Vijfhonderd Europese steden helpen getroffen gemeenten Adoptie van rampgebieden aan de Noordzee en in Turkije Oude Tonge zwaar in de rouw Thans 260 inwoners gevonden KONINGIN OP GOEREE- OVERFLAKKEE Kon. Paar naar Denemarken en Noorwegen Lege klomp ging door het gehele land Meer armslag gewenst voor Minister Van Thiel 85,6 MILLIOEN DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN^OMSTREKEN Waarom communist niet naar het rode paradijs emigreert Donderdag 26 Maart 1953 Van de 750 woningen 200 onbewoonbaar Grote schoonmaak in glibberig Stellendam Overheid en leerling stelsel In Mei aanstaande? Nachtelijke fabrieks brand in Apeldoorn Ziekenfondsraad vindt nieuwe huisvesting Breda-vluchtelingen spoedig uitgewezen? Prins dankt Amerika Analyst Nieuwe aardschokken in Turkije Prefectuur van Ibadan opgericht WEERBERICHT V.. mm mm» Nationaal Rampenfonds Grote partij grondstoffen bij „Zwitsal" verbrand WERD NEDERLANDSE IN GENèVE BEROOFD? Maatschappelijk iverh Te weinig armslag Gerepcitrieërden en Ambonezen Niet „volks" De weerverwachting van het KNMI, geldig tot Vrijdagavond, luidt: Half tot zwaar bewolkt met enkele buien. Matige tot krachtige Westelijke tot Noord- Westelijke wind. Vannacht geen nachtvorst, morgen overdag veel kouder dan vandaag. Vrijdag 27 Maart: Zon op 6.27 uur, onder 19.05 uur. Maan op 16.06 uur, onder 5.20 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT ^GE>< De commissie heeft reeds betuiging Telefonisch van onze Parijse correspondent) De lieer Chaban-Delmas, voorzitter van de commissie voor de gemeente lijke belangen in de Europese Raad, heeft op een persconferentie in het ministerie van Buitenlandse Zaken te Parijs een uiteenzetting gegeven van de blijvende hulp, die aan de grotere Europese gemeenten wordt gevraagd om de gemeenten in de rampgebieden snel tot herstel te brengen. De spontane hulp uit alle landen, onder de indruk van de verschrikkelijke gevol gen van de watersnood zo bijzonder snel toegevloeid, heeft een verrassend beeld gegeven van de groei der Europese saam horigheidsgedachte. Bij de omvang van de nood heeft die hulp echter niet meer dan een eerste onmiddellijke bijstand kunnen zijn. En ook buiten de overheidstaak staat men nog voor enorme vraagstukken om de geheel of gedeeltelijk verwoeste steden en dorpen te doen herleven. De commissie voor de gemeentelijke be langen uit de Europese Raad is van oor deel dat de taak van Europese solidariteit niet mag ophouden, nu de rampen verder in het verleden gaan liggen doch dat op de eerste hulp een definitieve moet volgen. Om daarmee een begin te maken is nu aan vijfhonderd grotere plaatsen in de landen van Europa, die bij de Europese Raad zijn aangesloten, doch niet van rampen hebben te lijden gehad, gevraagd aan de gemeenten der getroffen gebieden hulp te verlenen voor een spoedig^ her stel Zulks door adoptatie van geteister de gemeenten naar de idee: „Europese gemeenten helpen die van het "™Pen- gebied" (Men weet, dat de heer Chaban- Delmas burgemeester Is van de stad, die reeds de Zeeuwse gemeente Kerkwerve heeft geadopteerd). Bij deze actie wordt niet alleen gedacht aan de gemeenten aan de Noordzee, maar ook aan de Turkse, die door de aardbeving zijn verwoest. In Engeland, Nederland en België moeten ongeveer driehonderd ge meenten worden geholpen, in Turkije on geveer dertig. Daar deze gemeenten van klein tot groot variëren en de behoeften dus in omvang zeer uiteenlopen, ligt het in de bedoeling het aantal hulpverlenende gemeenten zo groot mogelijk te doen zijn, zodat sommige plaatsen al naar behoefte, door meer dan én hulpverlenende