Haagse raad voteert drie millioen Friesland tobt met krotten Katholieke GOUVERNANTE is goed! GERRITSEN's Slagerijen 1.29 U KENT TOCH ONS ADRES! f 21 24" PEEK CLOPPENBURG Pieter Cannegieter's AVONTUREN os 2975 Kampioene, v „Nog geen einde in Korea" Drie Amerikanen door Chinese communisten van spionnage beschuldigd Minister Witte besprak mogelijkheden van opruiming SPECIALE WOENSDAGKOOPJES Wordt Faroeks zoon naar Egypte gebracht? Mao naar Moskou? 1 MEISJE DINSDAG 24 MAART 1953 PAGINA 6 VOOR NIEUW GEBOUW VOOR „GEMEENTEWERKEN" Eerste étappe van project van 10 millioen Werkverruimingsobject Prijsvraag om één sigaret PATER VOOGT TERUG UIT CURAcAO EMMEN ZUCHT ONDER WERKLOOSHEID BLOEDPLASMA VOOR TURKIJE GEVRAAGD Korte corduroy broeken Lange Corduroy Tuin broekjes leeftijd 3 jaar Prairie-Shirts in Schotse ruiten, met lange mouwen, pri ma pasvorm, leeftijd 6-8 jaar 9-12 jaar 4.95 - 13-15 jaar 5.95 Wollen sportkousen Nylon versterkt, uni, leeftijd 3 jaar Jongens schakelriemen Schotse jongensdassen nzj 75 en f 99.50 STOFZUIGERS DE VRIES Te! 32888 MAAKT RECLAME VOOR UW ZAAK Personeel gevraagd Handel en bedrijf Met algemene stemmen heeft de Haagse gemeenteraad gistermiddag op voorstel van B. en W. besloten tot de bouw van een nieuw complex kantoren, magazijnen en werkplaatsen voor de dienst der Ge meentewerken. Bovendien werd een be drag van 3 millioen gevoteerd voor de uitvoering van het eerste deel een kan toorvleugel aan het Groenewegje, inclusief de centrale middenpartij met trappenhuis op de hoek van het Zieken en installatie ruimte voor de centrale verwarming van het gehele toekomstige complex. Wanneer dit over 7 jaar zal zjjn voltooid, zal in totaal een bedrag van bijna ƒ10 millioen zijn besteed. De raad heeft het wethouder Dettmeijer (V.V.D.) niet erg moeilijk meer gemaakt. De heer Nieukerke (V.V.D.) betoogde weliswaar, dat het nu niet de tijd is voor een dergelijk doel een principieel besluit met zulke grote financiële consequenties te nemen. Maar er zijn hier wel zeer steek houdende argumenten aanwezig, zo voegde hij er meteen aan toe, om met een vol mondig „ja" te antwoorden op de vraag, of de bouw thans verantwoord is. Hij dacht daarbij ook aan de reeds lang nodige verbreding van het Zieken, welke nu mogelijk wordt en aan de opruiming van de bouwvallen aan dit gedeelte van de hoofdverkeersweg Den HaagRotter dam. Dr mr Van Staay (K.V.P.) juichte het voorstel toe mede omdat het dienstig is voor de bevordering van de werkgelegen heid. De Residentie telde per 31 December jl. bijna 2000 werklozen in de bouwvakken. Hij deelde dan ook niet de vrees van de heer Nieukerke, dat er te veel bouwvak arbeiders uit andere nijverheidstakken zullen worden aangetrokken, die straks, wanneer de woningnood voor bij is, voor goed zonder werk zullen zijn. Er dienen, aldus de katholieke woordvoerder, tijdig saneringsplannen te worden ontwikkeld, opdat deze mensen straks bij de uitvoering daarvan kunnen worden ingeschakeld. Ook al om die reden is het gewenst, dat de dienst der Gemeentewerken dan over een uitstekend geoutilleerd gebouw beschikt. Enig voorbehoud maakte in eerste in stantie nog dr Van den Tempel (P.v.d.A.), die zich afvroeg, of er wel voldoende evenredigheid in acht is genomen bij het afwegen der sociale behoeften tegen die van „Gemeentewerken". Het is niet min der nodig, dat er wijkgebouwen, jeugd huizen en badhuizen komen. Van het Rijk is in dit opzicht de eerste tijd niet veel te verwachten, waarschuwde hij. Verheugd over de vele steun, die was toegezegd, zette wethouder Dettmeyer uit een, dat de bouw van