In 5 jciar f 9 milliard investeringen in de industrie nodig „Ramp"-vergaclering Brabant's Provinciale Staten DEFENSIE STUDIE-CENTRUM KWEEKT LEIDERS VOOR VREDES- en OORLOGSTIJD Particulier initiatief moet het doen Fiscale middelen tot stimulering zijn beperkt Intensiever handelsverkeer met W est-Duitsland Scherpe daling investeringen in 1953 Rumoerige dag in Italië Weer brand in „Sesam" Vf1alle Sltr'rS* geleide Heide- en Grondlij }ier. stellen geschonden landerijen Stormwind wakkerde branden aan Nieuwe beperking van Franse invoer Meer plaatsruimte tweede klas Meer rechtstreekse leniging in de nood? Koningin Mary in alle stilte begraven Ramp en bijzondere loonregeling Luit.-Gen. Calmeyer gaf uiteenzetting voor Haagse „St. Adelbert" hulpcentrum tegen bosbranden Steunt het Nederlandse 9575 Rampenfonds. Postgiro Nog niet 't laatste woord over liet industrialisatie beleid Eden ontbiedt ambassa deur te Moskou Pauselijke zegen Urbi et Orbi panamakanaal DINSDAG 31 MAART 1953 PAGINA 8 Invloed van de stijging der arbeidsproductiviteit Proteststaking tegen de nieuwe kieswet l„ETtali"0Sheeftbek,Cnid aa"taI Voorlichting in Herkingen Verloren geld wordt ni<?t vergoe(j De teruggang in 1953 Veenbrand in Bruinehaar Boekhandel verwoest In treinen naar Groningen Medezeggenschap van gemeenten Ruim 250 doden Twee coasters liepen gevaar Opheffing per 6 April voor bepaalde gebieden VAKBEKWAAMHEID KANTOORBOEKHANDEL POLITIEK JONGEREN CONTACT EGYPTISCHE OFFICIEREN GEVONNIST No uit' contact Gunstig gevolg „NIEUW SCHOUWEN- DUIVELAND" Stichting opgericht tot herstel van geschonden welvaart IN NIJMEGEN Militair Particulier initiatief moet het doen Lagere rendements verwachtingen UITVOER STEEG IN 1952 MET f 86 MILLIOEN Garantiefonds voor risico mijdend kapitaal Taakstelling van 1948-1952 werd bereikt VERBETERING VAN HET Voor arbeid onder ons volk In de Vierde Nota inzake de Industrialisatie van Nederland wijdt de minister voor Economische Zaken o.m. een beschouwing aan de gewenste industriële ontwikkeling voor de jaren 1952'57. De opgestelde ramingen houden aanzienlijke onzekerheden in. Feitelijk is slechts de te verwachten natuurlijke groei van de beroepsbevolking met een redelijke mate van nauwkeurigheid te bepalen. Van de onzekerheden vallen te noemen: het aantal arbeidskrachten dat door emigratie aan de markt zal worden ont trokken; de invloed van een eventuele wijziging van het militaire apparaat, het opnemen van arbeidskrachten door niet-industriële sectoren; de toe komstige stijging van de arbeidsproductiviteit. Nagegaan is hoeveel de gemiddelde per soneelsbezetting in 1957 van de Neder landse nijverheid hoger zal moeten zijn dan die bezetting gemiddeld in 1952 was. De natuurlijke aanwas van de beroepsbe volking wordt voor 1952-57 geraamd op 240.000 personen. Door emigratie zou ge noemd cijfer met 110.000 personen ver minderen. Per saldo zullen dus in genoem de periode op de Nederlandse arbeids markt 130.000 personen plaatsing zoeken. Daarenboven dient echter een belangrijke vermindering van de omvang der werk loosheid t.o.v. 1952 te worden nagestreefd Uit dezen hoofde bestaat behoefte aan ca. 40.000 arbeidsplaatsen. De vermindering van de werkgelegenheid in de agrarische bedrijven wordt op 10.000 ->ersonen ge schat. In totaal zou dus voor 180.000 per sonen plaatsing moeten worden gezocht. Verondersteld is dat de dienstensector ca. 75.000 arbeidskrachten zal kunnen op nemen (incl. 10.000 tegenwoordige werklo zen). Zodoende blijven er in de industrie te plaatsen ca. 105.000 personen. Waar de gemiddelde personeelsbezetting van de in dustrie voor 1952 op 1.630.000 gesteld kan worden, zal deze voor 1957 1.735.000 dienen te bedragen. Het industriële apparaat, zo als dit tot eind 1952 is uitgebreid, bood voor circa 30.000 personen meer plaatsing dan de toenmalige bezetting bedroeg. In de industrie moeten er dus voor 105.000— 30.000, of 75.000 personen nieuwe investe ringen plaats vinden. In verband met de stijging van de ar beidsproductiviteit zullen vele arbeiders c hun oorspronkelijke plaats overbodig worden. Gerekend wordt op een stijging van de arbeidsproductiviteit met 15 pet. t.o.v. 1952 in vijf jaar. Het aantal nieuwe arbeidsplaatsen, dat in verband met de in Italië heeft gisteren gehoor gege ven aan de communistische oproep tot een staking van 16 uur .u protest tegen de hervorming van d kieswet. In geheel het land was een sterke politiemacht op de been om demon stratics te verhinderen en bij eventuele ,n te ««"«pen. Dc