Kath. Tweede-Kamerleden spreken met getroffenen in rampgebied Niet alleen kerk broeders zijn J uin de eist meer troepen voor Elbe-linie THOREZ, hoewel nog ziek, komt terug Pioniersarbeid in Nieuw-Guinea Burgervaders tot Kamerleden over 'n royale hulp in nood Laat men met de schadevergoeding niet krenterig zijn" 86,4 MILLIOEN FAUSTUS"-KAPITEIN MAAKTE ZEER ERNSTIGE FOUTEN Hij moet de Franse communistische partij proberen te herstellen DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN^OMSTREKEN Vrijdag 27 Maart 1953 Ernstige grieven Afsluiting Waterweg niet te verontschuldigen Samenwerking in het bedrijf voor een christelijke maatschappij Productie-index Dreiet inef aftreden als NATO-bevelhebber Britten dragen zaak- Naumann over Vlaardingse reeder gaat kustvaartbedrijf oprichten Kinderbijslag kleine zelfstandigen huur- De nota over de verhoging V. WEERBERICHT Goederen niet behoorlijk gedistribueerd? Moet U die straat om de hoek eens zien... Het varken van arbeiders niet vergoed Nationaal Rampenfonds Ook binnenlopen ivas fout Overeenstemming met K.P.M. Noodwet wordt verlengd Tweede Kamer stelt vragen De weerverwachting van het KNMI geldig .tot Zaterdagavond, luidt: Overwegend zwaar bewolkt met morgen tijde lijk regen, Aanvankelijk zwakke, later matige tot krachtige en aan de kust mogelijk harde wind tussen Zuid.en West. Weinig verandering in temperatuur. Zaterdag 28 Maart: Zon op 6.25 uur, onder 19.08 uur. Maan op 18.25 uur, onder 5.42 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Landgenoten in zware noden l^on trnm of een stuk snpolgoed (Van onze speciale verslaggever) „Met de vergoeding aan de gedupeerden van de watersnood moeten wij niet in het vlak van de oorlogsschade raken, want dan komen die mensen nooit uit de put. De bevolking van Nederland heeft kort na de ramp door haar grote offergezindheid duidelijk doen blijken, dat ze de schade gelijke lijk wil dragen. Laat de regering de wil van het volk uitvoeren. De schade- Vergoeding aan de slachtoffers moet vlot en goed geregeld worden, waarbij tnen vooral niet krenterig mag zijn. Een grief in het gehele noodgebied is, dat de regering zich met de uitkeringen van het Rampenfonds met de particuliere instellingen gaat bemoeien. De voorlopige uitbetaling voor verloren meubels is zeer schriel en het voorlopige voorschot voor geleden bedrijfsschade, dat niet hoger mag zijn dan 50 procent, is te enenmale nvoldoende. Verder bestaat er ongerustheid over de wijze, hoe de schade, aan onroerende goederen geleden, geregeld zal worden. Wordt er op de vervangingswaarde vergoed of op de werkelijke waarde tot 100 procent?" Bovenvermelde geluiden kregen wij Eisteren ov'eral te horen, toen wij in ge zelschap van de Katholieke Tweede- Kamerleden, die lid zijn van de Waters- noodcommissie en allen in Brabant woon achtig tw de heren dr Chr. Mol, dr W. de kórt F van Vliet, H. v. d. Zanden en mr N. v. d. Heuvel, onder leiding van de actieve burgemeester van Rucphen, heer P. Alberts, tevens voorzitter van de kring Tilburg van de vosse- brachten aan Steenbergen, Nieuw-Vosse meer, St Philipsland, Halsteren en K land Bath. _,«j„ Het was goed, dat de indruk kregen van de ontstellende ver- 'woestingen, die daar zijn aangericht, ten einde zich een voorstelling te kunnen maken van hetgeen moet worden opge bouwd om daar het leven voor een thans uit elkaar geslagen gemeenschap weer dragelijk te maken. Maar vooral had het zo groot nut, dat de katholieke volksver tegenwoordigers spraken met burgemees- terp en getroffenen om de direct mense lijke nood te peilen, collectief en indivi dueel; te vernemen op welke pu"'®n (L behoefte het meest dringend is, hoe voor verschillende groepen van deze burgers het bestaan is ontwricht en met hen van mens tot mens te spreken om in gezamen lijk overleg de mogelijkheid van een doel- treffende en billijke hulpverlening te overwegen. n.7P excursie was daarom van zo groot vez® eLrals