ZILVEREN DROMEN Vermindering Amerikaanse invoerbelemmeringen Goed Handwerk VAN ZWARTE TOT WITTE KOOLSTOF GARENS Staatsmijnen en A.K.U. vervaardigen Nederlandse nylon Het edel-ambacht is er springlevend Schoonhoven is niet enkel historie Plan voor volledige opstand in Kenia? Programma om tot evenwichtige handel te komen Twee verkeers ongelukken te Emmen „Amerikanen vrijlaten Expositie in Rotterdam Lendert de Listyge Een wonder van moderne alchemie voltrok zich Arabische conferentie ïitgesteld ZATERDAG 4 APRIL 1953 Barbarij uit het verleden „De Meiin steen PAGINA 12 Schoolmeisje en moeder na aanrijding overleden niet listig genoeg VERKOOP THEE-ONDERNEMING MARYWATTIE DAMESKOUSEN EN PARACHUTES Ons land blijft niet achter (Vieuwe bereidingsmethode Machtige bedrijven werken samen CENTRALE RAAD VOOR SOCIALE TANDHEELKUNDE .,V-XX in een oud stadje Het was er afgelopen Woensdag wat druk in het overigens zo rustige grove, zwarte steen itadje Schoonhoven. Van alle windstreken waren bezoekers naar het plaatsje °livier- van Noort' in de uiterste Oosthoek van de Krimpenerwaard gekomen om bij de her opening te zijn van het Edelambachtshuis, een vroegere synagoge, waarin nu een permanente tentoonstelling van de mooiste prodncten der typisch Schoonhovense industrie is ondergebracht. Staatssecretaris mr G. M. J. Veld kamp zelf hield een redevoering, opende de tentoonstelling en mocht met een prachtige zilveren sigarenaansteker naar huis teruggaan. Maar ook de overige bezoekers, die niet op een presentje werden onthaald, konden het in dit stadje best vinden. Op zichzelf ls een tocht door het nogal rijk gevarieer de polderland van de Krimpenerwaard al bijzonder prettig en als je dan aan het eind binnen de allervriendelijkste omhel zing van oude straatjes en een intiem binnenhaventje (met geschoren linden en sierlijke geveltjes afgezet) bent terecht gekomen, dan krijg je plotseling de smaak te pakken van rust, sierlijkheid en vrien delijke orde. die even sterk bij het stadje horen als bij het ambacht, dat daar be oefend wordt. Op het vroegere koor van de synagoge kun je de zilversmeden aan hun verfijnde bezigheden zien. Een van de drie vaklieden zaagt met geduld en pre cisie in een tot schaal gebogen zilveren plaat de figuren, die het geheel tot een sierlijke fruitmand zullen maken. Naast hem besteedt een jonge man eindeloos geduld aan filigrain-werk, dat tot broches wordt gecomponeerd door de derde, die het soldeerapparaat hanteert. Nobele vor men in vestzak-formaat groeien uit hun bedaarde handen, zilveren stripjes worden gelegd rond het fijnste zilverdraad tot een prachtig, meestal bloemvormig sieraad is ontstaan, waarin dan vaak nog een tegel- kleurige steen, afkomstig van de plateel- fabriek en blauw-beschilderd met een Hollands tafereeltje wordt gevat. Het is alles een zaak van rust, geduld en liefde voor het kleine en welgevormde, maar ook een zaak van gedegen vakmanschap. Maar daarvoor zorgt de Rijksvakschool, waar de aspirant edelsmeden een jarenlange op leiding doormaken. In het edelambacht- huis staan enkele werkstukken, die op deze school zijn gemaakt en het wordt de be zoeker terstond duidelijk, dat er met ernst op het edele metaal geoefend wordt. En als het oog dan verzadigd is van flonke rende dingetjes, van theelepels, borden, broches, schalen, doosjes, zilveren zeil schepen en zelfs prachtig geciseleerde duiven, dan valt er daar in het stadje nog zoveel te bewonderen, dat er minstens een dag in gaat zitten. Begin maar bij het veertiende-eeuwse raadhuis, dat ondanks de mislukte restau ratie nog altijd vol aantrekkelijkheden zit en ook wel wat griezeligheden bevat. Want