Herlevingsproces en jongeren van en Amerika Maar het is nog zwaar oppassen Europ PASSIESPEL IN DEN BOSCH Economische wereldsituatie aan zienlijk verbeterd STEEDS MEER TOURISTEN NAAR T BUITENLAND Vincent v. Gogh's geboortedag Birma bedankt voor verdere Amerikaanse hulp COMMENTAAR bij het LAATSTE UUR Lente in Rome D Auvers, Den Haag, Vlaardingen en Zundert herdachten geniale schilder M1 H' Amsterdam krijgt Poesj enellentheater Tal van vraagstukken echter nog onopgelost „Nieuw-Guinea geen ruilobject Utrechts A.N.W.B'-bijkantoor verbouwd en j^ijn wereld Het moment dat over het lot der wereld besliste Engelse actie ter bevordering van roepingen MAART 1953 PAGINA De mentaliteit der Europese jongeren Verlossingsbehoefte Herleving van het Christendom in Frankrijk Amerikaanse impressie WAARDIGE VERTOLKING DOOR NIJMEGENAREN DUITSE KUSTVAART VREEST OPHEFFING UIT ZONDERINGSTARIEVEN STAATSIEPORTRET VAN H. M. DE KONINGIN ONTHULD Ambassadeur Winkelman: ANTILLEN-WATERSNOOD- ZEGEL SABENA HAD EEN GUNSTIG JAAR Devaluatie kan noodzakelijk blijken SCHEEPVAARTBEWEGING NIEUWE WATERWEG LENTE IN ROME KLEUTER VIEL UIT RAAM is niet voldoende (Van onze verslaggever) Jongeren uit verschillende maatschappelijke en geestelijke kringen er waren Qoli protest ant e7i onder de deelnemers stroomden Zaterdagmiddag in grote getale samen in de gastvrije ruimten van de volkshogeschool Drakenburgh om er het traditionele Palmzondag-weekend hij te wonen. Op de uitnodiging was het zwevende begrip „jongeren nader omlijnd als de leeftijdsgroep tussen de 18 en SS jaar, een niet ongeslaagde begrenzing. Als ge- tprekthema stond op het programjonge mensen in Europa en Amerika. Een énderwerp, dat, inderdaad in staat is velen in beweging te brengen. Tegelijk echter gok een thema, dat door zijn „oeverloosheid" gemakkelijk aanleiding kan geven tot het debiteren van algemeenheden en generaliserende opmerkingen, waarover een vruchtbare discussie niet ivel te voeren is en die de grote verscheidenheid der concrete werkelijkheid geweld aandoen. De drie inleiders op deze Jongeren- contactdagen, de heer Thijs Boog, dr Boerebach en pater Piet Wesseling C.s.s.R., die resp. 'spraken over: De mentaliteit der Europese jongeren, de herleving van het Christendom. En over Amerika begonnen zij dan ook terecht met de nodige reserves te maken en de betrekkelijke waarde hunner impressies te onderstrepen. De heer Booy, die voorzitter is van de Nederlandse Jongeren Raad en lid der Gereformeerde Kerk stelde in zijn inlei ding voorop, dat het voor het goed be grip van de Europese jongerenwereld nodig is te onderscheiden de jeugd, die actief de tweede wereldoorlog heeft mee gemaakt men zou haar de oorlogs jeugd kunnen noemen en die, welke de oorlog slechts passief beleefd en on dergaan heeft. Hij wilde hier voorlopig nog niet spreken van twee generaties, maar wel zijn er tussen beiden duidelijke accent-verschillen te onderkennen. In derdaad lijkt ons dit onderscheid niet on juist. De oorlogs-jeugd. verkerend in een sfeer van dreigingen en onzekerheid leeft moeilijker. In de oorlogsjaren is zij geconfronteerd met de grondvragen van haar bestaan. De jeugd, die de oorlog niet. bewust en actief heeft beleefd, de monstreert al weer een gemakkelijker allure van leven. De Europese jongerenwereld in het algemeen leeft, naar de indruk van spr., in een najaarsstemming. Zij is en dit kan zeer wel met die najaarsstemming jn verband gebracht worden realis tisch, nuchter, zakelijk en bescheiden in haar' toekomstverwachtingen. Er heerst ook veel angst en vrees, niet alleen wegens de dreiging van een derde wereldoorlog, maar ook tengevolge van de adembenemende ontwikkeling van de exacte wetenschappen en de techniek. Opvallend is verder een groot gebrek aan historische belangstelling en histo rische zin, oi-„een uit cultureel oogpunt zeer bedenkelijk verschijnsel. Als drjjvende kracht zowel in de schris- telijke als niet-christelpke jongerenwe reld zag ?Pr- een drang naar econo mische, sociale en religieuze geborgen heid dit in typische tegenstelling met de jongerenwereld van na de eerste wereld oorlog, welke bezield was door een ver langen naar vrijheid en zelfstandige ont plooiing- Hr Boerebach meende dit te moeten ontkennen. Het lijkt ons echter, dat dit zeer globaal genomen juist gezien is Alleen valt te betwijfelen, of dit wel een typisch jeugdverschijnsel is en niet veeleer een algemeen fenomeen samen hangende met het proces van ondermij ning en ontbinding der traditionele, be schuttende levensgemeenschappen en van het normbesef en de levenszekerheden, daaraan inhaeirent, hetgeen een vacuum, een sterk gevoel van onzekerheid achter laat. In dp discussie wees de heer Booy in verband mei dit verschijnsel op een „hu- welijks-niessianisme", een overspannen verwachting van geborgenheid