De „STENTOR" stuitte op de „Spaarnestroom" f* Kardinaal Stepinac mag geen bezoekers meer ontvangen Ver. Staten willen Russisch antwoord Menon ziet „hoopvolle tekenen duidelijk Verkiezingen van 2 minuten ZAPOTOCKY PRESIDENT VAN TSJECHO-SLOWAKIJE Tito is uitermate tevreden over zijn reis naar Londen Had POOLIJS geen SCHULD? RAMPENLONDS VEILING IN DEN HAAG Half Droom op Jaarbeurs voor man, vrouw en kinderen Redding in dichte Kanaalmist gezonken schip veilig in Dover SB* Naar de 85 millioen m Figl geeft opdracht terug Maandag 23 Maart 1953 sDAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Midscheeps stond een eenzame man lm Geruchten over a.s. uitwijzing H. Vader zegent menigte op St. Pietersplein Willem Ravelli verlaat het podium Ex-koningin Narriman in Egypte Politieke Commissie behandelt ontwapening 't Was ook overal zo vrij open en gezellig Siroky premier, Novotny hoogste partij-functionaris Februari-storm bleef ver van de ijsgrens Een Toorop naast een brom fiets V WEERBERICHT "N Sloepen raken op drift Nationaal Rampenfonds Op de Zaterdag gehouden vergadering van de Politieke Commissie 'NN.-Assemblée is een door veertien landen gesteunde resolutie, waarin werd aangedrongen op het voortzetten van de onderhande lingen over ontwapening, met vijftig tegen vijf stemmen aangenomen. Vijf landen onthielden zich van stemming. De Sovjet-Unie en zijn satellietstaten stemden tegen; Argentinië, Birma, Indonesië, India en Saoedi-Aiabië onthielden zich van stemming. De weerverwachting van het KNMI geldig van heden- tot morgenavond, luidt: In de nacht en ochtend op vele plaatsen mist of laaghangende bewolking, maar later op de dag hoofdzakelijk in het Zuiden van het land Kans op enkele opklaringen. Weinig wind, maar langs de Waddenkust later matige Westelijke wind. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Dinsdag 24 Maart: Zon op 6.34 uur, onder 19.00 uur. Maan op 12.32 uur, onder 4.28 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Vrijdagavond laat kwam het Nederlandse schip „Spaarnestroom" op ongeveer vier mijl afstand van Dover in een dikke mist in aanvaring met het Duitse s.s. ,5Waldemar Sieg", waardoor de Nederlander zo ernstig werd beschadigd, dat de boot dreigde te zinken. De wand van het schip werd geheel opengescheurd en binnen tien minuten stond het water tot aan het dek. Het zonk echter slechts gedeeltelijk en een schip van de K.N.S.M., de „Stentor" heeft katis gezien de „Spaarnestroom" op sleeptouw te nemen en de haven van Dover binnen te brengen. Werd aanvankelijk nog een lid Van de zestienkoppige bemanning vermist, later werd de man op het Verongelukte schip aangetroffen De kapitein van de „Stentor", de heer R. P. Bos, arriveerde Zondag in de haven van Amsterdam en vertelde daar het verhaal van de redding Van de „Spaarnestroom" en zijn bemanning. de sloep terug en gingen vier man aan boord van de „Spaarnestroom" om via een lijn zware manillatrossen over te brengen. Een lichtmatroos bleef in de met een lijn aan de „Spaarnestroom" vastge bonden sloep achter. Tijdens het inpalmen van de lijn ontdekte men, dat deze sloep „los was geslagen #en op drift geraakt. Aan boord van de „Stentor" werd ogen blikkelijk een tweede sloep met zes man gestreken om de eerste achterna te gaan. Een geenszins gemakkelijk karwei tijdens de mist op deze druk bevaren scheeps- route. Gelukkig slaagden de mannen er in de eerste sloep te bereiken. Zij werd, nadat de lichtmatroos was overgestapt' aan de golven prijsgegeven. Dit was dé eerste tegenvaller. De tweede sloen keerde naar de „Spaarnestroom" terug en het overbrengen der trossen werd voort gezet. Totaal werden er vier op het voor schip vastgemaakt. Nadat de mannen De „Stentor", van