Australische immigratie moest even worden geremd Het GEHEIMZINNIGE SCHIP Prins Bernhard bij Eisenhower Opnieuw de bacteriologische oorlogvoering Lezen en wereldbeschouwing Verspreiding van goede lectuur stuk zielzorg lezonnen oordeel van vooraanstaand Australiër Meer wind en tijdelijk regen 86,7 MILLIOEN De zestien „Korea-landen" wensen onpartijdig onderzoek Massificatie en gebrek aan evenwicht We leven in 't uur der ontploffingen Ook in de politiek Zaterdag 28 Maart 1953 Gedekt Ongewone priesterwijding Schrijven van Koningin Juliana overhandigd Analyst T wee-en-een-half millioen DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Geen profeet Slechts vijf op de honderd mislukken „DE STUIVER TEGEN HET MILLIOEN Vader van drie Jezuïeten SCHADE AANGERICHT Lectuur en onderwijs AANGEKONDIGDE LECTUUR- POLITIEK BLIJFT UIT Zwaartepunt op menselijke persoonlijkheid Schitterend resultaat Katholieke-kerkcollecte WEERBERICHT (Van onze verslaggever) Geen enkel land ter wereld heeft in verhouding tot zijn bevolking 'a de oorlog zoveel immigranten opgenomen als Australië. Van de tiekwart-millioen „nieuwe" Australiërs kwam ongeveer de helft uit «geland; de rest was grotendeels afkomstig uit Oost-Europese landen D.P.'g), terwijl tenslotte nog belangrijke contingenten Duitsers, Italianeu 'tl Nederlanders werden toegelaten. Aan deze immigratie-politiek was liet e danken, dat inclusief de natuurlijke bevolkingsgroei het aantal Australiërs met 3 pet per jaar toenam. Het is begrijpelijk, dat een dergelijke bevolkingsaanwas 's lands economie op een zware proef stelde. Toen bovendien ook andere factoren de economische situatie ongunstig beïnvloedden, is men er toe moeten overgaan, de toevloed iets af te remmen, z°dat het aantal immigranten 190.000 ('501 terugliep tot 80.000 52). Deze teruggang behoeft echter geenszins permanent te zijn. wichtige" bevolking en men acht de na tuurlijke verhoudingen stabieler. Er is momenteel geen accuut tekort aan arbeidskrachten meer. Vijf-en-negentig pet van ie Nederlandse immigranten achtte de heer Copland een succes. Nuchter als ze waren, namen ze niet meteen alle vreemde gewoonten klakkeloos over, lieten zich niet verleiden tot excessen. Natuurlijk kwamen hier even de drinkgewoonten van Australië ter sprake. Sir Douglas Copland, die tot voor kort vice-kanselier was van de universiteit van Canberra, bovendien van '39—'45 als fede raal commissaris voor de prijzen een der meest becritiseerde mensen van zijn land, en van '46 tot '48 Australisch gezant in China, had gisterochtend o m. nog een onderhoud met minister Suurhoff. Een van de boeiendste dingen, die hij in Ne derland had bestudeerd, was onze loon politiek. „De tijd is aan onze zijde", zei hij tot slot, „we zullen ons verder ontwikkelen in een zich ontwikkelende wereld....". Het bovenstaande vertelde ons gisteren «en van Australië's bekendste economi sche experts, Sir Douglas Copland, die van biin benoeming tot Hoge Commissaris voor Canada gebruik maakt om op zijn re's aar Ottawa een aantal Europese anden l« bezoeken. Hij is namelijk ook lid van 'e Australische „Immigration Planning Council" en wilde zich persoonlijk op de loogte stellen van een aantal problemen, 'ie nauw met de emigratie samen han 'en. De van '51 daterende teruggang in de Australische economie noemde hll slechts Eerdat e^ook'tijdens'dT depressie Utra auun kregem Overigens zouden de ^r fif"i2rant:en- Werkloosheid van bepaalde J? roepen (Italianen!) sterk overdreven zijn ^Op een andere vraag, aangaande de hui- fige verhouding tussen de expansie van Ie primaire- en secundaire >«rie (het ehterblijven van de eer.te maakt de Australische economie enigszins •ichtig), antwoordde Sir Douglas ons, d momenteel reeds een verschuiving va tbeidskrachten