Koningin deelde dekens uit op dijk bij Kruiningen Politieke Commissie der V. N. verspeelde weer een kans Smokkelbende na maanden in de val gelopen „Engelse" legerchauffeur stond met mond vol tanden 84,6 Millioen in Rampenfonds AMERIKA GAF MEER DAN MILLIOEN DOLLAR Russische dictatuur heeft zich „gesplitst" De pastoor kreeg dreigbrieven Delfts arts wordt burgemeestervan vacantiedorp DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Koninginnedag ook Bevrijdingsdag Levensgevaarlijk spelletje Aftreden van Malenkov als partij secretaris stof voor tal van vermoedens De camera op buitenland Sovjet-Unie wijst Anterik. protest af Dinsdag 24 Maart 1953 „We zijn blij dat U gekomen bent", zeiden de Zeeuwen Indonesische verzoeningspoging moest worden opgegeven Ramp-collecte bisdom Roermond Drieling geboren Analyst Prins bezocht „Holland Flood Relief"- kantoren NOG STEEDS VRAAGTEKENS.... Nederlandse te Genève overvallen Delftse arts legde praktijk neer Sovjet-sabotageplanneii in Canada onthuld WEERBERICHT V. Regering voert overleg met Stichting van de Arbeid •x: Acht militairen bij ontploffing gewond Tsjechische klacht Nog steeds geen opvolger van Lie De prijs van dienst verlening f En komt met tegenbeschuldiging Met fabrikant bouwt hij thans bungalows in Hoenderloo 4 De weerverwachting, medegedeeld door het KNMI, geldig tot Woensdagavond, luidt: Rustig weer met in de nacht en ochtend mist. Later op de dag opklaringen. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Woensdag 25 Maart: Zon op 0.32 uur, onder 19.01 uur. Maan op 13.45 uur, onder 4.50 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Vorstelijke tocht door geteisterd Een dichte mist lag gisterenmorgen over Zuid Beveland, toen tegen tien uur bij wachtpost 20 te Rilland Bath de eerste personentrein na de ramp het eiland binnenreed. Het was de uit drie rijtuigen bestaande koninklijke trein, waarmee H. M. de Koningin voor een eendaags bezoek aan verscheidene getroffen gemeen ten in het zwaar geteisterde plaatsje arriveerde. Vergezeld van de Commissaris dér Koningin, jhr mr A. de Casembroot, bezich tigde H. M. de herstelwerkzaamheden op Zuid Beveland, Daarna begaf de lands vrouwe zich naar de buurtschap Oostdijk en liet zich daar door een van de bewoners het verhaal van de ramp vertellen en van het leed, dat deze cata strophe oyer het eiland had gebracht. H. M. deelde op de dijk bij Kruiningen dekens uit aan enkele van de zwaarst getroffenen en sprak temidden van een grote groep Zeeuwen met nabestaanden van slachtoffers. Aandachtig luisterde de Koningin naar de droeve verhalen en hoorde van het grote verlangen der ae'èva- cueerden om weer naar hun haardsteden te mogen terugkeren Het niet ver geten worden doet ons goed, wij zijn blij, dat V gekomen bent", zo vertolkte een der bewoners de dank van allen voor dit koninklijk bezoek en bewijs van mede leven. land Maandag heeft H.M. de Koningin weer getroffen gebieden in Zee land bezocht. Zij begaf zich o.a. naar Rilland Bath, Kruiningen en Oostdijk, waar zij zich onderhield met nabestaanden van de slacht offers.