Suriname op thuis reis naar Nederland, bevond zich Zater dagmorgen omstreeks half zeven op on geveer zes mijl ten Westen van Dungeness in een dikke mist het zicht was maar anderhalve mijl toen men plotseling aan bakboord een schip zag, dat naar het 'eek voor de „Stentor" wilde overvaren. Onmiddellijk werd een waarschuwings Sein gegeven en veiligheidshalve een uit wijkmanoeuvre gemaakt. Dichterbij ko oiend zagen de opvarenden van de „Sten tor", dat het achterstuk van het schip, (naar later bleek) de „Spaarnestroom onder water stak en midscheeps een een- tsme figuur druk stond te zwaaien. De Stentor" stopte en een sloep met de fierste stuurman en vijf matrozen werd gestreken. Er stond een behoorlijke dei ning of zoals kapitein Dros uit uitdrukte: ..De zee was tamelijk hobbelig"- De man, die slechts gekleed was in zijn ondergoed fin een jas, werd van boord gehaald, naar de „Stentor" gevaren en daar onmiddellijk naar kooi gebracht. Hij had een flinke Verkoudheid opgedaan en was als gevolg van de doorstane ontberingen bijna niet in staat tot spreken. Het was de veertig jarige olieman C. Schuurman uit Amster dam, die de enige vermiste was van de Zestienkoppige bemanning van de „Spaar nestroom". Kapitein Dros besloot een poging te wagen het schip op sleeptouw te nemen en naar Dover te brengen. Daarom voer De aardbeving in Turkije heeft aan meer dan 500 mensen het leven gekost. Het aantal gewonden bedraagt meer dan 2000, het aantal daklozen 15000. Er zijn 2000 gebouwen vernield en 6000 bescha digd. In het plaatsje Guenen, waar veer- Hg doden te betreuren vielen, zoeken overlevenden tussen de puinhopen naar slachtoffers. hiermede gereed waren, keerden zij naar de sloep terug en wilden naar de „Sten tor" roeien. Zover kwam het echter niet, want door de deining maakte ook deze sloep op drift. De schepelingen kregen de schrik van hun leven. Waarheen moesten zij in deze dikke mist? Toen men aan boord van de „Stentor" merkte, dat de sloep niet terugkeerde werd telegrafisch aan de schepen in de omgeving verzocht uit te kijken. Tot niet geringe opluchting van de op varenden der afgedreven sjoep doemden al vrij spoedig in de mist de contouren op van een schip en groot was de verbazing toen dit het zusterschip „Hector" van de K.N.S.M. bleek te zijn. Ook de bemanning van de „Hector", die naar „een sloep" stond uit te kijken was niet weinig ver wonderd, toen zij bemerkte wie de inzit tenden waren. Kapitein Dros wist spoedig dat zijn mannen op de „Hector" zaten. Toen de mist enigszins was opgetrok ken kwam de „Hector" langszij de Sten tor" en keerden de elf mannen aan boord yafl, '?un sc'1'P terug. Inmiddels was het half twee geworden eer met het slepen een begin kon worden gemaakt. Lang zaam werd het toerental van de motoren opgevoerd en met een vaart van zes mijl aanvaardde de „Stentor" met zijn sleep ae reis naar Dover. Enige mist was er nog steeds en de kapitein liet aan een naar het uiterlijk op een loodsboot gelij kend vaartuig, dat men tegenkwam, vra gen of het soms een loods aan boord had. Het bleek echter geen loodsboot, maar een Engels schip te zijn, uitgerust met radar, dat op weg was naar Dover. Het seinde: „volg maar". Met dit schip als richting aangever en vanzelfsprekend ook volgens het zelf uitgezette bestek werd naar Do ver gekoerst, waar de sleep om half vijf binnenviel. Daar stonden op de kade de Ongelofelijkmaar uit deze ruïne kwamen drie mensen gekro pen, die slechts licht gewond waren. Het ongeluk gebeurde Zaterdagmiddag ter hoogte van Lisse op de rijksweg Den Haag Amsterdam. Volgens een K. N. P.