politie trad op die een betoging op touw wilde Hier Cn daar kwam het tot botsingen «ver het gehele land moesten meer dan dcmonstranten, die zich tegen dc politie verzetten worden aan gehouden. Voor zover bekeód °Hn er geen slachtoffers gevallen. end' z«n er gcen In verschillende grote industrieën in het Noorden van het land legden nagenoeg alle arbeiders het werk neer. ln middelgrote bedrijven was het percentage stakers bijna nergens hoog. Bijna alle winkels, kantoren restaurants en over heidsdiensten werkten normaal. In Rome Milaan en andere grote steden functio neerden de openbare vervoersdiensten voor een derde t3eel. In Turijn werden twee linkse senatoren gewond bij een handgemeen met de poli tie. Volgens de Italiaanse minister van bin nenlandse zaken «ras de staking allesbe halve een volledig SllCces de rode leiders. Naar hij beweerde wag het aantal aroeiders, dat aan de oPr d r COmmu- 1 'ten gevolg had gegev p h t Reinste stakingen welke er na dG 00r] zijn ge houden. In een bijeenkomst in de kerk van d gemeente Herkingen, op het eiland G ree-Overflakkee, heeft een afgevaardigd- van het rampschadebureau de getr0ff„„ rcgelmg toegelicht. ErZ.eJd, m®e§edeeld, dat de schade aan za' worden vergoed naar ge_ zinsbehoefte niet naar wat verloren is gegaan- Lijrgoed valt niet onder textiel, wel lakens, kussens e.d Onroerend goed wordt vergoed tot 1000 Schade beneden de 50 wordt met vergoed KipPen wor den vergoed door de elf gemeenten, die Herkingen hebben j ,LrH Dit wordt dan afgetrokken van de schade, die men heeft opgegeven aan Wende have. De gedupeerden zullen de 50 pet van de vergoeding voor schade aan huisraad en bedrijfsschade op korte te?™^ kunnen ontvangen. In elke getroffen gemeente op het eUan,d zullen ambtenaren worden geplaatst en commissies worden benoemd 'waarde gedupeerden hulp kunnen ont- vaBfiruH 'l berekenen van hun schade Part':p e,ren kunnen hun land, mits dit ee" h-.Jf srote oppervlakte bezit gratis Uterherstenen doPP dc HeidemaatscW P11, WOrdt ,,Grontmaatschappij- Verloren feerbaar ^V^goed, daar het oncon- kc'nd bii' ,.r_aPsPortmiddelen worden verhjging van de arbeidsproductiviteit noodzakelijk moet worden geacht is uiter mate onzeker. Dit aantal wordt op 75.000 a 100.000 geraamd. Het totale aantal te scheppen arbeidsplaatsen in de industrie bedraagt zodoende 180.000 a 205.000, waar van 150.000 175.000 door nieuwe investe ringen zullen moeten worden verkregen. Waar de kansen liggen voor de in dustriële expansie zal in een overwegen de meerderheid van gevallen alleen door de ondernemers zelve worden beoordeeld. De minister acht het uitgesloten, dat de Regering de lijnen, waarlangs de uitbrei dingen zouden moeten geschieden, min of meer gedetailleerd in een „plan" zou kun nen vaststellen. Geraamd wordt dat de inVesteringen in gebouwen en machines voor vervanging in de periode medio 1952 tot medio 1957 (in prijzen van medio 1952) 4,5 mil liard zullen bedragen en de investeringen voor uitbreidingen in genoemde periode eveneens 4,5 milliard. Deze bedragen hebben uitsluitend betrekking op kapi taalgoederen voor industrieel gebruik (met uitzondering van grond en vervoer middelen). Daarnaast zal een aanmerke lijke vergroting van de investering der in dustrie in grondstoffen, goederen in be werking en voorraden eindproduct met zich brengen. Deze noodzakelijke voor- raadvergroting ligt vermoedelijk in de orde van grootte van rond 1 milliard. Laat men de voorraadsinvesteringen terzijde, dan zal in de vijfjarige periode medio 1952-medio 1957 een totaal bedrag aan investeringen ter waarde van rond 9 milliard nodig zjjn om een zodanig aantal nieuwe arbeidsplaatsen in de in- «nci» 'Cr beschikking te stellen, dat in 1957 een bevredigend peil van werkgele genheid zal kunnen worden gehandhaafd. Dit komt neer op een gemiddelde van 1800 millioen per jaar. Dit gemiddelde jaarlijkse investeringvolume is derhalve gelijk aan dat van het jaar 1951, waarin de na-oorlogse industriële investerings activiteit tot dusverre haar hoogtepunt berei' ie. Voor 1953 moet een teruggang van het totale investeringsbedrag der industrie tot omstreeks 1400 millioen, ol 400 millioen minder dan in 1951 worden verwacht. Een bedrag van 100 millioen industriële in vesteringen betekent een werkgelegenheid van circa 7000 manjaren. Een terugval van de jaarlijkse investeringen met 400 mil lioen leidt er toe, dat voor circa 30.000 personen minder werkgelegenheid hier te lande zal zijn dan wanneer het investe ringsniveau van 1951 zou