tot het traditionele arsenaal van historische gebouwen, behoren nu een maal beulswerktuigen als knuppels en brandmerken en bovendien is er in de zetel van de Schoonhovense magistratuur nog de kruidenzak te vinden van de 71- jarige heks, die in de middeleeuwen werd geworgd en daarna verbrand. Een kring van steentjes voor het stadhuis, wijst nog de plek, waar het waarschijnlijk excen trieke vrouwtje zo onprettig aan haar eind is gekomen. Een mijnheer Bijier, die, om ons onbekende redenen, veroordeeld werd om zijn begrafenis levend te onder gaan, is wellicht meer indrukwekkend de dood tegemoet getreden, want op een gra vure, die kennelijk uit de vorige eeuw afkomstig is, stapt het heerschap met de allure van een opera-held (wij zouden zeggen tenor in zijn grafkuil, terwijl magistraten en beulen met een gepast respect bij dit koene staaltje van onver vaardheid toekijken. Zulke herinneringen hééft een oud stadje en het trekt er mis schien meer vreemdelingen mee, dan zijn grote broers, die in de laatste wereld oorlog de meest gruwelijke drama's heb ben meegemaakt. De middeleeuwen wa ren barbaars, hoe barbaars kun je rustig op je vacantie gaan overwegen bij een paar folter-instrumenten, die ongevaarlijk zijn, zolang ze in een raadhuis-ha] of in een stedelijk museum geëxposeerd liggen. Je vergeet daarbij even onze eeuw Precisie en geduld Dat doe je trouwens ook als je een wandeling maakt langs de haven in Schoonhoven. Elke andere stad zou zo'n verrukkelijk binnenwater waarschijnlijk „gracht" noemen, want het is een com plete vestzak-uitgave van een dergelijk water in Delft of Amsterdam en bij het vallen van de avond gaat ook hier het begin van Gorter's „De Mei" in je zin gen. De luiken van het oude waaggebouw met zijn kromme schoorspanten en opzij de Griekse pilaren, die ten enenmale niet bij dit stukje Hollandse timmerkunst ho ren, zijn gesloten, achter de vensters in de huizen wordt in de schemering gege ten en in de zware Ned. Hervormde Kerk valt een bleek licht door de hoge vensters. De gloed van de rode baksteen daarbinnen is met de dag bijna verstor ven en er is nog maar even gelegenheid om te zien hoe scheef de torenpijlers staan, hoe burgerlijk netjes de reformatie het élan van Gothische lijnen verstopt heeft achter op gezelligheid ingestelde betimmeringen en banken-tribunes. Een houten oxaal, dat nu tot Herenbank is verbouwd, toont nog juist zijn prachtige taferelen uit Christus' leven en ergens in het deel van de kerk, dat nog in de oor spronkelijke stijl is bewaard, laat zich de Op 1 April 1918 stapte Nel de keuken van ons ouderlijk huis bin nen. Om een hoekje van Vaders broekspijp stonden mijn broer en ik, neuzepeuterend naar haar te kijken. Het duurde niet lang of Nel had onze harten gewonnen. Zij vertelde ons sprookjes, leerde on-j spelletjes, deed ons schone broekjes aan en kwam ons met een geheimzinnig gezicht berichten dat we er „een zusje bygekregen" hadden. Dat heeft ze ons in de loop der jaren, vijf keer mogen zeggen. De laatste keer was het een teleurstelling om dat we veel liever een bok wilden hebben. Toen de zussen er eenmaal waren raakten mijn broer en ik op het tweede plan, bleef voor ons alleen nog het privilege van het „panne- tjes-uit-scharrelen" en later op Zon dagmorgen 't keteltje scheerwater. Voor de zussen stond er altijd hier of daar wel een schaaltje pudding of een beschuitje met kaas in een van de kasten. Nel overhoorde de katechismus- lessen en hielp met het breiwerk- Alle jongens, die ooit „vues" on mijn zussen hebben gehad zijn door hel gewikt en gewogen en menig knaapje heeft „de bons" gekregen nadat Nel verklaarde dat zij hem „niks