-bericht heeft de Joegoslavische regering 't strengste verbod uitgevaardigd, nog enig contact op te nemen met Kardinaal Stepinac de aarts-bisschop van Zagreb, wie, zoals men weet, nadat hij uit zijn lang' durige gevangenschap was ontslagen, een vaste verblijfplaats in Joegoslavië werd aangewezen, welke hij niet mocht verlaten. brengen, zo lang de betrekkingen tussen Kerk en Staat niet geregeld zijn. Op 12 Januari van dit jaar had Tito een aantal bisschoppen voor een bespreking uitgenodigd en hun een plan voorgelegd tot regeling van het conflict tussen Kerk en Staat. In hun gemeenschappelijk ant woord hadden de bisschoppen geweigerd, het plan, dat voorzag in de stichting van' een soort nationale kerk, zelfs maar in overweging te nemen. Zij eisten volledige vrijheid van geweten en van godsdienst als basis voor iedere onderhandeling. Een speciale commissie is daarop door de regering belast met de uitwerking van een wetsontwerp, dat o.m. de toetreding van priesters tot patriottische verenigingen zou voorschrijven. Er lopen intussen geruchten over een aanstaande uitwijzing van kardinaal Stepi nac uit Joegoslavië. De reden, welke de regering tot het ver bod tot contactnemen met de kardinaal genoopt heeft, is volgens haar, dat hij verschillende interviews heeft toegestaan, waarvan de inhoud in strijd wordt geacht met de veiligheid van de staat. Volgens K.N.P. hebben de laatste maan den zelfs de Kerkelijke autoriteiten in Joegoslavië geen toestemming meer kun nen krijgen, zich met de kardinaal in ver binding te stellen. De regering heeft te kennen gegeven, geen wijziging in haar houding te zullen opvarenden van de „Spaarnestroom", die door de „Waldemar Sieg" waren overge nomen, te wachten: overgelukkig, dat ook de olieman behouden van boord was ge komen. De lading van de „Spaarnestroom" wordt thans in Dover gelost, alwaar aan het schip een voorlopige reparatie wordt uitgevoerd. Daarna wordt het naar Am sterdam gesleept, waar het deze week nog wordt verwacht. De olieman werd gisterenmiddag reeds in IJmuiden aan wal gebracht en vandaar Bfr auto naar zijn woning in de hoofd stad gereden. Omstreeks twee uur ln de afgelopen nacht zouden ook de overige vijftien op varenden in Amsterdam terug zijn. Dan werd daar n.l. de IJstroom van de Holl. Stoombootmij. verwacht, die hen in Do ver aan boord heeft genomen. Een hun ner, die na de botsing geruime tijd in een sloep heeft rondgedreven, is, naar ver luidt, nog niet van <je ontberingen be komen. Tot Zaterdagavond was bij het Natio nale Rampenfonds in totaal 84,2 millioen binnengekomen. Sinds Vrijdagavond is de kas dus met 400.000 vermeerderd. De actie van de gezamenlijke omroep verenigingen „Beurzen open, dijken dicht" heeft tot nu toe 4.271.799,80 bijeenge bracht voor het Rampenfonds. De „harteplicht"-actie in Amsterdam ten bate van het fonds is nu geëindigd. Zaterdagavond a.s. zai burgemeester d'Ailly tijdens de uitzending „Beurzen open, dijken dicht" een bedrag, groot 268.929,41, de opbrengst van deze hoofd stedelijke actie, aan het Nationale Ram penfonds overhandigen. Zondag om half yijf in de namiddag heeft Z.H. de Paus van de buitenloggia van de St Pieter de Apostolische zegen gegeven aan een enthousiaste menigte van naar schatting 200.000 mensen, onder wie 50.000 boeren, die op het St Pieters plein voor een grote buide aan de H. Va der bijeengekomen waren. Deze boeren namen deel aan het nationale congres, dat in de afgelopen week te Rome werd ge houden. Omdat het de eerste maal was dat de H- Vader sedert Zijn ziekte in het open baar verscheen hadden tienduizenden Romeinen zich eveneens naar het Pieters plein begeven om de Paus hun vreugde over Zijn herstel te betuigen. Willem Ravelli heeft het besluit geno men na de lopende verbintenissn in dit seizoen zijn carrière als zanger te beëin digen- Het zal dus tevens de laatste maal