Toch nog plotseling kwam het einde der 85-jarige Fel protest van Duitse bisschoppen Naguib heeft het op de Engelsen voorzien Felle anti-Britse campagne in Egypte II Weer werd de vrijheid verkozen Wéér een beperking voor de Kerk ZE GAAN EINDELIJK WEG BRITTEN^ GAAN MET DE RUSSEN PRATEN Paasverlof voor militairen Achttien jaar geëist tegen Hamid II De 85 millioen overschreden Kunstmatige „Zon" in Nevadamaar de echte schijnt hier Tegen wegdringen van bijzonder onderwijs Zal republiek uiteindelijke staatsvorm worden Opnieuw atoomexplosie in Nevada Israël zal Russisch anti semitisme aan de kaak stellen Lente in de stad en op het land Poolse regering benoemde vicaris- generaal te Tarnow Maartensdijkse tollen verdwijnen ]\a de luchtincidenten boven Duitsland Om herhaling te voorkomen Woensdag 25 Maart 1953 JDAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Laatste afscheid Rouw Kroning gaat door De Kroningscommissie zal zo spoedig mogelijk worden bijeengeroepen, doch het is onwaarschijnlijk, dat de kroning van koningin Elizabeth 11 door het overlijden van haar grootmoeder zal wórden uitge steld. Waarnemers verwachten, dat er een hofrouw vaji vier weken zal worden af gekondigd of in ieder geval een, die vóór de tweede Juni zal eindigen. Het is be kend, dat het koningjn Mary's uitdrukke lijke wens was, dat haar eventuele dood geen invloed op de kroning van haar kleindochter mocht hebben. Politieke commissie der V.N. Nationaal Rampenfonds Onenigheid onder „patriottische priesters" Op 1 April om 11 uur WEERBERICHT Koningin Mary van Engeland overleden Telefonisch van onze Londense correspondent) LONDEN, Woensdag. Koningin Mary, de grootmoeder van koningin Elizabeth II van Engeland, is gisteravond om 11,20 uur Ned. tijd, overleden. De vorstin, die op 26 Mei a.s. 86 jaar zou zijn geworden, is aan verzwakking, veroorzaakt door onophoude lijke maagstoornissen, bezweken. Zij ligt opgebaard in het sterfhuis Marlborough House, sedert 1936 het jaar van overlijden van haar echt genoot, koning George V haar Londense residentie. Ondanks liet feit, dat de vorstin sedert een maand aan chronische maag stoornissen leed, is haar dood toch nog geheel onverwacht gekomen. De dag tevoren had haar secretariaat bekend gemaakt, dat er geen dagelijkse ver klaringen meter zouden worden afgelegd omtrent de gezondheidstoestand van de koningin. Dat werd algemeen als een aanduiding beschouwd, dat de ziekte van koningin Mary geen zorgen meer baarde en dat er een langzaam herstel was ingetreden. Gistermorgen heeft de vorstin echter een ernstige inzinking gekregen. Het eer ste, wat de Londenaren hiervan bemerk ten, was dat er gisteren tegen 12 uur een bulletin aan de hekken van Marlborough House werd aangeslagen, waarin van „enige bezorgdheid over de toestand van koningin Mary" werd gesproken. Het bul letin, dat ondertekend was door de lijf artsen van de vorstin Sir Horace Evans en Lord Webb-Johnson werd nog geen twee uur later door een tweede gevolgd. Gedurende de afgelopen uren, aldus stond hierin te lezen, is de toestand van konin gin Mary ernstiger geworden. Er is een bedenkelijke verzwakking van de hart- functie geconstateerd, die redqn tot groeiende bezorgdheid geeft. En om 8 uur gisteravond, toen Londen in een grijze nevel gevangen lag, werd een derde bulletin aangeslagen, nu in dramatischer bewoordingen. „De kracht van koningin Mary vliedt heen. H. M. slaapt vredig". Vier uur later was de spanning en ook het lijden van de oudste der drie Engelse koninginnen voorbij. Het droeve nieuws werd bekend gemaakt, dat koningin Mary vredig was ontslapen. Van het middaguur af had zich een grote zwijgende menigte voor Marlborough House verzameld. H ier en daar deden een paar toeschouwers moeite