Peking wil de gehele kwestie der krijgsgevangenen afhandelen Vol spanning wacht 't Westen af Benauwende Zuid-Wester joeg door het rampgebied MONTGOMERY WIL N.A.T.O. „OPFRISSER" GEVEN Onze naam in Amerika Nieuw gevormde 7-December divisie op herhaling Prins Bernhard moest liften i Wegverbinding met Zeeland gedeeltelijk hersteld Vredesduif wiekt over wereld. Geen vliegende schotel Alarm aan het zandzakkenfwnt Sehouwen-Duiveland en Goeree-Over- flakkee beleefden bange uren ^eer vijf ton meer ■Mi Maart 1 Q53 [DAGBLAD.VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN i Organisatie bedolven onder nodeloze papierwinkel Amerikaanse hulp nog méér besnoeid Niet nakaarten Analyst Twee vliegrampen met 19 doden Uitvoer naar de Y. S. sinds 1947 verzesvou digd Ook oefeningen op Zaterdagmiddag Cadillac had panne Militaire Willemsorde verleend aan majoor Bestebreurtje Moorden en branden bij Bandung Korteven-Krabbendijke geopend WEERBERICHT Washington vraagt concrete voorstellen Nieuwe besprekingen in Pan Moen Djon Het dijkleger was paraat Gistermiddag was de toestand bij Stavenisse zeer kritiek. Het water spoelde reeds over de dunne rij zandzakken, die op het ogenblik de dijk vormt. Het water was door de opstuwing van de wind hoger dan normaal. Het kon nog net gekeerd worden. Zakkendam bij Herkingen Nieuwe mogelijkheden voor: rijwielen, speelgoed en houten gebruiksartikelen ■■■EssSP ~'t.' 27 doden en 17 gewonden f De weersverwachting van het K.N.M.I. geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond luidt: Wisselende bewolking met plaatselijk enkele buien. Overwegend matige wind tussen West en Zuid-West. Weinig verandering in tempe ratuur. Woensdag 1 April: Zon op 6.16 uur; onder 9.13 uur. Maan op 22.03 uur; onder 6.20 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT .Nieuwe vrede reden tot hoop op in Korea De hoop op een vreedzame oplossing van het Koreaanse geschil heeft nieuwe voeding gekregen door een boodschap van Tsjoe En Lai, de premier en minister van buitenlandse zaken van communistisch China. Deze bood schap, welke gisteren door het rode persbureau Nieuw China werd gepu bliceerd, gaat verder dan de boodschap van Zaterdag, waarin de Noord- Koreanen en Chinezen zich accoord verklaarden met het V.N.-voorstel om althans de ernstig zieke en gewonde krijgsgevangenen uit te wisselen. Thans zeide Tsjoe En Lai, dat „de tijd rijp geacht moet worden om de gehele kwestie der krijgsgevangenen af te handelen' Zoals men weet, heeft deze kwestie de voornaamste hinderpaal gevormd bij de bestandsbespre kingen te Panmoendjon en terecht voegde Tsjoe En Lai dan ook aan zijn verklaring toe: „Een oplossing van dit vraagstuk zou leiden tot het be ëindigen van de vijandelijkheden en tot bet sluiten van een wapenstilstand". De premier bood een compromis-oplos sing voor het vraagstuk aan. Hij stelde namelijk voor, dat alle krijgsgevangenen, die zich hebben uitgesproken vóór terug keer naar hun land van herkomst, terug gezonden zullen worden, terwijl alle ande ren aan het toezicht van een neutraal land moeten worden toevertrouwd, „ten einde een rechtvaardige oplossing van de kwestie der repatriëring te verzekeren". Tot dusverre hebben de communisten zich hardnekkig verzet tegen het voorstel der V.N. om de krijgsgevangenen niet te dvfingen doch hen zelf te laten uitmaken of zij al dan niet naar hun land van her komst willen terugkeren. Er is dus wel degelijk sprake van een wijziging in het communistische standpunt, waardoor de kans op althans een einde aan de impasse