eestelijk Zundert herdacht Van Gogh n het Haagse Gemeentemuseum tentoonstelling geopend Gevolgen van de ramp voor omzetten détailhandel ENGELSEN AAN T WERK Dr ir Ch. Th. Groothoff verlaat de Staatsmijnen Reorganisatie hij Apeldoornse Nettenfabriek Uitbreidingsplan omvat6200woningen voor 23.000 zielen H Naar een stadsschouw burg in Eindhoven Ned. ambassadeur in Moskou overhandigde geloof shrieven leiden krijgt r. k. voor vezelverwerking Invloed watersnood moet niet worden overschat Minister Zijlstra naar Heerlen Gemeente Ermelo wordt niet gesplitst Vooral niet t hard!" Autosnelweg Aniheni-Nijmegeii INSDAG 31 MAART 1953 PAGINA 9 ~"1 Gemeenteraad benoemde jury TECHNISCHE SCHOOL NOORDELIJKE industrie HEVIGE EXPLOSIE IN SCHAKELSTATION Oost-Groningen zonder stroom EX-KONING PETER TERUG NAAR PARIJS VERTREK KOREA-VRIJ- WILLIGERS UITGESTELD BROMFIETSENTOCHT DOOR BLOESEMEND LIMBURG Boerenbruiloft van Nol en Jeideldie ZEEMAN IN DUITSLAND AANGEHOUDEN Verdacht van moord TWINTIGDUIZEND VATEN HARING NAAR RUSLAND Februari altijd slappe maand DeHaag hijgt nieuwe wijk in Escamppolder LONDEN: EXPRES-TREINEN NAAR DUITSLAND Gaan weer normaal rijden DE „SIBAJAK" TERUG UIT INDONESIË PAKISTAANSE THEE VOOR GETROFFENEN Van 1 tot 15 April eenrichting verkeer VLIEGTUIGCOMMANDANT GEEFT STOF TOT PROEF- SCHRIFT PROF. DR M. SMEETS (Van onze correspondent) Gisteravond heeft de gemeenteraad van Eindhoven een jury benoemd, ter be oordeling van de plannen voor de te stichten Stadsschouwburg. Het ligt in de bedoeling om een meervoudige opdracht te verstrekken aan een zestal architec ten. Deze zullen aan de hand van een I programma van eisen, zo juist gereed ge- I komen in een rapport samengesteld door de heren burgemeester Kolfschoten, ir Bijvoet te Haarlem. P. Houtman te Utrecht, ir F. Peutz te Heerlen, Jacques Snoek te Amsterdam en ir W. Vroom te Eindhoven, hun ontwerpen maken. De jury bestaat uit dezelfde heren, versterkt door ir G. Bolsius te Vught. Het programma van eisen voorziet in een stadsschouwburg, omvattende een grote schouwburgzaal, plaats biedend aan 900 personen, modern toneel, orkest bak voor 75 musici, foyer met minstens 600 zitplaatsen, ontvangstkamer, dienst vertrekken, wandelgangen, magazijnen etc. Tevens een kleine schouwburgzaal voor 400 bezoekers met eigen foyer, etc. Tenslotte voorziet het rapport in een café-restaurant, plaats biedend aan 260 bezoekers. De Nederlandse ambassadeur in Mos kou, jhr mr P. D. E. Teixeira de Mattos, heelt aan de president van de Sovjet- Unie, maarschalk Worosjilof, zijn ge loofsbrieven overhandigd. De ambassa deur was in gezelschap van de ambassa deraad, mr De Roo van Aldewerelt, de tweede ambassadesecretaris, L. J. Goed hart en de ambassade-attaché, mr C. H. G. Witt. De ambassadeur werd in de limousine van president Worosjilof gehaald en weer teruggebracht. Hij werd vergezeld door de chef van het protocol van het Rus sische ministerie van Buitenlandse Zaken, Koelazjenkof. Bij de president bevonden zich de vice-minister van Buitenlandse Zaken Boris Podtserof en de secretaris van het presidium, Pégof. De ontvangst die 45 minuten duurde, en volgens het protocol verliep, wordt in diplomatieke kringen „zeer vriendschap pelijk" genoemd. Een en ander werd voor het Sovjet-filmjournaal gefilmd. Na de ontvangst had de ambassadeur een persoonlijk gesprek met president Worosjilof. Hierbij was ook de vice- minister van Buitenlandse Zaken aan wezig. Zoals gemeld had de ambassadeur reeds een onderhoud met Molotof, minister van Buitenlandse Zaken. De lage huisjes van Zundert torsten isteren alle de nationale vlag. De hele mgeving van de markt was in feesttooi m het eeuwfeest van Van Gogh's ge horte in de pastorie van de N. Hervorm- le Kerk te Zundert te vieren. Als een fan Gogh-schilderfl stond daar het oude tadhuis diep weggedoken achter** het oorplein met de wilgen. Twee vlaggen dapperden hier in de stormwind, naast Ie vaderlandse driekleur de roodwit ge dokte vlag van Zundert. Hoge gasten kwamen tegen elven het itadhuis binnen en de ontvangstzaal zal er telden zo vol zijn geweest. Mr Reinink als ,'ertegenwoórdiger van de minister van J., K. en W., prof J- de Quay, commissa- •is der Koningin in N.