zijn, dat hij o.a. de Christus-partij in de Pas sionen van Bach zal vertolken. De echtgenote van ®x-koning Faroek van Egypte, ex-koningin Narriman. is gisteravond per vliegtuig: uit Zwitserland vertrokken en hedenmorgen vroeg op de internationale luchthaven Van Cairo aan gekomen. Zij werd niet officieel ontvan gen, doch begroet door familieleden. Een Russisch voorstel tot voortzetting van de onderhandelingen over ontwape ning, werd met 41 stemmen tegen en vijf voor verworpen. Dertien landen onthiel den zich van stemming. In deze motie werd critiek uitgeoefend op de ontwape- nings-commissie van de V. N. Onder de landen die zich onthielden waren Argen tinië. Indonesië, Perzië en Egypte- Bij de aan de stemmingen voorafgaan de besprekingen, zei de Indische afge vaardigde, Menon, dat er z.i. in de laat ste tijd hoopvolle tekenen voor de we reldvrede zijn waargenomen. Hij ver wees naar de „twee grote verklaringen", afgelegd door de Russische eerste mi nister, Malenkof, en de Amerikaanse president, Eisenhower. Het is hoopvol, zo zei Menon, dat de onlangs voorgevallen incidenten niet waren opgevat als uitlokkende daden. De politieke erfenis van wijlen president Gottwald van Tsjecho-Slowakne is snel verdeeld, nauwgezet overeenkomstig het voorbeeld, dat Stalin's overlijden in de Sovjet Ome te zien had gegeven. DP Tsjeschoslowaakse Nationale Vergadering benoemde op voorstel van afgevaardigde John premier Zapotocky tot president. Literaard met algemene stemmen. De verkiezing was in twee minuten afgelopen Hierna werd de nieuwe president onmideliijk gehuldigd door de gehele vergadering Eeu gereedstaand orkest speelde vervolgens de Tsjechoslowaakse en Russische t. Zeer voldaan over de resultaten van j'.in vijfdaags bezoek aan Londen is het ifiegloslavische staatshoofd, president f'to, Zaterdag uit de Britse hoofdstad tertrokken. De bijzondere veiligheids maatregelen werden tot het laatste .kenblik gehandhaafd. Omringd door een Mdopnd politie-escorte werd Tito door Sinister Eden uitgeleide gedaan aan de jhfiemsoever, bij het parlementsgebouw. l en sloep van de Royal Navy bracht de j "ke gast naar het schip je „Galeb", dat «Greenwich voor anker lag. Het. af- bj,e'd was hartelijk. Tito salueerde van- JJ de sloep naar zjjn gastheer. Eden aaide terug met zijn hoge hoed. Er ,te»d weinig publiek. Enkele mensen fc. aaiden. Eden reed snel terug naar het a'fi'kn om verslag uit te brengen aan ambassadeurs van de V. S., Frankrijk n Italië. ^Tevoren had Tito nog enige afschelds- ^ör°Tden voor de B.B.C.-microfoon ge- L °ken. Hij legde hierbij de nadruk op vJ' volledige succes van zijn reis. Hij v^JGaarde diep onder de indruk te zijn de genoten vriendschap en hartelijke VanCVl'i1heid. „Ik ben er meer dan ooit V^ertuigd, dat samenwerking tussen dra„ Slavic en Groot Brittannië zal bjj- fin tot het welzijn der beide volken Van de vrede in de wereld". St-am" de Galeb af zond Tito nog tele- men aan Churchill en de koningin. het telegram aan Churchill zeide hij: „Het was rnjj werkelijk een groot genoe gen l weer te ontmoeten en het recht streeks contact te hernieuwen, dat wij als wapenbroeders in de laatste oorlog Het grote succes van onze be sprekingen kon vooral worden bereikt dank ZIJ uw begrip voor de huidige in ternationale toestand. Ik stel met genoegen vast, dat de ban den tussen onze landen duurzaam zijn en dat wij schouder aan schouder staan bij de verdediging van de vrede". In het telegram aan koningin Eliza beth dankt Tito voor de genoten gastvrij heid. Hoogtepunt der laatste jaren De Joegoslavische pers is uitbundig over Tito's reis. Het partijblad „Borba" noemt het bezoek aan Londen het „hoog tepunt" der buitenlandse politiek van Joego Slavië der laatste