Nieuwe ZONDAGSWET haalt waarschijnlijk eindstreep wel Dominee Zandt en communist Gortzak in één schuitje Kleine prijsverhoging voor alle kolensoorten tezamen RAMPENFONDS LAAT ZICH ADVISEREN Nationale Raad van Bijstand wordt ingesteld Nederlandse prentenboeken voor Australische kleuters Veel buitenlands bezoek op de Jaarbeurs 38e lijst van slachtoffers EISENHOWER OVER RUSSISCHE VREDESAANBIEDINGEN I Voortbestaan van Duisburgse vrachten conventie verzekerd Deur blijft altijd open" Geringe invloed op algemeen loonniveau Conferentie over lucht- veiligheid Katholieke stueadoors- patroons lieten somber geluid horen De „Prins Bernhard zat aan de grond Mevr. Pandit niet op Lie's plaats Kath. Tilburgs raadslid komt met eigen lijst Belangstelling voor Zwitserland Inkwartiering van evacuatie-vee Weer dijkgat op Flakkee gedicht Slachtoffers waterramp niet vermeerderd Dank door de aether vrijdag 20 maart 1953 PAGINA 5 Geen P.v.d.A.-steun A.R. wachten afV.V.P.- houding nog onduidelijk De communistische vrijheid, Een rooms spook De dominee staat alleen A.R.-be zwaren De waarde van entree-gelden Doorzichtig vijgeblad bnO n»o< MGR TH. BEKKERS BREMEN WENST GEEN OFFERS TE BRENGEN Kijkers èn kopers uit 25 landen Ook goud- en zilverwerk Voor het eerst exposeren ter Jaar beurs gezamenlijk firmanten van goud en zilverwerken. Gouden armbanden en halskettingen compareren met broches, sigarettendozen, clips, ringen en vele andere gebruiks- en siervoorwerpen in de zachte glans van betoverend licht. Verder kan men in een 25-tal vitrines diamanten, robijnen, saffieren, sma ragden en parels in een grote verschei denheid bewonderen. Een likeurtje met muziek Of vindt u het niet aardig, wanneer u uw gasten thuis een likeurtje in- ëchenkt, de kruik een allerliefst mu ziekje laat horen? Wanneer ge de kruik weer neerzet, zwijgt de muziek. Wel geraffineerd gevonden. Grappig is ook een advocaat-fles met een stop, die een eierdopje blijkt te zjjn. Zuinig snijden FIJNAART 's-GRAVENDEEL halsteren NIEUWERKERK KLUNDERT ZUIDLAND wordt beëindigd Definitief herstel in zomer gereed 's-GRAVENHAGE, 19 Maart 1953 Be Tweede Kamer heeft hedenmiddag de beraadslagingen over het ont- werp-Zrmdagswet voortgezet. Achtereenvolgens voerden nog het woord de heren Haken (CPN). Zandt, (Staatk. Ger.), Bruins Slot (AR), Stufkens (PvdA) en Schmal (CH). Men mag nu wel zeggen, dat nadat tweemaal ver geefs is gepoogd de volkomen verouderde Zondagswet van 1815 te v.ervan- vangen door een nieuwe, dit nieuwe wetsontwerp een zeer goede kans maakt om aangenomen te worden. Gisteren hebben de woordvoerders der KVP, KNP en CHU zich in het algemeen reeds accoord verklaard met opzet en strekking van het ontwerp. Vandaag liet de woordvoeder der PvdA, de heer Stufkens, eenzelfde geluid horen. Wel hebben zij allen op onderdelen hun bezwaren en zullen zij trachten het ontwerp via amendementen in voor hen gunstige zin te wijzigen. Wordt het regeringsvoorstel aangenomen, hetgeen dus niet onwaarschijnlijk lijkt, dan zal dit overigens zonder veel enthousiasme geschieden. Hetgeen niet verwonderlijk is. Het ontwerp draagt immers duidelijk de sporen van een compromis. bare vermakelijkheden te onttrekken aan de toepassing van deze wet. Afgezien van dominee Zandt bestond er eenstemmigheid over de onvermijdelijk heid van een compromis tussen hetgeen behoorlijk is en mogelijk. De vraag, of de regering het ontwerp zover mogelijk naar het behoorlijke heeft getrokken, meende de heer Bruins Slot. (A.R.) voorhands te moeten ontkennen. De heer Schmal (C.H.) daarentegen oordeelde, dat van de onder havige materie in de huidige omstandig heden bezwaarlijk meer valt te maken, dan de regering heeft gedaan. De A.R.-woordvoerder nam tegenover het regeringsvoorstel nog een afwachtende houding aan. Wordt bij de verdere behan deling voldoende tegemoetgekomen aan de A.R.