- Velen vertelden H.M. over hun zorgen en het verdriet, dat zij na de rampnacht te dragen kre gen. H.M. en een Zeeuwse vrouw op de dijk bij Oostdijk. H. M. bleef hier veel langer dan aan vankelijk in de bedoeling lag, maar voor zij weer vertrok liet zij toch nog twee dozen uit de auto halen, een met dekens en de ander met kinderkleding, om deze te verdelen onder hen, die dit het meest nodig hadden. Daarna begaf het hoge ge zelschap zich naar Wolphaartsdijk, waar zich bij het raadhuis een grote menigte had verzameld, toen de Koningin daar te gen 12 uur arriveerde. Zij werd begroet door burgemeester S. van Oeveren. Om 10 over twaalf stak het gezelschap over naar Noord-Beveland. Aan de steiger van Kortgene werd Ko ningin Juliana begroet door burgemeester A. Schuit en werd het gemeentebestuur aan haar voorgesteld. H. M. toonde grote belangstelling voor de uitdeling van de z.g. kampeeruitrusting aan de getroffen bevolking. Omstreeks half een vertrok het gezelschap weer naar Colijnsplaat, van waar men per politieboot overstak naar Burghsluis. Tijdens de tocht over de Oos- terschelde werd de lunch gebruikt. Na een tocht van ongeveer twee uren voer de boot tegen half drie de haven van Burghsluis binnen. Hier werd H. M. voor haar bezoek aan het niet-overstroomde gedeelte van Schouwen verwelkomd door burgemeester jhr A. van Citters, waarna men zich naar het gemeentehuis van Burgh begaf, waar de Landsvrouwe zich onderhield met de raadsleden, met nabe staanden van de tien slachtoffers in deze gemeente en verscheidene andere bewo ners. Vervolgens werd naar Renesse gere den, waar burgemeester mr G. Lunsingh Tonckens de Koningin verwelkomde. Hier sprak H. M. met de raadsleden van Noord- welle, Serooskerke en Ellemeet, die naar Renesse zijn geëvacueerd. Na de thee te hebben gebruikt, keerde het gezelschap terug naar Haamstede, waar het werd ontvangen door burgemeester Jhr R. Röell. Ook hier werden verschillende groepen van personen aan H. M. voorge steld en praatte de Koningin met eva- cué's, die in deze gemeente zijn onderge bracht. Daarna werd weer naar Burgh sluis gereden, waar H. M. en haar gevolg zich inscheepten met bestemming Stave- nisse. De Koningin kwam daar om half zeven aan. Burgemeester L. Verburg leid de H. M. door zijn gemeente rond en stelde diverse autoriteiten en bewoners van Stavenisse aan haar voor. Ook betrad Koningin Juliana nog even de ernstig be schadigde Ned. Herv. Kerk en na een be zoek van drie kwartier verliet zij per auto dit zwaar geteisterde plaatsje. Het bezoek van de Koningin bracht veel Zeeuwen op de been. Velen hebben met haar mogen spreken en haar in eenvou dige bewoordingen verteld van hun el lende, hun leed, maar ook van hun wil om terug te keren naar deze zo catastro- phaal getroffen provincie. Op initiatief van de regering worden er met de Stichting van de Arbeid be sprekingen gevoerd over de practische mogelijkheid de Nationale Feestdag, tot dusver gevierd op 5 Mei, in den vervolge te laten samenvallen met Koninginnedag (30 April). Elk jaar weer heeft het orga niseren van twee kort op elkaar volgende feestdagen moeilijkheden opgeleverd. Vele werkgevers hadden er bezwaar tegen om hun werknemers op beide dagen vrijaf te geven, zodat er wat dit betreft geen uniformiteit kon worden verkregen. Mede omdat bovendien voor het Zuiden des lands feitelijk October en niet Mei de bevrijdingsmaand is, is men er tot nu toe eigenlijk nimmer in ge slaagd 5 Mei tot een algemene en dus werkelijk Nationale Feestdag te maken. De regering hoopt nu dat te beginnen met 30 April a.s. „Oranje" en „Bevrij ding", twee onverbrekelijk samengaande symbolen voortaan gezamenlijk zullen worden gevierd. De Nationale Herden kingsdag kan daarnaast ongewijzigd op 4 Mei worden gehandhaafd. In de practjjk betekent dit o.m. dat de ambtenaren en ook de werknemers voor zover deze tot dusver eveneens vrijaf genoten hun halve vrije dag op 5 Mei zullen verliezen. Er is nog niet be slist of nu op 30 April uniform een halve of hele dag vrij zal worden