voor ons" vond. Toen mijn oudste zus trouwde kon dat niet op Maandag omdat Nel dan „de was had". Al mijn zwagers hebben vroeger of later in een fles advocaat of boe renjongens hun dankbaarheid uitge drukt „voor de medewerking"die zij van Nel hadden ondervonden. Maar nog hoger in de glorie staan bij Nel onze kinderen, van wie zij met zorg en liefde een familie-album onderhoudt. Als de aardappelen zachtjes staan te pruttelen en de roastbeef zoetjes suddert, zet ze mijn dochtertje met twee nichtjes op haar brede schoot. Aan haar pan toffels nestelen zich vier of vijf kleine neefjes. Dan is de keuken een diep en donker ivoud.. Daar, bij het goot steenkastje zien ze het peperkoek huisje. Hansje en Grietje snoepen van de chocolade dakpannen en pulken tot ieders vermaak, aan de fondanten deurknop Ademloos volgen de peuters dit verhaal Ademloos staan mijn broer en ik over vaders gebogen rug naar Nel te kijken Vijf en dertig jaar zijn voorbij gevlogen Nel is Nel gebleven. SBBASTIAAN. bezien waaronder ,in zijn leven Capi- tein-Admiraal. ende Capitein-Generaal over de eerste vloot, die uit deze Neder landen door de Straat Magellanus de ge hele waereld heeft omgereyst", werd be graven. Van zijn scheepsgeschut zijn de klokken gegoten, die nu nog in de toren hangen. Maar Schoonhoven is niet alleen verle den. De oude ambachten hebben het aan zijn gegeven aan een hele reeks zilver- fabrieken, een glasblazerij en een plateel industrie en dat alles houdt in leven, wat anders alleen droom zou zijn. Uit documenten, die de politie in han den zjjn gevallen, zou blijken dat de Mau- Mau van plan is de volgende week in het gebied van Nairobi een volledige op stand te ontketenen. Tweede Paasdag of kort na Woensdag zou een eerste grote poging tot het aanstichten van ongere geldheden in Nairobi worden gedaan, ge paard gaande met demonstraties op an dere plaatsen, als afleidings-manoeuvres. De Britten hebben plannen opgesteld voor het nemen van tegenmaatregelen. De enige dagen uit Zuid-Rhodesia ge komen vier „Harvard"-vliegtuigen wor den gereed gemaakt voor optreden. Vrijdag hebben honderden militairen, politiemannen en reservisten een in heemse wijk van Nairobi doorzocht en de 7.000 inwoners ondervraagd. Bjjna 200 Kikoejoes werden aangehouden en terug gestuurd naar hun reservaat te Njeri, 330 ande-en naar het Emboe-reservaat. Drie honderd mannen werden vastgehouden voor nadere ondervraging. De voorzitter van de Amerikaanse Raad van de Internationale Kamer van Koop handel de heer Warren Pierson heeft in een toespraak vqor de Commonwealth Club te San Francisco een programma van vjjf punten ontvouwd voor een toekom stige Amerikaanse tariefpolitiek. Deze punten zijn de volgende: 1). Verdere verlaging van de Ameri kaanse invoerrechten. 2). Beperking van het gebruik van in voerquota door de V. S. 3). Vereenvoudiging van de Ameri kaanse douaneformaliteiten en eliminering van allerlei administratieve maatregelen van de douane. 4). De huidige -Luaneprocedure, waar door prohibitieve invoerrechten worden gecamoufleerd, door hen te baseren op de Amerikaanse marktprijs in plaats van op de buitenlandse verkoopprijs, moet wor den vervangen door een redelijke waarde ringsprocedure. 