a Duiven geen gecamoufleerde projectielen? Europa's zelfbehoud eist meer dan militaire pijlers BESCHERMING BEVOLKING Watersnoodzegels gaven bate van anderhalf millioen Eisenhower: „We moeten het proberen...'' Gestoorde Haarlemmers boos op gemeentebestuur 1 GASPRIJS wordt VERHOOGD DAGBLAD1 VOOR SCHIEDAM tEN^OMSTREKEN* Zegelverkoop wees uitclat jeugd nog geestdrift bezit T ernauwernood van de dood gered Weer een millioen er bij W V.s. en Frankrijk aanvaarden Sovjet- uitnodiging Moskou zendt oorlogsschip Vrijdag 3 April 1953 weerbericht „Het is volbracht" Keukentrein met enorme capaciteit Jeugd bracht 850.000 bij elkaar K. P. houdt eenheids congres Nieuwe Oostenrijkse regering beëdigd Krijgt Bohlen een boodschap mee voor Malenkof? 5 Muzikale steen des aanstoots Lichtstad te luidruchtig? Maximum één cent per kub. meter Geen Paasverloven in Kenia En herdenkt dr Schaep man Twee jongens onder zand bedolven Hammarskjoeld's beëdiging t" Ter opluistering van Britse vlootschouw Geen mausoleum De weer verwachting van het K.N.M.I., geldig an Vrijdagavond tot Zaterdagavond, luidt: Overwegend zwaar bewolkt met nu eh dan regen. Meest matige wind tussen Zuid en West. Vrij koud. Vrijdag 3 April: Zon op 6.11 uur, onder 19.17 uur. Maan op 0.00 uur, onder 7.03 uur. SCH IE DAMSCH E GDORANT Lawine van vredelievendheid HET BEELD, dat de wereld op het ge bied van de grote, internationale Politiek momenteel vertoont, is zo liiïemd en zonderling, dat niemand eigen- JUK precies weet, waar men aan toe is. Merkwaardig echter is, dat naarmate de Russen meer voorstellen en suggesties doen, het in brede kringen aanvankelijk bijna ongetemperde optimisme voorzich tiger vormen gaat aannemen. Is die lawine van vredelievendheid werkelijk echt en eerlijk bedoeld?, wat zal er aan daden uit deze woorden komen? Gedeeltelijk gaat achter deze ietwat ge reserveerde houding het in het verleden volkomen gerechtvaardigde wantrouwen Schuil. Moskou heeft zovele vredesduiven Opgelaten, welke slechts gecamoufleerde, uit het Kremlin geleide projectielen in de koude oorlog bleken te zijn, dat men, overigens niet zonder reden, huiverig staat ook tegenover alles, wat men de laatste weken, maar vooral de laatste dagen vol verbijstering ziet gebeuren. Zo js het begrijpelijk, dat de verantwoorde lijke staatslieden, die de mogelijkheid van ean rustiger periode nooit zouden mogen ^rijdelen, in ernstig nadenken zijn ver doken en van hun overwegingen'in hun "Penbare verklaringen met de grootste ge reserveerdheid gewag maken. Vooral de Amerikaanse pers wijst er °P. dat de sovjet-politiek perioden van tiidtUimig voorwaarts dringen, maar ook leid0' welke meer op een terugtocht d n. heeft gekend. Op zich bewijst een than! ljke opmerking natuurlijk niet, dat erhe door het Kremlin alleen een tacti- 11 ïet wordt ondernomen; dat men biet zand-in-de-ogen-strooierij te ht, eft- WeI is de eis volkomen ge- eiiv ardigd, dat nu op de voorstellen en s sgesties daden moeten volgen; dat de wap-nstiistand Qp Korea en straks de vrede in het Verre Oosten niet langer door communistische elementen mogen worden gesaboteerd, ]yaar VOoral is het noodzake lijk, dal Oostenrijk eindelijk een redelijk staatsverdrag krijgtmen voelt in de meeste beschouwingen aan, dat dit de twee Srote problemen zijn, waaraan men de Oprechte vredeswil van de Sovjet-Unie kan en wil toetsen. Twee problemen ook, welke in hun voor bereiding reecjs zover zijn gevorderd, dat zij binnen betrekkelijk korte tijd tot- een definitief resultaat kunnen worden ge- bracht. Wat met de ontwapening zeker niet het geval