat deze „huizen" gelukkig meer en meer verdwijnen (in 1947 nog 10,4 pet). Evenwel spannen de Noordelijke provin ciën en Zeeland de kroon, wat het aantal krotwoningen betreft. Over de uitbreidingsplannen, waartegen de laatste tijd zo'n oppositie bestaat, betoogde spreker, dat in 1950 7.5 pet van de Nederlandse grondoppervlakte voor bebouwing bestemd was (in 1900: 4 pet). Hoogbouw lost het probleem over verlies van akker- en tuinbouwgrond niet op, verzekerde de bewindsman. Het is in het belang van generaties, dat bij de uit breidingsplannen niet een verkeerd be grepen zuinigheid met de grond wordt toe gepast. De provincie Groningen kreeg nog een pluim van de minister. In deze provincie zijn 56 gemeenten: 55 uitbreidingsplannen zijn goedgekeurd en 1 is in voorbereiding. Van de plannen van de 1011 gemeenten in ons land zijn nog maar 494 plannen goed gekeurd. Bij de discussie zeide minister Witte nog. dat aanvragen voor premiebouw weer in behandeling genomen worden. Guenllabenden op Zuid-Celebes hebben pater Harry ersteden van de Congrega tie der bcheutisten ontvoerd. Tot dusver is nog geen spoor van hem ontdekt. De ontvoering werd gemeld door pater A. de Jonge, missie-overste aldaar. Hij voegde er aan toe, dat alle pogingen om inlich tingen over zijn verblijfplaats in te win nen, tot op heden gefaald hebben. Vol gens pater de Jonge blijft de situatie in het missiegebied der Scheutisten zorg wekkend als gevolg van activiteit der guerilla's. (Van onze Haagse redactie) Nadat er bij de begrotingsbehandeling van het ministerie van Binnenlandse Za ken reeds verschillende malen over de ambtenarensalarissen was gesproken, is tenslotte deze zaak door de minister van Binnenlandse Zaken ter hand genomen en is het overleg hieromtrent gaande. Dit overleg wordt, zoals reeds bekend, door de regering gevoerd met de ambtenaren- organisaties en deze onderhandelingen zouden, naar verluidt gaan over plannen van de regering om de salarissen der ho gere ambtenaren zo te herzien, dat daar in het verschil in verantwoordelijkheid met de lagere ambtenaren beter tot uiting komt. Dit plan zou niet enkel een feite lijke, directe salarisverhoging inhouden, maar ook een verhoogde stijging van de percentages bij promoties, waardoor de vroegere verhouding tussen de lagere en de hogere salarissen zou worden hersteld Een der ochtendbladen wist gisteren omtrent de regeringsplannen te melden, dat d^zer dagen tussen de regering en de vertegenwoordigers der ambtenaren over leg heeft plaats gevonden over de salaris- voorstellen en het blad voegde daaraan zelfs mededelingen toe omtrent de per centages, waarmede de salarissen voor verschillende groepen zouden worden verhoogd. Van de zijde der organisaties vernemen wö echter met de meeste stelligheid, dat de regering bij het Georganiseerd Overleg nog geen enkel gedetailleerd voorstel heeft ingediend, zodat daarover ook geen be spreking had plaats gevonden. Het stoffelijk overschot van de Tsjecho- slowaakse president, Klement Gottwald, is gisteren in het nieuwe „bevrijdingsge denkteken" op een van de zeven heuvelen van Praag bijgezet. De gehele plechtigheid was een verkleinde maar getrouwe afspie geling van die, welke de overledene tien dagen eerder te Moskou had bijgewoond, n.l. de bijzetting van maarschalk Stalin. In redevoeringen werd de „trouw van het Tsjechische volk aan de partij, de Sovjet- Unie en de grote leiders Lenin, Stalin en Gottwald" verschillende malen onder streept. Namens de Sovjet-Unie sprak maar schalk Boelganin. Voorts woonden afge vaardigden van communistisch China en de volksdemocratieën de plechtigheden bij. Volgens het Britse blad „Daily Sketch" is het geheime dagboek van Gottwald op geheimzinnige wijze verdwenen. In dit dagboek zouden geheime gegevens over z(jn overeenkomsten met Moskou zijn aan- gegtekend. Het blad beweert, dat het dagboek tijdens de tweedaagse ziekte van de presi dent uit een koffer werd ontvreemd, maar dat de verdwijning pas na het overlijden van Gottwald werd ontdekt. De politie zou honderden personen uit de omgeving van de overledene hebben ondervraagd, maar zonder resultaat. 