jaren. De Lon- denaren, zo hadden de Joegoslavische gasten bemerkt, waren niet zo koel als buitenlanders wel denken Het Belgradose blad Politika, meent dat Tito Moskou een lesje gegeven heeft in het samenwerken van twee sociaal verschillende stelsels. Moskou preekt het, maar brengt het niet in parktijk, aldus dit blad. De verhouding tussen de beide landen is zo uitstekend, dat de behoefte aan een afzonderlijk vriendschapsverdrag niet ge. voeld wordt, meende men in Joegoslavi sche politieke kringen. Zapotocky's plaats als premier is in genomen door vice-premier Siroky, een ^lowaak, die Zaterdagavond door het comité der partij in deze functie \r .n „i ll,0em<l- °P hef voetspoor van Malenkof*® ontslag ais partij-secretaris dinJ gemaakt tussen de lei- rv.rfiw"„llP uitvoerende macht en van de partfj. Gottwald was, behalve staatshoofd, ook voorzitter van het centrale comité der partfl. In deze laatste functie is Zapotocky hem niet opgevolgd. Tot voor zitter van dit comité werd benoemd vice-premier Antonin Xovotny, die ech- ter ook ais vice-premier zitting blijft hou den in het kabinet. Zapotocky heeft onmiddellijk zijn in trek genomen in de burcht van Praag, waar hij een receptie gaf aan het Corps Diplomatique. Tijdens een daarbij uit- esproken rede, herhaalde hij de nieuwe ovjet-slagzinnen over de communisti sche bereidheid tot samenwerking met alle volkeren, en over het verlangen naar vrede, dat zijn politiek bezielt. Zapotocky is thans 68 jaar oud. Hij is zijn leven lang aan de marxistische zaak verknocht geweest. Zijn vader, een be kende revolutionnair uit de tijd der Habs- burgse monarchie en stichter van de I sjechosiowaakse sociaal-democratische partij, voedde hem op tot een voorbeel dig agitator. Reeds vóór de eerste we reldoorlog speelde de jonge Zapotocky t iooS m de Tsechische vakbeweging. I in 1922 werd hü secretaris van de Tsje chische communistische partij Bij de inval der Duitsers werd hij gear resteerd. toen hij trachtte naar Rusland te vluchten. De tweede oorlog bracht hij in een Duits concentratiekamp door Na de bevrijding kreeg hij de leiding der Tsjechische vakbeweging in handen en werd hij een leidend lid in het parlement Hij speelde een zeer ingrijpende rol bij de communistische putsch in Praag 1948, die het communisme in Tsjecho-Slowakije aan de macht bracht. Zapotocky werd toen premier, hetgeen hü tot zün benoe ming tot president is gebleven. De nieuwe president is een artistiek man. Hp geniet enige faam als dichter van revolutionnaire verzen en toneel stukken. In het Duitse concentratiekamp hield hü zich druk bezig met houtsnij werk, waardoor hü door de S.S. met een zekere onderscheiding behandeld werd. Zaterdagavond speelde Radio-Praag een hoorspel van de hand van de nieuwe pre sident, gewpd aan het leven van zün vader. De nieuwe premier, Vilem Siroky, be kleedde vóór zün benoeming de post van vice-premier. In 1950 volgde hü de later terechtgestelde Clementis, eveneens een Slowaak, ais minister van buitenlandse zaken op. Hü vervulde deze functie tot Februari van dit jaar. Siroky werd in 1902 jn Slowaküe ge boren als zoon van een spoorwegarbeider. Tot 1935 bekleedde Siroky slechts een lage post in de communistische partü. In 1935 werd hü gekozen tot communis tisch parlementslid. Na de overeenkomst van Muenchen van 1938 begaf hü zich via Parüs naar Mos kou. In 1944 keerde hü heimelük naar Slowaküe terug waar hü verzetsgroepen organiseerde. Hij werd gearresteerd maar wist te ontsnappen. In 1945 werd hü benoemd tot plaats vervangend eerste minister en in het daaropvolgend jaar tot lid van het Slo waakse presidium en voorzitter van de communistische partü in Slowaküe. De Amerikaanse afgevaardigde, Gross, herinnerde eraan, dat