gegeven. In de Generaal de Bons-kazerne te Grave, waar het regiment Zware Infante rie Chassé is gelegerd, is gistermiddag om drie uur tengevolge van het ontploffen van een schokbuis een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij acht militairen werden gewond, van wie vier zwaar. Een van deze militairen had een schok buis, het onderdeel van een granaat, waar mede deze tot ontploffing kan worden ge bracht, mee naar zijn kamer genomen. Het ontuig kwam te vallen, toen de soldaten er mee gooiden, met alle ernstige gevol gen van dien. De gewonden zijn naar het CaniSius Ziekenhuis te Nijmegen overge bracht, waar voor enigen van hen opera tief ingrijpen noodzakelijk bleek. Volgens de laatste berichten schijnt echter geen der gewonden in levensgevaar te verkeren. Nadere bijzonderheden konden wü gis teravond van officiële zijde niet verkrij gen. De stand van het Nationale Rampen fonds was tot op gisteravond 84.600.000. Dit is ten opzichte van de stand van Za terdagavond een vermeerdering van 400.000. In het bisdom Roermond heeft de col lecte in de kerken voor het Nationale Rampenfonds 290.903,33 opgebracht. Indonesië heeft Maandag zijn voorstel, dal de Politieke commissie van de Alge mene Vergadering der V.N. haar agenda zou wijzigen teneinde gebruik te maken van „de bestaande verzoeningsgezinde stemming" in de wereld, weer inge trokken nadat Polen en de V.S. zich er tegen verklaard hadden. De Indonesische afgevaardigde, Palar, had voorgesteld, de volgende punten ter 'J 'e schuiven een klacht van Tsje- cho-Slowakije volgens welke de V.S. zich mengen m de binnenlandse zaken van de volksdemocratieën, en een verzoek van de V.S. om een onderzoek naar de cum- mumstische beschuldigingen dat de V N in Korea een bacteriologische oorlog heb ben gevoerd. In plaats van deze kwesties zou de po litieke commissie volgens Palar het Pool se voorstel tot het overwegen van „maat regelen tot het afwenden van de dreiging van een nieuwe wereldoorlog en maatre gelen ter versterking van de vrede en vriendschap onder de volken" moeten be handelen. De Poolse minister van buitenlandse zaken, Skrzesezewski. toonde zich gepi keerd, dat Palar niet met hem overlegd had alvorens zijn voorstel te doen. De Amerikaan Henry Cabot Lodge was tegen Palar's voorstel, omdat naar zijn mening het Poolse voorstel als „louter propaganda" moest worden bestempeld. Wanneer het Poolse voorstel voorrang zou krijgen, zou het onverdiende aandacht krijgen en „valse hoop" wekken. Nadat Palar zijn voorstel had ingetrok ken. ging de commissie over tot behande- Deze reportagewagen van de B.B C gebouwd volgens een nieuw model rlnt de verslaggever een goed en ruim uit zich- geeft over het onderwerpdat Mi moet verslaan voor de luisteraars Het is commentator Raymond Glendenninq van de B.B.C., die U hier in de „Bel" zoals de Engelsen het uitbouwseltje noemen ziet staan. De wagen is uit gerust met een hoog frequente zender, zodat er ook kan 'worden uitgezonden wanneer de auto rijdt, of wanneer er geen verbinding met andere lijnen kan worden verkregen. Een 2e zender en ontvanger onderhouden het contact met een vast controlepunt. Een ruitemvisser zorgt ervoor, dat de commentator, ook tijdens regenweer zijn goede uitzicht behoudt. Tijdens de kroning zal deze auto de B.B.C. goede diensten bewijzen. ling van de Tsjechoslowaakse klachten intussen aangevuld met enkele nieuwe be schuldigingen, o.m. betreffende het inci dent tussen Amerikaanse en Tsjechoslo waakse vliegtuigen. Voorts beweerde de Tsjechoslaakse gede legeerde David, dat de „Stem