gemeehte kunnen Y°f" den geadopteerd, terwijl ook geen getroffen gemeente buiten de op deze wijze verleende hulp mag blijven. De huln moet worden verleend in aller Jvnrmnaar de verscheidenheid van de behoeften en moet ook aan de culturele en sociale belangen beantwoorden. Daar om moeten de hulpverlenende gemeenten De commissie heeft reeds betuigingen van instemming van verschillende rege ringen en verzekerde zich ook van de medewerking van de internationale en nationale organisaties der gemeenten, die in de verschillende landen bestaan, zoals in ons land de Vereniging van Nederland se gemeenten. De heer Chaban-Delmas deelde ook nog mede, dat de eerste antwoorden op de uit gezonden verzoeken aan Europese ge meenten er reeds op wijzen, dat het denk beeld van die onderlinge bijstand der steden in zeer vruchtbare aarde is geval len. En dat men blijkt in te zien, dat de steun vooral op het duurzame moet wor den gericht, zodat de getroffen plaatsen weer zo spoedig mogelijk tot een normaal leven kunnen teruggeleid worden. Hij achtte het ook van de grootste betekenis voor de verdere ontwikkeling van de contact hebben met de culturele en sociale Europese samenwerking, dat getoond zal instellingen, in het bijzonder voor het her- worden, dat de lasten, op een bepaald volk stel of de herbouw van kerken, scholen, gelegd, door heel de Europese gemeen- ziekenhuizen, sanitaire instellingen enz. I schap worden gedragen. Van de meer dan driehonderd slachtoffers, welke de overstromingsramp van Oude Tonge eiste, zijn er thans ongeveer 260 gevonden en begraven in het massagraf op de Zuiddijk. Een twintigtal der geborgen stoffelijke over schotten staat nog als „onbekend" te boek. De politie in Parijs heeft huiszoe kingen gedaan by de communis tische partij Frankrijk en enige topleden van deze partij gearres teerd. De documenten, die werden aangetroffen in het hoofdkantoor van de C.G.T. in de Rue Lafayette en in onderafdelingen werden in beslag genomen. De papieren worden het gebouw aan de Rue Lafayette uitgedragen door re chercheurs, Een paar honderd mannen zijn dagelijks bezig met opruimingswerkzaamheden en herhaaldelijk komt men tussen puin hopen of in de polder verdronken mensen, kinderen vaak ook nog, tegen. Bijna iedere dag1 vindt er zo'n droeve plechtig heid van bijzetting in het massagraf plaats Dat er in Oude Tonge ten aanzien van de herbouw grote problemen liggen, is begrijpelijk. Van het totaal woningbezit van 750 huizen zijn er 200 volkomen ver nield of zwaar beschadigd, zodat deze niet meer voor bewoning in aanmerking zullen komen, noch voor herstel. Dit be tekent dat plm. 800 inwoners geen huis vesting zullen kunnen vinden. Wel heeft men 14 woningen in aanbouw overigens ook nog ernstig beschadigd terwijl men 'EREt{ heuvf' ïulsjf' weeK" bezet* ER gent*; BULt EST. gevind iken ed ïdlnge"1 nvraa?' [its :ddaO» 8 A EerlahT n, ro0fl' Straf''' ierlaf''' ÜSf" p.d. espre®'' u ran' ORD seiz-o6 om sion' door latsc het >DE- lang' 'EK* (Van onze correspondent) Gisteren heeft H.M. Koningin een onofficieel bezoek gebracht aan uoe- ree-Overflakkec. Het was een z.g. werk bezoek en van alle bijzondere vertoon was derhalve afgezien. Dc aankomst geschied de met het motorschip RP 10 van de ri vierpolitie te Den Bommel cn de burge meester die gemeente, de heer Kruyff, was met de gebieds-commandant der riikspolitie, kapitein Ter Hart, ter begroe ting aanwezig. In het gezelschap van de Koningin bevonden zich haar sccretaress': mevr. Smitt—Avis en haar adjudant lt. ter zee Ie kl. Stcegeman. De Commissaris dei Koningin in Zuid-Holland, mr