de bulletins te lezen, doch over het algemeen bleef men rustig op de weg en de trottoirs staan. De buitenwachten van Marlborough House, twee lange grenadiers met grijze 1 overjassen en hoge zware berenmutsen, liepen stram voor de hekken heen en weer en door de ingang snelde zo nu en dan een wagen, die een hoge bezoeker of bezoekster naar het sterfbed van konin gin Mary bracht. Als eerste arriveerde de hertogin van Kent, de weduwe van de derde zoon van koningin Mary. Zij werd vergezeld door twee van haar kinderen, de jonge hertog Ter gelegenheid van Goede Vrijdag en Pasen worden voor de Koninklijke Land macht en de Luchtmacht met uitzondering van die scholen en onderdelen, waarvoor terzake door of namens de chef van de generale staf c.q. chef van de luchtmacht staf een afzonderlijke regeling is vastge steld, alsmede van de parate onderdelen, waarvoor een nadere regeling zal wor den getroffen o.a. de volgende regelen vastgesteld inzake verlof. Voor zover de dienst zulks toelaat, kan al naar gelang de categorie, waartoe betrokkenen behoren algemeen- of buitengewoon verlof worden verleend van Donderdag 2 April 1953 na 13.00 uur tot Dinsdag, 7 April 1953 eerste reisgelegen heid na 6.59 uur. Aan het personeel, dat door dienst, doch uitsluitend op 3, 5 of 6 April van deze regeling geen gebruik kan majien, kan een overeenkomstig aantal werkdagen buitengewoon verlof, aansluitend aan een Zondag, worden verleend. van Kent en prinses Alexandra. Niet lang daarna draaide een grote zwarte Daimler de inrit van Marlborough House in. Ach ter de ramen zag men het ernstige gezicht van de hertog van Windsor, die een dag of veertien geleden met het oog op de ziekte van zijn moeder uit Amerika was overgekomen. Tot de andere hoge bezoekers behoorden nog koningin-moeder Elizabeth, weduwe van koning Gèorge VI, en de aartsbis schop van Canterbury, dr Geoffry Fisher. Tegen vijf uur reed een tweede zwarte Daimler langzaam het hek binnen. In ge zelschap van de hertog van Edinburgh kwamen koningin Elizabeth II en haar zuster afscheid van haar stervende groot moeder nemen. Een uur tevoren had het Engelse koninklijke paar al zijn officiële functies afgelast, waaronder de presen tatie van een groot aantal debutanten, welke vandaag en morgen in Buckingham Palace zou hebben plaats gehad. Toen de persoonlijke standaard van koningin Mary om 12 uur gisteren avond naar beneden werd gehaald, be grepen de wachtenden dat de oude minzame darme uit Marlborough House haap laatste reis had aanvaard. Man nen ontblootten eerbiedig het hoofd en in de ogen van vele vrouwen wel den tranen. Langzaam brak de zwij gende menigte op. Koningin Mary, die drie van haar zes kinderen alsook haar man ten grave had zien dragen, was nu zelf rustig en vredig ontslapen. Nooit zal men haar vriendelijk gezicht meer kunnen zien in de Londense par ken, waardoor zjj tot voor kort elke morgen een autorit maakte. De Engelsen, die gisteravond om 12 uur het laatste nieuwsbulletin van de BBC beluisterden, hoorden de dood van ko ningin Mary voor het eerst aankondigen Eentonig klokgelui ging aan de korte op waardige toon uitgesproken mededeling vooraf en geen enkel ander nieuwsbe richt volgde. Ook in het Lagerhuis heb ben de leden vlak na de beëindiging van een verhit debat naar premier Churchill kunnen luisteren, die met ontroering in zijn stem het droeve nieuws bracht. Als geste tegenover het koninklijk huis zal de Engelse Tweede Kamer haar zitting van vandaag tot morgen verdagen. Bij koningin Elizabeth II zal het gebruike lijke rouwbeklag worden ingediend, ter wijl de minister-president zich vanavond met een radioboodschap tot het Engelse volk zal richten. De dood van koningin Mary kwam het grootste deel van het Engelse