is. Het zou al heel veel zijn J als deze aangelegenheid eindelij!.: op gang zou kunnen worden gebracht. We weten uit het verleden, uit de jaren van de Vol kenbond, hoe geweldig ingewikkeld de kwestie van een gelijktijdige, evenredige, gecontroleerde ontwapening is. Hét is lang niet altijd kwade wil geweest, welke alle ontwapeningsconferenties heeft doen mis lukken, al moet men toegeven, dat machtsbegeerte daarbij een grote rol heeft gespeeld. Maar het was toch ook in sterke mate de technische kant van de kwestie, welke onophoudelijk de ernstigste belem meringen opwierp. Dat zal ook nu weer het geval zijn; waarbij nog komt, dat het wederzijdse wantrouwen thans nog veel groter en in een aantal landen veel mas saler is dan in de tussenoorlogse periode. WAPENSTILSTAND OF PAUZE, schrijft een Frans blad, er bestaat in elk geval kans op een flinke ontspanning voor enige of misschien zelfs voor geruime tijd. We verheugen er ons over, dat op deze woorden de ernstige waarschuwing volgt om niet te denken, dat de Europese integratie daardoor doel loos wordt; integendeel, zij blijft even noodzakelijk als in de tijden van hoog spanning. En deze gedachte wordt alom krachtig geaccentueerd, juist omdat het een ervaringsgegeven is, dat de democra tische landen, als er geen direct gevaar meer dreigt, de neiging vertonen van ver- VREDE, I slapping in hun streven naar zelfbehoud. Hiertegenover moet men toch wel heel duidelijk stellen, dat zelfs voor het geval de Russische bedoelingen volkomen eer lijk ëiV< oprecht bedoeld zijn, ook als zij duurzaamheid blijken te bezitten, hei Westen zich militair sterk zal moeten maken, d.w.z. dat de Noordatlantische Verdragsorganisatie onverzwakt en onbe perkt zal moeten doorwerken. Verminde ring der bewapening zal slechts mogelijk zijn, als een ontwapeningsconferentie in derdaad tot een succes zou worden. Want we leven nog steeds in een wereld, waai het recht alleen door de macht kan wor den gehandhaafd; er bestaat helaas nog geen algemeen geëerbiedigde internatio nale rechtsorde; eerst als deze er is, zou men er aan kunnen denken de legers tot het peil, nodig voor de nationale hand having der orde, te verminderen. Nog dringender noodzakelijk is het het werk van de Europese integratie met alle kracht voort te zetten. De idee van een Europese federatie is krachtig voort gestuwd onder de geweldige druk van de angst voor een Russische agressie. Maar de werkelijke beweegredenen, welke de echte federalisten voortdrijven, liggen op een veel hoger niveau. We hebben vooral de militaire bedreiging gevoeld; we zijn ons alleen deze bewust geworden. Maar als we onze Westerse cultuur en bescha ving als een kostbaar goed beschouwen en ze zijn het inderdaad dan moeten we deze handhaven naast de andere grote culturen. Dat is een eis van Europees zelfbehoud, onverschillig of we een mili taire agressie vrezen of niet. We weten niet, of de internationale ont spanning. welke voorlopig nog slechts psychologisch is ingetreden, duurzaam zal zijn; we kunnen het slechts hopen; zeker echter is, dat als we niet waakzaam zijn, ons gehele cultuurbezit in gevaar zal komen. Dit kunnen we slechts veilig stellen, als we over alle nationale geschil punten heen ons gemeenschappelijk Euro pees bezit voordurend in het oog houden. (Van onze Amsterdamse redactie!. Bij de firma Stork en Co te Amsterdam is onlangs een gehele keukencombinatie Men heeft geraamd dat de Bescherming gefabriceerd, die in de meest kritieke Bevolking voor een efficiënte werkwijze omstandigheden haar werk kan verrichten. Deze keukentrein bestaat