Tweede Kamer worstelt nog Zondagswet Prof. nieuwe Beel kwam tegemoet aan P.v.oLA.-wensen steeds met Mgr Herrem bouwt St. Jozef stad Werkgelegenheidspolitiek op korte termijn Interim-advies van S.E.R. bevat globaal programma MALENKOF LEGT PARTIJ FUNCTIE NEER Tito niet „lastig gevallen kerkvervolging over DAAD VAN NATIONAAL HOOGVERRAAD" r Ministers gaven nu alle reden voor een puzzle-Zondag 2200 woningen, een kerk en zeven scholen Popovitsj daar Churchill en Eden zijn te beleefd voor..." Sigarenwinkels tot zeven uur open Zaterdag 21 Maart 1953 VAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Culturele bijeenkomsten en bepaalde sport wedstrijden geen openbare vermakelijkheid Ha lijkt niet Analyst. Vliegtuigongeluk eist 35 mensenlevens Grolewohl over de Westduitse ratificatie: Bijna 85.000 vrijwilligers voor de B.B. Drie vrijwilligers gesneuveld in Korea Koningin doet beroep op Eisenhower WEERBERICHT "N „Openbare vermakelijkheden" Groeiende spotprent verzameling Geen zorgen voor Lenstra Politieke optochten Pijnlijk duel Zwaar geschut in stelling V) Verheugende stap voorwaarts de „Geen bedenkingen' Het vluchtelingenvraagstuk NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond, luidt: In de nacht en ochtend op vele plaatsen mist of laaghangende bewolking en hier en daar nachtvorst. Later op de dag overwegend zonnig weer. Zwakke tot matige wind tussen Noord- Oost en Oost. Hogere middagtemperaturen. Zondag 22 Maart: Zon op 6.39 uur, onder 18.56 uur. Maan op 10.12 uur, onder 3.17 uur. Maandag 23 Maart: Zon op 6.37 uur, onder 18.58 uur. Maan op 11.20 uur. onder 3.59 uur. De Tweede Kamer heeft vandaag niet alleen de algemene beschouwingen over het ontwerp voor de nieuwe Zondagswet afgesloten, de fractiewoordvoerders heb ben bovendien met minister Beel als „simultaanpartner" hun partijtje „worstelen" om de indrukwekkende reeks amendementen ten eind gebracht. Het was in zoverre een tam partijtje, dat de bewindsman alleen enige amendementen-Zandt onaan vaardbaar verklaarde en de beslissing over verschillende andere amendementen aan de Kamer overliet. Spannende momenten waren het echter, toen de geachte afgevaardigden ds Zandt (S.G.) en Maenen (K.V.P.) als ook dr Bruins Slot (-A.lt. en prof. Oud (V.V.D.) elkaar figuurlijk gesproken in de parlementaire haren vlogen. De stemming over amendementen, artikelen, considerans en ontwerp vindt volgende week plaats. In zijn rede ter beantwoording van de vele sprekers, die de voorgaande dagen het hunne over het ontwerp hebben gezegd, erkende de minister van Binnenlandse Zaken, dat het wetsvoorstel onherroepelijk de kenmerken van een compromis moest dragen. Gaf de wet van 1815 een formulering van hetgeen in die dagen als levensplichten werd erkend, thans beantwoordt zij niet meer aan de eisen des tijds. Het handhaven der wetten is een plicht van allen, die in Overheidsdienst zijn. De eerbied voor de Zondag als dag des Heren wordt echter bijster slecht ge diend door het papieren voortleven van wettelijke maatregelen terzake, die niet worden nagekomen. Daarom diende er een nieuwe Zondagswet te komen. verbaliseren, die in de vrije natuur opge togen „Ik heb u lief, mijn Nederland" zin gen. Prof. Beel stond er niet bij stil, hoe innig de liefde van deze volksvertegen woordiger voor zijn vaderland wel zou kunnen zijn, doch hij volstond met naar de te vormen jurisprudentie te wjjzen. Wat de bewering van de communist Haken betreft, dat toch eigenlijk reeds lang „buren gerucht" verboden is, merkte de minister droogjes op, dat „burengerucht" meer op de bescherming van de nachtrust slaat, terwijl deze wet meer cie Zondagsrust wil verzekeren. minister beel ..nog meer caricaturen. Hiertoe is in nauw overleg met de kerk genootschappen