Sultan Hamid II voert verdediging MILITAIR ELFTAL weer thuis „Strafrechtelijk niet schuldig, doch moreel verantwoordelijk" *Sport-iSpattef% ysterie Achttien jaar geëist wegens hoogverraad locn naar Griekenland HET GEVAL SAMUELS Door eigen volk „Onimelandeië'-staking beëindigd? Hoogmis wordt per televisie uitgezonden PAGINA 4 CöNDERDAG 26 MAART 1933 *T LIJK IN DE ALCOOF LOUIS DE BOURBON GOUDEN JUBILEUM VAN DE STAATSMIJNEN Wordt ondergronds vereeuwigd LUXEMBURGS ELFTAL GEFORMEERD CUP-FINALISTEN VERLOREN P.T.T.-STATIONHOUDER KNOEIDE door GUY HAMILTON De nieuwe bewoner van een flat vond, toen hij het huis eens grondig inspec teerde, achter het behang 'n alcoof. Hij verwijderde het behang en vond toen het lijk van 'n vrouw. Dat was Dinsdag. Sindsdien is de politie ook eens gaan zoeken in dat huis en vond tot haar schrik onder de vloer nog drie lijken van vrouwen aan. Thans zoekt de hele En gelse politiemacht naar John Reginald Christie, die men van deze moorden ver denkt. Hij is de vorige bewoner van de flat en men vermoedt dat een van de vermoorde vrouwen, zijn eigen vrouw is. De man is 55 jaar oud. De gezondheidstoestand van de roman cier en dichter Louis de Bourbon laat in de laatste tijd ve'el te wensen over. Zijn artsen achten een rustkuur van een jaar noodzakelijk, bij voorkeur in het Zwitserse bergland door te brengen. Om hem in staat te stellen tot rust te komen en zijn roman over Lodewijk XVII te voltooien, hebben enige vooraanstaande kunstbroeders van de Bourbon zitting ge nomen in het „Comité Louis de Bourbon", dat zich voorneemt de nodige fondsen voor de rustkuur in te zamelen. Een treffend bewijs van mede leven met de slachtoffers van de watersnood in Nederland gaven de meisjes van de hoogste klas van het Hölderin-gymnasium te Stuttgart. Dank zij een serie voorstellingen van een klassiek drama, dat zij hadden ingestu deerd, hadden zij het voor hun be grippen enorme kapitaal van ca. 9000 mark kunnen verdienen. Dit geld hadden zij bestemd voor een gemeenschappelijke studie reis naar Griekenland, teneinde daar de bronnen van de klassie ke beschaving persoonlijk te leren kennen. Ofschoon deze reis voor de meisjes uiteraard een gewel dige gebeurtenis in haar jonge leven was, stortten zij de ge hele som voor het Nederlandse Rampenfonds. De regering van het land Baden-Württemberg heeft thans besloten, getroffen door deze daad van naastenliefde en offervaardigheid, de meisjes op staatskosten toch nop deze zomer de reis naar Griekenland te laten maken. een bezwaard hart naar Djakarta om zonder dit te voren ernstig overwogen te hebben Westerling bij zich te roepen. Hamid zeide, dat hij het oppercommando van de strijdmacht van Westerling op zich had willen nemen, op bepaalde voorwaar den. Uit de aanval op Bandung was wel gebleken, aat de Apra (de strijdmacht van Westerling) irreëel was. Over de op 24 Februari aan Westerling gegeven orders om het kabinet aan te vallen, zei Hamid, dat zij een reactie waren op de onbevre digende toestand in het binnenland. Hamid vroeg zich naar aanleiding van de eis tot 18 jaar gevangenisstraf, af, of zijn schuld groter was dan die van de aanstichters van de gebeurtenissen op 3 Juli 1946 te Djogja, die gericht waren op de omverwerping van de Republiek In donesië, die op dat ogenblik nog voor haar vrijheid streed. „Ik ben er van over tuigd, dat hun misdaden ernstiger waren, doch zij kregen slechts vier jaar". Tenslotte uitte Hamid critiek op de re gering, die hem in September 1952 had ontheven van zijn functie als vice-hoofd van het zelfbestuur West-Borneo. Het vreemde was, dat de ontheffing gold met terugwerkende kracht tot 5 April 1950, terwijl hij het