volk pas vanmorgen ter ore. Vrijwel alle kranten droegen grote portretten van de overleden vorstin en de anders rode afdruk van de ..Daily Mirror" had vandaag een paarse kleur. De nieuwsbulletins van de BBC. gaven zowel om 7 als om 8 uur een lange levensbeschrijving van de overledene en de extra-edities der Londense dagbladen waren reeds spoedig 0p straat. Sommige waarnemers achten het mo gelijk, dat koningin Mary enige dagen in de Westminster Hall in staatsie zal lig gen, op dezelfde plaats, waar ook haar man en zoon hebben opgebaard gestaan. De Westminister Abbey, waar gewoonlijk een rouwdienst voor een overleden Engel se koningin-moeder wordt gehouden, zal wegens een verbouwing in verband met de kroningsplechtigheden niet gebruikt kunnen worden. Uit alle delen van de wereld stromen inmiddels sympathiebetuigingen binnen. President Eisenhower was een van de eersten, die een bewijs van deelneming zonden en tientallen staatshoofden hebben vandaag dit voorbeeld gevolgd- De Cana dese, Australische en Nieuw-Zeelandse parlementen, evenals de Engelse Tweede Kamer, hebben hun vergaderingen voor vandaag afgelast- In een gezamenlijk herderlijk schrijven, tot een „wereldbeschouwelijk ghetto", dat op Tweede Paasdag in al hnn kerken l Het tegendeel is waar. „Wel bestaat het zal worden voorgelezen, hebben de West- gevaar", zo besluiten de bisschoppen hun Duitse bisschoppen een fel protest gericht waarschuwend woord, „dat bij de z.g. si tegen de pogingen, die in verschillende Duitse „Lander" wor(jcn ondernomen om behalve het bijzonder onderwijs ook de katholieke onderwijzersopleiding te torpe deren. Verontwaardigd en bezorgd con stateren de bisschoppen, dat de staat geen enkel recht heeft aan de Kerk en aan de Katholieken het eigen Katholieke onder wijs te weigeren. Voor het geweten der Katholieken, aldus de bisschoppen, zijn de Katholieke Scholen en de Katholieke onderwijzersopleiding eisen, waarvan zij nimmer zullen en kunnen afwijken. In verschillende gebieden van de West- Duitse Bondsrepubliek is het Katholiek bijzonder onderwijs het mikpunt van vele aanvallen; deels uit onwetendheid, deels ook, aldus het herderlijk schrijven, omdat men de werkelijke grondbeginselen van het onderwijs wenst te negeren en aan de Katholieke jeugd vorming en onderwijs, gebaseerd op het geloof, wil onthouden. De laatste tijd betrekt men ook de Katho lieke onderwijzersopleiding in deze aan vallen. Het waarom is duidelijk, aldus de bisschoppen, namelijk, omdat het Katho lieke onderwijs staat of valt met de vor ming van Katholieke onderwijzers. De bisschoppen eisen in hun herderlijk schrijven nadrukkelijk Katholieke kweek scholen voor de opleiding van Katholieke onderwijzers; zij kunnen zich in geen ge val tevreden stellen met de z.g. „simul- taanscholen". Zij wijzen energiek de be denkingen van de hand, dat een confes sionele onderwijzersopleiding zou leiden multaan-opleidingen de godsdienst ver drongen wordt in het ghetto van een les uur, in plaats van de basis en het alles doordringende element te worden van de gehele vorming en opleiding". Het is uitdrukkelijk verboden met vroe gere treinen c.q andere openbare midde len van vervoer te reizen dan aangege- Jven in de door het hoofd van de sectie Spoorwegdienst van de inspectie van het Verkeerswezen uit te geven vervoersrege- 'ing, indien de militair op 2 April voc-r 24.00 zijn woonplaats kan bereiken. De Egyptische premier, generaal Na guib, maakt op het ogenblik een triomf tocht door opper-Egypte. De eenvoudige landbouw-bevolking uit deze streek trekt bij honderdduizenden uit om de bevrijder toe te juichen. Opmerkelijk, en bedenke iijk tevens, isj de omstandigheid, dat er vrijwel geen gelegenheid voorbij gaat zonder dat woordvoerders