-bezwaren, dan zal het ontwerp ook van deze zijde steun ontvangen. Het standpunt van de V.V.D. is nog on duidelijk. Naar de heer Ritmeester (V.V.D.) gisteren verklaarde, had het ontwerp weinig aantrekkelijks voor hem. De C.P.N. en de Staatk. Ger. hebben geen twijfel over hun houding laten opkomen. In ferme bewoordingen hebben zij zich tr?an het regeringsvoorstel gekant na tuurlijk op grond van gans verschillende motieven. Het is niet moeilijk te raden, wie van beiden het ontwerp als „reactionnair en „ondemocratisch" van de hand wees. De heer Haken kwam weer met deze beken de termen uit het communistische poli tieke woordenboek aandragen om het verwerpelijke van dit ontwerp in net licht te stellen. Natuurlijk maakt ook dit regerings voorstel in communistische ogen een onderdeel uit van het ..fascisermgs- proees", dat in ons land ondanks al het communistisch geploeter en gewroet maar voortwoekert. Bij dit soort gelegen heden ontpoppen de agenten van Moskou zich ook graag als paladijnen van de Nederlandse „vrijheid", welke volgens de heer Haken door dit ontwerp recht streeks wordlt aangetast. Naar die mening van dominee Zandt is het ontwerp nog lang niet „reactionnair" genoeg. Hij noemde het althans niet minder dan „van beslist revolu tion na ir karak ter" en maakte er de Anti-Re volutionairen eén hevig ver wijt van, dat zij te dezer zake niet voldoende „anti-revolution nair" zijn en practisch tot hel liberale stand punt zijn zakt. afge- Alle protestantse sprekers, die na deze afgevaardigde spraken, kwamen tegen zijn allerprincipieelste betoog in het geweer. De Chr. Kist. heer Schmal gaf hem de wijze raad op te passen voor het gevaar eigen interpretatie gemakshalve te vereen zelvigen met Gods Woord zelf. Het begin sel van de actualiteit mag juist bij deze materie allerminst worden verwaarloosd. De staat behoort geen wetten te maken, die christelijker zijn dan de volksconsciën tie in feite is. En de heer Bruins Slot wees hem erop, dat het niet de taak van de overheid is een Goddelijk gebod, dat zich tot het geweten richt, af te dwingen. Als zij dit doet, dan overschrijdt zij haar pu blieke bevoegdheid en zet zij een schrede in de richting van de totalitaire staat. Het prot. chr. lid van de P. v. d. A., de heer Stufkens sprak ten deze van uiterlijke theocratie, een gevaarlijke pervertering van de innerlijke theocratie. Na zijn verweer tegen doninee Zandt heeft de heer Bruins Slot de A.R.-be zwaren welke gisteren reeds door zijn fractie-genoot de heer Fokkema te berde gebracht waren nader uiteengezet en toe gelicht. De A R.-fractie is tegen het zon der meer gelijkstellen van de Zondag met andere feestdagen, terwijl zij geen rede lijke grond ziet om de Zondagmiddag wat de openbare vermakelijkheden betreft, anders te beschouwen dan de Zondagmor gen, zoals in art. 4 lid 1 geschiedt, waar in aansluiting bij de feitelijke toestand, zoals deze zich in de loop der jaren in ons land heeft ontwikkeld, te dezer zake on derscheid wordt gemaakt tussen de Zon dag vóór en na 13 uur. Verder is zij tegen art. 4 lid 3, dat de burgemeester de bevoegdheid geeft ont heffing te verlenen om het verbod om op Zondag vóór 13 uur openbare vermake lijkheden te houden en tegen art. 4 lid 4, dat de regering machtigt bepaalde open- Voor al deze bezwaren behoeft zij niet te rekenen op de steun van de P. v. d. A. Haar woordvoerder achtte een principiële i onderscheiding tussen de Zondag en an- j dere feestdagen niet reëel. De christelijke Zondag aidus de heer Stufkens, is een totaal andere instelling dan de Joodse sabbath, waarvan het constituerend ele ment was en is het aflaten van arbeid- Art. 4 lid 2, dat de gemeenteraad de bevoegdheid geeft het strengere regime voor de Zondagmorgen uit te breiden tot de gehele Zondag, vond hij slechts aan vaardbaar, als dit gepaard gaat met art. 4 lid 4, dat hij bovendien stringenter ge formuleerd wilde hebben in deze zin, dat het de regering verplicht bij algemene maatregel van bestuur bepaalde openbare vermakelijkheden aan de werking der wet te onttrekken waarbij de P. v. d. A.- spreker met name dacht aan bijeenkom sten, die de geestelijke, zedelijke en cul turele verheffing en ontwikkeling der déelnemers ten doel hebben, zoals Zon dagsbijeenkomsten van het Humanistisch Verbond, het Instituut voor Arbeiders ontwikkeling, Filmliga's e. d. Een hiertoe strekkend amendement is van deze zijde ingezonden. Voor een gemeentelijke bevoegdheid om andere daarvoor in aanmerking komende dagen met de Zondag gelijk te stellen, zoals van katholieke zijde bepleit, voelde de heer Stufkens evenmin iets. De rege ring heeft goed gedaan om bij de schrif telijke gedachtenwisseling aan dit verlan gen niet toe te geven, aldus spr. Met de huidige redactie van art 5, dat politieke optochten of bijeenkomsten in de open lucht op Zondag vóór 13 uur ver biedt, kon de P. v. d. A.