en kapitaal merkoaa '•'as uit de sector der secundaire industrie ''aar die van de basis-industrie en pri maire productie. tlitgaande van het standpunt, dat immi- Sratie gelijke ired moet h° tw"rk™Ungl Verwezenlijking ^nimh^;gratieland, werd |ir°gDoTltsVaverder Tevrfagd of hij een 'ermeerdering van het aantal ïmmigran en .in het nabije verschiet zag. „Ik wil ne niet aan voorspellingen wagen zei ae vonoam .A» wed ook niet op races" waaroo men in Australië verzot is) maar waarop mei chriitjt voort, er is ook ie ontwikkeling scnujui *en uitbreiding m de agranscne (hoewel hij toegaf dat deze o d boende" was, is dit eveneens een gezon jeken), maar men is natUurUl^ Hankelijk van de wereldprijzen (wol),en *r is steeds een groot aantal factoren, ivelke men niet in de hand heeft. „In d- Üroogteperiodc van enkele jaren geleden, Verloren we 25 millioen schapen De Trade Unions (vakbonden) kennen geen psychologische hindernissen bij het opnemen van immigranten, beweerde hij verder, ook zij achtten immigratie nood zakelijk» „Slechts hier en daar is er wat critiek op het regeringsbeleid, dat immigratie be vordert, maar sinds minister Calwell van de Labourregering zich geheel echter deze immigratie stelde, zijn er weinig of geen moeilijkheden meer geweest. En van de zijde der vakbonden, die met drie ver tegenwoordigers in de immigratieraad zit ten. geen enkele. Wij groeiden op en reali- seerden ons, dat we een deel van de we reld waren. anvankelijk waren het vooral de „single workers", de mensen zónder familie die min of meer de voorkeur hadden, maar thans was men ook in dat opzicht tot andere gedachten gékomen: een „oneven wichtige" immigratie schept een „oneven- Met een bezem als embleem en onder de moedige leuze „De stui ver tegen het millioen", heeft Janio Qltedros bij de verkiezingen voor het burgemeesterschap van de Bra ziliaanse stad Sao Paulo, de over winning behaald op 'n coalitie van alle andere partijen, welke boven dien de steun van de regering had. Het was voor het eerst sedert een twintigtal jaren dat te Sao Paulo, met zijn bijna drie millioen inwoners, dergelijke verkiezingen werden gehouden. Tot nog toe werd de burgemeester hier benoemd door de gouverneur van de staat. Quadros werd door slechts twee kleine partijen, de christen-demo craten en de socialisten, gesteund. Hij keerde zich bij zijn campagne tegen duurte en wanbeheer. ■Te Rome zal M het komende najaar een zeer ongewone plech tigheid plaats vinden. Dan zal na melijk een Nederlander, die zelf drie zoons heeft, die voor priester studeren, tot priester worden ge- W'De betrokkene, de heer Bakker is oud-directeur van een levens verzekeringsmaatschappij te Nij megen enstudeert tftems Pauselijke universiteit, ae ixreyu riana te Rome. Hoewel zijn bovenbedoelde drie zoons de andere kinderen va de heer Bakker hebben eenposme in het burgerleven reeds.NfS, eerder dan hun vader „op stuai gingen, zal laatstgenoemde toen eerder worden gewijd dan zijn kin deren. Hij zelf wordt name lijk „wereldheer", 'terwijl zijn zoons intreden in de Sociëteit van Jezus waar de opleiding veel Langer duurt. In feite zou het bij hen dus mogelijk zijn, dat een vader zijn zoons assisteert bij hun eerste H. Mis. Of dit echter het geval -al wezen, staat nog te bezien, ue rader is namelijk van plan naar de missie te vertrekken en mgr Teerenst.ra, de apostolische vicaris van Don/mé in Frans Kameroen, He op het ogenblik in Rome ver toeft. heeft hem reeds gevraagd in zijn vicariaat te komen werken. In de Wilhelminahaven ligt sinds Augustus 1952 het Sovjetrussische s.s. „Korsalkofü" Er gaan diverse verhalen over dit schip, dat na een ietwat zonder- lin" gebeuren, waarvan niemand het rechte weet in het Kanaal naar Schie dam kwam'en daar maar bleef