-Brabant, de bur gmeester van St. Remy, de buitenlandse :n Nederlandse deelnemers aan het Van Jogh-symposion, Paul Gachet, de zoon van dr Gachet die Van Gogh in Anvers verpleegde ir V. van Gogh uit Laren, Vin- :ent's petekind en tal van vereerders van Van Gogh waren hier samengekomen. Tegen twaalven begaf men zich naar de Hervormde Kerk waar burgemeester Manders de gasten toesprak en prof. De Quay een piëteitvolle herdenkingsrede over Van Gogh hield, waarin hij diens le- ven schetste als het leven van een die telkens opnieuw voor de mislukking stond, maar die na zijn dood werd begrepen en erkend als een der onsterfelijken. Het leed dat de mens ondergaat, aldus spr., kan zo soms grote vrucht dragen. In de historie van Van Gogh ligt iets van het mysterie van het lijden. Het bewijst dat de zui verste deugd en de gaafste begaafdheden slechts bloeien op schrale grond. Aan het slot van zijn rede wees spr. op de* grote liefde die Vincent steeds voor Brabant heeft behouden, zoals uit verschil lende plaatsen in zijn brieven blijkt. Ten- Slotte droeg prof. De Quaey de gelukwen sen bij dit eeuwfeest over in de handen van Vincent's neef ir V. van Gogh. Na deze bijeenkomst had de onthulling plaats van een door de beeldhouwer Niel Steenbergen ontworpen gevelsteen in de N. Hervormde pastorie waar mr Reinink, prof. De Quay en burgemeester Manders kransen legden. Des middags opende ir Van Gogh de tentoonstelling van 35 schilderijen en 24 tekeningen van Van Gogh in het R. K. Parochiehuis. Ir Van Gogh bracht dank aan allen, die deze indrukwekkende plechtigheid in de geboorteplaats van Vincent van Gogh'had den voorbereid. Hij las enkele citaten uit de familie-annalen voor, betrekking heb bend op de geschiedenis van Vincent, en die hij zou opnemen in de vierde uitgave van diens brieven. Ir Van Gogh sprak de hoop uit, dat de in Nederland aangekon- Maandag hoeft. prof. dr J. E. de Quay, de commissaris van de Ko ningin in Noord Brabant, een gevelsteen onthuld, in het huis te Zundert, dat staat op de plaats maar de familie Van Gogh vroeger heeft gewoond, ter herdenking van het feit, dat het 100 jaar geleden is, dat Vincent van Gogh ie Zun dert werd geboren. De commissaris van de Koningin onthult de ge denksteen. digde tentoonstellingen er veel toe zouden bijdragen, vooral ook voor de jongeren, om het werk van Vincent ingang te doen vinden bij alle lagen van de bevolking. De opening werd opgeluisterd door het strijktrio van het Brabants orkest. In de namiddag reisde het hele gezel schap naar Den Haag waar de secretaris generaal van het ministerie van O., K. en W., mr H. J. Reinink, in de avond in het gemeentemuseum de Van Gogh-tentoon- stelling heeft geopend. De directeur van het gemeentemuseum, mr L. Wijsenbeek, leidde de avond in, waarna de Van Gogh-film werd gedraaid. Vervolgens sprak prof A. Hammachen, di recteur van de rijksmuseum Kröller Müller, die een uiteenzetting gaf van het leven en werk van Vincent van Gogh. Hierna opende mr Reinink de tentoonstel ling. F,en hartewens van de katholieken in Leiden en verre omgeving zal dit jaar in vervulling gaan als de R.K. Technische School haar poorten kan openstellen voor de jeugd die het ambachtsonder wijs wil volgen. Met grote voortvarendheid zijn de voorbereidingen voor de bouw van deze school ter hand genomen en daarom was de eerste-steenlegging door deken D. Bont van Zoeterwoude een plechtigheid, welke veel belangstelling trok. Rector L. P. M. Vester, voorzitter van het bestuur der nieuwe school, en vele andere geestelijken woonden de plechtig heid bij. Het initiatief tot de bouw van de school werd in 1946 genomen. Op het ogenblik wordt er reeds les gegeven in noodge bouwen, maar straks als de bouw vol tooid is zal men 300 leerlingen kunnen herbergen. Ook voor de Rijnstreek, die voor een belangrijk deel op neutrale scho len is aangewezen, is dit Leidse initiatief van groot belang. In de jaarlijkse vergadering van aan deelhouders der Noordelijke Industrie voor vezelverwerking N.V. te Groningen heeft de voorzitter, prof. dr D. van Os nog eens de moeilijkheden van deze in dustrie in het afgelopen boekjaar geme moreerd. Hij betoogde, dat de fabriek vergeleken met het buitenland goed door de moeilijke maanden was heengekomen. In Finland werden vier fabrieken geslo ten, in Zweden is een aanzienlijke pro ductiebeperking het gevolg geweest van de sterk verminderde vraag, jjy bracht directie en personeel dank voor het werk tijdens het afgelopen jaar verricht. (Van onze correspondent) Naar w(j eerst thans vernemen heeft een hevige explosie Zaterdag een scha kelstation in Meeden in Óost-Gronin- gen vooir het grootste gedeelte verwoest. De voorgevel en de achtermuur stortten in en de olie die dienst doet als isolatie materiaal voor de schakelinstallaties geraakte in brand. Er ontstond een ge weldige rookontwikkeling. De brand weer uit Veendam, gealarmeerd door de burgemeester van Meeden per auto aangezien de telefoon ook uitgevallen was bestreed het vuur energiek. Dat er door de explosie geen persoonlijke ongelukken zijn gebeurd is te danken aan het feit dat dit nog nieuw schakelstation midden in het open veld is gebouwd. Van het station uit vindt de distributie van stroom naar verschillende plaatsen in Oost-Groningen plaats. De