77 Het Stamboelse blad „Yeni Gazete" heeft gisteren een extra-editie uitgegeven, waarin in vette koppen werd medegedeeld, dat maarschalk Tito in Londen was ver moord door een Russische agent. De politie legde direct beslag op alle exem plaren, die zjj in handen kon krjjgen. Ge vraagd hoe men er toe gekomen was dit valse bericht te publiceren, antwoordde de leiding van het blad, dat het afkomstig was van de „eigen radioluisterdienst". Verre van vermoord te zijn, heeft Tito de dag van gisteren intensief gebruikt voor besprekingen met premier Churchill. Behandeld zou o.m. zijn de verdediging van de Balkan tegen een mogelijke com munistische aanval. De bespreking vond plaats in het Britse ministerie van defensi'e, dat zeer streng bewaakt was. Om het gehele gebouw was een politie- cordon getrokken. In tegenwoordigheid van H.M. de Ko ningin heeft gisteravond in 't Metropole- Tusehinski-theater de gala-premicre van de film „Het Open Venster" plaatsgevon den. Deze film, voor de bespreking waar van wij naar elders in dit blad verwijzen, is het eerste voorbeeld van samenwer- kingop cultureel gebied tussen verschei dene landen in West-Europa. De landen van het Verdrag van Brussel, België, Frankrijk, Groot-Brittannië, Luxemburg en Nederland hebben sa mengewerkt om een kleurenfilm van de ontwikkeling der landschapschilderkunst tot stand te brengen. Tevens werden vertoond: „Maskers en Gezichten", van James Ensor, waarin le ven en werken van deze Belgische schil der zijn uitgebeeld, „Images Medievales", een kleurige kaleidoscoop van de Middel eeuwse samenleving, opgenomen van ma nuscripten van de 14e en 15e eeuw, „Journey into History", een bonte weer gave uit het dagelijks leven van Londen in de 18e eeuw. en last but not least „Vin cent van Gogh". Het was een interessant doch overladen programma, dat slechts werd onderbroken door het optreden (in gala-uniform) van de Kon. Militaire Ka pel o.l.v. kapitein R. van Yperen, die een zeer geslaagde bewerking van Moussorgs- ky's „Tableaux d' une exposition" ten ge hore bracht. In de Koninklijke loge hadden even eens plaats genomen de ministers mr Cals en mr Beyen, leden van het Corps Diplo matique en vele andere autoriteiten.Ook de beide teams van scenarioschrijvers, cineasten en componisten, die de films „Het Open Venster" en „Vincent v. Gogh" hadden vervaardigd, onder wie de Ne derlanders dr J. Husker, Jan Engelman, Piet Out, Jan Hull, en Betsy van Nooten waren aanwezig. Na afloop der voorstelling recipieerde Hare Majesteit, die gekleed was in een strapless mosgroenkleurig avondtoilet en tulen stola, in de foyer. Onder de velen, die hun opwachting kwamen maken be vonden zich de burgemeester van Den Haag mr Schokking, de generaals Has- selman, Röel en Buurman van Vreeden, de burgemeester van Arnhem de heer Matser, de voorzitter der Eerste Kamer, mr Jonkman, de wethouders Dresmé, van Zwijndrecht, van den Oever en Dett- rneyer, als ook vele leden van het Corps Diplomatique en van de Staten Generaal. Bij de ingang van het gebouw was er grote belangstelling van de zijde van het publiek voor de komst en het vertrek van Hare Majesteit en voor de vele genodig den in hun fraaie uniformen; chieke avondtoiletten en met decoraties bedekte smokings. De Haagse politie regelde op voorbeeldige wijze het verkeer.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 3