liggen. Door de scheepsbouwmij „Nieuwe .Wa terweg" werd er een half jaar geleden een nieuwe stuurhut op gebouwd, maar sindsdien is er niets meer gedaan, om het schip vaarklaar tc maken- Alleen he casco is bijgewerkt. Aan boord bevinden zich twee leden van de Sovjetrussische bemanning, de stuurman en de machinist. Een Nederlandse wachtsman houdt toe zicht. De „Korsakoff" deed weer van zich spreken in de beruchte 1 Februari- nacht, toen het in het noodweer van zijn boeien lossloeg, op drift raakte, de kop in de Westfrankenlandsedijk boorde en een grote ravage aanrichtte bij de Wa tersportvereniging „Schiedam' Toen men het van de dijk wilde losmaken, bleek dat er zich niet eens sleeptrossen aan boord van de „Korsakoff" bevonden. De watersportvereniging doet nu alle moei te. om de aangerichte schade, welke op ruim een halve ton geraamd is, vergoed te krijgen- Maar naar we hoorden is het niet gemakkelijk te achterhalen, wie nu eigenlijk voor de „Korsakoff verant woordelijk is. Het schip ligt bii de genoemde werf en men heeft het ook van de kop van de Wilhelminahaven, waar het Februari gemeerd werd, meei I naar achteren verhaald, waar het op nieuw aan de boeien ligt. Er gingen ge ruchten, dat de „Korsakoff" vermoede lijk zou vertrekken, maar in de toestand, waarin het geheimzinnige schip verkeert/ kan het onmogelijk zee kiezen, menen de deskundigen, tenzij het gesleept zou wor den. Prins Bernhard heeft gistermiddag een bezoek gebracht aan president Eisen hower op het Witte Huis. De Prins Arriveerde enkele minuten voor half een, Vergezeld door ambassadeur Van Roijen. K'a hartelijk door de president te zijn begroet, begaf Z. K. il. zich met zijn Gastheer naar diens studeerkamer, waar fotografen foto's van de Prins en de President mochten nemen. Het onderhoud buurde ongeveer twintig minuten. Nr afloop verklaarde de Prins, dat bet hem bijzonder verheugd had de President op het Witte Huis te hebben biogen bezoeken. Hij zeide, dat hij hem fle dank van het Nederlandse vplk had Overgebracht voo-r „de schitterende Ame. 'ikaane shulp bij de overstromingsramp voor zijn persoonlijk initiatief om d'e 5} in ster van Buitenlandse Zaken, Foster ulle*.* en het hoofd van het pro-gram vx>r wederzijdse beveiliging, Sta-ssen, j9s persoonlijke vertegenwoordigers van a president voor d-e coördinatie van de ■^«nerikaans-e hulpverlening bij de ramp ®'a'n tt stellen. Daarnaast had de Prins persoonlijke groeten van de Ko-ni-nk- Hjke Familie overgebracht. Verder zeide Het K.N.M.I. deelt mede: Gedurende de tweede helft van deze week is een belangrijke verandering in de algemene luchtdrukverdeling boven Europa en het Noordelijk deel van de Atlantische Oceaan ingetreden. De hoge- drukgebieden, die geruime tijd het weer beheersten, werden in betekenis afnemend naar het Zuiden teruggedrongen door enkele diepe depressies. Een koufront bracht in de nacht van Donderdag op Vrijdag voor het eerst sinds twee weken enige lichte regen, waarna Noordweste lijke winden koudere lucht aanvoerden zodat de maximumtemperaturen 5 tot 10 graden lager werden. Een nieuwe diepe depressie vormde zich tussen IJsland en Groenland. Deze trekt in de richting van Zuid-Scandinavië en veroorzaakt vooral op het Noordelijk deel van de Noordzee luchtdrukdalingen. Aan de achterzijde 'p deze depressie stromen grote hoeveelheden koude uit de poolstreken afkomstige lucht in de rich ting van de Britse eilanden. De voorste begrenzing van deze lucht bereikte van morgen vroeg Schotland. Het koufront zal vergezeld van enige regen, welke hoofd zakelijk in de nacht van Zaterdag op Zon dag zal vallen, ons land passeren. Na de frontpassage komen weliswaar opklarin gen voor, maar er blijft een kans op buien, terwijl er vrij veel wind zal zijn. De stand