hij enige dagen geleden de aandacht had gevestigd op de rede die Malenkof Zondag 15 Maart had gehouden en waarin hij zei, dat alle pro blemen op vreedzame wijze kunnen wor den opgelost. Gross vroeg om een weloverwogen ant woord op de vragen die hij eerder had gesteld, n.l. of de Sovjet-Unie nu bereid is op opbouwende wijze het probleem van de*ontwapening te behandelen en of de organisatie van de V. N. de plaats is, waar de Russen het probleem van de ontwapening op eerlijke wijze willen be handelen. „Wij kunnen enige teleurstelling over de wpze waarop de vragen zijn behan deld niet verhelen", aldus Gross. De enige reactie van de Sovjet-afgevaardig de was, dat hü de vragen gekunsteld noemde. Gross merkte op. dat de Russen voor het eerst de mogelijkheid van een beperking van de strijdkrachten door een andere methode dan door een bepaald percentage niet hebben uitgesloten. Eerder had de Russische gedelegeerde, Zorin, verklaard dat zijn regering bereid is voorstellen te overwegen, die het stel sel van internationaal toezicht, zoals voor gesteld bü de Sovjet-Unie, beogen te ver beteren. Er moet getracht worden, aldus Zorln, in de ontwapeningscommissie tot overeen stemming te geraken. Twee weken geleden publiceerde prof. ir J. J. Broeze in „De Ingenieur" een ar tikel, waarin hü de stelling poneerde, dat de laatste tientallen jaren, tengevolge van de regressie van het Pool- en pakijs, het gevaar voor opwaaien van het water bij noordelijke stormen in de nauwe trechter van de Noordzee aanzienlijk is vermeerderd. In het nummer van De Ingenieur" van de afgelopen week reageren prof. dr P. Groen uit De Bilt en prof. dr S. W. Visser op het artikel van prof Broeze. Volgens prof. Groen is het duidelijk, dat de opzet, die door een Noordelijke wind in het Zuidelijke deel van een open zeegebied veroorzaakt kan worden, zowel afhangt van de uitgestrektheid van dit zeegebied van Noord naar Zuid als van de afstand, waarover de storm Noord- Zuid blaast. Bepalend voor de uitkomst is de kleinste van deze twee afmetingen en dat is voor onze kust in het gevaar lijkste geval een Noord-Noordweste lijke storm altijd de lengte van de storm. Dat zulk een storm zou reiken van de rand van het pakijs (73 graden Noorderbreedte) tot in de Zuidelijke Noordzee, komt niet voor. Bü de storm van 31 Januari 1 Fe bruari was de lengte van de Noordstro ming, toen zü de Noordzee binnendrong, ook veel minder dan de afstand tot het pakijs, zelfs al had de grens van dat pak ijs nog daar gelegen waar hjj vijftig jaar geleden lag. De conclusie van prof. Groen is, dat er geen reden is om aan te ANTONIN ZAPOTOCKY (Van onze Haagse redacteur). Honderden hebben dit weekeinde deels nieuwsgierige, deels begerige blikken ge worpen op de bijna 1200 kunstvoorwerpen en antiquiteiten, welke vandaag en mor gen in het Haagse Gemeentemuseum wor den geveild. Het is wel een zeer merk waardige collectie, welke hier is bijeen gebracht. Maar ook de schare belang stellenden, die op de beide kijkdagen de contröle passeerde, was van een zeer uit eenlopend karakter. Men zag er bijv. Za terdag zowel de Braziliaanse gezant als de burgerjuffrouw, die geen enkele vei ling kon laten passeren; kunsthandelaren werden voor de voeten gelopen door post zegelverzamelaars; collectionneurs onder wierpen penningen aan een nauwgezet onderzoek, terwijl bakvissen voor een Chinese vaas uit de Sung-periode niet meer dan een terloops „schattig" over hadden. De waarde der tentoongestelde stukken is ook erg verschillend. Er hangen teke ningen van Willem van Konijnenberg Jan Toorop, Matthijs Maris, Suze Robert son, Jozef Israels en Haverman, etsen, litho s en houtsneden van Jan Poortenaar Bauer, Haverkamp, Kathe Kollwitz. Odi- l°n