straks de verschillende belfnS'i eLn mt regeling van de schade- wetsontwerpen tot reg^s de vergoeding in de Iweeae rv« orde komen, de katholieke 1 P weten, waarom het gaat en Jtun oordelen of de hulp wel groot genoeg is. De stemmen van de getroffenen kunnen zodoende doordringen tot net parlement. In Steenbergen heeft burgemeester, mr dr De Gou, alvorens er een bespreking op het gemeentehuis plaats had. ons eerst door zijn gemeente rondgeleid, waar nu de nieuwe Heipolder droog is komen te vallen er. waar we op de dijken een ravage van aangespoelde goederen aan troffen. In een grote hal van de suikerfabriek werken vele dames met een sociale werk ster uit Maastricht, dat deze gemeente heeft geadopteerd, aan het sorteren van een ruime voorraad goederen. Er zijn prachtige dekens en matrassen bij, waar aan juist in het algemeen grote behoefte bestaat en die, dank zij het doortastende optreden van de burgemeester en zijn echtgenote, uit Rotterdam gehaald konden worden. Ook de kleding, voor een groot deel keurig uitgehangen, ziet er op het oog zeer behoorlijk uit. Maar toch hoor- den wij van de dames klachten over nieuwe goederen, die naar n iet-getroffen provincies zouden zijn gebracht, terwijl ze hier zo hard nodig zijn. Burgemeester Alberts, die in Rucphen een groot goederen-depót beheert, biedt onmiddellijk hulp aan en verklaart ons, dat helaas door een gebrek aan coördi natie van het Rode Kruis, het Opbouw- orgaan en het Huisvestingscomité met de distributie van de goederen wel eens fou ten gemaakt worden. Burgemeester De Gou is terecht vol lof over de zesduizend bewoners van de kom van zijn gemeente, die tweeduizend getroffen medeburgers liefderijk onder dak hebben verleend, terwijl er nog wel een woningtekort van 410 huizen is. In Nieuw-Vossemeer worden we getrof fen door "de trieste aanblik van stronken op de doorweekte akkers, waaraan klom pen klei, als zonderlinge vruchten han gen. Deze indruk vervaagt, als wij getuige zijn van de trieste gebeurtenis, dat een stoffelijk overschot van een vermiste ge vonden wordt. Van de vijftig slachtoffers wordt er hu nog één vermist en de jongeman, wiens lijk men nu vond, is vermoedelijk een van de zeven bewoners van een ondergespoelde molen, die allen zijn verdronken. Burgemeester Janssens vraagt de aan dacht voor meer materiële zaken en wijst ons op een vier meter diepe kreek, die zich kronkelt door een vier a vijf hectaren bouwland, dat volgens deskun digen tachtigduizend gulden per hectare zou vragen om in orde gemaakt te wor den. Hij is teleurgesteld, dat de direc- teurgeneraal van de Volkshuisvesting, dr Z. v. d. Meer, die hier de vorige week op bezoek was, zelfs in principe geen goedkeuring kon geven om met de wederopbouw te beginnen. Trouwens wegens het gebrek aan technische op zichters kunnen niet eens plannen ge maakt worden. Het Zeeuwse schiereiland St. Philips land is sinds twee dagen droog en nu pas zien we goed, welk een onbeschrijfelijke ruïnes de waterwolf hier gemaakt heeft van huizen, waar mensen dachten vreed zaam en ongestoord te wonen- Het na vrante leed, dat hier is aangericht, tekent zich nog het meest af aan kleine voor werpen op bergen rommel, zoals een gramophoon, waarop nog een plaat ligt, een grote trom, of een stuk speelgoed ,,Moet u die straat 0m de hoek eens zien", zegt burgemeester De Jonge. Is dit bittere ironie of een kadastrale aan duiding, als die straat niets dan hopen puin blijkt te zijn.