De geestelijke structuur van Westen is christelijk partijen het Doorbraakpartij IONTRA de confessionele itelijl De helicopter-plannen van de „Sabena" Textielpakketten nu voor 12000 gezinnen Stormachtig week-einde hield velen wakker In Bruinisse luidden opnieuw de noodklokken Nog steeds Mau-Mau-misdaden Eerste jaarvergadering van Katholiek Hoger Personeel - Brand in een ziekenhuis Munitietrein in de lucht Klaar als de zon: PvdA-zand is geen christelijk beton SENAAT VERGADERDE 77 UUR ONDER GROOT RUMOER Voorburgse K.A.B. won! JDAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Maandag 30 Maart 1953 Massaproces tegen Roemeense joden? Inhoud overeenkomstig aard der bevolking m Nieuwe dijkbreuken bij Oosterland Grootscheepse Britse tegenactie begonnen Wij behoren tot de werknemers Italiaanse kieswet aangenomen Meer dan 30 doden Tliorez is met Pasen thuis Zó vielen de punten WEERBERICHT VJ P.v.d.A. en humanisme Oorzaak en gevolg Sé»?#, .(7 V Arbeidersafgevaardigde kivam als no. 1 uit de bus Voetbal-uitslagen van de Eerste-klassers 2—3 3—1 4—3 De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van vanavond tot morgenavond, luidt: Aanvankelijk zwaar bewolkt met regen en tij delijk nog harde Zuid-Westelijke wind. Morgen opklaringen, maar ook enkele verspreid optre dende buien en krachtige tot. matige wind tus sen West en Zuid-West. Iets lagere tempe raturen. Maandag 30 Maart: Zon op 6.18 uur, onder 19 12 uur. Maan op 20.48 uur, onder 6.05 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Elk congres heeft zo zijn eigen karakteristiek, kleur en sfeer. Als we dan naar i inlr i>nn lir%4- viaiuta fn'oaioneliilrco (rnnc dn Puftii van rlO A V- 1S van gehouden,- een partij, die de doorbraakpartij wil zijn, tegen alle confessionele en levensbe schouwelijke partijen. De kleur is natuurlijk rood, zij het met enkele nuancen. Maar de sfeer is, zoals het met een sfeer meestal gaat, heel wat moeilijker te be palen. Men voelt er een sterke verbondenheid, welke soms in gemoedelijke fa miliariteit over gaat; men voelt de straffe discipline, die nu eenmaal in de P.v.d.A, heerst. Maar toch voelt men ook, bijzonder in de grote redevoeringen van de partij voorzitter Vorrink en de fractievoorzitter mr Burger, een onmiskenbare bezorgd heid, een mengsel van vreugde en angst: zal de overwinning van 1952 duurzaam zijn of zal de inspanning van de andere partijen om de jongste tegenslagen bij vol gende verkiezingen ongedaan te maken, ,4e doorbraak" verijdelen? Hoe vaak we dit woord „doorbraak" op het congres gehoord hebben, weten we niet. In elk geval: ontelbare malen. En als het niet zó werd uitgesproken, klonk het toch als de begeleidende muziek. Geloven de socialisten werkelijk, dat hun onweersprekelijke overwinning van 1952, waardoor zij met een goede zestienduizend stemmen de grootste partij van den lande werden, inderdaad de door hen zo vurig begeerde, sinds 1945 met al hun energie nagestreefde doorbraak is? Natuurlijk laten zij daaraan nominaal geen enkele twijfel bestaan, maar de zonderlinge cam pagne welke zij tegen de Katholieke Volkspartij voeren, wekt toch het ernstige vermoeden, dat die zo luid verkondigde zekerheid heel erg fictief is. We hoorden in onze omgeving mompelend de vraag stellen, of dit nu een P.v.d.A.- of een anti-K.V.P.-congres was. We zeggen on bewimpeld: dat was volkomen 'n P.v.d.A.- congres. Maar dan een van een groep mensen, die met een overwinning in de rug zich onzeker voelen wat de toekomst betreft. Daarom was de toon bij Vorrink steeds beheerst, bij Burger soms bij het on behoorlijke af, eer bezwerend dan afsto tend. Men hoorde door alle polemiek heen de angst, dat de K.V.P. haar verlies weer zou goed maken, weer de sterkste partij zou worden. Want men beseft in de P.v.d.A. heel goed al zegt men met de mond het tegendeel dat wat in Juni jl. gebeurd is in de volle realiteit geen doorbraak van de P.v.d.A.