besluit pas in Januari 1953 ontving. Hamid vroeg zich af, of het besluit in verband stond met zijn zaak. Indien dat zo is, dan is de regering voor uitgelopen op het vonnis van het hoogste rechtscollege. De verdediger, mr Surjadi, concludeerde tot intrekking van het primair, subsidiair en meer subsidiair tenlastegelegde, als zijnde niet geldig. Hij achtte het nog meer subsidiair tenlastegelegde niet bewezen, weshalve hij ontslag van rechtsvervolging verzocht. Het gerechtshof zal 8 April vonnis wij zen. van nodi gem cont die I mee uite test< aan (VO( oudt vert B intei toes van fat druk] Werd dat 1 „Fair matei het d ren; gekoi ten v in A wat kan: geest in ve Pat naar geleg rond Sydn gesch emigi Vei gehai bleen kwar de gi ging den, Austi zacht Mc ruggi en h het te gr was De belangrijke plaats die de Mijnen in het Limburgse leven innemen is zelden zo sterk naar voren gekomen als tijdens de grote feestelijkheden t.g.v. het gouden jubileum, dat de Staatsmijnen het vorig jaar vierden. Tijdens die feesten is de Provinciale V.V.V. L.F.V.V. op vele wijzen ac tief geweest. Niet alleen werden de jubi leumfeesten als een geschikte propagan- da-mogelijkheid uitgebuit, maar ook voor de oplossing van het logies-pro- bleem tijdens de feesten werd gezorgd, terwijl aan duizenden Limburgers en vreemdelingen inlichtingen werden ver strekt, enz. De L.F.V.V. heeft gemeend op heel eigen wijze het jubileum te moeten ver eeuwigen, Op haar verzoek is het ge meentebestuur van Valkenburg-Houthem ertoe overgegaan in de Gemeentegrot een tableau te laten vervaardigen door de Valkenburgse Kunstkring „Henri Jo nas", waarop het Limburgse mijnwezen werd uitgebeeld. Dit idee vond aanstonds grote sympathie bij de Directie der Staatsmijnen. Vrijdag a.s. zal de L.F.V.V. op kasteel „Den Halder" de directie der Staatsmij nen ontvangen. De directeur der L.F.V.V. drs P. Heggen, zal in een korte inleiding het Vreemdelingenverkeer in Limburg schetsen. In de Gemeentegrot zal burge meester Hens, die tevens voorzitter is van de L.F.V.V., het gezelschap ontvan gen en het uitnodigen de handtekening bij het tableau te plaatsen. (Van onze correpondent) Aan het slot van een vergadering van bestuur, commissarissen en directie van de Coöperatieve Melkproductenfabriek „De Ommelanden" heeft de directeur, de heer F. de Boer, vannacht meegedeeld, dat na de uitspraak van de arbitragecommissie de staking bij deze fabriek als beëindigd be schouwd kon worden. Er zijn enkele voorzieningen getroffen voor de leiding van de fabriek. De heer F. de Boer werd benoemd tot hoofd en commercieel directeur. Daarnaast is de functie van technisch directeur ingesteld, in welke vacature spoedig voorzien zal worden. Ook zullen de sollicitanten opge roepen worden voor de leiding van het wetenschappelijke laboratorium. Volgens een door „De Ommelanden" verstrekt communiqué zijn de financiële resultaten van het op 30 April eindigende boekjaar ondanks de staking zeer gunstig. schip. De kapitein had geen havenloods aan boord genomen en mijn dienst begon pas, toen het schip slaags op de rivier en vrij van alles lag. Dat staat in onze instructie. Ik had een groot schip zien aankomen, dat zich, toen wij de Petro leumhaven verlieten, ongeveer bij de Nieuwe Matex bevond. (Dit schip was de „Maasdam"). De „Ellen" is een „zwaarmoedig", oud schio, dat bij het verlaten van de haven met ongeveer an derhalve mijl snelheid liep. De loods van het Duitse schip beaamde verder de me ning van zijn collega van de „Maas dam". dat de mogelijkheid niet moet worden uitgesloten, dat door de gerin ge snelheid de „Ellen" door de vloed- stroom „weggezet" is. De loods van de „Maasdam" merkte in dit