het voorliggende ontwerp opgesteld. Tengevolge van de grote ver scheidenheid van inzichten was de rege ring daarbij aan enge grenzen geboden. De wetgever moet zich afvragen, aldus prof. Beel, in hoeverre een bijzondere wettiging en erkenning van het karakter van de Zondag mogelijk is. Het uitgangspunt is, dat van de ene kant waarborgen dienen te worden gegeven tegen verstoring van de godsdienstoefeningen doch van de •ndere kant zo min mogelijk mag worden ingegrepen in de persoonlijke vrijheid. Daarom is er onderscheid gemaakt tussen het gedeelte van de Zondag vóór 13 uur en dat daarna. Tot aan dit tijdstip geldt een strenger regime, doch daarna wordt alleen gewaakt tegen onnodige verstoring van de Zondagsrust. Het ontging o.i. de minister te enenmale, waarom wordt gevreesd, dat hij de „Engelse" Zondagviering zou willen in voeren. Dit mis- verstand is ge- ezen naar aan- I eiding van een jepaalde pas- I ?age in de Me- I porie van Ant- woord. „Het heeft mijn col lectie caricatu ren niet on- lanzienlijk ver- root ver- Haarde de be- windsman. Hij had er geen bezwaar tegen Tweede Paas dag, Tweede Pinksterdag en Tweede Kerstdag gelijk te j stellen met Zondag doch dan alleen, voors- j hands, wat de toepassing van art. 2 betreft. Dit verbiedt nabij kerken zonder strikte j noodzaak voor de godsdienstoefeningen hinderlijk gerucht te verwekken. Het geeft j l-j|j bovendien de burgemeesters de bevoegd- VAX II heid maatregelen te treffen om het hinder lijk gerucht van 't verkeer in de omgeving van kerkgebouwen tot een minimum te be perken. Prof. Beel bleef er echter voorkeur aan geven om Nieuwjaarsdag voor de ge hele wet met Zondag gelijk te stellen. Naar aanleiding van de gemaakte opmer kingen over het klokgelui van de ene kerk, dat hinderlijk kan zijn voor de godsdienst oefening in een andere kerk, wees de minister er op, dat dit volgens art. 8 van de Wet op de kerkgenootschappen van 1853 kan worden verboden. Deze wet blijft on veranderd van kracht, in verband waar mee hij wel voelde voor een toevoeging van het woord „nadere" aan de conside rans, die spreekt van „voorschriften ter wegneming van beletselen voor de vie ring". enz. De heer Ritmeester (V.V.D.) had geïnfor meerd, wie strafbaar is, als Abe Lenstra met een prachtige goal 50.000 mensen doet juichen en dus gerucht op meer dan 200 meter afstand hoorbaar laat verwekken. Dit zal namelijk „zonder strikte noodzaak" ook na 13 uur bij art. 3 verboden zjjn. Nu, „de heer Lenstra behoeft zich geen zorgen te maken", zo stelde minister Beel de Kamer gerust. „Hij heeft in elk geval niet zelf het gerucht verwekt en voor het publiek geldt, dat er ook zoiets ais spon tane reacties bestaan, welke niet strafbaar zijn". Hiermee introduceerde de bewinds man een gevaarlijk element, want de com munist Gortzak wilde aanstonds weten, of een agent dan wel een groep jongelui mag zwem- geval tot geval Zondag worden bezien, die in beginsel vóór 1 uur ongeoorloofd zijn. Had prof. Beel reeds in eerste termijn verklaard niet onwelwillend te staan te genover de in dit verband ingediende amendementen-Stufkens, in tweede instan tie zegde hij toe, na het tot stand komen van de wet met een algemene maatregel van bestuur te zullen komen, waarbij wordt bepaald, dat bijeenkomsten van cul turele aard en bepaalde sportwedstrijden niet als openbare vermakelijkheden mo gen worden beschouwd. Dit was een be langrijke tegemoetkoming aan de wensen van de P. v. d. A.