Redon. Aart van Dobbenburg en An ton Pieck waarvan de kwaliteit niet altijd even goed is als de namen zouden doen vermoeden. Maar er zijn ook stukken van minder bekende of zelfs van onbekende meesters, die 't bekijken meer dan waard zijn. En natuurlijk is er de „kitsch" even eens rijkelqk vertegenwoordigd. Men kon prachtig Fries of Javaans houtsnijwerk aantreffen, naast een opge poetste Vestaalse maagd, die meer dan griezelig is. Er is prachtig familie rose Boheems kristal, Delfts blauw, Indisch koper, Frans aardewerk, Venetiaans glas en Saksisch porcelein. Doch ook zijn er ordinaire schemerlam pen, poppen „met beweegbare ledematen en ogen", een alledaags visbestek en een koperen handspuit, waarmee degelijke werksters ten plattelande nog wel de ra men van de dominéés- of notariswoning schoonwassen. Een kunstkoper heeft het organisatie comité voor de collectie in haar geheel reeds een bedrag van 20.000 geboden. Men is er niet op ingegaan, want ver wacht wordt dat deze som als minimum voor de veiling-opbrengst kan worden ge raamd. Tijdensde veiling kan men zich voor I.een stoel reserveren. nemen, dat de grens van het pakijs het stormvloedgevaar op onze kust belang- rük beïnvloedt. Vijftig jaar geleden zou een storm als die van 31 Januari1 Fe bruari even catastrofale gevolgen hebben gehad hebben als hü nu gehad beeft. Prof. Visser vestigt de aandacht op de eigenschappen van de windbewegingen rond een depressie. Dit „cyclonale" wind- systeem, waarvan de richting tegen de wijzers van de klok in is, brengt bewes ten het depressiecentrum de Noorden winden, die het water in de trechter op stuwden, maar Oostelijk ervan Zuiden winden, aan de Noordkant Oostenwinden. Deze Oostenwinden moeten het door dringen van Poolwater in belangrijke mate belet hebben. Hierbij dienen we n.l. te bedenken, aldus prof. Visser, dat door de aardrotatie de stroming van het water ten opzichte van de windrichting naar rechts afwijkt. Dit betekent, dat het Poolwater een uitlaat in Zuidwestelijke richting vond tussen IJsland en Schot land. Het lijkt prof. Visser toe, dat de opzet van het zeewater in de Zuidehjke Noordzee weinig of niets met het terug trekkende qs te maken heeft gehad. De kans op storm wordt volgens prof. Visser door terugtrekken van de ijs- grens in Noordelijke richting beslist verminderd. Bij toeneming van het jjs komt het Poolfront zuidelijker, neemt de temperatuurtegenstelling met de evenaar toe en hierdoor ook de storm- frequentie. Terugtrekken van het Ijs daarentegen brengt mee, dat de Zuid westen- en Westenwinden bestendiger worden en mooi rustig weer brengen zonder stormen. Naarmate de regressie van het ijs voortschrijdt, wordt ons klimaat gunstiger. Wel heeft, naar prof. Visser tenslotte opmerkt, een onderzoek naar de moge lijkheid van vergrote wateraanvoer uit de Noordelijke zeeën zeker zin. De Oostenrijkse démissionnaire bonds kanselier dr Figl, is er niet in geslaagd een coalitie-kabinet te vormen. Gisteren heeft hy zyn opdracht aan president Koerner terug gegeven. Zoals men zich herinneren zal, ontving dr ïgl deze opdracht, na afloop der ver- kiezingen, op 27 Februari. Figl's partü behaalde 74 zetels, de socialisten 73. De Volkspartij wenste de tot dusverre be staande regeringsbasis van Christelijke volkspartij en socialisten te verbreden door opneming van de rechtse groepering der z.g. onafhankelüken, hetgeen bü de socialisten op fel verzet stuitte. Waarnemers menen dat president Koer ner thans de opdracht zal geven aan de socialistische vice-kanselier in het démis sionnaire kabinet, Adolf Schaerf. Mocht ook deze niet slagen, dan zouden nieuwa verkiezingen de enige oplossing zijn.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1