5). Herroeping van de „buy-American" wet en soortgelijke wetgeving, welke een belemmering vormen voor het kopen van buitenlandse producten door de Ameri kaanse regering. De heer Pierson verklaarde van me ning te z(jn, dat een redelijke verlaging van invoerrechten en een eliminering van verouderde handelsbarrières in het bui tenland een gevoel van vertrouwen in de doelmatigheid van dc Amerikaanse bui tenlandse economische politiek zouden opwekken. Indien dit bereikt zou worden, zou het gematigde programma, dat hjj heeft voorgesteld voldoende zjjn om even wicht op hoog niveau te bereiken tussen de Amerikaanse invoer en uitvoer, aldus Pierson. Evenzeer echter is nodig, dat de be vriende landen ook zelf hun zaken op orde brengen. De Europese landen zouden het gebruik van de beschikbare arbeidskrach ten moeten nagaan. Zij zouden moeten streven naar verbetering van productie methoden en van de productiviteit in het algemeen. Pierson noemde het Nederlandse plan voor een douane-unie voor geheel W. Europa een bemoedigende ontwikkeling en een voorbeeld, dat indien het plan tot uitvoering komt een herleving van de Europese economie met zich kan bren gen. Naar de mening van Pierson kan militaire en politieke integratie zo zeer noodzakelijk voor de verdediging va.i Europa slechts bereikt worden, tenzij een nauwere samenwerking op economisch gebied van de verschillende Europese landen wordt tot stand gebracht. Twee verkeersongevallen hebben Don derdag in Emmen twee slachtoffers ge- eist. Het eerste gebeurde aan het Ver lengde Oosterdiep te Bargercompascuum waarvan een van de tweelingdochters van de fam. B. nl. de 15-jarige H. het slacht offer werd. Zij keerde met haar zuster van de R.K.U.L.O.-school uit Eimmercom- pascuur naar huis terug. Bij de ouderlijke woning stak het meisje plotseling de weg over. Op dat moment was een Volkswagen uit Emmen het meisje tot op een afstand van drie meter genaderd, zodat een aan rijding niet meer was te voorkomen. In zeef ernstige toestand werd het slacht offer naar het Diaconessennuis te Emmen vervoerd, waar het kort na aankomst is overleden. Het tweede ongeluk gebeurde aan de Langestraat te Klazienaveen. Hiervan werd de 49-jarige mevrouw N. O.de B., moeder van vijf kinderen, het slachtoffer. De vrouw wilde de straat oversteken om een mandje met afval naar de kanaalkant te brengen. Op dat ogenblik naderde een Volkswagen uit Winschoten. Waarschijn lijk heeft de vrouw de auto niet opge merkt, omdat aan de kant van de straat een andere wagen stond geparkeerd. Me vrouw O. werd gegrepen en met een zware schedelbasisfractuur en een gebro ken been naar het Diaonessenhuis te Em men vervoerd, waar zij nog dezelfde dag is overleden. Leden van de Oostduitse Volkspolitie hebben Vrijdag drie Amerikanen twee mannen en een vrouw een uur en drie kwartier vastgehouden op de autoweg, die West-Berlijn met West-Duitsland verbindt. Een Russische officier, die door de volkspolitie was gewaarschuwd, gelastte onmiddellijk de drie Amerikanen en hun auto door te laten. Is het U ook al zo dikwijls opgevallen dat in historische romans waar intieme huiselijke taferelen beschreven worden we de boerenomgeving altijd gestotter d zien met een vrouw achter een spinnewiel en als het verhaal 'in adellijke kringen speelt de vrouw (zij wordt dan onmiddellijk vrouwestrijk en zet ach*ei een borduurraam zit? Vanachter deze bij uitstek vrouwelijk attributen, intrigeren zij, minnen zij, dromen zij en wachten zij. Het is daarom, dunkt me, ook met zo verbazingwekkend, dat toen de vrouw de mogelijkheid veroverd had om Z 'h meer „m de wereld" te ontplooien, zij breipennen, spinnewiel en borduurna ld m de steek het en daartoe in staat gesteld door de industriële ontwikkeling alles kant en klaar kocht onder de leuze „het kost geen tijd en minder geld Het hoeft geen betoog, dat ook nog andere factoren een rol hebben'gespeeld in deze ontwikkeling, maar een feit is, dat het handwerk dit werk dus van de handen waarvan in vroegere tijden zo menig stuk in de huishouding getuigenis aflegde, tot voor de laatste wereldoorlog in