in de bestandsbesprekingen vergroot schijnt te zijn. In de westelijke hoofd steden en in kringen der V.N. acht men de boodschap dan ook „uiterst bemoedi gend", maar men hoedt zich voor onge motiveerd optimisme. Van de tekst van Tsjoe En Lai's bood schap verdienen de volgende passages de aandacht. Hij zeide onder meer: „Er is geen sprake van een prijs geven van qns beginsel, dat de krijgsgevangenen na het tot stand komen van een wapenstilstand in Korea op vrije.voeten gesteld en naar hun landen van herkomst teruggezonden moeten worden. Wij geven niet toe, dat er onder onze krijgsgevangenen zouden zijn, die niet teruggezonden willen wor den. neutrale staat „Doch w\j hebben desondanks deze nieuwe stap gedaan, omdat het tot stand brengen van vrede en veiligheid in het Verre Oosten en in de gehele wereld direct samenhangt met een beëindiging van de bloedige Koreaanse oorlog en een vreed zame regeling van het Koreaanse geschil. Indien de Ver. Naties oprecht naar het tot stand brengen van vrede streven, zal dit voorstel worden aanvaard". Over de practische uitvoering van het voorstel zeide Tsjoe En Lai, dat na het staken der vijandelijkheden „die genen der door de geallieerden ge maakte communistische krijgsgevan genen, die onder intimidatie en druk bevreesd zijn huiswaarts te keren, naar het grondgebied van een neutrale staat moeten worden overgebracht, waar zij in de gelegenheid zullen worden ge steld verklaringen van afgevaardigden van beide partijen aan te horen. Hier door zou het vraagstuk van hun terug zending op de juiste 'wijze worden ge regeld en.het zou niet langer een hin derpaal blijven voor het sluiten van een wapenstilstand in Korea". De premier besloot zijn boodschap als volgt: „vt'jj zijn er van overtuigd, dat deze nieuwe, door de regeringen van de Chinese volksrepubliek en der Koreaanse volksrepubliek genomen stap ter beëin diging van de vijandelijkheden in Korea in voll®dige overeenstemming is met de vitale belangen der volken, wier zoons in Korea, strÜclen Zij is tevens in volledig accoord met de fundamentele belangen van alie volken ter wereld." Het Chinese voorstel is het laatste van een reeks welwillende gebaren van Sov- jetrussische zijde, die begon na het over lijden van Stalin, nu drie weken geleden. In Korea zal het Kremlin eventueel kun nen bewijzen of het ernst wil maken met zijn herhaaldelijk uitgesproken vredes- verlangen. dat tot nog toe uitsluitend op een propagandaleuze heeft geleken In alle hoofdsteden van de Westeliike mogendheden wordt de tekst van de boodschap thans bestudeerd. Zowel te Washington als te Parps. Londen en Bonn achtte men het nog te vroeg voor commentaren. Wel was men algfmeen geneigd tot een zeer voorzichtig en ge matigd optimisme. Volgens A.F.P. is de staf van generaal u Ku k' de Amerikaanse opperbevel hebber der verbonden strijdkrachten in Korea, van mening, dat, indien de jongste voorstellen van Tsjoe En Lai „welge meend" zijn, het einde van de Koreaanse oorlog zeer waarschijnlijk moet worden geacht. Men Jegt er te Washington evenwel de nadruk op, dat er tot nu toe slechts sprake is van door Radio-Pekine om geroepen berichten. Men wacht er thans op of de voorstellen ook van of ficiële zijde zullen worden bevestigd. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft daarom de Chi nese communisten verzocht te Pan moendjon alle „eventuele constructieve voorstellen" voor een regeling van de krijgsgevangenenkwestie, in te dienen. In kringen der V.N. hoopt men thans algemeen, dat een middel zal worden ge vonden om de impasse te doorbreken. Men vraagt zich onder meer af, welk land Tsjoe En Lai bedoelde met de „neu trale staat", die voor de weigerachtige krijgsgevangenen zou moeten zorgen. De man, die mogelijk antwoord had kunnen geven op alle vragen der afge vaardigden, namelijk Visjinsky, heeft zich niet vertoond op de gisteren gehouden bijeenkomst van de Algemene Vergade ring deir V.N. In elk geval wordt het feit, dat Tsjoe En Lai pas uit Moskou is teruggekeerd, in y.N.-kringen beschouwd als een aan wijzing, dat hij zijn voorstel heeft ge daan met volledige instemming van de nieuwe heersers van het Kremlin. Intussen heeft de leiding van het In ternationale Rode Kruis te Genève ver klaard, dat deze organisatie gereed is de, uitwisseling van zieke en gewonde krijgsgevangenen in Korea te vergemak kelijken, indien beide partijen haar zou den vragen hierin te bemiddelen. Volgens een woordvoerder van het Amerikaanse Achtste Leger te Seoel, zul len een geallieerde en een communis tische verbindingsofficier hedenmiddag om twee uur plaatselijke tijd te Pan moendjon samen komen als gevolg van het feit, dat de communisten Zaterdag het V.N.-voorstel tot uitwisseling van de zieke cn gewonde krijgsgevangenen hebben aangenomen. Deze besprekingen handelen formeel dus nog slechts over het eerste Chinese verzoeningsgebaar en nog niet over het voorstel van Tsjoe en Lai. De opperbevelhebber van de V.N.- strijdkrachten in Korea, generaal Mark Clark, zeide te Tokio, dat indien en wan neer de voorstellen officieel van de communistische wapenstilstandsafvaardi ging te Panmoendjon zijn ontvangen, deze voorsteilen onmiddellijk en nauwkeurig zullen worden onderzocht. Hij voegde eraan toe, dat het niet passend voor hem zou zijn er meer van te zeggen behalve dat het opperbevel van de Verenigde Naties een voorstel, dat tot een rechtvaar dige en eervolle wapenstilstand in Korea leidt, zal toejuichen. In Washington staan de kersenbomen in volle bloei. Zij inspireerden de United Press-fotograaf Ed Alley tot het maken van deze foto, ivaarvai. hij het „produc tie-proces" nauwkeurig beschreef: „het was een opname van vijf mimiten; ik had. mijn camera ingesteld op 30 meter, met diafragma F 11. Ik liep van mijn ca mera af 30 meter naar voren, telkens na ongeveer drie meter een blitzlamp afstekend. Hierbij gebruikte ik negen lampen. Daarna stelde ik opnieuiv in, nu op 3 meter, diafragma F 32, en schoot nog drie lampen af. behhelTn FSChalk M°a[l°merr> plaatsvervangend geallieerd opperbevel- de IV A T nl,r»Pa' Maandag gepleit voor een „algehele opfrissing" van - A.l.U. Deze is volgens hem bedolven onder een „Niet zo mooi", antwoordde gistermiddag een der ingenieurs van Rijks waterstaat, die met de leiding der herstelwerkzaamheden op Sehouwen- Duiveland zijn belast, toen hem telefonisch werd gevraagd, hoe de situatie in het stormachtige weer er was. Er hebben zich gelukkig nog geen inundaties voorgedaan, maar de Schouwense dijk, die van Zierikzee naar Brouwershaven loopt, heeft de laatste dagen van de stormachtige Zuid wester zeer hard te verduren gehad. Is men afhankelijk van de weers omstandigheden, dan kan de toestand van uur tot uur veranderen. Tijdens de momentopname, die we gisteren tegen het vallen van de avond met behulp van de gegevens, waarover op het departement van Verkeer en \V aterstaat werd beschikt, maakten, stond het echter nog te bezien, of de Schouwense dijk behouden zou kunnen worden. Voor het Nationaal Rampenfonds was tot Maandagavond 87,9 millioen gulden