van het Nationale Rampen fonds was gisterenavond 86,7 millioen. Dit was ten opzichte van eergisteravond een stijging van 300.000. De drijvende kade, ofwel de kraanponton, welke gisteren bij Frans Swart- touw te Schiedam te water is gelaten. Het is de modernste constructie op dit. gebied en wanneer de ponion gereed is. met haar twee grote kranen, zal 'zij de grootste van Europa en vermoedelijk van de wereld zijn. Deze drijvende kade kan naar believen verhaald worden en zal een grote aan winst voor de Rotterdamse haven betekenen. op een komende nieuwe wereldoor log, kunnen wellicht iets optimisti scher zijn. De nieuwe Russische macht- ber Malenkof heeft reeds een paar ma len getuigd van „vredeswil". En ook Gromyko liet niet na om in de Politie ke Commissie van de V.N. Assem blée het vredesduif je te voederen hoewel blijkens zijn dreigementen de vuist nog niet geheel ontspannen was om het lieve'beestje desnoods een knock out toe te dienen. Dus het Kremlin praat over vrede. In hoeverre dit praten een „praatje" is, het valt niet uit te maken, doch laten wij het beste er van hopen. Komt er echter onverhoopt toch oor log dan zal Nederland verdedigd wor den, zo hebben de ministers Beijen en Luns verklaard. En deze verzekering vinden wij een tweede geruststellend ge luid. De verdediging van West-Europa zal zodanig zijn, dat Nederland niet voor het front 'komt te liggen. De mi nisters van Buitenlandse Zaken zeg gen in hun Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer, dat zij dit in het huidige stadium ook reeds voor de Europese Defensiegemeenschap kun nen verklaren, omdat de verdedigings plannen van de E.D.G. door de Noord- Atlantische Verdragsorganisatie zullen worden bepaald. Aldus zouden wij van twee kanten „gedekt" zijn. Op de eerste plaats zijn de Russen vredelievend en in elk geval zullen de Nederlanders niet in de steek gelaten worden. Haast te mooi om waar te zijn. Wij zouden willen zeggen: Laten wij ons toch maar „gedekt" houden. uitbrengen. Jooste, afgevaardigde, zeide, sche beschuldigingen de Zuid-Afrikaanse dat de communisti- „duideiijk ten doel De Politieke Commissie van de Alge mene. Vergadering der V.N. heeft Vrijdag met '0 tegen 15 stemmen bij vijf onthou dingen een voorstel verworpen van de Sovjet-Unie om vertegenwoordigers van de Chinese communisten en Noord-Ko- reanen uit te nodigen, aan een debat over beschuldigingen omtrent bacteriologische oorlogsvoering deel te nemen. Vóór de stemming was een debat ge voerd over een verzoek der zestien in Ko rea strijdende landen om een onpartijdig onderzoek van de beschuldigingen, dat de strijdkrachten van de V.N. in het Verre Oosten zich van bacteriologische wapenen hadden bediend Het Russische voorstel kreeg, behalve van de communistische landen, de steun van Argentinië, Indonesië India, Birma en andere leden van de Arabische-Azia- tische groep Onder de onthouder bevond zich Joego-Slavië. Valerian Zorin van Rusland, die de nog niet opgedaagde Vysjinsky verving, zeide, dat de commissie door het verwerpen van het Russische voorstel, dfe deur had zake bacteriologische oorlogvoering te staven, naar een neutraal gebied te bren gen om te worden ondervraagd door een onpartijdige commissie van de V.N. Gross ontkende de communistische be schuldiging ten sterkste. Hij beschuldigde daarentegen de communistische landen er van. dat zij „door het toedienen van verdovende middelen en door het ont houden van slaap bekentenissen trachten los te krijgen van onschuldige mensen". „Van de eerste zuiveringsprocessen af tot op de huidige dag hebben de commu nisten methoden ontwikkeld om de sterk ste menselijke geest te breken en onschul dige mensen te dwingen, ieder verhaaltje te vertellen, dat de staatsautoriteiten maar wensen", aldus