-woordvoerder zich in het geheel niet verenigen- De beperking tot „politieke" optochten en bijeenkomsten beschouwde hij niet ten onrechte als een niet-gemotiveerde discriminatie van de politiek. Hij verlangde daarom schrapping van het woord „politieke" en bovendien toe voeging van een tweede lid van soortge lijke inhoud als art. 4 lid 4. Bij het voorbereiden van dit wetsont werp is over leg gepleegd j met de onder scheiden kerk genootschap pen, als zijnde bij uitstek de dragers van de aan het ont werp ten grondslag lig gende gedach te van een ongestoorde viering van de Zondag als de dag des Heren. De heer Stuf kens betreur de het, dat dit niet is geschied met le vensbeschouwelijke buitenkerkelijke or ganisaties, waarbij natuurlijk in de eerste plaats te denken valt aan het Humanis tisch Verbond. Wederom komt de P.v.d.A. dus op voor een geiykstelling van het Hu- j manistisch Verbond met de Kerken. Een belangrijk punt is nog de kwestie, welke maatstaven zullen gelden ter be paling van iets als openbare vermakelijk heid. De heer Stufkens vroeg de minis ter duidelijk te willen uitspreken, dat het heffen van entrée-geld niet het beslis sende element is. De regering geve duidelijk te verstaan, dat met name het heffen van entrée-gel- den, die niet het maken van bedrijfswinst beogen maar slechts dienen tot dekking der kosten, een samenkomst niet het ka rakter van openbare vermakelijkheid in de zin der wet geven. Morgen zal minister Beel antwoorden. Ad. Int. N. STUFKENS (P.v.d.A.) „Waarom alleen politieke?" President Eisenhower heeft Donderdag op zijn wekelijkse persconferentie mede gedeeld, dat de Ver. Staten altijd „min stens halverwege aan een eventueel Rus sisch vredesaanbod tegemoet zullen ko men". Zjjn regering zal steeds de vrede met elk eervol en fatsoenlijk middel na streven. Eisenhower gaf commentaar op de on langs door Malenkof afgelegde verklarin gen, volgens welke de verschillen tussen Oost en West kunnen worden opgelost door vreedzame onderhandelingen. Voorstellen tot het beëindigen van de geschillen kunnen worden gedaan via de gewone diplomatieke kanalen, aldus Eisenhower. Tot dusver was een dergelijke stap nog niet genomen. Overigens had de president, naar hij zeide, in Malenkof's rede geen tekenen bespeurd waaruit blijkt dat Stalin's opvolger oprecht naar vrede streeft. Op een vraag hoe Eisenhower denkt over het voorstel van senator Knowland P. ZANDT (St. G.) rea-ctioTKnair". Dominee Zandt zou dominee Zandt niet zijn, ais hij ook achter dit door een ka tholieke minister ingediende wetsontwerp geen Rooms spook zag opduiken. Behalve, _vi r een revolutionnair had het regeringspro- dat de aanpassing zo spoedig mogelijk zal In de Memorie van Antwoord op het voorlopige verslag der commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer over het wetsontwerp regelen met betrekking tot heffingen ter egalisatie van Kolen- prijzen, zegt minister Zijlstra, dat het wetsontwerp geen ander doel heeft dan te voorkomen, dat de instelling van de ge meenschappelijke markt voor kolen tot i gevolg zou hebben, dat de Nederlandse verbruikersprijs voor steenkool aanstonds tot het elders in de gemeenschap gelden de peil zou moeten stijgen. De periode, gedurende welke een be roep op de uitzonderingsbepalingen ge daan zal kunnen worden, is door het ver drag tot 5 jaren beperkt. De minister stelt zich op het standpunt, ject z.i. een veelal R.K. karakter. De redenering van deze excentrieke fi guur in ons parlement is uiterst simpel. De overheid heeft als dienaresse Gods de roeping om Gods wet te handhaven. Wel nu, deze wet schrijft de heiliging van en rust op de dag des Heren voor. Derhalve rust op de overheid de plicht door wet telijke voorschriften de Zondagsheiliging en -rust af te dwingen en wel door open bare vermakelijkheden of bijeenkomsten, openbaar verkeer en openbare sportbe oefening op Zondag zonder meer te ver bieden. Voor de dominee bestaan Cr ver der geen problemen. Aan deze door God haar opgelegde plicht, nu heeft de regering z.i. jammer lijk verzaakt. De regering heeft in dit ontwerp naar een vijgeblad gegrepen om er haar onmacht tot het afdwingen van de Zon dagsheiliging achter te verbergen. En de dominee kon niet nalaten