van Amerika" en „Radio Vrij-Europa" ge bruikt werden voor vijandige doeleinden Zij spoorden aan tot moord op openbare functionarissen. De Amerikaanse geheime dienst gaf in uitzendingen instructies aan zijn agenten in code. De Amerikaanse afgevaardigde Lodge ontkende dit alles en hij gaf de Tsjecho- slowaken de raad, liever de hand in eigen boezem te steken. De vijf permanente leden van de Vei ligheidsraad, die Maandag wederom ver gaderd hebben over de naam van een nieuwe secretaris-generaal der Ver. Na ties. zijn uiteengegaan, zonder het eens te worden over een candidaat. Thomas Taylor js een giadde jongen. Als er ergens wat te verdienen valt, be speurt zijn neus io,t eerder dan menig ander. En sinds /sj geen deel meer uit maakte van het Engelse bezettingsleger leidde hij, wat wy tegenwoordig populair noemen „een bruin leven" Als de ver halen juist siin had hij namelijk een smokkelorganisatie op touw gezet, welke in omvang en winstcijfer liaars gelijke niet kende. Alleei, Mj had vergeten er een talencursus aun te verbinden en dat is nu zijn noodlot geworden. De smokkelarij in koffie viert de laat ste tijd weer hrpytij de Belgisch- Nederlandse grenzen. groot voj-driet van douane en politie, die zich telkens voor nieuwe puzzles zien geplaatst, maar die de strijd onversaagd en met energie voortzetten. Dikwijls °ok met succes. Zo heeft de politie b.v onlangs een smokkel bende kunnen inrekenen, waarvan de leden allen gekleed gingen in Engelse uniformen. Bovendien waren zij voorzien van valse paspoorten en militaire soldij boekjes. Maandenlang hebben deze ver klede smokkelaars hun winstgevende be drijf kunnen uitoefenen en zij hebben niet alleen de Duitse, Nederlandse en Belgi sche douane, doch ook de Engelse con trole-instanties in Duitsland om de tuin kunnen leiden. De leider van deze goed georganiseerde smokkelorganisatie is een gewezen on derofficier van het Engelse bezettingsleger in Oostenrijk de bovengenoemde Thomas Taylor. Door zijn relaties te Wenen kreeg hij de beschikking over de nodige docu menten en stempels en de nummerplaten van de auto's werden hier ook op mees terlijke wflze nagebootst. Het vervoer ge schiedde met legerauto's, die voor weinig geld waren opgekocht bij de autokerk hoven in Oostenrijk en Duitsland. Met een dergelijk convooi werd dan in één keer 20.000 kg. koffie tegelijk van België naar Duitsland gesmokkeld. Deze perfecte smokkelorganisatie had nog lange tijd ongemoeid haar werkzaam heid kunnen voortzetten indien de bege leiders van dit „Engelse" convooi allen maar de Engelse taal machtig waren ge weest- Het feit dat dit niet het geval was, werd hun namelijk noodlottig. Toen de militaire vrachtauto's onlangs de Neder lands-Belgische grens waren overgetrok ken, beladen zogenaamd met vaten ben zine, werd één der begeleiders van het convooi te Emmerik aangesproken een ^'d van de Engelse militaire politie. Tot diens grote verwondering mrak degeklede chauf feur echter geen woord Engels. Uit een onmiddellijk ingesteld ondersoek, hleelc hierop dat de vaten benzine, die van bui ten een vuil en vettig aanzien hadden, tot de rand gevuld waren met köTfiébofflm. De drie begeleiders van het convooi vielen hierop al snel door de mand. Zij bekenden, dat zij in Frankfort van Engel se uniformen waren voorzien en de be nodigde papieren hadden ontvangen. Naar gelang zij in Duitsland, Nederland of België reden werden de nummerborden der auto's veranderd. Hun taak had er in bestaan de smokkelwaar van Antwerpen naar Dusseldorp te brengen, vanwaar deze dan met andere