-fractie, wier steun aan het voorstel nu vrijwel zeker is. Weinig gevoelde de bewindsman er ech ter voor van de passage „politieke optoch ten of politieke bijeenkomsten in de open lucht" het woord „politieke" volgens een ander amendement-Stufkens te schrap pen. Onder het verbod zouden dan ook godsdienstige bijeenkomsten en processies vallen, zodat prof. Beel „politieke" dan liever door „niet-godsdienstige" vervan gen zag in plaats van het te laten verval len. Zo schipperende kwam men een heel eind op streek, al bleven er veel (uiteen lopende en soms zelfs met elkaar tegen strijdige) wensen onvervuld. Het bleef voor regering en Kamermeerderheid ech ter een raadsel, waarom de communist Haken in het ontwerp een „regelrechte aanslag op de verworven vrijheden van ons volk" zag, al zal het artikel inzake de politieke optochten daaraan wel niet vreemd zijn geweest. De minister betoog de terecht, dat het ontwerp aan de ver draagzaamheid ten volle uitdrukking geeft aan de ene kant eerbiedigt het de godsdienstige overtuiging van de overgrote meerderheid van het Nederlandse voik, anderzijds neemt het een grote soberheid in acht ten aanzien van de maatregelen, die de beletselen tot het beleven van die overtuiging dienen weg te nemen. „Geluk kig is het volk, dat in volle vrijheid op zo hoog niveau over deze aangelegenheid van gedachten kan wisselen", zo besloot minister Beel zijn rede. daar veelal om de verveling te doden, in slafelijke arbeid. Waarom zouden de men sen in een woning drie-hoog van een mi nimum kubieke meter inhoud, op Zondag niet mogen genieten van Gods heerlijke natuur en de ondergrondse mijnwerkers hun longen in bos en hei niet eens vol mogen zuigen? De hear Stufkens (P.v.d.A.) had aandacht gevraagd voor het adres van het Neder lands Olympisch Comité, dat zich o.m. zorgen maakt over jeugdwedstrijden, waarvoor een geringe entreeprijs wordt geheven om de kosten te dekken. Het hef- l Vrfn .®n'r®e zal echter niet alleen be- zi.in. of van een openbare verma- i-iïï 2eid sPra^e 's- Openbare vermake lijkheden zullen immers algemeen vóór 13 uur verboden zijn en de gemeenteraad kan uitmaken, in hoeverre dit ook daarna het geval zal zijn. Het bijzondere karakter van zeilwedstrijden stempelt deze niet tot openbare vermakelijkheid. Voor wedstrijden zal dit van wor,<?en uitgemaakt. De burge-watersnood als straf voor de Zondagsont- meesters zullen hopelijk een wijze ge- heiiliging zou moeten worden beschouwd, matigdheid betrachten bij het verlenen Ook Engeland, waar het ideaal van ds van ontheffingen, aldus de minister. In I Zandt zeer dicht is benaderd, werd door de eenzelfde licht moeten ook kermissen op j ramp getroffen. Bovendien vervalt men De heer Maenen (K.V.P.) tekende in een uitstekende speech verzet aan tegen de eisen, die ds Zandt (S.G.) had gesteld. We behoeven God niet alleen te dienen door thuis te zitten en al het andere afschrik wekkend te achten. De somberheid van ds Zandt's volgelingen werkt eer de bui tenkerkelijkheid in de hand dan de opvat ting van de zonnige levensblijheid van St. Franciscus Ook had het de katholieke af gevaardigde tegen de borst gestuit, dat de ^l' ''"t 'ri('"8triële stadsdeel van Malaga zal spoedig een geheel nieuwe stadswijk verrijzen, waarvan de bouw te danken is aan de energieke bisschop dier stad, de vroegere journalist mgr A. Harrera. Het stadsdeel, dat een mo e par ue moet worden, zal bestaan uit 2244 woningen, een grote kerk. i scholen en een groot gebouw voor sociale arbeidszorg, bioscopen en thea ters en een gebouw der K.A. De vooruitstrevende bisschop streeft er-1 zond gebied, dat bovendien een uitzonder- naar binnen drie jaar een voorbeeldige;lijk panorama biedt. Het terrein loopt in parochie in zijn eigen residentie in het'een lange strook uit van 158.000 m2, waar leven te roepen en een daad te stellen,!de openbare gebouwen en scholen verrii- om de arbeiders in hun moeilijke toestand zen Ds Zandt was danig van zijn stuk ge bracht. Hij was „onverhoeds overval len". Maar wat hij verkondigd had dit aan het adres