- Wij geloven niet, dat hier nog iets hersteld kan worden. En naar het ons voorkomt ligt hier alleen nog maar een taak van militairen om deze chaos zo spoedig mogelijk op te ruimen. Als de heer Van Hattum, directeur van het Rampenfonds te Steenbergen, iets over de vergoeding voor meubilair mede deelt, wordt met teleurstelling geconsta teerd, dat bij het voorschot geen reke ning met welstand wordt gehouden en deze nivellering schijnt bij de bevolking inderdaad al wrevel te hebben gewekt. De landbouwers kunnen met hun ontoe reikend voorschot voor bedrijfsschade niet aan de slag. Een ernstige grief is, dat de verdron ken varkens van de arbeiders, welke beesten niet bij de voedselcommissaris ingeschreven waren, niet vergoed wor den. Dijkgraven klagen, dat de polder besturen voor onnoemelijke lasten zitten en van de gedupeerden onmogelijk ho gere heffingen kunnen vragen. Zowel in Nieuw Vossemeer als in Halsteren is er ontstemming over het feit, dat de eigen mensen niet in de polders kunnen wer ken, terwijl het werken in z-g. regie een ongunstige invloed Op de arbeidspresta tie uitoefent. De burgemeester 'van Halsteren, mr Van Eikhuizen, is er niet over te spre ken, dat hij het reeds aanbestede project voor riolering en bestrating, dat als openbaar werk met rijkssubsidie reeds was goedgekeurd, nu niet mag gunnen. Al deze problemen zijn uit en te na be sproken en verschillende Kamerleden ga ven hierop hun visie. In elke plaats zal een adviescommissie contact met de KVP-fractie onderhouden om verdere wensen en grieven kenbaar te maken. Binnenkort brengen dezelfde Kamerle den een bezoek aan Noord-West-Brabant, Zeeland en de Zuid-Hollandse Eilanden om zich ook daar te oriënteren- De stand van het Nationale Rampenfonds was gisterenavond 86,4 millioen gulden. Dit is ten opzichte van eergisteravond 'n stijging van f 800.008- De Raad voor de Scheepvaart heeft gistermiddag zijn schriftelijke uitspraak verstrekt over de stranding van het Panamese stoomschip „Faustus" op 6 November 1952 benoorden het Noorderhoofd van de Nieuwe Waterweg. Deze stranding is het gevolg van zeer ernstige navigatie- fouten van zijn kapitein aldus luidt de aanhef van het oordeel van de Raad. Ook indien er seinen zijn gegeven aan de loodsboten (deze hebben ween sein waargenomen)blijft het onverklaarbaar, waarom de kapitein van de „Faustus" aan die boten (de „Procyon" en de „Rigel zelfs niet advies heeft gevraagd over het binnenvaren van de Waterweg of een van deze heeft verzocht voor hem uit te stomen. Aangenomen, dat dc „faustus aanvankelijk onbeloodst heeft willen binnenvaren, dan was het in elk „eval op de hierna te vermelden gronden onverantwoord onmiddellijk te besluiten zonder loods de Waterweg op te zoeken. Of daarbij de haast om Rotterdam snel te bereiken een rol heeft gespeeld of wel de verwachting, dat aan dc „Faustus" zou gelukken wat twee kleinere schepen nog juist konden klaarspelen, is niet duidelijk, maar noch het een noch het ander vormt een verontschuldiging. lyaens ae jaartxjKsv yiuiv '«*•- (1 diking, die dit jaar waarschijnlijk op 4 Mei zal worden gehouden, zal men het Legermonument. ter herdenking van de gesneuvelde militairen in 191f0 op de Grebbeberg, onthullen. Men verwacht, dat het gedenkteken, dat werd ontwor pen door de architect J. P. Oud en uit gevoerd door de beeldhouwer John Rae- decker en zijn zoon Noeki Raedecker, dan gereed zal zijn. Het monument heeft de vorm van een toren, waarin een klok zal zijn opgehangen, die de tekst draagt: „ik spreek voor hem die viel" met het jaartal 1953. Thans is men druk bezig met de bouw van de klokketoren (voor grond). De algemene productie-index in Januari geeft slechts weinig verandering te zien t.o.v. die in December. Uit een P"bl.cat,e van het C.B.S. blijkt, dat (op basis 1938 is gelijk 100) deze index 155 heeft bedra gen legen 152 in December Januari nau echter 23'/j werkdag en December 23. lie gemiddelde dagproductie is dan ook on veranderd gebleven op 155. Enkele indexcijfers per bedrijfstak lui den, resp. in Januari en December: bouw materialen 126 (125), leder en schoenen 153 (161). rubber 409 <365>, steenkolen 98 (88), metaalproducten 186 (170), papier 163 (140) en openbare nutsbedrijven 247 (242). Het indexcijfer van de industriële pro ductie (zonder bouwnijverheid) is volgens het Statistisch Bulletin van het C-B.S. in het vierde kwartaal van 1953 gestegen tot 158, tegenover 147 in het derde