discrediet was geraakt en nog slechls hier en daar een kwijnend bestaan leidde of geheel in verval was gekomen Wii herinneren ons allemaal nog de Sint Bernardshond, op een zwart fond gebor duurd, en goed „er boven op liggend", die in menige huiskamer ons kwispel staartend aankeek met z'n droevige ogen of de bouquetten op dezelfde ondergrond met de realistisch-hardgroene bladeren Het is daarom een goed idee geweest °m' to{m de belangstelling voor het handwerk weer begon op te leven een stichting „Goed handwerk" in het leven te roepen. Deze stichting stelt zich ten doel het peil van het handwerk in Ne derland te verhogen en geeft daartoe adviezen, leent boeken uit en heeft ook cursussen en lezingen, die gevolgd kun nen worden door hen, die zich verder willen bekwamen. Een expositie van „Goed handwerk' in de Rotterdamse Kunstkring toonde ons wat er nu zo al de laatste jaren uit de handen van de Nederlandse vrouwen komt. Dat het handwerk niet altjjd be hoeft te balanceren tussen huisvlijt en een stukje kunst toonde onó weer eens de bekende Hildegard BromFischer met haar wandkleed, een Cecilia met goud bruine mantel op een blauwgroen fond omringd door engelen, de inzendingen van Ina Hooft, het tafereel van Sint Hubertus met het hert van G. Jacobs Hommes. Verder zagen we een erg leuke meetlap. Over de gehele lengte was hij in geljjke hokjes verdeeld en in ieder hokje In het stadje van de edel-ambach- ten mijmert het raadhuisje over de goede oude tijd, toen het nog spits boogvensters had. Onder de kap van het Waaggebouw (rechts boven) heeft men een mooi uit zicht op de gracht. Achter in de Schoonhovense Grote Kerk, waar oudtijds de armen en onaanzien- lijken werden begraven, kunt U de zerk aantreffen van Lendert de Listyge, die wel aanzienlijk was, maar toch op het plekje der vergetelheid, daar terzijde van de toren terechtkwam- Want als recht geaard organist zou hem een plaatsje in het koor zijn toegewezen, wanneer hij niet gestraft was voor de kennelijke teke nen van openbare dronkenschap, die deze muzikale middeleeuwer geregeld ver toonde. Blijkbaar was deze de Listyge niet listig genoeg geweest om de vergetelheid^ me hij bij zijn leven zocht, zo verborgen te houden dat hem een latere vergetelheid zou worden bespaard. (Van onze Limburgse redacteur) Wallace Carothers heeft de resultaten van zijn levenswerk mogen aan schouwen, doch kort daarop kwam de geniale Amerikaan te overlijden. Hij is slechts 41 jaar oud geworden. Met zijn persoon ging een chemicus van wereldbetekenis heen. Gedurende de tweede wereldoorlog, die enige jaren na zijn vroege dood uitbrak, bleek welk een waardevolle vondst zijn diepzinnige en uitgebreide studie over de z.g. ketenmoleculen, welke voorkomen in rubber, katoen en natuurzijde, bad opgeleverd. Niet voor niets had de vermaarde Amerikaanse industrie van Du Pont et Nemours, voor deze research het enorme bedrag van 27 millioen dollar uitgetrokken! veen te Emmen heeft de A.K.U. de fonkel nieuwe fabriek „Borgermeer" laten bou wen, waar thans Enkalon en Akulon ver vaardigd worden. De productie van het afgelopen jaar was reeds zeer bevredi gend, want met het garen, dat daar werd gesponnen zou men met enkelvoudige draad 28.000 keer de aarde kunnen om spannen! Het caprolactam, dat 'n vaste helderwitte en nagenoeg reukloze stof is, wordt door het S.B.B. in de vorm van schubben of schilfers afgeleverd en in aluminium- drums van Zuid-Limburg naar Drenthe vervoerd. Intussen vormt het voor de Staatsmijnen voorlopig nog geen „groot" object. A.K.U. te Emmen omvat drie afdelingen: het polymerisatie-spin-lactamgebouw, het garengebouw en het vezelgebouw. De