-gedachte is. Van een ware doorbraak kan men slechts spreken, als deze doelbewust geschiedt; zoals in 1944 en 1945 mogelijk scheen. Maar van een doelbewust overschakelen op de JP.v.d.A. is geen sprake geweest. Afgezien van de winst welke op de communisten werd behaald, en dat zijn twee zetels, is de derde zetel een verzamel-bak van stem men. welke uit overtuiging werden uit- gebracht; van die, welke aan geloofsafval en geloofsverz><vakking waren te danken; en tenslotte van de angststemmen, dat de partij, waartoe men eigenlijk behoorde, te veel naar rechts zou zwenken. Dit complex is toch wel te veelkleurig om van een rode doorbraak te kunnen getuigen. „Niets heeft mij in het achter ons lig gend jaar zo aangegrepen, als de hard nekkige poging, speciaal van katholieke zijde, om het humanisme als element in de geestelijke structuur van het Westen en dus ook van Nederland te diskwalifi ceren en uit te sluiten van de strijd om het behoud, de verdediging, de opbouw van de geestelijke waarden van het Westen". Aldus begon voorzitter Vorrink een der zeer belangrijke delen van zijn rede, dat over bot humanisme, hetwelk na jaren lang in meer wetenschappelijke geest te zijn behandeld, plotseling midden in de practische politiek is komen te SliHü haalt dan een citaat van pater E. van Bilsen aan: „door God niet als uit gangspunt te nemen, valt niet alleen het fundament van de persoonlijk te beleven moraal weg, maar ook het fundament van Zaterdag is bijna de gehele stad Lewis 'n kleine mijnwerkersstad in de Ameri kaanse staat Indiana tengevolge van het exploderen van een munitietrein in een ruïne herschapen. De wagons ontploften de een na de ander De schokken waren op een afstand van vijftig kilometer te voelen Er brak een grote brand uit. Twee mensen worden vermist. Men vreest dat zij in hun brandende woningen zijn omgekomen. Joodse kringen in Wenen hebben be richten uit Roemenië ontvangen, volgens welke er aldaar voorbereidingen worden getroffen voor een proces tegen zestig vooraanstaande Joden, voornamelijk leiders van Joodse organisaties in Roe menië. De beklaagden zonden norden beschuldigd van ..Zionisme, spionnage en sabotage". Verschillenden van hen zou den reeds verscheidene jaren gevangen hebben gezeten. de in de staat georganiseerde gemeen schap. God is ook de grondslag van de staat". En verklaart dan, dat het „niet zo moeilijk is voor een niet-christen de dringende kracht van een dergelijk ge tuigenis voor de gelovige christen aan te voelen; ik voeg, zeide hij, daaraan toe: een politieke partij als de P.v.d.A. heeft in geen enkel opzicht tot taak hier tegen over op enigerlei wijze stelling te nemen; niet negatief en niet positief; het ligt buiten het veld van haar competentie". Voorzitter Vorrink citeert dan nog enkele uitspraken in katholieke organen en meent, dat daaruit blijkt, dat het relletje rond het vraagstuk „huma nisme" van katholieke zijde is opgezet „ter meerdere eer en glorie van de be dreigde politieke eenheid der katholie ken". En onmiddellijk laat hij daarop volgen: „de P.v.d.A. heeft uiteraard niets, maar dan ook helemaal niets te maken met het Humanistisch Verbond". Wij willen dit op gezag van Vorrink geloven; het is mogelijk, dat hier en daar, veel te veel, meer is beweerd dan men bewijzen kan. Maar Vorrink raakt hier noch in het verder verloop van zijn rede rechtstreeks de kern van de kwestie. Veel dichter nadert hij die in een andere zin, waarin hij verklaart, dat allen „die zich bewust zijn van de geestelijke nood van de tijd" voor een verantwoordelijkheid staan, „die hen gezamenlijk plaatst tegen over het nihilisme, deze laatste en wezen lijke bedreiging van de om nieuwe moge lijkheden worstelende mensheid van van daag". En hij doet een beroep op allen om „het Westen" te verdedigen. In deze zin valt één woord: „nihilisme" op. En nu moge het hard klinken voor de P.v.d.A., maar in de diepste werkelijk heid is zij, hoezeer zij zeker anders wil, een nihilistische partij. Want zij heeft geen grondslag: die vindt men niet in het wpord democratie of persoonlijkheid of vrijheid, maar alleen en uitsluitend in een levens- en wereldbeschouwing. De ge schiedenis van de gehele mensheid is het levende bewijs, dat nooit een onder neming van welke aard ook, duurzame levenskracht had, als zij niet op een hechte levensbeschouwing was gebaseerd; zij verdween binnen afzienbare tijd of, vaker nog, zij verwerd tot een destructief nihilisme. In dit opzicht staat het com munisme in de landen waar het aarden kan, er beter voor dan de P.v.d.A. Als men overigens het Westen wil ver dedigen, moet men niet met het huma nisme sympathiseren, zoals de P.v.d.A., ook al doet zij dit niet als party, maar door de meerderheid van haar invloed rijke leden. Het Westen toch is gegrond vest op het geloof in God, in Gods Zoon Christus, op de erkenning van de waar heden en de zedenleer, welke Christus heeft gepredikt. Het humanisme (dan in zijn twintigste-eeuwse vorm) is de loo chening van deze waarheden, dus ook de loochening van de geestelijke structuur van het Westen. Daaruit vloeit voort, dat de christen, katholiek of protestant, het moderne humanisme onverbiddelijk af moet wijzen. En dan moet men oorzaak en -gevolg niet door elkaar halen. Niet om een zgn. be dreigde eenheid te redden, wordt het humanisme bestreden. Maar het huma nisme wordt door alle christenen bestre- Klaarheid op P.v.d.A.-congres Gevolgd door de koninklijke hertogen van Edinburgh, Gloucester, Windsor en Kent gaat de koets met het stoffelijk overschot van koningin Mary langs de met duizenden zwijgende toeschouwers omzoomde weg naar Westminster Hall, waar de kist opgebaard zal worden, op dat de Engelsen van hun vorstin afscheid zullen kunnen nemen. den. omdat het in de vorm, waarin het Haag gesprokene. door het Humanistisch Verbond wordt verkondigd, in zijn wezen anti-christelijk is en dus een bedreiging van de geeste lijke structuur van het Westen. Dat die bedreiging de christenen ster ker dan in het jongere verleden het geval is geweest, tot elkaar brengt en over overigens secundaire meningsverschillen doet heenzien, is de natuurlijkste zaak van de wereld. Maar dit is een gevolg, wü herhalen een gevolg van de steun, welke de P.v.d.A., in het kader van haar huidige verdraagzaamheidspolltiek, aan het huma nisme verleent. En hetzelfde kunnen we zeggen aan het adres van mr Burger, die zozeer vreest, dat de actie tegen het humanisme weer een golf van anti-papisme zal ontketenen. We geloven, we weten, dat alle gelovige protestanten in deze zaak aan onze zijde staan. Samen verdedigen we onze hoogste goederen en daarmede de grondslag van onze Westerse beschaving en cultuur. Het kan dan ook alleen gaan om anti-christen dom. Dit congres van de P.v.d.A. zal nog heel wat beweging uitlokken. Het zal goed zijn, dat men in deze discussie zich baseert op de woordelijke tekst van het in Den Zal men een dergelijke helicopter nog dit jaar in Rotterdam zien dalen en op stijgen op een landingsterrein voor hef- schroef vliegtuigen? Zoals we reeds enige weken geleden meldden, koestert de „Sabena", de Bel gische luchtvaartmaatschappij, het plan om met Brussel als middelpunt ver schillende luchtlijnen met helicopters te gaan onderhouden met steden in omlig gende landen. Daarbij had men ook het oog op een lijn Brussel—Antwerpen— Rotterdam, die men nog dit jaar zou wil len bevliegen. Hoewel men van K.L.M.