van mr Schmal (C.H.) was geen particuliere uitspraak, doch overeenkomstig Gods woord. De room. sen mochten dan smalend over zijn som berheid praten, maar „in onze kringen zijn de kerken overvol". En dat kon niet gezegd worden van de katholieke kerken in Frankrijk, Italië en Argen tinië. Ook zijn er in de protestantse lan den veel minder communisten, zo stelde de dominee vast, zonder overigens een definitie van „protestants land" te ge ven. Merkwaardig genoeg verklaarden o.a. prof. Komrae en mej, dr Klompé (K.V.P.) zich bereidt een amendement- Zandt te steunen, dat niet van de mini maal (5) vereiste handtekeningen was voorzien. De heer Ritmeester (V.V.D.) was komen verklaren, dat de liberale fractie tegen de wet zou stemmen en ook haar fiat aan de amendementen zou onthouden. Het Ne derlandse volk heeft volgens hem geen behoefte aan een nieuwe Zondagswet: het gaat nu goed en er kunnen alleen maar ellende en ongenoegen uit voortkomen. „Dit meest radicale tegen" was voor dr Bruins Slot (A.R.) aanleiding te conclude ren, dat de liberalen dus blijkbaar tegen bescherming van de Zondagsrust zijn. „Hoe kun je nu zo'n domme conclusie trekken riep de heer Ankersmit (VVD) verontwaardigd uit. De A.R.-afgevaardig- de verzocht de „kennelijk geprikkelde he ren" hem te laten uitspreken.. „Voor ons is er in elk geval geen enkele re den meer om op de wensen der V.V.D. tot politieke samen werking met de A.R. in te gaan" zo verzekerde hij. Ds Zandt kreeg van zijn gereformeerde broeder nog te horen, dat het niet te rijmen valt met de Hei- delbergse cate chismus de Zon- overheid aan de OCH, wij willen er ronduit voor uit komen: wij houden over het alge meen niet van de ultra-moderne kunst met de verschillende ismerichtin gen. Dat is waarschijnlijk jout van ons; een gebrek in ome artistieke vorming. Doch allons, leven en laten leven; wij willen onze Kunstredactie geen concur rentie gaan aandoen en dus houden wij het maar bij onze liefde voor de oude kunst. Een Jan Steen b.v. vinden wij prachtig...! Nog zo gek niet.' Wat Kijk ons grootste bezwaar tegen de ismen-kunst is. dat „het niet lijkt'' Je weet soms niet. wat het voorstelt: ren spelletje van: „ik zie, wat jij niet ziet". Doch wat de kunstenaar gezien heeft, toen hij schilderde nou,'dat ziet men raak niet terug, zelfs niet met de stout ste fantasie. Daarom vinden wy het een hele kunst om Kunstredacteur te zijn.' Ku voelen wij ons echter een weinig bezwaard. Gaan er communistische nei gingen bij ons ontluikenT Wij kwamen tot deze geivetensvraag. toen wij lazen, dat dc schilder Pablo Picasso van het bestuur der Franse Communistische party een uitbrander heeft gekreaen. omdat een door hem geschilderd portret van wijlen Stalin „niet leek". Die afkeer van dat „niet lijken" row toch niet svrcifiek-communistisch zijn Bij de communisten lijkt anders zoveel nergens op! Het rode Soviet-paradijs b.v. lijkt net zoveel op het Paradijs als een concentratiekamp op een vacantie-rust- oord Vandaag, lezers, geeft de kalender eerlijk toe, dat het lente is in het land. Waar het sterke benen zjjn die de weelde (ook van het voorjaarkunnen dragen, plaatsen wij hierboven een foto waarop een cit met stevige poten en 'n kindje, dat nog niet op eigen benen hoeft te staan, elkaar in de prille voor jaarszon ontmoeten. BRUINS SLOT (A. R.) geen samenwerking met. V. V. D dagsheiliging door de burgers te doen opleggen. Prof. Oud (V.V.D.) mengde zich nu voor het eerst in het debat om de aanval van dr Bruins Slot af te slaan. We hebben reeds een stuk sociale Zondagswetgeving gekregen, zo redeneerde hij, verdeeld over verschillende wetten, o.m. de Arbeidswet ten en de Winkelsluitingswet, die zelfs door de „zo verz -vilffke liberalen" wor den toegejuicht. Bovendien