confectie-industrie verwerkt de En- Naar wij vernemen, zal in een binnen kort te houden vergadering van deel hebbers in de N.V. Landbouwmij Radja mandala machtiging worden gevraagd om de thee-onderneming Marywattie te ver vreemden, zo nodig indien verkoop niet mogelijk blijkt, te abandonneren indien de toestanden daartoe zouden nopen. De nylon, die Wallace Carothers samen met zijn collega Julian Hill ontdekte, wordt heus niet alleen gebruikt voor de fabricage van dameskousen, welke in het jaar 1940 de voornaamste attractie van de New Yorkse modemagazijnen vormden. Van deze stof worden thans allerlei kleding stukken gemaakt. Tevens vindt men ze verwerkt in tapij ten, meubelbekleding en militaire unifor men. Zelfs snaren van muziekinstrumenten worden tegenwoordig niet zelden van nylon vervaardigd. Toen de Verenigde Staten na de aanval op Pearl Harbour in het gewapende con flict met de toenmalige As-mogendheden werden betrokken, geraakten de nylon- voorraden in de Amerikaanse winkels spoedig uitgeput, want de pas ontdekte stof moest op militair bevel verwerkt wor den in parachutes, tenten, kabels voor zweefvliegtuigenen andere gebruiksvoor werpen, die voor de directe oorlogvoering noodzakelijk waren. De scheikundigen van het Centraal La boratorium der Staasmijnen te Lutterade werkten stapels vaktijdschriften door. Uit binnen- en buitenlandse literatuur stelden zij zich zo uitvoerig mogelijk op de hoogte van het productieproces, dat de nylon on dergaat. Toen zij daarvan zo goed als alles afwisten, stelden zij een oriënterend la boratoriumonderzoek in. Door middel van een zorgvuldig opgestelde marktanalyse gingen zij na of in ons land voor synthe tische vezels voldoende afzet zou bestaan Voor de vervaardiging van deze stoffen konden de Staatmijnen immers alle basis- chemicaliën leveren, zoals benzol, zwavel zuur, zwavelig zuur en nitrietloog, die alle in laatste instantie betrokken worden uit de kostbare grondstof: vetkool. Welk» werkwijze moet men toepassen am phenol uit benzol te bereiden? Over deze vraag hebben de chemici van de Staatsmijnen zich langdurig beraden. Im mens: dit kan op vier verschillende manie- len gebeuren. Drie van deze methoden werden reeds elders in toepassing ge bracht. De vierde stond theoretisch om schreven maar was althans op grote schaal nog nergens in de praktijk be proefd. Bij de Staatsmijnen, waar men van mening was, dat ons land bij de ontwik keling op het gebied van de poigamide- vezeis niet mocht en kón achterblijven, besloot men tot de laatste werkwijze. Volgens nauwkeurige berekeningen moest deze methode tevens de meest doelmatige en economische zijn. De Phenolfabriek,^ die op de terreinen van het Stikstofbindingsbedrijf werd ge bouwd, is zodoende op de gehele wereld de eerste, die volgens dit procédé te werk gaat. Ue grondstof benzol wordt op het Stik stofbindingsbedrijf allereerst verwerkt tot technisch zuivere benzeen. Daaruit wordt caprolactam vervaardigd. Dit chemische productieproces heeft plaats in drie af zonderlijke fabrieken, waar met behulp van contactzwavelzuur, waterstof, ammo niak, ammoniumnitriet en roostgassen uit benzeen achtereenvolgens phenol, cyclo- hexanon en caprolactam het begeerde eindproduct worden gemaakt. Het wordt door de Staatsmijnen in uiterste zuiver heid afgeleverd. In 1947 kwam tussen de Staatsmijnen en de A.K.U te Arnhem een overeenkomst tot stand, welke tot doel had de vervaardi ging van nylon in ons land ter hand te nemen. Het Stikstofbindingsbedrijf nam de chemische zijde voor zjjn rekening, de A.K.U. verbond zich het caprolactam te polymiseren en te verwerken tot vezels en plastics, die als Enkalon en