kwar taal en 149 in het vierde kwartaal van 151. Daar de index voor de personeels bezetting in deze verschillende perioden onveranderd gehandhaafd bleef op 151 steeg de index voor de productie per werknemer van 97 in het derde kwartaal tot 105 in het vierde (4e kw. 1951 99). De St. Adelbertvereniging te Amster dam organiseert lezingen om haar leden meer te doordringen van het grote be lang van de eendracht der katholieken Als derde inleider sprak Woensdagavond de voorzitter van de K.A.B., de heer J. Middelhuis, over de belangen van de arbei ders, die zij gemeenschappelijk hebben met de intellectuelen. In principe, zo zei de heer Middelhuis, zijn allen het cr iver eens dat de positie van de arbeider op wettelijke grond geregeld moet worden en tenslotte is het ook zover gekomen in de wet op de P. B. O. De strijd van de arbeiders is in wezen niets anders dan een strijd voor het behoud van de per soonlijkheid en een goede verstandhouding tussen de patroon en de werknemer is de enige basis waarop dit kan geschieden. De moderne staat wil met zijn administratie ve apparaat alles en alien aan zich trek ken en zijn zeggenschap uitbreiden over alle terreinen des levens H -rtegen moet een grote macht gesteld worden, waarvoor men organisaties nodig heeft als de K.A.B Deze kan echter niet alleen een buffer te gen deze overheersing vormen. Een een drachtige samenwerking tussen alle ka tholieke standen Is noodzakelijk om een goede maatschappij te verkrijgen waar werknemers en werkgevers elkaar respec teren en hoogachten, waar een arbeider niet gelijk gesteld wordt met een machine in één woord een zuiver christelijke maat schappij. In de loop van zijn inleiding gaf de heer Middelhuis een zeer groot aantal practische punten aan waarop samenwer king niet alleen mogelijk was, maar ook zeer vele en goede resultaten zou afwer pen. Grote kapitalen blijven renteloos liggen omdat de arbeider niet de nood zaak inziet een verbetering, die in zijn hoofd is gerijpt, mede te delen aan zijn werkgevers omdat hij zelf er toch geen baat bij vindt. Heeft de arbeider er we) belang bij dat het bedrijf zo efficient mo gelijk wordt geleid, dan zal hij er zeker toe overgaan om de verbeteringen kenbaar te maken. Voor deze samenwerking is een wederzijds vertrouwen en begrijpen noodzakelijk. Talloze redenen zijn er om samen te strijden voor het behoud van eikaars persoonlijkheid, omdat wij niet al leen in de kerk broeders zijn, maar ook daarbuiten, zo besloot de heer Middelhuis zijn inleiding. Men beschikte blijkens een rapport van de hoofdmachinist aan de kapitein van 5 November te 19.00 uur, nog over schone olie voor ten minste een etmaal en dan was het gevaarlijker om binnen te varen met het risico van afslaan der branders dan buitengaats te blijven en dan had men eerst behoren te overwegen of het water uit de olie kon worden afgetapt Voor beraad hierover was er voldoende tijd en men moet wel aannemen, dat er een goede apparatuur vobr aanwezig was Ook het geopend zijn van twee of drie ruimen mocht de kapitein niet doen be sluiten terstond de Waterweg op te zoe ken. Hij had zich zelf onnodig in deze moeilijke positie gebracht. Terwijl s na middags van 5 November de toestand op de Noordzee ongunstiger was dan hij op grond van de aanvankelijk geruststellende weerberichten in het Kanaal had ver wacht. liet hij de ruimen openen in plaats van dit uit te stellen tot binnen de Water weg. Toen hij om 19.00 uur of reeds daar voor ongunstiger weerberichten had gele zen gaf hij pas tegen middernacht order om de ruimen weer te sluiten, wat bij de ruimen 1 en 5 gelukte maar bij ruim 3 slechts provisorisch. Luik 3 sloeg al spoe dig weer open. Daaruit blijkt een onbegrijpelijke traagheid van handeling, die slechts voor een deel is te verklaren uit de ge ringe bemanning van het schip (25 man bij 6767 bruto-registerton). De „Faustus" had dan ook moeten bij draaien en buiten blijven totdat bij dag licht