worden gehand haafd. De teruggang zal in hoofdzaak de uitbreidingsinvesteringen treffen. De ver vangingsinvesteringen zullen slechts wei nig te lijden hebben. Voorts zijn het in het bijzonder de investeringen in de arbeidsintensieve verwerkende industrie, waar de teruggang zich zal voordoen. Het gemiddelde voor een nieuwe ar beidsplaats in de verwerkende industrie noodzakelijke investeringsbedrag zal tus sen 16.000 en 20.000 liggen. Zou 1953 derhalve een teruggang van de investe ringen met 400 millioen te zien geven, Bij de landbouwer G. te Horst (Limb.) in de buurtschap Veld—Oostenrijk is gistermiddag door nog onopgehelderde oorzaak brand uitgebroken in diens boerderij, welke reeds reddeloos een prooi der vlammen was toen de gealarmeerde brandweer arriveerde. Vier koeien, 30 varkens, vele landbouwgereedschappen en machines gingen verloren, terwijl de boerderij geheel uitbrandde. De brandweer in Noord-Limburg had het gisteren overigens zeer druk. De krachtige droge wind wakkerde bij Horst en Venio een tweetal heidebranden aan, welke met moeite bestreden konden wor den. Voorts geraakte in IJsselsteijn (gem. Venray) een kapit-1" landbouwschuur in brand. Ook deze brandde geheel uit. Maandagmiddag ontstond in de buurt schap Bruinehaar in de gemeente Vrie- zenveen een veenbrand die naar schatting 30 hectaren veengrond omvatte. De brand, die reeds enige dagen woedde, werd door de storm zodanig aangewakkerd, dat ook enige huizen in het veen bedreigd wer den. Door krachtig optreden van de Vrie- zenveense brandweer, waarbij later de regen hielp, werd voorlopig het ge vaar voorkomen. De burgemeester van Vriezenveen was op het terrein van de brand aanwezig. De drukkerij en boekhandel van E. v. d. V. in de Sallandsestraat te Coevor- den is Maandagmiddag zo goed als ge heel uitgebrand. De zware storm blies het verzengende vuur met kracht door het brandende pand en belemmerde de brand weer in het blussingswerk. Huizen in de buurt liepen ernstige waterschade op. De oorzaak van de brand is onbekend. De Franse minister van economische za ken, Huron, heeft bekend gemaakt, dat Frankrjjk wegens zijn ongunstige beta lingsbalanspositie in de komende 6 maan den zijn invoer met het equivalent van 84 millioen zal beperken. In de komende periode van 6 maanden zal de waarde van de Franse invoer per maand slechts het equivalent van 116 millioen bedragen, vergeleken met 130 millioen per maand in de voorgaande periode van 6 maanden. De invoer van kolen, hout, houtpulp, ka toen, teer, zwavel en pyriet zal van 1 April af met een waarde van 9 millioen per maand worden beperkt. De beperking van de. voedselinvoer zal het equivalent van 5 millioen per maand bedragen. Deze beperking heeft voornamelijk betrekking op de invoer van vlees uit Denemarken en Nederland. De beperkingen gelden alleen voor de invoer uit de landen van de Organisatie voor Europese Economische Samenwer king. De minister voorspelde, dat Frankrijks betalingstekort in de Europese Betalings unie over de maand Maart ongeveer 15 a 25 millioen zal bedragen, dan zou dit alleen al betekenen, dat In dat jaar 20.000 a 25.000 arbeidsplaatsen minder beschikbaar zouden komen dan het aantal, waarmede de werkgelegenheid in de komende vijf jaar gemiddeld jaarlijks moet worden vergroot. Daarbij komt dan de achterstand van enige duizenden ar beidsplaatsen, die reeds in de tweede helft van 1952 moet zijn ontstaan. (Van onze correspondent) De Kamer van Koophandel te Gronin gen heeft enige tijd geleden een schrijven gericht aan de Ned. Spoorwegen waar in gewezen werd op het gebrek aan tweede klas plaatsen jn de treinen Amers foortGroningen, speciaal aan het einde van de week. Van de Nederlandse Spoor wegen is thans bericht binnengekomen, dat een reizigerstelling heeft uitgewezen dat de aangeboden plaatsruimte tweede klas op dit traject in trein 17 op Don derdag en Vrijdag inderdaad krap was. Op genoemde dagen is dan ook thans een extra rijtuig tweede klas Amster damGroningen toegevoegd. P^en'alleen dfei?fsschade' Voorlopig zeer l,685"®. die alles kwijt Met het oog op de buitengewone zitting der'Provinciale Staten van Noordbrabant, welke vandaag te 's-Hertogenbosch zou worden gehouden, hebben Gedeputeerde Staten en drietal verslagen inzake de wa tersnood aan de leden der Staten over handigd. Het zijn een verslag van de werkzaamheden van het provinciaal be stuur, een verslag betreffende het water staatkundig aspect van de ramp en een gemeentegewijs opgesteld verslag over de situatie in