is er genoeg verdraagzaamheid in Nederland. Ons standpunt is, dat godsdienst-oefeningen nooit en nergens mogen worden gestoord Inderdaad achtte prof. Oud met minister Beel het Nederlandse volk gelukkig,, zelfs zó gelukkig, dat de voorgestelde wet niet nodig is Er schijnt niet veel vrees meer behoe ven te worden gekoesterd, dat het ontwerp de Eerste Kamer niet zal bereiken. Hoe die echter op een vervanging van de hui dige uit 1815Ü) daterende wet zal reage ren??? AD INT. Dit deel van de Raad meent daarom te moeten volstaan met het stellen van een rangorde van de verschillende middelen, welke in aanmerking zouden komen, in dien de regering, op grond van haar analyse van de economische toestand, toch zou besluiten tot het nemen van conjunc- tuurpolitieke maatregelen. Het meent in belastingverlaging de meest aantrekkelijke vorm van werkgelegenheidsschepping te moeten zien. Een versnelde afwikkeling van oorlogs schade wordt door dit deel van de Raad aanvaardbaar geacht, indien conjunctuur- politieke maatregelen nodig zouden blij ken. Met betrekking tot de overneming van credieten door de Herstelbank is dit ge deelte van de Raad van oordeel, dat het effect daarvan niet te hoog mag worden aangeslagen- Bovendien meent dit deel concrete maatregelen op korte termijn ter bestrijding van de luiidige werk- dez^t-ersllr^TanvaTrdtaar'tordt ge- loosheid. In een nader advies zal de Raad ingaan op meer fundamentele problemen. Naar aanleiding van de voorstellen, die thans door de regering zijn h» kend gemaakt inzake huurverhoging en belastingverlaging, heeft de rege ring ook het advies van de Sociaal Economische Raad inzake het vraagstuk der werkgelegenheid, dat door de Raad op 28 November 1952 was vast gesteld, voor publicatie vrijgegeven. Dit advies is nog slechts een interim advies, dat voornamelijk ingaat op de mogelijkheden tot het nemen van te hulp te snellen. Hij heeft om zijn plannen te verwezen lijken de beschikking gekregen over het enige terrein, dat de stad nog overgeble ven is. Malaga wordt n.l. door bergen en zee ingesloten en biedt weinig mogelijk heid tot expansie. Maar de 600.000 m2, welke nu als bouwgrond vrijgegeven zijn, liggen in een -thndelijke omgeving, Om ringd door tuinen en akkers; het is ge- Bij Centerville in de Amerikaanse staat Californië is Vrijdag een viermotorig Amerikaans transportvliegtuig, dat mili tairen vervoerde, neergestort en in brand gevlogen. Alle 35 inzittenden kwamen om het leven. De militairen waren op weg naar het Veije Oosten. Het toestel raakte bij een landingspoging op het vliegveld van Oak land een heuvel waarna het neerstortte. Volgens ooggetuigen trachtten verschei dene inzittenden het brandende wrak te verlaten, doch zij slaagden hierin niet. Ziekenauto s, die snel ter plaatse waren, konden een aantal zwaar gewonden op nemen, doch op weg naar het ziekenhuis zijn de slachtoffers overleden. De woningen worden in twee soorten gebouwd, etagewoningen en herenhuisjes: doch alle gezinnen krijgen de beschikking over een stuk tuin voor een prijs: de huur varieert tussen 12,50 en 9,50 per maand. In het midden van deze wijk, hetwelk „St. Jozef" komt te heten, verrijst een kerk. De zeven scholen kunnen 1400 leer lingen hebben. De kosten der werkzaamheden worden voorlopig geraamd op 120 millioen gulden (1200 millioen poseta's), welk bedrag bij een gebracht wordt door het diocees, het ministerie van Arbeid en het Ministerie van Opbouw. Stalin's opvolger. Malenkof, heeft af stand gedaan van zijn functie van secre taris van de communistische partij in de Sovjet-Unie. Radio-Moskou meldde Vrij dagavond, dat de nieuwe Sovjet-premier op eigen verzoek van deze functie was ontheven Het besluit hiertoe werd 14 Maart genomen op een voltallige