op het ondeugdelijke van dit middel te wijzen. Het vijgebïad is zo doorzichtig, dat het zelfs door het menselijk oog kan wor den doorzien. Gods oog zal het zeker doorboren. Het ontwerp sanctionneert de onthei liging van Gods dag, aldus zijn vonnis. Het is geen toeval, zo meende hij, dat de overstromingsramp, die ons land ge troffen heeft, juist op Zondag plaats vond. De Zondag toch is de dag, waarop het meest gezondigd wordt. moeten worden voltrokken. Dit standpunt brengt mede, dat hij een zekere verhoging van de verbruiksprijs reeds in het kolen- jaar 19531954 desnoods zou willen aan vaarden. Hij is echter ook van mening, dat de aanpassing geleidelijk zal moeten gaan. Hoe hoog de maximumverbruikersprij- zen. die op 1 April a.s. zullen ingaan, ge steld zullen worden, kan de minister nog niet in details mededelen. Voor zover de door de Hoge Autoriteit vastgestelde maximumprijzen, vermeerderd met het eenvormig vrachtbedrag, lager zijn dan de thans geldende francoverbruikersprijzen, aal de maximum verbruikersprijs zoals bewindsman reeds in de Eerste Kamer mededeelde voor die soorten per 1 a-s- worden verlaagd. Dit geldt met y°01- de Esskolen en Magerkolen infill t,„en 5- Voor alle kolensoorten te ufJl ^m+Orn0n' zal een kleine verhoging echter met zijn te ontgaan, mede in aan merking genomen de noodzaak om reeds eeü hit nriisnfv„richIing van aanPassing aan het pnjsniveau m de gemeenschap te doen. De minister heeft op dit ogenblik nog geen beslissing genomen over de vraag, of deze kleine verhoging 0ver alle soorten gelijkelijk moet worden gesprïïd? dan wel of deze voornamelijk beperkt zal kunnen blijven tot de mdustriekolen. De verho ging zal echter, zoals bekend, de 4 a 5 pet niet te boven behoeven te gaan. Indien de aanpassing aan het Europees Peil zich heeft voltrokken, zal dit onge twijfeld leiden tot stijging van de winst der mijnbedrijven, tenzij de kolenprijs in de gemeenschap zou dalen tot een niveau, dat aanzienlijk beneden de thans in Ne derland geldende verbruikersprijzen is ge legen. De minister acht deze mogelijkhe den in overeenstemming met een normale marktsituatie. De invloed van opheffing van de egali satie in de toekomst op het algemene loonniveau zal, gelet op het aandeel van de brandstofkosten in de kosten van le vensonderhoud, waarschijnlijk gering zijn. Of een eventuele stijging der winsten op het loonniveau van de mijnbedrijven van invloed zal zijn, is mede afhankelijk van de dan geldende wettelijke bepalingen omtrent het loon. In dit verband wordt er aan herinnerd dat de KKS van het ver drag de nationale loonpolitiek onverlet laat. om de Sovjet-Unie tot agressor in Korea te brandmerken antwoordde de president dat hij te allen tijde bereid is met een tegenstander die de lei wenst schoon te vegen te onderhandelen. De Sovjet-autoriteiten in Duitsland heb ben de Britten voorgesteld een Brits Sovjetrussische conferentie over proble men aangaande de veiligheid in de lucht te houden, aldus meldt het Oostduitse persbureau A.D.N. Het voorstel was ver vat in een brief van generaal Tsjoeikof aan Sir Ivone Kirkpatrick, de Britse hoge commissaris. In dezelfde brief wijst Tsjoeikof het Britse protest over het neer schieten van een Britse IJncoln-bommen- werper als onjuist van de hand. Generaal Tsjoeikof zond afschriften van de nota aan de Amerikaanse en Franse hoge commissarissen. „Met het oog op de noodzaak om de veiligheid van vliegtuigen in de toekomst te garanderen en teneinde misverstanden in dit opzicht te voorkomen, uit ik de wens, dat er een conferentie van bevoegde militaire vertegenwoordigers van de Sov jet-Unie en Groot-Brittannië zal worden gehouden in Berlijn. Er zouden gemeen schappelijke concrete maatregelen kunnen worden besproken en genomen om te garanderen, dat vliegtuigen zich houden aan de huidige vliegvoorschriften, en om aldus betreurenswaardige incidenten in de lucht te voorkomen', aldus Tsjoeikof. Naast de Minderbroederskerk te Megen en vlak bij de kloosteringang waar Broeder Everardus Witte als portier zovele jaren van zijn heilig leven sleet, zal in de kloostertuin een grafkapel worden opgericht. We maakten daarvan Dinsdag reeds melding Hierboven een schetstekening van de situatie ter plaatse. (Van een Utrechtse corres «>»*'.ent). „Niet bepaald rooskleurig is op het ogenblik de