het kantoorgedeelte gelegenheid moet scheppen voor de nog dringender verbetering van werkplaatsen en magazijnen. Regelmatige afwerking van het gehele project is dus verzekerd. Des gevraagd deelde hij de heer Smitskamp (A.R.) mede, dat de jaarlijkse lasten ten gevolge van de voorgenomen nieuwbouw voor de dienst zullen stijgen van 375.000 tot 625.000. Hiertegenover staan echter vele winstpunten. Merkwaardig was nog 's wethouders mededeling, dat de adviserende hoofd architect H. H. van Zeggeren een interne prijsvraag om één sigaret had gewonnen voor het best opgestelde bouwplan. Dit is later echter in volmaakt teamwork door de dienst uitgewerkt. Juist om een grote Pater dr J. Voogt, provinciaal van de Missionarissen Oblaten van de Onbevlek te Maagd Maria te Cuijk, zal vannacht omstreeks een uur uit Curacao op Schip hol aankomen. Pater Voogd vertrok enige maanden geleden voor een visitatiereis door de missie van Suriname. efficiency bij de bouw van badhuizen e.d. te verkrijgen, zo besloot de heer Dett meyer, is een goede opzet van de gebou wen voor deze dienst van het grootste belang. In de richting van de heer Bolemey, directeur van de Dienst der Gemeente werken, op de ambtenarentribune kijkend, drukte burgemeester Schokking beide han den ten gelukwens in elkaar, toen hij vast stelde, dat het voorstel zonder hoofdelijke stemming was aangenomen. Propagandafilm Nog 25 andere voorstellen handelde de raad vervolgens af, waaronder dat om 10.000 beschikbaar te stellen voor een opdracht aan de cineast Rudi Hornecker tot vervaardiging van een propagandafilm, die het toeristenbezoek uit binnen- en buitenland naar de Hofstad en Schevenin- gen moet stimuleren. Het wordt, zo deelde de burgemeester op vragen van mr Schür- mann (K.V.P.) e.a. mede, een normaalfilm van 300 m. lengte met een vertoningsduur van 10 a 12 minuten. Daarvan kan later weer desgewenst een smalfilm worden gemaakt ter vertoning op scholen en voor organisaties. De auteursrechten zullen bij de gemeente berusten. „Wij hebben een dergelijke film reeds lang brood nodig", stelde mr Schokking vast. En daar bleek de raad het na enige „vieren en vijven" mee eens te zijn. De gemeenteraad van Emmen heeft Maandagmiddag een crediet van circa 17Ó.000 beschikbaar gesteld voor de bouw van een industriehal op het indus trie terrein te Emmen. Er is voor deze hal nog geen liefhebber, doch het gemeen tebestuur meent, dat zulk een hal de ves tiging van een of meer industrieën zal vergemakkelijken. Sinds de tijd n.l. dat de Enkalonfabriek gereed kwam, is het 't gemeentebestuur niet gelukt nog nieuwe industrieën van grote omvang aan te trekken. Intussen echter wordt het probleem van de werk loosheid steeds nijpender Van de 29 aan wezige raadsleden stemden er 7 tegen, omdat zij van mening waren, dat door het bouwen van een industriehal in het dorp Emmen een vestiging van fabrieken in de overige dorpen van deze uitgestrekte ge meente zeer zou worden belemmerd om niet te zeggen onmogelijk gemaakt. Het college van B. en W verzekerde hiertegenover, dat men voor de keus staat: industrie in het dorp Emmen of in het geheel geen industrie. De ervaring heeft n.l. geleerd, dat industriëlen weinig of geen interesse tonen voor de zgn. buiten dorpen. Men zal trachten in de kosten van de bouw een subsidie van het rijk te verkrijgen. De opperbevelhebber van de Verenigde Naties, general Mark Clark, is te Hong kong aangekomen op terugreis naar Japan na zijn bezoek aan Indo-China. „Ik zie geen einde aan de oorlog in Korea", vertelde hij aan de verslaggevers op het vliegveld. Hij had