uit 8 wagens- 200.000 vrijwilligers nodig heeft. Nu heeft zij met de werving, die alom in den lande wordt gehouden, behalve in de drie grote steden, Amsterdam, Rotterdam en Den Haag, waar op 13 April wordt begonnen, reeds 91.068 vrijwilligers bij elkaar, het geen 55 pet van het totaal is. Behalve deze ..persoonlijke" successen wordt er ook hard gewerkt aan de voor ziening van het noodzakelijke materiaal. Gisteren is bij het hoofdbestuur van Neher, directeur-generaal van de p t T {j® P.T.T. in Den Haag het geld, dat is Watnengekomen door de verkoop van de het e/s,\oodpostzegels, aan het bestuur van Nationaal Rampenfonds overgedragen, drie ®eze verkoop is in noofdzaak door Iands^ate*orieën meeSewerkt: de Neder- actie schooljeugd (.>5.000 kinderen), de genaaniHité s v00r de verko°P van de zo- het pers kinder- en zomerpostzegels en del van ®e' van dc PT;.T" a door mid- Steden in ®n 'iidend postkantoor, dat vele aieu "1 Bh. J Uenfi hoio.Li °ns land heeft bezocht. Aan het begin van de kleine plechtig heid deden tvVee leer|ingen van een Am sterdamse U.L.o..school, Rini Hagclaar en eanne van Beek, als representanten van de Nederlandse schooljeugd aan de heer De Nederlandse duinen zijn als gevolg van de watersnoodramp ernstig beschadigd Grote stukken duin zijn weggeslagen, terwijl de n< Inplanten op Vete plaatsen l?taal zijn verdwenen: Men is „i*»s bezig met het inplanten van stuilVe helm. teneinde sandver- Camln!J tegen te paan. Tussen de ,-rdvin en Den Helder, waar Jr°otstc schade werd aan gericht. mededeling dat de gezamenlijke jeugd- acties een bedrag van 848.000 hebben op geleverd. Deze jeugdacties waren voorbereid en uitgevoerd onder leiding van de A.N.O.f., de Algemene Nederlandse Onderwijzers federatie, namens welke organisatie eerst door de heer J. Lootsma het woord was gevoerd. De heer Neher maakte daarna bekend, dat de verkoop der zegels in totaal een ------ bedrag van anderhalf millioen gulden had ie v0°5f"aar de K-v-p- me" opgeleverd. Dit wil dus zeggen dat 15 degedeald, dat dit jaar^ een partijcongres twee kookwagens uitgerust met vier kook- ketels van 400 liter elk, twee spoelwagens, voor het schoonmaken van aardappelen, groenten, gamellen enz., een vleeswagen, een waterzuiveriugswagen, een wagen voor stroomopwekking en last not least als een teken des tijds: een administratie wagen. De „trein" heeft een capaciteit van 1600 liter per uur, zodat zij per etmaal ongeveer 40.000 liter kan produceren. Voor het werk heeft men 60 man perso neel nodig een dag- en een nachtploeg waarvan slechts een gedeelte deskundig hoeft te zijn. In totaal zullen drie van deze treinen door de regering ten behoeve van de B.B. worden aangekocht, terwijl de exploitatie daarvan door het ministerie van Landbouw, Veeteelt en Voedselvoor ziening ter hand wordt genomen. Groot gebruik is er gemaakt van lopende banden. Jacobsladders e.d. om een zo snel mogelijke productie te verkrijgen. Het grote probleem wordt gevormd door de gamellen. Men weet niet precies hoeveel j er nodig zijn, hoe men ze moet vervoeren enz. enz., doch binnenkort zal ook daar wel een oplossing voor worden gevonden. B'.i de Schaepmanherdenking in Tubber. Een 14-jarige Hilversumse jongen, Hen- ny Zwetsloot, is Donderdag toen hjj met zijn broertje in een zandkuil speelde op wonderlijke wijze voor de dood bespaard gebleven. HÜ was namelijk plotseling waarschijnlijk doordat hij de zijkant van de kuil uitgroef onder een metersdikke zandlaag bedolven. De jongen was echter zo terecht gekomen dat zijn hoofd op een arm lag. Hierdoor was onder de mond lucht