-zijde en ook van de zijde van P.T.T. beweerde weinig belangstelling voor deze plannen te heb ben, zag men in Rotterdam dat nog altijd node een vliegveld mist iets in deze plannen en ecu studie-commissie van Rotterdamse deskundigen is al eens gaan praten in Brussel. Inmiddels zijn onder handelingen van Rotterdamse zijde met Den Haag gaande over eventuele toe stemming tot het aanleggen van een lan dingsterrein. De „Sabena" is reeds overgegaan tot de aankoop van verschillende Sikoersky- helicopters en onze foto geeft een beeld van een van deze toestellen, die men eventueel ook zal inzetten op de helicop- ter-lijn naar Rotterdam. Naar ir J. A. C. Tillema, directeur van Zoals wij de vorige week meldden is in Halsteren het eerste textielpakket aan een gereëvacueerd gezin uitgereikt, waarvoor he goederen werden aange kocht met credieten, die van het Inter nationale Rode Kruis zijn verkregen. De verstrekking van de pakketten, waartoe binnenkort, op grote schaal zal worden overgegaan is een onderdeel van de huis raadschaderegeling van het Nationaal Rampenfonds. Er is een plan opgemaakt voor de uit- j reiking van textielgoederen aan 12.000 getroffen gezinnen, tezamen omvattende ongeveer 60.000 personen. Dit plan berust mede op beschikbaar statistisch mate riaal over de leeftijdsopbouw van de 1 - volking in de betrokken gebieden. Er wordt gerekend op de voorziening in de behoeften van 12.000 echtparen, van 2.900 kinderen van 0 tot 2 jaar, van 4.300 kinderen van 2 tot 5 jaar en van 29.000 kinderen ouder dan 5 jaar. De te verstrekken goederen zpn geko zen zoveel mogelijk in overeenstemming met. de heersende zeden en gewoonten onder de door de watersnood getroffen bevolking. De aard der goederen moet zo goed mogelijk passen in de sfeer van de getroffen bevolkingsgroepen. Men cal op korte termijn aan de ge zinnen opgaven vragen betreffende de geleden schade aan textielgoederen en betreffende het aantal gezinsleden. De rampschadebureaux zullen de aangifte biljetten verzamelen en zullen namens het Nationaal Rampenfonds aan de ge- getroffenen meedelen, wat zij door be middeling van het Rode Kruis aan tex tielgoederen zullen ontvangen. Deze textielgoederen zullen naar de behoefte van elk gezin worden samen gesteld uit eenpersoonslakens. tweeper- soonslakens, kinderlakens, babylakens, kussenslopen, kinderslopen, babysloopjes, een- en tweepersoons wollen dekens, wol len kinder- en babydekens, een- en twee persoons gestikte dekens, een- en twee persoons moltondekens, baby-molton- dekentjes .theedoeken, badhanddoeken, tafellakens, vaatdoeken, dweilen, was handjes en tafelzeilen. In het Amsterdamse Concertge bouw is Zaterdagavond de slot- avond gehouden van de actie „Beurzen open, dijken dicht". Dat deze actie geslaagd is, bewijst het eindbedragdat hier op originele ivjjze door jeugdige deelnemers aan deze avond, getoond wordt. Deze jongens en meisjes vertegen woordigen blijkens de provincie- wapens, die zij dragen, elk een van onze provincies. Gemeentewerken te Rotterdam, die deel heeft uitgemaakt van de reeds genoemde studiecommissie, ons mededeelde, hangt de mogelijkheid om in Rotterdam met succes een landingsterrein voor hef- schroefvliegtuigen in te richten, af van twee factoren, die beide momenteel nog onzeker zijn, hoewel hij hoopte zeer bin nenkort meer definitieve en tevens gun stige mededelingen te kunnen doen. Op de eerste plaats moet van rege ringszijde toestemming verkregen worden een dergelijk landingsterrein in te rich ten en op de tweede plaats moeten er mogelijkheden zijn om het veld te ge bruiken. De plannen, welke de Sabena dienaan gaande koestert, hebben er toe geleid, dat contact met Belg;|...is gezocht, maar elders, met.