uit Naguib's omgeving, zogenaamd uit naam der be v--V Tsjecho-Slowaaks vliegtuig met 25 kr,*ngiers en een bemanning van vier JtjgPeu aan boord, is op het Frankforti "i,yeld Rijn-Main geland. Het is een van de Tsjecho-Slowaakse Natio- luchtvaart-maatschappij C.S.A.J. Volgens de eerste berichten is de vlucht naar de vrije wereld beraamd door de gezagvoerder en enkele passagiers. De leden van de bemanning van het vlieg tuig met n officier van de Amerikaanse luchtmacht. volking, de anti-Britse gevoelens nieuw leven inblazen. Gisteren sprak Naguib's rechterhand Kolonel Nasser bij een de monstratie in de geboorteplaats van de Premier, Beni Moore, bijzonder agressieve tu we"te bij het publiek een gretig onthaal vond. „Als gij bevel geeft, aldus oiv.Sner' ,7'a' ,le* volli aIs '"ón man opstatin en n 'and van de Britten te bevrijden" a voort, wij zijn bereid te sterven". kn^iddels sch«nt de koninklijke toe- dio hii ïu11 de haby-koning Foead II, aanmerwr-iVade? te Rome vertoeft, riin p-ewnrH minder rooskleurig te simr var? d?°r de unanieme beslis- de,subcornmissie voor de te een republiek SV°rm ten gunste van Een republikeins systeem met een Dar- lementaire regeringsvorm is hpt heste voor Egypte, aldus de commissie die evenwel de eis stelde, dat hierover eerst het volk gehoord moet worden. De subcommissie heeft dienovereen komstig gerapporteerd aan de consti tuerende vergadering, welke door Na guib, na het afschaffen van de grondwet van 1923, werd ingesteld. Waarnemers menen, dat op het ogen blik de volksopinie rijp is om het ko ningshuis aan kant te zetten. Een refe rendum zou vrijwel zeker de tot stand- koming van de republiek betekenen. In het proces, dat op het ogenblik te Cairo gevoerd wordt tegen de schuldigen aan de corruptie in de wapenleveranties tijdens de oorlog tegen Israël, getuigden gisteren drie voormalige leiders van het Egyptische leger, dat het leger zich des tijds met kracht tegen het uitbreken der vijandelijkheden heeft verzet. De voor malige stafchef, maarschalk El Mahdi wierp de verantwoordelijkheid op koning Faroek, op de voormalige premier No- kratsji, op het parlement, de publieke opinie, en vooral op de Arabische Liga. Maarschalk Haydar, destijds comman dant der strijdkrachten, bevestigde de be weringen van El Mahdi. Oud-minister Nosrat tenslotte zeide, dat misbruiken aan het licht waren gekomen onder de hoogste functionarissen van het voor malige hof. Op de 90 meter hoge toren, geplaatst op de proefterreinen der Yuccavlakte, 120 K.M. van Las Vegas, heeft men gisteren middag om 14.13 uur (Ned. tijd) weer een atoom-ontploffing teweeg gebracht. Op het ogenblik van de ontploffing vlo gen 53 vliegtuigen, waaronder 12 bommen werpers van het type B-36, boven de woestijn van Nevada, die door de explosie in een hel licht werd gezet. De Amerikaanse commissie voor atoom energie wilde slechts meedelen, dat dit de eerste keer is, dat zoveel vliegtuigen aan de proefneming hebben deelgenomen. Generaal Bullock, de leider van de af deling van 1300 militairen, die zich op ongeveer 4 km van de plaats der ontplof fing in man-gaten bevonden, zeide, dat er geen slachtoffers zijn gevallen. De militaire deskundigen zullen dieren onderzoeken, die aan de uitwerking van de ontploffing zijn blootgesteld, zodra het proefterrein weer veilig betreden kan wor den, aldus een mededeling van het Ameri kaanse leger. Verwacht wordt, dat nog acht atoom ontploffingen zullen volgen, alvorens het eerste Amerikaanse atoomkanon zal wor den afgevuurd. Het Indonesische openbaar minis terie te Djakarta heelt achttien jaar gevangenisstraf geëist tegen Sultan Hamid II, die, zoals bekend, o.a. beschuldigd wordt van hoogverraad. De Israëlische gedelegeerde mevrouw Golda Myerson