Akulon in de handel zouden komen. Aan de Dordtsestraatweg naar Klaziena- was de eerste regel van een bekend kin derversje met een toepasselijk tafereel tje op grof jute gewerkt. De maakster had voor haar illustraties van allerlei materialen gebruikt, kraaltjes, gekleur de lapjes, pailletjes, ja zelfs een heel klein celluloid poppetje, dat de armpjes uitstekend van uit zijn kanten wiegje op de meetlap kwam kijken. Er waren verder inzendingen van scholen te zien, staaltjes van handweef kunst, gehaakte en gekantkloste kleed jes en randjes voor zakdoeken; thee- mutsovertrekken en eierwarmers Tus sen de perfect gebreide pannelap én een wandkleed naar eigen ontwerp lijkt wel een wereld te liggen. maar die is toch kleiner dan het lijkt. Want wie begint op handwerkgebied en eenmaal de smaak te pakken heeft kan verrassende ont dekkingen doen en wie weet hoevelen hier een eigen uitingsmogelijkheid kun nen vinden voor de creatiedrang, die in 17le,ns leeft- E" raad no- i »an zich tot de stichting „Goed handwerk" wenden. ons buitengewoon opviel op deze tentoonstelling waren de van garens ge weven lappen, vervaardigd doo? de werk inrichting voor zwakzinnige meisies Meestal op creme fond waren de lappen van verschillend formaat en met banen van variërende kleur versierd. Voor een zeer luttele prijs was het mogelijk twee lappen en zijstukjes voor mouwen te be stellen, waar ieder zonder veel moeite een werkelijk smaakvolle blouse van in elkaar kan zetten. Dat er mogelijkheden te over zijn om deze lappen te compone ren tot tafelkleden, sierdoeken of er één betoog alS schor,Je behoeft geen De conferentie van Arabische ministers van buitenlandse zaken, welke op verzoek der Egyptische regering in het weekeinde te Cairo zou worden gehouden, is tot nader te bepalen datum uitgesteld. Offi cieel werd als de reden van het uits! -1 opgegeven, dat het merendeel der minis ters had laten weten niet op de vast gestelde tijd in de Egyptische hoofdstad te kunnen zijn. Naar in goed ingelicht» politieke kringen is vernomen, zijn echtr-é meningsverschillen over bepaalde punten op de agenda de juiste reden. In een vergadering van de Centrale Raad voor Sociale Tandheelkunde te 's-Gravenhage heeft vandaag dr R. N. M. Eykel oud-hoofinspecteur van de Volks gezondheid, het voorzitterschap van de Raad overgedragen aan mr A. M. Joekes oud-minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid. Prof. dr G. C. Heringa, hoos leraar te Amsterdam, trad als vice-voor- zitter af. In zijn plaats werd prof. dr H M. J. Scheffer, directeur van het Tand heelkundig Instituut te Utrecht, geïnstal leerd. kalongarens niet alleen tot kousen en on dergoed, maar vervaardigt van deze stof fen ook reeds blouses en kinderkleding. De Enkalonvezel, die nog niet op zo uitge breide schaal wordt gefabriceerd als het garen, komt in aanmerking voor heren- 'jding, sportkousen, sokken e.d. Van Akulon, dat in de vorm van spuit- gietkorrels en staven door de fabriek ee- leverd wordt, worden de meest uiteenlo pende artikelen gemaakt zoals tandrad^ enn'drfnkbekers.C dammen Leven wij niet In een 7ldri T Hm0burcsden meters dieP onder^ Zuid-Limburgse grond boort de houwer Ttlnnl „ftnri»ma!'ISche afbouwhamer de vetkool uit de pijlerwand. Wie zou kunnen V55mefftn 1 de smetteloos witte blou- gekleurde soklrgeStÜeepte overhemden e« fiinen ucit i dle ln onze modemaga- rfied werH o*erd lifigen, daaruit vervaar- Toch is bet z0- Uit zwarte steenkool worden witte garens gesponnen! Diep in de mijn vervoert de schud- goot de zwarte steenkool, waaruit na veel bewerkingen het blanke nylon ontstaat.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 12