t.a.V. het huwelijk. Deze generatie is een zeer on christelijke en tegelijk zeer religieuze ge neratie, inzoverre in haar een sterke verlossingsbehoefte leeft aldus spr. Zul len de Kerken dit metaphysische en nor matieve vacuum weten te vullen met de boodschap van ChristusUit zal alleen lukken, als zü het Evangelie weten te vertalen op een voor de moderne mens verstaanbare wiize. In het ontkerkelijk- heidsnummer van Dux heeft ook dr H. Fortmann, op de noodzaak hiervan ge wezen. Onze verkondiging, aldus deze jeugd leider, spreekt te weinig de taal der (moderne) mensen, d.w.z. zij is er te weinig op uit om aansluiting te vinden bij wat de mensen beweegt. Zij staat vaak niet dicht genoeg bij het concrete leven van alle dag. Frankrijk neemt in het ontkerstenings. proces der laatste eeuwen een „vooraan staande" plaats in. Na de tweede wereld oorlog schijnt zich echter een opmerke lijke herleving van het Christendom baan te breken. Over de betekenis' en draag wijdte van dit herlevings-proces wordt zeer verschillend geoordeeld. Dr B. Boe rebach, die Frankrijk kent uit een tien jaar lange ervaring, heeft wat deze her leving betreft, een optimistisch geluid laten horen. Naar zijn mening valt in Frankrijk een proces van intense geeste lijke vernieuwing waar te nemen, welke uitgaat van bepaalde stedelijke centra als Parijs, Lyon en Marseille. Er is een streven naar waarlijk chris. telijk gemeenschapsleven met de pa rochies als uitgangspunt en culmine rend in de gezamenlijke liturgische vie ring, welke de families tot één offe rende en biddende gemeenschap samen smelt. Er zijn natuurlijk nog vele traditionele parochies, waar het leven in de oude sleur voortsukkelt, maar daarnaast ook tal van andere, waar de pastoor als herder zeer dicht bij zijn kudde staat, waar een geest van grote saamhorigheid heerst, een intens met elkaar mee-leven en zich openstellen voor elkanders persoonlijke lot. En als wij dr Boerebach mogen gelo ven. is Frankrijk bakermat van het anti- clericalisme, momenteel niet anti-cleri- caal meer ingesteld. Pater Wesseling tenslotte, heeft in een boeiende causerie zijn aandachtig jongerengehoor meegevoerd naar de Nieuwe Wereld, waar hjj vorig jaar 4% maand heeft rondgezworven. Nu is het uiteraard moeilijk om na zo'n korte tijd in algemene termen iets te vertellen van een land, dat vol is van innerlijke con trasten en nog zo geheel in wording en adembenemende groei, ook wat volks karakter en mentaliteit aangaat. Waar moet men het accent op leggen, op de lichtzijden, die opvallen of op de vele schaduwzijden, welke het critische Eu ropese oog direct in het oog springen? Spr. stelde daarom zeer nadrukkelijk voorop, dat hij niet meer dan zeer per soonlijk-getinte impressies kon geven, Wat de lichtzijden betreft, er leeft vol gens spr. in de Amerikanen een oprecht idealisme. Tevens vallen zij op door de vlotte en prettige manier, waarmee zij met elkaar omgaan. Er zijn geen stotende standentegen stellingen zoals hier. Er heerst een groot onderling respect. De verhouding tussen Overheid en burgers is in het algemeen zeer goed, ook in de Kerk. De priesters staan er zeer in ere. Het Amerikaanse leven wordt ook gekenmerkt door een geweldige sportiviteit, en eerlijkheid. Spr. zag dit als een weldadig gevolg van de fantastische invloed, die de sport (base ball, basket-ball, voetbal enz.) op het Amerikaanse leven heeft. De sport bete kent er nog veel en veel meer dan ii Europa. De jeugd leeft er vrijer, onbe vangener, heeft geen complexen Coals hier. Als schaduwzijde signaleerde spr. een grote ombekommerdheid om stijl en (Van onze correspondent) Voor een tot tweemaal toe geheel be zette Casinozaal te Den Bosch bracht Zondag een groep van honderdtwintig medewerkenden uit Nijmegen een waar dige en beheerste opvoering van het hei ligste drama aller tijden ten tonele, na melijk de Passie Onzes Heren. Reeds vroeger hadden de uitvoerenden in hun eigen stad met dit Passiespel grote op gang weten te maken. Op even indruk wekkende wijze vond de vertolking in Den Bosch plaats. De initiatiefnemer voor dit Passiespel was kapelaan Van Velthoven, die ook voor een belangrijk deel de tekst schreef en bij de samenstelling voorts putte uit het Passiespel van Tegelen, van de hand van pater Jac. Schreurs en uit de Passie- poëzie van de dichters der contra-refor matie. o.a. Michiel de Swaene en van die der 19e en 20ste eeuw, zoals Peter Be- noit, Albert Verwey e.a. Bij dit Passiespel, dat, met proloog en epiloog, talrijke aangrijpende, hoewel be heerst en met grote eerbied gespeelde taferelen te zien gaf, had de auteur de Evangelieverhaler en de commenta riërende declamatrice als verbindende personen tussen spelers en toeschouwers op het voorplan geplaatst. Om relief te geven aan bepaalde scènes zong een koor Passieliederen. Sober