L. Kcsper, die sinds de ramp bijna wekelijks op het eiland komt, was ook nu ter begeleiding van H.M. aanwezig. Het oponthoud te Den Bommel duurde maar kort. Snel werd over de provisorisch herstelde binnendijken van het eiland naar Ooltgensplaat gereden, waar burgemees ter Hordijk het hoge gezelschap op het raadhuis ontving om daarna H.M. de door de Stichting Maatschappelijk Werk m Ooltgensplaat gebrachte badinrichting te laten zien, evenals het tot cantine inge richte verenigingsgebouw t Centrum. Van Ooltgensplaat reed men naar Nie - we Tonge, waar Koningin en Commissaru zich lieten inlichten omtrent het werk dei vrouwelijke hulpcolonnes. Burgemeester Chr. van Hofwegen begroette hier de ho ge gasten aan de ingang \*an het oude- liedenhuis, waarin de Koningin vervol gens de lunch nuttigde in gezelschap van de leidster van de Leidse hulpcolonne, die thans in Nieuwe Tonge vertoeft, mevr. v. Mechelen. Een geanimeerd gesprek had de Koningin ook met de maatschappelijk werkster, mej. den Ouden uit Midde.hai- nis, die al wekenlang in Nieuwe Tonge zulk voortreffelijk werk doet op sociaal gebied en bij de leiding van het opruimen. Aan tafel heeft de adjunct-directeur van Maatschappelijk Werk, de heer Flantua, de Koningin een uiteenzetting gegeven omtrent hetgeen door genoemde stichting op Flakkee is tot stand gebracht ter leni ging van de nood en bij het treffen van voorzieningen voor de achtergebleven mannen. Na Nieuwe Tonge bezocht H.M. de Ko ningin het bekende dijkgat te Herkingen Samen met burgemeester Van Hëijst wan delde H.M. naar de plaats, waar weken lang het water heeft in- en uitgestroomd en nu nog steeds met man en macht aan verder herstel gewerkt wordt. Hoofdin genieur Terluin van de Prov. Waterstaat gaf een toelichting op het ontstaan, de ge volgen en het herstel van deze dijkbreuk. De vierde plaats van het koninklijk be zoek was Stellendam, waar juist zeer vele ingezetenen bezig waren met het schoon maken van hun hulzen. Vooral op de Voorstraat was het een drukte van be lang, drukker dan het sinds 1 Februari hier was geweest. Zeer velen hadden blijkbaar vergunning gekregen om hun boeltje te komen opknappen. Voorgelicht door burgemeester Baron van Knobels- dorf wandelde de Koningin over de Voor straat en de Achterweg. Het was er nog *eer glibberig en de Koningin moet hier Wel een goede indruk gekregen hebben van de moeilijkheden, die de Stellendamse He stand van het Nationaal Rampen- mids was gisteravond 85,6 miluoen. l'kIs eergisteravond was er dus weer een a'f millioen gulden bijgekomen. vrouwen nog te overwinnen hebben. Tot slot werd een bezoek gebracht aan het woonschip, waarin de vrouwelijke hulp colonnes zijn ondergebracht en dat in de Stellendamse haven, ligplaats heeft. Tegen het einde van de middag reden de Koningin en haar gevolg naar Middel- harnis, waar in de barakken van Provin ciale Waterstaat, die thans de kantoren van deze dienst herbergen, de thee werd gedronken. Van Middelharnis begaf H.M. zich met de veerboot der RTM naar de vaste wal, om vandaar naar Soestdijk terug te keren. er 10 juist voor de ramp had aanbesteed, maar dat betekent in het licht der feiten slechts een druppel aan de emmer. Men denkt nu over het opvoeren van het aan tal inwoningen en over huisvesting in ba rakken. Door het gemeentebestuur worden al lengs meer geëvacueerde burgers terug geroepen, mannen wel te verstaan. Vrou wen en kinderen behoren nog niet in Oude Tonge. Door dit terugroepen gaat men successievelijk de hulp van buiten beperken. Het gemeentebestuur rekent op de medewerking van alle Oude Tonge naars en de practijk