elk der getroffen gemeenten. Gedeputeerde Staten waren aanvankelijk voornemens op de buitengewone zitting voorstellen aan te bieden tot het doen van financiële voorzieningen, welke op de weg van de provincie zouden liggen. Gedepu teerden menen echter dat zulke voorstel len thans achterwege moeten blijven, daar de financiële maatregelen nog niet bekend zijn, welke door het Rijk of andere instanties, b.v. het Nationaal Rampen fonds worden genomen Gedeputeerde Staten hebben eveneens overwogen een voorstel te doen voor een Provinciale bijdrage in het Rampenfonds. Jlf sjjn echter tot de slotaim gekomen het veeleer op de weg van de provin- cle 'igt meer rechtstreeks in de leningen Vfn bepaalde noden bij te dragen. Zo wordt gedacht aan aanvullende bijdragen in «e kosten van waterstaatkundige wer ken, aan vergoeding van bepaalde uit gaven van het provinciaal opbouworgaan en aan het verlenen van bijdragen in de kosten van diensten, verstrekt door or ganen zoals bouw- woning- en welstands toezicht voor Westelijk Noord-Brabant. Wanneer deze bijdragen, zo zeggen gede puteerden, zieh beperken tot een betrek kelijk gering bedrag zal alsnog een bij drage aan bet Rampenfonds in overwe ging worden genomcn Met betrekking tot het waterschapswe- zen in Brabant vragen twee punten öij— z°nder de aandacht. De omstandigheid, nnH 00r de ramP 7 ha in Brabant vraav Water kwa"? Vta,an' w«Pt de pen^i? of de bestaa"de d'ikwaterschap- vraao 1 te kleine gebieden omvatten. De schapDen °f het gebl6d Ta" dez® water schappen niet met meer landinwaarts ge- bij het bestuur der dijkwaterschappen kan worden verkregen. Volgens officiële opgaven zijn er in Noord-Brabant tengevolge van de ramp 254 doden te betreuren. Ongeveer 30.000 personen hebben voor kortere of langere tijd hun woning moeten verlaten. Het aantal evacué's, dat voor een langere peri ode dan drie maanden onderdak in Noord- Brabant behoeft, wordt geschat op onge veer 3.000 Brabanders en 12.000 in Noord- Brabant verblijvende inwoners van andere gewesten. Wat de evacuatie betreft van vee wordt meegedeeld, dat 18.690 stuks vee werden afgevoerd. De destructor heeft 6700 stuks vee verwerkt. Deze opgave geeft echter niet het totale verlies aan vee weer, daar hier en daar vee begraven schijnt te zijn. Het stoffelijk overschot van koningin Mary is in de vroege ochtenduren van Dinsdag zonder enige praal overgebracht van Westminster Hall naar Windsor, waar koningin Mary naast haar echtgenoot, koning George V, zal worden bijgezet. Duizenden mensen zijn Zondagavond, Maandag en Dinsdagochtend tot drie uur langs het opgebaarde stoffelijke overschot van koningin Mary getrokken om haar de laatste eer te bewijzen. De Princess Royal, de hertog van Wind sor en de hertog van Gloucester sloegen Maandagavond een half uur lang de stoet, die hun moeder de laatste eer bewees, gade. Door tot nu toe onopgehelderde oorzaak is gistermiddag om half drie opnieuw brand ontstaan in een tweede voorraad balen ruwe katoen, welke bij de catastro- phale brand in de loods van de N.V. Sesam op 10 Januari reeds door het vuur waren geblakerd. Het vuur greep, aan gewakkerd door de stormachtige wind, snel om zich heen en in een oogwenk waren twee grote stapels ruwe katoen, alsmede een trailer, welke met geblaker de balen katoen was geladen, door het vuur aangetast. De brand sloeg over naar de balen, die nog in de vernielde loods aanwezig waren, doch na enkele uren hard werken kon het vuur daar geblust worden. De brandweer was met drie motorspui ten uitgerukt en slaagde erin, het vuur te beperken tot de balen, welke buiten op de kade langs de industriehaven lig gen. Twee coasters, die aan de wal lagen, liepen gevaar en moesten een eindweegs verderop gemeerd worden. De nablussing zal nog geruime tijd vergen. Het College van Rijksbemidd'elaars heeft een vierde wijziging van de bijzondere loonregeling voor herstelwerkzaamheden in het watersnoodgebied bekend gemaakt. Deze wijziging houdt in, dat de bijzondere loonregeling met ingang van 6 April wordt ingetrokken voor de navolgende gebieden: 1. In Zuid-Holland: het eiland Voorne- Putten (voorzover daarop de bijzondere loonregeling van toepassing was); de ge meenten in de Hoeksche Waard (Beijer- land); 2. In Zeeland: het eiland Noord-Beve land, met uitzondering van de herstel werkzaamheden aan de buitendijken, hoofdwaterkeringen en tijdelijke hoofd waterkeringen, waarvoor de bijzondere loonregeling gehandhaafd blijft; 3. In Noord-Brabant: de aan de Zeeuw se gemeente Rilland-Bath