en voornaam werd de Christusfiguur geheeld, waarnaast o.a. de figuren van Maria, Veronica, Petrus en Judas in hun bewogenheid toch even- andere niet onbekende eigenaardigheden als de aanbidding van het gouden kalf en het grote getal, terwijl in het gods dienstige leven met name op het stuk van onthechting en zelfverloochening teveel het compromis met de wereld wordt nagestreefd. Tenslotte zag spr. in de ontzaglijke invloed van de televisie, welke bijna geheel in commerciële han den is, al is er thans een sterk streven naar onafhankelijke zendstations, grote gevaren. Daar zij zich geheel aanpast aan de gemiddelde smaak van het publiek werkt zij een enorme nivellering in de hand. terwijl zij verder een sexueel- gerichte mentaliteit kweekt en de gees telijke luiheid bevordert. Een enquête heeft onlangs uitgewezen, dat in Amerika het minst gelezen wordt. (Van onze correspondent) Na Maastricht zal ook Amsterdam zijn poesjenellentheater krijgen. Oud-omroe per Wim Jansen en Jan Nelissen van het poesjenellentheater te Maastricht hebben van Nicolas Kroese hiervoor een ruimte ter beschikking gekregen boven het Bin- nenhofje op de Singel. Hier zullen drie maal per week op Vrijdag, Zaterdag speciaal voor de jeugd en Zondag uit voeringen gegeven worden. Het theater draagt de naam „De Uylen- spleghel". De voorstellingen beginnen op 15 Mei. Roermondenaar vermist. Sedert Vrij dag 13 Maart wordt te Roermond vermist de 55-jarige caféhouder G. H. C- eens een delicate vertolking kregen, in de omlijsting van de kleurige en bewege lijke taferelen. Een gelukkige oplossing was gevonden voor de Calvarie-scène. waarin het grote crusifix de aangrijpen de wijding van het geheel tot een prach tige climax voerde. Zo werd de opvoering van dit Heilige Drama tot een verheffende meditatie in actie, zang en spel, die aan allen een in nerlijke verdieping vermocht mede te geven. De middagvoorstelling, waarop talrijke leerlingen der Bossche scholen met onderwijzend personeel aanwezig waren, werd o.a. bijgewoond door de wet houder voor culturele zaken, dr H. van Velthoven. Des avonds hadden in de ere- loge o.m. plaats genomen de vicaris- generaal mgr F. N. Hendrikx en mr H. J. M. Loeff, burgemeester van Den Bosch. De Duitste kustvaart in de Noordzee en de Oostzee vreest ernstige nadelen van het besluit der Kolen- en Staalgemeen schap om de uitzonderingstarieven voor kolen op te heffen. De Duitse scheepvaart genoot tot nog toe een reductie van 15 mark per ton kolen doch deze zal met ingang van 1 April ophouden. Tweehon derd Duitse kustvaarders met een inhoud van 318.000 ton zijn stoomschepen en de vrees wordt uitgesproken dat vele dezer schepen niet meer zullen kunnen concur reren. Het in opdracht van hetgemeente bestuur te Vught door de kunstschilder Arnoud Paashuis geschilderd staatsie-por tret van H. M. Koningin Juliana, werd Za terdagmiddag tijdens een bijeenkomst ten gemeentehuize plechtig onthuld. Daarbij waren naast 't gemeentebestuur o.m. aan wezig de ere-burger, pastoor G. v. d. Hout, een aantal kunstenaars, hoofden van gemeentelijke diensten en vele belangstel lenden uit de gemeente. Door het weg trekken van de nationale driekleur ver richtte burgemeester jhr mr F. van Rijcke- vorsel de plechtige onthulling. Na een enkel woord van de kunstschilder Paas huis, ging de dichter Gabriel Smit dieper op de mérites van het staatsie-portret in. Het werk bezit een voorname gratie, om dat het naast de uitbeelding van de vorstelijke persoonlijkheid ook de konink lijke waardigheid weet te accentueren. •.De Nederlandse regering ls niet voor nemens van Nederlands-Nieuw-Guinea een ruilobject te maken voor het vestigen van goede betrekkingen met Indonesië", zo verklaarde de nieuw benoemde Ne derlandse ambassadeur te Canberra, de heer A- M. L. Winkelman, Zondag bij een aankomst met de „Oceania" in de Austra lische haven Freemantle. „Indien Indonesië zijn eis om Nieuw- Guinea bij zijn gebied te voegen, hand haaft, geeft het blijk van een grotere „koloniale geest" dan de Nederlanders, die daarvan juist door de Indonesiërs wor den beschuldigd", zo vervolgde hij. Am bassadeur Winkelman, die op reis is naar Canberra, waar hij zijn geloofsbrieven zal overhandigen, besloot met te zeggen dat de Nederlanders in Neuw-Guinea wensen te blijven, om dit gebied, voor het welzijn van 'de inheemse bevolking, tot ontwikkeling te brengen. De watersnoodpostzegel van de Ned. Antillen, die werd uitgegeven in de waar de van 22% cent met een toeslag van 7% cent, zal tot en met 15 April a.s. aan de philatelistenloketten der postkantoren en op schriftelijke aanvraag bij de philatelis- tische dienst der PTT *e 's Gravenhage verkrijgbaar zijn. Het jaar 1952 is weer een winstgevend jaar voor de Sabena geweest. Zoals be kend, werden 277.028 passagiers vervoerd; de