Gross. Gross diende, namens de zestien „Korea- landen", een resolutie in, die de Alge mene Vergadering verzoekt, een commis sie van onderzoek in te stellen uit ver tegenwoordigers van vijf landen. De resolutie dringt er bjj de betrokken autoriteiten op aan, de commissie in staat te stellen zich vrij 'n geheel Korea, China gesloten voor een onpartijdig onderzoek en Japan te bewegen en de commissie toe van de zaak. 1 ffang te verlenen tot personen, plaatsen en De Amerikaan Gross daagde daarop de j bescheiden, die voor haar van belang zijn. communisten uit, alle Amerikaanse mili- De voorgestelde commissie zou voor de taire gevangenen, wier verklaringen wa- volgende zitting van de Algemene Ver ren gebruikt om de beschuldigingen in-1 gadering (in September) verslag moeten hij, dat er geen politieke vraagstukken ter sprake waren gekomen. Wel had de Prins aan president Eisen howcr een schrijven van Koningin Juliana overhandigd. Gevraagd naar de inhoud van deze brief, zeide hjj. dat mededelingen hierover door het Witte Hui. dienden te worden gedaan. Hierna ver-tro-k de Prins naar het departement van Defensie, in gezelschap va-i d-e onderminister van Buitenlandse Zaken, Bedell Smith o-m ais gast van deze de lunch tie gebruiken. Med-e-aanzit- tenden waren o.a. d-e voorzitter va-n de commissie vain stafchefs, generaal Bradil-ey en de bevelhebber vain de Amerikaanse luchtmacht, generaal Hoyt Vanden-berg. Prins Bernhard zal geheel volgens he* oorspronkelijke plan Dinsdag a.s. terugvliegen naar Nederland en dus niet de begrafenis van Koningin Mary bij wonen. Het nog resterende programma van de Prins omvat o.a. hei uitspreken van een rede in de University Club in New-York vanmiddag en de uitreiking va-n de Mili taire Willemsorde aan kolonel Beste- breurtje Maandag as. Op het congres van de Kath. centrale vereniging voor lectuurversprèiding in Nederland het eerste in de cyclus „kromstaf-congressen" gisteren ge houden in Esplanade te Utrecht, heeft dr A J. M. Cornelissen een inleiding ge houden over „Katholieke lectuurvoorzie ning in het licht van onze emancipatie". Na een algemene inleiding waarin spreker zich afvroeg of de emancipatie wel in al]e opzichten vooruitgang bete kende en of er niet bij alle winst, ge sproken moet worden van een verarming in geestelijke zin, een teruggang in ka tholieke stijl en sensus catholicüs zeide hy: „Zonder te idealiseren durf ik te zeg gen, dat in de eerste helft van de „Krom staf-eeuw" in het algemeen door de ka tholieke auteurs met een andere intentie werd geschreven, door katholieke uitge vers, minder in aantal en kleiner behuisd dan hun nazaten van nu, uit een nnder ideaal boeken en tijdschriften werden uitgegeven, door de katholieken uit een andere behoefte werd gelezen dan thans wederom in het algemeen het geval is. Bij alle bekrompenheid, schuchterheid, zelfs provincialisme, waren de katholie ken toen toch mondiaal ingesteld, omdat zij hun «trijd zagen en streden ais de strijd van de hele Kerk, omdat zij een klaarder, minder gecompliceerde ktfk hadden op de zin van het wereldgebeu ren en de geest van hun tijd. Wij, kinderen en kleinkinderen van dit geslacht, zijn verzakelijkt en vertechni- seerd en daarom staat voor ons niet de lezer, de individuele lezer voorop, maar het boek in zün massa-oplage. De geschiedenis van de Katholieke vrijwording bevat de vooral voor de lec tuurvoorziening zo belangrijke les. dat het eenzijdig is alleen maar aandacht, te hebben voor de massificatie, alsof er niet de even ernstige en daarmede ten nauw ste verwante kwaal van de „elitificatie" te bestrijden valt. De elite onderscheidt zich van de massa door het geringere aantal, maar dat raakt niet meer dan een bijkomstigheid. Wezenlijk is of zij bezield is van