aansluitende polders van de gemeenten Ossendrecht en Woensdrecht, alsmede de dijken en spoor baan in het gebied ten Zuiden van Ber gen op Zoom; de gemeenten Halsteren, Steenbergen en Kruisland, Klundert, Zevenbergen, Ter- heijden, Hooge en Lage Zwaluwe en Made en Drimmelen, voorzover gelegen ten Zui den van de Amer. In de gemeenten Din- teloord en Prinsenland, Fijnaart en Hei ningen en Willemstad blijft de hierboven genoemde bijzondere loonregeling slechts van toepassing op de herstelwerkzaam heden aan de buitendijken, hoofdwater keringen en tijdelijke hoofdwaterkeringen. De staatssecretaris van. Economische Zaken heeft bij beschikking van 27 Maart 1953, aangewezen als diploma, uit het be zit waarvan het voldoen aan de minimum eisen van vakbekwaamheid voor de kan toorboekhandel kan blijken, het diploma „Vakbekwaamheid Kantoorboekhandel", afgegeven door of namens de Federatie van Nederlandse Verenigingen voor de Kantoorboekhandel. Verleden week j.l. hield het Politiek Jongeren Contact Rotterdam ('t gesprek- centrum van de jongeren te Rotterdam, organisatorisch of ideëel verbonden met de A.R.P., C.H.U., K.V.P., P.v.d.A. en V.V.D.) zijn vijfde vergadering in 't zit tingsjaar 1952-1953. Onder voorzitterschap van de heer Ph. J. Goldsmid debatteerde het Contact- over „Souvereiniteit in eigen kring", welk onderwerp werd ingeleid en verdedigd door de Arj os-fractie. De vroegere Egyptische regent kolonel Rasjad Mehanna is tot 25 jaar gevangenis straf veroordeeld „wegens zijn aandeel aan de in Januari jl. ondernomen samen zwering tegen het nieuwe regiem". Zijn plaatsvervanger kreeg vijftien jaar. Negen andere officieren en drie burgers kregen vonnissen, variërend van twee tot vijftien jaar. Dertien officieren, die ook waren gearresteerd, zijn vrij gelaten. De vonnis sen zijn uitgesproken door een tribunaal van de revoiutionnaire raad en door generaal Naguib bevestigd. Tijdens een lunchvergadering van de Haagse St Adelbert-Vereniging in Hotel du Passage heeft lt.-generaal M. R. H. Calmeyer, tot voor kort directeur van het Defensie-Studie-Centrum en thans militair adviseur 'te Parijs voor problemen van de NATO en de EDG, een uiteenzetting ge geven over de noodzaak en betekenis van het Defensie-Studie-Centrum (DSC) in de totale verdediging. „Twee factoren", aldus lt.-gen. Cal meyer. „hebben tot oprichting van het DSC geleid: de totaliteit van de heden daagse oorlog en dus ook van de ver dedigingsvoorbereiding en het karakter van het tijdsgewricht, waarin wij thans leven". In Nederland ontbrak voor 1940 het in zicht omtrent de onverbrekelijke samen hang tussen buitenlandse politiek en defensievoorbereiding. Geen wonder, dat daardoor het buitenland aan ons leger geen waarde toekende en dit dus geen preventieve werking kon uitoefenen. De jongste wereldoorlog heeft het vruchtbare inzicht bijgebracht, hoe belangrijk het is, dat buitenlandse politiek en militair be leid op elkaar zijn afgestemd en dat de leiders in beide sferen nauw met elkaar samenwerken. Zulks geldt nog veel ster ker in deze tijd van Europese integratie. Tengevolge van de totaliteit, welk karakter de tegenwoordige oorlog be heerst, berust de defensie thans niet meer uitsluitend op de kracht der wapenen, doch is zij een product van vele factoren, een product en niet een resultaat. Naast het leger is een economisch krachtspoten- tieel en de ideologische kracht van de be volking vereist. Indien bij de defensie tekorten zouden zijn, hetzij bij de militaire krijgsmacht, hetzij bij het industriële potentieel, hetzij in de geestelijke weer standskracht, dan is zulks steeds tot schade van het geheel. Indien immers in een ver menigvuldiging een der factoren nul is, is ook het resultaat nul, aldus lt.-gen. Cal meyer. Als het land slechte financiën heeft kan er geen krijgsmacht zijn. tenzij onder totale prijsgave der souvereiniteit als huurlingen van een buitenlandse mogend heid. Als de economie nul is, kan het land zijn troepen niet bewapenen, tenzij in totale afhankelijkheid van het buiten land. Als de buitenlandse politiek slecht is, wordt het land meegesleept in een zin loze verplichting en is iedere krachts inspanning nutteloos. En als er geen be- drijfsstoffen zijn of niet tijdig kunnen worden aangevoerd, zijn de moderne krijgsmachten tot bewegingsloosheid ge doemd. Een tegenstander behoeft slechts eed dezer factoren uit te schakelen om de nationale defensie te doen ineenstorten. Aanval en verdediging zijn totaal gewor den en daarom wil het