bewijst dat de mees ten gaarne gehoor geven aan de oproep. Inwoners, die naar huis kwamen om eigen bedrijf of woning op te knappen, stellen zich trouwens drie dagen per week be schikbaar voor opruimingswerkzaamheden in het dorp. Een gedeelte van het dorp, ten Noor den van de Kerkring, staat nog altijd blank. Het water In de polder zakt maar heel langzaam, mede omdat de gemalen aanvankelijk slechts op halve capaciteit hebben kunnen werken. Veel is er al opgeruimd, maar nog veel meer wacht er op verwijdering. De mees te huizen op de Molendijk en in de Voor straat, Ring en omgeving zijn weer be woonbaar gemaakt. Van onze Haagse redactie) Naar wij vernemen zullen H. M. Koningin Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard waarschijnlijk in Mei aanstaande een officieel bezoek brengen aan Denemarken en Noor wegen. Het Kon. Paar zal de gast van Koning Frederik en Koningin Ingrid van Denemarken en Koning Haakoti van Noorwegen zijïi. Dit is het eerste bezoek dat Koningin Juliana na haar inhuldiging aan twee van de Scandinavische landen brengt. Het Koninklijk Paar zal o.a. de dank van het Nederlandse volk over brengen voor de zo spontane hulp van deze landen, verleend bij de watersnoodramp. Een bezoek aan Zweden zou, aldus vernemen wij nog, in het reis- ••anuria nog niet opgenomen zijn. (Van onze correspondent) In de afgelopen nacht tegen half twee werd brand ontdekt in het magazijn met grondstoffen van de Verenigde Pharma- ceutische fabrieken N.V. Zwitsal aan de Vlijtweg te Apeldoorn. De brandweer, die met twaalf stralen het vuur bestreed, kon niet voorkomen, dat de gehele voorraad blauwmaanzaadkaf welke in het ruim 2000 vierkante meter grote magazijn was opgeslagen, vlam vatte. Het stenen maga zijn met mastieken dak werd in 1951 in gebruik genomen. Het bedrijf is op beurs- polis verzekerd. De nablussing zal zeker nog enige dagen vorderen. De oorzaak van de brand is onbekend. (Van onze Amsterdamse redactie) Hedenmorgen heeft de minister van Sociale Zaken, de heer J. Suurhof, te Am sterdam het gebouw van de Ziekenfonds raad in de P. C. Hooftstraat officieel in gebruik gesteld, door welke daad aan het zwervende leven van het staatstoezicht op de Ziekenfondsen officieel een einde kwam. Zoals wij Dinsdag j.l. meldden is Zon dagavond kort voor middernacht te Genève een jonge Nederlandse vrouw met een bloedende hoofdwonde bewusteloos op straat aangetroffen. De inhoud van haar handtasje bleek te zijn verdwenen. Naar de politie ons thans mededeelt is dit de 25- jarige mej. T. Kuik, wonende aan de Jan Philipsweg te Gouda en geboortig uit Aals meer. Zij moest met een schedelbasisfrac- tuur in het ziekenhuis worden opgenomen Het motief van de daad is waarschijnlijk roof geweest. De staatssecretaris van Onderwijs, K. en W. heeft ingesteld een subcommissie tot bestudering van de financiële en admini stratieve aspecten van de verhouding tus sen rijk, gemeenten, leerlingstelsels en schoolbesturen. Het Is nog moeilijk te zeggen hoeveel tijd de uitleveringsprocedure met betrek king tot de in Duitsland gevangen ge houden ontvluchte oorlogsmisdadigers zal vorderen, aldus de minister van Bui tenlandse Zaken in zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer. Maar, zo voegt hij er aan toe, van Duitse zijde wordt medegedeeld, dat spoedig een gun stig resultaat zal worden bereikt. Bij gelegenheid van de ontvangst op de Nederlandse ambassade te Washington, waarbij Prins Bernard het Amerikaanse volk dank bracht voor de hulp na de over stromingen, heeft de journalist, Don Hesse, die voor zijn blad „Saint Louis Globe Press" de prent „The empty shoe" tekende, de Prins de originele tekening overhandigd. Deze tekening, die een op de golven dobberende lege klomp voorstelt, is als aanplakbiljet door het gehele land gegaan en heeft duizenden Amerikanen tot het zenden van giften bewogen. Zeven kinderen, die alle lagen en ge- Wat verbiedt de nieuwe Zondagswet? 