vrachtauto's naar een verdere bestemming werd vervoerd. De smokkelaars verklaarden, dat hun groep deel uitmaakte van een organisatie, die zich met de smokkel van allerlei goe deren bezig hield en aan het hoofd waar van onverbiddelijke leiders stonden. Het gezin G. N. Peters-Otten te Pan- nerden is verblijd met de geboorte van een drieling twee meisjes en cc») jon gen Moeder en kinderen maken het TA R IS SPRAKE VAN, dat het tarief I J voor de Haagse tram verhoogd zal worden en men krijgt de indruk, dat dan andere tramondernemingen zul len volgen. De reden van deze dreigen de verhoging is uiteraard de minder gunstige exploitatie-uitkomst. De kos ten zijn te hoog en daardoor komt men er niet meer uit zonder verhoging van de inkomsten, welke men denkt te kun nen opvoeren door verhoging van de ta rieven. Maar zullen de ontvangsten inderdaad stijgen, als de tram duurder wordt? Aan alles is een grens! Een ritje met de tram zou b.v. in Den Haag bij een oplopen van 15 tot 20 cent verre van een koopje zijn, zodat te vrezen valt, dat velen bij een prijs voor een ritje ad 2 dubbeltjes „het rit zullen aannemen" en noodgedwongen per fiets of de beproefde pedes Aposto- lorum zullen gaan. Hetgeen niet zou leiden tot spekken van het laadje van de tramonderneming. Intussen komen wij ook hier, zoals in andere gevallen van dienstverlening, voor een moeilijk dilemma te staaii. Eenerzijds moet het tarief omhoog, wil len de kosten er uit komen, doch ander zijds wordt dan de prijs te prijzig ter wijl het publiek op zich ongetwijfeld prijs stelt op de bedoelde dienstverlening. Buiten een tram kunnen velen prac- tisch niet, maar even zeker is, dat het tarief zo hoog dreigt te worden, dat men het benodigde geld er voor niet kan be steden.' Hoe houdt men het tramvraagstuk in het goede spoor Dat zulks geschiedt door .spoorslags" de tarieven ie verhogen, wij betwijfelen het sterk. Hoe dan Ja, men houde het ons ten goede. Wij zijn geen directeur van een Trammaat- schappij gelukkige vader voor elk ^der "basils1 een spaarbankboekje met 50.— overhandigd. Prins Bernhard heeft gisterenochtend 'n bezoek gebracht aan de kantoren van „Holland Flood Relief Inc.", de Ameri kaanse hulporganisatie voor de overstro mingsslachtoffers, waar hij ontvangen werd door de voorzitter van het comité, Clarence Michalis, en de secretaris, Albert Balink, die de Prins een uiteenzetting ga ven van de werkwijze van het comité en de tot dusver behaalde resultaten. Tezamen met elders in de Ver. Staten binnengekomen gelden bü plaatselijke co- mité's, heeft het totale bedrag thans de TWEE ZAKEN STONDEN bij de dood van Stalin in politieke kringen wel vasL' dat er een periode van onzeker heid zou intreden in de Sovjet-Unie zelf: vervolgens, dat die Russische onzeker- yi, In de gehele wereld 'n periode even- i j iVan onzekerheid zou openen. Het is k Ozoa?s men had verwacht: op Maart is Stalin overleden en nu, drie weken later, zweven er te midden van de rode vredesduiven zoveel vraagtekens langs de internationale hemel, dat men geen twee klanten uit de wereldovervloed kan openslaan zonder weer op nieuwe of sterk genuanceerde „inzichten" te stuiten. De sovjet-leiding heeft nochlans kans gezien een nieuwe stunt uit te halen, welke de verwarring slechts kan vergroten: Malenkof, die genoemd wordt de opvolger van Stalin, heeft zijn functie van secre taris-generaal van de communistische partij van Rusland overgedragen aan zijn intieme vriend, vertrouwensman en mede werker Nikita Kroesjtsef. Nu is er in de internationale pers onmiddellijk een be