economische situatie in het stucadoorsbedrijf. Allerwege is er gebrek aan werk en voor zover er nog werk is Zijn de prijzen dermate laag, dat dit tot een record van faillissementen moet lei den". Aldus schetste de voorzitter van de R. K. Stucadoorspatroonsbond „St. Antonius", de heer Fr. Janssen, in de Donderdag te Utrecht gehouden jaarvergadering van deze organisatie de omstandigheden, waar in het stucadoorsbedrijf zich op het ogen blik bevindt. Ook op enige andere pun ten deed de voorzitter een min of meer somber geluid horen. Zo klaagde hij in zijn openingsrede nog over de wijze, waar op de sociale verzekeringen in de prae- tijk worden gehanteerd. Naast het risico fonds aldus spreker is er geen en kele sociale maatregel als de wachtgeld en werkloosheidsverzekering, welke op zo schrikbarende wijze wordt misbruikt zo wel door werkgevers als werknemers. Het risicofonds heeft in het afgelopen jaar dusdanige veren moeten laten, dat op korte termijn naar een oplossing moet worden gezocht voor de dientengevolge ontstane moeilijkheden. Voorts leverde de heer Janssen nog critiek op de trage afdoening van de aan vragen voor vestigingsvergunning. Met voldoening daarentegen gewaagde hij van de weldra te verwachten totstandkoming van een bedrijfschap stucadoors annex terrazzo- en steengaasstellers-bedrijf. De mededeling, dat de huidige Bonds- secretaris de heer J. v. Reenen twintig jaar onafgebroken als zodanig de orga nisatie heeft gediend, terwijl de voor zitter thans juist vijf jaar de leiding voert, bracht een opwekkende noot. Fe licitaties, waarderende woorden over en weer en geschenken fleurden de stem ming wel wat op. Nog werd medegedeeld, dat de Katho lieke Stucadoorspatroonsbond 1000 be schikbaar heeft gesteld voor het ram penfonds. De aftredende bestuursleden de heren G. Caberg en F. L. A. v. Beurden werden bij enkele candidaatstelling her kozen. 77 De „Prins Bernhard", een door de Pro vinciale Zeeuwsche Stoombootdiensten ge charterde luxe passagierboot van de dienst DordrechtKatseveer, heeft van Woens dagavond tot omstreeks acht uur Don derdagavond nabij Ouwerkerk in het Keeten vastgezeten. Twee sleepboten hebben de voor Katseveer bestemde pas sagiers overgenomen. De „Prins Bernhard" is Woensdagmid dag, tengevolge van de mist, twee uui later dan de dienstregeling aangaf, met circa vijf en zestig personen aan boord uit Dordrecht naar Katseveer vertrokken. Het schip liep Woensdagavond bij Ouwerkerk aan de grond en het heeft op die plaats blijven tot gisteravond toe. De Veiligheidsraad heeft Donderdag de candidatuur van mevr. Laksjmi Pandit van India, voorgesteld door de Sovjet-Unie als secretaris-generaal van de Ver. Naties, verworpen. De stemverhouding was twee vóór, een tegen en acht onthoudingen. Voor verkiezing is 'n meerderheid van ze ven stemmen nodig. De stemming was ge heim, maar naar verluidt stemden de Sov jet-Unie en Libanon vóór. Naar aanleiding van de bekendmaking van het advies voor de groslijst van de K.V.P. in Tilburg heeft een gemeente raadslid, de heer J. van "Tunen, die voor de K-V.P. zitting had in de Tilburgse raad gemeend zijn lidmaatschap van de K.V.P. te moeten opzeggen. Hij heeft thans zit ting voor de dissidenten-partij Van Nunen B(j de komende gemeenteraadsverkie zingen zal hij naar hij openlijk bekend gemaakt heeft in de Tilburgse Courant met een eigen lijst uitkomen. De heer Van Nunen had bezwaren tegen het 3-kolom-systeem van het Advies-Col lege van Tilburg en tegen de volgorde der candidaten voor de groslijst-stemming. Mgr Th. Bekkers, rector van de Middel bare Meisjesschool en het klooster der zusters Dominicanessen, Huize „Bijdorp te Voorschoten, is vandaag na een ver blijf van zes weken in het St. Elizabeth- ziekenhuis te Leiden, waar hij voor ob servatie was opgenomen, naar zijn recto raat teruggekeert. Gezien zijn gevorderde leeftijd is de gezondheidstoestand van mgr Bekkers redelijk wel. Het Nationale Rampenfonds heeft beslo ten tot instelling van een nationale raad van advies en bijstand, die advies en steun zal geven bij het werk van het fonds. De nationale raad is een zo getrouw mogelijke afspiegeling van het Neder landse volk, doordat zoveel mogelijk zit ting zullen hebben vertegenwoordigers van alle lagen en alle gezindten der be volking. De raad, die als voorzitter heeft oud