's-GRAVENHAGE, 25 Maart 1953. De Tweede Kamer heeft heden bij de aanvang van de vergadering aller eerst gestemd over de Zondagswet. Het wetsontwerp werd aangenomen met 60 tegen 24 stemmen, nadat de heer Schouten (A.R.) een korte ver klaring had afgelegd, waarom hij en zijn fractie zouden tegenstemmen en de heer '1 ilanus, waarom hij en zijn fractie zouden voorstemmen. De heer Schouten had namelijk bezwaar tegen het vierde lid van art. 4 en tegen artikel 5. De heer Tilanus vond een onbevredigende regeling als deze beter dan een regeling, die verouderd was en toch niet werd nageleefd. Vóór stemden de K.V.P., P.v.d.A., C.H. en K.N.P., de overige partijen stemden tegen Krachtens deze nieuwe Z.onda^®* zullen, indien ook de Eerste mmer haar aanvaardt, alleen de Hemelvaarts dag en de Eerste Kerstdag met de Zondag worden gelijkgesteld. Voor deze dagen zullen dan de vol gende verboden gelden: 1 Geen storend gerucht in de nabij heid van kerken, de burgemeester is daarbij verplicht regelend op te treden ten aanzien van het verkeer. 2 Er mag geen lawaai worden ge maakt, dat op een afstand van 200 me ter te horen is. De burgemeester kan voor de tijd na 1 uur ontheffing daarvan verlenen volgens aanwijzingen van de gemeenteraad. 3 Er mogen geeii openbare vermake lijkheden worden gehouden vóór 13 uur en na dat tijdstip, indien de gemeente raad dit bepaalt. 4 Er mogen geen optochten of bij eenkomsten in de open lucht worden gehouden, uitgezonderd zulke, welke de viering van de Zondag en openbare rust niet verstoren, nader aan te geven hl) al gemene maatregel van bestuur. 5 Er mag geen arbeid worden ver richt in beroep of bedrijf, die de open bare rust- verstoort. 6 Plaatselijke verordeningen mogen de sportbeoefening of andere vormen van ontspanning op Zondag, die niet als openbare vermakelijkheden in de rin der wet zijn te beschouwen, niet ver bieden. Wel kan de gemeenteraad bij plaatselijke verordening bepalen, dat het verbod om storend gerucht te maken in de nabijheid van kerken van toepas sing zal zijn op nader door de gemeen teraad aan te geven andere dagen, wel ke door een of meer kerkgenootschap pen tot rust- of feestdagen zijn bestemd zoals Maria Hemelvaart, Allerheili gen. De begroting van Maatschappelijk Werk, die als slot van de agenda werd behandeld, kon uit de aard der zaak, nog niet zovele vraagstukken oproepen als gewoonlijk bij een begrotingsbehan deling het geval is. De minister van Maatschappelijk Werk, de heer Van Thiele. had trouwens zelf in de M. v. A. reeds gezegd, dat hij nog geen vast om lijnd beleidsschema kon vaststellen. De Kamer vond dit ten opzichte van dit nieuwe departement wel te begrijpen, reden waarom de heer Lemaire (K. N. P.) de minister te zijner tijd om een nota over zijn beleid vroeg. Dp heer Wijffels (K. V. P.) bleek zich in zijn uitvoerige en zeer principiële be toog dan ook in hoofdzaak te beper ken tot de theoretische kant van het vraagstuk van maatschappelijk werk. Hij gaf een zeer uitvoerig inzicht in de nieuwe vormen van maatschappelijk werk, zoals deze in onze maatschap pij zijn gegroeid en die het gehele ter rein van het maatschappelijke leven bestrijken. Maatschappelijk werk, zo betoogde hij, beperkt zich niet alleen tot nooddruftigen en ontspoorden, maar ook