verga dering van het centrale comité van de partij. Nikita Kroesjtsjef is benoemd tot Malenkof's opvolger als partijsecretaris. Door deze reorganisatie wordt voor de eerste maal sedert Stalin aan de macht kwam het hoogste gezag in de Sovjet unie uitgeoefend door iemand, die geen lid is van het partij-secretariaat.. Stalin was secretaris van 1922 tot aan zjjn dood. Pas in 1941, kort voor de Duitse invasie, werd hij premier. Voorts schijnt Malenkof het aantal partij-secretarissen te hebben gehalveerd. Op het jongste partijcongres, in October j.l„ werd een uit tien personen bestaand secretariaat onder leiding van Stalin en Malenkof gekozen. In de bekendmaking van Radio-Moskou van Vrijdagavond werden echter de namen van slechts vijf secretarissen genoemd. Reuter tekent hierbij aan, dat Ma lenkof klaarblijkelijk streeft naar ver eenvoudiging. Zo werd bij de reorgani satie onmiddellijk na Stalin's overlijden het aantal leden van het presidium van de partij verminderd van 36 tot 14. De nieuwe reorganisatie schijnt geenszins een afbreuk aan Malenkof's opper macht in te houden. De nieuwbenoemde partijsecretaris Kroesjtsjef is een der naaste medewer kers van Malenkof. Sinds het laatste partijcongres in October is hij sterk op de voorgrond getreden. Hij critiseerde op het congres vooraanstaande partijleden wegens verwaarlozing van het ideologi sche werk. De heide huizen van het Oostduitse parlement hebben Vrijdag in een verenig de zitting de conventies van Bonn en het 15.DO-verdrag „nul en van gener waar de voor hef Duitse volk" genoemd. De Volkskamer en de landenkamer spraken zich nogmaals uit vóór een conferentie Van de vier grote mogendheden over de Duitse eenheid en een vredesverdrag. DP afgevaardigden juichten toen de Voorzitter van de vergadering telegram men van Oost. en West-Duitsers voor as, waarin er bij de rode Oostduitse re dering op wordt aangedrongen eigen Oaiinnalp strijdkrachten op de been te brengen JPremier Grotewohl was het felst in Z|in commentaar Hjj zeide, dat de be- aehtiging door de Westduitse bonds- da •een daad van natior.aal hoogver- oad" was jDe eerste stap van alle va aenandslievende en democratische krach-1 militaire integratie. ten is nu het omverwerpen van het regiem van Adenauer", aldus riep hij uit.. De voorzitter van de volkskamer, Dieckmann, zeide dat 't Westduitse par lement door de bekrachtiging van de conventie van Bonn en het E.D.G.-ver- drag zijn recht om namens en voor de West-Duitsers op te treden heeft ver speeld „Het enige parlement in Duits land. dat zich nog een Duits parlement mag noemen, is de Oostduitse volkska mer", aldus deze communist. Een woordvoerder van het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken noem de de goedkeuring van het E.D.G.-ver- drag door de Westduitse bondsdag „een zeer verheugende stap voorwaarts" voor de totstandkoming van de Europese De Joegoslavische minister van buitenlandse zaken, Popovitsj, lieeft Vrijdag tegenover journalisten verklaard, dat de besprekingen van maar schalk Tito met de leiders van de Britse regering ,,van grote betekenis zullen zijn voor het handhaven van de vrede op de Balkan en in de wereld". Er was echter geen sprake van een verdrag tussen Groot-Brittannië en Joegoslavië, want Tito had Churchill er niet om verzocht omdat huidige betrekkingen bevredigend zijn. Over de kwestie-Triest zeide de min's- ter, dat Joegoslavië te allen tijde bere d is hierover met Italië te onderhandelen. „Maar deze onderhandelingen moeten op hoger niveau gevoerd worden dan tot dus ver. Alleen directe onderhandelingen tus sen de beide betrokken landen kunnen het probleem tot een oplossing brengen" zo meende hij. En hij nam een deel van de welwillende indruk, die deze verklaring