stroom viel uren achtereen uit en de bedrijven kwa men stil te liggen. Ook Maandag is de stroom opnieuw ongeveer drie uur weggevallen. De zaak is thans weer in orde gebracht door des kundigen. Ex-koning Peter van Joegoslavië Is gis termiddag met zijn secretaris in het KLM iijntoestel naar Parijs teruggekeerd. Vrij dag j.I. arriveerde de vroegere monarch in ons land voor een privé bezoek. Een half uur voordat het toestel ver trok arriveerde de ex-koning met het ge zelschap dat hem uitgeleide deed op de luchthaven. De twee auto's reden het platform op en ex-koning Peter begaf zich onmiddellijk aan boord. Zijn bezoek aan Nederland is incognito geweest. Het bezoek van ex-koning Peter heeft geen verband gehouden met de zaak tegen een Amsterdamse textielkoopman, die verleden jaar in Lugano werd gear resteerd, verdacht van oplichting voor grote bedragen. Het vertrek van het achttiende aan- vullings-detachement van het Nederlands Detachement Verenigde Naties onder com mando van de eerste luitenant J. Beek man, dat op vandaag was vastgesteld, is lot nader order uitgesteld wegens nood zakelijke reparaties aan het troepenschip, waarmee de militairen uit Marseille zou den vertrekken en dat aldaar in dok ligt Ook het vertrek van de drie officieren van de onderafdeling geneeskundige dienst van de Milva, die met het detache ment naar Korea zouden vertrekken, is uitgesteld- De Sittardse Vereniging voor Vreemde lingenverkeer is thans gereed met de voorbereidende werkzaamheden voor de driedaagse bromfietsenbloesemtocht door Zuid-Limburg op 17, 18 en 19 April a.s. Het ligt in de bedoeling van de V.V.V. deze bloesemtocht in de toekomst ieder jaar te organiseren- Op 18 en 19 April wordt tevens te Sit- tard ter compensatie van het afgelaste carnaval, een grote boerenbruiloft ge houden. Zaterdagavond 18 April zal het huwelijk op het gemeentehuis worden vol trokken tussen „Nol en Jeideldie", ge volgd door een koffietafel in de open lucht op het marktplein. Zondagmiddag zal de bruidsstoet door Sittards straten trekken en na afloop wordt op de markt een grote volkszitting gehouden. De or ganisatie van dit folkloristische feest is in handen van de carnavalsvereniging „De Marotte". De Hamburgse politie heeft bekend ge maakt, dat Maandag te Brunsbuttelkoog de 19-jarige Nederlandse matroos Van der H. is aangehouden aan boord van het Nederlandse schip „Prima". Van der H. wordt ervan verdacht op 28 Januari j.I. de 35-jarige Charlotte W. te hebben ver moord. Volgens het Duitse persbureau D.P.A. heeft Van der H. reeds bekend. Van der H. is herkend door getuigen, die hem het laatst met de vrouw hadden gezien, bij confrontatie met de beman ningsleden van de ..Prima" te Bruns buttelkoog, waar hét schip, op weg naar Heisingborg (Zweden) naar Rotterdam, door de politie was opgevangen. Gisteren is een contract gesloten tussen de Sovjet Unie en de redersvereniging van de Ned. haringvisserij voor de leve ring van 20.000 vaten haring. Door deze order is de vangst van het seizoen 1952 vrijwel geheel uitverkocht. Ten behoeve van de leniging van de nood, welke het gevolg was van de ramp, welke- ons land van 31 Januari op 1 Fe bruari j.I. heeft getroffen, hebben alle lagen van de bevolking, ondernemingen enz. tot nu toe een bedrag bijeengebracht van niet minder dan ca 70 millioen (uit het buitenland werd ca 15.5 millioen ontvangen). Het feit, dat door de Nederlandse bevol king in een kort tijdsbestek een dergelijk groot bedrag kon worden bijeengebracht, doet de vraag rijzen wat, economisch ge zien, de herkomst van deze gelden is ge weest. Waren deze grotendeels afkomstig uit „liggende gelden" of heeft de bevol king zich consumptiebeperking opgelegd en het aldus bespaarde bedrag ter beschik king gesteld van de slachtoffers van de watersnood? Indien dit laatste het geval is geweest, dan zou zulks tot uitdrukking moeten komen in het omzetverloop in het midden- cn kleinbedrijf. Gegevens hieromtrent, welke betrekking hebben op de maand Februarij.l. en nog een voorlopig karakter dragen, zijn bere kend door het Economisch Instituut voor den Middenstand. De cijfers brengen aan het licht, dat vrijwel over de gehele linie van Januari op Februari j.I. een belangrijke omzetda ling is geboekt. Dit zegt op zichzelf be trekkelijk weinig, omdat Februari in de detailhandel tekenjare tot de slappe maan den behoort. Bovendien wordt de omzet- vermindering in het lopende jaar nog ver sterkt door de omstandigheid, dat in Ja- (Van onze correspondent) Dr ir Ch. Th. Groothoff, de president directeur der Staatsmijnen, legt morgen, 4 April, zijn functie neer wegens het be reiken van de pensioengerechtigde leef tijd. In verband hiermee zal de minister van Economische Zaken, prof. dr