minister mr H. J. s' Jacob, heeft tot taak het geven van advies voor de toewijzing der binnengekomen gelden en het geven van leiding aan en het houden van toezicht Op dc vergadering van het „Prasidium ■het aansluitend de plenaire zitting, van "e Duisburgse Rjjnvrachtenconventic werden gisteren te Amsterdam twee be- langrijke punten behandeld en wel de t'ocrwaardeliike opzegging van de eon- vcntie door de Zwitsers en de verhouding p t de b(j de vrachtenconvcntie aangeslo- '<n Riinrederijen tegenover dc Nederiand- J'h particuliere Rijnvaart Centrale, Rot- Jpdam. Onder leiding van de heer E. ~ehuth kon voor beide moeilijke vraag- ukken een voorlopige oplossing worden vonden, waardoor in elk geval het oortbestaan van de Duisburgse vrachten- u'"enfle werd verzekerd. Ds besprekingen met de Zwitserse be- ""'hebbenden worden op de kortst p'Selijke termijn opgenomen. Eveneens uben de reeds aan dv= gang zijnde W~(er ha ndeivragen met de Nederlandsche dio iere RÜnvaart Centrale zo spoe- naogelijk worden hervat. In beide V6reart„„' u»vat. m ueme Sucue iiuiupese samenwerking 6dQeringen kwam unaniem de grote] was geweest offers te brengen. teleurstelling tot uiting wat betreft de besprekingen met de Deutsche Bundes- bahn, daar deze tot nu toe practisch geen resultaat hebben opgeleverd. Een van de grootste zorgen voor de internationale Rijnscheepvaart betekent wel het in voorbereiding zijnde uitzonde ringstarief naar Bremen en Hamburg het z.g. A.T. 8 S. II, dat betrekking heeft op het vervoer van verpakte ijzerwaren enz. uit het z.g. Bergische land. Deze versche pingen gingen voor de laatste wereld oorlog via Dusseldorp of Duisburg over de Rijn naar de Beneluxhavens, doch wor den op grond van de nu reeds bestaande tarieven naar Bremen en Hamburg afge leid. In de vergaderingen kwam ook teleur stelling tot uiting over de houding van de stad Bremen, „die aan een goede samenwerking tussen de Beneluxhavens en de Noordduitse zeehavens niet voldoen de steun Wenst te geven en in elk geval met bereid is offers van enige betekenis te brengen". Gewezen werd op de hou- j van de stad Amsterdam, die voor een goede Europese samenwerking wel bereid (Van onze Utrechtse redacteur). Ook op de tweede dag van de 60ste Jaarbeurs had men weer niet over belangstelling te klagen en vooral het bezoek uit het buitenland, liefst uit 25 landen, was niet onbevredigend. Een inkoper uit Sydney bleek zich in het bijzonder voor het Nederlandse speelgoed te interesseren en wenste niet minder dan 25.000 prentenboeken. Ook uit Canada was de vraag naar speelgoed, dat in grote verscheidenheid ter beurze aanwezig is, waarbij blijkt, dat wij het buitenland niet langer no dig hebben, om onze kinderen een stuk speelgoed te geven, dat degelijk is en beantwoordt aan hun fantasie. Tot de officiële gasten behoorden de Amerikaanse ambassadeur Selden Cha- pin en de Indonesische gezant Z- Exc. Ating Natukusana, alsmede de gezant van Zwitserland, de heer D. Secrétan. De heer Secrétan was ook aanwezig in het Zwitserse paviljoen, waar jhr J. P. Beelaerts van Blokland, algemeen secre taris van de NederlandsZwitserse Ka mer van Koophandel een en ander ver telde over het handelsverkeer met Zwit serland, dat zich in zeer verheugende ma te blijft ontwikkelen. De handelsbalans tussen beide landen is sterk actief voor Nederland (in 1952 een import in Zwit serland van Nederlandse goederen ter waarde van S. fr. 245.409-695 tegen een export van Zwitserse goederen naar Nederland van S. fr. 156.178.578. Dit was echter voor een groot deel te danken aan de levering van brandstoffen: benzine, stookolie, petroleumproducten en cokes, hetgeen voor Nederland uiter aard veel minder voordelig is dan de ex port van industriële of agrarische pro ducten. Gelukkig blijven ook de leverin gen van Nederlandse fabrikanten aan Zwitserland toenemen. Opvallend is de steeds stijgende belangstelling voor d' Zwitserse markt van kleinere en middel grote fabrieken. Zwitserland oudste buiten landse deelnemer De heer E. Primault, president van de Zwitserse „Uhrenkammer" en van de Zwitserse centrale voor „Handelsbeför- derung" heeft er aan herinnerd, dat Zwitserland één der oudste, zo niet de oudste collectieve deelnemer aan de Utrechtse Jaarbeurs is. De grote waarde die de Zwitserse industrie aan de relaties met Nederland hecht, blijkt wel uit het voor dit land zo grote aantal deelr.