bijeengebracht. Om admini- gtratief-teehnische redenen is de op brengst van de radio.actie „Beurzen open - dijken dicht" hierbij nog niet jnbegiepen. Zaterdag was de stand van het Rampenfonds 87,4 millioen. winkel en vastgeraakt sprekingen". De veldmaarschalk ontvouwde een uit zes punten bestaand program voor de ver dediging van het Westen tegen het „posi tieve en agressieve" beleid van de Sovjet- Unie. Het voornaamste punt is het voorstel tot het scheppen van één enkele organisatie met een „practisch en overeengekomen politiek beleid en gemeenschappelijke militaire strategie" om in de gehele wereld het initiatief te nemen bij de ver dediging van de niet-communistische WËu Bi i De N A-T O. kan volgens hem de genele last niet dragen en zij dient slechts een van de regionale organisaties te zijn. Voorts wenst Montgomery politieke eenheid en overeenstemming over alle kwesties en de oplossing daarvan, alsmede een overeengekomen plan voor het voeren van de koude oorlog en een eventuele „hete oorlog". Tenslotte is nodig een grote verbetering van de huidige N.A.T.O., met „minder papierwerk, minder pralen, meer en snel lere besluiten en meer practische hande lingen". „De N.A.T.O. heeft veel bereikt en men behoeft dit op geen enkele wijze te kleineren", aldus Montgomery, „maar de omstandigheden zijn sedert de oprichting van de organisatie gewijzigd en de N.A.T.O. dient daaraan te worden aan gepast". nodeloze papier- in een moeras van commissies, conferenties en bc- Montgomery legde deze verklaringen af op een bijeenkomst van de pers te Washington, waar hij op het ogenblik vertoeft. Hij zeide, dat zijn programma een suggestie was, „speciaal bedoeld voor de polRieke leid .-s in het Westen". En hij voegde hieraan toe: „Ik aanvaard vol ledig de verantwoordelijkheid voor elke van mijn uitlatingen en ik ben volkomen bereid om ze te herhalen waar en wan neer men dat maar wenst". 's Middags waren er dan ook windstoten voorgekomen met een snelheid van 30 tot 35 meter per seconde. Een groot voordeel is evenwel, dat er thans een paraat dijk leger, met vele l^ulpkrvjrlea aangevuld, onder deskundige techmache leiding ge reed staat; dat bulldosers, draglines, zand schuiten, zakken en ander materiaal in aanzienlijke hoeveelheden geconcentreerd zijn. Zo konden Zondag te RIlland-Bath onmiddellijk 15.000 zandzakken worden aangevoerd, terwijl er op Schouwen zoveel voorhanden zijn, dat zelfs bij aanmerke lijk verslechtering van de huidige om standigheden. geen droppings nodig zullen zijn. Ook op Schouwen is de toestand nog wel even precair te noemen. De Zuidwes tenwind doet de golven van het inundatie water namelijk onophoudelijk storm lopen tegen de binnenkant der Noordelijke zee dijken. Uiteraard zijn deze niet op een aanval van die zijde bereicend, zodat er voortdurend gevaar voor afkalven bestaat. De weerberichten worden echter beter, zodat de ernstigste crisis waarschijnlijk weer achter de rug is. Intussen heeft men t FRAAIE WANDSCHILDERING, ivelke een pronkstuk van de St. Li umakapel te Schiedam zal zijn, nadert haar voltooiing. Men ziet hier e ontwerper en schilder, de heer André Henderickx bezig, de laatste hand aan het kleurrijke tafreel te leggen. De H. Liduina omvat met haar mantel m een zorgende geste de behoeftigen, die zich tot haar wenden. Men ziet uw olijk de vakjes, gemaakt voor het aanbrengen van de ex-voto's van hen, nier gebeden verhoord werden. De wandschildering krijgt nog een passende omlijsting als afgrenzing tegen de ivitte muur. op vele plaatsen van het rampgebied