geen bijzondere reden dit te zeggen, maar iedereen stelde hem die vraag en hij had geen enkele aan wijzing voor een keer ten goede van de toestand. Intussen meldt een correspondent van Reuter te Seoel dat men het aldaar waar schijnlijk acht, dat het voorjaar in Korea nieuwe veldslagen zal brengen, waardoor er, na de communistische aanvallen in Mei 1951, een einde zou komen aan de statische oorlogvoering van thans. De Verenigde Staten hebben Groot Brittannië verzocht, onmiddellijk „alle mogelijke gepaste maatregelen te tref fen" teneinde de invrijheidsstelling van drie Amerikanen te bewerken, die Zater dag door de Chinese communisten werden aangehouden, toen zij met een jacht op weg waren van Hongkong naar Macao. Groot Brittannië behartigt de Ameri kaanse belangen in communistisch China met welk land de V.S. geen diplomatieke betrekkingen onderhouden. De woordvoerder van het „State De partment", McDermott, noemde de aan houding der mannen de journalisten Applegate en Dixon en de gezagvoerder van het jacht, Krasner „ongerecht vaardigd". Hij voegde hieraan toe, dat zich verder nog tenminste 28 Ameri kaanse burgers in communistisch-Chinese gevangenissen bevinden. Vier anderen staan onder huisarrest, aldus McDermott. De drie Amerikanen, die zich met nog enige andere personen aan boord bevon den van het jacht, zijn door Chinese communisten inmiddels beschuldigd van spionnage. De Amerikanen zouden inlichtingen hebben trachten te verkrijgen over de defensie-strijdkrachten op het eiland Lap Sap Mei, Er zou een radiozender aan boord van het jacht zijn aangetroffen. De „Rode Halve Maan" in Turkije heeft zijn Nederlandse zusteronderneming, het Nederlandse Rode Kruis, bedankt voor de getoonde deelneming. Aan deze dankbe tuiging was de mededeling toegevoegd dat er dringend behoefte bestaat aan In Friesland huizen 5000 gezinnen nog in krotten en keten. Een kwart van het totale aantal eenkamerwoningen in ons land staat in Friesland en het aantal een- en tweekamerwoningen beloopt in dit gewest 32'/z pet van het landeljjk totaal. Dit alles wil zeggen, dat van de 45.085 eenkamer woningen in ons land Friesland er ruim 11.000 heeft en dat in deze provincie het aantal een- en tweekamerwoningen 314 maal zo hoog is als het landelijke gemid delde. Het probleem van de krotopruiming en de algehele woningtoestand in Friesland heeft een belangrijk onderwerp uitge maakt tijdens de besprekingen, die de minister van Wederopbouw en Volkshuis vesting, ir B. J, H. Witte, Maandagavond op het Provinciehuis te Leeuwarden heeft gevoerd met het provinciaal bestuur. Be sprekingen, die uiteraard een oriënterend karakter hadden en die voorafgingen aan een bezoek aan Leeuwarden, Drachten, Joure, Sneek en Harlingen, dat de minister vandaag zal afleggen. Hierbij zal hij de woningtoestanden in ogenschouw nemen en tevens zal hij besprekingen voeren over de krotopruiming, saneringsplannen en de huisvesting van bejaarden. Het probleem van de krotopruiming heeft vele facetten op economisch, sociaal en cultureel terrein en de minister deelde tijdens deze besprekingen mede, dat bin nenkort een landelijke commissie zal wor den ingesteld, die dit vraagstuk nader zal bestuderen. De financiering van de krotopruiming vormt ook een vraagstuk en ten aanzien hiervan deelde de minister mede, dat studie wordt gemaakt van de mogelijk heden om financiële tegemoetkomingen te verstrekken aan de gemeenten in de huur prijzen die voor nieuw te bouwen wonin gen gelden. Nadere mededelingen hierom trent kon de bewindsman nog niet doen. Het zal echter niet mogelijk zijn