de ruimen hadden kunnen zijn ge sloten en daarna de Waterweg op het juiste tijdstip en in de juiste koers had kunnen worden aangelopen. Wat het binnenlopen zelf betreft, heeft de kapitein beweerd, dat hij in de lich- tenlijn lag, maar naar bakboord uit zijn roer zou zijn gelopen. De liohtwachters weerspreken dit. De raad neemt aan, dat de „Faustus" tussen de pieren en de „Procyon" is door gevaren tot in de nabijheid van de „Rigel" en vandaar ongeveer Z.Z.O. op de kop van het Noorderhoofd is aangelopen. De lichtenlijn heeft zij daarbij niet bereikt. Bij N.W. wind en doorstaande vloed, be nedenstrooms naar de Nieuwe Waterweg houdend, kon men verwachten onder de heersende omstandigheden niet goed slaags voor de ingang te kunnen komen. De Nederlandse en Engelse zeemansgid sen geven daarover volledige inlichtingen. Van de wal af zag men, dat het verkeerd ging, men gaf vele minuten lang het „u"- sein. Ook op de wijze van binnenlopen zijn dus ernstige aanmerkingen te maken. Toen het schip gestrand was, heeft de kapitein nagelaten de ballasttanks te vul len om zijn schip te verzwaren. Dit was nodig geweest, ongeacht of men beladen was en zeewater in had. Deze nalatigheid heeft er zeker toe bijgedragen, dat de „Faustus" later op het Noorderhoofd is gezet en tenslotte binnen de pieren is te rechtgekomen. De raad vestigt tenslotte de aandacht op de nalatigheid van de kapitein door de scheepspapieren bij het verlaten van het schip niet mee te nemen Hiertoe be stond alle gelegenheid. Z.K.H. Prins Bernhard, die thans een reis maakt door dc V.s. om o.a. het Amerikaanse volk uit naam van het Nederland se te danken voor de hulp, die het aan de slachtoffers van de waters noodramp heeft geboden, heeft bij een plechtigheid in de Nederlandse ambas sade. te Washington ter afsluiting van de hulpactie in de V.S. ten bate van de slachtoffers, bekendgemaakt, dat in geheel door de Amerikanen 2.253.287 dollar bijeen werd gebracht. Prins Bernhard ontving in de Nederlandse ambassade vele vertegenwoordigers van het Amerikaanse volk. die hem chègue's kwamen aanbieden. Hier ziet 11 Z.K.H. met Elaine Strickland (9 jaar) en Peter Fairschild beide uit Alexandria. Elaine en Peter waren de vertegenwoordigers van de Amerikaanse jeugd. Maarschalk Juin heeft Donderdag voor de del elisie-commissie van de Franse (Nationale Vergadering ver klaard, dat hij als bevelhebber van de landstrijdkrachten van de NATO in de Midden-Europese sector zal aftreden, indien niet spoedig vol doende troepen ter verdediging van de Flbe-linie tot zijn beschikking gesteld zouden worden. Aldus werd door leden van tie commissie aan verslaggevers medegedeeld. In een uiteenzetting van zijn mening over hel E.D.G.-verdrag, zeide Juin, dat hij de regering verzocht had, de volledige toepassing van het bovennationale toe zicht op de strijdmacht van de zes landen Uit te stellen totdat een Europees politi k gezagsorgaan zou zijn gevormd. Naar Juin verklaarde, had de regering zijn ad vies in deze kwestie niet aanvaard. (Het E.D.G.-verdrag bepaalt, dal volledige con trole binnen 18 maanden na bekrachtiging van het verdrag moet worden ingesteld). De leden van de commissie beoordeel den Juin's houding tegenover het E.D.G.- verdrag verschillend. De socialistische oud-minister van oorlog. Max Lejeune. 'n tegenstander van het verdrag zeide zeer tevreden te zijn over Juin's verklaring. Voorstanders van het verdrag betoogden, dat Juin „onder zeker voorbehoud" zijn voldoening over het verdrag had uitge sproken. Een lid van de commissie zei'de. dat Juin voor 55 pet voor en voor 45 pet tegen het verdrag was 1 Men verwacht, dat deze eerste officiële verklaring van de zijde van de Franse ge nerale staf over het E.D.G.-verdrag in vloed zal uitoefenen op de meningsvor ming bij vele Franse afgevaardigden t.a.v, de bekrachtiging van het E.D.G.