autovreugden en motor GEVAREN Overzicht Eerste Kamer Paasconferenties in de Internuntiatuur T7DENSDAG 25 MAART 1953 PAGINA 5 K. V. P.-JONGEREN houden studie-weekend over humanisme TSJOE EN LAI TERUG NAAR PEKING DUITSE VLUCHTELINGEN NAAR GELDERLAND GIFT VAN PRINSES WILHELMINA Voor slachtoffers in Turkije M in im um-kwal iteilseisen Veilplicht voor vroege pootaardappelen Arbeidstijd voor veiling- personeel BONN: Duitsers niet de drukste autorijders de deur instelling bij wet van bedrijf schappen maar dit nalaat te doen tegen over een arbeidersorganisatie, die nog niets voelt voor bedrijfschappen met ver ordenende bevoegdheid op het gebied van lonen en andere arbeidsvoorwaarden? Het N.V.V. hinkt op twee gedachten, wanneer het enerzijds de P.B.O. wil en anderzijds weigert een stuk onderhandelingsmacht en het stakingsrecht los te laten. De voorzitter van het N.V.V., de heer Oosterhuis, was niet aanwezig. In zijn plaats sprak de heer In 't Veld, die zich de houding van het N.V.V. in deze vol komen kon voorstellen. Men wil eerst eens zien, wat men voor dat stuk onderhande lingsmacht in de plaats krijgt. Wel gaf hij de heer Molenaar toe, dat de klassenstrjjd-gedachte niet te vereni gen is met de geest van de P.B.O. als vorm van samenwerking tussen werk gevers en arbeiders. Dat het instellen van bedrijfschappen van bovenaf slechts als „ultimum reme- dium" mag worden toegepast, werd door niemand bestreden. Ook niet door de P.v.d.A.-woordvoerder, die liever geen nieuwe bedrijfsorganen ter wereld zag komen, welke slechts een schijnbestaan zouden leiden, zoals bij een gedwongen instelling te verwachten is. Over de bezitsvorming en productiever hoging is niet veel gesproken. De heer Regout verwierp een wettelijke dwang tot winstdeling, hoewel die overi gens naar zijn mening een zeer belangrijk hulpmiddel kan zijn bij het bevorderen van de bezitsvorming, maar geen noodzakelijk middel. Hij achtte haar verder slechts aanvaardbaar indien zij wordt vastgekop peld aan een spaarsysteem. Wat de uitvoering betreft, is een onder nemingsgewijze verwezenlijking de aan gewezen oplossing. De heer Vixseboxse was dezelfde mening toegedaan. Wat de opvoering der productieverho ging betreft, onderstreepte de C.H.-spre- ker, dat we ten deze niet moeten streven naar zo groot mógelijke, maar naar (i.v.m. de afzetmogelijkheden) juistgerichte pro ductie. De heer Schipper vroeg, of de minister de Kamer te zijner tijd niet eens kon ver blijden met eennota over de produc tieverhoging. De heer Gerretson (C.H.) tenslotte ves tigde er de aandacht op, dat de positie van de minister uit constitutioneel oogpunt niet helemaal klopt. De minister heeft geen eigen begroting. Als de Kamer het beleid van de minister wil afkeuren, kan zij dit niet doen door zijn begroting te verwerpen. De bewindsman, aldus zijn conclusie, zorge er voor, dat hij volgend jaar met een eigen begroting komt. Morgen antwoordt de minister. AD. INT. Als voorbereiding op het ontvangen van de H. Paascommunie, zullen in de Goede Week in de kapel van de Internuntiatuur aan de Carnegielaan 5 te s-Gravenhage voor de leden van het Corps Diplomatique een drietal conferenties in de Franse taal worden gehouden en wel op Maandag. Dinsdag en Woensdag a.s. des namiddags te 3.30 uur, door de zeereerw. pater Hubert du Manoir de Juaye S.J. Op Witte Don derdag, 2 April, wordt in dezeifue kaom des morgens te 8.30 uur door oe mt»r- nuntius. Z.H.E. mgr P. Giobbe, het heilig Misoffer opgedragen. Gedurende deze H. Mis is er gelegenheid de H. Paascommunie te ontvangen. Voor zijn conferenties is door de zeer eerw. pater Hubert du Manoir de Juaye S.J. het thema gekozen: „Jesus