totale transportprestatie (passagiers, vracht en post) bedroeg 57.176.133 ton/km- De omzet over dat jaar bedraagt 1330 millioen frank, terwijl een winst geboekt werd van 47.387.000 frank. Na aftrek van een provisie voor belas tingen groot 14 millioen, bliift er een te verdelen winst van 33.387.000 frank, die het mogelijk maakt een dividend van 8 pet uit te keren en een terugbetaling te doen aan de Staat van meer dan 6 mil lioen frank. Deze gunstige resulta ten werden verkregen na toekenning aan het personeel, einde 1952, van een dertiende maand, voor een bedrag van 28 millioen frank. (Van onze Utrechtse redacteur) In Utrecht, de bakermat van de Kon. A.N.W.B., waar in een destijds beroemd doch thans helaas verdwenen ontspan ningsoord aan de Maliebaan, genaamd „Buitenlust", op 1 Juli 1883 de oprich tingsvergadering werd gehouden, kwam pas in 1947 een bijkantoor van deze toeris tenbond. Het is een der drukste kantoren van het land geworden en om een goede service te blijven geven, was een ingrij pende verbouwing nodig. By (j.e ingebruikneming Zaterdag van het verbouwde kantoor op de Mariahoek, heeft.de heer H. Rienstra, directeur leden- voorhehting van de bond, enige interes sante mededelingen gedaan over de ver schuiving Van het toerisme van het bin nenland naar het buitenland. In 1951 wer- De economische wereldsituatie is t.o.v. voor de oorlog en de eerste na-oorlogse jaren op verschillende terreinen aanzien lijk verbeterd; verscheidene belangrijke vraagstukken bleven echter nog onopge lost, aldus luidt de conclusie van een door de Verenigde Naties uitgebracht rapport over de wereldeconomie in 1951/52. De industriële wereldproductie ligt momenteel gemiddeld 75 pet of meer boven het niveau van 1937. De voort brenging van voedingsmiddelen kwam in 1951/52 ongeveer 10 pet boven het gemid delde van de jaren 1934/38. De interna tionale handel was omstreeks 1/3 groter dan in 1937. In de meeste landen, aldus het rapport, kon de inflatoire druk weer staan worden. De stijging der productie stelde de door de oorlog getroffen lan den in staat door een vergroting van de exportcapaciteit een beter evenwicht in de betalingsbalans tot stand te brengen. De keerzijde van de medaille is echter, dat de stijging van de industriële produc tie in de verschillende landen sterk uiteen liep. Doordat de wereldbevolking sinds de oorlog met ongeveer 15 pet is gestegen, was de voedselproductie per hoofd vooral in Azië nog steeds kleiner dan voor 1939. Voorts blijkt het moeilijk zowel inflatie als deflatie te vermijden. Het handelsverkeer tenslotte wordt nog door velerlei beperkende bepalingen belem merd; een internationaal economisch evenwicht moet nog steeds bereikt wor den. De verbetering in de dollarbalans van de niet-dollargebieden wordt „precair" genoemd. Het meest geschikte middel om hier verbetering in te brengen, is wel een uitbreiding van de productie en de handel binnen de niet dollar-landen van die goederen, welke dollarinvoer kunnen vervangen. In sommige gevallen kunnen deflatoire maatregelen of met zorg toe gepaste valuta-aanpassingen noodzake lijk blijken om de productie van derge lijke goederen op te voeren en de uitvoer naar het dollargebied te vergroten. T.a.v. de wereldproductie wordt in het verslag nog opgemerkt, dat hoewel in 1952 een nieuw hoogtepunt bereikt werd, het tempo der uitbreiding aanzienlijk terugliep.De industriële productie steeg in de eerste negen maanden met slechts 2 pet t.o.v. 1951, vergeleken met een jaar gemiddelde van ongeveer 13—14 pet in de twee voorgaande jaren. De agrarische wereldproductie in het oogstjaar 1951/52 steeg eveneens met on geveer 2 pet t.o.v. 1950-1951. De voedsel productie kwam echter1 slechts 1 procent Gedurende de afgelopen week zijn in de Nieuwe Waterweg aangekomen 333 sche pen met een inhoud vag 571742 netto reg. ton tegen 322 schepen met 509.877 reg. ton in de overeenkomstige week van 1952. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam (met inbegrip van Pernis en Vondelingen plaat) 274, Schiedam 6, Vlaardingen 16, Hoek van Holland 14, Maassluis 3, Dor drecht 13, Zwijndrecht 3_ Capelle a. d. IJssel 1, overige havens 3. Schepen Netto reg. ton 1953 3970 6.793.805 1952 3948 6.788.219 hoger en houdt aldus nauwelijks de groei van de bevolking bij. De internationale handel, berekend naar constante prijzen was in de eerste negen maanden van 1952 iets lager dan in de overeenkomstige pe riode van het voorgaande jaar. In het verslag wordt echter opgemerkt, dat zo wel de omvang van de handel als de in dustriële productie tegen het einde van 1952 in een aantal landen een verbete ring ondergingen. lente kwam in Rome zes dazen eerder, dan ze er officieel had moeten ziin. Dit was eveneens het ceval in New York- Dit liet on dezelfde hoozte als de Eeuwige Stad en