émen- de firma's. De officiële afdeling is voor een groot deel aan horloges gewijd, waarmee het land van bergen en meren nog altijd aan de spits staat. De heer Primault achtte het onbegrijpelijk, dat in ons land een weeldebelasting op horlo ges boven de 50 bestaat, waardoor met de reeds zeer hoge invoerrechten een ander dan het gewoonste gebruikshorlo- ge vrijwel onbetaalbaar is. Daar zijn verder verscheidene souve nirs als zilveren molentjes, sigarendo zen met zilveren beslag, klompjes van zilver, een aardig tafelgongetje en niet te vergeten een keur van tafelzilver, JQöixilsaBcetie'; en gebakschalen. Deze weelde kan men zien in de parter re-ruimten van de Jaarbeursgebouwen, waar de bezoeker dit keer getroffen wordt door de bijzonder smaakvolle aan kleding van de stands en de practische indeling- Dit geldt immers ook voor de groep huishoudelijke en electrische appa raten, die men nu eveneens beneden vindt en waar alles veel minder dicht op elkaar staat dan vroeger Een prettige open ruimte biedt nu ook de bekende Philips-zaal met een gezellig zitje voor de cliënten, die zich gaarne rustig over de nieuwe artikelen laten in lichten. Gebleven is het aardige hoekje voor hen, die zich vlug electrisch willen laten scheren- Naast de van ouds bekende artikelen zijn vooral op het Croeselaan- terrein nieuwe producten tentoongesteld, zoals meetapparaten, lastechnische pro ducten en electro-technische artikelen. Verwijlen we echter nog even op de begane grond van de Jaarbeurs-gebou wen op het Vre-denburg. om een ver kwikkend bezoek bezoek te brengen aan een bekende Amsterdamse distilleerderij, die met enige leuke nieuwe snufjes uit komt. Bekend zijn de proefflesjes. die door velen met een ware manie verzameld worden- Het verkopen daarvan was ver boden, omdat de inhoud slechts 3 cm3 bedraagt en de Drankwet een minimum inhoud van 10 cm3 voorschrijft. Welnu, dan maar 12 flesjes tegelijk in een grote verzegelde schroeffles, die veel op een hangpot lijkt, in de handel gebracht. On getwijfeld een aardige en geestige vondst. Een handig snufje voor de huisvrouw vonden wij op de Belgische afdeling, een apparaat, waarmee men brood, wo-rst en gebraad steeds evenwijdig en zonder af- yal snijdt. Hoe harder de voedingswaar is. hoe dunner schijfjes gesneden kunnen worden. Naar believen kan men het lem met spannen en om uiters dunne schij ven te krijgen moet het lemmet onmid- Het Informatiebureau van het Neder landsche Roode Kruis heeft een 38e lijst van geborgen en geïdentificeerde slacht offers van de watersnood uitgegeven. Bastiaanse, Jan Huibrecht, geb. 25.11.78 te Steenbergen, laatste adres D 223; Van de Goorberg, Martina Louisa, geb. 12.3,51 te Fijnaart, laatste adres D 249; Lips, Adriaan, geb. 5.6.21 te Z. Beijerland, laatste adres D 222; Moerman, Adriana, geb. 1.10.82 te Willemstad, laatste adres D 174; v. d. Watering, Maria Hubertina Antoinette, geb. 30.10.21 te Meerssen (L.), laatste adres D 223. Heijden, Herman Jacob, geb. 9.6.15 te 's-Gravendeel, echtgenoot van Judith E. de Zeeuw, laatste adres Molendijk 90; Van Verk, Adrianus Jacobus Cornelis, geb. 22.3.51 te 's-Gravendeel, laatste adres Molendijk 68. Aanvulling op lijst d.d. 4.2.53; thans ge borgen: KranendonkVerkerk, Maaike geb. 10.11.02 te 's-Gravendeel, echtgenote van J. Kranendonk, laatste adres Pr. Bernhardstr. 16; VerdonkBrand, Corne lia, geb. 8.12.83 te 's-Gravendeel, weduwe van Florie Verdonk, laatste adres: Molen dijk 70. Van Tillo, Hendrikus Marinus 16.7.21 te Steenbergen, echtgenoot van Maria H. Schijvenaars, laatste adres Le pelstraat A 13. St®yn> Adrianus Gerardus, geb. Z9.J.67, echtgenoot van Wlegertje Smit laatste adres Prov.