vrijgebleven, waardoor de jongen nog kon ademhalen. Zijn broertje was eveneens d°or het zand bedolven, maar was met zijn hoofd vrijgebleven. De jon gen riep in hevige angst om hulp, het geen gehoord werd doo. enige arbeiders, die onmiddellijk naderbij snelden en in ijl-iempo de zandlaag afgroeven zonder precies te weten waar het tweede slacht offer bedolven was. Een kwartier nadat hij in zijn precaire situatie terecht was ge komen werd Henny Zwetsloot uit het zand gehaald- Hij was bewusteloos en had een blauwe gelaatskleur. Na enige tijd kwam de hevig geschrokken jongen weer bij. Op wonderlijk! wijze was hij voor een verschrikkelijke dood gespaard gebleven. Het Nationaal Rampenfonds heeft tot gisteren een bedrag ontvangen van 94,1 niillioen gulden. Sinds Woensdag is er dus weer een millioen gulden bijgekomen. De leden van de nieuwe Oostenrijkse coalitie-regering onder kanselier Julius Raab zijn Donderdag door president Koerner beëindigd. Paneel van Cornells Engebrechtsz (14681533) uit het Rijksmuseum te Amsterdan. President Eisenhower heeft gisteren op zijn wekelijkse persconferentie herhaald, dat de Amerikaanse regering altjjd bereid y-w-.-...- is fot het aanvaarden van eerlijke Russi sche voorstellen om tot een vergelijk te komen. „Ondanks alle teleurstellingen in het verleden, moeten de Ver Staten elk communistisch vredesaanbod beschouwen als eerlijk gemeend, totdat het tegendeel is bewezen", aldus zeide de president letterlijk. Met vrijwel alle andere leiden de Westerse politici is Eisenhower het eens, dat het bereiken van overeenstem ming over de uitwisseling der zieke en gewonde krijgsgevangenen in Korea een eerste concrete aanwijzing >,ou zijn van"de goede wil der communisten. Eisenhower zeide te geloven, dat er wel „iets goeds" uit de huidige toestand zou kunnen voortkomen. Daarom dienen de Ver. Staten in de goede richting te streven. De president wilde géén commentaar leveren op de vraag of hij een persoonlijke boodschap zou zenden aan premier Malen kof door middel van de nieuwe Ameri kaanse ambassadeur in Moskou, Charles Bohlen, die binnenkort naar de Russische hoofdstad vertrekt. Eisenhower zeide, dat hij op zijn eerder op de dag gehouden bespreking mét Bohlen niet de mogelijk heid van een ontmoeting met Malenkof had besproken. A.F.P. meldt echter nader, dat de mees te der aanwezige correspondenten de in druk kregen, dat Eisenhower de nieuwe Amerikaanse ambassadeur in Moskou wel heeft belast met de een of andere bood schap voor het Kremlin. De president scheen namelijk even van zijn stuk ge bracht, toen een verslaggever hem hier naar vroeg. Amerikaanse geniesoldaten zijn begon nen bij Moensan een groot gebied in orde te maken voor de bouw van, naar men vermoedt, een doorgangskamp voor zieke en gewonde krijgsgevangen militairen der Ver. Naties. Een woordvoerder van de V.N. weigerde evenwel iets mee te delen om trent de bestemming van het kamp. Het is niet onmogelijk, dat de Zweed Hammarskjoeld reeds de volgende week Donderdag of Vrijdag zal worden beëdigd als secretaris-generaal van de Ver. Naties. Het plan bestaat namelijk om tegen Dinsdag a.s. de Algemene Ver gadering bijeen te roepen teneinde de aanbeveling van de Veiligheidsraad om Hammarskjoeld te benoemen tot opvol ger van Trygve Lie, in behandeling te nemen. De stemming zal geheim zijn. Men neemt als vaststaand aan, dat zij ten gunste van de Zweed zal uitvallen. Het is niet alles goud wat er blinkt bij de Haarlemse lichtfeesten, want in de eer ste plaats is men op het ogenblik bezig met prozaïsche herstelwerkzaamheden aan