tot de gezonden. Hjj noemde daar voor als voorbeelden de ouden van da gen, de problemen tengevolge van de industrialisatie met als gevolg de trek van het platteland naar de stad met alle gevolgen van dien. Van zelf kwam Hij daardoor tot het probleem, welke overheidstaken feitelijk tot dit departement zouden moeten behoren en hij noemde o.a. Volksge zondheid en Vorming huiten schoolver band. Hierop had ook de heer Lemaire de aandacht gevestigd met de vraag of dit nieuwe departement wel voldoende de vleugels kon uitslaan. Wij hebben indertijd in ons blad reeds betoogd, dat dit niet het geval is, als men ziet, dat het ministerip van Sociale Zaken aan maatschappelijke zorg voor een bedrag van ongeveer zestig millioen op zijn begroting heeft gehouden en dat het nan het nieuwe departement slechts 2 millioen heeft afgestaan. De heer Le maire bepleitte dan ook een hergroe pering, zodanig, dat het nieuwe depar tement zich beter zou kunnen doen gelden. Hij maakte er zelfs de staatsrechte lijke vraag van of in het algemeen de overheidstaak ten aanzien van maat schappelijke zorg nu wel in handen van deze minister rustte. Hij achtte de coördinatie van maatschappelijke zorg niet bereikt en achtte dat onbevredigend. Zó ver ging de heer Wijffels niet, deze liet voorzichtig uitkomen, dat het nieu we depa rtement in de komende jaren zijn plaats zal moeten veroveren. Deze spreker hield dan ook een zuiver principeel betoog over de taak van de overheid in deze en de particuliere taak. De staat mag slechts bijspringen en sti muleren en met deze gedachte voor ogen bepleitte hij een nieuwe Armenwet, voor lichting bij inkomenbesteding, zorg voor de meisjes in de industrie en hulp tegen verwording der jeugd. Ambtelijke con trole op subsidie-besteding wees de heer Wijffels van de hand, men kon beter de subsidie aan voorwaarden binden. Dit alles verhinderde niet, dat er toch ook nog bepaalde vragen leefden bij de Kamer over allerlei kwesties van maat schappelijke zorg. Zo werd er gesproken over de maatschappelijke zorg voor de gerepatrieerden, die men zou moeten hel pen aan passend werk en aan woonruimte (v. d. Wetering C.H., Lemaire K.N.P., de Graaf K.V.P.). Er werd wel de nadruk op gelegd, dat er reeds veel voor deze men sen was gedaan, maar velen van hen dreigden te verpauperen, omdat zij, die berooid uit Indonesië waren gekomen, niet de oorlogsschadevergoeding kregen van de Nederlanders hier. De heer Lemaire vond zelfs, dat deze zorg, die kapitalen kost, niet aan haar doel beantwoordt. Ook voor de Neder landers in Indonesië vroeg hij de aan dacht. Hij zeide wel te begrijpen, dat het rapport-Werner over deze groep van men sen niet werd gepubliceerd, maar betreur de dit toch, omdat de Kamer nu niet kon beoordelen welke plannen te dezen aan zien zouden moeten worden beraamd. In het algemeen wees spreker er op, dat het gewenst was voor deze groep verschillen de mogelijkheden te openen. Ook de zorg voor de Ambonezen kwam ter sprake. De heer Fokkema (A.R.) wees erop, dat dit, menselijkerwijze gesproken, een zorg van zeer lange duur zou wor den en hij bepleitte daarom een andere onderbrenging dan in kampen en de mili taire status, die zij verlangen. De heer Van de Wetering deed echter ook een beroep op de Ambonezen zelf om zich door vakopleiding aan het leven hier aan te passen. Over de gerepatrieerden, de Nederlan ders in Indonesië en de Ambonezen sprak ook de heer De Graaf (K.V.P.). Voor de eersten bepleitte hij woongelegenheid in plaatsen, waar voor hen arbeidsgelegen heid was en overleg daartoe met de ge meenten. Voor de Nederlanders in Indo nesië vroeg h(j overleg met de Indonesi sche regering en oefende hjj critiek op de publicaties uit het rapport-Werner. Hjj vroeg ook of deze commissie wei nodig was geweest. Voor de Ambonezen vroeg h(j overleg over de K. L.