weer bange uren beleefd! Op Goeree-Overriakkee «tond de wind loodrecht op de nooddam bij Herkingen, waarmee onlangs het laatste stroomgat in dit eiland is gedicht. Er Is toen Zondag onmiddellijk een extra zakkendam van 1.25 meter hoog en 1 meter diep gelegd. Gespannen heeft het ook Zuidelijk van Nieuwe Tonge tussen Battenoord en Hoek van St Jacob. In de rampnacht is hier het bovenste gedeelte van de dijk weggesla gen. Nu ging het water door het intact gebleven onderstuk sijpelen, zodat ernstig gevaar voor uitschuren dreigde. Met be hulp van een bulldoser zijn de aangetaste plekken echter onmiddellijk gedicht. Over het algemeen acht men ten depar- temente echter geen reden aanwezig om de toestand somber in te zien. Men is op alles voorbereid en de wind nam af, ruimend naar West. (Voor een overzicht van de toestand in het, rampgebied, zoals deze was op 26 Maart j.]., verwijzen wij naar elders in dit blad). Senator Taft, de leider van de republi keinse fractie in de Senaat, heeft bekend gemaakt, dat de Amerikaanse hulp aan het buitenland in het belastingjaar 1953/ 1954 minder zal bedragen dan de 7'/2 mil liard dollars, die president Truman des tijds heeft voorgesteld. Taft zeide dit na besprekingen met president Eisenhower en de directeur van 't bureau voor weder zijdse bijstand, Harold Stassen. Een definitieve beslissing ten aanzien van de begroting voor de hulpverlening aan het buitenland zal Stassen pas kunnen nemen na de in April a.s. te Parijs te houden bijeenkomst van de N.A.T.O.- landen. Naar Taft voorts 'mededeelde, heeft Stassen opdracht gegeven tot een dras tische beperking van het personeel der buitenlandse bureaux van het bureau voor wederzijdse bijstand. Zo zal de grote staf van Amerikaans personeel van het bureau te Parijs worden gehalveerd. J~\ F laatste Zondagen zijn in de ver- J schillende grote en kleine gemeen ten de candidaten-lijsten voor de gemeenteraads-verkiezing onder de loupe genomen. Veelal teas een politiek advies opgesteld, waaraan men zich al dan niet kan houden. In enkele plaatsen had de volgorde der candidaten, opgesteld door de com missie voor het politieke advies, ont stemming verwekt. Nu waren het de ar beiders, dan weer de middenstanders, die zich achteruit gezet voelden. Het spreekt vanzelf, dat zulks actie ver wekte, welke actie verschillende malen het door de initiatief-nemers gewenste resultaat had. Een belangrijke verschui ving in dc candidatenlijst ten opzichte van die bij het politiek advies, werd niet zelden bereikt. Ongetwijfeld teas deze actie volkomen geoorloofd. Trouwens, het staat een ieder altijd vrij om een advies al dan niet op te volgen. Een andere vraag is, of het niet in acht nemen van een vingerwijzing verstandig is. En zeker kan het moeilijk wijs genoemd worden, wanneer men bij voorbaat 'n advies niet opvolgt. Er zijn inderdaad mensen, die menen, dat men een advies altijd moet negeren. Deze personen kan men slechts op s'n hand krijgen door tegenover gesteld advies te geven aan xcat men verkiest. Doch de politiek is zo democratisch, dat de kiezer kan doen met het advies, wat hij wil. Dat is zijn recht.' Zij, die niet kwamen bij de voor-stemming, ver speelden echter hierdoor elk recht op critiek! Niet onmogelijk zullen de definitieve candidaten-lijsten hier en daar ontstem ming wekken. Maar dat mag de stem ming niet bederven. Immers, ieder is in staat geweest om zijn invloed te laten gelden. Thans liggen de kaarten op tafel. Na kaarten is 'ongewenst, want men speelt daarmee slechts de politieke