daarom misschien heeft het er ook een beetie recht od. Er is echter noe meer. dat Rome en New Y'ork zemeen hebben, on de zwa luwen na. Rome is altiid trots geweest on zn zwaluwen. Maar de zwaluwen waren er zelfs bii de officiële entree van de lente noz niet. En vele Romeinen vrairen zich af. of de zwaluwen noz wel zullen komen. En of. indien ze komen, dit in zulk een zroten zetale zal ziin als vroezer. Voorheen was Rome zonder ziin zwermen zwaluwen eervoudiz ondenk baar- De dichters zonzen er in allerlei toonaarden over en de zwaluwen lever den met hun zeDien een niet onhelanz- riik aandeel in het kabaal, dat de Eeuwize Stad tot een der rumoerizste steden ter wereld maakt. Waarom de Romeinen hanz ziin. dat ze hun eeliefde zwaluwen zullen mis- sen? Wel. er is in Rome in de binnenstad heel wat nieuwe bouw neerzezet De nieuwe wiiken ziin stuk voor stuk mo dern. zrote vierkante of lanzzereikte blokken met nlatte daken en zonder al die eezellize aanhanesels en uit- houwties. waaraan de architecten zich voorheen te buiten einzen en waarvan de zwaluwen een dankbaar zebruik maakten. Het is allemaal recht toe. recht aan. Niets voor zwaluwen, zezzen ouder wetse Romeinen, die meer voor koepels en zo voelen dan voor nlatte daken. Bovendien er ziin sinds de oorloz zoveel sanitaire maatrezelen «-eDiraen. dat bet aantal vliezen, waarom de Eeuwige Stad ee-s befaamd was «cj»r'k- barend is zedaald. Althans schrikba rend voor de zwaluwen- Waarnemers hebben geconstateerd, dat er noz nauweliiks zwaluwen in dr nieuwe wiiken nestelen en hun aantal in de oude stad zestadiz afneemt. Het is dit iaar aldus een ietwat trieste lente in Rome Maar dit ziet met het voertschriidpn van de lente steeds meer nelerims en bezoekers in ziin straten. Bijzonder veel Duitsers. Maar omvallend veel Amerikanen. De laatsten hliiken o.a- in de Italiaanse restaurants van New ork zezleerd te hebben, snaehetri en maca roni in allerlei edities te savoureren. De Amerikanen eten niet meer in de dure restaurants, maar in de tvnisch Romeinse tratt-'le Wezbliivende zwaluwen en RDazhetti etende Amerikanen, dat ziin twee tv- nische verschiinselen in de lente van Rome. H. M.'s ambassadeur te Parijs, baron Van Boetzelaer van Oosterhout beeft Zaterdagmiddag een krans gelegd op het graf van Vincent van Gogli te Auvers aan de Oise. De herdenking van bet eeuwfeest van de geboorte van deze geniale schilder is een plechtigheid geworden van indrukwekken de eenvoud. Auvers ligt op 40 K.M. van Parijs tegen de glooiing ener hoog vlakte die aan de voet een der mooiste rivierlandschappen van Frankrijk heeft. Het is een plaats van nauwelijks 2000 inwoners, tegen de heuvel ge bouwd; liet nieuwe gedeelte langs de rivier, het oude gedeelte zeer schil derachtig zich ophogend tot een beeld dat de schilders altijd heeft aan getrokken. Nu +22 +5.586 Hogerop ligt ook de vroeg-gothische kerk zeer zorgvuldig gerestaureerd en daardoor overgeleverd als een juweel van kerkelijke kunst. Reeds aan zijn hevigste onstuimig heden ten prooi heeft Vincent van Gogh er een beeld van gegeven, dat tot zijn voornaamste werken behoort en dat, door dr Gachet aan het Louvre geschonken, aan deze kerk een wereldvermaardheid heeft gegeven. Op het terras van de kerk had men zich om 4 uur verzameld; een nonderdtal ver eerders, om de ambassadeur, de Nederl. consul-generaal te Parijs en de burge meester van Auvers te volgen de berg weg op naar de hoogvlakte, die Vincent heeft gekend als een van die laaiende graanvelden die naar alle zijden de hori- zou bereiken zonder dat 'n enkel lover of geboomte 'er. èen kleurvlek in heeft ge worpen. Twee graven Op die hoogvlakte ligt het oude kerk hof. door zware muren tegen de wind be schermd, tegen de Noordelijke kant lig gen twee graven naast elkaar, ieder met een gelijke eenvoudige steen. Het ene draagt het opschrift (in het Frans): Hier rust Vincent van Gogh (18531890). Op het andere staat te lezen: Hier rust Theodoor van Gogh (18571891). Dit is het graf van Vincents broeder, die door het verdriet over de dood van zijn broer deze slechts een jaar overleetde. Beide graven zijn overgroeid door de zelfde klimopranken. De ambassadeur plaatste, toen alle aan wezigen zich om de beide graven hadden verenigd, een grote krans van rode, blauwe en gele bloemen op het graf van Vincent en daarna werden beide graven onder de bloemen bedolven die Franse en Nederlandse vereerders hadden meege bracht, o.a. ook van vereerders uit Auvers zelf, waar nog enkele zeer oude lieden nog een vage herinnering van de schilder hadden. Eén vereerder ontbrak. Dr Gachet, die in zijn huis zoveel souvenirs bewaakt, maakt thans de herdenkingen in Neder land mee. Een Nederlandse predikant te Parijs, ds Zuurdeeg, heeft aan bet graf een toe spraak gehouden over de mens Vincent, zoals hij uit zij-n