maakte, weg door te vervolgen: „Indien de Italiaanse regering evenveel begrip toont als de Joegoslavische, kan het pro bleem worden opgelost". Over een eventueel bezoek van Tito aan de Ver. Staten zeide Popovitsj, dat dit van Washington afhangt, naar dat Tito er geen bezwaar tegen heeft. Voorts zeide hij, dat de Joegoslavische regering het beter acht buiten het Atlantisch pact te blijven. Popovitsj deelde in antwoord op een vraag mede, dat noch Churchill noch Eden bedenkingen hadden geopperd over de ge wetensvrijheid in Joegoslavië „Zij waren te beleefd en te correct om dergelijke bedenkingen te opperen", zeide hij. Wel was dc Britse ministers iedere inlichting gegeven, die zij over deze aangelegenheid wensten. Kardinaal Stepinac was volgens de minister vrijgelaten als gevolg van het streven van Joegoslavië om tot „een regeling van de betrekkingen tussen Kerk en Staat te komen". In een officieel communiqué over de besprekingen wordt verklaard, dat het bezoek van Tito ertoe heeft bijgedragen „het begrip tussen de beide regeringen meer te ontwikkelen en de vriendschap tussen beide landen 1 e verstevigen". Deze banden zjjn van blijvende aard, aldus voorspelt het communiqué. De beide landen verklaren gemeen schappelijk belang te hebben bij verzet tegen eventuele agressie en bij het handhaven van de nationale onafhan kelijkheid, Zij zijn het er over eens, dat in geval van agressie in Europa het hieruit voortvloeiende conflict nauwelijks van een plaatselijk karak ter kan blijven. In diplomatieke kringen te Londen oordeelt men, dat het communiqué voor het eerst openlijk steun geeft aan de reeds lang in Britse kringen heersende opvatting, dat een eventuele door de Russen op touw gezette aanval tegen Joegoslavië een algemene oorlog zou be tekenen. Tito heeft op de laatste dag van zijn verblijf Hampton Court, het paleis van koning Hendrik VIII, bezocht Vervol gens begaf hij zich naar Windsor Castle, 't buitenverblijf van koningin Elizabeth II labourpartij de lunch in het parlements gebouw te Londen. Hier was hij voor het eerst zonder de sterke bewaking, die hem tot dat tijdstip steeds had omringd Op het terrein v'an het parlementsgebouw is het namelijk verboden wapens te dragen. Bij een receptie in de Joegoslavische ambassade ontving Tito 800 gasten, onder wie de Italiaanse ambassadeur Brokt». Als norm wordt uitgegaan van een ge middelde werkloosheid van 95.000 per sonen over de periode van een jaar. De Raad constateert, dat de bestaande werk. loosheid hier met 40.000 boven uit gaat. Volgens het Centraal Planbureau zou een verhoging van de uitgaven voor invesferingsdoeleinden of van de overheid met 100 millioen een verhoging van de werkgelegenheid met ca 10.000 personen en een verlaging van het betalingsbalans overschot met ca 50 millioen tot gevolg hebben gehad. Voor 40.000 personen be tekent dtit een verhoging van de uitgaven met 400.000.000 en een vermindering van het betalingsbalansoverschot met 200.000.000. Verschillende maatregelen, die getrof fen zouden kunnen worden, passeren in het advies de revue, o.a. die ter stimu lering van de productieve investeringen in de private sector. Hierbij worden een aan tal belastingfaciliteiten opgesomd: 1) Ver laging van de belasting op nict-uitgekeer- de winsten; 2) Verdergaande aanpassing van het fiscale winstbegrip aan bedrijfs economische opvattingen; 3) Verlenging van de werkingsduur van de Wet Hcrka- pitaiisatie; 4) Verlening van de werkings duur Wet op dc vervroegde afschrijvingen en 5) Uitbreiding van de termijn, waarbin nen verliescompensatie mogelijk is. Voort worden besproken conjunctuur- compenserende maatregelen door de overheid, en maatregelen, liggende op hel terrein van organisatie en coördinatie. Een deel van de