de ware elite-geest, welke de vrucht is van de waarheid en daarom de stempel der eenvoud draagt, het leven niet verpuzzelt en zo verrati- onaliseert dat er van het mysterie, het mysterie van het leven, het kwaad en van het geloof, weinig overblijft. In het slot van zijn rede uitte dr Cor nelissen zijn hoop op de toekomst, een forse vernieuwingsdrift gepaard met wijze behoudensgezindheid op het vraagstuk der lectuurverspreiding per spectieven geopend heeft van bemoedi gende ruimheid. Waakzaamheid tegen de leer en prak tijk der neutraliteit en tegen de nog steeds voortschrijdende massificatie, dat getuigt van de wil een lectuurvoorziening op te bouwen in eigen katholieke stijl. Vervolgens sprak prof. dr Jos J. Gie- len uit Nijmegen over, het onderwerp „Lectuur en onderwijs". Hij karakteriseerde „de moderne lezer" als een vlugge lezer daartoe gedwongen door tijdnood en overproductie. De hui dige lezer wordt bedreigd door het ge vaar van leeswoede, maar ook door lees- luiheid, waarschijnlijk zelfs nog meer. Ook daarom is het tactisch aan de be hoefte van snel lezen tegemoet te komen, aldus prof. Gielen. Dit vlugge lezen mag echter niet ge schieden ten koste van andere noodzake lijke eigenschappen: het smaakvolle, het critische en begripvolle lezen. Evenmin mag een zeker evenwicht onbelangrijk worden geacht: eenzijdigheid in de voor keur is evenmin gewenst als het prin cipieel uitsluiten van alle niet-katholieke lectuur. Opvoeding tot lezen in katholieke zin betekent dus niet: uitsluitend katho lieke auteurs kiezen, maar wel: geschikt maken om alle lectuur te beschouwen onder katholieke gezichspunten. In een katholieke bibliotheek mogen dus „de anderen" niet ontbreken. Het blijkt uit enkele enquêtes, dat van een evenwichtig lezen nog weinig sprake is. Vrij algemeen gaat de voorkeur uit naar ontspanningslectuur boven verrij- kingslectuur. Maar het blijkt ook, dat de aantrekkelijkheid van de laatste toe neemt met dc leeftijd en de welstand. Rechtstreeks kan het onderwijs in dit opzicht niets ondernemen, maar wel kan het er toe bijdragen, dat het verlangen naar verrijkingslectuur op jeugdiger leeftijd ontstaat en in alle sociale milieu's. Prof. Gielen noemde enkele practische punten als bibliotheekbezoek, schoolbibliotheek, boekenprijzen etc. (Van onze Utrechtse redacteur) Voor het werk van de Katholieke Cen trale Vereniging voor lectuurvoorziening, heeft zowel de geestelijke als de wereld lijke overheid grote waardering uitgespro ken in de persoon van de aartsbisschap- coadjutor Z. H. Exc. mgr dr B J. Alfrink en de Staatssecretaris voor Onderwijs, Hare Excellentie mej. dr A. de Waal, die gistermiddag het congres te Utrecht bij woonden. Mgr Alfrink verklaarde, dat het Episco paat het grote gewicht van dit werk ten volle beseft en weid-de uit over de beteke nis van het boek in het leven van de mens De levenshouding van de mens wordt voor een groot gedeelte bepaald door wat hij leest. Lectuur bepaalt ook weer de sfeer van het gezin en daarom is het van het allergrootste gewicht voor de katho lieke samenleving of en wat iemand leest. De katholieke uitgevers en boekhan-j delaren, aldus mgr, klagen wel eens, dat er door katholieken weinig gelezen wordt, maar de leeshonger is misschien gestild door de vrachten papier aan al lerlei bladen, die bij de mensen aan huis komen, terwijl het ook de vraag is of de katholieke uitgevers wel altijd oog hebben gehad voor het katholieke boek, dat het volk vraagt, het boek, dat goed en goedkoop is. Wie het goede boek propageert, zo ging igr voort, doet voortreffelijk werk. Het boek is niet los te maken van de geestelijke achtergrond, waardoor het wordt gedragen. De band tussen boek en wereldbeschouwing is zo -nnig, dat men er niet aan kan twijfelen, dat