bestuur van de Spaarnestad reeds een kort geding aanhangig gemaakt, omdat be woners van het rustige, voorname Flora park zich door de feesten tezeer gestoord achten in hun rust. Het gaat hier om bezwaren tegen een eggen millioen zegels zijn verkocht. Bij deze op brengst moet nog een bedrag van 55.000 worden gevoegd door de verkoop van 127.500 eerste-dag omslagen. De directeur-generaal van de P.T.T. bracht dank aan alle medewerkers in en buiten het bedrijf, m het bijzonder aan de voorzitter van het werkcomité de neer T. van Houwehngen en aan het personeel van de Staatsdrukkerij. Symbolisch werd daarna door vertegenwoordigers van alle samenwerkende groeperingen de chèque van in totaal 1.555.000 overgedragen aan prof. dr P- R- Michael, waarnemend voor zitter van het Nationaal Rampenfonds, wiens woorden van grote erkentelijkheid de bijeenkomst besloten. zal worden gehouden waarvoor de'eenheid der katholieken op politiek terrein en de herdenking van dr Schaepman de achter gronden zullen vormen. Het presidium der K.V.P. heeft thans besloten dit congres te doen plaats vinden in Utrecht op 7 en 8 November a.s. Het zal worden gehouden in Tivoli, in dezelfde zaal, waar dr Schaepman in I897 er in slaagde de afgevaardigden van de toen nog niet in partijverband verenigde plaatselijke kiesverenigingen en provin ciale Bonden en Centrales van Kiesvereni gingen rond een program te verenigen. Dr Schaepman bracht hiermede de eenheid der katholieken op politiek terrein tot stand. Het massa-graf op het kerkhof te 's-Gravendeel, waarin de slaclvlotfers van j<Ie versieringen, die_ niet tegen weer en enorme zeildoeken vermaaktent, die op het F 1 vooral wind bestand bleken te zijn. en. „r-c.,.pid van Flnranarlr 4c- de watersnoodramp zijn herbegraven. z«r I In de tweede plaats is tegen het gemeente- Grote Vier'' weer aan een tafel He Sovjetrussisclie autoriteiten in Duitsland hebben, naar wij in een deel onzer editie van gisteren reeds meldden, de Ver. Staten en Frankrijk uitgenodigd, otn deel te nemen aan de Brits-Russische besprekingen over de veiligheid in de lucht boven Duitsland. Zowel Washington als Parijs hebben de uitnodiging aanvaard. In politieke kringen te Londen acht men bet niet onmogelijk, dat de Russische stap een eerste poging is om het vier-inogend- hedenbestuur over Duitsland te herstellen. Naar verluidt zullen de westelijke afge vaardigden naar de Berlijnse besprekin gen instructies krijgen om het gesprek op zuiver technisch niveau te houden. Po gingen van Moskou om te koi>vin her vatting der onderhandelingen over de Duitse kwestie zouden volgens de weste lijke mogendheden om te beginnen via diplomatieke kanalen moeten lopen. Omtrent het verloop, dat de Brits- Russische besprekingen, die Dinsdag j.l. zijn begonnen, tot dusverre hebben ge had, wordt een strikt stilzwijgen be waard. Tot dusver zijn er geen bijzon derheden over uitgelekt. De besprekin gen zijn voortgekomen uit een voorstel van generaal Tsjoeikof na het neer schieten van een viermotorige Britse bommenwerper boven de Brits-Russische zönegrens op 12 Maart. Het doel van de onderhandelingen is, een nieuw reglement voor de veiligheid boven Oost-Duitsland op te stellen. De bestaande bepalingen zijn vervat m een oorlog Is gesloten. De reglement"- kun nen slechts door een nieuwe overeen komst tussen de vier bezettende mogend heden in Duitsland veranderd worden Van gewoonlijk betrouwbare zijde is Donderdag te Londen vernomen, dat de Sovjelrussische regering de Britse uitnodiging, om deel te nemen aan de vlootschouw, welke ter gele genheid van de