-status of te werkstelling in militair verband. Dan waren er nog de kwesties van de hulp aan onvolwaardigen, de subsidies aan ongehuwde moeders en haar kinde- ren. De heer Stapelkamp (A.R.) meende, dat de pensioenen '40-'45 voor de nagelaten betrekkingen der verzetslieden niet onder dit departement hoorden. Dit was geen maatschappelijke zorg, maar een ere- plicht. De heer Van Lienden (P.v.d.A.) pleitte voor werk voor vitale ouden van dagen en hij vroeg ook of de minder validen door een loondienst-verhouding niet on der de sociale verzekering konden wor den gebracht. Had de heer Wijffels de waarde van de hulp voor het gezin principieel gesteld, mevr. Ploeg-Ploeg (P.v.d.A.) en de heer Ritmeester (V.V.D.) braken een lans voor gezinshulp en gezinszorg in de practische sfeer. Mevrouw Ploeg-Ploeg bepleitte daarbij de spoedige instelling van een ge zinsraad en vroeg tevens de gezinszorg bij de sociale verzekering onder te brengen. Morgen zal minister Van Thiel antwoor den. F. S. TOEN de Romeinse staatsman Cae sar vermoord werd en zag, dat ook zijn vriend Brutus de dolk ophief om hem te doden, bedekte het slacht offer het hoofd met zijn mantel en klaagde: „Tu quoque Brute", „Ook gij Brutus"! Zonder sensationeel of sentimenteel te willen zijn, dachten wij aan deze bit tere klacht, toen wij in de „Volkskrant" in een artikel over amusement van de jramofoonplaat, de volgende zinsnede azen: en tegen de tijd, dat de Kinderbijslag wordt uitgekeerd, leggen de fabrieken speciale voorraden aan om aan de zucht naar platen te kunnen voldoen". Wij willen hier niet mgaan op de kwestie van het amusement van de gra- mofoonplaat. Noch weerspreken, dat er in de tijd van het uitkeren van de kin- derblijslag een grote vraag is naar gramofoonplaten. Maar wel betreuren wij bedoelde opmerking, omdat zij voed sel kan geven aan de verkeerde ge dachte als zou de kinderbijslag voor luxe uitgaven worden besteed. Zonder meer aannemend, dat zulks geenszins in de bedoeling ligt van ge noemd blad, kunnen wij de zinsnede niet bewonderen, daar er voor de tegenstan ders van de kinderbijslag muziek inzit, zij het dan valse gramofoon-muziek. Gelukkig wordt de „luxe besteding hier niét zo hoog gewaardeerd, -Bur gerrecht" had het destijds aan de hand 'van een „Kinderbijslag-advertentie-pa gina" over Perzische tapijten. Dat was tot nog toe wel hét hoogste bod. Auto peds deden meer opgeld. En nu hebben wij de gramofoon-pïaat! Ja, het geld wordt duurder! Er is in dit hoekje al meer op ge wezen, dat er in het belang van het gezin meer nodig is dan de strikt-nood- zakelijke artikelen voor het levensonder houd, En waarom moet een gezin met kinderen elk amusement ontzegd f Bovendien vergeet men, dat de kin derbijslag eens in de drie maanden uit gekeerd wordt. Betaalt men de levens middelen e.d, contant, dan blijft er voor uitgaven, welke kunnen wachten, al heel weinig over. Komt de kinderby- slag er, dan worden artikelen gekocht, waarvoor het geld niet eerder disponibel was. Maar dan kan men toch niet zeg gen, dat die aangeschaft worden van de kinderbijslag! Of mogt men de bakker b.v. maar la ten wachten en niet direct nodige artike len kopenZou de kinderbijslag wel goed besteed worden, als men daarvan 'de schulden bij de consumptie-leveran ciers eens in de drie maanden betaalt t Zo'n redenering is niet alleen camou flage doch dwaas! Nogeens, overtuigd, dat