brieven spreekt. Ongeveer dezelfde belangstellenden heb ben elkaar gisterochtend teruggevonden in de straat op Montmartre, waar Vincent van 18851888 heeft gewoond tijdens zijn verblijf in Parijs. Een witmarmeren gedenkplaat werd in dit huis gisteren onthuld. De herdenking in Nederland Met de onthulling van een andere ge denksteen, in een huis aan de markt te Zundert, op de plaats waar Vincent's ge boortehuis heeft gestaan, is vandaag de Nederlandse Van Gogh-herdenking be gonnen. Tevoren had de commissaris der Koningin in Noord-Brabant, mr J. de Quaey, een toespraak gehouden in de Ned. Herv. Kerk, waar Vincent's vader als predikant heeft gestaan. Een tentoonstelling van werken uit Van Gogh's Brabantse tijd werd hedenmiddag in het parochiehuis te Zundert geopend met een toespraak van ir V. W. van Gogh. Zaterdag is in Vlaardingen ook een Van Gogh-expositie geopend. Dr H. P. Brem- mer hield hier een causerie over het werk van Van Gogh. waarna de uit 20 stukken beslaande tentoonstelling in de zaal „De Visbank" werd geopend. Onder deze 20 stukken bevinden zich 3 tot dusver onbe kende werken uit particulier bezit, ter wijl de andere geëxposeerde stukken uit de Brabantse, Haagse en Antwerpse tijd, maar ook uit Parijs en Arles, zelden wer den getoond. Er is o.a. de aquarel „Blekerij te Seheveningen" genoemd in een van Vincents brieven, maar nog nim mer geëxposeerd. Inmiddels werd in het Haagse Ge meentemuseum het symposion der Van Gogh-kenners voortgezet. Zaterdag spra ken hier W. Jos de Gruyter over „Theo en Vineent van Gogh", dr M. Tralbaut over „Van Gogh's Japanisme" dr Douglas Cooper over „Van Gogh and Provence" en Jean Leymarie over „Symbole et réalité chez Van Gogh". Een algemeen débat be sloot het zeer geslaagde symposion. Hedenavond heeft in het Haagse Ge meentemuseum de officiële Van Gogh- herdenking plaats, waarna de grote ten toonstelling geopend wordt. De regering van Birma heeft de V. S. doen weten, dat zij met ingang van 30 Juni a.s. geen gebruik meer wenst te maken van de Amerikaanse technische hulp. De oppositie-partijen in Birma had den op het nemen van deze stap aange drongen, omdat volgens haar mening de hulp de neutraliteit van Birma heeft ge schonden en zijn betrekkingen met com- munistisch-China in gevaar heeft ge bracht. Birma heeft tot dusverre voor 'n waarde van 14 millioen dollar aan Amerikaanse steun ontvangen. Eind Juni, als de te Rangoon gevestigde organisatie voor de den 56.000 aanvragen gedaan voor binnen landse reisroutes, welk getal in 1952 was teruggelopen tot 51.000, terwijl het aantal aanvrag'en voor het buitenland daarente gen gestegen was van 82.000 tot 109.000. Dat het sociaal toerisme meer in de be langstelling komt blijkt uit het aantal dalende aanvragen voor hotels en pen sions en een toenemend aantal voor zo merhuisjes en kamp'eercentra. Volgende maand zal op ruime schaal begonnen worden met de afgifte van „los se routes" voor binnen- en buitenland, waarmee een genomen proef een groot succes bleek te zijn. Behalve een duidelij ke aanwijzing van de te volgen weg vindt mcr daarbij een ..route pittoresque" aan gegeven, die allerlei bezienswaardigheden onder de aandacht brengt. IJZELF AFVRAGEND, wat een gelovig oogge tuige als commentaar zou schrijven bij de vol trekking van 't vonnis van Jesus van Nazareth na drie jaar optreden onder het volk, ontdekte ik, dat elke krantenstijl voor een dergelijke commentaar te kort schiet. De. gebeurtenissen van die drie jaren en vooral van Golgotha zijn voor de krantenlezers van alle tijden en plaatsen van beslissende betekenis en een commentaar is dus nog steeds zinvol. De voor naamste commentaar moet echter van de lezer ko men. Daarom kan de schrijver misschien met het volgende volstaan. In het leven van ieder mens kan het moment aan breken waarop een lang gekoesterde droom in ver vulling' gaat. Een gebeurtenis, een ontmoeting, een avontuur, een ervaring van waarachtige liefde, kan het aanzicht der aarde voor ons wijzigen, zodat we de indruk krijgen als nieuwe mensen te leven in een nieuwe wereld. Het moment, waarop onze verwach ting werkelijkheid wordt, waarop een vage en slui merende wensdroom reële gestalte aanneemt, is zó geladen van heerlijkheid, zekerheid en vreugde, dat heel onze houding, al onze gebaren en al onze woor den ervan getuigen; en we beginnen te spreken over: „het ogenblik van mijn leven". We zijn er voortdurend mee bezig en zelfs als we dat ogenblik alleen nog maar zien naderen, kunnen we er niet over zwqgen. Aan iedereen vertellen we wat ons te wachten staat, wat ons binnenkort zal overkomen, welk geluk ons aanstonds zal aanraken en wat wij zullen doen op „het ogenblik van ons leven". Niet anders was het bij de mensgeworden Zoon van God, Die drie jaren in ons midden heeft geleefd en Die nu gaat sterven. Er