-Engeia :£i West-Duitsland zijn besprekingen gevoerd. De voorbereidingen van het nog braak liggende terrein, waar de landingsplaats zal komen en dat wordt omsloten door Karshoek, Vriendenlaan en Rechter Rot- tekade, zijn, naar de N.R.C. weet te melden, reeds zo ver gevorderd, dat ter stond met de aanleg een begin kan wordengemaakt, zodra de vereiste toe stemming is verkregen. Het terrein, dat al eigendom is van de gemeente Rotterdam, meet ongeveer 120 bij 120 meter, het zal in ongeveer een maand in orde kunnen worden ge maakt. Voor uitwijkmogelijkheden ten Noor den en ten Zuiden van de stad kan wor den gezorgd, zodat ook bij slecht weer (laag hangende mist b.v.) eventuele dien sten op Rotterdam toch zullen kunnen worden onderhouden. Met het oog op de toekomst zijn ver der op enkele plaatsen in de stad per celen grond gereserveerd, zodat indien een eventueel tot stand komende dienst met helicopters zich gunstig zal ontwik kelen ook nog andere landingsplaatsen in orde zullen kunnen worden gemaakt Tijdens het afgelopen stormachtige week-einde heeft het in de kustgebie den, waar de dijken nog maar nau welijks hersteld en hier en daar zelfs nog gehavend zijn, op verschillen de plaatsen gespannen. Zo luidden Zondagmiddag om vijf uur in Bruinisse, op Schouwen-Duive- land opnieuw de noodklokken. Alle mannelijke inwoners, die bö de her stelwerkzaamheden behulpzaam konden zjjn, snelden naar de Oude Dijk, waar op verschillende plaatsen gevaar voor door braak was ontstana tengevolge van de vrij krachtige wind en het hoge water. In korte tijd werden duizenden zandzakken gevuld en op de gevaarlijke plaatsen aan gebracht. Hierdoor kon het gevaar worden gekeerd. Men heeft tot het invallen van de duis ternis aan de Oude Dijk gearbeid onder leiding van het dijkbestuur en de burge meester. Er hebben ongeveer 400 man. onder wie ook de Hervormde predikant ds H. W. van de Brink aan het werk meegeholpen. Het gevaar dreigde op die punten, waar de dijk tengevolge van de ramp op 1 Februari j.l. reeds was bescha digd. De gaten die na de ramp reeds wa ren gedicht hielden zich goed. Wegens de hoge vloed die vanochtend werd verwacht riep men de mannelijke inwoners van Bruinisse tegen 6 uur op om opnieuw pa raat te zijn bij eventueel gevaar. In de Rampaarsedjjk, de binnendijk tus- Van de ongeveer 1000 Kikoejoes, die na het bloedbad te Lari zijn aangehouden, hlceken er ruim 200 aan de massamoord te hebben deelgenomen. Zij worden ge vangen gehouden, terwijl men de anderen heeft vrijgelaten. Gedurende het week einde heeft de Mau-Mau echter weer nieuwe overvallen uitgevoerd, waarbij in een plaats tien en in een andere twaalf slachtoffers vielen, terwijl elders drie burgerwachten werden doodgeschoten, waarna hun lijken deerlijk werden verminkt. De Britten zijn gisteren een uitgebreide actie tegen de terreur van de Mau-Mau begonnen. Honderden politiemannen heb ben des morgens vroeg de inboorligenver- blijven te Baghati onderzocht en er werden enkele duizenden personen aangehouden, om naar een speciaal interneringskamp in Nairobi te worden overgebracht. Vijfhon derd der geïnterneerden werden, naar bleek, gezocht wegens moord, brandstich ting en het afleggen van de Mau-Mau eed. Te Londen is bekend gemaakt, dat vlieg tuigen van de R.A.F. naar Kenia zullen worden gezonden om de troepen te steunen in de bestrijding van de Mau-Mau. sen Oosterland en Nieuwerkerk, eveneens