Defensie-Studie- Centrum het middel zjjn om de Neder landse defensie in internationaal verband te bestuderen in haar totaliteit. In September 1951 werd het Defensie- Studie-Centrum in Nederland opgericht. De taak van dit D.S.C. is het bestuderen van alle aspecten der defensie als geheel. Op de eerste plaats wordt beoogd hef leggen van een nauw contact tussen allen, die bij de landsverdediging zijn betrok ken. Vervolgens beoogt het centrum de leiders en aanstaande leiders van 's lands verdediging inzicht te geven in de ver schillende aspecten hiervan. Tenslotte heeft het centrum een studietaak, nl. om de aspecten te bestuderen van de moderne oorlogsvoering en de invloed daarop van wetenschap en techniek. De bedoeling van dit Studiecentrum is Nederland te leren zien in het grote, internationale verband, doch daarbij rekening te houden met de specifieke eigen belangen. Nu bijna alle departementen betrokken zijn bij de defensie, is het van de grootste noodzaak de hoge ambtenaren door middel van dit instituut begrip bij te brengen van hun aandeel in deze verdediging. In het insti tuut worden dus leiders gekweekt voor vredes- en oorlogstijd. Een van de gelukkige gevolgen van het DSC is het reeds, dat men het funeste van het gebrek aan samenwerking is gaan in zien. Enige maanden geleden is dan ook een commissie tot coördinatie van de totale defensie ingesteld. Het programma belicht allereerst de Ideologische kant van de huidige defensie en toont aan, dat de oorzaak der hedendaagse spanning is de grote geestelijke tegenstelling in de wereld. Vervolgens wordt er naar ge streefd het wereldbeeld als een geheel te bezien en de verdediging van Nederland te beschouwen als een onderdeel van de verdediging van de gehele vrije wereld. De studietijd aan dit centrum duurt vier maanden. Dit is echter een minimum, waarvan niet kan worden afgeweken, om dat het anders onmogelijk is deze zo be langrijke vraagstukken van alle kanten te bezien. Te Zierikzee is opgericht de stichting „Nieuw Schouwen-Duiveland", geschoeid op dezelfde leest als de stichting „Nieuw- Walcheren", die na de oorlog zoveel heeft bereikt. Het doel is het bevorderen van het herstel van de door de watersnood ge schonden welvaart van het eiland. De stichting is geheel op particulier initiatief tot stand gekomen. Het bestuur, dat zo klein mogelijk zal worden gehouden, wordt gevormd door personen uit de onderscheidene geledingen van de Schou wen- Duivelandse bevolking. Een van ae eerst programma-punten is: aandringen op integrale schadevergoeding en op spoed bij de dij kdichting. ^Reeds is namens de stichting aange drongen op een bezoek van de waters noodcommissie uit de Staten-Generaal en waarschijnlijk zal dit bezoek in de eerste helft van April geschieden. schade zijn "f jf<f veel _ia Knj verlies aan trans ven. legen gebieden behoren te worden uitge- breid. Voorts is van de zijde van gerneen- tel 7!n| de wenselijkheid bepleit om 'n het basfuur der waterschappen de ge meenteleden zeggenschap te geven. Het een en ander is door Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant in studie genomen. Bij deze studie zal biiiken> aldus Gedeputeer den, of het noodzakely'k is by de regering j stappen te doen ter bevordering van een als zo- Dank zij de samenwerking tussen rijkshoutvester te Nijmegen ir j »e baron van Oldeneel tot Oldenzeel én dé garnizoenscommandant kolonel M A Smeenk is te Nqmegen opgericht een hulpcentrum van militaire hulpverlening bii bosbranden en heidebranden in het bosrijke gebied in de rayons Noord-Lim burg, Maas en V aa', tti.lk van Nijmegen Noord-Oost-Brabant en het Duitsp ErS_ gebied in de naaste omgeving. Hj|r een ook verschillende militaire terreinen Er zal altijd jn de Nijmeegse kazernes een brandweerpiquet aanwezig onm'ddelhik te kunnen uittrekken bii T ficiële oproep. oi- i' u KU loden j etswijziging, waardoor gemeenten Portrnvufii f»e' ®p' danig in de omslagheffignegmekeunnen wor- middelen opge- den betrokken, dan we] of een redelijke 'andere wijze representatie der gemeenten Zweden en Australië hebben geprotes teerd tegen het onlangs do0r de Ameri kaanse regering afgekondigde invoerver bod voor bepaalde soorten melkpoeder. Een woordvoerder van de Nederlandse ambassade te Washington deelde mee, dat het nog niet bekend is, 0f er door Neder land wederom een protest zal worden in gediend. De verflauwing van de Investerings activiteit kan slechts worden tegengegaan met middelen, die aan het particuliere initiatief op industrieel gebied