J. Zül- Stra, zich morgenmiddag naar Heerlen begeven om afscheid van hem te nemen. Tevens zal Minister Zjjlstra dan de in stallatie verrichten van de heer H- II. Weminers tot voorzitter van de directie der Staatsmijnen, en van ir A. Hellemans, tot dusver bcdrijfsingenieur van staats mijn Wilhelmina, tot directeur. (Van onZe corresP°ndent) 1 omschakeling van katoenen op nylon-net- Iten speelde een belangrijke rol. Tenslotte waren er verschillende afzetlanden, die hun grenzen geheel of gedeeltelijk voor de producten van de Apeldoornse Nettenfa- briek sloten- Omtrent 't thans lopende boekjaar deel de de heer Van Brero mede, dat een tus sentijdse balans per ultimo 1952 afs-loot met een verlies van bijna een half mil lioen gulden zonder afschrijvingen, waar in echter wel begrepen een bedrag van plm. 350.000 op grondstoffen. Bij hand having van de huidige prijzen dient op de nog in koop zijnde grondstoffen nog een a-erlies van ongeveer 500.000 te worden gecalculeerd. Aanzienlijke inkrimping van het bedrijf werd derhalve een dwingende eis. Ver schil van inzicht tussen de R. v. C. en de directeur, de heer D. R. Jonker, resul teerde in de ontslagaanvrage van deze. Dit ontslag werd hem op eervolle wijze verleend- De waarnemende directie, bestaande 'uit de heren mr T. Vroom en H. C. Smith, heeft de R. v- C. plannen voorgelegd, aan welker Uitvoering thans wordt gewerkt. Deze plannen beogen o.m. het volgende: inkrimping van de grondstoffenvoorraad; verkoop van het recreatieoord te Epe; con centratie van de productie te Apeldoorn; medewekring van een bekend efficiency bureau en verdere afvloeiing van per soneel. Commissarissen verwachten echter niet, dat de gevolgen der reorganisatie op zeer korte termijn tot uitdrukking kunnen ko men en zij verwachten dan ook. dat ook over het tweede halfjaar van het lopende boekjaar (1 Januari30 Juni 1953) de be drijfsresultaten ongunstig zullen zijn. De algemene vergadering Van aandeel houders -van de Apeldoornse Nettenfa- briek Von Zeppelin en Co- heeft na lang durige besPrekingen de iaarstukken 0ver het boekjaar 1951"goedgekeurd en daarmede tevens haar fiat gegeven aan de uitkering van interim mviu^nd van 4%. Een vpgridel van de heer W. C. Post- humes ]V.JiJes uit Amsterdam om een com. missie van aandeelhouders in te stellen, welke tot taak zou hebben na. te gaan in hoeverre de gegevens van het prospectus destijds met de waarheid overeenstemden en of redelijkerwijze destijds niet te voor zien was dat reeds zo spoedig een terug slag in het bedrijf zou zijn te verwachten werd nadat de Raad van Commissarissen Zich here'-» had verklaard in een binnen kort te Mouden buitengewone algemene vergadert g voorstel te doen de R. v. C. met enkele leden uit de aandeelhouders Uit te breiden, Ingetrokken. De president-commissaris, de heer a. van Brero noemde het een zeer merk waardig feit, dat juist op de datum van publicatie van het emissie-prospectus cp 8 Febr. 1952 geheel onverwacht een daling - de V' toenprijzen intrad. Korte tijd later pas daling der grondstoffenprij zen i door, mede als een gevolg van ee>. (jélle concurrentie tussen de Ne derland',- m Belgische spinners. Voorts1 werd een order van ca- J 6.000.000 niet geëffectueerd. Pas in de laatste maan den van 1952 viel hierover de beslissing, dus enkele maanden nadat besloten was tot. uitkering van een interim-dividend van 49c- Bovendien liep de omzet in de laatste maanden van het boekjaar terug met zes a zeven tpn per maand. Ook de Dr ir Groothoff, die 34 jaar lang de Staatsmijnen heeft gediend, werd op 5 Juli 1887 geboren te Manggar op Billiton (Nederlands Oost-Indië). Hij bezocht In Den Haag de lagere school en de Hogere Burgerschool aan de Stadhouderslaan- Van 19051910 studeerde hij aan de Technische Hogeschool te Delft. De Billiton Mij legde beslag op de jonge ingenieur en zond hem voor de tijd van 6 jaar naar Billiton. In 1916 kwam hij naar Nederland terug om te promoveren tut doctor in de technische wetenschappen op het proefschrift „Primaire tinerts-afzet tingen van Billiton". In 1917. dus nog steeds in volle oorlogs tijd, ging hij terug naar Billiton, waar hij na een reis van 3 maanden om de Kaap arriveerde. Spoedig trad hij in staats dienst op Banka als ingenieur, belast met het erts-geologisch onderzoek op Banka. In April 1918 vertrok hij definitief naar Nederland. Op een geologische excursie in Zuid- Limburg, welke onder leiding stond van prof. Molengraaff, met wiens dochter dr Groothoff intussen getrouwd was, werd zijn aandacht getrokken doo'r het Staats- mijnbedrijf, dat toen zijn vleugels wijd begon uit te slaan. Een sollicitatie volgde en op 6 Januari 1919 deed dr Groothoff zijn intrede in het bedrijf der Staats mijnen. Tot 1 Mei 1921 werkte