is een sterke gespannen heid in Zijn leven. Alles richtte zich op één punt. Zijn activiteit is niet versplinterd of verdeeld. Zijn levens duur voltrekt zich niet in verschillende perioden, die weinig of geen verband met elkaar vertonen. Alles is één, omdat het doel van Zijn leven één is. Dat éne doel van heel Zijn Godmenselijke bestaan is de Ver lossing der wereld door lijden en dood. Daarvan was Hij zioh elke daa fel bewust. Voor Hem is het mo ment van de Calvarieberg het ogenblik van Zijn leven. Hij noemt het „Mijn uur". In Zijn verbeelding staat het Kruis reeds recht en wordt Zijn lichaam reeds geslachtofferd. Hij denkt erover na en spreekt er over. HET LAATSTE MOTIEF voor alle beslissingen vindt deze mens in de wil van de Vader. Het had God behaagd de wereld te redden, doordat Zijn Zoon mens zou worden, zou lijden en sterven. Daaorm was het uur van Jesus' lijden en sterven voor Hem en voor ons het beslissende uur, Zijn uur, het uur. na afloop waarvan Hij zou kunnen zeggen: „Het is volbracht". Zijn overgave aan de goddelijke wil zal op dat uur volkomen zijn. Op het volbrengen van deze wil Gods was Hij altijd bedacht. Wat zich daar tegenover stelde, was uit den boze en kwam uit het Rijk van satan. Hij stoot het van zich af, onverbiddelijk, en beveelt: Ga achter Mij satan! Wij moeten, dunkt me, goed begrijpen, dat Hij lijden en dood niet enkel heeft aanvaard, maar uitdrukkelijk heeft gewild. Uit Zijn optreden en Zijn woorden, uit alles blijkt, dat Hij geheel op het lijdensmoment is ingesteld. Rustig en zonder enige opwinding, zonder enig fana tisme, spreekt Hij erover. Hij accepteert het niet met de gelatenheid, waarmee men een onvermijde lijk en niet te overwinnen noodlot kan accepteren. Alles wat zich tegen dit besluit om te lijden en te sterven verzet, wijst Hij met strenge woorden terug. Niets van wat de mensen zeggen, vermag Hem tegen te houden. Want mensen zijn er meestal op uit, in zeer beperkte zin eigen bestaan te redden. Hij echter ls overtuigd, dat wie zijn leven redden wil, het zal verliezen en dat wie zijn leven verliest het zal vinden. Hij wist, dat elke afwijking van Gods wil verlies en schade betekent voor de geestelijke mens, en Hij riep ons toe: „Wat baat het de mens. zo hij de hele wereld wint, maar schade lijdt aan zijn ziel?" HIJ OORDEELT ANDERS dan de doorsnee-burger. Daarom alleen kan het wonderlijke feit zich voordoen, dat deze mens lijden en dood positief wil. Datgene, waarvan Hij anderen heel Zijn leven bevrijdde, eist Hij onvoorwaardelijk voor zichzelf op. Bij het naderen van dit laatste Joodse Paasfeest, dal. Hij meemaakt, stelde hij de leerlingen voor met Hem naar Jeruzalem te gaan. De leerlingen protesteerden: in Jeruzalem is het niet veilig; daar zitten Ziin grootste vijanden, die besloten hebben Hem uit de weg te ruimen; deze reis naar Jeruzalem zou het einde kunnen betekenen. Wat de leerlingen echter beschouwden als „het einde", was voor Hem het begin. Hij zet door; Hu gaat naar Jeruzalem, terwijl Hij weet wat Hem te wachten staat; Hij snelt Zijn leerlingen vooruit, de dood tegemoet, en ze volgen Hem verbijsterd. Hu daagde het lijden uit. Hij leverde zichzelf over, omdat Hij besefte en wilde. Zélf bepaalde Hij het uur. Voor rechters en heulen „het uur der duisternis V oor Hem, Die wist wat Hij deed en Die het goddelijk waarom kende „Mijn uur", het uur van het opko mende licht der Verlossing. Zélf koos Hij het moment. In Nazareth had men Hem naar buiten gejaagd en wilde men Hem in een ravtfn storten. Maar Hij liep tussen hen door en ze konden Hem mets doen. Soldaten werden op Hem afgestuurd om Hem te arresteren; Hij predikt voor een grote menigte en de soldaten sluiten zich aan en luisteren mee. met de bedoeling Hem na afloop mee te nemen, wan neer de gevreesde menigte verdwenen zou zijn. Er is iets met die soldaten gebeurd; ze hebben Jesus gezien en gehoord; onweerstaanbaar meldden Zijn woorden zich ook aan hün geweten en ze keren on verrichter zake met lege handen bij hun opdracht gevers terug. Ze hebben slechts één verontschuldi ging; „Nog nooit heeft iemand gesproken als Deze!" HET UUR was nog niet gekomen. En zelfs ais het uur gekomen is en Hij zich in de Hof van Olijven na een bloedige worsteling vrijwillig in handen heeft gegeven van de Vader, opdat Zijn wil zou geschieden, wordt nog duidelijk gedemonstreerd, hoe machteloos men tegenover Hem staat en hoe Hijzelf Zijn lot bepaalt. Want de soldaten slaan tot driemaal toe tegen de grond en wijken terug, tenv(jl de arrestant zich als het ware aan hen moet op dringen Zelf strekt Hij tenslotte Zijn handen uit om geboeid'te worden. Staande voor de rechters had Hij nog alle kanten uit gekund. Heel het Sanhedrin met zijn valse en onhandige getuigen had Hij kunnen verpletteren onder Zijn scherpzinnige welsprekend