op Schouwen-Duiveland, zjjn nieuwe gaten ontstaan. De oude gaten in deze dijk wa ren nog niet gedicht. Ook bij het beruchte gat nabij Herkin- gen in de Battenoordsedijk op Goeree- Overflakkee is de Zaterdagavond en de gehele Zondag gewerkt om een dam van zandzakken buiten het gedichte gat te leg gen om het wegspoelen van het zand in dit gat te voorkomen. Het hoogste water kwam slechts tot aan de voet van de dijk. Er was geen direct gevaar aanwezig. Bij de dijk langs het Zijpe nabij Anna Jacobapolder op St. Philipsland zijn gis teren ook gedurende de gehele dag talrijke bewoners van dit plaatsje in de weer ge weest om de reeds gedichte gaten in de dijk te versterken met zandzakken, aan gezien tengevolge van de vrij krachtige wind vele zandzakken waren weggespoeld. De gehele dag van ongeveer vijf uur In de morgen tot het invallen van de duis ternis hebben de inwoners, waaronder zelfs kinderen, aan de versterking van de djjk meegeholpen. Er werd evenwel na drukkelijk verklaard, dat het gevaar voor een dijkdoorbraak niet zo groot was als in Bruinisse aan de overzijde van het Zijpe. In Anna Jacobapolder heeft men gear beid om eventueel groter onheil te voor komen. De Italiaanse senaat heeft na een ver gadering, die zonder onderbreking 7" uur heeft geduurd, de door de regering voor gestelde nieuwe kieswet goedgekeurd. Hierin wordt onder meer bepaald, dat, in dien een partij in een bepaald kiesdistrict meer dan dc helft van het aantal uitge brachte stemmen verwerft, haar twee derde van het aantal zetels wordt toe gekend- De wet is bedoeld om de com munisten en neo-fascisten de wind uit de zeilen te nemen. Vóór de wet werden 174 stemmen uit gebracht. De communisten, de met hen verbonden. Nenni-socialisten en de neo fascisten hadden de stemming genegeerd en daarom verklaarde de voorzitter onder oorverdovend tumult het wetsontwerp als goedgekeurd. Uiterst linksen zowel als 'uiterst rechtsen werden rumoerig. Zij stampten en schreeuwden en sommige senatoren liepen klappen op. Boeken en inktpotten vlogen door de zaal en er ontstond een algemene verwarring. D-> zaalwachters grepen in, om de worstelende senatoren te scheiden. De minister van binnenlandse zaken moest zich terugtrekken, omdat hij een bloed neus had opgelopen. De onder communistische leiding staan de Italiaanse vakverenigingen hebben tegen vandaag, Maandag, een algemene proteststaking van een uur afgekondigd- 7 v -.4 ks 5? (Van onze Utrechtse correspondent) „De erkenning van onze organisatie als representatief orgaan voor het ho ger leidinggevend personeel, moet in de naaste toekomst de voornaamste taak van onze vereniging zijn; aldus de heer P. A. G. M. v. Rooy, voorzitter van de Katli. Vereniging van Hoger Personeel, in zijn openingswoord op de Zaterdag te Utrecht gehouden eerste jaarlijkse algemene ledenvergadering. Met die erkenning schijnt het nog niet geheel in orde. Wel blijken de er kende werknemers-centrales van oordeel, dat het hoger personeel in de organen van P. B. O. zijn plaats moet krijgen, maar de vakorganisaties stellen, dat dit moet zijn aan de zijde van de werkgevers. Dit is echter niet acceptabel. Onze ver eniging aldus de voorzitter wenst er geen twijfel aan te laten bestaan, dat zij zich beschouwt als een organisatie van werknemers en dat zij, indien haar een plaats moet worden toegekend in de organen van het sociaal-economisch le ven. deze plaats niet anders kan zien dan alleen aan de zijde van de werkne mers. Wat de verhouding tot andere werk nemersvakorganisaties betreft merkte de voorzitter op, dat aansluiting bij een alles overkoepelende vakcentrale voor de ver eniging van hoger personeel in beginsel geen bezwaar zou