hij op Staatsmijn Emma, eerst als adjunct ingenieur, daarna als ingenieur. Op ge noemde datum ging hij over in Algemene Dienst naar het Centraal Bureau. Dan volgt een reeks van snelle promo ties: 1 April 1922 ingenieur, tevens be- drijfsingenieur Staatsmijn Hendrik; 1 Mei 1923 hoofdingenieur in Algemene Dienst; 1 Januari 1924 hoofdbedrijfsingenieur. In deze leidende functies kwamen de persoonlijke karaktertrekken van de heer Groothoff voortdurend tot uitdrukking, voornamelijk zijn opvattingen over de verhouding tussen werknemers en werk gevers in het mijnbedrijf, die voor die tijd waarlijk revolutionnair mochten heten. Zijn opvattingen over de organisatie van het bedrijf berustten op de erkenning van de menselijke waarde van de werkers in het bedrijf en op de absolute noodzaak van een innige samenwerking der be- drjjfsleden onderling- Op 15 April 1937 werd hij benoemd tot directeur der staatsmijnen. Tot aan de oorlog beleefde het mijnbedrijf een sterke groei na de tijd van depressie in de eer ste jaren dertig. De bezetting bracht nieuwe moeilijk heden van geheel andere aard. Zijn on miskenbare vaderlandse gezindheid leid de tot zijn arrestatie door de Duitse poli tie op 1 April 1943. Dr Groothoff werd naar de strafgevangenis te Scheveningen. in de volksmond het „Oranje-Hotel", ge voerd en gevangen gehouden tot 8 Sep tember 1943. Nauwelijks was hij vrij ge laten of hij werd opnieuw gearresteerd en als gijzelaar naar St. Michiels-Gestel gebracht. Op 11 November 1943 kon hij dit kamp verlaten. Op 18 September 1944, daags na de nuari vijf Zaterdagen voorkwamen en In Februari slechts vier. Een juister over zicht wordt daarom verkregen indien d'i gegevens over Februari j.I. worden ver geleken met die over de corresponderende maand in 1952. Deze laatste vergelijking wijst uit. dat de omzetten in levensmiddelen in het al gemeen geen wijzigingen van betekenis hebben ondergaaji.'Alleen in het bakkers bedrijf daalde de omzet met 4 pet, hetgeen moet worden toegeschreven aan de ver minderde verkoop van gebak c.d. Van grotere betekenis waren de gevolgen voor de omzetten in duurzame consump tiegoederen en genotmiddelen, waar vooral de verkoop van artikelen met een min of meer luxe karakter een aanzienlijke terug slag ondervond. In de detailhandel in meubelen en aan verwante artikelen, die in glas, porselein, aardewerk en huishoudelijke artikelen en in die in textiel bedroeg de omzetvermin- dering t.o.v. Februari 19-52 resp. 15 pet, 12 pet en 8 pet. In geld zal naar schatting in de laatstgenoemde branche een daling zijn genoteerd van 7.5 tot 10 millioen. terwijl dit voor de andere twee branches tezamen ca 3 millioen heeft bedragen. Met betrekking tot het omzetverloop in genotmiddelen kan worden opgemerkt, dat in de parfumeriewinkels, de slijterijen en de choeolateriebedrijven de Februari-om- zetten in 1953 resp. 14 pet, 13 pet en 13 pet lager waren dan die in 1952. terwijl in het banketbakkersbedrijf en in de siga renwinkels een omzetdaling is ingetreden van resp. 7 pet cn 9 pet. Voor de detail handel in tabak wordt de omvang van deze omzetvermindering geschat op ca 3 millioen en voor de detailhandel in alcaholhoudende en alcoholvrije dranken op ruim 1 millioen. Gelijk vermeld kan aan de hand van de beschikbare omzetgegevens over één i maand nog geenszins een volledig beeld worden verkregen van de gevolgen, welke de watersnood heeft gehad op het omzet verloop in het midden- en kleinbedrijf. Naar schatting is het totale bedrag, dat in Februari j.I. in de detailhandel is om gezet 20 tot 25 millioen lager dan dat in Februari 1952. Uit het bovenstaande blijkt, dat de ramp de omzetontwikkeling in verscheidene branches in aanzienlijke mate nadelig heeft beïnvloed, doch dat de invloed van de watersnood op de detailhandelsomzet ten niet moet worden overschat. DR IR CH. TH. GROOTHOFF snelle promoties bevrijding van Heerlen, hervatte hij zijn werkzaamheden als directeur der Staats mijnen. Op 8 Juni 1945 werd hij benoemd tot beheerder van de Nederlandse Steenko lenmijnen, welke functie hij uitoefende tot aan de opheffing van het beheer op 31 December 1948. Tot president-directeur van de Staatsmijnen werd hij benoemd met ingang van 1 Februari 1947. Het provinciaal bestunr van Gelderland heeft het gemeentebestuur van Ermelo in overweging gegeven 't genomen raads besluit tot bouw van een nieuw gemeente huis in Ermelo in te trekken. Ged. Staten achten de bouw van een nieuw gemeentehuis niet verantwoord als de gemeente Ermelo niet wordt gesplitst in de gemeenten Ermelo en Nunspeet. Uit een uit Den Haag op het gemeente huis te Nunspeet ontvangen bericht is echter gebleken dat is afgezien van deze gemeentesplitsing. In 1818 werd de gemeente Ermelo ge