heid. Alles had Hij op overtuigende wijze kunnen weerleggen. Wonderen had Hij als bliksems uit de hemel kunnen doen neerkomen over de hoofden van deze kleinzieligen. Maar Hij zwijgt. En persoonlijk ondertekent Hij Zijn doodvonnis door op dé vertwij felde vraag van Caiphas ..Zijt, Gij waarlijk de Zoon Gods?" onomwonden te antwoorden: „Ja dat ben Ik!" Nog had Hij kunnen terugtreden, toen Hij voor Pilatus stond. Legioenen van engelen stonden tot Zijn beschikking. De Romeinse landvoogd betekende voor Hem slechts een zwakke tegenpartij. Deze aarze lende figuur had Hij kunnen zetten naar Zijn hand. Hij had hem de voosheid der Joodse kliek tot in het belachelijke kunnen aantonen. Hij kon zich wenden tot de menigte buiten op het plein, die Hij kon be- Amerikaanse technische hulpverlening aan Birma haar werkzaamheden zal be ëindigen, zal het bedrag ongeveer 30 mil lioen dollar belopen. De Indische premier, Nehroe, heeft Zondag gezegd, dat zijns inziens de Chi nees-nationalistische militairen in Birma (overblijfselen van een der Indertijd door de Chinese communisten verslagen Kwo- mintangiegers) de wapens moeten neer leggen of het Birmese grondgebied moé ten verlaten. Nehroe zal met de Birmese minister president een inspectietocht maken door het gebied, dat de grens tussen India en Birma vormt. Nehroe zeide, dat de voormalige Kwo- mintangtroepen beter uitgerust schijnen te zijn en betere uniformen hebben dan twee jaar geleden. Hij was daarom van mening, dat zij geregeld voorraden ont vingen, vermoedelijk uit Formosa, via Thailand. Nehroe kondigde aan, dat India de klacht zal steunen, welke de Birmese re gering terzake bij de V. N. heeft inge diend. spelen en in vevoering brengen, naar gelang Hij wenste. Hij doet het niet, maar zegt: „Mijn konin krijk is niet van hier". Zonder omwegen en zonder bedenking kiest Hl] het kruis. Want zó stond het éne en voor al gegrift l'i het eenwig raadsbesluit: Zijn uur zou het uur van het Kruis zijn. Een mens zou sterven, opdat niet het hele volk te gronde zou gaan. IJ HEEFT ZICH NIET laten verleidenhet gevecht voor een schijnbaar verloren zaak op te geven. Immers, Hij wist: wat in dit be slissende uur ging gebeuren, zou nooit meer verloren gaan. Hij herinnerde zich fel en scherp het mysterie van de vorige avond, toen Hij in de zaal van het avondmaal, met Zijn Apostelen als verbijsterde ge tuigen, vooruitgegrepen had naar Zijn lijden en dood om het midden tussen hen in te plaatsen als de grote werkelijkheid, welke voortaan de persoonlijke en gemeenschappelijke geschiedenis van de mensen zou beheersen. „Dit is Mijn Lichaam dit is Mijn Bloed". Hemel en aarde konden voorbij gaan; dit niet. Het geteisterdebloedig Lichaam des Heren werd voor allen het meest zinvolle teken en de meest vruchtbare realiteit. Iets anders heeft Hij nooit gewild. S. JELSMA, M.S.C. Van 5 tot 12 Juli 1953 zal in Londen de jaarlijkse „week der roepingen" worden gehouden. Gedurende die week wordt in de bekende Olympia-tent een tentoonstel ling georganiseerd onder de titel „Voca tion-Exhibition 1953". Deze tentoonstelling is erop gericht de leek een blik te geven op het leven der religieuzen en roepingen te bevorderen. Op aantrekkelijke en frisse wijze worden o.a. de missie en het missie werk, zoals dit verricht wordt door pries ters, broeders en zusters en door leken missionarissen als doktoren en verpleeg sters, nader tot het publiek gebracht. Enige jaren geleden begon Father J. Forrestall in Blackburn (Lancashire), in de overtuiging, dat moderne methoden van voorlichting nodig zijn voor het be vorderen van roepingen, deze „Vocation- week" met de eerste „Vocation-Exhibi tion". In korte tijd groeide zijn plan uit tot een grootse activiteit en thans nemen vrijwel alle congregaties en orden In En geland deel aan de jaarlijks terugkerende actie. Vorig jaar werd de week-der-roe- pingen in Glasgow een zodanig succes, dat zich een ongekend aantal priesterstuden ten meldden, veelal jongens, die zich zon der de extra stimulans niet van hun roeping bewust waren geworden. Indien al deze roepingen bewaard blijven, zal deze jaargang een in het diocees nooit gekend aantal wijdelingen voortbrengen. Als plechtig sluitstuk van de „Vocation- week" in Londen, waar 350.000 bezoekers op de tentoonstelling worden verwacht, zal in de Olympia-tent een groot aantal priesters gewijd worden. Voor deze plech tigheid bestaat zoveel belangstelling, dat reeds nu zo goed als alle plaatsen zijn besproken. Een vijftien maanden oud knaapje uit de Weesperstraat in Amsterdam kwam Zaterdagmiddag bij het spelen op een tafel, die voor het raam stond, te vallen. De raamdeuren klapten open en het kind viel van de derde verdieping op straat. In het O.L.Vrouwe-ziekenhuis is het overleden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 7