wogen discussie ontbrand over de vraag, of in bovenstaande formulering het woord „overgedragen", dat met de officiële tekst van „op eigen verzoek" concordeert, juist en op zijn plaats is. Of men niet veeleer moet lezen „moest overdragen", wat er dan op zou wijzen, dat de strijd om de opperste macht nu al in het Kremlin is losgebarsten en in deze veronderstelling natuurlijk tot het bitterste einde zal wor den uitgevochten. We zullen zo eerlijk zijn te erkennen dat we niet weten aan welke van beide interpretaties we de voorkeur moeten ge ven. We kunnen slechts uit onze veeljarige ervaring enkele gegevens ophalen, in de wetenschap, dat veel dingen in Moskou heel anders zijn dan in de normale be schaafde wereld. Dan is er op de eerste plaats het feit, dat de secretaris-generaal van een partij, trouwens van elke grote onderneming, een machtige persoonlijkheid is, heel vaak veel invloedrijker dan de voorzitter of de di recteur. Hij heeft de dagelijkse leiding van het gehele apparaat in handen, doordat alle draden over hem lopen en hij alle instructies, ook als ze van boven komen, moet formuleren en doorgeven; vele be slissingen moet hij snel, en daarom alleen, nemen. Dat geeft hem, als hij een figuur van formaat is, de mogelijkheid om zijn eigen inzicht en wil in vele evallen door te zetten, zonder dat er feitelijk verweer tegen bestaat. Dit geldt te meer, als er, zoals in Rus land, slechts één partij is, een almachtige partij. Dan wordt zo'n secretaris een top mens. Stalin, die deze functie vervulde, was daardoor heer en meeser, de dicta tor van het Russische volk en eerst in de laatste periode van zijn leven heeft hij ook het ambt van minister-president geac cepteerd, een positie, welke tot dan toe in Rusland niet bestond. Voor Stalin zelf echter maakte dit geen verschil in de macht uit; deze had hij niet als minister president van de regering, maar als secre taris-generaal van de communistische partij van Rusland. MALENKOF IS NU minioter-president, dus hoofd van de regering; naar verluidt, is hij ook voorzitter van de communistische partij geworden. Dit houdt intussen in, dat de opvolging van Stalin gesplitst is: in een minister-president (Malenkof) en een secretaris-generaal (Kroesjtsef); dat de tot dusverre geldende eenheid tussen staat en partij verbroken is; dat het administratieve apparaat van de sovjet-staat revolutionnair onderste boven is geworpen. En dit had nooit kun nen geschieden, als er geen bepaalde actuele achtergronden waren, want men zal nu weer niet, zoals een paar weken geleden is gedaan, kunnen komen aandra gen met de bewering, dat Stalin ook dit vóór zijn dood zo had geregeld. In de democratische landen bestaan er natuurlijk banden tussen de regering en de partijen, welke de regering steunen of vor men; in de dictaturen zijn regering en partij een onverbreekbare eenheid; de dictator is tevens de leider van de een heidspartij, ook als er nominaal een partij voorzitter is. In de Sovjet-Unie heeft men thans, nadat Lenin en Stalin het dictatuur dogma onverbiddelijk hadden gehandhaafd, een nieuwe structuur gewaagd. Blijkt deze Inderdaad toch een twee-eenheid te zijn, dan lijkt het practisch onvermijdelijk, dat, hoe- dan ook, hetzij door een strijd om de macht hetzij door een nieuwe structuur- j omwenteling de een-eenheid weer wordt hersteld. In deze gedachten moet even onvermijdelijk een van de twee topfigu ren Malenkof of Kroesjtsef, wijken; en beiden weten, wat dat voor de verdron- gene betekent. Hier en daar verneemt man dan ook reeds, dat achter deze machtsverdeling