vormd en omdat Nunspeet toen belang rijker was dan Ermelo werd de zetel der gemeente gevestigd in Nunspeet, dat op een afstand van 15 kilometer van Ermelo ligt. De kwestie tot splitsing der gemeente jubileert dit jaar. Drie kwart eeuw ge leden namelijk bereikte Den Haag voor het eerst een dergelijk verzoek. De splitsing der gemeente schijnt even als in het verleden ook thans weer te zijn afgestuit op de financiële consequenties. Het Haagse uitbreidingsplan Bouwlust- Vredcrust Oosl. dat een deel van het her ziene plan-Escamppolder uitmaakt, is 1111 door B. en IV. aan de Haagse Raad ter goedkeuring voorgelegd. In eerste aanleg kan het op 6060 woningen worden gesteld, waarvan 365 eengezinshuizen (6'/i), 870 woningen in drie lagen (14.4V.). 4610 wo ningen in vier lagen (76.1'/«> en 215 wonin gen in zes of meer lagen (3.5Krijgt van de ongeveer 225 winkels, welke het plan kan bevatten, de helft tevens een woning, dan zal het totaal aantal woningen rond 6200 bedragen. Bij een gemiddelde woningbezetting van 3.7 personen betekent dit een bevolking van 23.000 zielen. In de wijk Vrederust is bovendien een tweetal terreinen op genomen voor gebouwen waarin bejaarde echtparen of alleenwonende personen kun nen worden gehuisvest. Een achttal andere terreinen is aangewezen voor openbare es bijzondere gebouwen; ook is er de nodige ruimte gereserveerd voor scholen, sport en speelterreinen. Naast scholenbouw in complexen is gerekend op de bouw van enkele afzonderlijke scholen, terwijl even eens de nevengebouwen bij de kerken voor onderwijsdoeleinden kunnen worden ge bezigd. In de groenstrook, welke het plan in tweeën deelt, is een groot terrein opgeno men, bestemd voor gebouwen ten behoeve van de volksgezondheid: een ziekenhuis, een „natuurbad" of een openiuchtschool. Behalve dat 125 bedrijfsruimten kunnen worden gemaakt op de begane grond der daarvoor aangewezen bouwstroken, is in Bouwlust nog een gedeelte bestemd voor een bedrijfsgebouw van 2 bouwlagen. Het plan, dat een oppervlakte van ruim 121 ha beslaat, is gelegen ten Zuidwesten van de Dedemsvaartweg, aansluitend bij het om- vangrjjke uitbreidingsplan Morgenstond. 99 (Van onze correspondent). LONDEN, Maandag DE KLACHT is algemeen en men hoort haar overal- de Engelsen werken niet hard genoeg. Sinds het einde van de oorlog dringt de Britse regering regelmatig op de ver hoging der nationale productie aan, doch al haar beroepen op het publiek schijnen weinig te helpen. Leuzen als „exporteren of creperen" en „grotere welvaart door verhoogde productie" bezitten door hun veelvuldig gebruik geen enkele aantrekkingskracht meer. Er is een zekere slapheid en luste loosheid onder de Engelse arbeiders te constateren, door de bedrijfsleider van een grote fabriek onlangs als volgt opgesomd: „De meeste Britse werknemers geven twee-derde van wat ze kunnen preste ren; de rest beschou- wen ze als privé- bezit". Men kan niet alleen dagelijks horen of le zen, dat de Engelsen te langzaam werken en te weinig interesse voor hun arbeid heb ben, men kan dit ook telkenmale zien. Op 'n bouwerij bijv., die we anderhalf jaar lang elke dag moesten passeren, stond de helft van de arbeiders altijd te lanterfanten. Wegwerkers, vooral degenen, die de wegen in de buiten buurten moesten herstellen, ver knoeien een groot gedeelte van hun tijd met het bakken van eitjes (sinds korte tijd gederantsoeneerd), het zet ten van thee, het draaien van siga retten en het brandend houden van kacheltjes. En de straatveger bij ons in de buurt heeft eindelijk een plekje gevonden, waar hij rustig kan zitten dutten, zonder iemand aanstoot te geven. Van de apathie en het gebrek aan plichtgevoel van vele Britse werk nemers zouden we nog tientallen voorbeelden kunnen geven. Een van onze vrienden zag de schilders, die met z'n huis bezig waren, languit in de tuin liggen, direct nadat de baas was geweest. En in een fabriek even buiten Londen vertraagden een paar arbeiders zelfs een machine, omdat ze vonden, dat ze te hard moesten werken. Wat zijn de oorzaken van deze lusteloze en voor het land zo schade lijke houding, die allerwegen in de Britse arbeiderswereld te constateren valt? Bij de beantwoording van deze vraag moet met een complex van problemen rekening worden gehou den. Sommige zijn van historische en sociale aard; andere dragen een psychologisch karakter. DE HUIDIGE onzekerheid over de toekomst werkt wel als de zwaarste rem op de opvoering der Engelse productie. De depressie in de textielindustrie in Lancashire, het overschakelen van verschillende fabrieken naar de wapenproductie en de rantsoenering van werktijd in een aantal grote bedrijven, doen 't spook beeld der werkloosheid opnieuw voor de ogen van de Britse arbeiders dan