verband ook nog op, dat de „Ellen" bekend stond als een zeer slecht schip. De Nederlandse stuurman verklaarde, dat de „Ellen" de rivier overstak. De loods van de „Maasdam" vertelde, dat h(j, toen hij de „Ellen" heeft opgemerkt, tweemaal een attentiesein heeft laten geven. „Na de tweede maal heb ik twee korte stoten gehoord, het sein, dat de Duitser bakboord uit zou gaan. Ik heb toen een serie korte stoten laten ge ven, omdat de „Ellen" eerst bakboord, maar direct daarna stuurboord uit ging. De aanvaring volgde toen meteen". De raad zal in deze zaak schriftelijk uitspraak doen. Tol meni Fm in él eigen plots: manc degei en he zakei mach gesla steed mees nieu\ andei welk: re g] Da Maar aller meei stuk Bij proct in ir voor) schot ten e lijk lijke Ma er zi eerst ces emig totaa ten. Nu de sc wij e schul En paler goed getui ven, Ncde wam He emig moet om 1 grote gastv verg: Wa Ma men. géén van langere duur is. Soms komen de sPe" Iers maanden van te voren tezamen De mogelijkheid is groot, dat het volgend jaar het internationale tournooi in België wordt gehouden. Dat wordt beslist op een bijeenkomst, welke in September te Stockholm wordt gehouden." Hoe was de ontvangst? „Bijzonder prettig en gastvrij", luidde het oordeel van Bronkhorst. „De Turken probeerden ons het verblijf zo aange naam mogelijk te maken en de weinige Nederlanders, die zich in Turkije bevin den, hebben zich werkelijk uitgesloofd om ons te fêteren. Prof. Lieftinck heeft ons nog een cocktailparty aangeboden." De eerste uitzending van een H. Mis per televisie had in Duitsland op het feest van Maria Boodschap plaats in de basiliek var. Sint Gereon te Keulen en wel bij wijze van proef. In Amerika zal op het Hoogfeest van Pasen een plechtige pontificale Hoogmis over de televisie worden uitgezonden. Kardinaal Samuel Stritch, aartsbisschop van Chicago, heeft aan de Columbia Broadcasting Company vergunning ge geven de door hem opgedragen Hoogmis uit de kathedrale kerk van Chicago over haar gehele net van televisiezenders uit te zenden. Deze uitzending zal geschie den door middel van 'n mobiele televisie installatie, die buiten de kathedraal zal worden geplaatst. Speciale voorzieningen voor de verlichting zijn niet nodig. Het Luxemburgse elftal, dat op 29 Maart a.s. in de hoofdstad van het Groot Her togdom tegen het Zuid-Nederlands elftal zal aantreden, is als volgt samengesteld: Doel: Lahure (Niederkorn); Achter: Spartz (Red Boys) en Wagner (Fola): Midden: Mertl (Kumclange), May (Red Boys) en Guth (Union); Voor: Muller (Merl), Fickinger (Niederkorn), Kettcl (Diekirch), Reuter (Tetange) en Hansen (National). Blackpool en Bolton Wanderers, de beker-finalisten van dit seizoen, hebben Woensdag hun thuiswedstrijd voor de league verloren Blackpool ging met de enige goal van de wedstrijd onder tegen Cardiff City en Bolton, spelend zonder zijn internationale middenvoor Lofthouse die te Glasgow met het Engelse league elftal tegen de Schotse league uitkwam, kon geen enkel doelpunt scoren tegen Preston North End dat er drie maakte. Preston is hierdoor leider in de eerste divisie geworden, met even veel punten als Wolverhampton doch een beter doel- gemiddelde en twee wedstrijden minder gespeeld. Tottenham en Everton, de ver liezers in de halve bekerfinales, konden het ook niet tot een overwinning bren gen. Tottenham verloor met 23 te Man chester van de United en Everton moest zich op eigen terrein tevreden stellen met een gelijk spel, 33, tegen Fulham. en zang. 14.00 Schoolradio. 15.30 Gram. 16.00 Muz.-literair progr. 16.40 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 18.08 Godsdienstige caus. 18.23 Gram. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 20.00 Gram. 20.15 Symphonie-ork. en soliste. (In de pauze: Kunstoverz.). 22.00 Nws 22.10 Caus. 22.15 Intern. Radio Universiteit. 22.45 Gram. 22.55—23.00 Nws. 484 M. I 12.05 Gram. 13.00 Nws. 13.00 Gram. 17.00 Nws. 17.15 Gram. 17.30 Kamermuz. 18.30 Gram 19.45 Nws. 20.00 Omroepork. 22.00 Nws. 22.10 Kamermuz. 22.50 Nws. Engeland, European Service. Uitzending voor Nederland. 22.0022.30 Nws. Overzicht van de week bladen. Geschiedenis en traditie van de Kro- ninrf An Ol/f AO on At 1 (Van onze correspondent) In Augustus van het afgelopen jaar kwamen bij het P.T.T.-kantoor te Nije- horne uitgebreide knoeierijen aan het licht. Grote bedragen aan geld, in totaal f 7.000, waren verdwenen, meer dan twee honderdvijftig poststukken bleken niet te zijn doorgezonden of aan de bestelling te zijn onttrokken. In een schuurtje werden 88 lege postzakken ontdekt en in de wo ning van de besteller-stationhouder, de 38-jarige G. de J., werd de inhoud van postpakketten aangetroffen. De besteller-stationhouder hoorde gis teren voor de rechtbank te Leeuwarden een gevangenisstraf van een jaar, waar van vijf maanden voorwaardelijk en met aftrek van vier maanden voorarrest te gen zich eisen. Hij verklaarde stortingen te hebben achtergehouden om kastekor ten te dekken en brieven te hebben ge opend, waarin werd aangedrongen op be talingen, die reeds lang aan het postkan toor waren gedaan. De rechtbank zal uit spraak doen op 8 April. De echtgenote van verdachte, de 33- jarige E. B., zal op 2 April terecht staan wegens verduistering van f 310. „V: Sydn het i Wi. cijfei krijg auto: A. h dat „sing Wild: verdi Ma zo h> ney, Uitsli maar De in Dalymount Park te Dublin ge speelde landenwedstrijd tussen de Ierse 40 zege voor de Ieren. De rust was met Vrijstaat en Oostenrijk eindigde in een blanke stand ingegaan. Hiermee hebben de Ieren revanche genomen voor de in Mei 1952 te Wenen geleden 60 nederlaag- oord vond, het er goed van nam, en. het anderen van harte gunde, dat ook bij hen de zon in het water scheen. Zij handen die op tafel uitgespreid lagen, waren dik beaderd, vol sproeten, sterk. Hij zat stijf rechtop in zijn stoel, wachtend op de dingen, die komen zouden, en scheen nog wat onwennig in een groot gezelschap, dat hij voor de eerste maal bijeen zag. Algy's conclusie luidde: iemand, die blijk baar niet veel gereisd heeft, zich nu nog als een kat in 'n vreemd pakhuis gevoelt maar wel spoedig ontdooien zal. Hij wendde de blik niet van het meisje af, wachtend op een van haar zeldzame glimlachjes- Brandon, de Ier, had de ogen van Mort- lake gevolgd. Een allerliefst meisje, zei hij bewon derend. Kent u haar? Algy schudde zwijgend het hoofd. Wel, ik hoop dat ik in de gelegenheid zal zijn, kennis met haar te maken, ver volgde Brandon met een enthousiasme, dat Algry maar matig beviel. De oude yzegrim had hun belangstel ling opgemerkt. Hij trok het voorhoofd in rimpels, zei iets tot zijn gezelschap. De jongere man plantte ostentatief zijn bril in positie en staarde Mortlake strak aan. Het meisje keek met ongeveinsde nieuwsgierigheid onmiddellijk echter sloeg zij de ogen eer, toen zij die van Algry ontmoette en, evenals in het Café Anglais, bloosde zij. De jonge man zei iets tot de oudere; uit de manier van kijken viel het Mortlake niet moeilijk af te leiden, dat het over hem ging. Algry prentte zich de plaatsen, die zij Jljkste stemming ging hij dineren. De eet zaal was dicht bezet. Het gedempte, iet wat gereserveerde discours tussen mensen, die voor de eerst maal op een dagenlange zeereis bijeenzijn, daarboven uit de tonen van een slepende wals, door 'n beschaafd orkestje ten gehore gebracht, vulden de