kroningsfeesten zal worden gehouden, heeft aanvaard. De Sovjet-Unie zal bij die gelegenheid een Russische oorlogsbodem naar Groot-Brittannië zenden. Door het inwerking treden van de Euro- heid krijgen deze prijs te verhogen is pese Kolen- en Staalgemeenschap wordt dc prijs van gaskolen hoger en bijgevolg ook de kostprijs van het gas. omdat de prijs van de cokes niet verandert. De verhoging voor de verbruiker wordt 1 cent per kub. meter. Maar waarschijnlijk zal dit niet overal zo zijn, zo schrijft minister Zijlstra in ee: brief aan de voorzitter van de Tweede Kamer. Het is mogelijk, dat het ene bedrijf de prijs ongewijzigd zal laten, terwijl andere weer de prijs verhogen. viermogendhedeno vereenkomst, die na de I Een beschikking, waarbij zij de bevoegd- eerstdaags te wachten. Omtrent de in- en uitvoer van kolen onder de vigueur van het E. G. K. S.- verdrag zal Nederland boven de reeds be staande cokesexport nog ca. 600.000 ton Nederlandse kolen exporteren. Uit de andere landen der gemeenschap zal Nederland een hoeveelheid van 3,8 a 4 millioen ton kolen kunnen kopen tegen de aldaar geldende maximumprijzen, terwijl uit derde landen niet meer dan 1,1 a 1,3 millioen ton kolen zal geïmporteerd be hoeven te worden. Tegen 1 Mei is er een uitvoerige nota van de minister aan de Staten-Generaal te verwachten over het kolenvraagstuk. grasveld van het Florapark is geplaatst en waar men, behalve de inwendige mens, ook zijn danskunst kan versterken. De muziek, die daarbij noodzakelijkerwijs ge maakt wordt, klinkt naar buiten door en deze symptomen van feestvieren zijn de bewoners van de omgeving zo onwelge vallig, dat zij de gemeente hebben ge dagvaard om haar te dwingen de tent op te ruimen en aldus een weliswaar als feestelijke factor bedoelde steen des aan stoots uit de weg te ruimen. Dit korte geding, waarvan Dinsdag de uitspraak zal rallen, heeft de standpunten der beide partijen duidelijk gemaakt. De omwonenden van de tent betreuren het. dat hun mooie Florapark ontsierd is en dat de avondstilte door dansmuziek wordt verscheurd. De gemeente betoogt, dat ook in andere delen van de stad be woners hinder kunnen hebben van open bare evenementen als markten en ker missen, doch dat het niet aangaat Haar lem geheel en al tot een mausoleum te maken, waar de rust van net graf heerst. Haarlem heeft te weinig restaurant-ruimte om vreemdelingendrukte op te vangen en een andere geschikte plaats om de tent te plaatsen was niet te vinden. Binnenkort komen bijvoorbeeld drieduizend Ameri kaanse soldaten op hun doortocht naar de Flora in Haarlem eten. en dat kan alleen in de tent. De eis, dat de tent zal wor den opgeruimd, zou de gemeente toch niet kunnen inwilligen, omdat zij niet de eigenaresse is. En tenslotte: het Florapark hoort aan de gemeente en zij kan er mee doen wat zij wil. Zo liggen de papieren van een der grote attracties der Haarlemse feesten en de feestelingen in dc lichtstad wachten in spanning op de uitslag van dit geding, ter wijl intusse.11 de dansmuziek ongestoord tussen de bomen van het Florapark ruist en de omwonenden gestoord er naar moe ten luisteren. De Paasverloven van troepen, politie en politiereservisten zijn in geheel Kenia ingetrokken met het oog op het gevaar voor terreuraanvallen van de Mau Mau. Er zijn reeds enkele grootscheepse acties tegen da leden van de Mau Mau uitge voerd, waarbij aan de zijde der terroris ten doden vielen. In het Noordel'jke deel van het Kiamboe-reservaat hpbben Kikoejoe-troepen 21 terroristen gedood en 3 gewond.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1