sen. Honderdduizenden werknemers, in het bijzonder degenen, die in de dertiger jaren grimmige tijden heb ben beleefd, zijn bevreesd, dat ze zichzelf en anderen zullen ruïneren, als ze een grotere arbeidsprestatie levéren. „Jezelf uit een baan wer ken", is een term, die tegenwoordig maar al te vaak in Groot-Brittannië wordt gehoord. Het hoog ontwikkeld saamhorig heidsgevoel der Britse arbeiders stammend uit de tijd van sociale mis toestanden en tegenwoordig tot In het belachelijke doorgevoerd is een andere factor, die een hogere pro ductiviteit in de weg staat. Iemand, die, om welke reden ook. harder werkt dan anderen, wordt als een paria beschouwd en dikwijls rust men niet, voordat dit „buitenbeentje" er uit is gewerkt. De langzaam wer kende arbeider is meer populair on der zijn maats dan de hard werkende collega, want het gevaar bestaat, dat de ondernemer de prestatie van de laatste als maatstaf jal nemen. Het gevolg van een en ander is, dat de mensen met 't minste morele plichts gevoel het werktempo aangeven De vrees voor verdere mechanisatie hangt nauw met deze hele zaak samen. In de gedachtengang van de meeste Engelse arbeiders zijn nieuwe machines minstens zo gevaarlijk als hard-werkende collega's. Beide cate gorieën zouden een ernstige bedrei ging voor de werkvoorziening vor men, één van de grote pilaren, waar op de welvaartsstaat rust. De Britse werknemer is voorts met een lagere levensstandaard tevreden dan b.v. zijn Amerikaanse tegenhan ger. Hij stelt zich een niet moeilijk te bereiken minimum en heeft voor de rest weinig ambities. Zijn vrouw spoort hem meestal niet aan meer geld te verdienen. De ijskast van mr X o, welk een luxe in dit land en de auto van mr Y laat haar Siberisch koud. Last nog least wordt al 't particuliere initia- tief van de Engelse arbeider verstikt door de topzware en overgeorganiseerde vakverenigingen. De vakorganisaties hebben al zijn doen en laten aan ban den gelegd en als hij zich niet aan de letter der geldende regels houdt, loopt hij kans z'n lidmaatschapskaart en z'n baan te verliezen. Tientallen Engelse vakbondsleiders schijnen nog met hun geest in de vorige eeuw te leven en absoluut geen oog "Voor de veranderde omstandigheden te heb ben. Een voorbeeld? Een chauffeur van het genationaliseerde wegtransport wezen werd nog niet zo lang geleden tot vijftig gulden boete veroordeeld, omdat hij op zekere dag drie uur te lang achter het stuur had gezeten. Of de man al aanvoerde, dat hij door de mist was opgehouden en z'n wagen naar de garage wilde brengen, niets vermocht de harten der heren vak- hondbestuurders te vermurwen. Er was geïnsinueerd, dat de chauffeur een wit voetje bij de baas had willen halen en daarmee was z'n lot on herroepelijk bezegeld. Vele Engelse kranten hebben zich de laatste weken afgevraagd, wat de chauffeur die door de almachtige vakbond uit z'n baan werd gedrukt, omdat hij de opgelegde boete niet wilde betalen had moeten doen, toen z'n tijd om was. Uit z'n wagen stappen en naar huis lopen? In het dichtsbijzijnde plaatsje een hotel ne men misschien? In principe komt het standpunt van de vakbond hierop neer, dat een man, die z'n maat uit een put naar boven hijst het touw moet laten schieten, als hij plotseling ontdekt, dat z'n werktijd vijf minuten geleden verstreken is. Representatief is dit voorbeeld na tuurlijk niet; het is een uitwas. Maar het is en blijft een betreurenswaardig feit, dat vrijwel niemand in Enge land mag overwerken, als de vakbon den er geen toestemming voor ver lenen. En nog betreurenswaardiger is misschien, dat deze toestemming vaak onthouden wordt, hoe graag de be trokken personen er ook iets bij wil len verdienen. Overwerk de lezer zal het al wel begrepen hebben wordt ook al als een bedreiging van de werkvoorziening beschouwd De zestig Engelse productiviteits- teams, welke in de loop der afgelopen jaren over de werkmethoden in Amerika hebben gerapporteerd, zul len weinig van hun aanbevelingen kunnen verwachten, als de geestes houding van het grootste gedeelte der Britse arbeiders niet spoedig ver andert. Het feit, dat er reeds twee jaar 'n hyper-moderne graanelevator in de Londense haven ligt, die de bootwerkers, uit vrees voor werk loosheid. niet wensen te gebruiken, bewijst duidelijk, dat het uitstekende werk van deze teams nog weinig vruchten heeft afgeworpen. Met ingang van Woensdag 8 April a.s. zullen de beperkingen, die op de interna tionale spoorlijnen naar Duitsland waren ingevoerd tengevolge van de overstro mingsramp, worden opgeheven. Met ingang van die datum gaat de trein van Zuid-Duitsland (D 253) die tot dusver over Utrecht heeft gereden, weer over Eindhoven via Tilburg en Rotterdam D.P. naar Hoek van Holland. Ook de trein naar Zuid-Duitsland (D 254) zal op die datum van Hoek van Holland weer over Rotterdam en Tilburg rijden. Ditzelfde geldt eveneens voor de Rheingold-express van naar Bazel (D 163), die ook over Utrecht naar Hoek van Holland reed, alsmede voor de Rhein- pfeil-expres (D 9) die ruim twee maanden tot Eindhoven heeft gereden en op 8 April weer tot Hoek van Holland zal komen. Deze laatste twee expres-treinen in tegenovergestelde richting, dus de Rheingold (D 254) en de Rheinpfeil (D 10) naar Duitsland, zullen met ingang van 9 April a.s. eveneens van Hoek van Holland naar West-Duitsland vertrekken. Gisteren keerde de „Sibajak' terug uit Indonesië met ongeveer 550 passagiers. Een partij kleding en textiel, door het Rode Kruis in Nieuw-Zeeland geschon ken voor de slachtoffers van de waters nood, is linea recta naar Klundert ver voerd. Op zee was een van de passagiers over leden, n.l. de 76-jarige gepensionneerde wachtmeester van de KNIL, H. van Wely, die 50 jaar onafgebroken in Indonesië had doorgebracht. Ter hoogte van Malta was hem een zeemansgraf bereid. Maar een nieuwe wereldburgeres kwam het aantal passagiers weer completeren. De pasgeboren baby en haar mama, mevr. C. Rassenberg-de Vries, zijn per zieken auto naar een verpleeginrichting in Den Haag vervoerd. Op de heenreis, toen de „Sibajak" emi granten naar Australië bracht. was er een collecte gehouden voor de slachtoffers van de watersnoodramp. Eerste op brengst 200. De gezagvoerder, de heer F. de Jong. sprong toen voor de scheeps- microfoon en hield een toespraak, klin kend als een heel carillon, met als ten- denz 200, dat is te weinig. Het liep uitnemend, want de 200 werden 10.000. Tachtig colli, tezamen inhoudende ruim 23.000 kg thee, zijn Zondag met het Neder landse m.s. „Bree Helle" te Rotter dam aangekomen, een geschenk van de regering van Pakistan ten be hoeve van de slachtoffers van de watersnood. Maandag is dit geschenk in loods A van „Korte Vaart" aan de Merwehaven officieel overgedragen door de zaakgelastigde van Pakistan de heer L. Bokhari en namens onze regering in ontvangst genomen door mr P. J. de Kan ter, sous-chef directie algemene zaken van het ministerie van Buitenlandse ijaken. Wegens het uitvoeren van werkzaam heden zal de autosnelweg Arnhem—Nij megen, tussen Elden en Lent, van 1 tot 15 April a.s. voor het doorgaande verkeer in de richting Nijmegen afgesloten zijn op werkdagen van 7 tot 18 uur. Het verkeer van Arnhem naar Nijmegen moet de oude rijksweg Elden—Eist—Lent volgen, welke omleidingsroute door borden is aangege ven. Van Nijmegen naar Arnhem kan het verkeer dus wel de autosnelweg volgen. (Van onze correspondent) Woensdag a.s. zal de heer M. S. Kam- minga aan de rijksuniversiteit te Leiden ter verkrijging van de doctorsgraad in de rechtsgeleerdheid een proefschrift verde digen, dat getiteld is: „The aircraft com mander in commercial air transportation". In het proefschrift wordt betoogd, dat de gezagvoerder van een luchtvaartuig zich aan het hoofd geplaatst ziet van een welis waar kleine, doch betrekkelijk geisoleerde gemeenschap, die zich in kort tijdsbestek onder verschillende jurisdicties kan ver plaatsen. Anders dan de scheepskapitein ontbeert de gezagvoerder van een lucht vaartuig een nauwkeurig omlijnde status. De promovendus gaat dan na welke posi tie de gezagvoerder in het huidige Neder landse recht inneemt en komt dan tot de conclusie, dat de status van een gezag voerder van een luchtvaartuig vele leem ten en onzekerheden bevat en dat zijn po sitie niet alleen in letterlijke zin vaak „zwevende" is. Zo is bijvoorbeeld de onafhankelijkheid van de gezagvoerder aanmerkelijk verminderd door de ontwik keling van de telecommunicatiemiddelen, welke tijdens de vlucht een voortdurende verbinding met instanties op de grond mo gelijk maken. De vraag of de gezagvoerder verplicht is instructies van de grond op te volgen, is vooral van belang als hij zich gesteld ziet voor de beslissing, bij ongun stige weersomstandigheden een landing al dan niet uit te voeren. Indien men een luchtvaartuig tijdens de vlucht met de zich er in bevindende per sonen en zaken als een tijdelijk uit de samenleving gelichte kleine gemeenschap beschouwt,-is het duidelijk, dat deze ge meenschap een internationaal geldende wettelijke regeling behoeft. Bij beschikking van de ministers van Jusm.e. van Financiën, van Economi sche Zaken, van Landbouw, Visserij en voedselvoorziening en van Overzeese Ruksdelen is aan prof dr M. J H. Smeets te 's-Gravenhage, op z(jn ver zoek, met ingang van 1 April i953 eer vol ontslag verleend als regeringscom missaris bij het Nederlandse Beheers instituut, met dankbetuiging voor de als zodanig bewezen diensten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 9