er geen kwa de bedoeling voorzat bij de ontactische opmerking van de „Volkskrant", blijven wy een dergelijke uitlating van deze krant niet „volks" vinden in de goede zin van het woord. zindten van de Amerikaanse jeugd verte genwoordigden, brachten de Prins hun groeten aan de Nederlandse jeugd over en werden tezamen met Z.K.H. gefotogra feerd. Onder de vele bekende Amerikaanse persoonlijkheden, die hun opwachting bij de Prins kwamen maken, bevond zich ook generaal McAuliffe, commandant van de twee-en-tachtigste luchtlandingsdivisie die historie maakte tijdens de oorlog door zijn antwoord „nuts" (van lotje getikt), toen de vijand zijn overgave eiste tijdens de belegering van Bastogne. Verder sprak de PrinS met senator Estes Kefauver van Tennessee, die verleden jaar vergeefs dong naar de democratische presidents- candidatuur, alsook met de president van het Amerikaanse Rode Kruis. Harriman. Senator Capehart vertelde de Prins, dat duizenden schoolkinderen uit Fort Wayne, een stad in zijn staat Indiana, elk tien cent bijeen hadden gebracht. Dinsdag was Prins Bernhard de gast van het National War College, waar offi cieren van het Amerikaanse leger, de vloot en de luchtmacht een voortgezette opleiding ontvangen in de hogere krijgs kunde. In de middag gaf de Prins een lezing voor officieren van het instituut. Prins Bernhard blijft thans vermoede lijk tot Zaterdagmorgen in Washington en vliegt dan naar New York terug om een lunch in de University Club bij te wonen, waar hij een belangrijke rede zal uitspreken over de integratie van Europa. Gisteren gaf de Prins in de Nederlandse ambassade een diner, waartoe oa. uit genodigd waren de onder-minister van Buitenlandse Zaken, Bedell Smith, de mi nister van Financiën, Humphrey, ambas sadeur Robert Murphy en het hoofd van het protocol van het Amerikaanse minis terie van Buitenlandse Zaken, Simmons. De mogelijkheid bestaat, dat Prins Bern hard de terugreis naar Nederland zal moeten vervroegen, namelijk ingeval het in de bedoeling tigt, dat hij Dinsdag a.s. de begrafenis van Koningin Mary bij woont. Over deze mogelijkheid wordt thans door de Nederlandse ambassade overleg gepleegd met Den Haag. In Turkije worden nog steeds aardschok ken geregistreerd, zowel in het gebied van de Dardanellen als in Zuid- en West- Anatolië. De hevigste aardbeving heeft zich in de nacht van Dinsdag op Woens dag voorgedaan in het gebied van Smyr na, Volgens de jongste berichten zou ech ter geen schade zijn aangericht. Uit alle delen van de wereld blijft de hulp aan de getroffenen toestromen. Naar het laatst is gemeld, heeft de H. Vader door bemiddeling van zijn vertegenwoor diger in Turkije 3000 Turkse ponden aan de gouverneur van Istanbul doen over handigen. Bij besluit van de Propaganda Fide 1» met ingang van 21 Maart 1953 de Apos tolische Prefectuur van Ibadan opgericht (Nigeria, Engels West-Afrika). Tot eerste Apostolische Prefect is be noemd Mgr. Richard Finn van de Socië teit voor Afrikaanse Missiën. (Paters van Cadier en Keer). Mgr. Richard Finn is Ier van geboorte. Hij werd geboren 3 Maart 1912, priester gewijd 14 December 1941 en was sinds dien werkzaam in de Missie in het Bis dom Ondo (Negeria). Prov. Staten van Friesland. In de PvdA- fractie van de Provinciale Staten van Friesland, zal de heer D. de Loor, thans burgemeester van Delft, worden opge volgd door de heer J. Hepkema uit Hin delopen. Terwjjl belangstellenden het laatst uit gegeven bulletin, aangebracht aan het hek van Marlborough House, lezen, wordt de wacht afgelost.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1