-verdrag. Telefonisch van onze Parijsc correspondent) Het feit, dat bij de autoriteiten der Britse bezettingszone in Duitsland een doorreisvisum voor de Franse communistenleider Maurice Thorez is aangevraagd, heeft begrijpelijk groot opzien gebaard, vooral omdat er bij vermeld werd, dat Thorez nog steeds zo ziek is, dat hij de reis niet per vliegtuig tnag maken. Zijn terugkeer was ook niet in het vooruitzicht gesteld door de communistische deputatie, die in Moskou is geweest ter gelegenheid van de begrafenis van Stalin. Er moeten dus wel dringende redenen voor bestaan om de zeer populaire leider, die twee en een half jaar geleden, nadat hij door een beroerte was getroffen, in het vliegtuig van Visjinskv naar Rusland werd overgebracht, thans plotseling weer een rol in de Franse communistische beweging te doen spelen. Geruime tijd is als voorwendsel voor het wegblijven van Thorez de bewering gebruikt, dat bij het „complot" dat de Franse regering op last van Amerika tegen het communisme moest smeden, Thorez zich niet aan een gevangenne ming door de Franse justitie moest bloot stellen Nu komt uit. dat tijdens het ver blijf van Duclos en Casanova in Moskou in overleg met Zoeslof, die voor Malen kof de Franse partij in het oog moet houden, tot de terugkeer van Thorez is besloten. Hij moet als scheidsrechter optreden bij de verschillende klieken van leiders, die eikaar de voorrang betwisten en i 7imPn zitten op elkaar de schuld werpen van de ziekelijke toestand van de partü. Hjj zal de eensgezindheid moeten herstel len tussen de groep-Duclos en de groep van Billoux, Lecoeur en Mauvais en zelfs verwacht men, dat hij de terug keer in de partij van Marty moet mo gelijk maken, aangezien diens uitsto ten in de onderlagen van de partij bui tengewoon slecht is opgevat. Daarbij komt, dat de actie van de rege ring tegen de communistische agitatie in verband met de troepen- en wapenzen dingen naar Indo-China nu zo krachtig wordt aangevat, dat er zowel voor de politieke partij als voor de vakbeweging i gevaar beslaat., dat alle leiders van be- I tekenis weldra achter slot en grendel leden zijn nog op vrije voeten, maar de kamer zal niet langer het opheffen van hun parlementaire onschendbaarheid kun nen tegenhouden en de nieuwe arrestaties van deze week hebben ook de voornaamste communistische leiders der vakbeweging en de hoofdredacteur van de Humanité aan het communistische spel onttrokken. Het vooruitzicht bestaat dus, dat weldra de leiding der staking geheel aan persoon lijkheden van de tweede rang zal moeten worden overgelaten en de tegenwoordig heid van Thorez moet dan voorkomen, dat de wedijverende stromingen de partij in nog grotere verdeeldheid zullen storten. Bovendien wordt Moskou ongeduldig door het wachten op maatregelen, die het ledenverlies in de partij en de teruggang van de communistische pers moeten stui ten, evenals de lauwheid in dc vakbewe ging. die van de grote protestbewegingen niets meer laat terecht komen. De terugkeer van Thorez, die nu 53 jaar is, beantwoordt geheel aan het ziektebeeld dat het communisme in Frankrijk op dit ogenblik geeft. De aanwezigheid van de „zoon des volks", zoals Thorez zichzelf noemt, moet de lauwheid en onverschil ligheid bij de communistische aanhang overwinnen, vooral nu de gemeenteraads verkiezingen voor de deur staan, met. grote kans dat de communisten in tal van gemeenteraden de meerderheid zullen ver liezen. De voornaamste communistische kamer- De Britse autoriteiten zullen de zaak tegen Werner Naumann, hoofd van een groep van zeven ex-nazi's die van sa menzwering worden verdacht, aan de Duitse autoriteiten overdragen, aldus wordt uit de omgeving van de West- Duitse regering vernomen- Begin April zal de rivier- en kustvaart- reder E. van den Bos uit Vlaardingen met zijn gehele familie, nl. twee zoons, een schoonzoon en hun resp. echtgenoten, naar Nieuw Guinea vertrekken om daar pio nierswerk te gaan verrichten. De mannen zijn ervaren krachten uit de riviervaart en de zeesleepvaart en gaan daar onder