krotten in een bepaalde streek op grote schaal op te ruimen in een korte periode omdat hier door elders de woningbouw wordt ver traagd. Hulp van meid. Goed loon. Schrijven met referenties aan Mevr. H. P. van Bel, Erembodegem (Belg.). Kalfslappen zonder been, voedzaam en voordelig 1.15 Magere Varkenslappen 1.29 Varkenscarbonaden 1.49 Dikke Reuzel 0.59 Dik rjjp Niervet 0.65 Alles per 500 gram. 500 gr. rund- of varkensgehakt 250 gram gesneden niervet tezamen slechts Beste Ham Gelderse Snijworst Sper 200 gram 0.89 Hamworst nrir. Lunchworst per 200 gram °'49 Varkenskoppen per heel kg. 0.69 Uierboord per heel kg. 0.59 Deze prijzen gelden alleen voor Woensdag 25 Mrt. bloedpiasma voor de slachtoffers van de aardbeving. Onder hen bevinden ich nl. vele shockpatiënten wier leven afhangt van een tijdig toedienen van plasmatrans fusies. Het Centraal Laboratorium van de Bloedtransfusiedienst van het Nederland se Rode Kruis heeft daarom hedenmor gen uit de beschikbare voorraad 5500 ge droogd bloedpiasma met de nodi ge toedieningsapparatuur per KLM-vlieg- tuig naar de „Rode Halve Maan" te Istam- boel verzonden. Ook ;ij penicilline en streptomychine verstuurd. „Een geheimzinnige Egyptische blonde vrouw", geëscorteerd door een gewapen- den „lijfwacht", heeft volgens Reuter haar intrek genomen m een hotel te Fras- cati (Italië). Zij staat in het hotelregister ingeschreven als Maria Komel, oud 32 jaar, van Egyptische nationaliteit, maar geboren uit Italiaanse ouders. Zij zou, volgens in Frascati lopende ge ruchten, in opdracht van de Egyptische regering naar die plaats gekomen zijn, om als kinderjuffrouw de zorg op zich te nefnen van 5e daar vertoevende 14 maan den oude zoon van ex-koning Faroek. Pogingen van journalisten om de jonge vrouw te spreken te krijgen stuitten af op de hardnekkige „afweer" van twee voor haar deur geposteerde wachters- De wacht wordt dag en nacht afgelost. Er zijn in totaal vier bewakers beschikbaar. Volgens het Romeinse blad „Momento- Sera" zou de bedoelde jonge vrouw door generaal Naguib belast zijn met de taak, de kleine koningszoon naar Egypte terug te brengen. Volgens de correspondent te Tokio va" de „Sunday Times" zou de leider van communistisch-Chinese regering. Ma" Tse Toeng, binnenkort een bezoek aan Moskou brengen voor militaire en econo mische besprekingen met Malenkof He' bezoek zou zijn geregeld door de Chinese premier Tsjoe En Lai, toen deze in Mos kou was voor Stalin's begrafenis. altos wit boven A. Band met elastiek, extra ach terzak, leeftijd 5 jaar van ziek hers B. Short-model met extra Amerik. zakken, leeftijd 7 jaar Hous .enig komr artsei In speciale 2-kleurige uitvoe ring, Amerikaans mod.leeft. 6 j. Gedu hierii Gomery-coatg met capuchon, ka toenen gabardine waterafstotend, leef tjjd 5 jaar funct groen Jongens zeiljopper, zware kwaliteit, leeftijd 5 jaar dram van slaapt alle Joppers een Prairie-vignet cadeau spann der d] droev konin Alle artikelen met kleine stijging per maat House een pi men staan. House over.ia liepen dan ei bezoei gin M Als Kent, koning (wee Corduroy sportcol- berts in mod. kleu ren, leeft. 10 jaar. Ook in sportieve tweeds ruime sortering Lange pantalons, zui ver wollen kamgaren. in moderne kleuren, non - slipband, met verstelbaar elastiek, leeftjjd 10 jaar Sportieve plus four cost uu ms, wollen donegal- tweed, in moderne kleuren, leeftijd 8 jaar Twee- kleurige corduroy jon genspakken, 2- delig, met korte broek met ex- traAmerik.zak- ken, leeft. 