-weg 9. Aanvulling op lijst d.d. 6.2.53; thans ge- iÜ°-3?en: ®erg> Nicolaas, Franciscus, geb. 1.4.31, soldaat, legernummer 310401011, laatste adres Den Haag. Aanvulling op lijst d.d. 7.2.53; thans ge borgen: Breederland—Reijtenbach, Johan na Hendrika, geb. 10.6.02 te Zuidland, echtgenote van C. Breedland, laatste adres Kerkweg 349 B. op de uitvoering van de hulpverlening, volgens richtlijnen van het Rampenfonds In de raad hebben reeds zitting verte genwoordigers van het Rode Kruis, het R.K. Huisvestingscomité, de Stichting van de Arbeid, het Nederlands Vrouwen Comité, het R.K. Landelijk Sociaal Chari tatief Centrum, de Watersnoodcommissie Ned. Herv. Kerk, de Centr. Diaconale Con ferentie der gereformeerde kerken, de stichting vrijz. prot. centrale voor Maat schappelijk Werk, de vereniging voor maatschappelijk werk op humanistische grondslag de stichting Joods Maatschap pelijk Werk, de Nederlandse Vereni ging voor Maatschappelijk Werk, het Nationaal Fonds voor Bijzondere No den, de Federatie van verenigingen voor vrouw, vrijw. hulpverlening, de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten, het Nederlands cultureel contact, de Neder landse jeugdgemeenschap, en de Provin ciale opbouworganen Zeeland, Zuid-Hol land en Noord-Brabant. Indien daaraan behoefte mocht bestaan, zal tot uitbreiding van de raad kunnen worden overgegaan Secretaris van de raad is de heer C. Lijn zaad. geb Naar de Rijksdienst voor Landbouwher- stel mededeelt, zal de inkwartiering van alle vee uit de rampgebieden (dus zowel rundvee als paarden, varkens, schapen, enz.) zo spoedig mogelijk worden beëin digd. De eigenaren dienen zich derhalve in verbinding te stellen met hun plaatse lijke bureauhouder, teneinde overleg te plegen omtrent de bestemming van hun vee. Vee, ook indien dit vóór 1 Mei a.s. nog niet naar het bedrijf kan terugkeren, zal aan de eigenaars worden teruggegeven, teneinde het verder voor eigen rekening aan te houden. Alleen voor rundvee geldt hierop een uitzondering: slachtvee dat dat niet door de eigenaren wordt terug genomen, zal worden verkocht en de op brengst aan de eigenaar worden overge maakt; gebruiksvee kan door de eigenaar worden overgedragen aan de Rijksdienst voor Landbouwherstel. Voor het over dragen van gebruiksvee zal, zodra de be- Gistermorgen om half twaalf is het gat in de d(jk van de Pallandtpolder ten Wes ten van de haven van Middelharnis ge dicht. Dit was een van de laatste nog te dichten gaten op Goeree-Overflakkee. Het herstel der zeedijken van Goeree- Overflakkee vordert gestaag. Voor einde April zal de gehele dijklengte, die thans nog van 2,5 tot 3 meter hooogte varieert, geheel op 3 meter zijn gebracht, waardoor een grote mate van veiligheid bij zomer stormen zal zijn verkregen. Het defini tieve herstel zal, als de plannen op papier kloppen en dat doen ze tot op heden in de loop van de zomer gereed komen. Na de roep om meer draglines, bulldo zers en perszuigers hebben Nederlandse aannemers materieel beschikbaar gesteld of toegezegd, zodat op dit punt geen on zekerheid meer bestaat. De materiaal voorziening baart op het ogenblik ook geen zorgen. Het herstel van de binnendijken op Goeree-Overflakkee, dat grotendeels „droog" kan geschieden, vordert even eens in bevredigende mate. Daarmee gaat herstel van wegen gepaard. Het op 4 Maart gepubliceerde totale aantal slachtoffers van de overstromings- ranip (1751) heeft tot op heden geen wij ziging ondergaan. De doublures, die on vermijdelijk ook moesten voorkomen in de tellingen van het informatiebureau van het Ned. Rode Kruis, zijn daaruit zoveel mogelijk weggewerkt. Het aantal geïdentificeerde doden, dat op 4 Maart 690 bedroeg, is inmiddels gestegen tot 1050. Het aantal geregistreerde vermisten kon mede bierdoor van 1061 worden terugge bracht tot 701. (Van onze correspondent) Binnenkort zullen ettelijke tienduizen den buitenlandse radio-luisteraars kun nen ervaren hoe dankbaar men in Ne derland is voor de hulp uit het buiten land na de rampspoed. De Wereldom roep te Hilversum is namelijk bezin met de vervaardiging van een speciaal pro gramma, dat de tolk van deze dankbaar heid zal zijn en in veertien vreemde talen worden omgezet. Aan het einde van de te vervaardigen klankbeelden wordt een speciaal dankwoord van H.M. Koningin Juliana opgenomen. In totaal 25 landen krijgen deze klankbeelden toe gestuurd. Ook is de Wereldomroep bezig aan een programma, dat een beeld zal geven van de herstelwerkzaamheden, welk programma tevens de bedoeling heeft het buitenland ervan te overtuigen dat yiiet drie-kwart van Nederl-vd onder water staat. Televisieraad. Aan prof. mr P. S Ger- dellijk tegen het mes aangebracht wor- j drijfsomstandigheden dit toefatênT gelijk- j wri^lnd'als^id'en voolzitterGm'de Tel»* den. Voorwaar, een „wondennes j waardig vee worden teruggeleverd. Ivisieraad.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 5