de naam Scheepvaart- en Handelsonderne ming Mcmberamo een nieuw kustvaart- bedrijf opbouwen. De heer Van den Bos is reeds in Nieuw Guinea poolshoogte gaan nemen en hij heeft goede verwachting te zullen slagen. Mettertijd hoopt hij ook binnenvaartuigen tot zijn beschikking te krijgen om in zijn nieuwe vaderland de rivieren te kunnen bevaren. Voor het beoogde doel heeft de heer Van den Bos de exploitatie in handen gekregen van een drietal kustvaartuigen, n.l. de „Carstenz", de „Arfak" en de „Cycloop", namen ontleend aan hooggebergten in Nieuw Guinea. Deze schepen zijn voor re kening van het gouvernement van Nieuw Guinea bij de werf „De Hoop" in Hardinx- veld gebouwd. Het eerstgenoemde schip is reeds als deklading per ras „Java" naar de plaats van bestemming vervoerd, de andere twee hebben gisteren op de Nieuwe Waterweg hun proefvaart gemaakt en lig gen thans te Vlaardingen, vanwaar zij be gin April op eigen kracht de overtocht zullen wagen. Zij varen dan in een convooi van drie, want bij hen voegt zich binnen kort de viskotter „Goede Hoop", gebouwd bij de werf „Concordia" Seymonsbergen te Amsterdam. Het is een type, zoals op de Noordzee bij de visserij wordt gebruikt .De „Goede Hoop" zal in Nieuw Guinea de mogelijkheden voor de visvangst aldaar practisch gaan onderzoeken, terwijl de kustvaartuigen, die elk een accomodatie hebben voor het vervoer van vier passa giers, een goede gelegenheid zullen bieden om bestuursambtenaren van de ene post naar de andere over te brengen. Aangezien het landverkeer in Nieuw Guinea op grote schaal niet mogelijk is en het luchtverkeer nog in de kinderschoenen staat, is men bij voorkeur aangewezen op transport over water, ook als verbinding met de vele eilanden. Daarom heeft het gouvernement van Nieuw Guinea na de oorlog de taak op zich genomen van het uitoefenen van de kustvaart. Reeds is over eenstemming bereikt met de K. P. M„ waarbij het terrein van beide scheepvaart- ondernemingen is afgebakend. Met het totstandkomen van de kustvaart in de wateren rondom Nieuw Guinea krijgt de export van de bevolkingsproduc- len een reële kans. Gedacht wordt b.v. aan copra, gommen, harsen, schelpen en kro- kodillenhuiden. Door de concessie aan de heer Van den Bos zal een regelmatige aan- en afvoer tot op de kleinste plaatsen mo gelijk worden. De binnenkort vertrekkende twee kust vaartuigen zijn 24 m. lang en hebben een bruto inhoud van ruim 252 m3. De vaar- snelheid bedraagt 8 mijl. Er is ruimte voor een bemanning van tien koppen. Er is een Elac echograaf aan boord, waarmee door het reflexeren van geluids golven tegen de zeebodem zowel de diepte van het water als de aanwezigheid van vis kan worden geregistreerd. Een tweede in strument, de Elac visdetector, toont met een kathodestraalapparaat tevens de on- derzwemmende scholen vis aan. Er is geen kijk op, dat de noodwet Kinderbijslag kleine zelfstandigen ge noeg zal hebben aan de twee bestaans jaren, welke de Staten-Generaal haar toebedacht. Op 1 Juli a.s. lopen die twee jaar af, maar de definitieve wet, wel ke haar moet vervangen, is nog bij lange na niet gereed. Op 9 April 1952 is aan de Soc. Econ. Raad een voorontwerp ter fine van ad vies aangeboden. De Raad is daarop een diepgaande studie begonnen van de moeilijkheden, welke zich o.a. bij de pre mieheffing zullen voordoen en deze stu die is nog altijd niet gereed. In verband daarmede is thans een wetsontwerp in gediend bil de Tweede Kamer om de werkingsduur van de noodwet te verlen gen tot 1 Juli 1954. De Tweede Kamer heeft gistermiddag besloten een commissie, bestaande uit de fractievoorzitters, opdracht te geven vraagpunten samen te stellen naar aan leiding van de nota der regering nopens de maatregelen betreffende verhoging van huren en wijziging van belastingen, deze te publiceren en in handen te stel len der regering met verzoek de Kamer schriftelijk antwoord te geven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1