heeft Dinsdag in de Poli tieke Commissie van de Algemene Ver gadering der V.N. medegedeeld, dat Israël te geschikter tijd een dossier zal indienen over de politiek van „anti-Joodse agita tie", welke door de Sovjet-Unie en haar bondgenoten werd gevoerd. De stand van het Nationale Rampen fonds was gisteravond 85.190.000, hetgeen ten opzichte van eergisteravond een st(j- ging is van 500.000. Gisteren en vandaag was het de Lente ernst en moest de mist al vroeg het veld ruimen. Duizenden hebben van het heerlijke voorjaarszonnetje ge profiteerd. De crocussen op de Lange Voorhout te 's-Graven- hage lieten zich door de milde stralen koesteren en de lamme tjes in een weide ergens in A ederland waren niet minder blij. Het voorjaar is dan toch gekomen. De 63-jarige bisschop van Tarnow in Polen, mgr J. Stepa, heeft van de rege ring een pro-communistische priester als Vicaris-Generaal naast zich gekregen, al dus meldt K.N.P. Dit betekent, meent het genoemde persbureau, dat de bisschop practisch niet meer in staat zal zijn, zijn bisschoppelijk ambt uit te oefenen, gezien dc vele andere moeilijkheden, waarmede hij tengevolge van de vele regeringsvoor schriften en belemmeringen reeds te kam pen heeft. De nieuwe Vicaris-Generaal is F. Siercslawski, lid van de Vereniging van Patriottische Priesters, welke vereni ging geaffilieerd is met de (communisti sche) Unie van Strijders voor Vrijheid en Democratie. communisme niet deelnamen, deelt het K.N.P. mede. Het Pools-Amerikaanse persbureau Inter-Catholic, verneemt hierover, dat de vergadering tot de con clusie zou zijn gekomen, dat de Ver eniging van Patriottische Priesters zich te veel met de regering had ingelaten. Ondertussen gaat het blad. dat nauw met de Vereniging van Patriottische Priesters is verbonden, het door commu nistische activisten geredigeerde „Ksiadz Obywatel" („Priester-burger") ongestoord verder met zijn aanvallen tegen de ker kelijke autoriteiten en instellingen. In zijn laatste editie houdt het tijdschrift zich vooral bezig met de seminaries. Het eist dringend een grondige wijziging in de op leiding, omdat zij haarden van reactie zouden zijn. Het K.N.M.I. deelt mede: Na een somber en koud week-eind slaagde de zon er gisteren in de mist en de laaghangende bewolking bijna overal in het land op te lossen, zodat de tempe- raturenrin de voormiddag snel konden oplopen en op tal van plaatsen tot meer dan 15 graden stegen. Hiermede kwam een eind aan de merkwaardige toestand, waarbij het weer in ons land ondanks de hoge barometerstanden koud en som ber was, terwijl in Duitsland, Frankrijk en Engeland zonnig weer voorkwam met maximumtemperaturen van 19 tot 23 graden. Vandaag staat dan ook geheel Midden, Zuid- en West-Europa in het teken van de lente. Dit gehele gebied wordt be dekt door een enorm gebied van hoge luchtdruk, dat nog maar weinig tekenen van verzwakking vertoont. In schrille tegenstelling hiermee staat het weer in Noord-Scandinavië. waar nog volop win ter heerst. Hier vriest het bij krachtige Noordenwinden meer dan 10 graden en valt herhaaldelijk sneeuw. Nog veel kou der is het boven Groenland en Noord- Rusland, waar plaatselijk meer dan 30 graden vorst voorkomt. De grens tussen winter en lente, waarlangs de strijd tus sen de koude luchtmassa's uit het Noor den en de warme lucht uit het Zuiden, wordt uitgevochten, liep vanmorgen van Zuia-IJsland via midden-Scandinavië naar West-Rusland. Talrijke depressies kwamen de laatste dagen in dit grensge- T ontwikkeling en trokken verge zeld van storm, regen of sneeuw naar Rusland. Het ziet er naar uit dat de laat ste depressie van deze reeks, die nu voor de Noorse kust tot ontwikkeling komt, zijn invloed wat verder naar het Zuiden zal uitstrekken dan zijn