tegenstan ders in de kaart! Alle 13 inzittenden van een Viking toestel van de „Central African Airways", dat Zondag in Tanganjika is neergestort, zijn omgekomen. Een van de acht passa giers was Louis Yudkin, regisseur van het Royal Opera House en het beroemde Sad ler's Wells ballet te Londen. Een tweede vliegtuigongeluk heeft zes personen het leven gekost, terwijl de overige negen inzittenden gewond wer den. Het geschiedde op de Azoren, waar een Amerikaans vliegtuig van het type B-29 neerstortte. De uitvoer van Nederlandse goederen naar de Ver. Staten is de laatste jaren belangrijk toegenomen. In 1947 exporteer- den wjj naar Amerika voor een waarde Binnenkort zullen de herhalings oefeningen beginnen voor het personeel; van de nieuw gevormde 7-December- j divisie. Tussen 15 April en 15 Juli zal dit personeel in drie groepen worden herschoold in de Amerikaanse organi satie en in het gebruik van Amerikaans materieel. Reeds voor 1 Februari J.l. was het pro- In„f;tlL1!ïbG-rp- doch indrukwekkende plechtig cl in (je Nieuw-Amsterdam- zaal oderlandse Club te New York lie ïin .lns Bernhard gisterenmid dag het "O.oerKruts van de Militaire Wil lemsorde vierde klasse uitgereikt aan de voormalse reserve-majoor A A Beste- breurtje wegens uitzonderlijke 'heiden- moed, betoon^ tijdens de laatste wereld oorlog, m net bijzonder hij parachute landingen en landoperaties van de twee- en-tachtjgste Amerikaanse Luchtlan dingsdivisie bij Nijmegen in September 1944. De Prins sprak de nieuwe rid der toe en deze verzocht Z. K. H. in een korte i'e(te dank voor de hoge eer aan Harp Majesteit over te brengen. Ver volgens brachten de drie aanwezige dra gers van de Militaire Willemsorde, Prins Bernhard, de lieer Hazeihoff Roelf- seraa en overste an Staveren de nieuwe collega saluut met de formele klap op de linker schouder Ti. K. H. kan er sinds Zondag op bogen een ..hitch hiker" te zijn of ..lifter", zoals het in gewoon Nederlands heet. Het ge-1 beurde na de kerkdienst in New York, toen de Prins zich. vergezeld van zijn se cretaris, per auto naar het omstreeks veertig kilometer van New York ver wijderde forensendorp Greenwich, in de staat Connecticut, begaf om daar met ziin broer. Prins Aschwin, de lunch te gebruiken. Op enkele kilometers afstand van de plaats van bestemming geko men kreeg de Cadillac een lekke band. Prins Bernhard besloot toen maar de rest van de weg te wandelen. Doch het woonhuis van zijn gastheer bleek verder verwijderd dan hij gedacht had en toen het na een kwartier lopen tot overmant van ramp begon te regenen, deed Z. K. H wat miUloenen Amerikanen vóór hem in zulke omstandigheden gedaan hebben: hij maakte de bekende duimbewegine over de schouder en had reeds bij de tweede passerende auto succes. Tot op heden weten de hulpvaardige autobe stuurder en zijn mede-inzittende niet. dat het wel een zeer bijzondere „lifter" was, die ze zo vriendelijk bij die mooie villa in Greenwich afzetten gramma voor herhalingsoefeningen ge durende het jaar 1953 vastgesteld. Ten gevolge van de watersnood moest de oefening van de 44e regi.nentsgevectKs- groep vervallen, maar overigens bleef het schema ongewijzigd. Daardoor zuilen oi;i- nenkort de herhalingsoefeningen beginnen voor het personeel van de nieuw gevorm de 7-December-divisie. Daar de beschikbare kazerne-ruimte volledig in gebruik is voor de eerste oefening van jongere lichtmgen en voor de parate onderdelen, zal het personeel van de 7-December-divisie worden ge legerd in verblijven, welke niet voor dit doel zijn bestemd, maar