4 jaar Corduroy fleld-jac- kets, de moderne sportieve dracht, leeftijd 5 jaar Originele Denim- spijkerbroeken, het ideaal van iedere echte jongen leef tijd 5 jaar Corduroy plus-four costuums. plus four m. verstelbaar elas tiek in band, leeftijd 5 jaar AMSTERDAM - DEN HAAG - ROTTERDAM - GRONINGEN LEEUWARDEN UTRECHT - HAARLEM - LEIDEN - ARNHEM - NIJMEGEN - EINDHOVEN - BREDA Het i j gere tr len vai Ven in Spoorw Verkeer 'ing, in 24.00 zij Modieuze deux-picces in zuiver wollen jersey. Kleuren mais, reseda, tur quoise, staalblauw, grijs en petrol. Maten: 38-46 BERVÖÏTS SCHIEDAMBROERSVEST 59-61 va. f. 99.5Q - f. 2.-p. week Zond. vooruitbet. Vraagt zitfhtzend., CI a e s d e V r i e s I a a n 66 Gevraagd in de huishouding zelfst. en netjes kunn. werken v.g.g.v. C. Helmer, Franselaan 286, Tel. 39358, Rotterdam. Gevraagd werkster voor twee ochtenden i-n de week, Mevr. E. Meijer, Warande 91. Motorenverhuur FN's, NSU's, Franci's Barnett's, Huls- ma nn's en duo's ook met zij span; 1953 types, dus nieuw materiaal. Tevens auto's zonder chauffeur. Garage ,,De Zwaan" Zwaanshals 49-56, R'dam, Tel 48793, b.g.g. 43490. Zoekt Uzekerheid omtrent service, garantie en gemakke lijke betaling? Vraagt het onze klanten, die zijn onze ambas sadeurs. Het Motorpaleis. Sche penstraat 111115, R'dam-Blij- dorp, Telef. 82950. Wasmachines. De bekende Ef- res en Mdele. Wringers Eft'cs en Acme. Manden en borstel werk. E'Ishof, Dam 40-44, tel. 68598. Onver woestba re traipl eren strijkplanken, kuipen, keu ken- en keuken-combinatie tafels, wringerbokken. De grootste sortering. Bijna 100 jaren, Elshof voor solide hout waren, Dam 40-44, Tel. 68598. Huur een wasmachine bij ..Atlas", Vondellaan 61, telef. 65381. Maandag en Dinsdag f2.— per halve dag. Vanaf Woensdag f 1.50 p. halve dag. Van Zaterdag tot Maandag morgen 7 uur f 2.—. Glasplaten voor ronde tafels en theemeubelen, g.'as in lood, verzilveren van verweerde spiegels*en moderniseren, Ad vies gratis. Van Loopiik's Glasindustrie, Boterstraat 39, Schiedam, Tel. 68945. Geslepen legplaten voor uw meubelen, etalages etc. levert tegen concurrerende prijzen Van Katwijk's Glashandel, Lange Kerkstraat 38, tel. 68735. Het oudste adres. Voor goede en actuele foto's bij en in 't stadhuis, kerk of 's avonds iin de feestzaal. Fo- to-Reportage-Ddenst B. v. d. Mast, Prof. Kam. Omnestaan 158a, tel. 68509. 51. Karolus wandelde de lange trappen van het hoge gebouw naar beneden en wreef af en toe eens over de gevoelige plek onder zijn staart. Hoe meer hij over die onbehouwen directeur nadacht, hoe meer hij zich opwond. Maar toen schoot het hem te binnen dat ook Pieter zich op weg naar beneden moest bevinden „Gunst ik mag me wel haasten," riep hij en rende naar buiten om ergens een beddenmatras te lenen, die hij op tijd op straat kon uitspreiden om zijn vriend op te vangen. „Pieter", riep de kraai. „Dit is een muziekschool. Je weet dat je absoluut niets bereikt zonder diploma. Daarom zou ik je aanraden les te nemen". „En je vond juist, dat ik zo goed kon spelen!" vond Pieter verwonderd. „Geloof me" sprak Karolus „Iedereen vraagt naar zo'n papiertje en daarna mag je pas laten horen of je wel kan. Zo is het nu eenmaal overal'Best," sprak Pieter „Laten we t, maar voor de tweede maal dat gebouw ingaan „Een lange stat'®,! gebeeldhouwde trap leidde naar de hoofdingang Ze gingen door e monumentale deur en weldra stonden ze voor een klein loket, achter zich een breiende juffrouw bevond met zo'n zuur gezicht Pieter het er koud van kreeg. „Wablief?" vroeg ze „Ik wou graag hebben", sprak Pieter. „Kost drie-honderd gulden'" juffrouw. •a1' ifi' *c0ia3ie hhbpen luc

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 6