Christus en wij". De Jongeren-Organisatie in de K.V.P. organiseert op 28 en 29 Maart a.s. een week-end over het humanisme. Pater dr B. v. Bilsen O.F.M. zal een inleiding houden over het humanisme als stelsel terwijl de voorzitter der Jonge ren-Organisatie, drs C. Cosijn, de poli tieke kwesties aan het humanisme ver bonden, zal belichten. Oorspronkelijk zou dit week-end plaats vinden in het Vormingsinstituut van de K.V.P. te Baarn. Het aantal jongeren, dat dit week-end wil meemaken, steeg echter tot ruim hon derd een aantal dat het Vormingsinsti tuut onmogelijk kan opnemen. Er moest dus een andere plaats van samenkomst worden gezocht. Deze is ge vonden in het Studiecentrum van de Pa ters Augustijnen te Culemborg. De Chinese premier en minister van buitenlandse zaken Tsjoe en Lai, is per vliegtuig uit Moskou naar China vertrok ken. zo heeft Radio-Moskou medegedeeld. Tsjoe en Lal en zijn gevolg werden uitge leide gedaan door de Sovjet-minister van buitenlandse zaken, Molotof, onder-mi nister Malik en Koeznetsof, ambassadeur der Sovjet-Unie in Peking. Hij keerde te rug van de bijwoning van de begrafenis sen van Stalin en Gottwald. Regering kocht landgoed in Almen (Van onze correspondent) Het landgoed „De Rozenhof" bij Almen is door de regering gekocht ten einde daarin een tehuis in te richten voor vluchtelingen van achter het „IJzeren Gordyn". Daartoe zal „De Rozenhof", welk landgoed reeds enige tüd leeg stond, worden verbouwd. Het Nederlandse Rode Kruis heeft een belangrijke gift ontvangen van Prinses Wilhelmina ten behoeve van de slachtof fers van de aardbevingsramp in Turkije. Dit bedrag is onmiddellijk besteed voor 'n aanvullende zending bloedplasma voor de „Rode Halve Maan" in Istanboel. beleid ten aanzien van het Afzetfonds in het afgelopen jaar gevoerd, goed, even als ten aanzien van de minimum prijsre gelingen. Op voorstel van het bestuur werd besloten over het tijdvak van 1 April 1953 tot 31 Maart 1954 0.7 pet te heffen over de bruto opbrengst van de voor iedere aanvoerder via een vei ling verkochte producten en de opbrengst van deze heffing te storten in het af zetfonds. Met twee stemmen tegen keurde de vergadering het voorstel goed, waarbij het bestuur gemachtigd werd minimum kwaliteitseisen vast te stellen van de producten, die op de aangesloten veilin gen verkocht worden. Verder de aan gesloten veilingen te verplichten: de minimum-kwaliteitseisen te handhaven in die zin, dat zij geen producten voor de binnenlandse verse consumptie mo gen verkopen, die daaraan niet voldoen en deze producten te vernietigen, tenzij bestemming voor veevoeder of verwer king gevonden kan worden, in welk ge val de opbrengst op de normale wijze aan de betreffende aanvoerders kan wor den uitbetaald. Deze regeling, waarbij met enkele producten begonnnen wordt, zal soepel worden toegepast. Het bestuur zal een voorschrift vast stellen, waarbij de aangesloten veilingen verplicht worden de veilplicht voor pootaardappelen van vroege rassen in haar statuten op te nemen. Van enkele zijde werd hier tegen bezwaar geopperd. De algemene vergadering hechtte ver volgens haar sanctie aan het besluit van het hoofdbestuur om een gift ter waarde van 500.000 te geven aan het Nationaal Rampenfonds voor de door de water snood getroffen gebieden en machtigde het bestuur verder gelden ter beschik king te stellen, voor zover deze voor hulpverlening in de kring van de vei lingorganisatie mochten nodig blijken. Bij de rondvraag bracht de heer Tuk ker in het midden, dat er geruchten gaan over het indelen van het personeel van veilingen in een regeling ten aanzien van de arbeidsduur, die voor handelsonderne mingen