Raad is van mening, dat voor een werkgelegenheidspolitiek op korte termijn de uitvoering van het hierna volgende globale programma aanbeveling verdient (in millioen): 1. Het uittrekken van additionele gelden voor openbare werken (incl. werken door de lagere publiek rechtelijke lichamen en overheids- en semioverheidsbedrijven) 2. Het opvoeren van de woning bouw boven de in het plan 1953 voorziene omvang van 58.000 wo ningen ca 3. Versnelde afwikkeling oor logsschade (m.n. schade aan ge bouwde onroerende goederen en huisraadschade) en uitkeringen in de consumptieve sfeer met een sterk sociaal karakter ca. 100 4. Belastingverlaging, ongeveer gelijkelijk te verdelen over belas tingverlaging met een stimulerend effect voor de investering in be drijven en belastingverlaging, wel ke rechtstreeks aan de consumptie ten goede komt ca, 5. Overneming credieten door de Herstelbank ca. acht als middel om uit een bestaande nood-situatie te geraken. Op zichzelf wordt het een onjuiste figuur geacht eerst de naar aller inzicht voor de bedrijfs voering noodzakelijk geachte middelen door de fiscus ten dele aan deze bedrijven te doen onttrekken, om deze dan langs een vrij ingewikkelde weg wederom naar deze bedrijven toe te voeren- Dit deel van de Raad meent daarom dit middel alleen te kunnen aanbevelen, in dien tegelijkertijd waarborgen worden ge schapen, dat in de toekomst de voor de bedrijfsvoering noodzakelijke middelen, zonder deze overhevelingsprocedure, in het bedrijf kunnen worden gehouden. ca. 75 50 125 50 Totaal ca. 400 Een nadere uitwerking van dit pro gramma moet aan het regeringsbeleid worden overgelaten. Een ander deel van de Raad acht het niet juist, thans een concreet programma in kwantitatieve vorm aan te bevelen. In de eerste plaats meent dit deel van de r -,f„„ „„It I Raad enige twijfel te moeten koesteren ^!U^™lkt®.Tl0,rneLl.eide[?.va,1.<le|met betrekking tot het conjuncturele karakter van de huidige werkloosheid. Vervolgens acht het de betalingsbalans positie van Nederland nog niet van zo danige aard, dat inflatoire middelen zon der zeer grote risico's kunnen worden aangewend. En ten slotte acht het de mogelijkheden m»t betrekking tot de in dit advies besproken middelen niet in ge lijke mate kwantificeerbaar. Gisteren is 'n algemene maatregel van bestuur met betrekking tot de Winkel sluitingswet verschenen, waarin bepaald wordt, dat winkels, waar uitsluitend of in hoofdzaak tabak en tabaksproducten plegen te worden verkocht, uitsluitend voor het verkopen van die waren met in gang van Maandag a.s. over het gehele land tot des avonds zeven uur geopend mogen zijn. Nu Maandag j.l. de werving van vrij willigers voor de B.B ook in de provin cies Noord- en Zuid-Holland is begonnen (met uitzondering van de grootste drie steden, waar de werving half April aan vangt) is het aantal mannen en vrouwen, dat zich volgens de beschikbare gegevens als vrijwilliger heeft gemeld, gestegen tot 84.946. In vele gemeenten is het totaal benodigde aantal vrijwilligers reeds aan wezig. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in Korea zijn gesneuveld op 18 Maart j.l,: De 25-jarige kapitein B J. T Kame- vaar, ongehuwd, afkomstig uit Arnhem; de 27-jarige soldaat eerste klasse E. Men- sink. ongehuwd, afkomstig uit Enschedé en de 23-jarige soldaat J. te Kamp. even eens ongehuwd en afkomstig uit Nij megen. In gezaghebbende Nederlandse kringen te New-York meent men te weten, dat in een schrijven van Koningin Juliana, dat Prins Bernhard de volgende week per soonlijk aan Eisenhower zal overhandigen, een beroep wordt gedaan op de president der Ver. Staten, om een oplossing van het vluchtelingenvraagstuk metterdaad ter hand te nemen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1