voorgangers, zodat verwacht mag worden, dat de wind morgen uit Westelijke richtingen iets zal aanwakkeren. De neerslagkan sen zijn echter nog zeer gering, terwijl de temperaturen ook morgen hoog zul len blijven voor de tijd van het jaar. Naar wij vernemen is gistermorgen het K. B. getekend, waarbij goedkeuring wordt verleend aan het besluit der ge meente Maartensdijk tot opheffing van de beide tollen op de weg Utrecht—Hilver sum. Met 1 April des ochtends 11 uur zul len beide tollen, die langjarige obstakels voor het verkeer waren, verdwenen zijn. Er zijn, naar de A.N.W.B. meedeelt, thans nog zeven tollen in Nederland over, waarvan bij drie gepn tolgelden meer wor den geheven. Van de resterende vier zijn er twee be langrijk voor het verkeer, nl. die te Lei- muiden in de huidige verbinding Alphen a d RijnHaarlem en de veel omstreden tol van het Warmonder-hek. De benoeming van Sieroslawski volgde op een hardnekkige perscampagne tegen de bisschoppelijke curie wegens haar z.g. reactionnaire houding tegenover 't Wa» schause bewind en wegens het „onrecht", dat zij de „patriottische priesters" had aangedaan, waarschijnlijk door hen uit te sluiten bij de benoemingen. De benoeming van de Vicaris-Generaal geschiedde krachtens een nieuwe wet, welke de kerkelijke benoemingen zo goed als geheel in regeringshanden legde. De zelfde wet schijnt echter, zo verneemt het K.N.P. verder, moeilijkheden te hebben opgeworpen onder de zgn. patriottische priesters, d.w.z. geestelijken, die menen, dat een meegaande houding met de re gering te verkiezen is boven een rechtlij nig verzet. Een deel van hen begroette de nieuwe wet enthousiast, velen echter vonden haar een te ver gaande overheids bemoeiing. Ter oplossing van deze interne moei lijkheden binnen de Vereniging van Pa triottische Priesters heeft te Warschau een geheime conferentie plaats gehad van deze vereniging, waaraan echter de uitgesproken aanhangers van het 1 remier Churchill heeft Dinsdag in het Lagerhuis medegedeeld, dat Q inttanië het Sovjet-voorstel voor besprekingen over maatregelen ter vermijding van incidenten, zoals liet jongste neerschieten van een Britse Lincoln-bommenwerper hoven Duitsland, zal aanvaarden. Ohurchill herinnerde eraan, dat Tsjoei- kof zijn spijt over het gebeurde had be tuigd. De voormalige Labour-minister Henderson vroeg vervolgens de premier of deze passage van Tsjoeikof's nota ac cepteerde, waarin gezegd wordt, dat de drie vliegtuigen, betrokken bij de inci denten op 12 Maart jl. de Oostduitse zóne- grens hadden geschonden. Churchill ant woordde hierop: „Aangezien er een ontmoeting zal plaats vinden, welke naar wij hopen een kalmer atmosfeer en bete re regelingen ten gevolge zal hebben, lijkt het mij niet nodig bij deze aankondiging in details te treden." De besprekingen zullen uitsluitend tus sen Groot Bnttannië en de Sovjet-Unie worden gehouden, maar de Britten zullen in nauw contact blijven met de Ameri kaanse en Franse autoriteiten in Duits land, aldus deelde het Britse ministerie van buitenlandse zaken later mede. Aan de Britse hoge commissaris in Duitsland, sir Ivone Kirkpatrick, is om gedragen het aanbod „in beginsel" te aan vaarden. De datum en de plaats van sa menkomst, enz., moeten nog worden ge regeld. De weel-verwachting van het KNMI geldig tot Donderdagavond, luidt: Droog weer met aanvankelijk weinig en later toenemende bewolking. Aanvankelijk zwakke later matige en langs de Waddenkust mogelijk tot krachtig toenemende wind tussen Zuid en West. Vannacht slechts hier en daar lichte nachtvorst. Morgen overdag iets minder zacht dan vandaag. Donderdag 26 Maart: Zon op 6.30 uur, onder 19.03 uur. Maan op 14.56 uur, onder 5.06 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1