zijn, maar dat aan sluiting bjj de thans bestaande vakcen trale onmogelijk is. In dit verband be treurde spreker, dal de vereniging niet de gelegenheid heeft gekregen haar standpunt kenbaar te maken aan de com missie De Beaufort en sprak hij de wens uit. dat dit nog zou geschieden. Verder verklaarde de voorzitter de conclusie van de rapporteii i.z. de mid dengroepen volkomen te onderschrij ven; hij hoopte dat regering en volks vertegenwoordiging en ook het be drijfsleven tot het inzicht zullen ko men dat het hogelijk tijd wordt, dat in grijpende maatregelen ter zake worden genomen. Dezerzijds is binnen het kader van St. Adelhert een zeer nauw contact gelegd met andere organisaties, wier le den behoren tot de middengroepen ten einde die maatregelen te bewerkstelli gen, die in dit verband dringend nood zakelijk zijn. Medegedeeld werd, dat de bisschoppe lijke goedkeuring is verkregen en dat .59 tot geestelijk adviseur is benoemd rector J. M. Dunselman. Uit het jaarverslag van de secretaris blijkt, dat de vereniging thans 210 leden telt. doch dat op grond van de sterk toegenomen belangstelling in de loop van 1953 een stijging van het ledental tot 500 mag verwacht worden. Ter voorziening van de vacature in het hoofdbestuur, ontstaan door het ont slag van ir. C. Berding werd voorzien door de benoeming van ir. G. B. Debets, mijningenieur te Heerlen. Het bestuur werd uitgebreid met twee leden, n.l. de heer J. A. M. Smoolenaars te Amster dam als vertegenwoordiger van het Bank- en Verzekeringswezen en ir. F. Haenen, te Breda, als vertegenwoordi ger van de Kath. Vereniging van Inge nieurs. Zondagochtend is in een houten pavil joen van 'n verpleeginrichting in de Ame rikaanse staat Florida brand uitgebroken. Van de 70 aanwezige patiënten zijn er, voor zover thans bekend is, 32 om het leven gekomen. Voorts heeft een ver pleegster de dood in de vlammen gevon den, terwijl een provinciale ambtenaar, die met zijn auto overlevenden naar een andere inrichting overbracht, in een ver keersongeluk het leven liet. (Van onze correspondent) Gisteren is dan de groslijststemming ge houden en het resultaat was, dat de KAB- afgevaardigde de heer Van der Meer is namelijk districtsvoorzittter van de KAB en de katholieke arbeiders konden zich, zoals bekend, niet verenigen met zijn tweede plaats op het Politiek Advies als nummer 1 uit dc bus kwam. Van de ruim 900 leden van de KVP hebben er slechts 203 aan de groslijststemming deel genomen. Er waren maar 65 stemmen j die zich aan het zo fel omstreden Politiek Advies hielden. m De uitslag luidt (het cijfer tussen haakjes duidt op de nummering van het Advies) 1 (2) J. C. v. d. Meer, 2 (1) Mr dr A. F. H. C. Schrijvers, 3 (5) Drs J. M. Aarden, 4 (4) Mr L. Jonkergouw. 5(3) W. M. Per- quin, 6 (8) Drs J. J. Th. M. Eikhuizen, 7 (7) Drs J. K. A. van Nooy, 8 (6) Mej, C. H. G. van Rooyen, 9 (9) C. de Wit, 10 (10) A. F. H. van Herp. 11 (13) J, B. Wes- seiing 12 (11) Mevr. C. M. Hartman- Alle man. 13 (14) Drs G. W. J. Vlek, 14 (12) J. P. Jaspers, 1= (15) A. C. de Groot 16 (16) C. J. Vis, 17 (17) J. A. A. Stoop, 18 (18) Mevr. E. H. M. Poels-Kempers, 19 (19) G. L. Verheul. Voor de verkiezing van de heer Van Herp is een kiescomité werkzaam geweest. De secretaris van de Franse commu nistische partij, Jacques Duclos, heeft Zondag bekend gemaakt, dat de reeds gemelde terugkeer van de communistische leider Maurice Thorez naar Frankrijk met Fasen zal plaats vinden. FrisiaAjax VSV—DOS EDO—SNEEK Zwolse Boys—RCH B; Heerenveen—Haarlem ElinkwijkStormvogels Go AheadLeeuwarden C: HBSSittardia LONGA—SVV Emma—MVV D: Hermes DVS—ADO TEC—NAC 3 2 1—0 2—1 0—0

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1