geldt. De veiling moet z.i. be- schouwd worden als een verlengstuk van de kweker, zodat zij gerangschikt moet worden onder tuinbouwbedrijven. Van de bestuurstafel werd geantwoord, dat dit ook het standpunt van het Centraal Bu reau is, waarbij men geen mistoestan den inzake de arbeidstijd wenst, doch wel gaarne ziet, dat rekening gehouden wordt met bijzondere omstandigheden. De vergadering sloot zich daarbij aan met een resolutie, waarin zij te kennen gaf. dat de veiling geldt als elke andere landbouw-onderneming. De heer M. Prins werd met 466 van de 475 stemmen als voorzitter herkozen. De vergadering werd bijgewoond door vertegenwoordigers van het Ministerie van Landbouw, de Stichting voor de Landbouw, het Bedrijfschap, het Bureau voor de Voedselvoorziening. Standsorga nisaties en door enige tuinbouw-consu- lenten. Te Surabaja is tengevolge van *n auto ongeluk om het leven gekomen mej. M Kruyt, terwijl haar zuster, mej. J. Kruyt een lichte hersenschudding kreeg. Mej M. Kruyt was verpleegster aan dé chris telijke kraamkliniek „Mardi Santona" te Surabaja, waarvan haar zuster direc trice is. (Van onze correspondent) BONN. Dinsdag. DE DUITSERS zijn grote autolief hebbers. Alles wat motort spreekt tot hun technische brein en het streelt hun nationale bewust- 2ijn, indien het van Duits maaksel is. Als vaderlandse helden zijn onlangs de heren, die Mercedes-Benz in Mexi co zijn oude roem hadden hergeven, binnengehaald. Zij werden ook als helden door de bondspresident ont vangen. En voor een automobielten- toonstelling staat heel Duitsland op zijn kop. De toegangswegen naar Frankfort zijn nu al een week lang verstopt door mensen met automobie len, die naar andere automobielen ko men kijken. Andere automobielen? Dat is in de mees te gevallen nog te veel gezegd. „Im grossen und gan zen" heeft de Duitse automo bielindustrie dit jaar, een enkele uitzondering daar gelaten, alleen maar wat nieuwe snufjes aan de oude wagens aan gebracht. De automobilisten gaan dus naar de wagens kijken, waarin zij zelf al rijden. En zij doen dat met harts tocht en als 'n soort eerbetoon aan 't pronkstuk der techniek, der Duitse techniek, wel te verstaan. Want iedere straatjongen zal in Duitsland de gelegenheid grijpen om u te ver staan te geven, dat het met al die grote Amerikaanse schuiten eigenlijk alleen maar grootspraak en bombast is en dat er niets boven een Duitse „PKW" gaat. Nu wil deze ..Autofraudigkeit' niet zeggen, dat de Duitsers de drukste autorijders in Europa zijn. Bij lange niet. Gaat men de statistieken na, dan blijkt, dat er in Duitsland maar half zoveel personenauto's lopen als in de andere Westeuropese landen. Maar één op 34 Duitsers heeft een auto, zij het een „Mercedes 300" of een van die twintig jaren oude en onverwoestbare kistjes van DKW. Schuld daarvan is natuurlijk de minister van financiën, die hier, evenals in andere landen, het autorijden „an und fuer sich" als een luxe beschouwt, waarvoor men de slaatskas moet spekken. Er zijn drie millioen motorvoertui gen ingeschreven in de Bondsrepu bliek, maar daarvan zijn nog geen millioen personenwagens. De massa most zijn motorlusten nevredigen met bshulp van een motorfiets. De motor- duivels zijn op sommige Duitse wegen een grotere plaag den de fietsers op de Cooisingel te Rotterdam. Iedere welgestelde arbeider viert zijn sne]- hadswoede Zaterdags en Zondags op zoveel cc bot. De motorfietsfabrieken en vooral die. welke zich op de ver vaardiging van scooters hebben toe gelegd beleven gouden tijden. Haar productie blijft nog steeds stijgen en het afzetgebied schijnt onbeperkt. Dit

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 5