twee andere personen van het Sovjet-be wind staan Beria en Molotof; het zou dus de inzet van de strijd in het grote triumviraat zijn. Nu weet men, dat deze twee niet precies vrienden zijn; maar als oude garde zouden zij het samen tegen Malenkof opnemen, die zich een bond genoot heeft aangeschaft in zijn mede- jongere Kroesjtsef. Indien deze veronder stelling juist zou zijn, zou men een strijd van twee tegen twee krijgen, wat in de realiteit wel zou betekenen, dat de twee harde figuren samen het tegen de even harde Beria willen opnemen. Want Mo lotof wordt niet van het formaat geacht om een dergelijk conflict tegen drie der gelijke krachtfiguren uit te vechten. Nogmaals, dit zijn slechts overwegingen, welke op ervaringen uit het verleden berusten. En die als psychologische gege vens in elk geval een reëele waarde heb ben. som van één millioen dollar overschreden. De officiële mededeling van het totale be drag zal vandaag in Washington worden gedaan in een door Prins Bernhard bij te wonen plechtigheid, die de hulpactie voor Nederland in de Ver. Staten zal besluiten. Op de negende verdieping van het kan toorgebouw van de „Seamens Bank for Savings", waar de administratiekantoren van de „Holland Flood Relief" gevestigd zijn, onderhield de Prins zich afzonderlijk met ruim twintig aan hun lessenaars ge zeten assistenten en klerken, die nog steeds druk bezig zijn ontvangstbewijzen uit te typen voor de aanhoudende stroom van binnenkomende gelden. Prins Bern hard nam met belangstelling inzage van foto's van de speciale „Holland Dike"- trein, die Zaterdag voor een week inzame lingsacties ondernam in de buurtgemeen- ten ten Noorden van New-York. Vervolgens werd de lunch gebruikt in de „Seamens Bank for Savings". Presi dent van deze bank is Clarepce Michalis, voorzitter van 't hulpactie-comité. Mede- aanzittenden aan de maaltijd waren o.m. de Nederlandse consul-generaal, baron De Vos van Steenwijk. de heer Rypperda Wiersma, hoofdvertegenwoordiger van de K.L.M. in Amerika, de heer Bestebreurtje, president van de Nederlandse Kamer van Koophandel in de Ver. Staten en de secre taris van de Prins, dr De Graaff. Zondagavond j.l., kort voor middernacht, ontdekten voorbijgangers in de wijk Eaux- Vives te Genève een jonge vrouw, die met een bloedende hoofdwond oewusteloos op straat lag. De inhoud van haar handtasje bleek te zijn verdwenen. Het slachtoffer werd onmiddellijk naar een ziekenhuis overgebracht, waar zij gis termiddag, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, is overleden. Volgens de politie, zou het slachtoffer een Nederlandse hulp<3at zelfs centrale verwarmin_ in de huishouding. T. K. genaamd en on-1 menteel in Amerikaans tempo verrijst is geveer 30 iaar oud zijn. i dertien hectaren groot en strekt zich uit Voor zover tot nu toe uit het onderzoek' over een sterk golvend, wat verwaar- blijkt, is zij het slachtoffer van een over- j loosd dermenbos. Het is omgeven door val geweest. I 2000 hectaren onbebouwd bosterrein. De Sovjet-Unie heeft Zaterdag het Amerikaanse protest van 18 Maart tegen de beschieting van een Amerikaans vlieg tuig bij Kamtsjatka op 15 Maart, van de hand gewezen, aldus blijkt uit de publi catie van de betreffende Russische nota van 't persagentschap Tass. Op haar beurt beschuldigt de Sovjet-Unie Amerika er van, dat een Amerikaans vliegtuig 15 Maart het Sovjet-grondgebied bij kaap geschonden,Kamtsiatka. heeft Uit een onderzoek, aldus de Russische nota, is gebleken, dat het Amerikaanse toestel een bommenwerper van het type B-29 tot tweemaal toe