nieuwe stimulansen geven. De andere in theorie denkbare weg, nl. het volledig compen seren van het tekort aan ondernemings- investcringen door het op grote schaal van overheidswege al dan niet in samen werking met particulieren entameren van industriële projecten, zal in de prac- tjjk niet tot een aanvaardbare oplossing kunnen leiden. Slechts in bijzondere ge vallen zal een dergeljjk optreden van de overheid verantwoord z(jn. In een enquête is bij een belangrijk aantal ondernemers geïnformeerd naar de investeringsplannen, vergeleken met die van de voorgaande jaren, alsmede naar de motieven, die daarbij thans een rol spelen. Algemeen werd bii deze onderzoeken de yoornaamste oorzaak van de daling der investeringen gezien in de verwachtingen V£*n de bedrijven omtrent de afzet. Bij de afweging van de kansen op een gunstig ryndement komen de ondernemers ener- Z1.ids door de verwachte daling van de opbrengsten, anderzijds doordat de risico's 5116 aan uitbreidingen verbonden zijn! n°ger worden aangeslagen, thans tot een ongunstiger oordeel dan enkele jaren ge leden. Naast het verschijnsel van lagere rende mentsverwachtingen treedt het financie ringsvraagstuk op de voorgrond. Zolang de rendementen hoog waren kon uit de winst relatief veel worden geïnvesteerd. Een teruggang van de winsten beperkt deze mogelijkheid. Dit noopt tot voor zichtigheid bjj het financieren met vreemd kapitaal. Er is ook het gevaar van een tekort aan technische, organische en commerciële kennis. Tenslotte moet in aanmerking worden genomen, dat bedrijven, die in de afgelopen jaren een belangrijke uitbrei ding hebben ondergaan, vaak enige tijd willen wachten alvorens tot verdere ex pansie over te gaan, ook al verwachten zij groeiende afzetmogelijkheden. loop van dit zittingsjaar bij de Staten- Generaal een wetsontwerp inzake de stichting van een garantiefonds ter grootte van 100 millioen zal worden ingediend. Genoemd bedrag zal uit de gelden van de zg. tegenwaarderekening worden verkre gen. De bedoeling is, dat dit garantiefonds be staande of nieuw op te richten financie ringsmaatschappijen in de gelegenheid zal stellen risicomijdende middelen op de kapitaalmarkt op te nemen en deze mid delen risicodragend in industriële onder nemingen uit te zetten. Dit wordt voor de betrokken spaarders aanvaardbaar ge maakt door garanties ten laste van het fonds. Hierdoor zullen de financierings maatschappijen in staat worden gesteld onder alle omstandigheden aan de ver plichtingen tot betaling van rente en aflossing op de risicomijdend beschikbaar De uitvoer van Nederland naar West- Duitsland is in 1952 t.o.v., 1951 met 86 millioen toegenomen, terwijl de invoer verminderde met 19 millioen. Het goederenverkeer tussen beide landen blijkt in 1952 vrijwel in evenwicht te zijn ge weest. Va,n de totale Nederlandse invoer ad 8512.3 millioen was 13,5 pet afkomstig uit West-Duitsland (in 1951 12 pet). Van de totale Nederlandse uitvoer ad 8097,2 millioen, ging 14,9 pet naar West-Duits land (in 1951 13 pet). De handelsbetrek kingen tussen beide landen hebben zich derhalve nog verder geïntensiveerd. Het handelsverkeer van Nederland met West-Duitsland heeft zich in 1952 in ver gelijking met 1951. blijkens gegevens van het C.B.S. als volgt ontwikkeld (in min guldens): Bij de bespreking van het beleid ter gestelde middelen te voldoen. vergroting van de investeringsbereidheid wordt o.a. opgemerkt, dat t.a.v. de afzet mogelijkheden de overheid een twee ledige taak heeft. Het economische en financiële beleid dient te waken tegen contractie van de binnenlandse afzet door een deflatieproces, voor zover dit niet door de toestand van de betalingsbalans en de deviezenreserve noodzakelijk is. De overheid kan voorts niet afzijdig blijven t.a.v. de noodzaak tot exportvergroting. De mogelijkheden om de winstkansen der productie te verbeteren of het risico van nieuwe investeringen te verkleinen en daardoor de investeringslust aan te wak keren, liggen, wat de overheid betreft, met name op fiscaal terein. In dit verband worden de kort geleden aangekondigde belastingfaciliteiten besproken. De minis ter van Economische Zaken vertrouwt, dat deze fiscale herzieningen een krachtige prikkel tot het aanvatten van nieuwe projecten zullen vormen. De opvoedende bescherming is in de verstreken jaren slechts in een zeer be perkt aantal gevallen gehanteerd. De toe passing van dit middel moet uitzondering blijven. Zij kan echter niet geheel gemist worden. De overheid kan ook het volume van