de zaak van lectuurverspreiding voor katholieken al leen in handen kan zijn van katholieken zelf, al kan er samenwerking met andere groepen zijn. Het is een zaak van ziel zorgelijk belang. Het gaat ook om een nationaal belang zodat de steun van de regering eerder gro ter dan kleiner moge zijn. Verspreiding van het goede boek is een stuk prediking van de waarheid. Mgr eindigde met de wens uit te spre ken, dat het werk van de Katholieke Cen trale voor lectuurvoorziening vruchtbaar zou zijn voor heel onze nationale samen leving. Mej dr de Waal was bij lezing van het tijdschrift „Mens en Boek", het orgaan Jan de Centrale getroffen door het streven om het werk van de lectuurvoorziening bo ven het organisatorische uit te heffen en daarbij aan de mens als persoon de hem toekomende waarde in cultureel- paedagoglseh opzicht te geven. Van groot belang is ook de sociale en geografische spreiding, waarbij rekening wordt gehouden met de verschillende groepen van mensen en gewesten. Door verspreiding van goede lectuur wordt ge bouwd aan de nationale cultuur en mej. De Waal zou dit werk zelfs supra-natio- naal willen doen zijn, omdat wij als katho lieken in wezen wereldburgers zijn. De voorzitter, die heer Jac. van Velzen, betreurde het in zijn openingsrede, dat de rijkscommissie voor lectuurvernieuwmg na 4 jaar nog niet met haar werk gereed is, zodat de destijds in de Troonrede aan gekondigde lectuurpolitiek in nieuwe stijl uitblijft. hebben haat te zaaien onder de volken en nog meer wantrouwen en vijandig heid in de V.N. te verspreiden". Ook de Australische afgevaardigde, Spender be streed de communistische beschuldigingen De Nederlandse gedelegeerde Von Bal- luseck stelde bij voorbaat vast, dal indien China en Noord-Korea de bovengenoem de commissie in haar taak zou weigeren behulpzaam te zijn, de gehele wereld zou inzien, dat zij bevreesd waren voor de resultaten van het onderzoek. De totale opbrengst van de col lecten in de Katholieke kerken van Nederland voor net Nationale Rampenfonds bedraagt in totaal 2.512.422,48. Deze ruim twee-en- een-half millioen gulden zijn als volgt over de verschillende bisdom men verdeeld: Aartsbisdom Utrecht Bisdom Haarlem Bisdom Den Bosch Bisdom Roermond 543.181,29 1.003.747,63 490.476.30 290.902.23 Bisdom Breda184.115,03 Wat Geref. kerken bijeenbrachten Het centraal bureau van de dia conieën der Gereformeerde ker ken, deelt mede. dat Voor zover tot op heden bekend is. 711 Gere formeerde kerken naar aanleiding van de watersnood bijeenbrachten een bedrag van 1.154.716 gulden met bestemming voor die doelein den, welke door de kerken zelf werden aangegeven. In aansluiting op de Donderdag in Woudschoten te Zeist gehouden studie dag ter gelegenheid van het eerste lustrum heeft de Katholieke Centrale Vereniging voor Lectuurvoorziening in Nederland Vrijdag een nationaal congres gehouden in Esplanade te Utrecht. Op de foto, welke gemaakt werd tijdens de middag zitting zien we v.l.n.r.: de voor zitter van de Centrale Vereniging, de heer Jac. van Velsen. de Aartsbisschop coadjutor mgr dr B. J. Alfrink, de Staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mej. dr A. de Waal en de secretaris van de Vereniging, de heer E. H. A. Melis. De weerverwachting van het KNMI geldig tot Zondagavond, luidt: Veranderlijke bewolking met nu en dan regen of regenbuien. Matige tot krachtige, in de kustprovincies tijdelijk harde wind tussen Zuid- West en West. Vannacht minder koud, morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag Zondag 29 Maart: Zon op 6.23 uur. onder 19.08 uur. Maan op 18.25 uur, onder 5.42 uur. Maandag 30 Maart: Zon op 6.20 uur, onder 19 10 uur. Maan op 19.35 uur, onder 5.53 uur. HIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1