boven Kamtsjatka gevlogen heeft. In de op 21 Maart aan de Amerikaanse ambassade te Moskou gerichte nota wordt verder gezegd, dat de goede weers omstandigheden op de 15e Maart de mogelijkheid, dat de Amerikaanse vlie geniers de juiste koers kwijtgeraakt waren, uitsluiten en dat het duidelijk is, dat „de dubbele schending bepaald een weloverwogen karakter had". „Toen twee Sovjet-jagers opstegen en de Amerikaanse bommenwerper nader den, die ten tweede male de Sovjet-grens had geschonden, opende dit toestel het vuur op de Sovjet-jagers. Eén van de Sovjet-jagers was. uit zelfverdediging, genoodzaakt het vuur te beantwoorden, waarop het Amerikaanse vliegtuig van de Russische kust wegvloog en in Ooste lijke richting verdween". Op grond van deze feiten, zo besluit de Russische nota, verwerpt de Sovjet regering het Amerikaanse protest van 18 Maart en protesteert op haar beurt tegen schending van haar grenzen doo- een Amerikaans vliegtuig. Twee enthousiaste natuurliefhebbers uit Delftde huisarts A. Van Papenrecht en de markiezenfabrikant A. Hogenboom hebben in het hartje van de Veluwe. te Hoenderloo namelijk, „De Miggelenberg" gekocht om er een modern vacantie-oord te laten verrijzen. Met de bouw van de eerste vijf en twintig bungalows is men al een heel eind op streek en met Pink steren zullen ze in gebruik zijn Maar wanneer dit bungalowdorp geheel klaar zal zijn, zullen er eens zoveel vriendelij ke witgepleisterde huisjes met rieten da ken staan op ,.De Miggelenberg". Bene vens een hoofdgebouw met ruime eetzaal, kantoor, kampwinkel enz., een cantine met woning voor de beheerder. Verder nog een kinderkamp met negen bunga lows en een zwembad met een oppervlak te van 1000 vierkante meter. Beide heren staken samen een half mil lioen in dit vacantiedorp in wording. En dokter Van Papenrecht hing zijn drukke practijk aan de kapstok om op „De Mig gelenberg" zoveel als „burgemeester" te fungeren. Hij is het. die straks zal hui zen in de woning van de beheerder. Het terrein, waar het bungalowdorp, krijgt, mo- De gouverneur van de provincie Quebec in Canada, Duplcssis, heeft tijdens een persconferentie in Quebec-stad medege deeld, dat pastoor Pierre Gravel van Boi- schatel dreigbrieven heeft ontvangen, na dat één zijner parochianen, de vroegere communist Pat Walsh, communistische sabotageplannen in Canada aan de open baarheid had prijsgegeven, aldus meiidt K.N.P. In een verklaring voor Action Catho- lique, een Katholiek dagblad te Quebec, enige weken geleden, deelde Pat Walsh mee. dat hij bedankt had voor,een aan tal communistische organisaties en man tel-organisaties. In dezelfde verklaring onthulde hij een omvangrijk sabotageplan in geval Canada met de Sovjet-Unie in oorlog zou geraken. Moskou had daarvoor dui delijke orders gegeven en gelast dat onmiddellijk alle hydro-electrische in stallaties en dagbladdrukkerijen zouden moeten worden opgeblazen. Speciale plannen bestaan voor de vernietiging van het omvangrijke houtarsenaal in Canada. Pat. Walsh deelde voorts mede, dat de communisten in de houthakkerskampen orders hadden gekregen zich voor te doen als goede Katholieken en de eersten te zijn om de H. Mis bij te wonen en de H. Communie te ontvangen. Twee dagen na deze verklaring ontving pastoor Gravel een dreigbrief, waarin de schrijvers meedeelden, dat de verklaringen van Walsh voldoende reden waren om kerk en pastorie van Boischatel op te bla zen. Op verzoek van de pastoor worden thans het kerkgebouw en de pastorie door politie bewaakt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1