de industriële investeringen op een zeer rechtstreekse wijze beïnvloeden, nl. in die zin, dat zij de haar zelve toebehorende industriebedrijven doet uitbreiden of tot stichting van nieuwe industrieën overgaat. Te denken valt aan openbare nutsbedrij ven, staatsmijnen met nevenbedrijven, het terrein van de basisindustrie. Indien de omvang van de kapitaalbehoefte te groot is voor doorvoering van het project door particulieren, kan een deelneming van de overheid een oplossing geven. Wat het beleid met betrekking tot de financiering der industriële investeringen 'betreft wordt o.a. medegedeeld, dat in de De minister wijst er op, dat de middelen, die aan de overheid ter beschikking staan voor de stimulering van industriële initia tieven, beperkt zjjn. Daar boven uitgaan betekent, dat andere gewichtige belangen in het gedrang komen, zoals het monetaire evenwicht, de sociale rust en dergelijke, die niet alleen op zichzelf voor onze volks gemeenschap van grote waarde zjjn, maar die ook een integrerend deel uitmaken van het „klimaat", waaronder het be drijfsleven alleen kan gedjjen. De minister is er zieh echter volkomen bewust van, dat met de maatregelen waartoe is be sloten, niet het laatste woord over het industrialisatiebeleid voor de eerstkomen de jaren is gezegd. In het overzicht van de industriële ont wikkeling in het tijdvak 1948—1952 wordt er op gewezen, dat het totale in 4¥t jaar gerealiseerde investeringsbedrag slechts weinig afwijkt van hetgeen in vorige jaren als noodzakelijk werd geraamd. In de periode 1 Januari 1948 tot 1 Juli 1952 werd 5.530 millioen geïnvesteerd, waarvan 2835 millioen voor vervanging en 2695 millioen voor uitbreiding. Het totaal van 5530 millioen investeringsrealisatie in prijzen van 1948 bedraagt 99 pet van de laatste taakstelling ad 5500 millioen. De gerealiseerde netto-toeneming van de industriële werkgelegenheid met 135.000 ligt nog iets hoger dan de in de Tweede Industrialisatienota opgenomen (en reeds t.o.v. de Eerste Nota verhoogde) taakstel- ling ad 125.000 personen. De in de Tweede Nota als taak genoemde productiever meerdering met 34 pet t.o.v. 1948 was eind 1950 en in het begin 1951 reeds dicht be naderd. Op het einde van 1952 is het als taak gestelde niveau van 134 pet t.o.v. 1948 bereikt. Ingeval van een meer volledige bezetting van het apparaat had de ten doel gestelde productiestijging met 34 pet zelfs overtroffen kunnen worden. De Britse ambassadeur te Moskou. Sir Alvary Gascoigne, is door minister Eden voor het plegen van overleg naar Londen ontboden. Woensdag wordt hjj in de Britse hoofdstad verwacht. Naar in Londen ver luidt, wil Eden directe inlichtingen heb ben over de kans op verbetering van de betrekkingen tussen de Sovjet-Unie en het Westen vóórdat hjj. onmiddellijk na Pasen, zijn reis naar Turkije, Griekenland en Italië aanvangt. Het ontbieden van Sir Alvary heeft in diplomatieke kringen te Moskou enige verrassing gewekt en men gelooft, dat zijn vertrek het gevolg is van een plotseling te Londen genomen besluit. Van de traditionele plechtigheden ln Rome op Eerste Paasdag zal de KRO om ca. 12 uur rechtstreeks uitzenden de Pau selijke zegen „Urbi et Orbi" van de bui tenloggia van de St. Pieter na afloop van de Paasplechtigheden. Van 12.4513.00 uur zal een korte samenvatting worden uitgezonden van deze plechtigheden en de Pauselijke toe spraak. Inv. Uitv. Inv. Uitv 1951 1952 Januari 86 87 94 85 Februari 82 80 98 98 Maart 111 72 101 102 102 49 90 91 Mei 101 52 93 76 109 82 86 75 97 75 100 89 Augustus 101 86 87 83 September 94 131 100 99 October 101 115 105 112 November 91 109 98 110 December 92 86 96 93 1167 1027 1148 1113 De Panamakanaalmaatschappij heeft plannen bekend gemaakt voor de verbete ring van het kanaal in de eerstkomende jaren, waardoor meer schepen het zullen kunnen passeren. De kosten van de ver betering worden geraamd op ongeveer 26 millioen dollar. De eerste phase van de verbetering zal in 1956 gereed zijn, de tweede tien jaar later. De Parijzenaars hebben besloten hun 64 jaar oude Eiffeltoren eens een paar nieuwe kleurtjes te geven, die naar zij hopen, het aanzien van dit internationaal bekende monument icat zullen opvro lijken. Schilders zijn op het ogenblik druk bezig de nieuwe „make up" op de top aan te brengen, die oranje-geel zal worden. Het middelste gedeelte wordt bruin-geel en het onderste wordt donker geel bruin. Over het algemeen verwacht men veel van deze verjongingskuur.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 3