die op eenvoudige wijze hiervoor tijdelijk geschikt zijn ge maakt. I De oefening zal 33 dagen duren voor officieren en onderofficieren, 27 dagen i voor korporaals en soldaten. Deze tjjds- i duur is zo beperkt, dat ook de Zaterdag middag zal worden benut voor oefening. Bewegingsvrijheid zal op Zaterdag kun nen worden verleend na 18.00 uur, tot Zondagavond laatste reisgelegenheid. Buitengewoon verlof zoals dit wordt verleend o.a. bij overlijden van naaste familieleden valt buiten deze regeling. Voor het verlof tijdens de Pinksterdagen zal een bijzondere regeling worden ge troffen. van slechts 27 millioen, doch in 1952 bedroeg deze exportwaarde reeds ISO millioen, hetgeen een verzesvoudiging be tekent. „Een geweldige prestatie", noem de dit de heer D. Koetser, secretaris van de Ned. Kamer van Koophandel in San Francisco, die een maand in ons land heeft vertoefd en van zijn ervaringen het een en ander heeft verteld aan de Neder landse pers in de American Businessmen's Club. Het Nederlandse exportpakket moet niet, zo meende de heer Koetser, op enkele bepaalde producten gericht zijn, zoals voor de oorlog, toen bloembollen en kaas het belangrijkst waren. Ook voor kleinere fabrikaten is het van veel be lang te proberen met de Amerikaanse markt in contact te treden. De Kamers van Koophandel zullen hen daarbij de behulp zame hand bieden. De heer Koetser legde er de nadruk op, dat ons land, vooral sinds het koninklijk bezoek, in de Ver. Staten een fantastische goodwil heeft. Voor drie artikelen zag de heer Koetser nieuwe mogelijkheden aan de overzijde van de oceaan: voor rijwielen, speelgoed en houten luxe gebruiksartike len. „Wij moeten echter goed opletten, want Duitsland en ook Japan zijn druk bezig hun vooroorlogse afzetgebieden te heroveren". De Westkust van de Ver. Staten wordt voorts maar a] te vaak ver geten. Het is nog terra incognita, dat echter grote mogelijkheden biedt voor fabrikanten. Een bende van 300 tot 500 man heeft Zondagnacht bij een overval op 't plaatsje Tjiparaj ten Z.O. van Bandung 27 dorpe lingen vermoord. De aanvallers drongen het plaatsje schietend en moordend bin nen en staken een aantal woningen in brand na deze met benzine te hebben overgoten. Onder de doden bevonden zich verscheidene vrouwen kinderen en be jaarden; 17 personen werden gewor.d ter wijl 31 huizen in vlammen op gingen. De bende beging een aantal wreedheden zoals het doodschieten van een zieke op zijn ligplaats en gebruikte vrouwen en kinde ren als schilden- De overvallers werden direct door het leger achtervolgd en kwamen de middag na de overval in con tact met een commando-eenheid waarbij zeven bandieten werden gedood. De verbinding met Zeeland via Noord-Brabant is weer in zoverre her steld, dat bet weggedeelte Korteven-Krabbendijke weer voor het verkeer is opengesteld, aldus deelt dc K.N.A.C. mede. Met liet oog op de grote moeilijkheden, die de werkzaamheden aan de nieuwe noodweg ondervin den. zijn voorshands tnet ingang van 4 April alle vergunningen voor bel be- •ijden \an de \erbinding Krabbendijke.lerseke ingetrokken. Men zal traeli- en in 14 dagen tijd de noodweg te voltooien. Hiertoe zal dag en nacht moeten worden gewerkt. Voor zeer speciale gevallen zal nog vergunning kunnen worden verleend om s nachts van de in aanbouw zijnde noodverbinding gebruik te maken Deze'ver gunningen werden naar de K.N.A.C. bericht verleend door een commissie welke I zitting houdt in café Smke, Dorpsstraat 82, te Krabbendijke.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1