grote ruimte en gaven er niettemin iets intiems aan, dat tot een gevoel van saam horigheid stemde. Hoofden werden ge draaid, zodra nieuwelingen hun plaatsen kwamen bezetten; de meeste blikken wa ren wlewillend aanmoedigend bijna. Bij de dames vooral domineerde nieuwsgie righeid; zo nu en dan had haar onderzoek echter veel weg van heimelijke critiek. Acht passagiers zaten aan de ovale tafel, waarvan Algy deel uitmaakte. Twee al leen reizende dames, ieder aan het smalle eind gezeten, leken hem onderwijzeres sen preuts, vormelijk, degelijk bovenal. Zij waren tegen de mannen gepantserd. Tegenover hem had een jong stelletje plaatsen gekregen; ze deden verliefd en zochten telkens eikaars handen onder tafel. Pas getrouwde luitjes, veronder stelde Algy. Misschien zouden ze over een jaar of vijf er niet meer aan herinnerd willen worden, dat zij op de huwelijks reis zo aanhalig hadden gedaan! Naast het paar zat een heer, die blijkbaar óók in zijn eentje op reis was. Een interessante erschijning met zijn kort geknipt, bor stelig rood haar; ogen die een eigenaar dige nuance tussen blauw en groen waren; een blozend gezicht met geestige mond. Een type, dat direct bij Mortlake in de smaak viel. Het was zonder twijfel een snuiter, die de wereld een gezellig, best aan hun tafel innamen, in het geheugen. Na afloop van het diner stevende hij op de steward af, die het drietal gereser veerd had en vroeg hem, wie zij waren. De lijst van de steward gaf aan, dat de oudste van de drie Albert W. Conwav was, gewezen hoogleraar in de chemie- Hij reisde met zijn doehter, Doris, en met zijn secretaris, Vaughan Reilly. De namen zeiden Mortlake niets, maar hij onthield ze. Terwijl hij de welwillen de steward voor zijn inlichtingen bedank te, keek Algry hem opmerkzaam aan. Een uitdrukking van twijfel kwam in zijn ogen op. Ik weet niet, maar u komt me bekend voor. Kan ik u niet in Londen ontmoet hebben? De steward glimlachte. Mogelijk, meneer, maar niet waar schijnlijk. Ik ben vier jaar kellner in het Cecil geweest, juist de vieir laatste van het bestaan. ï*Iu vaar ik al bijna dertien jaar bij de maatschappij. Mortlake slenterde naar de rooksalon. Onderweg klampte Brandon hem aan. We zijn overburen aan tafel, zei hij joviaal, en de rest van het gezelschap trekt me niet bijster aan. Ik vind het zoveel prettiger, als je eikaars naam kent. De mijne heb ik u meen ik, al ge noemd Brandon, Brian Brandon, fa brikant van wollen stoffen, Londonderry. Hij zweek, keek Algy vragend aan. Bijna had Mortlake zijn mond voor bij gepraat. Hii herinnerde zich zijn metamorphose bijtijds. De wedstrijd tussen de league elftallen van Schotland en van Engeland is met 1—0 door de Schotten gewonnen. De derde wedstrijd tussen de ijshockey- ploegen van Noorwegen en Rusland, welke in het Jordalstadion te Oslo voot 4000 toeschouwers werd gespeeld, eindigde in een 5—2 zege voor de Russen. De tuS' senscores waren: 2—1, 1—1, 2—0. Te Deerlijk heeft onze landgenoot Pie Haan een wedstrijd voor onafhankelijk®15 gewonnen waaraan 95 renners deelname:1 Hij reed de 140 kilometer van het par' cours in 3 uur 35 sec. Tweede op ee" lengte werd Van der Auwera (B.), der<F op 20 meter Blin (Fr.), vierde op 50 mete' Van de Wiele (B.) en vijfde Vermaeien (S De vierjarige hengst. Sailing Ligh1 die 100/8 genoteerd stond, heeft de LW colnshire Handicap Race gewonnen. Pj legde de mijl af in 1 min. 39.8 sec. Twee^ op een halve lengte werd .Fastnet R°c (100/8) en derde op twee lengten ,,M» Circle" (50/1). j Favorieten waren het Franse Paalji „Nahar" en de Engelse hengst „K3 (wordt vervolgd) Tepe". „Nahar werd zevende.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 4